Hteiaarschap natuurlijk profiteerden, en boven in aan hunne verplichtingen niet voldeden. Zoo ■niievrouvv de graviu van de Vijver 32,000 ge- :1 en 12,800)000 patronen leveren, tot welker Birzoek en inomvangstnameden heerChasaepot HeI werd gestuurd. In plaats daarvan leverde de Hvid hem in het geheel slechts 2,530 geweren en HyjiOO patronen. Op dezelfde wijze is het met B laveringen gegaan, door de slechte leveran- j!e de regeering over het geheel gebruikte, Bnijl zij zich in de meeste gevallen tot de Bote bekende huizen had kunnen wenden. Zoo Been zekere Jacksou +0,000 Remington-geweren Beren binnen den tijd van een maand. Er was B op dat oogenblik in geheel Europa slechs B huis, dat in zulk een kort bestek een groot Btsl dier geweren kon leveren, namelijk het Br Remington. Daar nu waren ongeveer 15,000 B^uen in gereedheid, doch de regeering heeft Bdnui om aan Juckson +0,000 geweren te be- Hiu, die op dat oogenblik niet bestonden, Binoor zij 30 franken per stuk meer moest Baton dan aan liet huis Remington, en waar in zij er per slot van rekening niet meer heeft Imogen dan 1,005. Daargelaten nog het gelde- I vei lies, door de handelwijze der regeering ■vergaan, heeft zij ook aan den toestand van ft leger groot uaueel berokkend. Bh- cuuiinissie ter uitvoering van het voorstel ftimel, n.l. om de maatregelen te nemen, die ftdig zijn tol het voorloopig verblijf der ministers Versailles, bevindt zich in eene netelige po fte De minister Jules Simon heeft aan haar ■gegeven liet getal stukken en bureaux, die hij ftr de tijdelijke installatie van zijn ministerie Hodig heelt. Rij heeft haar bewezen, dat het Ir de Vergadering geuomene besluit tot split- der administratie tot groot geldelijk nadeel I liet land moest strekkeu. Hij heeft eindelijk I minister van schoone kunsten zich er tegen ■net, dat de zalen van het paleis te Versailles I bureaux zouden worden ingericht, omdat hij B'«°brengiug van warmte-toestelleu gevaarlijk ^ftuttuor de in het paleis aanwezige musea. Hum van andere kanten zijn tegenwerpingen Hebracht. Vooral de minister van ooriog, de B-^Ji 1S tegen de overbrenging van zijn depar- lent ingenomen. Hij heeft bewezen dat hier- ftde 3 millioen zuuden gemoeid zijn. De heer ■aipont neelt het cijfer voor de installatie der Isterijeu op 10 millioen berekend. De architecten luien de som voor de inrichting der verschil- Inde localeu op 25 a 3U millioen, hetgeen waar- [injnlijk nog te weinig is, wanneer men de vol- liide bijzonderheden in aanmerking neemt: Het lunsterie van openbaar onderwijs gebruikt niet leer dan 170 beambten; daarvoor heeft het be- lalve de werkbureaux noodig een zaal voor de fcrgaiieringeii der hoogste ambtenaren, een zaal loor de inspecteurs, een zaal voor het journal des krauts, verscheidene zalen voor het wettelijk Input der boekeu en verscheidene andere voor lei wettelijk depot der teekeuingen; van de lleinsie brochure toch, van de meest onbeduidende lekeuing zoowel als van het schoonste boek of [de prachtigste gravure, die in Frankrijk het licht ■eu, moet daar een exemplaar bewaard worden. Biumieer men vervolgeus nagaat, dat de overige Hmiïleries dergelijke zalen weder tot andere Belenden uoudig hebben en allen veel meer ftibieuareu gebruiken dan dat van onderwijs (tel ministerie van financiën gebruikt er b. v. 2000) psu kau men begrijpen welke enorme kosten de ■veibreuging moet veroorzaken. I De Temps verschilt met de meeste verdere IrsDsclie dagbladen van gevoelen over de bevoegd- leid van den president der Republiek, om gedu rende de vacantie den staat van beleg der depar- lememen op te heffen. Om te bewijzen, dat hij hiertoe de macht niet heelt, beroepen zich die bladen op het afgestemde amendemeut der heeren Langlois, Cézauue en Schoelcher, die den presi dent tot de opheffing wildeu machtigen tn overeen- dimming mei de permanente commissie. De Temps acht tie afstemming van dit amendement echter juist een bewijs, dat de Kamer den president alleen, zonder de commissie, er toe bevoegd achtte en beroept zich verder op art. 12 der wet van II Aug. 13+9, luidende: „De Rationale Verga dering heelt alleen het recht om den staat van beleg op te heffen, wanneer hij door haar is in gesteld of staande gehouden. In geval echter van verdaging der Vergaderingval dit recht aan den pre mini der Republiek toekomen. Het blad hoopt dus |l»l de president hienu van de vrijheid gebruik Ital maken, die hem door de wet gegeven wordt, f De France beweert, dat het appèl van den ko lanel Rossel door den raad van revisie nog niet 'erworpen is kunnen worden. Die raad, zegt zij, beeft slechts ééns, namelijk Vrijdag j.l. vergaderd, etl zijne zittingen verder uitgesteld tot Dinsdag, na enkel het appèl van den veroordeelde Cavalier 'erworpeu te hebben. Hij heeft dus over het vonnis van Rossel nog niet kunnen oordeelen. Een Fransche werklieden-vereeniging te Parijs, 11 ie niet minder dan 150,000 aanhangers telt, beeft aan al hare leden in de provincie eene circulaire rondgestuurd om hun aan te bevelen, geene grèves in te stellen. Zij beeft van overal gunstige antwoorden hierop gekregen. De heer Thiers zal zoolang de onderhandelin gen met Duitschland duren, te Versailles blijven en dagelijks ministerraad beleggen. Daarna zat hij zich waarschijnlijk naar Funtainebleau bege ven Er blijven verder te Versailles gedurende de vacantie drie commissiesin werking, namelijk de permanente, de commissie van gratie en die ter uitvoering van het voorstel Ravinel. De derde krijgsraad heeft tot gewone deportatie veroordeeld eene zekere 21jarige weduwe Leroy. Zij werd beschuldigd van haren invloed als min nares van Urbaio misbruik te hebben gemaakt om den opstand te bevorderen, tot wreedheden aan te sporen, perquisities te doen en daarbij veel geld in haar eigen zak te steken. Italië. De tunnel in den Mont-Cénis. Het zal wellicht onzen lezers niet onaangenaam zijn, nadat ministers, ingenieurs en andere per sonen over de doorboring van den Mont-Cénis hebben gebauketteerd en toasten^eslagen, eenige bijzonderheden over de wording van dat reusach tige werk te vernemen. Vóór 28 jaren deed de ingenieur Medail uit het Dora dal geboortig en met de plaatselijke toestanden door en door bekend, het voorstel om voortaan door den Mont-Cénis in plaats van er overheen te gaan, en daartoe tusschen Bar- donnèche en Malauo in den Trajusberg (het smalste punt) een gat te boren. Dat ontwerp scheen toen bijna onzinnig, daar het onmogelijk was om op de noodige diepte van 1600 meters ouder den bergtop schachten aan te brengen, waarin de werklieden zich konden laten afzak ken. Men kende toen nog niet het middel om een tunnel bij zijne beide uiteinden te beginnen en in het midden precies bij elkander uit te komen. Toen trad een tal van mgeuieurs op, de heeren Mausz. Cauchaux, Bourdaleire, de Lorenzi, Ie Haitre, Colladon, Barletti en auderen, om zich bij het plan aan te sluiten en de zwarigheden op te lossen. Aan geen van hen mocht dit even wel gelukken, totdat de ingenieur SommeiUer met eene uitvinding voor den dag kwam, die io alle opzichten toonde het vraagstuk te hebben opgelost. Het was eene boormachine, die berustte op hetzelfde beginsel als eene vroegere, door den heer Barletti uitgevonden, met dit onderscheid, dat deze laatste door stoom, die van SommeiUer door samengeperste lucht in beweging werd ge bracht. De lucht, tot een zeer hooge drukking gecomprimeerd, dwingt de boor van de machine om zulke hevige stooten aan deu rotswand toe te brengen, dat met verwonderlijke suelheid gaten van 80 centimeter diepte worden geslagen. Door de gecomprimeerde lucht gedeeltelijk vrij te laten kon uien met deze machine boveudien deu tuuuel van versche lucht voorzien, terwijl het gebrek hieraan een der grootste zwarigheden uitmaakte waarop men was gestuit, in het jaar 1850 deelde Somineiller zijn plan aan de heeren Grandis en Grattoui mede. Zij grepen de onderneming beiden met vurigen ijver aan eu tusschen de drie heeren ontstond eene intieme omgang eu samenwerking; met elkander werkten zij een ontwerp uit, dat zij bij de regeering indienden eu waarmede ver volgeus door eene van regeeriugs-wege benoemde commissie eeu proef werd genomen, die aller gunstigst uitviel. De groote staatsman Cavour, de blinde minis ter van openbare werken Palcocapa, de tegen woordige minister van financien Sella en andere heeren, leden der genoemde commissie, bewo gen nu in het Italiaansche parlement hemel en aarde om de onderneming door te zetten. Den 29 Juni 1857 werd het daartoe strekkende ontwerp in de Kamer bijna eenstemmig aange nomen, en de Italiaansche vertegenwoordiging heeft op dien dag een besluit genomen, waardoor zij de geheele wereld aan zich verplicht heeft. Het werk werd begonnen en men rekende, dat het ongeveer 25 jaren zou duren. Dit blijkt onder anderen uit de bepaling, dat Frankrijk be halve zijne bijdrage 50(1,OÜU franken als premie zou betalen voor ieder jaar, dat de tunnel binnen de 25 jaren tot stand kwam. Het te Turin ge houden feest heeft bewezen hoezeer die verwach ting nog overtroffen is en tevens dat Frankrijk vrij diep in zijne slecht gevulde schatkist zal moeten tasten. De eigenlijke doorgraving kan men rekenen dat met het einde van 1870 be werkstelligd was. Den 2östen Dec. 1870 bracht de door den mensch bedwongene electriciteit in Turin het volgende bericht van een door men- schen-handen uit den weg geruimde rots massa: „Uit de diepte des tunnels. Op het oogenblik, uur 26 minuten, dringt de zon door den laatsten scheidsmuur van vier meters heen, juist in het middenpunt van den doorgang. Wij spraken met elkander door de opening; onze eerste uitroep was: „leve Italië." „Graltoni." Een gezelschap van +U personen, uit iogenieurs> vertegenwoordigers der Italiaansche pers, den directeur der Nooidllaliuaiiseke spoorwegen en andere belanghebbende perauueu bestaande, be gaf zich den volgenden dag naar de plaats der overwinning op weg. Te Bardouèclie werd het door Grattoni opgewacht, eu in eeu grooten wa gon reed men den tunnel in. Door degecompri- meeidc lucht der machine voelde men in den tunnel de admosfeer van een koelen zomerdag, terwijl buiten een scherpe koude en een ruwe Noorden-wind heerschte. Halfnaakte bergwerkers reed men voorbij, naar hun uiterlijk als duivels er uitziende, doch op het oogenblik inderdaad dappere medewerkers tot het welzijn der menscb- heid. Men kwam hij den scheidsmuur aan, reikte de aan de andere zijde slaande personen de han I een laatste springmijn deed het laatste beletsel wegvallen, doofde alle lichten uit, doch deed het licht der ontwikkeling, van de zegepraal des verstands en der volharding, glansrijk over geheel Europa heengaan. Wij bespreken verder niet de uitgebreidheid van het werk, de lengte en breedte van den door gang, waarboven eene rots-massa zich ter hoogte van 1600 meters verheft. Maar bij alle verschrik kingen die Europa in den laatstee tijd in beroe ring hebben gebracht, bij alle wanhoopskreten die uit dat werelddeel zijn ten hemel gestegen, wijzen wij op die twee reusachtige doch stomme getuigenissen, dat de menschelijke geest onder alles door voortgaat met in kracht en ontwikkeling toe te nemen. Wij wijzen op Suez en den Mont-Cénis, die in de handen van mannen als Lesseps, Grattoni, Somineiller en anderen tot draden zijn vervormd, om de uiteinden der wereld dichter tot elkander te trekken. En, overdenken wij daarbij de verstom- pende, verstandelooze pogingen van de zwarte bende, die eene kracht willen tegenhouden, waar door zulke dingen kunnen worden voortgebracht; richten wij daarbij het oog op de persoonlijkheid van dien armen grijsaard van het Vatikaan, die door de zwarte dompers tot een slachtoffer en voorwendsel hunner handelingen wordt gemaakt, dan vervult ons tegen de eersten een gevoel van afkeer, jegens den grijsaard een gevoel van me delijden; maar dan worden wij tevens van vreugde en blijdschap doordrongen over de machteloosheid hunner pogingen om het meuschelijk verstand in hunne baatzuchtige vingers gekneld te houden- Welke treurige tooneelen ook plaats mogen heb ben, na dergelijke ervaringen doen wij, met de ingenieurs, door de opening van den scheidsmuur in den tunnel den uitroep weerklinken, niet al leen van „Leve Italië I" maar van „Leve de we reld!" TELEGRAMMEN. Parjjs, 19 September. In een brief uit Ver sailles wordt gemeld, dal de graaf v. Arnim door eene ongesteldheid verhinderd was, aldaar giste ren te arriveeren. Heden is hij daur aangekomen eu ouuiiddelijk daarna heeft hij eene bijeenkomst gehad met den heer Thiers, om de verdere bijzon derheden van het tractaat te regelen. Men ver zekert, dat beideu het omtrent alle hoofdpunten eens zijn. Waarschijnlijk zal het tractaat deze week geteekeud worden. De wederopgave der Panjsche forten aan de Franschen is op morgen bepaald, eu de ontruiming der vier provinciën, die aan liet Seine-depanemeut grenzen, zal den 25steu voltooid zijn. Berlyn, 19 Sept. Blijkens de laatste officieele berichten omtrent de cholera in de Oostzee-pro- vincieu ziju aldaar tot den lUdeu dezer 2565 per sonen door de ziekte aangetast, waarvan er 1273 zijn overleden en 620 hersteld, terwijl er 708 onder behandeling bleven. Brussel, 19 Sept. De Etoile Beige deelt mede, dat drie machiuelabnekauleu de voorwaarden hebben aangeuomen, die hun door de werklieden waren gesteld. Andere fabriekanten in dit vak hebben insgelijks hunne werkplaatsen op die voorwaarden heropend. Met uitzondering van éen etablissement hebben de werklieden overal den arbeid hervat. Zij volgen steeds het stelsel van_ partieele werkstakingen. Kraguejewatz, 19 Sept. De zitting der Servi sche Skuptschiua is namens het Regentschap ge opend met eene troonrede, waarin gewezen wordt op de ontwikkeling der constitutioneele en staat huishoudkundige beginselen aldaar. Er werden belangrijke wetsvoorstellen aangekondigd. Voorts werd geconstateerd, dat het krijgswezen thans voortreffelijk is ingericht eu dat eeu gedeelte der troepen wapens van nieuwe constructie heeft ont vangen. Wat de spoorweg-aangelegenheden betreft, daaromtrent zal de Regeering in volle overeen stemming met de Porte handelen, om een ge- weuscht resultaat te bereikeu. Tot de voorstellen die ingediend zullen worden, behoort er een tot oprichting van eeu monument ter eere van prins Michael. Turin, 19 Sept. Aan het feestmaal ter eere van de opening van deu Alpen-spoorweg namen gis teren ongeveer duizend genoodigden deel. De maire van Turin heette de dischgeuooten welkom en dronk op het welziju van Victor Emmanuel. De heer de Remusat voerde het woord om ge tuigenis af te leggen van de vriendschappelijke gevoelens, die Frankrijk voor Italië koestert. In naam van de Fransche Republiek drouk hij op de onafhankelijkheid der volken en op de vrijheid. De heer Visconti stelde een toast op het heil der Fransche Republiek en op deu algemeenen voor spoed. De Duitsche vertegenwoordiger hield een lofrede op den nieuwen spoorweg. Berlijn, 19 September. Prins Bismarck is he denmiddag, uit Muncheii hier ter stede aangeko men. Hij ontving onmiddellijk na zijne aankomst, een bezoek van de hier aanwezige ministers. Mondeq, 20 September. De groothertog Alexis is met het Russisch eskader te Falmouth aange komen, op weg naar Nieuw-York. De Duitsche werklieden te Newcastle schepen zich weder naar Duitschland in. Bij een oploop te Harwich werd veel schade aangericht en wer den twee personen gewond. Bij een mijuontploffing te Wigan werden vier personen ernstig gewond. De onderhandelingen over het tractaat tus schen Frankrijk en Duitschland zijn tijdelijk geschorst, ten gevolge van eene ongesteldheid van von Arnim. De Times gelooft, dat het trac taat zal gesloten worden op de oorspronkelijke grondslagen. De Standard verzekert, dat in het defensie plan opgenomen is de oprichting van ves- tiugvverken in Champagne en van vierkante, gedetacheerde forten, om Mezières en Charle- ville. Koningin Victoria is nog altijd zeer zwak. Brussel, 20 September. De iloniteur bevat een ministerieel besluit, wijzigende het personenta- rief op de spoorwegen en een koninhjk besluit, waarbij de Belgische commissarissen voor den Loudensche tentoonstelling van 1872 benoemd worden. JuA-A-TaiTlj: J3EK1CHTJEA. Per Telegraaf.) 's-Gravenhage, 20 Sept. Eerste Kamer der Staten Generaal, zitting van heden. De openbare beraadslagingen over het adres Van antwourd is bepaald op morgen te 11 uren. Voorts is besloten de beslisstug omtrent het ou- afgedaau gebleven tractaat betreffende deu af stand van de kust vau Guinea aau te houden tot na bet adres. 's-Gravenhage, 20 Sept. Z. M. de Koning heeft hedenmiddag te half zes oiilvaiigeu de commissie van de Tweede Kamer der Stateu Generaal, be last met de aaubiediug der Ljst van caudidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedureude het tegeuwoordig zittingjaar. Z. M. zal zich spoedig met bet doen eeuer keuze bezighouden. Hedenmorgen werd met het R.jnspoor van 8 uur van bier naar Neuwied (ue lesideuue van HH. KK. HH. Prins eu Prinses Zu Wied) over gebracht het gescueuk, pièce de milieu, van wege de burgerij der resideuiie aau die vorste lijke persouen aangeboden bij gelegenheid van hun huwelijk. Reeds morgen, Donderdag, verwacht men eene zitting van de Tweede Kamer, waai in de nieuw benoemde voorzitter zal zilting nemen, verschillende wetsontwerpen zullen inkomen, de afdeelingen zullen zamengesteld en de commissie tot 't ontwerpen van een adres van aniwoord op de Troonrede benoemd zal worden; terwijl de aanbieding der Staatsbegrootiug voor 1872 nog deze week kan worden tegemoet gezieu. Utrecht, 20 Sept. Voor enkele dagen hebben wij gewag gemaakt van de vervolging tegen den heer du Mosch ingesteld, wegens deu verkoop van Ha nburger-, Fraukl'orter- en Brunswijker loten; wij zeiden toen, dat van regeenugswege eene waarschuwing was voorafgegaan, welke door de verkoopers als uiet gemeend scheen te worden beschouwd; wij vernemen nader, dat deze contracten hadden aangegaan eu dat zij daarom hoopten, nog de loopende loterij te kun nen afspelen, om daardoor groote verliezen te voorkomen. Wal de vervolging betreft, deze ge schied natuurlijk van wege 't openbaar uiiuis- terie, terwijl de collecteur der staats loterij alhier in de zaak slechts op uitdrukkelijk verzoek van de betrokken autoriteit heeft .gehandeld. Overigeus schijnt het wenschelijk, dat men de publieke behandeling der zaak door de recht bank niet vooruitloope. (Ulr. Dagbl.) Heden heeft alhier in het gebouw van K. en W., onder_ voorzitterschap van den heer A.W. H. Wirtz, de negende algemeene vergadering plaats van de Maatsch. tot bevordering der vee artsenijkunde. 57 veeartsen nemen hieraan deel. Amersfoort, 2U Sept. Vau 863 kiesgerechtigden voor de Prov. Staten zijn hier gisteren opgekomen 421; geldig uitgebrachte stemmen 417. Verkozen Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westherkerke, burgemeester van Baarn, met 231 stemmen. Mr. P. M. de la Court, burgemeester van Soest, had 166 stemmen. PurMerend, 20 Sept. Gisteren is alhier de vrouw van een der Rijks ambtenaren bij de belastingen bevallen van drie ilinke jongens; moeder eu kin deren bevinden zich wel. Naar men verzekert, heeft zich hier iemand laten doodhongeren, na bij herhaling getracht te hebben zich door ophanging van het leven te berooven; droefheid en het gevoel van verlateu- beid over den dood van zijne vrouw moeten de oorzaak zijn. Wormerveer, 20 Sept. Volgens gerucht is alhier eeu persoon aan de cholera overleden.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3