Donderdag Av 1871. 21 September. N«. 3563. DE TROONREDE. LEIDSCB PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. franco per post3.85 Uionderlijke Nomraers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PHI.TH IJKII ADVBRXKMTIKN. Voor iederen re^el0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zg beslaan. IX. Ij zijn geen pessimisten, schuwen de over me wijze waarop de oppositiebladen met githundig welbehagen den toestand van ods tilaud voorstellen, betreuren de lichtvaardig- il vso heu die beginselen aanhangen in lijn- hleu strijd mei de principes van bedaarden «ezonden vooruilgaug, maar kunnen ons be- aarlijk neerleggen bij het rooskleurig tafe dat de Troourede van den toestand van erland schildert. ij eeue oppervlakkige kennisname van dit tssluk is men allicht geneigd bij de optimis- be verklaringen in te dommelen; beschouwt B deu inhoud echter meer vau nabij, laat [i daarover zijne gedachten gaan en vorscht a drni op grond van mindere of meerdere eadheid met het raderwerk van den staat de waarheid, dan valt op de voorstelling feiten wel het een en ander af te dingen, doet zich ai spoedig aan ons oog de omstan- heid voor, dat de feiten elkaar weerspreken n tegenspraak zijn met de werkelijkheid. Koning acht zich gelukkig bij de opening ei zitting gunstige uiededeelingen omtrent de jilegenheden van het vaderland te kunnen d. Wordt daarmede bedoeld dat ons vaderland itei/er in het afgeloopeu jaar voor den geesel oorlogs werd gespaard? dan hebben wij er is legen; maar overigens bespeuren wij in gronden die voor den gunstigen toestand in iroourede wordeD aangevoerd, niet veel deze verklariDg uit 'sKouiugs moud in den hel van een woord tot ziju volk, kracht et. Eenigermate gelooven wij in onze op- ling niet te dwalen, als meu de ziusnedeu er op volgen aandachtig beschouwt. Dan out sit men een zeker verband, of liever eenige staudigheden die den gunsligeu toestand van land, in onzen zin opgeval, steunen. Ouuiid- lijk op de bewuste verzekering volgt immers, e zinsnede waarin de Koning zegt, dat gelijk SI. ten vorigen jare de welwillende rnede- rking der oorlogvoerende staten tot handhaving zer onzijdigheid ondervond, ook sedert dien tijd betrekking met alle mogendheden op den est gewenschteu voet bleef. En om daarvan 't ware een bewijs te leveren verklaart de, nrag uiet erkentelijkheid te hebheu ODtwaard hstielijke deelneming van een naburig land ijjib) m de plechtige hulde, die wij onlaugs n denagedachtenis vau roemrijk gevallen knjgs- eo hebben gebracht. '"getwijfeld mogen wij een en ander gelukkig ons Vaderland achten; voorzeker mag der eering hulde wordeu gebracht voor deze open-, e erkenning van de zegeningen des vredes, ontsnapt 't der aandacht niet dat de woorden aanzien van Belgie gesproken, doen zien dat Ierland weet te vergeven en te vergeten, maar er consequentiën kunnen wij uit die woordeu "r ons lieve vaderlaud niet trekken. Zij mogen genoegen verschaffen aan de vrede- nden, maar met ouzeu socialen toestand kuuneii in geen ander verband gebracht wordeu, dan l de vrede een onmisbare voorwaarde is voor 0 bloei en de welvaart van eeneu ötaat. laar dit is ook al, want dadelijk houdt ons op van verwachting te kloppenonze "kloppingen worden verstomd door wapeuge- etter en krijgsgedruisch. Helaas 't is niet anders, a moeten onze ooren er aan gewennen. De "land van ons vaderlaud is zoo goed, onzq "'tie in de ijiateuiei wordt zoo min bedreigd, 1 kunnen zoo uitsluitend voor de intellectueele naterieele welvaart van ons volk zorgen, dat aGodezij dank al die unllioeneu voor Beaumont- "aren, kostbare vestingen en monitors, kunnen "Wengen op de posten voor onderwijs, open- 'e werken, kunsten en wetenschappen, amor- ha van schuld, en er nog iets overblijft om druk- "de belastingen af te schaffen. Droomt gij, hooreu 'J ons toeroepeu! Neen, wij ontwaken, we wareu tanen zoeten slaap gewiegd door een wegsle- wieggelied, waartoe de gunstige toestand van vaderland het retrein had geleverd, is ons 'woord. A"e illusie vervliegt op eenmaal: Op grond n gebleken behoefte, zegt de troonrede zeer teisch, zal, in verband met eeue voor te drar 11 regehog van het vestiogstelsel en wyziging militiewet, de organisatie onzer strijdkrachten wandering moeten ondergaan. Gelukkig Nederland Wij vreezen, als wij zoo voortgaan, van onze lezers te zullen booren, dat wij gevaar loopeo in tegenspraak te komen met vroeger voorge stane meeniDgen omtrent de weerbaarheid van ons land. Geenszins, wij volharden bij onze verdedi ging van de richting, die het Kabinet ten deze heeft afgebakend, omdat wij in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de //verdedigbaarheid" van ons land een noodzakelijk kwaad achten, maar wij vvenschten door het voorafgaande vooral te doen uitkomen, dat eene Regeeriug die dit nood zakelijk kwaad ten uitvoer uioet leggeu, die de lasteu der uatie wellicht daarvoor moet verhoo- gen, die er wellicht toe moet komeu het stelsel van den militairen dienst uit te breiden, kortom, ons land moet pantseren, geen reden heeft om het volk een verguld ei voor te zetteD. Wij ondersteunden dus, en blijven dit nog doen op utiliteitsgroudeu, de militaire plannen der Regeering, uiaar bevredigd omtrent hetgeen zij in de troonrede zegt, zijn wij niet. Wij hadden meer verwacht, namelijk dat alles thans gereed zou zijn geweest. De eerste zorg bij haar optre den was de defensie en thans hebben wij nog niets. Op welke gronden steuut voornamelijk deze onze teleurstelling Niet op hetgeen andere bladen in de ouder- werpelijke zinsnede lezen of niet lezen. Die wij op bet oog hebben, zeggen dat alles op losse schroeven staat nu de Regeering de regeling van het vestingstelsel aan eeue legerorganisatie bij de wet laat voorafgaan, terwijl de liberalen met Thor- becke aan 't boold 't harduekkigst het omgekeerde voorstondeu. Dit nu is eenvoudig gezegd eene onjuistheid. Neen, de Uberaleu hebben in en buiten de Kamers steeds aangedrongen op eene wet op de defensie, omdat, zoolang die wet niet bestaat, eene goede orgauisatie onzer strijdkrachten niet mogelijk is. Zoowel de sterkte als de inrichting der levende strijdkrachten hangen van het defentiestelsel af. En ler aautooniug dat de Minister Thorbecke niet van opinie is veranderd, inogen deze zijoe woorden strekkeu, 111 IÖ67 uitgesproken „ik weusch, eeue wet in hoofdtrekken ons loriificatie-sysieeui omschrijvende, en evenzeer wettelijke omschrijving in hoofdtrekkeu van het geen wij uoodig hebben tot opbouw van onze Marine." Dat is geheel wat anders dan eene wet telijke legerorganisatie. Daarom is 't ons on begrijpelijk hoe andere bladen, naar aanleiding der troonrede, het verwijt van inconsequentie aan 't ministerie kunnen doen. De zinsnede van de Troonrede is daarmede niet in conflict, want ook daar wordt gesproken van eene voor te dragen regeling van het vestingstelsel en wijzi ging der nulitiewet en daarvau wordt afhanke lijk gemaakt de organisate onzer strijdkrachten. Nu moge er verschil bestaan over de vraag of de regeling vau het vestrngstelsel (defensiestelsel), bij Kon. besluit of bij de wet zal worden voor gedragen, doch wat er geschreven wordt over vertouchening van antecedenten, door eene leger organisatie niet bij de wet voor te dragen en niet; te doen voorafgaan aan het defensiestelsel, is eenvoudig ouziu. Maar urguineuieereu wij tliaus onze mindere iugeuouieuheid met de verklaring van de Troon rede. Zoo als wij reeds zeiden, haddeu wij alles kaut en klaar verwacht. Waarom? Omdat de Regeering hare finautieele plannen in gereedheid, heeft, welke in onmiddelijk verband met de mili taire plannen staan. Immers moet de vertegen woordiging volledig .bekend zijn met de finantieele| gevolgeu van het voor te dragen defensiestelsel, Hoe willen onze vertegenwoordigers over de fluani lieele plannen oordeeien, als zij niet weten waar aan zij zich te houden hebbeD, omtrent het ver hand lusscheD de nieuwe militaire plannen en de flnantieele krachten dor natie? Dit nu zijn onze grieven tegen deze zinsnede, grieven die ons niet afkeerig maken van het denkbeeld dat juist deze quaestie oorzaak zal zijn, dat de finautieele hervormingen gevaar loopen. Nog enkele opmerkingen over andere punten in de troonrede vervat, zullen in een volgend artikel ontvouwd wordeu. LaUden, ZO September. I Heden heeft de aangekondigde onderlinge schietwedstrijd der Leidsche scherpschutters-ver- eeniging onder begunstiging Yan prachtig weder plaats gehad. De schietbaan aan den Singel nabij de voor malige Marepoort was feestelijk versierd, en het terrein overigens doeltreffend ingericht. In eene veldtent waren de inderdaad fraaie prijzen voor een ieder netjes geëxposeerd op een tafel, waarboven het portret prijkte van den Doorluchtigen Beschermheer der vereeniging Z. K. H. prins Frederik, die nog steeds niet Dalaat vau HD. gewaardeerde belangstelling in de ver eeniging te doen blijken. De burgemeester heeft zijne ingenomenheid met de vereeniging betoond, door een prijs te schenken voor deu wedstrijd op 200 pas. De vereeniging heeft dit geschenk, bestaande uit een sigaren-beker met zilver gemonteerd als eersten prijs bestemd. Voorts waren de prijzen voor den wedstrijd op 200 pas Tweede prijs, eene schrijfcasette, van de ver eeniging; derde prijs, een plaatwerk /Oranje en zijn keurvendel" vau G. L. W. Hazenberg; Vierde prijs, eene reisnecessaire, van J. A. v. d. Made; vijfde prijs, een bierglas van D. Hoogen- slraten, 12 tlesschen Eng. bier van W. P. J. v. d. Cliijszesde prijs, een inktkoker van S; zevende prijs, twee scheermessen in étui, van A. G. Mullié; achtste prijs, een inktkoker van Mej. H.; negende prijs, een presse-papier van G. O. L. ten Sande; tiende prijs, een boekwerk, van een lid der rer- eeuigiug; ellde prijs, een kruithoorn van P. H. J. Holkes; twaalfde prijs, een veldflesch van C. J. H. Trap, voor den schutter die geen prijs wiut, doch ïu de meeste raakscboten de uieesie punten schiet. Voor den wedstrijd op 100 pas. Eerste prijs, twee schilderijen in lijst, van J.C. Timmermans; tweede prijs, een kistje sigaren en 6 tlesschen Ned. beijersch, van W. v. Tuil. Over liet algemeen werdeu door de ongeveer 25 a 30 deelnemers, goede schoten gedaan en werd liet terrein door ouderscheideue paiticulieren bezocht. De burgemeester van Leiderdorp, tot wiens territoir de schietbaan behoort, was mede eenigen tijd aanwezig. De muziek van het 4de. regiment voerde onderscheidene muziekstukken uit. De wedstrijd liep zeer geregeld af, terwijl er onder de aanwezigen een uitstekende geest heerschte. De uilslag vau deu wedstrijd is de volgende; Aistaud van 2U0 pas. 1ste prijs, W. P. Mulié, 44 punten; 2de prijs, G. O. L. ten Sande, 44j punten; 3de prijs, P. F. Rollandet, 43 punten; 4de prijs, A. J. O. Hazeuberg, 41 punten; 5de. prijs, P. Somerwil, 40 punten6ile prijs F. Mac Leau, 39 punten; 7de prijs, W. Scheper, 39 pun ten; 8ste prijs, G. L. W. Hazenberg, 39 puntenj 9de prijs, C. H. O. Rollaudei, 38 punten; 10de prijs, L. Mac Lean, 38 punten; 11de prijs, A. G, Mulié, 37 punten; 12de prijs, O. A. F. Schubart, 36 punten. Afstand van 100 pas. 1ste prijs, W. Hoogen- strateu, 47 punteu2de prijs, L. v. Schravendijk, 44 punten. Hei garuizoen is heden uitgerukt tot het doen, eener manoeuvre iu het vuur, waarbij veronder steld werd dat de vijaud vau Haarlem naar de kanten vau 's-Graveuhage oprukte eu de over- gaugeu van het kanaal van Katwijk nog iu staal; van verdediging moesten worden gebracht. Van de verschillende overgangspunten van dat kanaal, werden troepen vooruit gezonden naar de zijde van Sassenheim eu Voorhout, om den vijand op te zoeken eu hem al vechtende ondeij het vuur dier overgangspunten te lokken. De cavalerie moest hierbij tot op grooten af stand het terrein doorzoeken en de sterkte eq de richting waarin deu vijand voortrukte, nagaan, In de Arnhemsclie Courant lezen wij „Meu verhaalt ons hel volgende feit, dat wij echter, zonder nadere bevestiging, bijna weigeren te gelooven. Voor eenigen tijd bevatte het Dagblad van 's-Gra- venhage eene correspondentie, dat zeker stuk, alq ongeteekeud, niet kon worden geplaatst. Er wertj vermoed dat dit stuk geschreven was door kapi tein Jansen, wiens zaak thans door een raad vau eer wordt Pebaudeld, eu aau het Dagblad werd een tweede ODgeteekend schrijven gezon- deu, het verzoek inhoudende om het bewuste sluk poste restaute naar Groniugen te zenden. Daar werd het algebaald door ietnaud die niet de kapitein Jausen, maar ook. niet de schrijver was, en met bet stuk niets had uitstaan, maar het waarschijnlijk tegen den kapitein Jansen wilde aanvoeren, gelijk het dan ook als zoodanig hij den raad van eer moet zijn overgelegd. Geheel en al afgescheiden van de quaestie wat het stuk iuhield, of waarom het gelicht werd, rijst de vraag of dit zich ourechtmatig door be drog toeëigenen van een brief een misdrijf is, waarin de wet voorziet. De redactie van een blad Is tegen dergelijke handeling evenmin ge wapend als de directie van een postkantoor, die beiden ter goeder trouw in den strik loopen. Maar op deze wijze kan bij de periodieke op gave in de dagbladen van brieven, waarvan het adres niet is uitgevonden, een inlrigaut zicli van die brieven meester maken, in de hoop die te kunnen exploiteeren. Thans nu zich het geval heeft voorgedaan, en de persoon welke het bedrog gepleegd heeft, ver moedelijk bekend zal zijn, is het te hopeD, dat de rechter van de zaak gesaississeerd worde eu streng recht spreke, waardoor een heilzame schrik voor dit bedrog worde ingeboezemd. Zon der dat staat ieder bloot dat zijne brieven, zoo zij toevallig, hun adres uiet bereiken, in handen vallen van derdeo, voor wie zij niet bestemd zijn en die er misbruik van maken kunnen." Eenige dagen geleden werd op de Maas en de Lek, in tegenwoordigheid der autoriteiten van de Marine, de eind-proeltocht gedaan van het gepant serd vaartuig voor de verdediging onzer boven- rivieren, in het etablissement Hjenoord der Neder- landsche Stoomboot-maatschappij alhier gebouwd. Het is hootdzakelijk besteuid om duor middel vau ziju rauisieven het overtrekken vau rivieren te beletteu, eu de bruggen en vaartuigen te veruie- len, welke de vijaud tot dat oogmerk bezigt. Groole sterkte vau deu romp eu vau de stoom werktuigen, vlugheid eu juistheid van beweging eu eeu diepgang vaD hoogstens 1,5 uieter moesten daartoe veieeuigd wordeu. Het ijzeren uiet hout gedubbeld dek zonder verschansing is dan ook slechts 0.3 meter hooger dan het water. De noor den ziju door zware platen geheel beschermd tegen veldgeschut; eveneens ziju gepantserd de wal, welke het luik der stoomketels omgeeft en de ruimte iu welke de bevelhebber zich bevindt, om door telegrafische seiueu de bewegingou te besturen. De werktuigen, het spil, het stuurrad, al het daarvoor nuodige, ziju ouder bet dek ge plaatst. Iu tijd Vau gevecht komt niemand boveu, eu worden de luikopeuiugen uiet zware roosters gedekt. Evenals de, monitorsheeft dit vaartuig aan elke zijde eqn al'zqndeidijk dubbel stoomwerktuig met schro.ef tot voortstuwing, bier echter met aan wending van stooin vau hooge spanning. De proeftochten toonden dut dit drijvend weer middel van eeue uieuwe soort, waarvan het scheepsplan door de Mariue is opgemaakt, het voorgestelde doel kan verwezenlijken. De ver- eenigiug der uiteeuloopeodo vereisebien ia geslaagd. In weerwil van een gewicht van 60 ton aan pantserplaten en dat vau de betrekkelijk krach tige machine, wordt de diepgang vau i.5 meier ter nauweruood bereikt. Het wenden, de gevoe ligheid op het roer lieten uiets te wenscheu over het vaartuig draait iu eene kleine ruimte. Eeue snelheid van 8 Duitscbe unjleu in de wacht is verkregen bij 180 dubbele stoomzuigerslagen in de miuuut, terwijl de diukkiug vau deu stoom dan nog zonder inspanuiDg werd behouden. Naar aanleiding van de opmerkingen, dezer dagen in de verschillende dagbladen gemaakt omtrent de aan een candidaat-notaris te Gronin gen verleende dispeusatie van het doen van admissie-examen eu gedeeltelijke ontheffing van het propaedeutisch examen, zijn wij in staat van wel onderrichte zijde mede te deelen, dat de ge noemde persoon gedurende geruimen tijd met vrucht de colleges iu de oude talen heeft bijge woond, en dat hij daarvan de noodige bewijzen heeft overgelegd. (1/6/.) l'Ami du Limbourg meldt, dat, naar een gerucht, voor welks juistheid hij evenwel niet instaat, de Regeering voornemens zou ziju te Maastricht voor korten tijd een groot aantal troepen bijeen te trekken, om groote manoeuvres uit te voeren, die door Z. M. den Koning zouden worden bij gewoond. HD. zou daartoe Maastricht bezoeken en eenige dagen in Limburg doorbrengen. Het blad verneemt, dat de troepen bij de in gezetenen zouden worden ingekwartierd.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1