n het voorstel is geweest. Ed inderdaad jeer Buffet heeft het ons getoond in de lieuvre, die hij nog te spader ure aan- lilde om de overeenkomst te verhinderen. Ti>eldt hier een tractaat, zoo sprak hij, en het Imeot van orde eischt, dat tractaten, voordat gestemd wordt, aan drie beraadslagingen uen onderworpen. De heer Grévy heeft hem er daarop geantwoord, dat het hier geen trac- maar alleen eene autorisatie aan het Lerend bewind om een tractaat op bepaalde Lslagen te maken; en als bewijs daarvoor ■Je hij het besluit der vergadering zelve aaD, Iliet voorstel urgent had verklaard en daar- je driedubbele deliberatie uitgesloten. Itosscheo, nu wij den tekst van de overeen- voor ons hebben, is er door de commissie Gewichtiger verandering in gebracht dan wij Leo dachten. De vermindering van inkomen- ibten voor ElzasLotharingen zal name naar het tegenwoordige tarief berekend ten, en de verhoogingen waartoe de kamer Irband mocht besluiten, b. v. 20 pCt. op de llstoflen, zullen er in hun geheel bijgevoegd «den. Dit nu maakt klaarblijkelijk voor de loeien uit de twee provinciën een groot ver- daar anders de nieuwe belastingen voor hen I ra tweeën of vieren zouden verdeeld, doch En hun geheel zullon geheven worden. Zooal3 telegraaf ons meedeelt is dan ook door de gevolmachtigden reeds bezwaar gemaakt i het tot stand komen van de gewijzigde over komst. [ver het gerucht dat Thiers in Zwitserland ontmoeting zou hebben met prins Gort- wordt uit Parijs aan de Ind. Beige kreven, dat aan de Russische ambassade van (dergelijk plan nog niets bekend is. Het be- l ral dus wel op vrij losse grouden steunen. let Journal O/fideel bevat het decreet, waarbij [verkiezingen voor de departementale en ar- jsements-raden worden vastgesteld op 8 her. De eersten zullen op 23 October en de keu op 27 November beginnen te vergaderen, i verkiezingen voor de departementale raden r de onlangs aangenomen decentralisatie- li ran groot belang geworden. Zij zijn niet zooals vroeger administratieve bureaux, de heerschappij en genade der prefecten gelaten, maar zij worden nu werkelijk be- 'agende lichamen, met eene uitgebreide be- [dheid en met het vermogen om onder de llkiogen dat publieke leven op te wekken, too wenschelijk is voor hunne staatkundige ikellectueele outwikkeling. Zij zijn bovendien i te meer gewicht, omdat zij bij het einde her zittingen permanente commissies zullen platen, die in hunnen naam besluiten kun- j nemeu en de handelingen van den prefect ten controleeren. Het is dus alleszins wen- felijk dat in die vergaderingen flinke en waar- vaderlandslievende mannen zullen gekozen [den. Duitschland. mbereidingen tot het congres van Oud-Katho lieken. De benoeming van professoren in Beieren. Oj verschillende plaatsen in Beieren is men om afgevaardigden te benoemen voor bet 'es der oud-katholieken, dat den 22sten te dien zal gehouden worden. Q Augsburg vooral heeft daarvoor eene ver ing plaats gehad, waar de bezoekers zoo opkwamen, dat vele personen zich het gen om tegen de onfeilbaarheid enz. te tna- eeren, moesten ontzeggen. De burgemeester iher hield daar eene redevoering, waarin hij 'eer het volgende zeide: en zal het misschien bij den eersten aanblik en gewaagde onderneming beschouwen, dat iin een confessioneele vergadering over een eusiige quaestie als redenaar optreed. Maar neer men de zaak wat nader beschouwt, dan men overtuigd worden, dat het hier minder |eeu geloufs- dan wel om een politieke quaestie loen is. Allen hebben daarin zonder eenigen l'el recht van sprekeu, hoewel men dit van ;ijde onzer tegenpartij gaarne wil ontkennen, ;rond, dat wij geen theologen zijn. Wij heb- dat recht 1° als leden der Katholieke kerk, Is staatsburgers van Beieren, 3° als onder- u van het Duitsche rijk. Men mag zich niet maar verlaten op de maatregelen van het staats-bestuurdit moet haren steun, haren in het volk vinden want hoe kan men 'ajen, dat de hoofden van den staat in zulke wikkelde vragen met energie voorwaarts gaan, lllcer zij uiet zien, dat het volk achter hen Wij moeten duidelijk en voor de geheele I 'ld de getuigenis afleggen, dat ook bier eene e overeenstemming over de zaak bestaat, en Ou dat wij waardig zijn tot de burgers van grooten staat te behooreD." |0rscheidene heeren voerden na den burge ster nog het woord. Daarna werden tot ge leerden van Augsburg op het congres te 'chen benoemd de heeren: Fisher, Dr. Völk, K-erschensteiner, het raadslid Hertel een 'ekant KathaD, Dr. Schauber en de rechter durg. In de meeste Beiersche steden van eenig aanzien hebben dergelijke vergaderingen plaats gehad. Een correspondent van de Augsburgsche Zeilung schrijft uit Munchen aan dat blad ,/Zeer terecht werd er onlangs in uw blad in een artikel over de laatste circulaire van den minister van eeredienst, op gewezen, dat de regeering ook op administratieven weg in het hangende conflict kan tusschen beiden komen. Wij willen uit de gevallen die hiertoe behooren er een Dader op den voorgrond zetten, dat van bijzonder gewicht is, namelijk de benoeming van professoren aan de Beiersche inrichtingen van hooger onderwijs. De regeering heeft het recht tot deze benoeming en heeft het tegen alle hiërarchische pogingen met energie vast ge houden. Maar hoe wordt het in praktijk gebracht Om de kerkelijke overheden te believen benoemde men maar altijd diegenen, die door de geeste lijke ordinariaten werden voorgedragen. Het gevolg daarvan was, dat de meeste leer stoelen aan de bedoelde inrichtingen met per soonlijkheden werden bezet, die hunne weten schappelijke stompzinnigheid door des te slaafscber gehoorzaamheid aan hunne kerkelijke bescherui- heeren trachtteu goed te maken, en blinde be vorderaars van de priesterlijke overheerschirig werden. Wij hebben het toch zien gebeuren dat aan een sijceum hier in de omstreken de twee laatstelijk opengevallen professoraten in de the ologie zijn weggegeven, het eene aan een onver- draagzamen ijveraar, het andere aan een bekrom penen piëtist, omdat het aan de geestelijke overheid aldus beviel. En deze mannen waren en zijn nog de onderwijzers van ouze geestelijkheid 1 Kan het nog verwondering bareD, dat zij in de politiek zoo geslepen en in de wetenschap zoo dom zijo geworden? Wij hopeD, dat na dergelijke erva ringen de regeering tot de overtuiging zal ge komen zijn, hoe verkeerd hare toegevendheid is tegen eene macht, die iedere concessie tot een wapen gebruikt tegen hern die ze gedaan heeft." Oo steur ij Monarchie. Drouyn de Lhuys, Pruisen en Oostenrijk. Er wordt sedert eenigen tijd veel gesproken van eeDe benoeming des heeren Drouyn de Lhnys tot gezant van Frankrijk te Weenen. Sommigen zien daarin een protest van Frankrijk tegen de ide verstandhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland. De heer Drouyn de Lhuys, zoo re deneeren zij, is juist de man om te zorgen dat die twee gouvernementen niet al te liefelijk tegen elkander gestemd worden. De reden, die men voor deze bewering heeft, is dat de genoemde staatsman in den oorlog tusschen Pruisen eD Oostenrijk, zeer sterk op eene Fransche inmen ging heeft aangedrongen. Wij gelooven echter volstrekt niet, dat daarom de heer Drouyn de Lhuys op het oogenblik te Weenen als het ware de rol van een stokebrand zou gaan spelen. Het is waar, na Sadowa heeft hij zijn ontslag als minister van buitenlandsche zaken iDgediend, omdat Napoleon niet tot een militaire demonstratie wilde besluiten. Maar hij heeft daarom volstrekt nog niet tot de zooge naamde keizerlijke oorlogspartij gehoord. Hij achtte gedurende den oorlog de enorme vernede ring van Oostenrijk, de enorme vermeerdering van invloed van Pruisen gevaarlijk voor Frank rijk. Maar sedert eenmaal de vrede van Praag gesloten is geworden, heeft hij het steeds als de beste politiek voor Frankrijk beschouwd om zich in de door dat tractaat geschapene toestanden te schikken. Zoo dikwijls het later tot een diplomatisch con flict tusschen den keizer en Pruisen kwam, liet hij zijne waarschuwende stem hooren, en waar schijnlijk zou, indien aan hem raad was gevraagd, de oorlog van 1870 over de candidatuur der Hohenzolterns (I) niet zijn uitgebarsten. De on gelukkige uitslag van dien oorlog zou ten over vloede alle oorlogzuchtige plannen tegen Pruisen, indien zij al bij hem bestonden, hebben doeD wegvallen. Indien derhalve de heer Drouyu de Lhuys naar Weenen wordt gezonden, dan zal het niet zijD om aan deD vriendschapsband tus schen Oostenrijk en Duitschland te tornen, maar alleen om door zijne talenten Frankrijks diplo- ifiatieken naam en roem opnieuw te vestigen. Italië. Opening van den tunnel Mont-Cénis. Verhou ding tusschen Frankrijk en Italië. De tunnel van den Mont-Cénis is door een eere-trein, met allerlei hooggeplaatste gasten be laden in 45 minuten doorgereden. Te Bardonuè- che werd aan de genoodigden een banket aan geboden van 600 couverts. Tot de gasten behoor den drie leden van het Italiaansche kabmet, en de Fransche minister Victor Lefranc, de verte genwoordigers van den Zwiiserscheu bondsraad Dubs, Challet-Venel en Cérésole enz., terwijl de honneurs vanwege het technische comité wer den waargenomen door den ingenieur Grationi, en van wege TuriD door den syndicus dier stad. De Fransche minister van buitenlandsche zaken de Rémusat, die door de beraadslagingen in de Nationale Vergadering verhinderd was om bij hel feest tegenwoordig te zijn, werd bij de terug komst te Turin daar ter stede verwacht. Het verwekt eenige aandacht, dat de minister, niet tegenstaande hij de opening niet kon bijwonen, toch naar Italië vertrokken is, en men maakt hieruit de natuurlijke gevolgtrekking, dat hij den heer Visconti-Venosta, al kan hij uiet met hem aan deD feestdisch zitten, toch wel eens aan een officieele ministerieele tafel wil spreken. Dat hij den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken te Turin zou ontmoeten is zeker, en zij zullen daar waarschijnlijk wel andere diDgen bespreken dan de internationale handelsbelangen der twee landen. De Italië noemt het kleine conflict van de Romeinsche gemeente-ambtenaren met het Fransche gezantschap eene providentieele ge beurtenis, omdat het tot eene wisseling van ver klaringen aanleiding heeft gegeven, waai- door eene rustige beschouwing van de weder- keerige verhoudingen is teruggekomen. In Frank rijk was zooveel over de aansluiting van Italië aan het hangende vredeverbond gesproken,, dat de staatkundige kriDgen te Versailles er zelfs over begonnen na te denken; aan den anderen kant heeft men in Italië zooveel over de Fran sche inmenging geschetterd, dat het publiek ern stig bezorgd werd voo» de toekomst. Nadat du Frankrijk bij monde van den heer Thiers ver klaard heeft, dat het van de herstelliug der we reldlijke macht des pausen afziet, en slechts zijne geestelijke onafhankelijkheid verzekerd wil weten, kan Italië zingen: „Lieb Vaterland kannst rühig sein." De Italië heeft hierin gelijk zoo lang het gou vernement van den heer Thiers de leiding in handen houdt, en zoo lang als Frankrijk buiten machte is om iets uit te voeren. Het blad zegt dan ook verderop zelfs: „Zoolang de heer Thiers het lot van Frankrijk in handen heeft, kunnen wij ons hier veilig gevoelen. telegrammen. Fary», IS Sept. De commissie van onderzoek betreffende de handelingen van het Gouverne ment der Nationale Verdediging zal heden den president der Republiek hooren. De ontwapening der Nationale Garde wordt zonder weerstand in de departementen Rhone en Loire voortgezet. Gisteren waren te St. Etienne reeds 3000 geweren afgeleverd. Dépêches, welke hedenochtend zijn ontvangen constateeren dat te Lyon en Saint-Etienne de rust niet gestoord is. Alle geruchten betrefh nde eene miDisterieele wijziging worden bepaald tegengesproken. Het bericht dat er eene samenkomst zou plaats hebben tusschen Thiers en Gortschakoff, wordt verklaard van grond te zijn ontbloot. Men gelooft dat het handelstractaat betreffende den Elzas en Lotharingen, dat met Pruisen ge sloten is en welks grondslagen door de Nationale Vergadering zijn goedgekeurd, weldra zal ge- teekend worden. Momchcn, 18 Sept. De Duitschegevolmachtigdeu hebben bedenkingen geopperd tegen de wijzigin gen, die de Fransche Nationale Vergadering ten opzichte van den handel met den Elzas en Lot haringen heeft aangenomen. De gevolmachtig den zijn van oordeel dat het tot stand komen van een definitief verdrag daardoor in gevaar wordt gebracht. Beriyn, 18 Sept. Heden is hier eene vergade ring gehouden van houders van Rumeenscbe spoorwegactiën. Daar de zaak nu zoover gekomen was, dat de instelling van een comité ter verte genwoordiging der aandeelhouders noodzakelijk was geworden, besloot men een reglement vast te stellen en een bestuur te kiezen. Londen, 19 Sept. Gisteren is eene groote mee ting te Chelsea gehouden, om werkstakende arbeiders in Engeland te ondersteunen. Odger hield een heftige redevoering, over de ontzaglijke schatteo, die sommige patroons bijeen geschraapt hebben. De Times ineldt, dat Thiers gedurende het reces der kamer zich te Foutainebleau zal vestigen. De ministers van oorlog, van buitenlandsche zaken en van financiën zullen hem daarheen volgen. De overigen zullen te Parijs blijven. Thiers zal vervolgens de plaatsen in oogenschouw nemen, waar militaire legerplaatsen opgericht zullen worden. Koningsberg, 19 Sept. In de afgeloopen week (1017 Sept.) was de sterfte grooter dan ooit te vooreD. De cholera eischte meer dan 300 offers In plaats van 50 60 pet. bedroeg het aantal gevallen met doodelijken afloop 70 a 80 pet. Nleuw-lork, 19 Sept. De verwikkelingen iD de gemeente-administratie van Nieuw-York ne men toe. De Controler Conolly, beschuldigd vau kwade trouw, heeft de waarneming van zijn ambt voorloopig opgedragen aan zijn substituut majoor Hall. Daarop werd Maclellau iD zijne plaats be noetnd. Conolly weigert echter af te treden. staten generaal. EERSTE KAMER. Zitting van heden. Voorzitter de heer van Bijlandt. De Voorzitter laat den griffier voorlezing doen van het besluit des Konings, waarbij hij benoemd is tot voorzitter der Kamer. De voorzitter houdt daarop de volgende rede: Mijne Heeren I „Door Z. M. den Koning benoemd tot voorzit ter dezer Vergadering gedurende de tegenwoor dige zitting, besef ik levendig de verplichtingen, aan die eervolle onderscheiding \ei'bonden, en tevens, in hoe groote mate ik uwe welwillende medewerking behoef, om aan die verplichtingen eenigzins te kunnen voldoen. Ik zal trachten, het voorbeeld te volgen van den verdienstelijken ntan, die mijn voorganger was, in de thans aan mij opgedragen betrekking, en wiens gemis, voorzeker door ons allen, diep wordt betreurd, ook om de uitnemende wijze, waarop hij onze werkzaamheden wist te leiden. Hij genoot van Uwe zijde een vertrouwen, waarop hij met recht aanspraak kon maken. Moge dat vertrouwen door U, ook aan mij worden geschonken, tot ondersteuning mijner po gingen, om met onpartijdigheid en oprechtheid, de regelen door U zelve gesteld, bij onze werk zaamheden te doen in acht nemen. Met den wensch, dat onze beraadslagingen ook in deze zitting tot bevordering der belangen van het Vaderland strekken, verklaar ik het Voor zitterschap te aanvaarden. Zijn ingekomen de geloofsbrieven der 14 nieuw benoemde leden. Volgens de bestaande bepalingen worden door den Voorzitter 2 commissiën van Sleden benoemd tat het onderzoeken dier geloofsbrieven, bestaande uit de heerenv. Eijsinga, Schot en Miehiels van Kessenich (voor het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren: v. Rtjckevorsel, Vos de VVael, v. Aijlva van Paliandt, Nobel, Hein, de Raadt en Borsius) Viruly, Hengst en Joost van Vollen hoven (voor de geloofsbrieven van de heerende Dieu Fontein Verschuur, Rahusen, Prins, van Swinderen, Cost Jordens, Geertsema en Villers de Pité). De Voorzitter schorst daarop de Vergadering voor een half uur. „.P? vergadering hervat zijnde, brengen de heeren Eijsinga en Viruly verslag uit omtrent de in handen der beide commissiën gestelde geloofs brieven, en concluderen tot toelating van alle de meuw benoemde leden. Daartoe wordt besloten. De bovengenoemde heeren worden daarna door den Griffier binnen geleid en nemen zitting. Verschillende ingekomen missives worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl 2 missives, éen van den Minister van Koloniën, houdende extract uit het dagregister gehouden te St -George d'El- mina, om te worden geraadpleegd bij het aan hangige wetsontwerp tot afstand van de Kust van Guinea en een van de Koloniale Staten van Suriname houdende afschrift van een adres aan de Tweede Kamer gericht, beschouwingen omtrent den toestand van Suriname bevattende, worden ter inzage van de leden nedergelegd. Nog is ingekomen een brief van den heer J. van Beeck Vollenhoveu, houdende bericht van het overlijden zijns vaders, Dr. H. van Beeck Vollenhoven, in leven Voorzitter der lste Kamer. Is besloten namens de Kamer, deze kennisge ving met een brief van rouw beklach te beant woorden. Eenige ingekomen boekwerken zuilen in de boekerij worden geplaatst, terwijl een door de heeren van Hoogenstraten en Zn. aangeboden portret van den Minister van Staat Mr. J. A. Philipol, in een der vertrekken van de Kamer zal worden geplaatst. Twee ingekomen adviezen van het bestuur van het 25ste Landhuishoudkundig Congres te Gronin gen, houdende bezwaren omtrent het wets-ontwerp tot afkoopbaar stelling der tienden eD van inge zetenen van 's-Bosch, opmerkingen bevattende omtreDt de gevaren op den Bpoorweg Utrecht- Boxtel. Worden gesteld in handen van de commissie voor de verzoekschriften, dat eveneens het geval is met een verzoekschrift van den Senaat der Groninger Hoogeschool, dat onafgedaan was ge bleven. De voorzilter benoemt vervolgens tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren: Virulij, de Raadt, Schot, Rijkevorssel en Vos de VVael; lot leden der gemengde commissie voor de stenographie de heeren: Blankenheim, van Eysiuga en Hansen. De voorzitter stelt voor Troonrede door de Kamer woord met eeu adres aan Z. Daartoe wordt besloten. De Vergadering gaat daarna over tot het trek ken der afdeelingen. lste afd. de heerenRijckevorsel, ;Sasse van IJsselt, Nobel, van Rhemen van Rhemenshuizen, Viruly, Messchert, van Goltsteiu, vau Swinderen, Storck, Beerenbroek. 2de aid. de heeren Vos de Wael, Verschoor, CoeDen, de Raadt, v. d. Putte, Huydecoper van Maarsseveen, v. Eijsinga, Cost JordeDS, de Vos van Steenwijk, Tonckens. 3de afd. de heeren: Schiimnelpemiinck v. d. Oye, Blankenheijm, Joost van Vollenhoven, de Dieu Fontein Verschuir, Rahusen, Smit, Hartsen, Villers de Pilé, Miehiels van Kessenich. 4de afdeeling de heeren: Hengst, v. Aylra van Paliandt, Hein, Duitnaer van Twist, Prins, Bor sius, Schot, Geertsema, Crenters. De voorzitter verzoekt de leden zich naar hunue afdeelingen te willen begeven en daar de voor zitters en onder-voorzitters, zoomede 1 lid voor de (commissie van antwoord op de Troonrede te kiezen, welke commissie zich onmiddelijk met het ontwerpen van dat antwoord zal bezig houdon. Daarna is de Vergadering gescheiden. te bepalen dat de zal worden beanl- M. den Koning. laatste berichten. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 19 Sept. De Ge meenteraad heeft het voorstel tot afstand van het gebouw der armen-inrichting tot inrichting van een gebouw voor kunsten en wetenschappen verworpen. Voorts heeft de raad besloten in hooger beroep te komen tegen het besluit van de Gedeputeerde Stalen, waarbij Dr. H. de Jong als lid vaD den gemeenteraad wordt toegelaten. Z. M. heeft benoemd tot kolonel, den luit.- kolonel A. O. H. Baron Gansneb, genaamd Teng- nagel, kommandaDt van het vierde regiment hu zaren. 's-Gravenhage, 19 September. Z. K. H. prins Hendrik is uit de residentie naar HD. lustslot Soestdijk teruggekeerd. Graaf Benedetti is heden van hier vertrokken Rotterdam, 19 September. Bij de heden ge houden veiling door de Nederlandsche Handel- Maatschappij van 32,905 kranjangs Java-suiker is alles verkocht.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3