De commissie, ingevolge art. 56 van de wet op het middelbaar onderwijs belast met het af-- nemen van het eind examen aan de tuinbouw school der Kon. Ned. Tuinbouw-Maatschappij „Linnaeus" te Watergraafsmeer, heeft op 11 dezer haar taak ten einde gebracht en een di ploma 1ste kl. uitgereikt aan J. Wiggers, van Leiden; dito 2de kl. aan W. Leenderts Pzn., van Medemblik; G. Steen, G. H. Rieman en F. L. Knolle, van Amsterdam; W. F. H. Spree, van Veenwoude en K. Admiraal, van Beemster, en dito 3de kl. aan J. Voetelink, van Steenwijk. Over het ziektegeval te Zwolle dat als Cholera Asiatica werd opgegeven, doch volgens het genees kundig staatstoezicht dat karakter niet had, bevat de Zwokche Courant van heden een uitvoerig stuk van Dr. P. C. Lindeboom te Zwolle, den genees heer, die den patiënt behandeld had. Dr. L. be schrijft daarin de verschijnselen die hij waarge nomen heeft en die hem de overtuiging gaven dat de dood veroorzaakt is door echte Aziatische cholera. Hij deelt mede, dat, nadat de zieke op 8 Sept., 's namiddags tegen 5 uur overleden was, de inspecteur, vvien hij reeds dien dag van het geval kennis had gegeven, den volgenden dag te 12 uren uit Kampen is aangekomen, doch den overledene, die reeds gekist was, niet gezien heeft. De inspecteur uitte twijfel of het geval wel Azia tische cholera was, daar hij meende, dat: „die ziekte maar niet zoo in eens te Zwolle kan in vallen, daar er nergens in ons land nog van ge hoord werd." Dr L. echter is overtuigd, dat cho lera, ook zonder contact of besmetting, uit ver zuimde diarrhee kan ontstaan, en haalt daarvoor nog het gevoelen van Dr. Arntzenius aan, die een werk geschreven heeft over eender vroegere epidemiën. Aan 't Handelsblad wordt uit Zwolle geschreven, dat in het huisgezin van den bovenbedoelden overledene verder geen ziektegeval is voorge komen. De woning is dan ook door Dr. L., die volmacht van den burgemeester had verkregen, geheel gedesinfecteerd. Blijkens het dezer dagen verschenen jaarverslag 1870, der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, telde de Vereeniging op ulto. Decem ber 50 afdeelingen en 325 correspondentschappen, uitmakende 10344 mannen, 2705 vrouwen, en 1496 jongelieden beneden 18 jaar. 92 correspon dentschappen waren vacant. De talrijkste afdee lingen waren: Amsterdam, met 3870; 's-Graven- hage met 2228, Rotterdam met 1373 leden. De naast daaraanvolgende was Arnhem met 323 leden. De kleinste afdeelingen waren St.-Maarten en Makkum, elk met 11 en 's-Gravesande met 13 leden. De talrijkste correspondentschappen waren: Nijmegen met 62, Maaten (gem. Emmen) met 59, en Noordscharwoude met 38 leden. Het aantal leden in geheel Limburg bedroeg 10. Ten bewijze hoe gaandeweg meer en meer prijs gesteld wordt op de bekendheid met onze instel lingen en inrichtingen, kan dienen, dat in de vorige week Dr. Wayne uit New-ïork zich hier te lande bevond, die zich tot taak gesteld heeft ons gevangeniswezen na te gaan en onderscheidene gevangenissen heeft bezocht. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit Zwitserland geschreven, dat ten gevolge van de toetreding van Nederland tot het internationale telegraphie- verdrag voor zijne Oost-Indische koloniën, van nu af aan een enkelvoudig telegram uit Zwitserland naar Batavia 149,50 franken zal kosten, en naar het OoBten van het eiland Java 153,50 franken. In het volgende jaar zal te Londen een Inter nationaal penitentiair congres worden gehouden, waartoe het initiatief door Amerika genomen is. Ook het Kollandsch Gouvernement is aangezocht om deze zaak te willen bevorderen en zijne medewerking te verleenen. Naar men verneemt zijn reeds door den Minister van Justitie de heeren Mrs. Grevelink, Pols en proffessor Mod derman aangewezen, om zich met het organi- seerend comité voor dat congres in betrekking te stellen. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscouranl van den 19den Augustus j 1., bekend, dat bij hem is ontvangen, tot het oprichten vaneen monument ter eere der gesneuvelden in de Ci tadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van tien gulden vau Jhr. J. Mock, luit. vaandeldrager der Haagsche scherpschutters; en eene bijdrage van zeven gulden vijftig cents van O. en W., te 's-Hage. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dienstd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: bij die te Amsterdam, aan J. Drost Dzn., als kapit., onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; bij die te Utrecht, aan Mr. L. E. Bosch, als kapit., en hem tevens vergund de uniform der schutterij mot de onderscheidingsteekenen aan zijnen rang verbonden te blijven dragen voorts is benoemd tot 2den luit. bij de dienstd. schutterij te Steen- wijk J. Jansonius, thans schutter. Z. M. heeft H. J. Prakke, te Leeuwarden, thans plaatsverv. district-veearts, tijdelijk aangesteld tot buitengew. districts-veearts. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te Eindhoven, Jhr. Mr. M.F. J. van Sasse van Tsselt, proc. bij die rechtbank. BINNENLAND. Amsterdam, 17 Sept. Naar men verneemt zal dezer dagen een voor den handel niet onbelang rijke procedure worden ingevoerd. De koopman A. weigerde een buitenlandschen wissel te accep teeren, voorzien van een oud aauhechtzegel, op grond van dit zegel, ingevoerd hij Koninklijk be sluit van 7 Mei 1866 n°. 71, door de in werking- brengiug vaD het plakzegel, bij art. 1 der wet van 9 April 1869 Staatsblad u°. 61), is vervullen, en dus de wissel van nietig zegel was voorzien. Dientengevolge protest en procedure. Zaandam, 17 Sept. De directeur en de leeraren der Hoogere Burgerschool hebben Zaterdag jl. den heer Mr. H. J. Smit hun leedwezen betuigd over het door hem aangevraagd ontslag als bur gemeester dezer gemeente en hem verzocht zoo wel in het belang van Zaandam als in dat van de inrichting van Middelbaar Onderwijs terug te komen op zijn besluit. Ook de wijk-en adsistent- wijkmeesters hebben den burgemeester hun sym pathie betoond eu als hun wensch te kennen ge geven, dat hij nog gedurende langen tijd aan het hoofd dezer gemeente mocht blijven. In allen ge valle hoopten zij, dat hij de stad metterwoon niet zou verlaten. ZCl.) Helder 16 Sept. Hedenmorgen werd de Engel- sche coljeerbrik Zephyrus uit de haven gesleept en liep met zooveel kracht tegen de binnenko mende Eng. stoomschip Gipp op, dat haar boeg aau bakboordszij van boven tot beneden werden ingestooten. 's-Gravenhage, 18 September. Algemeen wordt verzekerd, dat het Zr. Ms. verlangen is, dat er door al de officieren in de Residentie aanwezig, een schietvereeuiging worde daargesteld, waar van Z. M. beschermheer zal zijn, terwijl men éénmaal 's weeks, vermoedelijk des Zaterdags, zich op de schietbauen te Waalsdorp zal gaan oefenen. De trein (Rijnspoorweg), die gisterenavond te halfelf hier moest aankomen, arriveerde eerst te halftwaalf, ten gevolge van het derailleren van een goederenwagen te Harmeien, waarbij echter geen persoonlijke ongevallen te betreuren zijn geweest. Nijmegen, 15 Sept. In de den 13den gehouden vergadering van aandeelhouders in het Hotel Berg en Dal, is met bijna algemeene stemmen be sloten tot uitbouwing van genoemd hotel aan den noordwestkant. Door deze verbouwing verkrijgt men een 20tal logeerkamers meer, en komt er tot meerder amusement voor heerenlogés een billart- zaal. Ter bestrijding van- de kosten is besloten om uit te geven f 30,000 in aaudeelen a f 1000, splitsbaar in 2 gedeelten a 500, met vaste renten a 5 pCt., aflosbaar binnen 25 jaren en aflossing met minstens f 1000 per jaar. Tot waarborg voor de inschrijvers verbinden zich de aandeelhouders om geen hypotheek te sluiten, zoolang de obli- gatien niet afgelost zijn. Zutfen, 16 Sept. Dezer dagen moest Zutfen een zijner achtingswaardigste ingezetenen verliezen door het afsterven van den heer Jan Jacob Mis pelblom Bëijer, die in 1787 te Etten bij Breda geboren, den 6den Sept. op 84-jarigen leeftijd op den huize Dalfstein te Ellecom het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Na een zèer werkzaam leven was het hem vergund kalm en rustig te ontslapen; geen licha melijk lijden maakte hem de laatste oogenblikken moeielijk. Zijne talrijke kinderen, behuwdkinderen, klein en achterkleinkinderen staren in diepe droefheid dien waardigen vader na. Zij verliezen veel in hem, maar ook de maat schappij heeft veel in hem verloren. Tot geene betrekking, hoe moeielijk ook, geroepen, of hij aanvaardde haar en vervulde daarin zijnen plicht met nauwgezetheid en zelfopoffering. Als diaken, ouderling, notabel, kerkvoogd, lid van't classicaal bestuur, regent der gevangenis, provisor van 't gasthuis, lid vau de schoolcommissie en van den gemeenteraad, wethouder, waarnemend burge meester en in vele andere betrekkingen, zullen zich velen nog heriunereu hoe die man, beider van hoofd, rein van hart, degelijk vriendelijk en wel- meenend, ieders belangen behartigde. Geen wonder dan ook, dat hem het Ridderkruis van den Nederlaudschen Leeuw voor zoovele diensten werd aangeboden en hem met eere versierde. Werkzaam was zijn leven, meer dan 60 jaren stond hij aan het hoofd van eenen wijnhandel, die onder zijne leiding eene uitbreiding verkreeg, van dien aard, dat thans tal van huisgezinnen daarin ruimschoots hun brood verdienen eu mede de vruchten plukken van den boom, met zooveel zorgen door hem gekweekt. Hdbt Groningen, 18 September. De raad dezer ge meente benoemde tot voorzitter der commissie voor de openbare werken de heer Mr. B. van Roijen, wethouder, en wel ter voorziening inde vacature door het bedanken als voorzitter dei- commissie door den heer Mr. H. O. Feith, mede wethouder. Het raadslid, de heer P. Zeper Az. werd benoemd tot ambtenaar van den burger lijken stand en het raadslid, de heer J. Leopold, tot lid der gascommissie. De onlangs alhier benoemde directeur der reiniging in deze gemeente, heeft het bedrag der loonen van de weiklieden in dien dienst ver hoogd, en wel met f 0.50 a f 0.60 per week, terwijl het vaste loon van hen die f 5 tot nu toe vast genoten, op 6 is gebracht. 's-Hertogenbosch, 18 Sept. Omtrent Zr. Ms be zoek aan deze gemeente ter bijwoning vau den Scherpschutterswedstrijd zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: Zijne Majesteit werd op het perron vau het stationsgebouw door den Commissaris des Konings in dit gewest, door den burgemeester dezer stad, door den geDeraal-majoor bevelhebber in detu eede militaire afdeeling.den kolonel-koinmandant dezer vesting, de majoor-kommaudant der dd. schutterij en den kapitein-kommandant van het korps Koninklijke scherpschutters van 's-Hertogenbnsch begroet en welkom geheeten wijders was er eene onafzienbare menigte en een aanzienlijk aantal equipages met dames eu beereu bij het station tegenwoordig om Z. M. hulde te bewijzen. Even voor den middag stelde de trein zmh in beweging om zich van het station door de Sta tionstraat, de Vischstraat, over den Hoogen Steen weg, langs de Groote Markt, door de Hinthaoier- slraat en over het Hinthamereinde naar het schietterrein te begeven. De rijtuigentrein reed in een sterken draf door de stad, doch de Koning verkreeg desniettemin de 0 ertuiging, dat de Bosschenaren even als vroeger voor de Hertogen vao Brabant, waren voor liet huis van Oranje Nassau eeue getrouwe en daar aan inDig gehechte bevolking. Langs den geheelen weg door de stad troffen den Koning onder de groote vereenigde volks scharen, niets dan blijde en hartelijke begroetin gen, die Z. M. even hartelijk terug gaf. De rid was prachtig, door het schoonste u eder begunstigd en te middeD van eeue onafzienbare rij nationale en Oranje vlaggen en wimpels, die van al de huizen in de geheele stad zonder eene uitzondering wapperden. Te Hintham op het schietterrein gekomen werd Z. M. de Koning ontvangen en begroet met eene korte en gepaste toespraak door den heer J. W. R. van Gulick-Luyckx, kommandant der konink lijke scherpschutters- Zijne Majesteit ging toen over tot inspectie van het korps en betuigde den kommandant HDs. tevredenheid over hunne goede houding, daarop werden Zijne Majesteit door den kommandant de officieren van het korps voorge steld; Zijne Majesteit nam vervolgens het schiet terrein in oogenschouw, waarna de wedstrijd begon. Gedurende den wedstrijd, welke Zijne Majesteit volgde, onderhield Hoogstdezelve zich met vele der aanwezigen, waaronder ook de hoer D. Peters, luitenant der vrijwillige scherpschut ters te Brussel, die in uniform tegenwoordig «as, en inzonderheid met den kapitein van hel 5de regiment infanterie A. N. J. Nijlant, gewezen instructeur vau het korps, die zich onder de ge- 1 oodigden bevond en daartoe uit zijn garnizoen 15 Heusden was overgekomen. Onder den wedstrijd werd Z. M. den Koning door den kommaudaut van het korps in eene sierlijk daartoe ingerichte teut een collation aan geboden, waarbij al de aanwezige hoofdofficieren van de schutterij en het leger en eenige autori teiten aanzaten. Zijne Majesteit betoonde gedu rende dat collation zijne tevredenheid over de goede regeling daarvan. De lieer kommandant bracht daarop een feestdronk aau Z. M. den Koning, die met geestdrift gedronken werd; in Hoogstdeszelfs dankbetuiging vergat ook Zijne Majasteit den kapitein instructeur Nijlant niet. Vervolgens reikte Z. M. aan de twee eerste over winnaars de Koninklijke prijzen uit. Daarmede de wedstrijd afgeloopen zijnde, keerde Z. M. de Koning met zijn gevolg naai de stad terug. Op het perron van het stadhuis werd Zijne Majesteit ontvangen door den heer burgemeester, de wethouders en deD secretaris der stad. De burgemeester heette Zijne Majesteit welkom in naam der gansche burgerij en geleidde Zijne Majesteit naar de groote zaal, waar een rijk en prachtig diner van vijftig couverts gereed stond, 's Lands Souverein door den gemeenteraad der oude Hertogstad aangeboden. Gedurende het diner waarbij gulle opgeruimd heid heerschte, waartoe Zijne Majesteit het voor beeld gaf, voerde de muziek der dd. schutterij voor en dat vau het 5de regiment infanterie achter het stadhuis bij tusschenpozen schoone stukkeD uit, terwijl ook het strijkorkest van het muziek korps van het 2de regiment huzaren zich bij tusschenpozen in het stadhuis deed hooren. Bij het dessert bracht Jhr. Mr. de Kuyper, burgemeester, die over Z. M. den Koning aanzat, een toast uit op Z. M. den Koning, welke door den Vorst werd beantwoord met een dronk ip het heil, de eensgetindheii en eendracht van hel land en de natie,- Zijne Majesteit betuigde daarbij zijue innige tevredenheid en dank over de wijze, waarop hij door de regeering der stad en vooral door hare bevolking was ontvangen hij achtte dezej dag een der gelukkigsten zijns levens. Daarop deed de liedertafel Oefening en Uitspo, ning met haar krachtig en welluidend koor Neer- lands volkslied klinken, waarmede de feestje- 1 nooten met geestdrift instemden. De liedertafel zong vervolgens nog eenige van hare schoonste stukken, waarmede Zijne Majesteit zeer was in genomen. Te halftien des avonds vertrok Zijne Ma jesteit, na alvorens zijnen hartelijkeu dank be tuigd te hebben over dit gastvrij eu gul onthaal en van ieder der gasten afscheid genomen te hebben; Zijue Majesteit werd op dezelfde wijze tot aan het station uitgeleide gedaan als waar mede Hoogstdezelve was ontvangen, ditmaal echter reed de trein stapvoets, en het volk, waarmede de Groote Markt en ook de straten opgepropt vol stond, had de gelegenheid zijn hart lucht te geveD; daverend klonk het leve de Koning, hoera's waren aanhoudend, terwijl over den geheelen weg Bengaalsch vuur werd ontstoken en andere vuurwerken brandden. Aan het station gekomen, tot waar duizende inwoners den stoet waren gevolgd, betuigde Zijüe Majesteit nogmaals zijnen innigen dank voor de zoovele bewijzen van gehechtheid en liefde hem bij dit zijn bezoek door de Bosschenaren bewezen en verzocht, reeds in den koninklijken waggon gezeten, den heer Burgemeester met een hand druk den Bosscheuaren daarvoor zijnen dank en innige tevredenheid te betuigen. Nog vermelden wij dat reeds bij het aanko men op het schietterrein Z. M. Jhr. VV. G. de Jonge van ZwijnsbergeD, majoor comm. der dd. schutterij alhier, begiftigde met het officierskruis der orde van de Eikenkroon en dat gelijke on derscheiding den heer J. W. R. van Gulict Luyckx, commaudant van het korps Koninklijk! scherpschutters van 's-Hertogenbosch, bij het ui. J reiken der prijzen ten deel viel. Zijne Majesk i nam daartoe het officierskruis van de horst e i Hoogstdeszelfs adjudant Jhr. Dumonceau a hechtte het op die van den heer van Gullek-, voorts dat de eerste Koninklijke schietprijs eent zilveren veldllesch, door Z. M. zelf gedrageD, be haald werd door den heer A. G. Scholte, tweede Koninklijke prijs een zilveren coupe door I den heer J. W. R. van Gulick-Luyckx, de derde] prijs door burgemeester, wethouders, de gemeen teraadsleden en den recretaris der gemeente aan-l geboden, zijnde een goud anker-horloge, door den heer C. Daniels, de vierde prijs een zilveren tafelbel door den heer L. Max en de vijfde prijs eene fraaie bronzen pendule, door den heer A. S. Westermau enz. Middelburg, 16 Sept. Men verneemt, dat dezer dagen door eenige heeren alhier een circulaire is verspreid, waarbij wordt gewezen op het wen-1 scbelijke, dat er, met het oog op de aanstaamle I voltooiing van de spoorweg- en kanaal werken, f een dagelijkscbe maildienst tusschen Vlissingen en Londen worde opgericht. Voor dien dienst I zouden vier stoomschepen vereischt worden, dit een kapitaal van p. m. een millioen zullen vordil ren, welke schepen achtereenvolgens in twatl maanden in de vaart moeten worden gebrat11 De aandeelen zouden groot zijn f3000, die ls in aandeelen van f 1000 zouden kunnen wori» gesplitst. BUITENLAND. Frankrijk. Oppositie der rechterzijde tegen de overeenkomst met Duitschland. Samenkomst van Thiers en Gortehakofif. Verkiezingen voor de depar tementale Raden. Zooals men uit onze mededeeling van gisteren en de telegrammen kon zien, heeft de overeen komst met Duitschland in de Nationale Verg» dering nog vrij veel tegenstand verwekt. De oppositie kwam weder van de rechterzijde en wij vragen ons af: „wat kan nu toch in's hemels naam de oorzaak daarvan zijn?" Indien er asn iets ouds of verrots moest vastgehouden worden, indien de wijzer des tijds ten believe van de heeren wat achteruit moest worden gezet, indien er een nieuwe vloek over Frankrijk was te bren-1 gen door een bedorven koningsgeslacht op den troOD te zetten, dan zouden wij kunnen begrijpen-1 dat de rechter-mannen hemel en aarde bewogen I om voorstellen te bestrijden, die deze schitterende daden tegenwerkten. Maar hier gold het nienl anders dan aan twee provinciën, aan weibel geheel Frankrijk nog voortdurend een aandoenlijlj vaarwel toeroept evenals een minnaar aan zijnel verlorene geliefde, een voorrecht toe te staan, ds* wel is waar het land iets zou kosten, maar waarl voor dan ook 6 departementen van den duren 1 en drukkenden last der occupatie werden bevrijd Wat kan dan de oorzaak der oppositie gevvees'l zijn, indien wij ten minste niet willen vooronder-1 stellen, dat de leden der rechterzijde er genoe; in vioden om huo land te kwellen Niets ander-1 dan vijandschap tegen Thiers, die de voornaams''

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2