lippij l doch alles zal afhangen van de Centrale eivereeniging. Het is te hopen, dat hare afdee- ,.eI1 spoedig tot eene eenparige keuze zullen ^jken. (Arnkemsche Cour.) Jiddelburg, 13 Sept. jl. Maandag is door de leden a secretaris en den penningmeester van het □rgerlijk armbestuur hier ter stede aan hun getreden voorzitter, den heer Mr. M. Verbrugge, ea album met toepasselijke inscriptie en hunne holografische afbeelding aangeiboden als een be- ijs van hoogachting en tevens tot erkenning jaer diensten, aan het armbestuur sedert 1 anuari 1849 als voorzitter bewezen, ffederkeerig is door den heer Verbrugge aan ie beeren zijn pothografisch portret als bewijs o erkentelijkheid geschonken. 3 (J1TENL A. IV I>. FranUrtjk. chap van den president. Duur van da vacan tia der Vergadering. Onderhandelingen over 'ere ontruiming der departementen. Voorstel ran amnestie van staats-misdrijven. Ver- dlijf der Vergadering te Versailles. Nadere bijzonderheden voor de beraadslagingen over den duur der vacantia. Vonnissen der krijgsraden. Verstandige maatregel van den gouverneur van Algerie. De minister van onderwijs, Jules Simon, heeft de zitting der Nationale Vergadering de bood- hap van den president der Republiek voorge- eu, waarbij een overzicht wordt gegeven van 0 loestand, om de kamer aan het verstand te togen, dat zij gerust voor eenigen tijd uiteen d gaan. Er worden zeer geruststellende ver keringen in gegeven, de handhaving der orde veiligheid als ontwijfelbaar verklaard, de uit- nng der wetten gedurende het recès beloofd de aanstaande ontbinding der nationale garden gekondigd. (Zooals meu uit onze telegrammen a zien, heeft men daarmede reeds een aanvang ïaakt.) De Vergadering is daarop dadelijk be ten aan de beraadslagingen over den duur «antie. Zij heeft het outwerp der commissie geuiBnen, waarbij het recès van 17 September i December wordt gesteld, terwijl eene com- Siie van 25 leden zal worden benoemd, om de er bij het gouvernement te vertegenwoor- en. e onderhandelingen met den graaf van Arnim, de telegraaf ons mededeelt, hebben de vol de strekking: Behalve de vier departementen, op het oogenblik ontruimd worden en spoe- geheel van Duitsehers bevrijd zulleu zijn, den de vreemde soldaten er nog 12 bezet, daarvan moeten volgens het tractaat van nkfort ontruimd worden na geheele afbetaling het tweede milliard, terwijl zooals men weet st de eerste helft daarvan is afgelost. Nu is de ■estie hungende, ook deze zes departementen elijk te doen ontruimen, indien Frankrijk rvoor de producten uit ElzasLotharingen gedurende een bepaalden tijd boven andere bevoordeelen. it Duitschland vreest men anders, dat de toe- d uit die provinciën de Duitsche nijverheid zak overslroomen. Graaf v. Arniui vraagt gedu rende een jaar vermindering van 75 pCt. der MtaamJe invoerende rechten, terwijl daarentegen 'Thiers meer genegen is om het recht slechts tot op tls helft te reduceeren, maar dan voor den dufir van twee jaren. Het lijdt echter geen twijfel /pen zal zich hierover wel verslaan, voorat r graaf Arnim op allerwelwillendste wijze onderhandelingen voert. Maar eene andere estie is, of de overeenkomst tot stand zal men komen vóór het uiteengaan der Verga ing. Bet zou toch hard ziju, indien door het ra de bedoelde zes provinciën nog maanden ger dan noodig was met de vreemde troepen eslen opgescheept zitten. Ie regeeriug denkt er daarom over, om, in- n het noodig is, een voorstel in te dienen, erdoor aan de permanente commissie van leden afzonderlijke volmacht zou worden even, om deze zaak voor de kamer te ratifi- ren. Indien de ontruiming doorgaat, dan zullen nog slechts 30,000 Duitsehers op Fransch grond- ied blijven. 'e lieer Brisson heeft een ontwerp namens de icale linkerzijde ingediend tot het verleenen 1 gratie aan alle staats-misdadigers en 1 ook aan de leden der commune, behalve |P hen, die zich daarbij aan uioord of brand ling hebben schuldig verklaard. Na een vrij debat is de urgentie, die voor het voorstel ■rd gevraagd, met groote meerderheid verwor- jhlgens art. 2 van het onlangs goedgekeurde Jverp op het langer verblijf der Vergadering Msailles, is eene commissie benoemd om daar af de noodige maatregelen te nemen. Het is •j'or duidelijk merkbaar, dat ook vele leden Pt meerderheid spijt hebben van het genomen (pit, waardoor wel op Parijs een soort van wk genomen wordt, maar ook zij zelf van de lianniugen beroofd zullen zijn, die de hoofd- des winters zoo ruimschoots aanbiedt. Een 'espondeut van de Ind. Beige gaf daarover et dagen het niet onaardige idéé aan de hand om de heeren, die tegen Parijs hadden gestemd' indien zij zich toch voor hun vermaak naar de hoofdstad begeveD, voortdurend te vervolgen met berichten, als: /Heden is de heer die en die in deze of gene opera gezien," „de afgevaardigde Xheeft zich daar en daar opgehouden," enz. Het is dan ook billijk, dat de heeren, indien zij Parijs niet de eer hunner tegenwoordigheid wil len gunnen, niet de genietingen der verworpene stad gaan smaken. Met betrekking tot de beraadslagingen over den duur van het recès der Vergadering, krij gen wij onder het schrijven dezes nog de vol gende bijzonderheden onder het oog. De heer Cas- tellane besteeg het eerst de tribune en deed een tegenvoorstel, waarbij de terugkeer werd bepaald op 13 Nov. Daarna kwam de heer d'Audriffet Pasquier met eene betuiging dat 2 maanden va- cantie voldoende was. De commissie motiveerde haar voorstel van 4 December met de verklaring, dat zij eerst 27 Nov. had willeu stellen, maar om der wille van eeu week vacantie geen ruzie met den president der republiek wilde maken. De heer Lasteyrie wees op de gewichtige zaken die op de vergadering wachten, vooral het belas ting systeem, met zijne quaestie van opcenten, grondstoffen of inkomsten-belasting. Ook hij wenschte daarom eene kortere vacantie. De mi nister Lambrecht beantwoordde de sprekers kor- telijk, waarna de heer Randot de tribune opvloog en de hevigste redevoering van allen hield. Hij wees daarbij op de constituante van 1S48, die 14 maandeu achter elkander vergaderde en besloot met te verklaren, dat, wat er ook gebeurde, hij, oude man, niet van zijn post zou loopen. Ook de heer Baze opponeerde nog tegen het voorstel, waarop men tot stemming overging met den bo ven medegedeelden uitslag. Over het algemeen wordt door de publieke opinie het sterke aan dringen van Thiers op den termijn van 4 Dec. afgekeurd. De vierde krijgsraad heeft vonnis geveld over een zekeren Loriou en zijne twee zoons, die gewa penderhand aan den opstand hadden deelgenomen. Onder de behandeling daar, werd de getuige Pigeat, die zich onfatsoenlijke uitdrukkingen tegen de rechters veroorloofde, wegens beleedigingen tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Lorion en zijn oudste zoon kregen levenslange deportatie naar eene vesting, de jongste zoon gewone de portatie. Voor den derden krijgsraad stonden te recht officieren en aanvoerders van den opstand. Twee van die heeren, Desmoulin en Pigère, een aide- de-camp van Dombrowski, werden tot deportatie naar een vesting veroordeeld. Zooals men weet, heeft de gouverneur-generaal van Algerie, de vice-admuraal de Gueydon onlangs zijn ontslag ingediend, wegens voortdurende tegen werking van den kant der militairen autoriteiten, welk ontslag echter door Thiers niet werd aan. genomen. Het centrum van die militaire over- heersching waren de zoogenaamde bureaux grabes, die ook het gedurende het keizerrijk voor een korten tijd ingevoerde civiole gouvernement, ge heel in zijn handelingen belemmerde. De gou verneur heeft nu, om aan dat voortdurend gehar rewar, waardoor een flinke, krachtige houding tegen de inlandsche bevolking onmogelijk was, een einde gemaakt door eenvoudig de genoemde bureaux op te heffen. Spanje. Populariteit en matigheid van Amadeus I. Zijne goedheid voor stieren-beveohters. Een correspondent van de Times, die uitgenoo digd is om den koninklijken trein op zijne ge heele reis door Spanje te volgen, schrijft aan ge noemd blad het volgende over de populariteit en levenswijze van Ainadeus I. De laatste is volgens de beschrijving zeer prijzenswaardig; aan de eerste, die de correspondent geheel laat steunen op het uitdeelen van geld en het spreken met mannen uit het volk, is dunkt ons minder waarde te hechten. „Wanneer de reis zoo eindigt als zij aangevan gen is," zoo luidt het in het blad, „dan kan ik slechts zeggen dat de dynastie van Savoye in Spanje zoo krachtig wortel heeft geschoten alsof zij er eeuwen lang bestaan had. De begeerte van de menschen om den koning te zien en het gejuich, wanneer zij hun doel bereikt hebben, gaat alle beschrijving te boven. Zulke bijvalsbetuigin gen hebben nooit te voren een monarch in Spanje begroet. Bij deze gelegenheid wil ik thans den voorhang van den dagelijkschen loop vau zaken in het paleis te Madrid een weinig wegschuiven. Zonder eene matigheidsgelofte te hebben afgelegd, drinkt de koning nooit iets an ders dan water. lederen morgen staat hij om zes, de koningin om zeven uren op. Beiden lezen dan de couranten van alle politieke kleuren, re- publikeinsche en carlistische niet uitgezonderd. Om tien uren wordt ontbeten en om 5 uren gedineerd met nooit meer dan 5 ge rechten. Wie ook tegenwoordig is, men zit nooit langer dan een uur aan tafel. Deze bijna puriteinsche eenvoudigheid zal het hof van Madrid waarschijnlijk in den loop der tijden tot een voorbeeld voor het overige Europa maken (de correspondent zou hier bijna doen denken, dat de verdienste van een hof moet afgemeten wor den naar de hoeveelheid, die er gegeten en ge dronken en den tijd,die daarvoor gebruikt wordt!) De voor de hofhouding uitgetrokken som is wel is waar bij de armoede van de schatkist zeer beduidend, maar de koning betaalt er niet alleen de loopende kosten zijner huishouding uit, maar ook de pensioenen van het hofpersoneel van Isabella, waartoe hij volstrekt niet verplicht is. Ook bouwt hij van hetzelfde geld een nieuwen vleugel aan het paleis te Madrid, die in het oor spronkelijke plan begrepen, maar nooit tot uit voering gekomen was, en te gelijkertijd laat hij in Aranjuez en het Eskuriaal verbeteringen aanbrengen. Tot weldadige doeleinden alleen geeft hij door elkander 87,000 pesetas (franken) per maand uit. Al de kosten van de tegenwoor dige reis, waarschijnlijk ongeveer 750,000 pesetas, bestrijdt hij uit zijn eigen zak, terwijl zijne voor gangers steeds op staatskosten reisden." Dat de lust en belangstelling in het onwaardige schouwspel der stieren-gevechten in Spanje nog niet zijn uitgedoofd, blijkt uit de beschrijving, die de Engelsche correspondent verder van de tegen woordigheid des konings bij zulk een feest te Valencia geeft: „lederen keer, dat een stier was //afgemaakt" wierp de koning den espada, die het werk ver richt had, onder de toejuichingen der menigte een koker met goede Havanah-sigaren en een ons goud (83 pesetas) toe. De beroemde stieren- bevechter El Tato, die in plaats van het been, dat hem ten vorige jare afgezet werd, een kunst been droeg, was eerst van plan hiermede nog zijne behendigheid voor den koning te vertoo- uenmaar in het laatste oogenblik scheen het hem toch te gewaagd toe en toen de koning van het plan gehoord had, liet hij den afgod des volks (I) bij zich in zijne loge komen. Hij deed hem naast zich nederzitten en onderhield zich allervriende lijkst met hem. Toen hij opstond om weg te gaan gaf de koning hem een schoonen jucht- leeren sigaren-koker en 250 pesetas in goud. El Tato bedankte hem en toonde het geschenk aan het volk, dat in opgewonden uitroepingen van „Viva le Reyl" „Viva Don Amadeo Pritnero!" uitbarstte. Een man in mijne nabijheid, kennelijk een republikein, riep: „Viva la Deinocracia maar toen hij zag, dat hij geen bijval vond, voegde hij er op een slimme wijze bij„de nuestro Reyl" Deze woorden, „leve de republiek van onzen koning," deed letterlijk een storm van bijvals-uitroepingen in het gebouw losbreken." De populariteit, die de correspondent van den Times hier zoo hoog opvijzelt, komt ons nog al van eeu treurige soort voor. Het spreekt van zelf dat het volk juicht, wanneer men het goud en sigaren in de hand stopt. Om echter met grond de liefde van zijn volk te verwerven, daar behoort naar ons idéé voor een koning nog wat anders toe. De Engelschman heeft zeker op deze wijze zijne dankbaarheid willen betuigen voor de gunst dat hij de geheele reis mede mocht maken, uiaar dan heeft hij geen erg gelukkig middel gekozen. TELEGRAMMEN. Weenea, 14 September. De gezamenlijke Land dagen der Monarchie zijn heden geopend, uitge zonderd die vau Lemberg, Triest en te Innsbriick. Ev zijn eenige Regeeringsvoorstelleu ingekomen, onder anderen betreffende het provinciaal bestuur en eene nieuwe kieswet. In den Landdag van Opper-Oostenrijk verlieten 16 constitutioneel ge zinde afgevaardigden de vergadering. In den Land dag van Moravie was de linkerzijde afwezig. In dien van Moravie kon men wegens de afwezigheid van 13 leden der oppositie geen besluit nemen. In den Landdag van Gallicie heeft de heer Smol ka voorgesteld een adres tot de Regeering te richten. In dien van Bohemen is een keizerlijk rescript voorgelezen en met gejuich ontvangen. Versailles, 14 Sept. De heeren de Rétnusat Pouyer-Quertier, v. Arnim en Herzog hebben lieden eene bijeenkomst gehouden, om te beraad slagen over den politiek-commercieelen toestand, waarin de Elzas en Lotharingen geplaatst zullen worden. Men hoopt eene schikking te treffen, waarbij al de departementen, met uitzondering van dat der Oise, tegen eenige consessiën van Fransche zijde op het gebied van handelswetge ving, ontruimd zullen vvordeu. Londen, 14 Sept. De correspondentie tusscheu het ministerie van Buitenlandsche Zakeo en den Raad vau buiteulandsche obligatiehouders, betref fende de aangelegenheid van den Roumanischen spoorweg, is thans openbaar gemaakt. De heer Odo Russell heeft, in antwoord op de ingediende vertoogen, aangedrongen op het vasthouden aan het staatkuudig beginsel, dat van Regeeringswege niet tusschenbeide moet gekomen worden in quaestiën van buitenlandsche schulden. Te Truro (Gom wallis) is de candidaat der conservatieven gekozen. Lissabon, 14 Sept. Het nieuwe Kabiuet is samengesteld onder voorzitterschap van den heer da Fontes, die tevens de portefeuille van Financiëo heeft aanvaard. Par(js, 14 Sept. De ontwapening der nationale garden is in verscheidene departementen aange vangen. Overal heerscht eene volkomen rust. De onderhandelingen met den graaf von Arnim over het verlengen der vergunning van invoer in Frankrijk van voortbrengselen uit den Elzas duren voort. Men hoopt, dat zij vóór het uiteengaan der Vergadering /resultaten zullen hebben opgeleverd. Algiers, 14 Sept. Drie hoofden der oproerlin gen zijn gefusilleerd. Madrid, 14 Sept' JDe leening doet 3 pCt. premie. De lmparcial spoort de Spaansche fabriekanten aan, het voorbeeld der Duitsche te volgen en zich te verstaan, om de Internationale te bestrijden. Florence, 14 Sept. Schepen uit Duitsche havens of uit de Zwarte Zee komende, zullen quarantaine moeten houden. Koningsberg, 14 Sept. Door de cholera zijn 12 Sept. aangetast 93 personen, gestorven 63; den lSden aangetast 68, gestorven 45. Te Dantzig is de ziekte bijna gedaan. Er komt een geval per dag voor. Te Elbing stierven 12 Sept. 5 personen. Den 13den aangetast 13, gestorven 6. Te Stettin den 14den aangetast 3, gestorven 3. Versailles, 14 Sept. In de Nationale Verga dering deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat de onderhandelingen, over het tarief voor goederen uit den Elzas en Lotharingen voortgezet werden. De minister onderwierp de volgende grondslagen dier onderhandelingen aan het oordeel der vergadering: De president der republiek wordt gemach tigd met den keizer van Duitschland een tractaat te sluiten bepalende: 1'. De manufac turen van den Elzas zullen in Frankrijk vrij toegelaten worden tot 31 December. Van 1 Januari 1872 tot 1 Juli 1872 zullen zij der rechten en verder tot aan het einde van 1872 de helft betalen. Er zal reciprociteit voor Fransche manufacturen zijn. 2'. De departemen ten der Aube, Cote d'Or, Jura en Aisne zullen onmiddellijk ontruimd en het Duitsche bezetting- leger tot op 50.000 man verminderd worden. De minister zeide, dat de regeering van de vergadering een groot bewijs van vertrouwen vroeg, door te verlangen, dat zij voordat zij uit eenging, besliste; hij toonde de voordeelen der overeenkomst aan. De urgentie van het voorstel werd aangenomen. Morgen zal het behandeld worden. Praag, 14 September. Bij de opening van den Landdag is een rescript van den koning voor gelezen, waarin hij, wijzende op het patent van 30 Juli 1870, den wensch te kennen geeft om de betrekkingen van het koninkrijk Boheuie tut het gezamenlijk rijk te regelen. De rechten vau het koninkrijk worden erkend, en de koning is bereid om dit bij een eed te herhalen. De land dag wordt uitgenoodigd, om de staatsrecbtelijke betrekkingen van het koninkrijk met de monar chie in gemeen overleg te regelen, zonder schen ding van de rechten van de andere landen en ge westen des rijks. Bucharest, 14 September. Het vorstelijk hof is uit het klooster Sinaï teruggekeerd en door eene groote menigte met geestdrift ontvangen. >lirr let berioli teil. Amsterdam, 15 September. Galats 200, C. z/k. Taganrog 188; Petersburg 185, 192, 180; Oct. 192, 191, 190. Raapolie 6/w. 463i; vliegend 4514 Bombay 45it; Mei 49, 48jt; Oct., q5, 44jt; Nov., Dec., 454óJt; Lijnolie 6/w. 36# vlie„end 35; Maart, April, Mei, 36)i; Oct., 84fc, 34jtNov., Dec 34jt, 34%; Hennepolie 6/w. 42vliegend 41. Raapkoeken 105, 115; Lijnkoeken 12%, 15. LAATSTK BERICHTEN. (Per Telegraaf.) 's-Gravenhage, 15 Sept. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot Minister van Slaat Mr. J. A. Philipse, en tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Stateu-Generaal gedurende het aan staande zittingjaar Graaf van Bylaudt. 's-Gravenkage, 15 Sept. Z. M. de Koning heeft gisterenavond den scherm wedstrijd in de manége van de kazerne van bet 1ste regiment huzaren op het Alcxandersveld met zijne tegenwoordig heid vereerd. Die manége was smaakvol gedeco reerd. Vele militaire autoriteiten woonden dit assanl bij. Bij Kon. besluit van 14 Sept. 1871 is benoemd tot commies ter inspectie der directe belastingen, in- en uitgaande reclneu eu accijnsen te Maas tricht, de heer P. F. G. A. Le Cocq d'Ainaudvdle thans surnumerair bij de adininistrutie derzelfde middelen, werkzaam in de inspectie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Maastricht. Scheveningen, 15 Sept. Het gisterenavond aan het gemeente-badhuis afgestoken vuurwerk heeft weder uitmuntend voldaan eu de vervaardiger er van, de heer van der Burgh vau Amsterdam, werd algemeen toegejuicht. Met het verrassende denk beeld van den geachteu muziek-direteur, de heer Botgorschek, om bij het vertooueu van de hulde aan de badgasten" hel ou peut on Ure mieux door ziju kapel te doen uitvoeren, werd het doel vol komen oereikt eu maakte dan ook op al de toe schouwers blijkbaar een aangenauieu indruk. Ondanks de groote drukte, welke de politie de hauden weder vol gal, liep alles als gewoonlijk naar wensch af-, niet dal onderscheid dat twee Sciieveuiiigsche jongens, eeu visscher oud 18 en een maiideuiaker oud 19 jaren, beideu bij de politie niet gunstig bekend, wegens eeu geschil over een vrijster, tusscheu het paviljoen en het oude lelegraal kautoor aau het vechten geraakt zijnde, de mandenmaker aau den visscber met een mes over den pols van de rechterhand heeft toegebrachteeue vrij belangrijke wond, welke echter gelukkig nog bij tijds door den heer uied. Dr. chirurgijn van der Maudele is kunnen worden verbonden. Utrecht, 15 Sept. Z. M. de Koning zal morgen ochtend te halltieu langs den Rijnspoorweg van 's-Hage rijden, teu einde zich vervolgens alhier over den Staatsspoorweg uaar 's-Bosch te begeven. Heden wordt alhier de alg. vergadering van den Ned. Weerbaarheidsboud gehouden, tot be spreking van het voorstel van deo heer Huet over hetpetitioneuient voor den algemeenen dienst plicht. Er zijn 19 Vereenigingen vertegenwoordigd, door 33 afgevaardigden. De heer Stieltjes, daartoe uitgenoodigd, woout de vergadering bij, en geeft belaugrijke ïuhctitiugeu. Hij is zeer voor het voorstel vau den heer Huet, dat nader toegelicht is, als te bedoelen algeineene weerplicht, met daaraan verDonden oefening, in iedere gemeente vau jongelui vau 172U jaar. Nadat op -last van den directeur der Nederl. staats loterij te 's-Hage, alhier eenige slappen wa ren gedaan, is dezer dagen van wege liet open baar ministerie eeue vervolging ingesteld tegen den heer du Mosch, wegeus den verkoop van Hamburger, Frankfurter en Brunswijker loten. Van regeeringswege was voor eeuigeu tijd eene waarschuwing bekend geuiaakt, welke door de verkoopers van buiteulaudsche loten, als uiet ge meend, scheen te worden beschouwd. Wij dee-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3