N°. 3556. Woensdag A°. 1874. 13 September. feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE VIJF ZINTUIGEN. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers ƒ3.00. 3.85 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PR1J8 DKH ADVKRTKNTIÏÏN Voor iederea regelf 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 13 September. den vroegen morgen van heden rukte het iiizoen uit tot het houdeu van manoeuvres i vuur. Ouder kotnuiaudo van den majoor-kom- ndant der veld-artillerie, Jhr. Roëll, werd omwijk door de troepen ingeuomeu, tot welk Je zij, deels over Oegstgeest, deels over War- ud eu Rijnshurg op deze gemeente aanrukten, halldrie keerde het garnizoen alhier terug. Ian den zwemwedstrijd, die morgen op Bhijn tl zal worden gehoudeu, nemen 62 mededin- •s deel. Naar hetgeen wij vernomen hebhen (rent de organisatie van 't feest, belooft het aanwezigen een recht genoegelijken dag. Jurg. eu Weth. alhier, doen te weten dat door i, ingevolge art. 6 dier Verordening, is benoemd Heer der gebuurte n'. 18 of n°. 5 van wijk de heer J. VV. Boekwijt, in plaats van den r H. N. Veefkind, die als zoodanig zijn ontslag ft genomen. pij besluit van den lSden Aug. jl. heeft Z. M. de j iomng-Groot-Hertog benoemd tot commandeur orde van de Eikenkroon, HD. adjudaut in liengetvonen dienst den kolonel J. C. de Nor- InJie 's Jacob, en zulks als eeue erkenning van eaere uitstekende diensten. t'il Coblentz wordt van 9 dezer gemeld, dat JR il. de Koningin der Nederlanden dien dag morgens te acht uren hare reis had voort- lel, na den vorigen namiddag bij deKoningin- Uiuve Elisabeth op het slot Stolzenfels een ftoek te hebben afgelegd. 'e heden gehouden paardenmarkt te Valken- Irg werd zeer druk bezocht; er waren p. in. ("'J paarden ter markt aangevoerd. Voor de ite soorten werden hooge prijzen besteed, o. a. in f 450 a 500. Voor Duitsche en Eransche re ining werd veel aangekocht. Haar aanleiding van de artikelen in het Dag- :i over de verbetering der kieswet, zegt de It. Gt. o. a. het volgende 1»Wij achten het behandelen der census-quastie den grondslag der bestaande belastingen een nut werk, nu de indiening van een diep in (ïjpeud voorstel tot belastinghervorming zoo na lhanden is. Als het patentrecht door eene in- imstenbelasting wordt vervangen, krijgt men cel nieuwe verhoudingen en zal eene andere JeVin» van den census van zelf noodzakelijk Haar in elk geval keuren wij de wijze, irop het Haagsche. conservatieve orgaan een k van zooveel belang behandelt, af. Bij elke eüng of wijziging van den census moet op Bp voorgrond staan, dat het kiesrecht niet koine D banden van onontwikkelden, eu daartoe moet regeliug steunen op deugdelijke gegevens, resultaten van een ernstig, groudig onderzoek." ■De benoeming van R. J. Opwijrda te Nijrne- !®u, tot lid en secretaris der commissiën, tot l Augustus 1872 belast met het afnemen der exa mens van hulp-apotheker en van apotheker, is op zijn verzoek ingetrokken. De reden daarvan deelt hij in het Pharmaceutisch Weekblad aldus mede: „Als Ieeraar in de scheikunde aan de door hel Rijk gesubsidieerde gemeenteschool voor middel baar onderwijs te Nijmegen, heb ik voor afwe zigheid buiten de vacanties vergunning noodig van het Gemeentebestuur. Bij eene vorige ge legenheid was mij keunis gegeven, dat men mij die vergunning niet meer wenschte te verleeuen voor het afnemen der pharmaceutische staatsexa mens. Toen ik nu de eer had dóór den Koning be noemd te worden tot lid eo secretaris der com missiën voor het hulpapothekers- en apothekers examen in 187172, deelde ik dit bezwaar aan den minister Thorbecke mede. Z. Exc. verklaarde zich dadelijk genegeu persoonlijk daaromtrent eene vraag te doen aau het gemeentebestuur. De vraag is gedaan, maar het antwoord van het bestuur aan den minister bleef weigerend. Nadat de minister dit ter mijner kennis had ge bracht, achtte ik het mijn plicht een gemotiveerd verzoek tot intrekking mijner benoeming bij Z. M. in te dienen." Programma voor de opening van de Vergadering der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage.op Maandag den 18den September 1871. Art. 1. Des middags te twaalf uren zullen de Leden der Staten-Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittiugen van de Tweede Kamer, en zich in eene Algemeene Vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door Zijne Majesteit benoemden President van de Eerste kamer. Art. 2. De Ministers, Hoofden van Ministerieele Departementen, de Kanselier der Orden en de Leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags ten éen unr, mede in die zaal ver eenigen. Art. 3. Zijne Majesteit de Koning, de Vergade ring der Staten-Generaal zullende openen, zal te éen uur met den volgenden trein van het Paleis afrijden a. een kommando cavalerie tot opening van den trein b. een Hoffourier en twee rijknechts te paard; c. de Kamerheer-Ceremoniemeester, gezeten in eeue koets met twee paarden bespannen, gaande éen lakkei naast elk portier; d. acht Kamerheereu van Zijne Majesteit, gezeten in twee koetsen, ieder met vier paarden bespan nen, gaande éen lakkei naast elk portier; De Kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming; e. de Groot-Officieren van 's Konings Huis, ge zeten in twee koetsen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakkeijen naast elk portier f. een kommando cavalerie; g. Zijne Majesteit de Koning en Hunne Ko ninklijke Hoogheden de Prinsen, tegenover den Koning gezeten, in eene koets met acht paarden bespannen, gaande een rijknecht uaast elk paard en vier lakkeien naast elk portier. De Adjudanten Generaals eb de waarnemende Gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard rijdende de oudsten in rang rechts, de jongsten links van de koets; daarop volgen de Officieren van het Militaire Huis, rijdende twee aan twee, de oudsten in rang vooruit; h. een kommando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden: door het Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Gravenstraat, over het Buitenhof naar het Bin nenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan de Ver gaderplaats der Staten-Generaal, zal de Koning aan de deur van het gebouw ontvangen worden door eene Commissie uit de Vergadering, die, voorafgegaan door den Kamerheer-Ceremonie- 1 meester, de Kamerheeren en de Groot-Officieren van 's Konings Huis, Zijne Majesteit zal geleideu naar de zaal der Staten-Generaal. Het Militaire Huis volgt onmiddellijk. Art. 6. De Groot-Officieren van's Konings Huis en de waarnemende Gouverneur der Koninklijke Residentie plaatsen zich achter Zijner Hajesteits zitplaats, de Kamerheeren rechts en het Militaire Huis links van den Troon. Art. 7. De zitting geëindigd zijnde, gaat de Ko ning met denzelfden trein, waarmede Zijne Ma- j jesteit binnengekomen is, en in de bij art. 3 ver melde orde, naar het Paleis terug; zullende de trein den navolgenden weg nemenvan het Bin nenhof, over den Korten Vijverberg, over den Langen Vijverberg, over de Plaats, door liet Noordeinde, naar het Paleis. Art. 8. Salvo's uit het geschut zullen het af rijden van Zijne Majesteit van het Paleis, en het oogenblik waarop de Koning het gebouw van de StatenIGeneraal verlaat, aankondigen. Op de voor een rechter in de arrond. rechtb. te Appingedum, in de plaats van Mr. Jolles ko men voor: 1°. Mf, Werumeus Buning, proc. te Adpingedam, 2°. Mr. de Ranitz, griffier bij het kantong. te Lochum en 3°. Mr. Telting, proc. te Sneek. De wensch wordt geuit in eene correspondentie uit 's-Hage aan de Arnhemsche Courant, dat de financiers die uit Nederland zullen worden ge zonden tot onderzoek van 't financieel beheer in Indië, niet in den Indischen dienst zullen treden zonder voorafgaand examen. Dit zou ten nadeele zijn van de belangen der Indische hoofd-ambte naren en ambteiiareD, waaronder bekwame ook in zake van financien worden gevonden. De correspondent verwacht echter weinig resul taat van den maatregel en acht dien bestemd om uitstel voor den Minister te verkrijgen, wanneer op nieuw op herziening der Indische belastingen wordt aangedrongen. Volgens nieuw telegrafisch bericht is het stoom schip Prins van Oranje, kapt. M. C. Braat, Zaterdag 9 September, 's nam. te 2 uren, ter reede van Batavia aangekomen; alles wel aan boord; de passagiers waren over het algemeen zeer tevre den; de retourlading zal voor een gedeelte te Samarang worden ingenomen. De reis was als volgt: Van reede Texel gestoomd 30 Juli 'socht. 5 uren, Port Said aangekomen 13 Aug. 's nam.. 5 uren zeereis 14 d. en 12 u. Van Suez vertrokken 18 Aug. 's ocht. 8 uur, te Batavia aangekomen 9 Sept. 's nam. 2 uren: zeereis 22 d. 6 u. Zeereis in het geheel 36 d. 18 u.doortocht van 't Suez Kanaal 4 d. 16 u. Totaal van 't Nieuwe Diep naar Batavia 41 dagen 9 uren. {N. R. Gt.) Dezer dagen werd te Munchen eene vergadering gehouden van beambten bij Duitsche gevange nissen. De Vergadering gaf na een breedvoerig debat als haar wensch te kennendat de geza menlijke strafinrichtingen daaronder zelfs de lokalen voor policiearrest begrepen geplaatst worden onder toezicht eener centrale Commissie. Voorts werd het doelmatig geacht, dat er bepa lingen worden gemaakt in dien zin1ste dat alle gevangenen zich dagelijks minstens éen uur in de vrije lucht moeten bevVegen 2de dat hiertoe bij elke gevangenis een terrein moet wor den ingericht, waar zij onder aDderen liet volle genot van het zonnelicht kunnen hebbenSde dat zij jaarlijks van 6 tot 10 warme baden moe ten gebruiken; 4de dat de mannelijke gevangenen minstens tweemaal 's weeks geschoren moeten worden, enz. De eerstvolgende bijeenkomst zal te Berlijn worden gehouden. Een verschrikkelijke misdaad, die aan den moordlust van Traupmann herinnert, is te Lurz, een plaatsje in het departement dpr Beneden- Alpen, gepleegd' Eene gansclie familie, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, is in hare woning vermoord. De onjmenscben hebben hunne slachtoffers met bijlen afgemaakt. Eenige perso nen, die noodgeschrei gehoord hadden, zijn naar de woning gesneld; maar toen zij er kwamen zijn de moordenaars, begunstigd door de duis ternis, gevlucht. Tot dusver is men de daders nog niet op het spoor. De geoeraal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus jl., hekend, dat bij hem is ontvangen, tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Ci tadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van honderd gulden van den heer Martin Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs Volgens een bericht van Zr. Ms. consul-gene raal te Tunis, was aldaar bekend gemaakt dat de havens van Galippia en Gergis, met 1° Sep tember, voor den buiten landschen handel zouden worden geopend. De luitenant ter zee der 1ste klasse W. M. Visser wordt met den lsteu October aanstaande gedetacheerd bij het Departement van Marine, ten einde toegevoegd te worden aan den inspec teur van 's Rijks stoomvaartdienst. (Vervolg.) Een onnoozel kind zal moeilijk en gebrekkig «ren spreken, niet door onvolkomenheid der Jiaakorganen, maar door onvolkomenheid zijner fstandelijke bevatting, terwijl doofgeboren meer ettelijke kinderen, die buiten staat zijn oni geluidtaal of toonspraak langs den gewonen te leeren, zich van de geboren taal al vroeg e'en te bedienen, zonder daarin door anderen "rerriebt te zijn. De spraak van het kind strekt s ten bewijze van de aanvankelijke ontwik- iling zijner geestvermogens, terwijl wederkeerig 1 eerste kinderlijk gesnap een levenstijdperk "merkt, dat voor de ontwikkeling der zintui- n allergunstigst is. De opleiding en oefening r zintuigen moet vroeger beginnen dan eenig der onderwijs; door zijne kinderlijke spelen 'ngt het kind zelf veel aan die oefening toe, heelkundige ouders kunnen aan die spelen onmerkbaar eene aau de ontwikkeling der zin tuigen bevorderlijke strekking geven. Het eerste onderwijs, dat het kind geniet, moet veel meer daarheen gericht zijn, oin hetzelve goed te leeren' zien en hooreu dan te leeren denkeu. Het laalste toch zal het eerste volgen; goed en juist zien is de eerste stap tot goed en juist oordeelen, eu zeker zouden er niet zoovele, als ziende blind en hoorende doof hun leven door sukkelen, zoó de opvoeding altijd daarheen gericht was, om aan onze zintuigelijke gewaarwordingen helder heid en juistheid te geven. De inrichting van het ouderwijs op de bewaarscholen is daartoe alles zins doelmatig, gezicht en gehoor heide worden daar gedurig geoefend, terwijl het juist en dui del ijk spreken, als gevolg van die ontwikkeling der zintuigen, bij kinderen, die eene goede hé waarschool bezoeken, reeds vroeg wordt waar genomen. Wij mogen niet langer stilstaan bij de eerstê ontwikkeling van den jeugdigen mensch, maar volgen hem liever op de scholen van lager- en middelbaar onderwijs, om ous enkele wenken te veroorloven omtrent hetgeen déar voor de ont wikkeling zijner ziuluigen kan gedaan worden. Oefeningen iu de oogmaat, in het keunen der kleuren, de beginselen der vormleer en alle op aanschouwing gegrond onderricht is daartoe uit nemend geschikt; ook het rekeoonderwijs behoort zooveel mogelijk op aanschouwing gegrond te zijn, opdat men niet te zeer de jeugdige hersens met afgetrokken denken vermoeie; de noodlottige ge volgen van overspanning en overprikkeliug der hersenen zijn zoo veelvuldig, dat men in dit op zicht niet te zeer op zijne hoede kan zijn; een Duilsch schrijver zegt van deze lout in de opvoe ding sprekende: „De hoer beschaamt ons, die nauwkeurig acht geeft, of zijn jong paard sterk genoeg is om zadel en ruiter te dragenbeproeft hij het te vroeg, zoo is het dier bedorven. Helaas, ik heb meer dan eeuen door ontijdige, overdreven inspanning geknakten jongeling leeren kennen. De boer weet slechts éen middel om de krachten van zijn arm beest te herstellen, hij zadelt het af en drijft het in de weide; zoo weet ik ook niets beters tot herstelling van den overspannen knaap dan de vrije beweging in het veld." Oefe ning van de zintuigen iD de vrije natuur is een opvoedingsmiddel, welks voortreffelijkheid nauwe lijks betoog behoeft; het ligt in deu aard der zaak, dat ouders en huisonderwijzers beter in de gele genheid zijn de kinderen door dit middel te ont wikkelen dan de schoolonderwijzer, die de leer lingen enkele bepaalde uren onder zijne leiding ziet. Daarom, gij alle die er toe in de gelegenheid zijt, leert uwen kiuderen in de vrije natuur met op lettendheid al het hen omringende gadeslaan, beantwoord met geduld hun gedurig vragen, wijs hunne onnauwkeurigheid terecht, zoo zult gij hen voorbereiden om in alles wat hen voorkomt helder en juist te oordeelen, en om zich geen vreemdeling te gevoelen onder de voorwerpen der buitenwereld, waarmeê we in onophoudelijke aanraking komen. Tot op onzen tijd toe zijn boeken te veel als de eenige hulpmiddelen voor het onderwijs be schouwd geworden, daarom ontbreekt het, overi gens goed onderwezen jongelieden, zoo dikwijls aaii nauwkeurige en aanschouwelijke kennis; de werking b. v. van een molen of de inrichting eener stoommachine zulllen hun door de nauw keurigste beschrijving niet ligt kunnen beduid worden, terwijl eene oplettende bezichtiging van zoodanige werkluigen, geholpen door de aanwij zing van een deskundige, in staat zal zijn, om hun daardoor een aanschouwelijk denkbeeld te geven. Zoo gevoelen wij de kracht van hel door Soldeman gegeven voorschrift, waardoor wij ech. ter de uitvoerbaarheid betwijfelen wilt gij over een kalf spreken breng dan een kalf in de school. Het veelvuldig gebruik van geschikte duidelijke afbeeldingen is bij behoorlijke aanwending éen voornaam hulpmiddel voor het aanschouwelijk onderwijs. In alle vakken, welke het middelbaar

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1