betracht kan worden zonder aan de eischen van den dienst te kort te doen, mocht in vele opzich ten in de Indische voorstellen worden opgemerkt. Verhoogde uitgaven worden voorts aangevraagd voor Justitie, voor de betaling der koffie in de Preanger Regentschappen, voor een beter toezicht op de koffiecultuur, voor onderwijs, telegrafie, enz., terwijl op openbare werken en marine be zuinigingen zijn aangebracht, zonder nadeel voor den dienst. De verkoop van koffie in Nederland wordt ge- geraamd op 800.000 picols ad 35 Cent per half kilogram, suiker op 450.000 picols hier, en 600.000 op Java. Het budget van Oorlog is ook ruim 5 ton min der dan voor 1871; ook met het oog op meerdere behoefte aan verbetering der binnenlandsche ge meenschap, en bovenal op den aanleg van spoor wegen, waar omtrent, na.afloop van het inge stelde onderzoek, een afzonderlijk voorstel aan de vertegenwoordiging zal worden gedaan. De geheele begrooting is overigens zeer uitvoerig toe gelicht en omvat velerlei nieuwe maatregelen. Indien wij wel zijn ingelicht, houdt men zich sinds eenigen tijd aan het Departement van Bin nenlandsche Zaken ernstig bezig met de voorbe reidende werkzaamheden, noodig tot definitieve regeling van bet landbuishoudkundig onderwijs hier te lande. (N. R. Ct.) De Burgemeester, hoofd van het gemeentebe stuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1871 en 1872 voor de Wijken 7, 8 en 9, alsmede restanten, bij bet Collegie van Zetters, ln een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twanlf tot twee uren. Hoewel wij spoedig in de gelegenheid hopen te zijn eenige mededeelingen te kunnen doen, omtrent den opvolger van den emeritus-hoogleeraar Stuff ken in de faculteit der wijsbegeerte te Leiden, wijzen wij er op, dat thans over de voordracht de geruchten zeer uiteenloopend zijn. Het Gore. Weekblad noemt professor Opzoomer en Dr. F. W. B. van Bell, predikant te Amsterdam; het Utr. Dagblad Dr. A. Pierson (thans privaat-docent te Heidelberg) en Dr. C. Bellaar Spruit, leeraar aan de hoogere burger school te Utrecht; volgens het Vaderland echter komen noch Opzoomer noch Pierson in aanmerking, maar heeft men voorloopig het oog op het buitenland gericht. (Zie Laatste Berichten.) Een jongen viel hedennamiddag van een turf schip in 't Rapenburg, doch werd gered door den voorbijganger v. H. Uit een goede bron vernemen wij, dat Z. M. de koning den eersten steen voor het op te rich ten monument, op het graf der gesneuvelde of ficieren op de Citadel van Antwerpen, in persoon zal komen leggen. Handelsblad Van de hand van Mr. S. van Houten is een nieuwe brochure in het licht verschenen, getiteld Liberale politiek op historischen grondslag. Het geachte kamerlid teekent in dit geschrift de twee hoofd richtingen welke elkander bestrijden: theocratie (godsbestuur) en autonomie (zelfbeheer). Hij gaat na in hoeverre de verschillende kerkelijke en politieke partijen aan die richtingen beantwoor den en verklaart zich ten slotte voor een liberale politiek op historischen grondslag, d. i. een poli tiek die het beginsel van zelfbeheer steeds meer en meer ingang verschaft, doch door zedelijke middelen, door de bestaande vormen te wijzigen, wanneer de algemeene overtuiging spreekt, een zij ons van nature eigen, kan niet in werking tre den, alvorens ze door bepaalde prikkels wordt opge wekt; ook aan die ontwikkeling is het zinnelijk be wustzijn alweder dienstbaar. Daarenboven dragen de zintuigen tot verhooging van ons levensgenot on eindig veel bij; de wisseling der jaargetijden, het sieraad der bloemen, het liefelijk gekweel der vogels, en zooveel in de ons omringende natuur, strekt het niet alles tot veraangenaming van ons leven, en wat zou het ons zijn zonder de zintuigen, die het tot ons verstand brengen, om hetalzootot streelende voorstellingen in de ziel te verheffen. Ver staat de mensch in dit opzicht boven al het ge schapene door de hoogere opvatting der zinnelijke gewaarwordingen, en hij vindt in zijne zintuigen eene rijke en onuitputtelijke bron van een veredeld, met zijn geheelen aanleg en zijne hoogere be stemming op het nauwst verbonden, genot. Het zij genoeg gezegd, om ons alle op te wekken tot dankbare waardeering van die organen, waar mede ons ligchaam als werktuig der ziel zoo heerlijk en doeltreffend is toegerust. Om deze beschouwing zooveel mogelijk praktisch nuttig te doen zijn, vraag ik nog eenige oogenbiikken uwe geduldige opmerkzaamheid om in enkele trekken te overwegen, wat we tot ontwikkeling en op voeding der zintuigen kunnen doen voor ons zelf, maar in de eerste plaats voor het opkomend ge- politiek, die „slechts in de uitingen van den vrijen zich steeds ontwikkelenden geest des volks de hoogste macht ziet, aan welke niemand duurzaam weerstand bieden mag." Naar men verneemt, zullen er een volgend jaar groote veranderingen in de vestingwerken te Gorcum worden gebracht, zoo de plannen der ingenieurs ten minste doorgaan. Aan het verzwa ren en uitbreiden der wallen en andere verde digingswerken zou eene som van 700,000 besteed worden, terwijl men voornemens is aan de oost zijde der stad, tegenover den ingang van den kant van den Dalemschen dijk, groote onteige ningen te doen, ten einde een rechte straat te verkrijgen geschikt om bij eventueel terugtrek ken der troepen aan deze een gemakkelijkeu ingang in de stad te verschaffen. Verder zou een plan bestaan om een bomvrije kazerne te bouwen en denkt men er over de infanterie, bij gebrek aan gelegenheid voor een goede schietbaan, te vervangen door veld artillerie. De Landbouw-Courant, onder redactie van Dr. L. Mulder, is bekroond met de zilveren medaille door de jury der morgen, Zondag, te Maastricht te openen tentoonstelling van de Vereeniging ter bevordering van Tuin- en Landbouw in het her togdom Limburg. De minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot f25, door een onbekende, onder de letters N. N., post merk Delfshaven van 8 dezer, tot voldoening van verschuldigde successierechten ingezonden. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend, dat bij hem is ontvangen, tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Ci tadel van Antwerpen in December 1832eene bijdrage van tien gulden van den heer B., te Am sterdam. Jhr. inr. W. M. de Brauw maakt, overeenkom stig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend, dat bij hem is ont vangen voor het Citadel-monument: van mr. G. eene bijdrage van vijf gulden. De luitenant ter zee der 2de klasse J. Loots, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten October daaraanvol gende vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse E. Haitsma Muiier. Z. M. heeft aan W. Stroink Jz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de d.d. schutterij te Enschede. En zijn voorts bij de d.d. schutterij te Kampen benoemd: tot kapitein P. H. Werff, thans 1ste luit.; tot 1ste luit. J. E. Schaepman, thans 2de luit. Z. M. heeft de benoeming van R. J. D. Hart kamp, burgemeester van Blokzyl, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Z. M. hoeft goedgevonden, met ingang van den ltten Oct. aanstaande: 1*. de kapit.-luits. ter zee J. B. Everwijn, C. T. Hackstroh en den luit. ter zee der 1ste kl. J. Scheurleer, op hun verzoek, be beine eersten wegens langdurige dienst, en den laatstgenoemden wegens ongeschiktheid voor de militaire eienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen te stellenonder toekenning, ingevolge lit a van art. 14 der wet van den 28sten Aug. 1851 Staats blad N°. 127), aan ieder der beide eerstgenoemde Slacht. Als we toch de hooge waarde der zintuigen erkennen, dan zullen we gaarne toestemmen, dat dit onderwerp onze aandacht verdient; alle zaden die de Schepper in ons gelegd heeft, zoo ligchame- lijk als geestelijk, moeten ontwikkeld en veredeld worden, zullen ze strekken tot bevordering van zijne wijze oogmerken. Ziel en ligchaam is éen geheel en vormt te samen het pronkstuk der Schepping; eene gezonde ziel in een gezond ligchaam is ten allen tijde en terecht als het hoogste goed be schouwd gewordenaan beide moet de opvoeding trachten in gelijke mate bevorderlijk te zijn, dan wordt de vorming van den mensch in den mensch mogelijk. Om het rijke onderwerp, dat ik slechts zeer oppervlakkig voor u zal kunnen behandelen, eenigszins geregeld te overdenken, moet ik u brengen ia de kraamkamer bij de wieg van een gezond, welgemaakt kind; hoe hulpbehoevend ligt het daar, het houdt de oogen veelal gesloten, is ongevoelig voor geluiden, en heeft bijna geene bewustheid van reuk of smaak het gevoel alleen is eenigszins werkzaam. Hoe weinig weten wij van de allereerste ontwikkeling van het zintui- gelijke waarnemingsvermogen Dat het kind ge zonde zintuigen heeft en nogtans niet ziet of hoort, is een bewijs voor het vroeger besprokene, dat de uitwendige organen zonder het inwendig be- van een pensioen van veertien honderd gulden 's jaars, en aan den laatgenoemde van een pensioen van tlf honderd gulden 's jaars; 2'. te bevorderen: tot kapitein-luit. ter zee, de luits. ter zee der 1ste kl. P. Roodzant en C. A. E. Fauchey; tot luit. ter zee der 1ste kl, de luits. ter zee der 2de kl. F. J. P. M. Mulder, J. P. Noorduyn en J. Loots; en met ingang van den lsten September 1871 tot luit. ter zee der 2de kl. den adelborst der lste kl. L. Dupper, met bepaling, dat hij zijne ancienne- teit zal behouden boven de bij Zr. Ms. besluit van den 25sten Aug. jl. N°. 24, alsmede met den lsten dezer, tot luit. ter zee der 2de kl., bevorderde adelborsten der lste kl. BINNENLAND. Amsterdam, 10 September. Burgemeester en Wethouders hebben thans bij kennisgeving mede gedeeld, dat zij, ten einde de noodige voorzorgs maatregelen te nemen bij het onverhoopte ver schijnen der cholera in deze gemeente, eene com missie hebben benoemd onder den naam van Cho lera-Commissie, waarvan leden zijn de heeren: Mr. C. J. A. den Tex, voorzitter, Dr. I. Teixeira de Mattos, ondervoorzitter, D. Pas, penningmees ter, Dr. J. J. F. H. T. Merkus Doornik, secretaris, Dr. G. A. N. Allebé, Dr. C. C. van Hees, Dr. A. H. Israëls, Mr. F. de Klopper, Mr. J. Lopez de Leaö Laguna, F. H. Moorsel, Dr. J. PenD Jacobus Polak, Dr. E. H. G. Thijssen en P. H. Vorstman. Zij Doodigen de ingezetenen uit om de voorzorgs- en andere maatregelen, door de commissie voor te schrijven, stipt na te leven. Voorts wordt aan de ingezetenen de verplich ting herinnerd tot het rein houden van straten en goten, alsmede het verbod om stoffen, van welken aard ook, in de grachten te werpen. Zaandam, 8 Sept. De leden van den raad dezer gemeente benevens haar secretaris, hebben zich verleden Zaterdag tot Z. M. de Koning gewend met het eerbiedig verzoek om, in het belang der gemeeDte, vooralsnog niet te voldoen aan het ver zoek van onzen geachten Burgemeester, die als zoodanig zijn ontslag Donderdag 31 Augustus jl. heeft aangevraagd. Afschrift van dit adres hebben zij tevens gezonden aan den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken èn aan den Com missaris des Konings, en den invloed van beide deze autoriteiten daartoe ingeroepen. Wij hebben evenwel reden te vreezen, dat Mr. A. J. Smit zich door niets zal laten afbrengen van zijn voor genomen besluit. Aan eene Commissie uit den Raad, die zich Zondag jl. bij hem vervoegde, om te trachten hem van zijn voornemen terug te brengen, heeft de heer Smit geantwoord, dat zijn besluit onherroepelijk genomen is. Ook bij de in stallatie der Raadsleden heeft hij in dien zin ge sproken en zelfs gezinspeeld op een veriaten van deze gemeente. Zaand. Courant. 's-Gravenhage, 10 Sept. De eerste opvoering van Auber's Ia muelle de Portici iu den Kon. Fran- schen Schouwburg alhier, na den dood des grooten toondichters werd gisterenavond voorafgegaan door eene bijzondere plechtigheid. Door het orkest werd namelijk eene groote marche funèbre ten gehoore gebracht, eene compositie van den met lof beken den orkestdirecteur Hasselman, en toen bij de laatste toonen het gordijn werdt opgehaald, stond het personeel der koren geschaard rond het borst beeld van Auber, dat door de heeren en dames lartisten met lauwerkransen en immortellen werd bekroond. De directeur, de heer Emile Marck sprak daarop eenige gevoelvolle dichtregelen uit en herinnerde de groote verliezen die de kunst in de jongste jaren ondervonden had. En toen hij het beeld vau den afgestorven Franschen meester met een immortellen krans gekroond had, stemden artisten en koren, allen te samen in met het wustzijn om ze te gebruiken ons tot niets nut zijn. Eenige dagen na de geboorte blijven de oogen meer geopend, doch worden alleen door den al- gemeenen indruk van het licht getroffen; deze prikkel wordt op dat tijdstip met groote spaar zaamheid aan het kind toegediend, dat in het begin donr bet licht onaangenaam schijnt te wor den aangedaan. Ook later nog hebben bij het kind alleen onwillekeurige aandoeningen door middel der zintuigen plaats; van waarnemingen kan dan eerst sprake zijn, als de rede ontwaakt eD de handelingen van het kind met bewustheid plaats hebben, terwijl we onze onwetendheid moeten erkennen ten opzichte van hetjuiste tijd stip, wanneer dat bewuste leven van den mensch aanvangt. Het ontwaken van het zinnelijk of zintuigelijk leven van het kind openbaart zich echter aan den opmerkzamen beschouwer door eenige verschijn sels, als het volgen van het licht met de oogen, later het grijpen naar glinsterende voorwerpen, het bewegen van het hoofd of de tandjes, bij het hooren van gezang en meer andere van den wil afhankelijke handelingen. Het gezichtsvermogen ontwaakt bij het kind vroeger dan bet gehoor, de smaak vroeger dan de reuk. Het tijdstip, waarop bet kind begint te loopen kondigt een nieuw ontwikkelings tijdperk der zintuigen aan, V1 schoone plechtige gebed uit de 3de acte v&r, J Muette," dat als 't ware een overgang maakl tot de uitvoering van die Opéra. Deze hulde i 1 de nagedachtenis van den beroemden Comp^ I gebracht, die in 't begin dezes jaars, op Loo.1 ouderdom in zijn Vaderland overleden is, o, I de welverdiende goedkeuring van 't publiek .fl werven. Delft, 9 Sept. Hedennamiddag te een I werd onze stad vereerd met een bezoek vat] M. den Koning. Z. M. begaf zich onmiddtl naar de patroonfabriek, aan den MaassluissciJ weg, en is, na aldaar een en ander in oogt-l schouw te hebben genomen, te half drie gsJ de residentie teruggekeerd. De huizen op I Buitenwatersloot, alwaar Z. M. passeerde, watJ meest allen met de vaderlandsche driekleur J tooid. Door de directie der gemeente-reinigj alhier is een maatregel ingevoerd, die allen] nuttig en ter bevordering der reinheid en gezonJ heid zeer aanbevelenswaardig is waarom vrij J gaarne de algemeene aandacht op vestigen. \v] bedoelen het zoogenaamde tonnenstelsel. In iedei woning waar zulks verlangd wordt, wordt J verzameling der meststoffen, kosteloos een J geplaatst, die geregeld eens of tweemalen J week, mede kosteloos, wordt weggehaald en dj een andere vervangen. Zelfs de daarmede in va band staande inrichting van het privaat wcnj kosteloos bewerkstelligd. Reeds in onderscheidec woningen is daardoor eene groote verbeten;! aangebracht, terwijl de meststoffen zeiven c plaats van, niet alleen verloren te gaan, maar «J te schaden, thans op doelmatige wijze worde verzameld en voor den landbouw nuttig kuüGtJ worden aangewend. Utrecht, 9 Sept. Naar men verneemt hJ Z. M. den 2den luitenant P. J. H. de Ktoppïl bij het 7de reg. infanterie, verlof verleeud tul naar Algirie te begeven, ten einde eene eiJ ditie aldaar bij te wonen. Utrecht, 10 September. Aanst. Woensdag J de ambachtstand uit 's-Hage, door de directie de Rijnspoorwegm. in de gelegenheid wo;J gesteld, om voor slechts 60 Cts. de reis voor,] en terug naar deze gemeente te maken; de v.] lieden zullen echter voorzien moeten zijn vai-l bewijs door hunne bazen afgegeven, dat zij.l den ambachtstand behooren. Nadat gisterenavond aan de hoofdwas alhier een gevangen militair was opgebracl verzamelde zich een groote hoop volk votl dit gebouw; de militairen die de wacht haddeq wilden hen verwijderen, hetgeen niet gelukt vóór dat de soldaten met het geweer hen teru; hadden gedrongen; aan de gematigdheid van d:| militairen was het alleen te danken, dat met niet tot erger overging. Nijmegen, 8 Sept. De 2de luitenant der genii de heer D. G. Nelemans zal met 1 Novemfel eerstkomende bij de stafschool te Breda worde] geplaatst. Harderwijk, 9 September. Kapitein A. J.fl Rocbell, die vroeger bij het Nederl. Indisch lep] was gedetacheerd is thans bij het 3de reg. Islifl rie geplaatst. I Leedwarden, 8 September, De apotheker* klasse W. Rolff, bij het leger in Ned. West-lB gedetacheerd geweest, is thans bij het garni geplaatst. Bath, 9 September. Hedennamiddag arriveer. 1 per Belgische stoomboot de Ministers en J hooge autoriteiten uit België, en begaven zicl'l voet naar den spoorwegdam, welke Noord-BraU'l met Zeeland verbindt, en hebben dien, benewl de gesteldheid van de Schelde bij lagen wala-l stand, in oogenschouw genomen. vooral omdat de jonge wereldburger dan aan juistel gewaarwordingen door middel der zintuigen te hoefte krijgt. Uit den lijdelijken en geheel afbsn- kelijken toestand, wordt het kind in een meet handelenden en zelfstandigen verplaatst; dan wordt de ouderlijke woning en de huiselijke kring de leer en oefenschool der zintuigenterwijl alle die het kind omringen en er zich spelende mede bezig houden, Soms zonder dit te willen of te weten, onderwijzers zijn in de kunst om wèl te zien en te hooren. Spreken we toch reeds met onze of andere kinderen, die we uit liefde naderen, als ze er niet meer van verstaan of gevoelen dan de houten pop, waarmede ons vierjarig dochtertje zich vermaakt, we doen het met dubbelen ijver, als het kind onze liefdeblijken beantwoordt, ei door zijne aanvalligheid en gezelligheid ons ge durig tot zich trekt. Id de eerste taal vaD he kind zien wij een bewijs van nieuwe en aanmet kelijke vordering in het zinnelijke waarneming:] vermogen, het sprekeD van den mensch toch ij overluid denken, en het eerste spreken van hc;| kind strekt ten bewijze, dat de indrukken, dn het door de zintuigen ontving, redelijke voorste!' lingen deden ontstaan en dat door deze laatste de behoefte wordt opgewekt, om zijne gewaar wordingen in woorden uit te drukkeD. I (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2