Woensdag 6 September. 3550 A°. 4871. BODEGRAVEN EN ZAANDAM. A D U DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per posta 3.85 Afzonderlijke Nommers m 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagm, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regelf ,_)jg Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Afschaffing, schorsing of inkrimping der kennis oefenen nog steeds een onbegrijpelijken invloed uit op de hartstochten van een deel onzer bevol king. Bodegraven en Zaandam kunnen daarvan getuigen. In stede inet de autoriteiten mede te werken in hunne moeilijke taak om voor de belangen der algemeene gezondheid te zorgen en daarop toe te zien, blijkt dat ruw geweld de kroon op hun werk zet. Hoe, heeft men zijn eigen leven, dat van vrouw en kinderen, dat van zijn mede- inenschen dan zoo weinig lief, dat heilrijke voor zorgsmaatregelen met wantrouwen opgevat wor den, dat heilzame zorgen met volkswoede bejegend worden 't Is inderdaad betreurenswaardig. Wij misgun nen 't volk zijne vermaken volstrekt niet en bij niemand is dit 't geval. Langzamerhand zullen overal in den lande de handen aan 't werk zijn om 't volk zijne gepaste vermaken te schenken. Maar men raadplege, in tijden waarin rampen vooraf berekend kunnen worden, toch 't gezond verstand, in stede zijne hartstochten op zoo onge hoorde wijze den tengel te vieren. Men bedenke toch dal de macht die boven ons gesteld is, geen preventieve maatregelen zal verordenen, om onte- uedenheid uit te tokken De burgerijen hebben f vertegenwoordigers om voor hare belangen Ie waken. Waarom dan de voet dwars gezet aan '1 geen met hunne goedkeuring is bedisteld? Tooneelen als die in bovengenoemde gemeenten achtereenvolgens plaats grepen, geven ons geen hoogen dunk van 't bewustzijn vau een deel der gemeentenaren, dat de gezondheid een schat is, die alle aardsche schatten ver achter zich laat, van den eerbied voor de wet en hare uitvoerders. Een en ander, wij zijn er van overtuigd, zal alle weidenkenden mishagen en met ons zullen die vrienden Van orde en rust, van onderwer ping aan de voorschriften der overheid, die vol strekt niet onbillijk of onrechtvaardig zijn, in stemmen dat dergelijke kwaad willige symptomen niet te gestreng zijn tegen te gaan. Beleid mag daarbij zeker niet uit 'toog verloren worden, maar 't beste beleid, de grootste lijdzaamheid worden meermalen door toedoen van weerspan- nigen illusoir gemaakt. Moge 't dus te bejammeren zijn dat te Zaandam I een of meer menschen 't slachtoffer van de hand- I having der orde werden, dat er verwondingen i werden toegebracht, wij zijn er niet afkeerig I van goed te keuren dat de openbare macht 't ver- P zet inet kracht heeft onderdrukt. Meermalen is 't gebleken, dat wankelbaarheid aan de zijde van de autoriteiten de zaken ver- 1 shmmert in stede van goede werking te hebben. Reeds éen avond was men te Zaandam hand gemeen geweest, had men baldadigheden ge pleegd, van dien aard, dat het dagelijksch bestuur de wet moest inroepen tegen samenscholingen er uioest dus door een forschen maatregel voor herhaling gewaakt worden. Bij samenscholingen ontstaan woordenwisselin gen en vuistslagen, daaruit verzet, straatgevechten, die dikwerf in verregaande ongeregeldheden, die dagen lang aanhouden, ontaarden. De Rotterdamsche schandalen behoeven niet herhaald te worden en wij kunnen ons dus in dergelijke gevallen zeer goed vereenigen met maatregelen die schrik op 't lijf jagen en voor goed den lust benemen om zulk gevaarlijk spel voort te zetten. Lelden, 5 September. Omtrent het gebeurde te Zaandam wordt aan de N. R. Cl. van daar, dd. 3 September, nog ge schreven Naar aanleiding van uw bericht, overgenomen uit het Handelsblad en de lijd, gevoel ik mij ver plicht u nader omtrent het voorgevallene alhier in te lichten. Er is bij de charge der cavalerie een man ge dood en enkelen zijn gewond; anderen, doch hun aantal is gering, zijn in het water geraakt. Dat die charge op rustige wandelaars zou zijn gemaakt, is slechts betrekkelijk waar. En juist hierbij is eene toelichting noodig, zullen degenen, die tot die charge bevel gaven, niet aan eene verkeerde beoordeeling bloot staan, zooals hier helaas maar al te zeer het geval is. Na de ongeregeldheden van jl. Dinsdag is door den burgemeester eene verordening uitgevaardigd, dat tusschen des avonds 7 en des morgens 6 uren niet meer dan 5 personen op den openbaren weg vereenigd mochten zijn en dat ieder verplicht was, op de eerste aanmaning der bevoegde macht uit een te gaan. Hoe hebben nu de rustige, beschaafde burgers de bevoegde macht geadsisteerd in de handhaving dezer, onder de tegenwoordige omstandigheden nuttige verordening? Door zich bij honderdtallen te vereenigen, om de aankomst van den pleizier- trein te zien des avonds te 11 uien. Toen die trein aangekomen was en de passa giers op enkelen na doorgetrokken waren en er alzoo voor die ruslige burgers geen aanleiding tot wachten aldaar bestond, zijn zij door den com missaris van politie aangemaand uiteen te gaan, tot drie malen toe; tusschen de eerste en laatste aanmaning verliepeD minstens 15 minuten. Maar ziet, die rustige en wezenlijk niets kwaads in den zin hebbende burgers gaven daaraan geen gehoor, zelfs niettegenstaande de officier der hu zaren, langs verschillende groepjes rijdende, velen gewaarschuwd had. Ze hadden alzoo wel niets kwaads in den zin, doch verzetten zich ondertusschen tegen de open bare macht door lijdelijk verzet. Bij de charge, die toen gemaakt werd, is er een gedood, werden 5 gewond en zijn anderen in het water geraakt. De goede burgerij die niets kwaads in den zin had, had de verstandige maatregelen door eene onbekookte nieuwsgierigheid niet beliooren te verlammen, waardoor enkele op roer ma kers in hunne lage plannen werden gesteundEerbied voor de wet mag vooral van bet beschaafdste deel der natie geëischt worden. Wij beslissen daarom volstrekt niet, dat de forsche wijze waarop de militaire macht te werk ging, daardoor wordt gerechtvaardigd. De aan leiding tot het nemen van krachtige maatregelen gaf de burgerij wel, maar het doel had waar schijnlijk op minder gewelddadige wijze bereikt kunnen worden. Wij hebben voor eenige weken in ons blad opgenomeu een coriespondentiebericht uit Gro ningen, omtrent een kind dat ongesteld is gewor den door vliegenpapier, van deD heer H. von Gimborn, te Emmerik. Deze fabrikant heeft ons thans een vel vliegenpapier toegezonden, waarop zestienmaal duidelijk eene teekeniug voorkomt, voorstellende twee graven met een doodshoofd en het woord gift er boven, terwijl in het midden van liet vel het volgende gedrukt is: Dieses mil Coloquinl und Quassien-Exlract gelrankte Papier wird angefeuchlet von den Fliegen mil V or lie be gesucht, wahrend das nur mil Arnesïk vergif tele Papier zwar viel billiger und von scbönerem Ansehen is, allein weit ungiinsligere Resullale gibt." Uit deze aanwij zingen blijkt zeker voldoende, dal het papier niet onschadelijk is, inaar ook rattekruid bevat, zij het ook met andere bestanddeeleu vermengd, en dat het dus met omzichtigheid gebruikt en buiten het bereik van kinderen gesteld moet worden. Wij achten ons verplicht tot deze mededeeling, wegens de openbaarheid, door ons gegeven aan de kennisgeving der Groninger gezondheidscom missie omtrent het vergiftigingsgeval. Handelsblad In de maand Aug. zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 118 kinderen, als 62 zoons en 56 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelingge boorte. Overleden 76 personen, als 10 mannen, 9 vrouwen, 28 zoons en 29 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 2. Gehuwd 55 paren. Morgen zal de jaarlijksche algemeene vergade ring der Evangelische Maatschappij te 's-Bosch plaats hebben iD de kleine zaal der sociëteit Casino. De inleidende feestrede zal hedenavond te 7 uren iD de lierv. kerk gehouden worden door den heer J. Knappert, pred. alhier. Voor de predikautsplaats bij de Waalsche ge meente te Rotterdam is het volgende zestal uit het in de vorige week geformeerde twaalftal op gemaakt: van Hamel te Leeuwarden, Valès te Amsterdam, de Greef te Maastricht, Chavanues te Motier, Perk te Breda, Fontanès te Havre. De heer Lisier, geneesheer ie Marseille, beeft aan den geneeskundigen raad aldaar een brief gezonden, waarin hij beweert een onfeilbaar ge neesmiddel tegen cholerische aandoeningen te hebben ontdekt. Het middel, bestaande in een oplossing van sulphas cupri, vermengd met lauda num Sydenh., zou gedurende de epidemie van 1865 in eenige honderden gevallen, waarin hij het toe gepast heeft, nooit zijn uitwerking gemist heb- oen, daar geen enkele ziekte, die het gebruikte, tan de ziekte bezweken is. Z. K. H. Prins Frederik heeft dezer dagen een gift van ƒ50 doen toekomen aan de Koninklijke kantwerkschool tc Sluis. Men bericht, dat het te Nieuwediep onlangs van Java binnengekomen fregatschip Noord-Brabant, kapitein J. H. Rovers, tehuis behoorende te Waal wijk, wegens de groote afinetiDgen niet naar Am sterdam zal kunnen opvaren, zoodat de geheele lading te Nieuwediep zal moeten gelost worden. Dit schip is het grootste, dat tot nu toe daar in de haven is binnengekomen. Het is beladen door de Nederlandsche Handel maatschappij met ongeveer 1500 last stukgoederen. Het Sluisch Weekblad meldt het volgende „In de raadsvergadering van Sluis van jl. Maandag is, na hevige bestrijding, inet meerder heid van stemmen besloten tot de heffing van een belasting op de haven. Vrees voor te hoogen hoofdelijken omslag schijnt daarvan de oorzaak te zijn. Mocht die bewaarheid worden, dun ziet men ook weder de oude tolheffing op de gemeen tewegen te geinoet. „Naar wij vernemeu, circuleert in de gemeente een adres, opdat de Koninklijke goedkeuring aan dergelijke belasting niet moge worden verleend." In onderscheidene gemeenten van ons land heeft het hevig onweer van Zaterdag-avond zeer veel schade berokkent. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren; hier en daar werd in de weiden vee door den bliksem getroffen en gedood. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stiruin, buitengewoon adjudant des Konings, maakt overeenkomstig de aankondiging in de Staats-Couraut van den !9den dezer, bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten vau een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van vijfentwintig gulden van den heer C. van Citters, te Heinkenszand. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem zijn ontvangen twee muntbiljetten, te zaraen groot ƒ100, door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam van 4 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Z. M. heeft aan J. Miltenburg, te Tuil en 't Waal, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virluli, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft ingetrokken, op zijn verzoek, de benoeming van R. J. Opwyrda (e Nijmegen, tot lid en secretaris der commissiën, tot 1 Aug. 1872 belast met het afnemen der examens van hulp apotheker en van apotheker. En zijn voorts benoemd: tot lid en secretaris der hierboven gemelde commissiën A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam; tot lid der commissie, tot 1 Aug. 1872 belast met het afnemen der na tuurkundige examens, Dr. J. Sirks, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deveuter en tot plaatsverv. lid dier commissie Dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden aan Hoogstdeszelfs adj. in buitengewone dienst, den eervol ontslageD maj. der art. Jhr. G. A. C. H. von Goëdecke, de vergunning te verleenen tot het aannemen én dragen der versierselen van commandeur der orde van de Weudische Kroon, hem door Z. K. H. den Groot-Hertog van Mecklenburg-Schwerin ge schonken. Z. M. heeft aan den Oost Indischen ambt. C. C. F. Reents, laatstelijk telegraphist der 2de kl. in Nederl.-Indië, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1871, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. BINNENLAND. Amsterdam, 4 September. Omtrent het hier in het Oosterdok liggende stoomschip Orion kan met zekerheid worden gemeld, dat noch gedurende noch na het afleggen van de reis aan boord daar van zich een cholera-geval heeft voorgedaan. De kapitein was leidende aan een borstziekte en is te Kopenhagen aan wal gezet. Als reden dat het schip, hoewel van Koningsbergen op Amster dam varende, niet in quarantaine heeft gelegen, wordt opgegeven dat, op de vraag van den loods „Vanwaar komt gij?" moetzijn geantwoord „Van Kopenhagen." iDdieu dat zoo is, gelijk stellig verzekerd wordt, blijkt daaruit dat er een leemte bestaat in de maatregelen ten aanzien der quaran taine. De stuurman toch, die bij ontstentenis van den kapitein het gezag op het schip voerde, kon opgeven dat hij van Kopenhagen kwam, omdat dit de laatste plaats was waar hij had aangele gen. Men had hem intusschen ook moeteü vra gen, of dat de plaats was, waarvan hij was uit gevaren en wanneer de afvaart geschied was. Dan toch had kunnen blijken, dat hij van Konings bergen op Amsterdam voer, en na 1 Augustus die haven verlaten had. Nu is het schip daardoor de quarantaine onlloopen. Op last van de bevoegde macht te dezer stede is het schip, in liet Ooster dok alhier, volkomen gedesinfecteerd. N. H. Cl. Naarden, 1 Sept. Gisteren werden de stille be woners van ons stadje plotseling opgeschrikt door het gebulder van kanonnen, die gelukkig bleken op een gefingeerden vijand te zijn gelost. Alles stroomde Daar de wallen en buiten de poorten, om getuige van bet spiegelgevecht te zijn, dat voor Naarden's veste plaats had. De vijand trok met groote omzichtigheid de stellingen om, maar werd door een goed gericht artillerie-vuur van uit de wallen deerlijk gehaveud, terwijl een korps infanterie hem uit zijne stellingen verdreef, ondersteund en gedekt door vier stuks veldgeschut. De oefening werd door het heerlijkste weder be gunstigd en door een talrijk publiek bijgewoond. 's-Gravenhagie, 5 September. Bij Zr. Ms. besluit van 5 Augustus jl. is gewijzigd art. 29 van het reglement op het fonds voor onder-officieren enz., die onder toekenning van gageinent of van gra tificatie uit den militairen dienst worden ontslagen. Winterswijk, 3 Sept. Een spitsboef, die na eerst eenige jaren te Essen in het naburige Pruiseu achter grendel en slot te hebben doorgebracht, daarna in Londen zijne opvoeding was gaan vol tooien, vertoonde zich dezer dagen (Maandag 28 Augustus) aan het station Empel. Toevallig in kennis gerakende met een spekhandelaar uit Lichtenvoorde, wist hij dezen diets te maken, dat hij van zins was naar een collega in de buurt te gaan, ten einde met deze handelsrelatiën aan te knoppen. De Lichtenvoorder, door het gentle manlike uiterlijk van den vreemden heer verlokt, bood dezen een plaats aan in zijn rijtuig; men kon en passant ook de hammen van Lichtenvoorder een klein kijkje gunnen, en toen men aan de woning van den spekhandelaar gekomen en aldaar uitgestapt was, ontdekkende, dat de avond reeds ver was gevallen, strekte de laatstgenoemde zijne beleefdheid zóóver uit, dat hij zijn gast welwillend nachtverblijf aanbood. Dit aanbod werd niet af geslagen, ofschoon de vreemdeling elke gelegenheid tot bespreking of bezichtiging van ham en spek tot den volgenden dag uitstelde. De gastheer, 's nachts door eenig gestommel wakker geworden en eenigeu argwaan opvattende tegen zijn gast, waagde het dezen in diens rust te storen. Tot zijne verbazing vond hij den quasi-handelaar ge kleed en gereed de woning te verlaten. De warmte hield hem uit den slaap, en zoo weDschte hij de koelte der morgenluent te genieten om de voor gewende reis te ondernemen, denzelfden avODd terug te keeren en dan den hainmenkoop te sluiten. De Lichtenvoorder iets aan de daar staande kast bespeurende, in welke geldswaarde was ge borgen, voerde zijn gast echter eerst nog naar beneden om hem met koffie en brood te ver kwikken, maar onderzocht evenwel in dien tus- schentijd de bedoelde kast, waaruit gelukkig nog niets werd vermist. De vreemde heer vertrok, maar keerde 's avonds niet terug. Den volgende nacht geschiedde er inbraak in de woning van den bewusten spekhandelaar; de vermelde kast scheen het hoofddeel van den aanlegger te zijn geweest, doch zij was van te voren reeds van haar inhoud ontdaan. Denzelfden nacht was tevens de woning van den pastoor der R. C. ge meente aldaar het voorwerp van een dergelijken aanslag; de dieven waren echter door het vallen van een horretje verhinderd hun nachtelijk be zoek ten einde te brengen. De Lichtenvoorder bracht zulks in verband met zijn gast van den vorigen nacht, te meer dewijl deze zich zoo be langstellend had geinformeerd naar den rijkdom der gemeente en van haren herder. Eenige uren later, (Woensdag) ongeveer tegen 11 uren in den morgen, werd er tijdens de afwe zigheid der huisgenooten in eene boerenwoning te Aalten op 2 uren afstauds van Lichten voorde gelegen diefstal gepleegd. Op brutale

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1