buitenland. was wegens verschillende diefstallen, ter- jij steeds aan de uasporingen der Duitsche '(t had weten te ontsnappen. Na zijne uitle- jjg in Duitschland tot tuchthuisstraf veroor- i zijnde, is hij, eenige dagen geleden, uit de trevangenis te Munster uitgebroken en ont- ht. Men vermoedt, dat dit gevaarlijk sujet trachten Amerika te bereiken, zijn weg ne- de door Nederland, waar hij wel gelegen- teiij zal zoeken om zich reisgeld te verschaffen, [jja signalement is aan alle justitie- en politie- imjiteDareD opgezonden. Frankrijk. groole quaestie, die reeds dagen lang de lonale vergadering en geheel Frankrijk in ning hield, is eindelijk uitgemaakt en wel ,ls wij vreesden geheel in het voordeel der terzijde. De eenige concessie, door de linker- verkregen, heeft meer betrekking op den it dan wel op het wezen der zaak. Het amendement namelijk, van den minister Du ple tverd door de commissie overgenomen en alve verder als deel van het wetsontwerp leliandeling gebracht. ich de grootste doorn in het oog der linker vaststelling van de constitueerende be- [dbeid der vergadering, is er in blijven zitten, tereeuvolgens hebben de heeren Pascal Du- en Gambetta krachtige doch vergeefsche togen aangewend om er hem uit te trekken. eerste spreker had als amendement voor- ld, de bevoegdheid der Kamer om zich tot Itituante op te werpen in den considerans Dtkennen. De redenen, daarvoor reeds zoo liktvijb aangevoerd, werden ook door hem bij- acht, doch de verwerping van zijn amende- iem toonde ook hier weder, dat duidelijke be- d op den inensch niet de minste waarde lea, indien hij zich eenmaal voorgenomen zich niet te laten overtuigen. Niettegen- Bauult dit échec vatte Gambetta de zaak nog weder ïu een krachtige redevoering op toen hel artikel zelf in behandeling werd gebracht, doch ten slotte werd dit aangenomen met 433 227 stemmen. veel weten wij uit het verslag der zitting id 80 Aug. De uitslag der debatten wordt in onze Wgratnmen medegedeeld, namelijk, dat bet #b-ontwerp is aangenomen met 480 tegen 93 ptnen. et zijn voorwaar vreemde dingen, die de tele- Eaf ons, terwijl wij den loop van zaken nog ti» zijn geheel voor ons hebben, mededeelt. I ireerst komt de geheele behandeling van het iqrstel Rivet ons zonderling voor. Wij meenden Ipu toe, dat, indien een afgevaardigde een mstel indiende, en daarover een commissie tot et uitbrengen van rapport benoemd werd, dit ipport niet in de plaats van het voorstel trad, «ar alleen als een soort van raadgeving aan de er moest beschouwd worden. Niettegenstaande Buu nergens is medegedeeld, dat de heer Rivet ffl voorstel aan de commissie heelt afgestaan, zien wij in plaats van dat voorstel een eigen maaksel der commissie in behandeling berengen. De propositie Rivet bevatte niets van eene be- voeijtiheid der vergadering om zich tot constitu- sotefop te werpen toch heeft de heer Pascal iDuprat zijne bestrijding van deze bevoegdheid jifl den vorm van een amendement moeten in- kleeden. De lieer Rivet stelde voor, Thiers voor drie Iten tot president der republiek te benoemen in Mandeling is alleen gebracht het artikel der 'tnmissie, waarbij de duur van zijn mandaat lijk wordt gesteld met dien der vergadering, orloni, zonder dat van een overdracht van om iets gebleken is, is men van het voor- el Rivet overgegaan tot het rapport der coin- Hie, alsof dit liet eigenlijke weisonlwerp was Ten tweede verwondert ons de telegram, waar- gemeld wordt, dat de vergadering de overeen- msi van Bordeaux niet verder zal schenden, 4st zij heeft uitgemaakt, tot het maken eener [litutie bevoegd te zijn. Dus deze kamer zal |1 een bepaalden regeeriugsvorui instellen; deze kamer zal later uiteengaan en plaats len voor eene constituante; dus deze kamer geen gebruik maken van het recht, dat zij i zelve gegeven heelt. Is het dan daarom, dat tgelijke heftige kibbelarijen worden opgewor- die het laud alle vertrouwen en achting in nf vertegenwoordiging ontnemen, om verder de overwinning geen gebruik te maken, alleen als de kleine kinderen het laatst luimen uitroepen: „Ik heb toch gelijk!" Neen, '5 kunnen dit zelf niet van de rechterzijde on- jlellen, en wij vreezen dus dat, indien al een je'ijke belofte "gegeven is, zij slechts moet om een weinig balsem op de wonde in '"kerzijde te leggen, en zal verbroken worden dat wij een of twee jaren verder zijn. Met de fining van het voorstel Rivet, zooals door de commissie geamendeerd is, is naar joordeel de deur tot het koningschap zachtjes Kwaakt, om door de rechterzijde langzamer- geheel open te worden gestooten, totdat lord ól de graaf vao Parijs óf d'Aumale in volle staatsie en met hen reactie en nieuwe om wentelingen, er Frankrijk door binnen kunnen treden. Alleen het Fransche volk kan, naar ons inzieD, Frankrijk op het oogenblik nog voor nieuwe rampen behoeden en dat wel door krach tig te toonen, dat het een republiek verlangt, en de kamer met bare baatzuchtige, intriguante meerderheid goedschiks of met geweld weg te jagen, voordat zij tijd heeft om een nieuwen veelbelovenden, maar alle beloften verbrekenden koning op den troon te brengen. Verder is ons zeer onbegrijpelijk de groote meerderheid, waarmede het ontwerp der com missie werd aaogenomen. Terwijl de linkerzijde in hare afzonderlijke vergaderingen de consti tueerende bevoegdheid der kamer tot een punt van hevige bestrijding had aangenomen, verkla ren nu slechts 93 stemmen zich tegen het geheele voorstel, niettegenstaande dat kritieke punt er iu opgenomen blijft. De gematigde linkerzijde en het linker-centrum moeten zich een rad voor de oogen hebben laten draaien door de opname in den considerans van een complimentje voor Thiers, of er iu iets anders tusschen beiden gekomen. Zeker is het dat de rechterzijde handig gema noeuvreerd heeft. De slotsom derhalve van de geheele zaak is deze, dat Thiers voor het vervolg president der republiek heet, zelf evenals zijne ministers ver antwoordelijk is, de wetten uitvaardigt en in de kamer niet uiag komen spreken of hij moet het haar vooruit zeggen. Dat de vergadering het recht heeft eene constitutie te maken, en dat zij zoolang haar mandaat kan blijven behouden als zij wil, tenzij het volk noodig oordeelt dat er een eind aan kome. Gedurende de discussiën over het veel bespro kene ontwerp, werd aan de rechterzijde eene onparlementaire maar welverdiende aanmerking voor de voeten geworpen. Zij vierde namelijk weer bot aan haren lust om op het gouvernement van 4 September te schelden. Dit begon eindelijk den linkerzijde-man, Testelin, te vervelen en hij riep de schimpers toe: „Zonder den 4den Sept. zoudt gij nog de schoenen van den keizer poetsen." In een oogenblik verrees de geheele rechterzijde van hare zitplaatsen alsof zij op hare tegenpartij wilde aanvallen; een heftige storm gierde eenigen tijd door 's lands vergaderzaal, totdat de heer Testelin aan den president verklaard had, dat zijqe uitdrukking onparlementair was geweest of iets dergelijks. De rust werd hersteld, maar de pil was geslikt. ItuttNOlilaud. De beroemde rechtsgeleerde Robert von Mohl heeft dezer dagen ziju 50jarig doctoraat gevierd en hij die gelegeuheid vele bewijzen van deel neming en hoogachting ondervonden. Hij werd in 1799 te Stuttgart geboren, werd in 1827 hoog leeraar in de staatswetenschappen te Tiibingen, was achtereenvolgens lid der Tweede Kamer van Wurtemberg, hoogleeraar te Heidelberg, minister van justitie (1848), vertegenwoordiger der Heidel- bergsche universiteit iu de Badensche Eerste Kamer, gezant van Baden bij den bondsdag, welke betrekking hij tot de opheffing van den bond in 1866 bleef vervullen. Thans is hij gezant van Baden bij het Beiersche hof en ontving van den Pruisischen gezant de gelukwenschingeu van den Duitschen keizer, benevens de Pruisische kroon orde eerste klasse, eene beleefdheid, die trouwens zijne verdiensten niet grooter of kleiner zal ma ken, Koning Lodewijk van Beieren schreef hem een zeer hartelijkeu brief van den volgenden inhoud Waarde geheimraad, Dr. von Mohl Bij gelegenheid van uw vijftigjarig doktcrs-jubi- léum, begroet ik U inet warme en oprechte ge- lukwenschiugen. Ik zie in Uw jubelfeest eeD glorierijken dag voor de Duitsche wetenschap, waarvan Gij met recht door Uwe talrijke vrien den en leerlingen als de uitnemendste vertegen woordiger wordt aangemerkt. Dat Gij, mijn waarde geheimraad Dr. von Mohl, dezen feestdag binnen de grenspalen van mijn laDd viert, dat ver vult mij met bijzondere vreugde, en met levendigen spijt denk ik bierbij aan uw aanstaand vertrek uit de stad Munchen, die gij gedurende een reeks vun jaren tot sieraad hebt verstrekt. Terwijl ik de hartelijke gezindheid die ik u steeds toe zal dragen, op dezen dag in het bijzonder uitdruk, ben ik Uw toegenegeue (gel.) Lodewijk. De broeder van den jubilaris, Julius von Mohl, groote specialiteit op het gebied van Oostersche talen, zeden, godsdienst, gewoonten, enz., lid van het instituut van Frankrijk, heeft zich naar Beieren begeven om bij het feest van den rechts geleerde tegenwoordig te zijn. Als men nagaat, dat een derde broeder, Montz, zich heeft beroemd gemaakt als politicus en staathuishoudkundige, terwijl een vierde, Hugo, glansrijk bekend is op het gebied der botanie, dan komt men tot het besluit, dat de familie von Mold een van die geslachten is, waarvan de liefde tot de weten schap een kenmerkend teeken is, evenals de zonen van andere geslachten dikwijls aan een bijzondere gelijkenis van gelaatstrekken te her kennen ziju. Graaf Waldersee is du definitief door graaf von Aruim als Duitscli gezant bij de Fransche regeering vervangen. Terwijl de eerste meer bepaald het mandaat had om het Fransche gouvernement te controleeren in zijne maat regelen tot nakoming zijner verplichtingen, zullen door von Aruim de geregelde diplomatische betrekkingen weder aangeknoopt worden, hetgeen zonder twijfel veel tot de bespoediging der on derhandelingen aanleiding zal geven. De Provincial Correspondenz, die dikwijls door Bismarck wordt gebruikt om het publiek van zijne plannen, voor zoover hij het noodig oordeelt, op de hoogte te stellen, deelt nu definitief mede, dat de samenkomsten te Wels, Ischl en Gastein niet het sluiten van een of ander tractaat, maar alleen het vestigen van eene vredelievende verstandhouding tusschen Oostenrijk en Duitsch land ten doel hebben. Van een toetreden van Italië tot zulk een tractaat kan derhalve ook geen sprake zijn. De Kreuz Zeil. voegt aan de mededeeling, dat den Öden of 7den September tusschen de keizers Frans Jozef en Wilhelm eene nieuwe bijeen komst zal plaats hebben, de verzekering toe, dat waarschijnlijk in den loop van November aan den boorden van den Rijn nog een dergelijk bezoek door eerstgenoemde u keizer aan zijn collega zal gebracht worden. Italië. De Romeinsche correspondent der Augsb. Allg. Zeil. schrijft aan dit blad, dat, terwijl de gedachte aan eene scheiding tusschen het pausdom en het Italiaansche koningschap meer en meer een be paalden vorm begint aan te nemen, door de pers der Jezuïten nog eens definitief wordt verklaard, wat de nationaal-liberalen van de clericalen, wat deze van gene te verwachten hebben. Indien dit eene poging moet heeten om de twee tegenstrij dige elementen nog weder tot elkander te bren gen, dan beschouwen wij het als een zeer onge lukkige poging. Door de ultramontaansche pers toch worden 12 artikelen geformuleerd, die van het Vatikaan afkomstig zijn met de kennelijke bedoeling om ze te beschouwen als den grond slag, waarop de bekende „waarborgen" naar den zin des pausen zouden kunnen aangevuld worden. Volgens die artikelen zou de paus Italië, daar hij de verdeeling corpore (naar het lichaam) niet meer kan verkrijgen, dan ten minste tot eene res inlelleclu dividua (eene zaak, die men in ge dachten verdeelt, zoodat meerdere personen er ieder voor zulk een gefingeerd gedeelte genot van kunnen hebben) willen maken. Hij zou het willen verdeelen in het door de regeering geschapene Italië vau de wet aan den eenen, en het Italië van het volk aan den anderen kant. Zes artikeleD geven de grondslagen op van het eerste, zes andere die waarop het laatste gedeelte berust. Of eene vereeniging tusschen die twee verschil lende grondslagen denkbaar is, oordeele men zelf. Grondbeginselen, waarop het koninklijk, wette lijk Italië rust 1°. Verwijdering van ieder godsdienstig element uil de openbare instellingen. 2°. Bescherming door staatsgezag van dwaal- leeren tegen iedere geopenbaarde waarheid, en van de onbeperkte zelfstandigheid der mensche- lijke wetten, hetzij in het publiek of bijzonder belang, tegen het goddelijke, natuurlijke en ge schrevene recht. 3". De geestelijkheid te berooven van de privi- egiën, die van haar ambt onafscheidelijk zijn, en haar gewelddadig met de andere klassen van gewone burgers gelijk te stellen. 4". Alle wettelijke voorrechten te ontzeggen aan zedelijke lichamen, die niet door de regeering zijn ingesteld. 5°. De wetgevende kracht van het kanouieke recht in het algemeen te ontkennen, daar het openlijk en bepaald verworpen wordt. 6'. Een geheel eigendunkelijk recht over de wereldlijke heerschappij des pausen in het leven te roepen, alleen met het doel om Rome tot hoofdplaats te maken. Grondbeginselen, waarop het pauselijk Italië, het Italië des volks (sicl) zich steunt: 1°. Iedere openbare instelling moet doordrongen zijn van den geest des christeudoms, want de Heiland sprak: Aan Christus behoort alles: 2°. Ieder verstand en iedere wenschelijke wet zij aan God en zijn gebod ondergeschikt en onder worpen, daar het schepsel aan zijnen schepper deze gehoorzaamheid noodwendig verschuldigd is. 3°. De geestelijkheid moet de voor de uitoefe ning van hun ambt gevorderde praerogatieven blijven behouden, want Christus gaf haar eeD onal hankelijk mandaat, weshalve hij ze stelde boven hare medeburgers door ze te roepen tot het erfdeel des Heeren. 4°. De door de kerk voor het zielenheil inge stelde vereenigiDgen moeten een loijalen en waar- achtigen waarborg hebben, evenals de gemeen schappen, wier belofte hen verbindt tot het bereiken der hoogst mogelijke christelijke vol komenheid; want Christus zelf beloofde in hun midden te zulleD zijn en vermaande de menschen met vriendelijken aandrang, zich bij hen aan te sluiten. 5°. Het kanonieke recht heeft die handelingen, die de aangelegenheden van den christelijken godsdienst betreffen, te regelen, daar Christus de herders opdroeg om de kudde te weiden, en hun daarmede het recht gaf om te regeeren eD, vol gens de uitspraak van den heiligen Paulus, de kerk van God te besturen. 6°. Niemand is gerechtigd, den paus zijne we reldlijke heerschappij te outnemen, die hij wet tig verkreeg en bezat, veeleer is de paus verplicht haar te behouden, want volgeDS de besluiten der Voorzienigheid is zij de verwezenlijking van het IrechL der onbepaalde onafhankelijkheid, zooals het van Christus aan den paus gegeven werd, toeD hij hem aanstelde tol herder over de volken en kouiDgen. De medegedeelde artikelen behoeven geen com mentaar. De tegenwoordige maatschappij met hare spoorwegen telegrafen, algemeene weten schappelijke ontwikkeling geregeerd door uit spraken van Christus en Paulus, manneu die 18 eeuwen geleden leefden, en vooral de laatste bewering, dat de Voorzienigheid den paus de wereldlijke macht zou hebben toegekend, terwijl ieder weet, dat zij slechts aan intriques, eerst der bis schoppen, daarna der pausen van Rome en aan vrijgevige opwellingen van Frankische koningeu haar ontstaan te danken heeft dat zijn theo- riën, een medelijdend schouder ophalen, maar geeue wederlegging waardig. Tusschen den minister-president Lanza en den minister van financiën Sella heerscht nog steeds een zeer vijandige stemming, die het bestaan van het geheele ministerie onzeker maakt. Bij de opening der kamers, wanneer de debatten over de financien worden voortgezet, kan eene crisis bijna niet uitblijven. De grootste reden toch van de oneeDigheid tusschen de twee ministers is, dat zij over bijna alle financieele aangelegen heden verschillende meeningen zijn toegedaan. TJELiEGRAMiHElN. Versailles, 31 Augustus. In de zitting van de Nationale Vergadering zijn de discussiën over het voorstel tot verlenging van het mandaat des heeren Thiers voortgezet. De heer Picard heeft in eene rede, die zeer werd toegejuicht, het voor stel des heeren Vitet verdedigd. Hij heeft met warmte een beroep gedaan op de eendracht van alle partijen, en loonde aan de noodzakelijkheid van een georganiseerd Gouvernement naast eune alvermogende Vergadering om wetten te maken. Paragraaf 2, 3 en 4 zijn aangenomen. De addi- tioneele paragraaf, voorgesteld door den heer Dufaure, is aangenomen met 523 tegen 34 stem men. Het wetsontwerp is aangenomen met 480 tegen 93 steinmeD. Berlijn, 31 Augustus. Volgens berichten, is in het dorp Czimochen, met eene bevolking van 479 zielen, de cholera uitgebroken. 79 personen wer den aangetast, waarvan 46 overleden. De meest uitgebreide maatregelen zijn genomen om het kwaad te keeren. Rome, 31 Aug. De Opinioue logenstraft het bericht, dat de regeeriugeri van Duitschland en Oostenrijk aan de mogendheden den uitslag der bijeenkomst te Gastein hebben medegedeeld. In de diplomatische kringen hier ter stede wordt de echtheid betwijfeld van een gisteren door den International medegedeelde dépêche, welke door een op het Vaticaan geaccrediteerd diplo maat over de ongeregeldheden in de vorige week zou geschreven ziju. De Osservatore verklaart dit stuk voor valsch. Ikleuw-ïork, 1 September. Een aardbeving vergezeld van storm beeft op Sl. Thomas gewoed, tengevolge waarvan alle huizen schade hebben geleden en eenige honderden zijn verwoest, ter wijl 150 personeu gedood of gekwetst zijn. Parjjs, 1 Sept. Naar men verzekert zal de heer Thiers een brief van dankbetuiging aan de Natio nale Vergadering richten. Ook wordt gemeld, dat een wijziging van het ministerie ophanden is. Weenen, 1 Sept. bieden had de trekking plaats der aandeeleu van de Keizerl. Kouinkl. Oosteu- rijksclie premieleening 1864. Uitgeloot zijn Serie 130, 522, 542, 1048, 1594, 1838, 2146, 2661, (1048, N°. 2 200,000) (Serie 542, N». 60 50,000) Serie 1594, N°. 50 ƒ15,000) (Serie 542, N". 34 10,000). >1 ;tr 111 b e r- i e 111 e n - Amsterdam, 1 September. Rogge 3 hooger Pruis. 205; Odessa 200; Petersburg 180; Gebr. Odessa 167. Maart 2 lager 202; Mei 202, 203; ƒ1 lager 204, 203; Oct. 191, 190, 191, 192, 193, ƒ1.50 hooger. Raapolie 6/w. 46* vliegend 45% naj. 45%, 45voorj, 48*Lijnolie 6/w. 35*; vliegend 34; naj. 33*; voorj. 36. Koolzaad Oct. 84%; Novbr. 86. g Gremengde berichten. Men leest in de Arnhemsche Courant: „Verscheidene brieven ontvingen wij op de advertentie, eene huwelijksaanvrage bevattende. Daar uit het onderschrift van de advertentie reeds blijkt, dat wij de geëerde schrijfster niet kennen, kunnen wij hun geen adres verleenen. De brief welke, zonder vermelding van de opgegeven iui. tialen, aan ons werd gericht, en door de redactie geopend, meenen wij echter iu ons blad te kun nen opnemen, ten einde beide partijen zooveel mogelijk te bevredigen. Wij verbinden ons daar-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3