L een dergelijk doel gekozen zijn. In de af- ïjdlijke vergaderingen der linkerzijde is dan H ,1; crrondslag van de bij de debatten aan te ■o houding vastgesteld, dat tegen die aan- van eene constituante te zijn met alle Ei oppositie moet gevoerd worden. Voor het Ee zijn de verschillende nuances van het E-ceutrum en de linkerzijde vrij genegen om Redactie van Vitet met het amendement Du- Le, aan te nemen. [pe groote griet' van Thiers tegen het rapport I Vitet is vooreerst, dat deze afgevaardigde ui bepaald teleur gesteld heeft, zooals wij boveu Lp mededeelden. In plaats van op eerlijke er lang, dat bevestiging der macht van Thiers Khet land noodig is berust het, rapport klaar- lelijk op den toeleg, om de rechterzijde als I ware zoo goedkoop mogelijk van het iuci- l le doen afkomen, haar de deur tot het ves- l der monarchie zoo wijd mogelijk open le ■en. De grieven die Thiers tegen den inhoud L van het rapport inbrengt, bestaan daarin, Biijiie uiacht meer ingekrompen dan bevestigd ■dl. De titel van president der republiek is Beewe dat iu het verdrag van Bordeaux L der daad veranderd wordt. Verder geen ■e tijdsbepaling, verantwoordelijke ministers, livie de meerderheid der Kamer het behoud Inner portefeuille voortdurend onmogelijk zal [aken, indien zij zich niet de gewillige dienaar Hrergadering loonen, en eindelijk de bepaling ■hij de macht zal uitoefenen als ondergeschikte tos l'autorité) der vergadering. De hoedanig- eid van hoofd van het uitvoerend gezag brengt as zelf mede, dat men aan de volksvertegen- loordiging ondergeschikt is. Men brengt slechts I werking wat zij in het leven roept. Dat dit nu in ■aaide woorden in het rapport is opgenomen, B is onder de tegenwoordige omstandigheden Is pu alles wat Thiers voor het land gedaan leeft, eene ouuoodige wonde, aan de ijdelheid [wim beslaan wij uiet zullen ontkennen) van den staatsman. Be gerucht loopt dan ook, dat Thiers kort na ^Hintg waarin het rapport werd voorgelezen, zijn ontslag heeft ingediend; dat het amendement Dufaure, om in de considerans de erkenning van iijol groote verdiensten op te nemen, bestemd Hom hein deze aanvrage te doen terugtrekken, ■fat hij daarin voorloopig dan ook heeft toe- keiud. Doch, indien de rechterzijde hare mee- Ing weet le doen zegevieren, dan zal het ontslag In Thiers niet afgesteld, maar slechts uitgesteld bn. Id eene vergadering toch, door deze partij Het HoleI de France gehouden, is vooreerst ge- Heu, dat zeer veel barer leden tegen het amen- Beul ran Dufaure zijn gestemd; indien zij het dus beoseuren, dan zal het voor Thiers niet de minste ■arde hebben, omdat zij er eenvoudig uit beleefd- lid niet buiteD konden. Deze geest is zelfs in de Inaligdste bladen der rechterzijde op te uierken, Bis in het Journal des Débals en het Journal de hu. De volgende zinsneden uit die bladen mogen Ban lot voorbeeld strekken: llilirnu/ des Débals: „Daar nu eenmaal hetgouver- iment zelf en voor zichzelf complimentjes komt pagtu, die geheel de waarde hebben van derge lijke zaken die niet vrijwillig gebeuren, laat uien ze geven Door dit systeem zullen de vleiende complimenten iu gelijke male als de ontevreden heid iu de vergadering toenemen." Journal de Paris: „Het uitvoerend bewind schijnt zich Diet tevreden te stellen met een mariage de rai- het wil een mariage d'iuclination. Een ja, Pgfcpioken voor den uiaire en voor den pastoor, libjut hem niet voldoende. Het moet nog eene liefdesverklaring bovendien hebben; welnu het zal sen hebben." Iliaar bovendien is in genoemde vergadering Ir pech terzijde, die 250 ledeD telde, als gedrags- |d tegenover het gewijzigde voorstel Rivet aan- ■noiueii om eenvoudig aan Thiers te geven de M>t, die door de constitutie van '48 aan den leadeDt der republiek gegeven werd, behalve 1 kaste tijdsbepaling die daarbij werd gemaakt. Hrschijnlijk zal onder den naam van „propo- lioii Bufet" een amendement van dezen inhoud ("•gesteld worden en iu de aanneming daarvan ■Thiers zeker niet berusten, daar het hein iets Btiemen zou, waaraan hij zeer gehecht is: het pt om aaD de zittingen en beraadslagingen 1 de vergadering deel te nemen. is voor het overige door de verschillende ^aux der rechterzijde eene commissie be- SM van vijf leden, aan welke opgedragen is, I oaar omstandigheden te handelen, en wier gelijke bestemming waarschijnlijk bestaat in Bogen tot herstel der monarchie. De hertog n Aumale wordt nog steeds aangezocht, zich ll|hei hoofd der partij of liever tot candidaat El den troon op te werpen. Tot nu toe is er l|i antwoord van hem op deze voorstellen ver leen en er bestaat dus nog hoop, dat hij zich 1"' zal toonen aan de voor Thiers afgelegde Ine, otn zijn naam voor geenerlei intrigue tot 'ideriiig van den regeeringsvorui te leeuen. 'dus ziju de gezindheden en houdingen der "kkeue partijen tegenover het voorstel Rivet P daarover uitgebrachte rapport. Ons oordeel finer, voor zoover men op zulk een grooten afstand dergelijke toestanden, die met allerlei kleine en groote omstandigheden samenhangen, koint in het kort hierop neder De rechterzijde toont zich nog niet naar de letter, maar naar den geest ontrouw aan het verdrag van Bordeaux: hare bedoeling is niet om een eerlijke proef met de republiek te nemen, zij wil haar onmogelijk maken door tracasseriën, onverdraagzaamheid, hatelijke uitvallen enz., voor een groot gedeelte deinst zij er eveD weiuig als de ex-commune voor terug om, nog in de tegenwoordigheid der gehate vreemde bezettiDg het land aan twist en ellende over te geven, indien zij maar op de" nieuwe puinhopeD die daardoor op de plaats der oude zullen verrijzen (men zou ze helaas puinhopen in het quadraat of in de derde macht kunnen noemen I) het eenige gebouw kan oprichten, dat zij niet vernield wil hebben: Het paleis des kouings. De linkerzijde was en is te wijfelend iu hare gedragingen. Zij had aan de impopulariteit die Thiers nu bij het grootste deel der vergadering bezit, geen voedsel moeten geven, door zelf over allerlei zaken met hem te transigeeren. Zij had onder de tegenwoordige omstandigheden zooveel eenigszius mogelijk was aan zijne kleine hebbe lijkheden moeten toegeven, maar verder van hem eischen, dat hij definitief met de rechterzijde zou breken, en niet meer lusschen de verschillende partijen doorzeilen. Aan deze hare houding is het voor een groot gedeelte te danken, dat de meerderheid, die meu na de laatste aanvullings- verkieziugen definitief vóór Thiers opgaf, thans meer dan twijfelachtig of liever royalistisch ge noemd kan worden. Thiers eindelijk heeft zich bij al zijne verdien sten te ijdel en te stijfhoofdig getoond. Zijne ijdel heid openbaarde zich iu de voortdurende dreige menten, dat hij zijn ontslag zou nemen, hetgeen de leden der rechlerzijde natuurlijk meer en meer heelt ingenomen tegen den man, die hen evenals kleine kindereu door bangmakerij trachtte te regeeren. Zijne stijfhoofdigheid openbaarde zich in het vasthouden aan verschillende persoonlijke be grippen, die duidelijk door de meerderheid niet gedeeld werden, en dikwijls alles behalve blijk dragen van ware liberaliteit en apprecieering der behoeften van den legenwoordigen tijd. Als bewijs van het eerste kan men noemen zijne adhaesie aan het voorstel om het besluit van de delegatie te Tours te vernietigen, waarbij aau de Joden iu Algerie het staatsburgerrecht werd verleend, als bewijs van het tweede zijne ingenomenheid met het beschermende handels systeem. Zijne verdiensten echter achten wij on eindig grooter dan zijne gebreken. Zijn naam is op het oogeublik voor de meeste gouvernemen ten en kapitalisten een waarborg, die voor het crediet van het land onmisbaar is. Wijgelooven dus ten slotte, dat de aanueining van het voor stel Rivet zou kunnen strekken om aan staats machine de zoo hoog noodige zekerheid van rich ting te geven en de liefde voor eene gematigde republiek bij de inwoners zou kunnen vestigen maar op ééue voorwaarde: Dat niet voortdurend het ellendig getwist en geharrewar het vertrou wen en de achting van het volk voor zijne ver tegenwoordiging en regeering onmogelijk maak ten; dat derhalve een amendement in den zin van Gambetta c. s. werd aangenomen, dat de vergadering zich na eenigen tijd zal ontbinden en eene constituante gekozen worden. Zoolang toch de tegenwoordige rechtei zijde in de kamer blijft is het einde der baatzuchtige twisten eene onmogelijkheid. De algemeene stemming der bevolking daar- eutegen durven wij zoodanig schatten, dat de verkiezingen eener constituante zouden leiden tot de vaststelling der republiek, waarvan Thiers vooreerst het aangewezen hoofd zou zijn. Dat de. heerscheude verwarring op iets derge lijks uit zal loopen, daar bestaat echter helaas niet veel kans voor. Wij vrezen, dat er óf een halfslachtig republikeinsche organisatie uit zal voortkomen, die bij de minste aanleiding voor de monarchie zal moeten plaats maken, of wel dat het de rechterzijde zal gelukken, Thiers zijn ontslag te doen nemen, en niet een barer lieve lingen, hetzij d'Aumale, hetzij iemand anders, zegevierend uit den strijd te voorschijn te komen. Voor den derden krijgsraad is nog steeds de verdediging der beschuldigden aan den gang. In de zitting van 29 Aug. werden Grousset door Mr. de Sal; Verdure door Mr. Manchon, Herray door Mr. Laviolette en Descamps door Mr. Tlti- raux verdedigd. Deze pleidooien brengeu weiuig nieuws aan den dag en bevatten derhalve niet veel belangrijks, behalve dat zij nu en dan aan leiding geven tot scherpe woordenwisselingen tusschen den commissaris van hel gouvernement en de advocaten. Er blijven nu nog drie leden der Commune te verdedigen over. Post-ScrlptumHet voorstel van den heer Clioiseul (zie telegrammen) luidt aldus: De Vergadering, overwegende de noodzakelijk heid om aan het bestuur van Erankrijk dien trap van stabiliteit te verschaffen, dien de omstandighe den vereischt en den band, die de openbare machten verbindt, nauwer toe te halen door een hernieuwd bewijs van vertrouwen in het hoofd van het uitvoe rend bewind, wegens de belangrijke diensten door hein reeds aan het land bewezen en die hij nog kan bewijzen, besluit: Art 1. De heer Thiers wordt bestendigd in de funcliën van hoofd van het uitvoerend bewind, onder den titel van president der republiek, zoo als die functiën hem zijn opgedragen door het besluit van 17 Februari 1871. Art. 2. De macht van den heer Thiers duurt zoolang de Nationale Vergadering bestaat. Art. 8. De president van de republiek is ver antwoordelijk. Al zijne daden behooren door een der minis ters gecontrasigneerd te worden. Hij heeft het recht naar goedvinden in de Ver gadering op te treden. De Ministers zijn eveneens verantwoordelijk voor al hunne daden aan de Nationale Verga dering. Dultschland. Een dagblad uit Leipzig, het Tageblatt, deelt mede, dat het Duitsche gouvernement van plan is, een algemeen internationaal congres bij elkaar te roepen, om eene uniforme organisatie der posterijen tot stand te brengen. De gezanten bij de Overzeesche mogendheden zijn aangeschreven, om de gouvernementen, bij welke zij geaccredi teerd zijn, over het plan te polsen. Niet voordat deze zich bereid hebben verklaard, aan het congres deel te willen nemen, zou Bis- inarck dezelfde uitnoodigingen aan de Europeesche staten willen doen toekomen. Het nieuwe Beiersche ministerie Hegnenberg- Dux, heeft voor een goed gedeelte reeds een einde gemaakt aan den twijfel waarin men ver keerde, welken weg het tegenover de clericalen zou inslaan. Zooals men weet bestaat in Beieren nog het placet, waardoor geene bullen kunnen afgekondigd worden zonder koninklijke goed keuring. De bisschoppen nu hebben het nieuwe ministerie aangezocht, dit placet af te schaffen. De minister van eeredienst echter heeft daarop geantwoord met eene beslissende weigering en de verzekering, dat de regeering het staatsgezag krachtig zal verdedigen tegen de aanvallen der kerk. Zwitserland. Zooals men weet zal den lSden September te Soluthurn een congres gehouden worden door vrijzinnige katholieken. Niet alleen Zwitsersche maar ook buitenlandsche katholieken en zelfs de aanhangers van andere godsdiensten kunnen het congres bijwonen. De drie volgende hoofd punten zullen daar door de volgende perso nen besproken worden, om daarna het onder werp van algemeene discussie uit te maken De heer Keiler, Landammau van het kan ton Aargau zal behandelen de quaestie van de scheiding tusschen kerk en staat. De heer Kaiser van Soluthurn, lid van den grooten nationalen raad, zal spreken over de noodzakelijkheid van eene verandering der Zwitsersche constitutie, met betrekking tot de eerediensten en de bur gerlijke autoriteiten. De heer Auderwerth einde lijk van Thurgau, insgelijks lid van den grooten raad, zal eene verhandeling houden over de vorming van eene ligue tot verzet tegen de drijverijen der onfeilbaarheids-mannen. Het cen trale coinilé heeft voorts besloten, zich iu verbin ding te stellen met de vereenigingen van vrij zinnige katholieken te Munchen. Mannen van een invloedrijke sociale en individueele positie staan aan het hoofd dezer beweging en de vrijheid van geweten en onafhankelijkheid in het gods dienstige vau de burgerlijke autoriteiten zullen iu die mannen krachtige verdedigers vinden. TELKÖRAMMEN. Partys, 30 Augustus. In de zitting der Nationale Vergadering op heden, zal de strijd hoofdzakelijk loopen tusschen het voorstel Buffet, dat door de rechterzijde wordt gesteund, en het voorstel Clioi seul, waarmede het Gouvernement zich vereenigd heeft en dat gesteund wordt door de gematigde en radicale linkerzijde en het linker centrum. Het voorstel Buffet wil, evenals dat van Choiseul, aan Thiers het uitvoerend gezag laten op de grondslag van de constitutie van 1848, maar liet laatste wil tevens aan Thiers het recht toekemien om de zittingen der Nationale Vergadering bij te wonen. Men gelooft dat het voorstel Choiseul zal worden aangenomen. Berlijn, 30 Augustus. De Kreui Zeilung bericht, dat de regeering van Ruinenie aan de Kamers het voorstel zal doen om de schadeloosstelling vaD de schuldeischers van den Staat in beginsel goed te keuren. De regeering heeft zich bij voorbaat vergewist dat op die wijze alle reclamation uit den weg worden geruimd. Wecnen, 30 Augustus. Naar de Presse ver neemt, ontmoetten de beide Rijkskanseliers elkan der onder den indruk, dat eene entente cordiale tusschen Oostenrijk en Duitschland, met deelne- Een oude titel voor het hoofd van een kaotoD of district, die nog in sommige kantons bestaat, doch al meer plaats maakt voor den titel van ^president." tning van Rusland, niet tot stand te brengen was; doch dat een vriendschappelijke gedragslijn tusschen Oostenrijk en Duitschland aan de eene, en tusschen Duitschland en Rusland aan de andere zijde, voldoende zou wezen tot verzekering van den vrede, ook in het Oosten. Versailles, 30 Augustus. In de vergadering heeft de heer Vivet aangekondigd, dat de com missie het amendement van Dufaure beeft aan genomen. Laatstgenoemde verklaarde, dat de Regeering het voorstel vau Vitet, aldus gewijzigd, aanneemt. Na afloop der discussie werden ver schillende amendementen ingetrokken. Het amen dement van Pascal Duprat, bestrijdeude het recht van de vergadering om zich tot Constituante te verklaren, is verworpen. De zitting duurt voort. Gambetta heelt 't woord genomen. Berlj)n, 30 Augustus Men leest in de Prov Corr.: Het volk slaat de samenkomsten te VVels, Ischl en Gastein gade met de hoop, dat de ont moeting der monarchen en der leidende staats lieden aau de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland het karakter van oprechte en standvastige eensgezindheid zullen geven. Alles doet verwachten, dat deze hoop door feiten ver wezenlijkt zal worden, ofschoon er natuurlijk geen aanleiding bestond tot het sluiten van een formeel verdrag. Eene vriendschappelijke verhouding tusschen de regeeringen van Oostenrijk en van Duitsch land is gewaarborgd door de van beide zijden Openhartig beledeu overtuiging, dat beide rijken daarbij, door het behoud van den Europeeschen vrede, belang hebben. Madrid, 30 Augustus De Politica bevat een brief van den hertog van Montpensier aan den rechter van instructie in zake den moord van Prim, waarbij hij zijne bevreemding uitdrukt, dat de dagvaarding om in dat proces getuigenis af te leggen, uiet aan zijn huis beteekend is. Hij biedt aan getuigenis te geven voor eene competente Spaansche autoriteit in Frankrijk, waar de ziekte van een zijner dochters hem te rughoudt. Hij zal het Spaansche gezantschap te Parijs uiededeelen, waar hij zich heen begeeft, als hij Eaux-Bonnes verlaat. Versailles, 30 Augustus. In de Nationale Ver gadering bestreed Gambetta het eerste artikel, waarin de conslitueerende macht der vergadering erkend wordt. Hij noemde die erkenning onnoodig, onstaatkundig en vermetel. Benoit d'Azy verde digde het artikel, dat aangenomen werd met 433 tegen 227 stem men. Washington, 31 Augustus. Belanghebbenden worden opgeroepen, zich zonder verwijl te wenden tot de commissie, die zich in zake de Engelsch- Amerikaansche overeenkomst den volgenden maand te Washington zal vereeuigen. Grem.en.gde berichten, Men schrijft uit Zwolle, van 29 dezer: Zie hier een huwelijkstafereellje. Het alhier in een der achterbuurten wonende echtpaar F., door liet noodlot bijeengebracht, deed elkander dagelijks de zwaarte van de huwelijksketen gevoelen. Met schooien en bedelen aan den kost moetende komen, was de man voor eenigen dagen 's morgens de boer opgegaan met lucifers, blauwsteen en schoen smeer en betrad 's avonds weder de schamele woning. Maar wie schetst zijne verbazing, toen hij de eenige kamer verlaten en in een staat van de grootste wanorde vond. Slechts eenige minuten be hoefden er te verloopen,om hem geheel op de hoogte der zaak te brengen, want eenige gedienstige buren kwamen hem al spoedig vertellen dat zijne gade met een polderwerker was doorgegaan, men wist niet welke windstreek uit, maar dit nog wel, dat zij eerst hun eenig kindje aan een door trekkend kermisgast voor eenige guldens ver kocht had! f,AATSTE 8ERICHTEN. 's-Gravenhage, 31 Aug. Z. M. de Koning ver gezeld van HD. adjudanten is deze morgen te li uren per extra trein laags den Hollandsche Spoorweg wederom naar Rotierdain vertrokken, tot bijwoning van den Scherpschutlerswedstrijd. Z. M. werd aan het station uitgeleide gedaan door graaf Schiininelpeuninck Grootmeester van het huis des Konings. Hedennauiiddag te halftwee vertrokken met bet Hollandsche spoor van hier naar Rotterdam eenige compagniën van de Koninklijke Scherp schutters uit 's-Hage, onder bevel van den kapi tein P. T. W. Mouton, om als korpsdeel te riemen, aan den aldaar plaats hebbenden Scherpschutters wedstrijd. Amsterdam, 31 Augustus. De briefwisselingen en besprekingen namens deze gemeente met den Staat gevoerd omtrent de belangrijke bezwaren aau de demping van een gedeelte van het Wes terdok in verband met de spoorwegwerken alhier, verbonden, hebben aanvankelijk tot gunstige re sultaten geleid. Naar men verneemt zal door we derzijds te benoemen ambtenaren nog een onder zoek in loco worden gedaan, waarna men zich vleit, tot oplossing dezer quaestie te zullen komen. Scheveningen, 31 Augustus. Gisterenmiddag, le Ongeveer 2 uren is in de Nieuwstraat alhier brand ontdekt ten huize van den binnenschipper J. Zuurmond. Iu een schuur of loods, dienende tot bergplaats van brandstoffen, waarin een kachel werd gestookt hebben spaanders, waarvan een paar wagens voorhanden waren, vuur gevat. Gelukkig werd de brand nog betrekkelijk spoedig door de huren, de heeren A. Vrolijk en J. van der Toorn ontdekt. Met behulp hunner huisge- nooten hebben beiden door het in een em mer aanvoeren van water den brand ge- bluscht. De heer commissaris van politie van Schoouhoven was met eenige agenten van politie naar de woning van Zuurmond toegesneld. Bij hen die locale kennis hebben van Scheveningcn baart het verwondering, dat niet dikwijls derge lijke branden, ontstaan die, zoo ze des nachts ont branden, schromelijke gevolgen konden hebben

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3