Rotterdam, 80 Augustus, Heden was het de eerste dag van den schietwedstrijd. De burgerij geeft van hare deelneming in het feest blijk door het uitsteken van het nationaal dundoek dat ook op de torens en de stations was ontplooid. tiet kamp ligt op den weg naar Delfshaven, op een veld van den majoor-kom mandant van het Rotterdamsche korps, den heer A. van Stolk, Czn. het biedt een aangenaam en recht levendig schouwspel aan en is zeer doelmatig ingericht. Van halftien uren af arriveerden de verschil lende genoodigde autoriteiten op het terrein. Te 11 uren bezochten 1. M. de Koning, HH. KK. HH. Prins Alexander en Prins Hendrik het kaïnp. Allen in scherpschutters-uniform gekleed. De Vorstelijke peisoneu werden met veel onder scheiding en geestdrift ontvangen. Met belangstelling namen Z. M. en H11. KK. HH. de tent, voor de prijzen bestemd in oogen- schouw en onderhielden zich met verschillende autoriteiten. Opmerkelijk was het vooral, hoe Z. M. den majoor-koinmandant van het scherpschutters korps te Hoorn, den heer van Haerso te, verraste. De Koning stelde hem, als prijs voor een door het Hoornsche korps te houden wedstrijd waar toe nog niet was, doch nu ongetwijfeld zal worden besloten een prachtigen inktkoker, versierd met het beeld van een scherpschutter, die eene vlag in de hand ontplooid houdt (in gedreven zilver, vervaardigd in de fabriek van de heeren vau Kempen te Voorschoten), ter hand, terwijl hij zich allerminzaamst met den kommandant van Hoorn onderhield. Ook mag dit in het bijzonder worden gezegd van den baron Collot d'Escury, kapitein-komm. der Koninklijke Scherpschutters-vereeniging Prins Frederik Hendrik te Houtenisse (Zeeland), die den Koning een prachtig diploma als beschermheer der thans 60 leden sterk zijnde vereeniging aan bood, dat Z. M. op de meest welwillende wijze aanvaardde, terwijl Hij zich vele inlichtingen liet verstrekken omtrent de jeugdige vereenigiDg. Inmiddels was terwijl de Vorstelijke bezoe kers zich op de schietbaan geruimen tijd ophiel den de tweede sectie der Rotterdamsche af- deeling van het Metalen Kruis, met haar banier en vaandels, op het terrein verschenen. Na verder aldaar eenigeu tijd te hebben ver toefd, begaf Z. M. zich mot de Prinsen, adjudan ten eu den geheeleu stoet van autoriteiten naai de schietbaan en bleef er den wedstrijd een paar uren bijwonen. Z. M. en Hll. KK. HH. vertoef den aldaar blijkbaar met genoegen, namen met belangstelling kennis van deu loop vau het con cours en onderhielden zich geruimen tijd met versohilleude personen. Onder de omstanders was ook een tachtigjarig en zoo het scheen behoeftig grijsaard, genaamd Cornells Nootman, wonende in den Nieuwen Vogelzang alhier. Zoodra de Koning dien man met zijne verschillende eere- teekeus opmerkte, ging Z. M naar hein toe, en vroeg hem naar zijn militairen dienst, waarop de grijsaard verhaalde in welke militaire afdee- lingeu hij den veldslag van Waterloo had bijge woond, ook te Quatre-Bras was geweest, aan den tiendaagschen veldtocht had deelgenomen en ver volgens op de Citadel was gekomen en deelde omtrent dat alles eenige bijzonderheden mede, waarnaar Z. M. met aandacht luisterde. Z. M. vroeg hein uitvoerig naar zijne tegenwoordige omstandigheden, zijn gezin enz., en verklaarde het te betreuren, dat zulk een man opzijn hooge jaren niet een eenigszins ruimer bestaan had. „Zulk een oude dag voor een oud soldaat," zeide Z. M. onder anderen, „dat is ergEen poos later riep Z. M. hem nogmaals terug en nam notitie van zijn naam en woonplaats. Tot de personen waarmede Z. M. vervolgens een gesprek aan knoopte, behoort o. a. ook de kommandant der Wodan, wien Z M. geluk wenschte uiet de be noeming van zijn vader, deu generaal-majoor W. H. Doorman, tot luitenant generaal, waartoe Z. M. gisteren het besluit had geteekend. Een ander krijger een matroos sprak eindelijk deu Koning aan en smeekte Z. M. hem gratie te verleenen van een hem opgelegde straf. Z. M. wees den matroos in ernstige bewoordingen op den plicht, die op den soldaat of zeeman rust, hoewel Hij hem beloofde zijn verzoek in over weging te zullen houden. Na al die gesprekken rustte Z. M. geruimen tijd uit en bezocht later nogmaals het kamp en het schietierrein. Eene poos later bezocht Z. M. met de Prinsen het kamp, alwaar H.D. door de inmiddels van alle kanten romdom het terrein toegestroomde I menigte herhaaldelijk met luid gejuich werden begroet. In het kamp bevond zich op dat oogen- blik ook de tweede sectie der Rotterdamsche af- deeling van het Metalen Kruis, die met hare banier in optocht aldaar was aangeksmen. Na aldaar alles in oogeuschouw te hebben genomen, bega ven Z. M. en HH. KK. 11H. zich andermaal naar de schietbaan, waarna H D. door den inajoor-kom- mandant een collation werd aangeboden. Onder wijl was de stafmuziek van het regiment Schut terij mede in het kamp gekomen, alwaar dit korps alsnu eene muzikale uitvoering gaf, waarvan het programma uitmuntende nummers bevatte. Mor gen zal de muziek van het korps der Weerbaar heid er zich doen liooren en Vrijdag het korps hoornmuziek der Schutterij. Terwijl Z. M. zich nog in de Vereenigingstent bevond, posteerde zich de tweede sectie Metalen Kruis met hare banier op het voorterrein. De sec tie had alstoen het genoegen door Z. M. te wor den toegesproken en zelfs van HD. een warm woord van dank te ontvangen voor hare tegen woordigheid en belangstelling bij de militaire plechtigheid van 22 dezer op het kerkhof te Gin- neken. Na nog eenige uren op het terrein te hebben doorgebracht, begaven Z. M. en de Prinsen zich naar de ambulance-tent, alwaar Z. M. alles met belangstelling bezichtigde en HD. bijzondere tevre denheid te kennen gaf over een model verband- ransel, waarin de officier van gezondheid Eshuys doelmatige verbeteringen had doen aanbrengen. Na vervolgens nog eens alles te hebben rondge wandeld verlieten Z. M. en de Prinsen het ter rein en begaven zich ten huize van den majoor- koinmaudant van Stolk, door wien H. D. een diner werd aangeboden. Nadat vervolgens de Lie- dertafel Rotte's Mannenkoor hareu Koninklijken Beschermheer eene serenade had gebracht, is Z. M. met Prins Alexander te halfelf naar de residentie vertrokken. Z. M. heeft echter het voornemen te kennen gegeven om morgen terug te komen, ver moedelijk tegen halfeen. Inmiddels hadden de deelnemers aan den wed strijd en overige scherpschutters, leden der Weer baarheid, enz. zich naar de Officieren-Societeit in het Park begeven, alwaar het terrein op smaak volle wijze was geïllumineerd. Boven den ingang prijkten twee groote bollen in gas, terwijl op den top der muziektent eene derde groote globe en langs de boeken fraaie gasfigureo waren aange bracht, opgeluisterd door een lichtrand in het rond. Het terrein was op 't laatst letterlijk vol bezet. Tegen elf uren werd Z. K. H. Prins Hendrik aldaar binnengeleid door den kolonel-komman- dant der schutterij, vergezeld van de heeren die aan het diner hadden deelgenomen. Nadat de Prins aldaar het overig gedeelte van het concert had bijgewoond, is Z. K. H. met den beer van Stolk vertrokken, om len diens huize te logeeren. Het hoogst aantal behaalde punten op 300 pas sen tot 5 uren was J. J. Becht, 's-Gravenhage, 50H. J. v. d. Leeuw, Rotterdam, 45; J. J. Beckers, den Helder, 44; J. P. Zuidmulder, Rotterdam, 44; A. Katterfeld, Amsterdam, 43; Snoey Kievvit, Rotterdam, 43; D. Overdijking, Apeldoorn, 42; J. P. Lommei 's-Hage, 42; L. M. Delboy, 's Hage, 41; W. F Mulié, Leiden, 40; J. v. d. Hart, Dcllt, 39; D. P H. Aberson, den Helder, 39; A. G. Wiggers, Rot terdam, 39; M. Vierling Jr., 's-Hage, 39; G. Bal- lingtijn, Breda, 39; P. Ooykaas, Rotterdam, 39; G. A. de Bij, Rotterdam, 38; J. C. v. Houte Rotterdam, 32; F. H. Klokke, Utrecht, 48; A. G. Mulié, Leideü, 38; J. P. Doressen, Utrecht, 38; G. A. Horn, Rotterdam, 37; H. J. Heeren Rot terdam, 37; P. J. v. d. Grient, Rotterdam, 37; C. L. A. Litze, Utrecht, 37L. Sanson, Rotter dam, 37. Dordrecht, 29 Aug. De Gemeenteraad heeft besloten, aan den leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool en in de natuur- en scheikunde aan de middelbare school voor meisjes, op eene jaarwedde van ƒ1SOO, tevens toe te ver trouwen het onderricht in de schei en natuui- kunde aan de burger-avondschool, op eene. jaar wedde van 500; het onderwijs in de natnurlijke historie aan de drie inrichtingen zou worden opgedrageu aan den tweeden leeraar, op eene jaarwedde van 1600. Voor leeraar ui de schei kunde waren voorgedragen Dr. L. Aronstein, leeraar en oud-directeur aan de hoogere burger school te Breda, en G. Post, doctorandus in de wis en natuurkunde en leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Groningen. De eerste candidaat heeft verzocht niet in aanmerking te komen. De benoeming is daarom aangehouden, tot een nieuw adspirant kan voorgedragen worden. In dezelfde zitting is behandeld liet gewijzigde financiecle voorstel van B. en Ws., en is dien overeenkomstig besloten 1°. tot het opnemen van 520,000 bij de Maatschappij van Gemeentecre- diet, te splitsen in twee leeniugen, de eerste groot 12U.U00 ingegaan 15 Februari 1371, en de tweede groot 400,0U0, ingaande 15 Februari 1872, en verder op de voorwaarden welke B. en Ws. raadzaam zulleD oordeelen; 2°. om hetgeen van het provenu dezer leeuing zal inkomen, zoover zulks in den eersten tijd voor gemeentedienst kan gemist worden, inschrijving te nemen op het Grootboek der Nationale Schuld of in beleening ie geven, ten einde die, naarmate der behoefte, later te kunnen afschrijven ot te doen inkomen en intusschen daarvan de rente ten bate der ge meente te doen strekken. Zwolle, 29 Augustus. De hervatting der werk zaamheden aan de lakenfabrieken in Frankrijk werkt zeer gunstig voor onze veehouders, daar de prijzen van wol, ten vorigen jare fl a 1.10, nu tot 1.50 a ƒ1.60 zijn gerezen. De agenten der buitenlandsche fabrieken koopen tot die zoo belangrijk verhoogde prijzen grif weg alles wat zij maar hekomen kunnen, en ontzien kosten noch moeite, om het gekochte zoo spoedig doen lijk den fabrikanten te doen toekomen. Zwolle, 30 Augustus. Eenige ingezetenen van de stad Almelo vesligeD in de Twentscke Cour. de aandacht der bevoegde autoriteit op eeue huis houding van 4 personen, die bijna vier maanden in de kom dier gemeente onder den blooten he mel verblijf houden, en die hun nachtrust in de nabijgelegen privaten genieteD Assen, 29 Aug. Het zendingsfeest is hedeuavond te zes uren plechtig geopend. Ds. Gunning richtte tot de reeds talrijke menigte een hartelijken wel komstgroet, zette daarna het doel van het zen dingsfeest Dader uiteen en drukte deu wensch uit dat ook dit feest zegenrijk mocht zijn in zijn ge volgen. Prof. Valeton hield daarna een korte, doch niet minder boéijende toespraak over het onderscheid tusscbeu Christen en Wereldling. Groningen, 27 Aug. De Raad dezer gemeente besloot gisteren Lot reorganisatie van het perso neel der policie. In te gaan met 1872 zullen wor den afgeschaft de 4de en 5de klasse der agenten en zal het personeel bestaan uit 1 commissar' ad ƒ2000, 3 inspecteurs, ad ƒ900, 2 on bezoldig,' inspecteurs, 3 agenten 1ste kb, ad ƒ600, 12 2de kb, ad ƒ500, 34 id. 8de kb, ad ƒ450, eo n plaatsvervangers. De zoogenaamde nachtwacht,., ad ƒ104 tractement ieder, worden opgeheven Een crediet van 1200 is verleend tot het k nigen van woningen van minvermogende zetenen. De Raad besloot verder tot het rioleeren c- zuider begraafplaats, ten einde dtogere liggu-, en meer netheid op die begraafplaats te verkrijg/ De feestdag van heden, het herdenken vi. Groningens ontzet in 1672, lokt bij heerlijk wedti de ingezetenen naar het marktplein eu de plaatse waar muziek gemaakt wordt, paardenkeuringe, worden gehouden, luchtballons worden opgelaten enz. Tal van vreemdelingen zijn in de stad. Leeuwarden, 29 Augustus. De Prov. Staten van Friesland, die in den laatsteo tijd reeds zoovele veranderingen, ook door overlijden van leden hebben ondergaan, hebben opnieuw een lid dooi den dood verloren, 't Is de heer H. J. van Aism# lid voor het hoofdkiesdistrict Franeker. De over- ledene, die tevens burgemeester van het Bilt was genoot de algemeene achting; hij bereikte slecht; den leeftijd van 42 jaren. Maastricht, 28 Aug. Heden had hier de abc. meene vergadering der Broederschap van candi- daat-notarissen plaats. Uit het door het hoofd bestuur uitgebracht verslag, bleek van den voort durende bloei dezer vereeniging. Het Tijdschrift en het Weekbl. voor Notarisambt en Registratie door die broederschap uitgegeven, onder redactie van den heer J. P. Sprenger v. Eyk, mogen zich m de voortdurende belangstelling van het rechtsge leerd publiek verheugen. Als bestuursleden werdei herkozen de heeren S. Brouwer, te Abcoude es A. Adama van Scheltema, te Amsterdam. Maastricht, 30 Aug. De Raad dezer gemeen: heeft den heer burgemeester gemachtigd, om n de aanstaande kermis te weren alle vreenu orgeldraaiers, liedjeszangers enz. Bij genoegzame subsidie van het Rijk zal et: begin worden gemaakt met den aanleg van eet nieuwen, directen weg naar, de nabij elkaar gele gen, stations van de Staat- eu Grand Cenlro Spoorwegen, een weg, die reeds lang tot de vrome wenschen heeft behoort en nog lang waarschijnlijk zal behooren. BUITENLAND. Frankrijk. Het rapport, door den heer Vitet over het voor stel Rivet uitgebracht, heeft de poging, om aas het land eenige zekerheid te geven door beves tiging van het oppergezag, tot eene bron gemaakl die Frankrijk met twist en verwarring in plaat- van met nieuwe welvaart dreigt te overstroomen Er was klaarblijkelijk en met grond van den rapporteur iets anders verwacht. Hij stond be kend als een vriend van Thiers, hij had zich in de commissie een voorstander der propositie Rivel getoond, en de termen, waarin hij zijn rap port heeft ingekleed, maken het voorstel vooi den heer Thiers en voor de linkerzijde onaas neembaar; dat de rechterzijde er evenmin berust is natuurlijk omdat het eigenlijke de van haar streven bestaat in de herstelling monarchie. De groote grief van de linkerzijde is gerit tegen den considerans, waarin de heer de castel de verklaring heeft weten te doen opat- trien, dat de vergadering zich het mandaat vat eeue constituante toeeigent. Verscheidene ledet achten zich zedelijk verplicht om hun ontslag H nemen, indien deze term in de considerans wordt aangenomen, omdat zij door hunne kiezers nie Den volgendeu Zondag ging ik met mijne scho lieren eu de inwoners van Roches naar beueden in het dorp. Ik hielp als naar gewoonte meester Guillaume bij den kerkdienst, en na afloop van de vesper, nadat alles weder was weggeborgen in de sacristie, stond ik juist gereed om met den ouden schoolmeester te vertrekken, toen pastoor Bernard, die bezig was zich te verkleeden, mij een teeken gaf om te wachten. Meester Guil laume meeneiidé, dat de pastoor mij afzonderlijk wenschte te sprekeD, ging dadelijk weg. „Renaudvoegde de pastoor mij toe, zoodra wij alleen waren, „ik ben over u zeer voldaan. Ik heb u dit bereids gezegd en ik herhaal het u nogmaals. De Voorzieuigheid zelve heeft u naar Les Roches gestuurd om dat verwilderde, oord te beschaven. Hoe meer ik er over denk, hoe duidelijker mij zulks toeschijnt. Ik heb aan Monseigneur rekenschap gegeven van hetgeen daar in de bergen door u wordt verricht. Gij kunt u van zijne goede gezindheid overtuigd houden, de eerste voordeelige plaats in het bisdom, die open komt, zal voor u zijn, maar intusschen moet gij uw voordeel doen met het verblijf der kleine Mennonieten in uwe school, om in de harten der kinderen de zaden van onzen Heiligen Godsdienst neder te legen." Dit hoorende, werd ik doodsbleek, en ant woordde: „Maar mijnheer de Pastoor! hetgeen gij mij vraagt is onmogelijk!" „Onmogelijk?en waarom?" hernam hij op een ruwen toon. „Omdat ik aan vader Jakob beloofd heb, nim mer eenige poging aan te wenden om zijne klein kinderen te bekeeren," zeide ik bedeesd. Hij richtte zich overeind eu keek mij boosaar dig aan. „Dat weet ik lang!" hernam hij na een wijle, „ofschoon gij verzuimd hebt mij zulks te zeggeD," en mij zoo getroffen ziende zeide hij: „Verwon dert u dit? mij is alles bekend. Ja, deze Menno nieten vinden het gemakkelijk om hunne kin deren naar onze scholen te stureo, hen daar voor luttel geld te doen onderwijzen en dan in hunne verfoeielijke ketterij te volhardeu, dat weet ik heel goed. Alzoo geschiedde het tijdens den over weldiger, maar de tijden zijn veranderd en hieraan moet een einde komen. Gij hebt aan vader Jacob beloofd, nimmer zijne kinderen te zullen bekeeren, dat is goed en wel; gij zult uw woord houden, nu gij eenmaal de zwakheid hebt gehad om het te geven; maar gij hebt aan dien ouden ketter niet beloofd oin het godsdieustig onderwijs der kinderen van Roches te veronachtzamendat is uwe duursten plicht! Alzoo zult gij, met morgen te beginnen, eiken dag een uur des morgens en een uur des avonds den Catechismus onderwijzen. Gij zult vooral met nadruk sprekeu over de biecht, den hoogtijd en al de sacramenten van de kerk. Gij zult u in de eerste plaats wenden tot de kinderen van Roches, en tot hen alleen maai de kleine Mennonieten zullen daar ook zijn en zullen met de anderen uwe uitlegging aanhooren, en de goede God zal verder zorgen. Verstaat gij?" „Ja Pastoor," antwoordde ik schoorvoetend. „Dan is het goed," was zijn antwoord, „ik reken op u. De HH. van den Raad en ik, wij zullen iD den loop der volgende week uwe school komen bezoeken: zorg, dat alles in orde is." Hij nam zijn hoed en ging weg. Ik was verpletterd! De lasterlijke aantijging door den grooten Coliche, plotseling verkondigd van den hoogen rots der Chibés, had mij minder verplette: d dan de woorden van den Pastoor. Ik was als versuft, mij zeiven afvragende of ik goed gehoord had en ging toen heen. Mijn hoofd was op hol. Twee minuten later stond ik in den kleinen tuin van het schoolgebouw, waar ik wist, meester Guillaume te zullen vinden. In het schooue jaargetijde had de oude meester de gewoonte, 's avonds na de vesper in zijn priëel te gaan zitten en daar onder het genot van eene kruik bier las hij aan zijne vrouw de couraot voor, die den heer Banquel hem leende; tusschen beide hield hij op, om aan moeder Catharina de zaken, die boven hare bevatting gingen, uit te leggen. Het was de eenige uitspanning van den goeden man na den arbeid van de gansclie week. Ik voDd hem, in zijne hemdsmouwen, zijn groote bril op den neus, de Courant lezende, maar hij was alleen; zijne vrouw was in het dorp eene boodschap gaan doen. Hij zag oogenblikkelijk op mijn gelaat dat er iets bijzonders gebeurd was en vroeg mij: „Welnu wat is er dan toch Jean Baptiste?" Toen vertelde ik hem, diep verontwaardigd op Pastoor Bernard, ons gesprek, en het afscbu welijke bevel, dat hij inij gegeven had om van de tegenwoordigheid der kinderen vandeMenno nieten in mijne school misbruik te maken, ten einde hen van hunnen godsdienst afkeering maken. Meester Guilaume luisterde ernstig naar nnj Wordt vervolgd.')

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2