IT. 3546. A0. 1871. 1 September. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". Ondermeester. DAGBLAD F»RIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden^3.00. Franco per post9 3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PR l'.IH DER ADVKRTUNTIEN. Voor iedoren regel Grootere letter, naar de plaatsruimte die rij beslaan. 0.1S. Lelden, 31 Augustas, Iflij, die de lessen aan de Rijksinstelling voor ldenvijs in Indische taal-, land-en volkenkunde lfcier wenschen bij te wonen, worden verzocht |ch daartoe aan te melden aan het gebouw dier peiling, in de Kloksteeg, op Dinsdag den lStrten Iptember, 's morgens van 9—12 of 's namiddags L 2—4 uren. Dat de goede bedoelingen van sommige plaat- ilijlie besturen, om dit jaar geen keruiip in hun Eiaeenten te doeD houden en zulks als wijze porzorpsmaatregel tegen een nog niet geheel ge teken gevaar en meer Dog misschien tegen een ui, zwaardere bezoeking, die van verre reeds Rjei"t 'het overal worden begrepen, ja zelfs juerlijk worden miskend, blijkt uit de twee iderstaande berichten het D. v. Z. H. gisteren Bworden. HUit Zaandam toch seint men ons dat Maandag en gisterenavond volksoploopen, bij groepen van 2 a 300 personen, hebben plaats gehad, meest [beslaande uit jongens, die zingende en scheldende teen het stadsbestuur, dat de schorsing der ker- lis had verordend, door de straten trok. iGiiterenavond werd de dd. schutterij onder de japenen geroepen en heden werd deze onvol lere inacht met een detachement huzaren, uit taarJeui, versterkt. Nog vernemen wij, dat in den afgeloopen nacht lier ter stede bericht is ingekomen, dat ook te fcdegraven, naar aanleiding evenzeer van het nel houden der kermis, ongeregeldheden hebben plaats gegrepen, ernstig genoeg om het inroepen Ier hulp van de militaire macht te wettigen, let garnizoen uit Woerden is gisterenavond laat iog naar genoemde gemeente vertrokken; dat lit Gouda had de noodige bevelen ontvangen om pdi marschvaardig te houden. Ons garnizoen eindelijk ontving in den afge loopen nacht gelijkluidende bevelen en een ba taljon jagers en eeD escadron huzaren werden daarbij aangewezen om, zoo noodig, allereerst, jf te marcheren. Volgens berichten van heden morgen, vleide aen zich de rust en orde spoedig hersteld te hebben, ook zonder de medewerking van de laatst genoemde krijgsmacht. Luidens een hedenmiddag hier ter stede ont- tangen telegram, was te 2 uren de rust te Bode- baveu hersteld, dank zij de energieke maatre gelen, door den heer officier van justitie uit Leiden verordend, die geen andere hulp heeft ioodig gehad dan die van een deel van het gar lizoeo uit Woerden. Te Goes is eene Dieuvve vereeniging opgericht Onder den naatn van Gemeentebelang. Haar doel s, blijkens de statuten, bij de ingezetenen be- SDgstelliug in de gemeente-aangelegenheden op e wekken. Dit doel tracht zij te bereiken door inderlinge bespreking van de belangen en be- loeften der gemeente; beschouwing en bespre king, op geheel onpartijdige wijze, van de han delingen der leden van den raad in verband met die belangen en behoeften, en het zakelijk pu bliek maken van het in de vergaderingen der vereeniging verhandelde, voor zoover de vergade ring zulks noodig oordeelt. Ieder ingezeten van Goes, die den ouderdom van 20 jaren heeft bereikt en tot het beoogde doel wil medewerken, kan lid dezer vereeni ging zijn. Het bestuur wordt opgedragen aan vijf leden én de vergaderingen hebben plaats zoo dikwijls het bestuur zulks noodig oordeelt, doch zooveel piogehjk zal getracht worden die bijeenkomsten jot éene, per maand, te bepalen. Bovendien kan het bestuur, op schriftelijk verzoek van vijf leden, een buitengewone vergadering beleggen. Binnen kort zal eene oproeping geschieden tot bijwoning eeuer vergadering, waarin de vereeni ging zic.lt zal constitueeren en uit de opgekome- nen een bestuur zal worden benoemd. In een brochure getiteld „Een feest op het Frederiksplein te Amsterdam, Opgedragen aan het Hoofdbestuur en de afdee- ^ingen der Hollandsche maatschappij van Land bouw" wordt het besluit van de Algemeene ver gadering der maatschappij te Purmerend, om in 1872 den 25sten verjaardag der maatschappij te 'p-Gravenhage te vieren, hevig aangevallen en met breed betoog in bedenking gegeven om het ipesluil betrekkelijk de bij deze gelegenheid te jiouden Internationale tentoonstelling in zoover te wijzigen, dat deze niet. te 's-Gravenhage maar te Amsterdam zal worden gehouden. De schrijver, die 't pseudoniem „Nederlander" aanneemt, eindigt aldus: „Het zou wenschelijk zijn, dat de tentoonstel ling van 1872 in verband werd gebracht met het ^euwfeest van Koning Willem I. Kiest men dan yvat spaarzaamheid, kloek beraad en Neerland's qer vorderenAmsterdam, waar kan bet schoone yolksfeest van den 24sten Augustus dan zoo waar dig worden besloten als op het Frederiksplein, eene plaats dus genaamd naar den eenigen telg, dien Nederland uit den echt van Willem I en ^rederika Louiza Wilheluiina van Pruisen is over gebleven Niet alleen moet dit dien waardigen fritrs evenals Neerland's volk streelen, ook het geëerbiedigd hoofd van den Staat, Koning Willem fH, den Beschermheer van het Paleis voor Volks vlijt, zal met zulk een einde van het National feest ten hoogste ingenomen zijn." Z. M. de Koning van Pruisen heeft aan Z. D. H. Prins zu Wied, majoor a la suite bij het Prui sisch leger, schoonzoon van Z. K. H. Prins Fre- (ierik der Nederlanden, de orde van den Rooden Adelaar 1ste klasse inet de zwaarden verleend De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stiruin, buitengewoon adjudant des Konings, piaakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staats-Courant van den 19den dezer, bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1882: eene bij drage van tien gulden, onder letter R, van een veteraander beideNederlandsche legers, te's-Hage; eene bijdrage van vijfentwintig gulden van den heer Voet, gepensioneerd majoor der rijdende artillerie, te 's-Hage. Het opera-seizoen te 's-Gravenhage zal a. s Za terdag met de opvoering van de Juive geopend worden. Gisterenmiddag is de 12de spanning van de overbrugging van het Hollandsch Diep met goed gevolg op pijlers X en XI geplaatst. Uit Koningsbergen wordt van 26 Augustus beschrevenGisteren werden bij den hoofdcom missaris van policie de volgende aangifte gedaan van choleragevallen89 personen aangetast, ge storven 40. In de week van 18 tot 25 Augustus zijn 329 personen aan de cholera bezweken, waaronder 127 kinderen. Het sterftegetal voor de volwassenen bedraagt alzoo 202, zoodat het ge middeld cijfer der sterfte per dag van volwasse nen 29 is (tegen 4, 1 en 11, 8 in de beide vorige wekenj. De dagelijksche slerfleverhouding bij de kinderen is indejODgstedrie weken van 2 7 18. Ook te Tilsit is de cholera uitgebroken. In een nacht zijn 15 personen aangetast. De ziekte doet zich bij haren doodelijken afloop zeer verscheiden voor. Terwijl eenigen kramp bekomen, vallen anderen in diepen slaap, waaruit zij niet weer ontwaken. Volgens het Wiener tledicinische Wochensclirift zijn in de Weeuer hospitalen aldaar drie geval len van cholera voorgekomen. Allen met doode lijken afloop. Volgens de Nord-Deutsche Allgemeine Zeitung heb ben er in de laatste dagen in het hospitaal van Lemberg eenige cholera-gevallen plaats gehad, en ook in Radziwilow, een stadje op de Gallicische- Russische grenzen. Z. M heeft aan F. M. Schmolék, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend' als notaris te VGravenhage, en is benoemd tot notatis binnen het arrondissement 's-Graven'hage, ter standplaats de 'gemeente 's Gravenhagë, Mr. C. van Zegwaard, candidaat-Notaris,thans procureur bij de arron- dissëuients-iechtbahk aldaar, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend, een en ander in te gaan den lsten Oclbber 1871. BINNÈNLAND. Amsterdam, 30 Augustus. In de gisterenavond in liet lokaal de Keizerskroon alhier gehouden ver gadering vail hel Internationale Vredebond, is be raadslaagd over eenige voorstellen tot herziening van sommige bepalingen van het reglement. Die voorstellen vonden hun aauleiding in bedenkin gen, door het algemeen bestuur van hel Algemeen Nederlandsch Vredebond daartegen geopperd. Het voorstel om den naam Internationale Vredebond" in /fAmslerdamsche Vredebond" te veranderen werd toegelicht met de opmerking, dat het niet ratio neel is dat eene Vereeniging die op zichzelve Diet internationaal werkte, den naam van „Internatio- haalbleef behouden. Met 47 tegen 14 stemmen werd een voorstel aangenomen van den heer Des- f>rez om aan liet hoofdbestuur te kennen te geven dat de vergadering van oordeel was dat de Alge meene Nederlandsche Bond den naam internationaal aan den zijnen moest toevoegen, en dat deze ver eeniging zich in dat geval zou betitelen: Interna tionale Vredebond, afdeeling Amsterdam. Op voorstel van den heer Kampfraath werd besloten de aftreding van de leden van hetdage- lijksch bestuur en Van vier commissarissen thans biet met September, maar met Mei 1872, het begin van het nieuwe werkjaar, te doen plaats hebben. Derhalve werden als leden van het dage- bjksch bestuur bevestigd de heeren R. C. D. Ablaing van GiesseDburg, S. M. N. Calisch, Mr. J. Doniela Nieuweuhuis en H. Zeeman, en als Commissarissen de heeren H. Gerhard, Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, Dr. E. Laurillard en F. C. L Pautekoék. De heer D. Syberden, die afzon derlijk bedankt had, werd met 43 van de 70 Jtenimen herkozen, en liet zich alstoen deze be noeming tot Mei 1872 welgevallen. Ten slotte werd in den breede beraadslaagd over bet voorstel van den beer H. Timmer, om aan het Hoofdbestuur te 's-Gravenliage den vvensch dezer vergadering te kennen te geven, om een óf meer afgevaardigden te zenden naar het we reldcongres voor vrede en vrijheid, dat op 25 September e. k. te Lausaune zal worden gehou den. Het voorstel werd ten slotte met meerderheid Van stemmen aangenomen. 's-Gkavenhage, 31 Aug. Naar men verneemt, worden sedert eenigen tijd onderhandelingen ge voerd met het domeinbestuur om aan het terrein voor de Sociëteitstent in het Bosch eenige uit breiding te geven aan de zijde van de Jacoba- laan, waarmede dan eene verplaatsing van den muziektempel gepaard zou gaan. Het is te hopen, dat, indien dit plan tot uitvoering komt, zorg zal gedragen worden, dat de klank der muziek, welke bij den tegenwoordigen stand van het orkest zoo uitstekend wordt voortgeplant, dao even goed moge blijven. Men verneemt, dat de heer Lefèbre, firma Weygand, de uitvinder van de model-kiosk Hollandia met geleibuis, welke op de tentoonstel ling voor den werkman alhier geëxposeerd is en óok bekroond is geworden, zich in staat verklaard fieeft, om door zijne nieuwe vinding het resultaat te bereiken, dat de concerten van het muziek korps der Grenadiers en Jagers, als zij in het bosch gegeven worden, even goed gehoord zou den kunnen worden in de zalen der Sociëteit op l|et Plein. HITS UIT HET LEVEN m Y-AN, een bbckmait-chatriah" naverteld. Vervolg). En als men dan een ander plekje uitzoekt, hoo- ger op, met het kleine mandje reeds vrij vol, zich vleiende dat het een goeden dag zal zijn, voorttredende onder die ondoordringbare schadu wen, starende naar die ontelbare boomen, in breede lanen langs de steile hellingen tot in de wolken klimmende, naar de smalle voetpaden, 'ersperd door groote wortels, luisterend naar de zwarten meerl en de lijster, die ontwaken, en Weinige oogenblikken later naar de zingende woudbewoners als waren ze in eene groote volière, Can uioet men bekennen, wil men rechtvaardig Z1ju, dat na dezen arbeid der week men nergens kr wereld eene aangenamer verpoozing kan vin den en waarvaD de herinnering langer bijblijft. Ik was alzoo dood gelukkig en ik dankte uit den grond mijns harten die kwade tongen, die inij genoodzaakt hadden naar Roches te gaan Wel is waar hadden deze lieden mij willen be- padeelen, maar hunne slechthartigheid was op Jiunne eigene beschaming uitgeloopen, ik heb dit in mijn leven meermalen gezien. Dat de boozen hieraan denken! Ongelukkiger wijs zoude deze bevredigende toestand niet van langen duur zijn, ik was nog niet aan het einde van mijn verdriet, en weldra zou mij iets over komen, oneindig erger dan de Chibés, een dier wederwaardigheden, die na een tijdsverloop van vijftig jaren nog mijne verontwaardiging gaande maken. In het midden der maand Augustus kwam de pastoor mijne school bezoeken; tegen zijne ge woonte was hij alleen, want anders was hij ver gezeld van twee of drie raadsledeo. Hij bevond ialles in de beste orde, en scheen wel voldaan over de vorderingen mijner scholieren. De kleine Mennonieten wekten uitermate zijne verbazing door hun gezond verstand, hunne koelbloedigheid ,en de duidelijkheid hunner antwoorden, ik zelf was er van verwonderd. Deze kinderen luister den met den grootsten ernst naar de vragen die den pastoor tot hen richtte. Hunne antwoorden onderscheidden zich door Rustigheid en juistheid, als van mannen. Men erkende in hen den ernstigen en positieven geest, eigen aan al de belijders van hunnen godsdiénst die altijd de zaken uit het juiste oogpunt be schouwen, eenvoudig zijn en zich nimmer van liun stuk laten brengen. De andere scholieren, (au Roches, antwoordden ook vrij goed, vooral de jongens van Jeröme Hutin, maar zij waren verlegen voor den pastoor, en hadden eenigè aanmoediging noodig. Alles liep dus goed af, en na afloop van hét ondérzoek gaf de pastoor den kinderen een vrijen dag, om hen zijne tevredenheid te betuigen, en nam hij den terugweg aan naar Chéne-Fendu. Ik ging met hem mede tot in hét dal waar de Rwee takken van de Sarre zich vereenigen en dat daarom „de plaats der twee Rivieren''wordt genoémd. De bérg afwandelende, prees pastoor Bernard mijne leerwijze zeer, en deed mij ver scheidene vragen omtrent de Mennonieten, onder anderen vroeg hij mij of ik den öuden Jacob in den laatsten tijd had gezien, en wat hij wel fiacht over de vorderingen zijner kleinzonen. Ik antwoordde hem, dat de oude man uiterst tevre den was, mij des Donderdags meermalen tén zijnent had genoodigd, en dat nog meer landlieden, die op nog grooteren afstand van het gehucht Roches woonden, en geloofsgenooten van hem (varen, plan hadden om hunne kinderen gedu- ï'ende de wintermaanden bij hem in de kost te besteden, ten einde hen ook de school te doen bezoeken. 1 Dit was waar; Vader Jacob had buiten mijn medeweten met deze lieden hierover gesproken, en hen nagenoeg daartoe overgehaald. De pastoor luisterde met gebogen hoofd, met zijn driekanten hoed in de hand, en scheen zoo recht in zijn échik, dit alles van mij te vernemen. Van tijd tot tijd viel hij mij in de rede om mij toe te (oegen: „Dat is best Renaud! dat is heel best, gij zijt op den goeden weg." Eindelijk ging hij (veg en mijn ziel was vervult met tevredenheid en trots; ja, ik beken het, deze lof was mij aan genaam, ik stelde er prijs op, want de pastoor ivas een zeer geleerd rnan en zeer begaafd, hij hij stond veel hooger dan zijne confraters in de berglanden. Maar geleerdheid alleen kan niet Alles goed maken in deze wereld, en irien kan ieer begaafd en zeer oneerlijk zijn. Pastoor Ber nard, dien ik lief had en hoog achtte, dien ik, niettegenstaande de waarschuwingen van meester Èïnillaume als mijn weldoener beschouwde, zoude zich weldra belasten met mij deze treurige waar- beid te doen inzien.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1