als thans; vele bazen hebben hunne ge- ,1 hetzij allen of ineerendeels moeten ontslaan, i.tni in andere jaren gewoonlijk eerst in de fid December of Januari plaats had. Eene Lie ambachtslieden is in de laatstverloopen Ren uaar Pruisen vertrokken, waar zij allen L een hoog dagloon volop werk vinden. BjosntGEN, 23 Augustus. Door Ds. C. S. Adema Scheltema zal op morgenavond, blijkens ad- leutie, een rede in de Luthersche kerk wor- I gehouden over de zaak der geheel-onthouding. Liigen vragen onthouding waarvan? Van het lonen van dergelijke rede? De toeloop van belangstellenden en van Lwsgierigen in het eerste noordelijke zendings- |t (te Assen) zal in deze streken zeer groot zoo groot zelfs, dat nu reeds, acht dagen te L„ op vele plaatsen alle beschikbare plaatsen [de extra-treinen zijn genomen. Vele liefhebbers |en dus per gewoon rijtuig derwaarts moeten lien of te huis blijven. IHektogbnbosch, 23 Aug. Bij de verkiezing i een lid ter Prov. Staten van Noord-Brabant |het kiesdistrict 's-Hertogenbosch zijn opgeko- uit deze stad 401 van de 800 kiezers, van i platteland uit 13 onderkiesdistricten 510 van kiezers, te zamen 911; gekozen de heer |pan der Hagen, te Lith, met 655, Dr. F. van te Vught (liberaal) bekwam 226 stemmen. HBebgex-op-Zoom, 23 Augustus. Met het oog op M mogelijk bezoek der cholera, is de nieuwe lvfflordening op het bevordereu van den gezond- Iheidstoesland alhier ingevoerd. MLANUSCIIE JI)lilSTENVEREEt\IGI:\G. AMSTERDAM, 24 Augustus. I. It de ruime zaal van Felix Merilis, waar de low der welriekende sigaren ruimte genoeg heeft oim langs de zijwanden naar buiten te ontsnap pen, werd heden de tweede vergadering der mirlaiiiscAe Juristen-vereeniging geopend. In het nept) waren weinige leden aanwezig, doch lang- Moerhand traden een aautal vereerders van T/iemis tu'utien, zoodat bij de eindstemming over Hiioiiderd personen bleken aanwezig te zijn. Dde Vries opende de vergadering, die dadelijk 'acclamatie Mr. Brugmans tot haren voorzitter die de heeren de Pinto eu Reepmaker als voorzitters aan zijne zijde deed plaats nemen. Iieereu van Hamel, Tienhoven, de Bosch Kem- ieii v. d. Linden waren als secretarissen aan wezen. Mr. Brugmans riep vervolgensin korte, Ech kernachtige woorden een hartelijk welkom ca deed mededeeling der ingekomen stukken. Ipinerking verdient o. a. een brief van de kamer an koophandel te Groningen, waarin zij ver- ochtde quaestie der handelsrechtbanken niet i discussie te brengen, voordat de kamers zelve iver deze hervorming haar gevoelen hadden uit- iproken. Een brief van adhaesie van Prof. P. er werd door den secretaris voorgelezen. Ook uwe Leidscbe lezers zeker belang inboeze- §n een missive van den heer Adriaans, waarin bijl op eeuige voorname gebreken onzer wetge ving wees en de vergadering verzocht zijne wen ken ter harte te nemen. •Alsuu was aan de orde de discussie van het nieuwe reglement van orde. Om langdurige en onvruchtbare debatten te vermijden, stelde het bestuur voor oui niet artikelsgewijze bet reglement ioBleinming te brengen, doch alleen over een Tdpunt de meening der vergadering uit te iljten. De vraag namelijk, of in de jaarlijksche edering de bespreking der onderwerpen in 'deelingen aan de behandeling in de algemeene [adering zon voorafgaan? Bijna eenstemmig 'd dit denkbeeld verworpen. Op verzoek van I lieer van Eek werd tevens in stemming ge- ebt zijn amendement, dat herkiesbaarheid van iel) bestuur beoogde. De stemming had plaats bij aan en zitten; de voorzitter zag echter nie- d opslaan; en telken jare zullen derhalve Miuve krachten aan de juristen-vereeniging nieu we bloei schenken. Vervolgens werden de discussiën geopend over 1 vraag of hooger beroep in strafzaken wen helijk was. Achtereenvolgens werd deze moei- quaestie voor en na de pauze besproken nor de heeren: Gratama, van Lier, Modderman, dsinit, de Pinto, de Bosch Kemper, Pijuaoker- t'dijk, Haas, Pijnappel, v. d. Hoeven, van Hamel S'btrijamins. Van weerskanten werd meiwarmte reden; er werd door de voorstanders van hoo ier beroep gewezen op de feilbaarheid der rechters, Waarborgen voor den beschuldigde, de negatieve 'Mphalen die de afschaffing van't appèl in Bruns- W'jk Saksen, Oldenburg en elders hadden opgele- op het voordeel eener goede rechtsbedeeling o oogen van het volk. De tegenstanders berie- zich op den waarborg, dien reeds de instructie "erde, op het bestaan van revisie en rekwest M, op de verzwakking van het geheugen der n en den invloed, dien het lezen der reeds eerste instructie gehoorde getuigenissen kon 'efenen. Ten slotte werden drie vragen in stein- gebracht Is in strafzaken het appèl van het vonnis van 'echts-college een wenschelijk rechtsmiddel? "'woord ja 62 voor, 36 tegen. II. Moet het middel van appèl zoowel aan den beklaagde als aan het O. M. worden toegelaten? Antwoord ja 78 voor, 15 tegen. III. Moet daarenboven in strafzaken cassatie worden toegelaten Antwoord ja 66 voor, 23 tegen. Over deze laatste vraag werd nog even door Mr. Hingst het woord gevoerd. Door het late uur werd de vergadering tot morgen verdaagd. Van avond wacht den leden een feest in het Paleis van Volksvlijt. BUITENLAND. Frankrijk. Hoe weinig men op de wezenlijke of door de dagbladen uitgedachte pourparlers vau de com- missie tot onderzoek van het voorstel Rivet kau rekenen, blijkt uit het feit, dat gisteren de Indé- pendance Beige van een correspondent uit Versailles de verzekering kreeg van eene getroffene schik king, die wij reeds mededeelden, met de bijvoe ging dat op hare juistheid niet veel staat te inakeu was; dat in zijn nommer vau heden hetzelfde blad meldt, dat de geheele commissie weder oneenig geworden is, en ten slotte als laatste bericht nog weder verzekert, dat de zaak weer geheel in orde is, zooals het haar gisteren opgaf, alleen met deze verandering, dat, in plaats van deu heer Saint-Marc-Girardin, de heer Vitet tot rap porteur is benoemd. Het schijnt, dat deze dwarl- wind iu de commissie plotseling veroorzaakt is door de weigering van den heer Saint-Marc- Girardin (een lid der rechterzijde) om zulk een gunstig rapport over het voorstel Rivet uit te breugen als door de meerderheid was aangeno men. Toen is men weer aau het tornen en aan het passen gegaan of er ten zijnen plijziere soms nog iets af of bij kon, doch ten slotle is het enkel uitgeloopeu op eene verandering van rapporteur. De heer Vitet is zooals uien weet, met het voorstel zeer ingenomen. De propositie Ravinel, die strekt om de Natio nale Vergadering niet uit elkaar te doen gaan, voordat zij aan Frankrijk kant en klaar eene constitutie heeft geleverd, is intusschen, volgens het onlangs genomen besluit der kamer, uaar dezelfde commissie ter beoordeeling gezonden. Volgens de Temps is de Ooster Spoorwegmaat schappij aangeschreven om het cijfer van het materieel op te geven, waarover zij te beschikken heelt, met het oog op eene aanstaande ontruiming der forten van Parijs en de Departementen der Seine door de Duitsche troepen. De datum daar voor is niet officieel bekend, maar de Temps stelt de hem als waarschijnlijk op deu 25steu Augustus, dat wil zeggen op heden. De uiterste linkerzijde heeft in eene vergade ring in de Kaats baan te Versailles (hare gewone verzamelplaats) besloten, om een tegenontwerp in te dienen tegen dat tot ontbinding der nationale garde, zooals liet door de commissie is voorgesteld. Daarbij wordt de directe ontbinding afgekeurd eu bepaald, dat zij plaats zal hebben, al naardat de omstandigheden en de militaire reorganisatie het zullen toelaten. In allen gevalle zal zij geheel moeten hebben plaats gehad een jaar na de afkondiging der daartoe strekkende wet. Thiers, die zoo als men weet zeer tegen liet voorstel der commissie streed, heeft verklaard, zich met deze redactie geheel te kunnen ver- eenigen. In dezelfde vergadering der linkerzijde zijn verschillende ontwerpen voorgelezen en bespro ken, strekkende om de Nationale Vergadering tot ontbinding te brengen. Het belangrijkste daar van is door Gambetta voorgelezen en breedvoerig gemotiveerd; de duur der vergadering wordt daarbij vastgesteld tot op 1 Mei van het volgende jaar, als wanneer zij zelf haar mandaat als geëin digd moet beschouwen en zich outbinden. Waar schijnlijk zullen de overige leden der linkerzijde zich bij dit voorstel aansluiten. Aan den anderen kant heeft zich gevormd eene vereeniging der uiterste rechter-zijde, die onge veer zestig leden telt. Het wachtwoord om tot deze club toegelaten te worden is: Ik vereenig mij geheel met het manifest van den graaf van Chambord." Vele leden der rechterzijde bedanken op deze voorwaarde natuurlijk voor de eer om in het heilige der heilige opgenomen te worden. De club heeft intusschen met betrekking tot het voorstel Rivet als programma aangenomen: „Dat zij wachten zal tot de indiening van het rapportzoodra zij dat gehoord heeft zal zij zorg vuldig vermijden, ontijdige uitlatingen te doen, om bij de stemming over de verlengiug der vol macht van Thiers de handen geheel vrij te hebben. Bij den derden krijgsraad heeft de regeerings- commissaris, (openbaar ministerie) Gaveau, zijn requisitoir vervolgd. Hij heeft over ieder der be- klaagden nog nagenoeg weder gezegd wat iu de acte van beschuldiging stond en vervolgens tegen allen de strengste toepassing der wet gevraagd, behalve tegen Lullier, Courbet, Clément en Parent. De vierde krijgsraad heeft tot deportatie ver oordeeld den kapitein der garde nationale, Lefè- vre, wegens aanslag op het gouvernement. Gisteren zou zij behandelen de zaak vau eeu bende pretoleuses met den kolonel die hen aan voerde, terwijl daarna voorkomt een jonge luite nant, Serres genaamd, die van het leger naar de oproerige garde is overgeloopen. Dultachland. De bewoners van den Elzas hebben spoediger herstelling gekregen van hunne billijke grief over insluiting tusschen twee tol-liniën, dan zij wel licht hadden durven hopen. Een keizerlijk decreet, gedateerd van Gastein, stelt de Duitsche grenslijn voor een groot gedeelte der Elzas-industrie open tegen den 27sten dezer maand. De inkomende rechten worden nog slechts behouden voor wijn en koloniale waren. Geweven zijde, linnen, katoen en wol moeten voorzien zijn van een bewijs, waar zij gefabriceerd zijn. Behalve deze tijdelijke uit zonderingen kan men de intrede van Elzas - Lotharingen in het Zollverein als tot stand ge- bracht beschouwen. Het Duitsche gouvernement heeft waarschijnlijk eerst nog eens willen afwach ten, of Frankrijk soms bereid zou zijn, zijue gren zen nog wat langer voor de verlorene provinciën open te houden, maar toen dit niet gelukte toch begrepen, dat bet zelf aan de billijke klachten zijner nieuwe onderdanen moest tegemoet komen. Oostenrjjk-Hong;. Mouarehie. In de Wiener Presse wordt het volgende ge schreven over den verkiezingsstrijd, die nu in Oostenrijk in vollen gang is: „ln alle oproepingen tot de stembus vau onze partij (de Duitsch-constitutioneele) straalt de vrees door, dat het uu niet meer in de eerste plaats noodig is om de constitutie te verdedigen, maar om het Duitsche element in Oostenrijk tegen overweldiging te besohermen. Zelfs de Volksfrcund huldigt in zooverve de waarheid, dat zij in éénen adem de geestelijkheid in het belang der heilige kerk tot eeu hevigeu strijd tegen de liberalen oproept en teveus verklaart, dat de ontworpen overeenkomst niet slechte den rijksraad op het drooge zal zetten maar ook het Duitsche element in de engte drijven. Aan de vertrouwelingen van het ministerie ontsnapt nu eu dau een woord, dat de ergste be zorgdheid rechtvaardigt. Zoo hoort men bijv. van „stemmen uil Tirol:" „Oostenrijk inoet aan den Duitschen keizer de linkerhand reiken om er inet de rechter des te harder op iu te kunnen slaan." Zoo brengt een half officieus dagblad de iu de Augustus-decreteü opgeslotene vijandelijke gezindheid tegen de Duitschers aan het licht door de volgende tegenstelling: „De ontmoeting te Ischl is eene daad van be leefdheid; de ware gezindheid van deu keizer ligt in de outbiudings-decreten." Doch nog veel meer dan dergelijke uitlatingen bewijstde zorgvuldigheid, waarmede de regeering hare eigenlijke planueu ge heim houdt, dat de Duitschers zich iu der daad op liet ergste moeten voorbereiden. Dagelijks kan men het Vaterland hooren bluffen, dat de feudaal-clericale partij, met andere woorden dat graaf Clam Marti- nitz, de uitvinder van de historisch politische indi vidualiteiten, het visclinet heeft gebreid, waarin met één grooten trek alles, nat in de laatste tien jaren door de Duitschers verkregen is, zal gevan gen worden. Wat van deze mannen niet slechts de vrijheid in het algemeen, maar de verlichte, vrijzinnige Duitsche burgers in 't bijzonder te wachten hebben, om daarvan het levende ge slacht op de hoogte stellen, dat is even onmogelijk als het bodemlooze vat der Danaïden te vullen. Zooveel is zeker, dat het Duitsche element ver deeld moet worden, in het Noorden onder de Czecheu en Polen, iu het Zuiden onder de Slo- veneu, dan zal het in midden Oostenrijk voldoende verzwakt zijn, om déar aan de Utramontanen overgeleverd te worden. Wanneer het Duitsche Ooslenrijk eerst aan den eenen kant door de Czeclien, aan den anderen door Illyrie, in het Westen door liet geloovige Tirol, iu alle richtingen is ingesloten, dan zal de geestelijkheid met het kleine overschot gemakkelijk klaar komen eu dan is het üespotismus vast genoeg gegrondvest om ons weder vijftig jaren lang onder den duim te houden." Volgens liet Tagblatt roept graaf Holienwart in de tegenwoordige gewichtige omstandigheden uit alle provinciën invloedrijke en vertrouwde man- lieu tot zich om met hen te beraadslagen. Zoo zijn uit Tirol de heer Giovanelli en de domheer Rapp ontboden, uit Bukowina baron Petrino, uit Vorarl- berg ür. Oelz, uit Kartinhie de twee Slovenen Ethbiu Oosta en Bleiweis, uit Triest baron Mor- purgo, uit Istrie Dr. Vidulicli enz. Ouder deze politieke raadgevers nu, zegt het Tagblatt, is, indien men Morpurgo en Vidulich eenigszins uitzondert, geen enkele, die niet zijn kleine staatkundige renonimé aan zijne réactionnaire gezindheid en zijne erkende vijandschap tegen de Duitschers te danken heeft. Helgeen hier door het blad wordt opgemerkt is voor de Duitsche partij ongetwijfeld zeer treu rig maar vloeit uit den aard der geheele hervor ming, die in Oostenrijk plaats vindt, voort. Ho- henwart zoekt de oplossing van de eeuwigdurende geschillen nu eenmaal te recht of ten onrechte in concessies aan de verschillende nationalitei ten eu in reactionaire maatregelen, het is dus hoogst natuurlijk dat hij daarvoor te rade gaat met reactionaren en niet met liberalen, met Slo venen, Polen, Czechen enz., en niet met Duitschers. Keizer Wilhelm zal waarschijnlijk nog onge veer 14 dagen te Gastein blijven en, naar Berlijn teruggaande, den weg nemen over Munchen. Of de twee keizers vóór dien tijd nog eene hijeen- komst zullen hebben is twijfelachtig. De Duitsche bladen zwijgen er over, de Wiener Presse daaren tegen meent zeker te weten, dat keizer Frans- Jozef den Duitschen gast zijn bezoek te Gastein zal gaan terugbrengen. Volgens een telegram eindelijk, dat uit Weeuen aan de Frankfurter Zeil. wordt gestuurd, zal nog een laatste ontmoeting plaats hebben te Salzburg in tegenwoordigheid van Bismarck en Andrassy. Indien zij Europa maar niet het onderste boven halen, dan wen- schen wij, op welke plaats dan ook, de twee keizers veel genoegen toe. TELEGRAMMEN. Weenen, 24 Augustus. De Presse verneemt uit Gastein dat er, eer graaf Beust de terugreis aan nam, een resumé is opgemaakt en vastgesteld van het politiek onderhoud tusschen hem en prins Bismarck. Parijs, 24 Augustus. Ter beurze liep een ge rucht van een aanslag op het leven van den koning van Spanje. Er werd zelfs hij gezegd dat Z. M. niet getroffen was. Tot nog toe is er echter uit Madrid geen dépêche ontvangen, waarin het gerucht van den aanslag bevestigd wordt. Men verzekert dat er tusschen Thiers en de meerderheid in de Nationale Vergadering on- eenigheid bestaat ten opzichte der quaestie vau dadelijke ontwapening der nationale garde. Berl(jn, 24 Augustus. Graaf Waldersee heeft eergisteren eeu onderhoud gehad met den Fran schen Minister van BuitenlaDdsche Zaken, en hij die gelegenheid het verbond tot bevrijding van den Elzas eu Lothariugen ter sprake gebracht. De heer de Rémusat heeft dienaangaande ver klaard, dat de Frausche regeering dat verbond beschouwd als te zijn in strijd met liet volken- recht en het daarom heeft ontbonden, terwijl zij bij eene herhaling van zoodauige feiten eene rechterlijke vervolging zal instellen. De Frankfurter Presse zegt, dat de termijn tot hervatting der onderhandelingen over liet vredestractaat nog onbepaald is; het is bovendien twijfelachtig of de voortzetting in Frankfort plaats vindt, aangezien men meent dat zij iu eeue aodere plaats sneller doel zullen treffen. Versailles, 24 Aug. In de Nationale Verga dering heelt generaal Ducrot als amendemeut voorgesteld om de nationale garde allengs te om binden. Nadat de lieer Dufaure verklaard had, dat de ministers zich in beginsel daarmede ver- eenigdeu, werd het aangenomen met 488 tegen 152 stemmen. Rome, 24 Aug. De Frausche gezant, vergezeld van de gezanten van Ooslenrijk, België en Ne derland iieeft lieden in uniform den paus geluk gewenscht Londen, 24 Augustus. Blijkens den weekstaat der bank bedraagt liet totale reservefonds op lieden 15,400,252 pd. St., in omloop zijnde hankhilletten 24,959,990 pd. St., voorraad edel metaal 25,360,242 pd. st., de portefeuille 16,530,216 pd. st., de loopende rekening inet partikulieren 22,352,520 pd. st', die met de schatkist 5,083,492 pd. st. en liet reserve fonds van hankhilletten 14,688,475 pd. st. Plaatselijke disconto 1% ét 11 pCt. Berlijn, 24 Augustus. Aau de hreuz zlg. wordt uit Weenen geschreven, dat het gebleken is, dat er tusschen de regeeringen van Oostenrijk eu Duitscliland, omtrent den algemeenen stand vau zaken de meest gewensclite eenstemmigheid heersclit. Eene -bepaalde overeenkomst was niet gesloten. Versailles, 24 Augustus. In de Nationale Ver- gadering werd de postwet, na verwerping van het amendement Wolowski, aangenomen. Daarna werden de debatten geopend over de onmiddellijke ontbinding der nationale garde. Thiers heeft eene redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat hij zich met het ontbinden van be paalde nationale gardes vereenigde, maar legeu eene algemeene onmiddellijke ontbinding was. Hij noemde zulks eeu geweldadigen en overhaas ten maatregel onvereenigbaar rnet de plicht der regeering, die waardig en gematigd moet zijn De nationale garde verdient niet overal afkeu ring; zij moet gereorganiseerd, niet ontbonden worden, Thiers ontkende ook, dat hij verplicht was, oni onmiddellijk te handelen; Inj beweerde, dat de uitvoerende inaclit liet recht had, om het oogen- blik van handelen te kiezen. Op eene aanmerkiug antwoordende,uei.deThiers: „lk geloof, dat het vertrouwen der vergadering is beginnen te wankelen. Ik weet welk besluit mij de aanblik dezer vergadering oplegt. Verder heb ik niets te zeggen." IV! aflet berichten. Amsterdam, 2b Augustus. Tarwe W. B. Pools. f i80, 126 pond; puike nieuwe Galatz 212; Galatz 196; Pruis. 200; Pelershurger 178; Petersb. v. Boord 17 5 c. z./k. Maart 200; Mei 200; Oct. 187, 188. Raapolie 461 vliegend 45; Bombay 44; Mei 471, 47ft; Sept. 43i, Oct., Nov., Dec. 44 44ft. Lijnolie 35;, vliegend 331 Maart, April Mei 351 Sept. 33ft; Oct., Nov., Dec. 33l, 33ft. Hennep olie 421; vliegend 41. Raapkoeken 100 112. Lijn- koeken 13, 15ft. LAATSTE UfclKIOHTIiN. 's-Geavenhaoe, 25 Aug. De 20ste verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, tweeden zoon des Konings, werd heden op de gebruikelijke wijze

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3