heeft daarop in de zitting van 22 Aug. equitoir genomen tegen de hoofden der line gezamenlijk, terwijl hij zulks den vol- dag tegen ieder afzonderlijk zou doen. nlen van beschuldiging die zij gemeen zijn: anranding van het gevestigde gouvernement, unplot, ten doel hebbende opwekking tot len burgeroorlog. let organiseeren van gewapende troepen, ionder bevel of autorisatie van het wet- |ig gezag. surpatie van titels en functies. eene weinig bekende bijzonderheid deelt ransch blad mede, dat de beschuldigde eene zeer gunstig bekende vertaling heeft Ird van Pétrarca. Dultschlaud. Is vroeger medegedeeld werd was de Duit- legeering, na het voorgevallene te Poligny, ilan, oin de Fransehe gevangenen, die nog ivederspannigheid of andere misdrijven op- n werden gehouden, vooreerst niet vrij te Het schijnt intusschen, dat hieraan geen H zal worden gegeven, daar in den laatstee gaven zijn gevraagd van de oorzaak der ling dier gevangenen, de over hen uitge lee straf enz., de gewone verschijnselen in jjke gevallen, dat men gratie wil geven. Tot anstige gezindheid werkt mede dat de Duit- zelf tot de overtuiging komen dat het ge- e te Poligny zeer overdreven is voorgesteld, dt Spenersche Zeilung heeft een militair de I voorgesteld zooals zij waren, en daaruit ten duidelijkste dat noch het geineentebe- te Poligny, noch de Fransehe regeering eeuig 1 aan de onlusten hebben gehad, moeilijkheden bij de onderhandelingen te fort liggen, volgens hetgeen uit Straatsburg |e Kiln. Zeil. geschreven wordt, voornamelijk weigering der Fransehe regeering om som- uit te betalen, die zij nog aan spaarkassen meenten in den Elzas schuldig zou zijn. zou zij de bankiers te Straatsburg en in sleden, die met de betaling der pensioenen nies belast zijn, aangeschreven hebben om Hen aan gemeenten en publieke instellingen I te betalen. ichen Baden en Pruisen is verschil ontstaan ie toepassing der militaire conventie, door die laten metelkandergesloten,en wel met betrek- lot het in Pruisen bestaande militaire kei k- nent. Baden beweert dat dit niet in de con- begrepen kan zijn, daar de Pruisische kerk- nenten op geheel andere omstandigheden be irtan zij in Baden beslaan. De Pruisische regee- Ichter hecht er veel gewicht aan, bij de Baden- leltroepen, die tot het Pruisische leger behooren, Ifietzelfde kerk-reglement in te voeren. Waar- lijplijk zal dit punt bij eene afzonderlijke con gé uitgemaakt worden. Kaïn, Zeil. wijst er op dat Pruisen om de elbaarheid der Franschen te ontzien, vast- Id heeft, dat de door hen behaalde overwinnin- ilechts als kerkelijke-feestdagen herdacht zul- orden. Het blad geeft als tegenstelling van deze inaainde gematigdheid, eene historische be- ilMwing van hetgeen in der tijd Napoleon I ,edoau heeft. Zoo liet deze op den 3den Aug. .807, namelijk op den verjaardag van den ver st koüing Frederik Wilhelm III in het opera- tan te Berlijn opvoeren: Dedipui op Kolonos, ieene vertaling van het treurspel van Sophocles) Wrin vele hatelijke toespelingen op den over- Men koning voorkwamen. En dit gebeurde t sluiten van den vrede van Tilsit! Als ander voorbeeld geeft de Köln. Zeil. op, Napoleon in 1809, toen de broeder van Fre- ik Wilhelm III naar Parijs kwam om ophef Ier drukkende contributien, een hazenjacht liseerde en den prins tot bijwoning daarvan «ligde. Het is in deze dagen, zegt het blad, len gevalle nuttig, aan dergelijke geschied |ige daadzaken te herinneren, 'j vinden het nut daarvan zeer twijfelachtig |r zulke herinneringen maar strekken om ver ring op te wekken. iar in allen gevalle is het laatste voorbeeld Napoleons onedelmoedigheid belachelijk on- kenend. Indien de Duitschers de Franschen grooter vernederingen aandeden dan hen azen jachten te inviteeren, dan zouden too n als dat te Poligny waarschijnlijk niet hebben. 't stadsbestuur van Koningsbergen heeft be- dat in geen huis, waarin een cholera 'igt, de gewone ambtenaren, getuigen enz. 'et uiaken van een testament mogen ge in worden. ze verordening berust op de bepalingen van 'gemeene Pruisische landrecht, volgens welke Nitie-autoriteiten huizen, waarin besmetting ^gebroken, kunnen doen sluiten. De daarin nde menschen kunnen nu volstaan met zoo mde geprivilegeerde testamenten, waartoe 'heidene der gewone formaliteiten niet uoo lijn. I'hju, 23 Augustus. Norid. AUg. Ztg. meldt lZ|ch te Berlijn 4 gevallen van cholera heb ben voorgedaan, waarvan twee met doodelijken afloop. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn hier heden aangekomen. Madrid, 23 Augustus. Er is een besluit der regeering verschenen, waarbij eene openbare in schrijving geopend wordt voor eene 3 pCt. leening van 150 millioen pesetas werkelijk kapitaal. De inschrijving wordt in Spanje en 't buitenland ge opend den 6den September en zal denzelfden avond reeds gesloten worden. Tot waarborg zal bij de inschrijving 2 pCt. van de nominale waarde worden gedeponeerd. De termijnen van storting zijn als volgt: 30 pCt. den 21sten Sept.; 40 pCt. den 20sten October; 20 pCt. den 20sten Nov. en 10 pCt. den 20sten Dec. Op de vóór dien tijd ge dane stortingen zal men een intrest van 6 pCt. genieten. Parys, 23 Augustus. De Kamer heeft het ont werp aangenomen tot verhooging van het brief port. De Kamer zal eerstdaags beraadslagen over het voorstel tot opheffing der nationale garde in het land. Berlijn, 23 Aug. De ochtendbladen melden, dat de Keizer nog een veertien dagen in Gastein blijven en zich dau naar Munchen begeven zal Bern, 23 Aug. Het centraal comité der Zwit- sersche liberale katholieken heeft besloten in September een congres te Solothurn bijeen te roepen. Daar zal behandeld wordenscheiding van kerk en staat; pulitiek-godsdieustige quaestiën, in verband met de herziening der bonds grond wet; organisatie tegen aanmatigingen der Ro- meinsche curie. Madrid, 23 Augustus Bij besluit der regeering is de openbare inschrijving geopend op eene 3 pCt. leening van 150 millioen pesetas werke lijk kapitaal. De inschrijving wordt in Spanje en 't buitenland geopend den 6den September en zal denzelfden avond gesloten worden. Als waarborg zal bij de inschrijving 2 pCt. van de nominale waarde worden gedeponeerd. De ter mijnen van storting zijn30 pCt. den 21sten Sept.; 40 pCt. den 20sten Oct.20 pCt.den 20sten Nov. en 10 pCt. den 20slen Dec. Op de voor dien tijd gedane stortingen zal men een intrest van 6 pCt. genieten. De Imparcial verzekert, dat de regeering de in vrijheidstelling van Paul Lafarque, lid der Internationale, bevolen heeft, die onlangs Ie Huesca was gevangen genomen. De koning zal 2 Sept. vertrekken, om Katalo- nie, Aragon en Valencia te bezoeken. Dublin, 24 Aug. De vereeniging voor de be genadiging der staalkundig veroordeelden heeft besloten den 3den Sept. eene meeting te houden in Phoennixpark ten einde een verzoekschrift aan de Koningin aan te nemen, om op de in vrijheidstelling der politieken gevangenen aan te dringen. Rome, 22 Aug. In verscheidene kerken alhier wordt ongestoord plechtige dienst gehouden ter opzending van dankgebeden bij gelegenheid van het tijdstip, waarop Pius IX volgens nauwkeu rige berekening gezegd kan worden even lang op den Rooinschen Stoel te hebben gezeten als volgens de overlevering de apostel Petrus. Dat tijdstip zal morgen gekomen zijnde Paus zal overmorgen en Zaterdag de gelukwenschen van het korps diplomatique ontvangen. Straatsburg, 23 Aug. De prefect heeft een verordening uitgevaardigd aaugftande het ten uitvoer leggen der verordening van 28 April, over het verplichte schoolgaan der kinderen. Voorloopig wordt de maatregel slechts op open bare en bijzondere scholen toegepast, voor zoo ver de in fabrieken werkende kinderen betreft. Parys, 23 Augustus. De Patrie beweert, dat de regeering met de opheffing van den staat van beleg zal wachten, totdat de ontwapening der nationale garden in alle departementen zal zijn afgeloopen. Het blad verzekert voorts, dat onmid dellijk na de aanneming der wetsvoordracht tot die ontwapening zal worden overgegaan. Florence, 23 Augustus. Bij een besluit van den minister van binnenlandsche zaken worden gezondheidsmaatregelen verordend tegen de uit de Zee van Azof komende schepen. Volgens de Nazione heeft de Sultan den heer Vigliaui, lid van den Senaat, benoemd tot scheids rechter in het tusschen Italiaansche onderdanen en den bey van Tunis ontstane geschil. Gemeenteraad. Zitting van Donderdag 24 Augustus. Geopend 's namiddags te 2 uren. Waarnemend voorzitter de heer Stoffels. Tegenwoordig de lieeren de Fremery, Hubrecht, Tollens, Hartevelt, Lezwijn, Eigeman, Verster, du Rieu, Cock, van Heukelom, Krantz, van Wensen, Wttewaal en Dercksen. De notulen der voorgaande vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter bericht dat bij hem is ingekomen eene missive van den heer Pleyte, houdende de kennisgeving dat de benoeming als regent van het armen wees- en kinderhuis door hem wordt aan genomen, en eene missive van |den heer Hartevelt houdende aanneming van de benoeming als lid van de Commissie tot toezicht op de scholen voor lager en middelbaar onderwijs. Aan de orde is, het onderzoekeu der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden zijnde de heeren Hu brecht, du Rieu, Lezwijn, de Fremery, Hartevelt, le Poole, herbenoemden en de heeren Evers, Tromp en Veefkind als nieuw benoemden en worden daar voor door den Voorzitter commission benoemd. Na onderzoek verklaren de benoemde commissien dat er bij ben tegen de toelating van geen der leden eenige bezwaren bestaan. Aan den heer le Poole als niet tegenwoordig zijnde zal schriftelijk worden kennis gegeven van zijne toela ting tot lid van den gemeenteraad. Adres van A. van Asperen houdende bezwaar tegen den aanslag in de plaatselijke directe belastingen. Het vorige jaar was de adressant minder aange slagen dan dit jaar, en wel doordien hij het vorige jaar wel, thans geene bijwoners heeft. De heer Har tevelt betreurt het dat iemand die zijne kamers niet kan verhuren daarvoor driemaal in de belasting wordt aangeslagen, terwijl hij die het geluk heeft wel te verhuren slechts eenmaal betaalt. Het was sprs. doel om daardoor nog eens aan te toonen hoe slecht ons belastingstelsel in elkander zit. Het rapport van B. en Ws. luidt om dit adres van de hand te wijzen als zijnde ingekomen na het vaststellen der kohieren en alzoo te laat. In rondvraag gebracht wordt dit met algemeene stemmen aangenomen. De verzoeken van E. L. Drechsler, P. Riepma, en H. de Klerk respectievelijk om ontslag uit hunne betrekking van hulponderwijzeres aan de school voor meisjes 2de kl, hulponderwijzer aan de school voor minvermogenden, en adsistent-torenwachter, worden eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Het adres van den directeur, adjunctdirecteur en opperbraadmeesters houdende verzoek tot wijziging van art. 1 van de verordening op het brandwezen, vast gesteld den 15den Juni dezes jaars, houdende ver meerdering van het getal spuitgasten en wel bij de oude spuit tot een getal van 60 en bij de nieu were tot een getal van tachtig, wordt met tien tegen vijf stemmen aangenomen. Tegen de heeren Lezwijn, Verster, Kok, van Heukelom en Krantz. Bij de discussion daarover zegt de heer Krantz, dat hij bezwaar heeft tegen het vermeerderen van hulp bij de spuiten; z. i. moet het brandwezen niet bij verordening georganiseerd worden, maar moet het aan B. en W. worden overgelaten om het aantal manschappen bij iedere spuit te bepalenook met het oog op ver warring is hij tegen het voorstel. De heer Hubrecht acht een getal van 80 menschen aan de nieuwe spuiten volstrekt niet te veel, de menschen kunnen niet al tijd werken, maar verlangen gaarne ook eens afge lost te worden. De heer Krantz drong in zijne rede vooral op het aanschaffen eener stoombrandpuit aan. De concept-verordening houdende wijziging der verordening van 30 Juni 1866 bepalende den bijstand aan hoofdonderwijzeressen te verleenen op de openbare lagere scholen, wordt gewijzigd met algemeene stem men aangenomen. De voordracht om de aanbesteding van de bestra ting met keijen van den weg buiten de Rijnsburg- schepoort, niet aan den minsten inschrijver te gunnen doordien de kosten veel hooger zijn dan de raming, maar dit onder eigen beheer te doen, wordt eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Op het advies der Vereeniging Husii Sacrum tot het bekomen van grond ter uitbreiding van het ter rein voor het gebouw op het Plantsoen, wordt gunstig beschikt en het zou met algemeene stemmen zijn aange nomen, indien niet de heer Tollens er bezwaar in vond dat op die wijze ten langen laatste het geheele plantsoen zou worden ingenomen. Ook de heer Le zwijn geeft voor de laatste maal zijne toestemming; mocht er weer grond worden aangevraagd dan zou hij er tegen stemmen. Op de adressen van A. van Driel en anderen tot in gebruik bekomen van grond aan de gedempte gracht aan den Vestwal tusschen de Zijdgracht en St.-Jacobsgracht wordt goedgunstig beschikt, terwijl op het adres van J. J. Caffee tot het plaatsen van palen en het leggen van een stoep voor zijn huis in de Galgstraat afwijzend beschikt wordt. Ten laatste word de rekening van het H. G. of Armen Wees- en Kinderhuis over 1810 met algemeene stemmen goed gekeurd- Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergade ring door den voorzitter gesloten. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 24 Aug. Even als vroeger aan de Tweede Kamer is medegedeeld het omvang rijke algemeen rapport over de koffiecultuur op Java van den hoofdinspecteur O. J. Bosch, is thans ook rondgedeeld het nog uitvoeriger verslag nopens het onderzoek dier cultuur door den resident Steinmetz. Zonder te kunnen nagaan de juistheid van het bericht nopens de bestanddeeleu eener in komstenbelasting, waarvan het ontwerp aan het onderzoek van den Raad vod State onderworpen is, kan evenwel met zekerheid gemeld worden, dat geene voordracht tot inkomstenbelasting denk baar is zonder gelijktijdige afschaffing van het patentrecht, waarvan in dat bericht evenwel geen gewag wordt gemaakt. Tegen Vrijdag, 1 September aanstaande, des avonds te 7 uren, is er eene algemeene vergade ring van aandeelhouders van het Kon. Z. Bot. Genootschap alhier belegd, tot het verkiezen van vier nieuwe leden van het Bestuur, in de plaats des heeren: Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot, W. J. A. W. Boers, H. A. Klatte en Jhr. H. C. A. Ver-Huel. Hedenochtend zijn aan de West-Binnensingel alhier proeven genomen met de stoom brandspuit, waarvan fabriekanten zijn de Engelsche firma genaamd Mevry weather en Sons. Met deze Steam fire Engine werden proeven genomen tegen een molen, waarvan de as 105 voet boven den bega- nen grond is; het water uit de machine ging daarover heen. De spuit zelf, van eene gemakke lijke samenstelling, fraai bewerkt, verschilt in uiterlijke gedaante niet veel van een locomotief. De voet van den molen was 10 Eng. voet 3 meter uit de waterlijn. De ketel is beproefd op eeue drukking van 14 atmosfeeren en werkt met een maximum sfoomspanning van 8% atm. circa 125 pouden drukking. De spuit wordt door 2 paarden getrokken. Het vuur werd aangestookt te 9,33, te 9,40 verkreeg men stoom en te 9,45 begin der spuiting; dus binnen een tijd van 12 minuten was de spuit in volle werking. Er wer den proeven genomen op allerlei manieren, bijv. met 4 slangen en minder, die te zamen alhoe wel evenveel water gaven als met éen slang maar men kan daardoor op verschillende plaatsen tegelijk water geven. Tegen den wind in, reikte het water tot boven den kap van den molen. De aandrang was 48 Ned. El, of 160 voet hoog, waaraan evenwel niet geheel beantwoord werd, doordien het water door eene lengte vau 200 voet, persbuis werd gestuwd; de belangrijke drijving in die buislengte was oorzaak dat de geheele hoogte van 48 meter niet kon worden bereikt. De straal van het, water is zeer sterk. Een jon gen die de aardigheid had door de straal teloopen was niet weinig onthutst dat de straal zijn pet van 't hoofd medegenomen en eeD eind ver weg geworpen had. Valschheid in acht onderhandsche geschrif ten door het namaken van geschriften en liand- teekeningen was de beschuldiging van een 19jarige loodgietersknecht alhier ten laste gelegd, die reeds eene veroordeeling tot zes maanden gevangenis straf heeft ondergaan wegens diefstal in dienst baarheid. Deze jougeling, L. J. v. Z., was gedu rende een week in dienst bij de neven v. R., tim merman en loodgieter alhier en moest voor dezen wel eens op bons bouw-inaterialen halen bij den handelaar in die materialen P. P., maar toen de week verloopen was werd hem f 4 loon uitbe taald; 's maandags daaropvolgende kwam besch. niet te werk. In de week van 2027 Mei wer den den heer P. P. acht bons aangeboden door genoemden jongen allen ouderteekend door v. R, zelfs wel drie per dag. Toen nu de handelaar zijne verwondering betuigde over.het kruimelig halen van .materialen, kwam uien er achter, en vermoedde men dadelijk dat deze jongen zich van valsche bons had bediend, om zich meester te maken van 14 bladen zink en eenige stukken lood ter waarde van ongeveer f 60. Toen besch met N°. 9 beproefde zich door oplichterij van eens anders goed meester te maken werd hij aan de praat gehouden en zijue vroegere meester ge roepen. Men kwam evenwel overeen deze zaak niet aan te geven, de materialen die besch. voor ruim 25 aan een uitdrager had verkocht, werden terug gekocht en aan den handelaar terug gegeven zoodat deze geene schade heeft geleden, de neven v. R. gingen zelfs zoover den jongen terug te willen nemen en op hem te letten, maar de heeren voor wie zij werkten, waren daar tegen Na verloop van eenigen tijd maakte genoemde v. Z. zich weder aan oplichterij schuldig, waar voor hij bij vonnis der Rechtbank alhier van 29 Juni jl. tot een jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Deze veroordeeling was oorzaak dat bovengemelde valschheden ter kennis van de justitie kwamen ter terechtzitting van het Prov. Gerechtshof alhier van heden bekende besch. het hein ten laste gelegde, en bleek uit zijne opgaven dat hij iu vier dagen genoemde som van ruiin f 25 had verteerd. Adv.-gen. Mr. Terpstra requi- reerde zijne schuldigverklaring, en, alleen als verzachtende omstandigheden aannemende den nog jeugdigen leeftijd, veroordeeling tot ge- gevangenisstraf van drie maanden tot vier jaren en 16 geldboeten elk van f 50. De verdediger Mr. Rigail Certon verzocht eene milde toenassin der strafwet, Het Ho',deed nog (lieden uit spraak en veroordeelde hem tot 2 jaren gevan genisstraf en 16 boete a 50. Utrecht, 24 Augustus. Gisteren had op den Steenweg in een smederij een droevig ongeval plaats. Een knecht werd door een jongen geplaagd, waarop de knecht den knaap een gloeiend ijzer in de keel stak, zoodat het op zij van den hals uitkwam. De schuldige is in handen der politie en de gewonde verkeert in budeukelijken toe stand. (Per telegraaf.) 's-Gratenhagk, 24 Aug. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gen. is aangeboden een wetsontwerp tot voorziening tegen de ver spreiding van besmettelijke ziekten. De meeuing van het gouvernement is niet om de zorg voor de gezondheidsbelangen der bevolking aan de gemeentebesturen te ontnemen, maar bij dreigende besmetting, hunne macht, waar die tekortschiet, uit te breiden, met bijvoeging van sommige be palingen over maatregelen die buiten hunne bevoegdheid liggen. Z. M. den Koning is hedennainiddag over den Rijnspoorweg in de residentie, vau 't Loo, teruggekeerd 276ste STAlTS-LOTEIl IJ. derde krasse. vierde lijst. Trekking van Donderdag 2d Augustus. N'. 8768 ƒ1500- N'- 15593 f 400. Pryzen van f IA. 290 2839 489G 8784 11878 13128 15060 10871 321 3093 493G 8922 12012 13170 15179 17489 392 3104 6262 9177 12047 13270 15021 17673 432 3251 6556 9326 12095 13704 15622 17728 548 3381 7055 9795 12166 13873 15701 17845 578 3477 7144 9790 12178 13954 15784 17874 844 3730 7390 9821 12426 14130 15878 18595 902 3957 7424 9909 12434 14305 10092 180.49 1034 4084 7769 10201 12438 14390 10529 19101 1280 4418 8350 10438 12545 14391 16050 19281 2335 4500 8605 10638 12949 14432 16702 19501 2344 4572 8765 11002 13058 14027 16820 19706 2370 4742

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3