aangewend, om de vreeselijke ziekte zooveel mogelijk te keeren, of wel haar heerschen te beteugelen. Ook bovenbedoeld stuk is daarom de lezing en toepassing in niet geringe mate waardig; doch, wat in dergelijke stukken meer op den voorgrond moest treden, dunkt me, ontbreekt. Men spreekt en schrijft over desinfecteeren. De meeste menschen weten niet, hoe ze dat moeten doen; wat daartoe noodig is; en, al weten ze het, hoeveel ze, ter desinfectie, van de desinfecteerende stof behoeven, dal weten ze in den regel niet. Mij dunkt, wanneer van Regeeringswege, of vanwege eenige geneeskundige autoriteit beknopt maar duidelijk en klaar werd bekend gemaakt: hoe men woningen, beddegoed, bedden, gebruikte kleederen van cholera-lijders, en van hen, die ze oppassen, behoort te desinfecteeren, en men daarbij opgaf wat en hoeveel daartoe gebruikt moet wor den, alsmede hoemenigmaal en hoelang de verschil lende voorwerpen behoorden behandeld te wor den dat dan zeer velen handen aan 't werk zouden slaan. Natuurlijk moest daarbij ook worden vermeld op welke wijze de burgermman zijn drinkwater moet behandelen om gerust te kunnen zijn. Daardoor toch zou de zoo noodige gerustheid en kalmte onder duizenden worden bevorderd. Wanneer nu ten platten lande een cholerageval voorkomt, slaat bijna een ieder de schrik om 't hart. „Wat moeten wij doen?" is dan de algemeene vraag, en de angst geeft velen voor- beschiktheid voor de ziekte. Wanneer zoodanig klein geschrift door de plaat selijke besturen werd in 't licht gegeven, en meer algemeen daarnaar werd gehandeld, het zou wel licht veel leeds voorkomen. Zelfs moest worden aangegeven, welke voorzorgen maar alweder hoe, hoelang, op welke wijze moeten genomen worden ter desinfectie, bij het begraven van aan cholera overledenen. Moeten de graven niet worden gedesinfecteerd? Zou het de epidemie niet bevorderen, wanneer morgen, of overmorgen, weer een graf wordt geopend, om een aan cholera gestorvene te begraven? Stijgen juist daar niet de miasmen in de lucht, die degenen, die de begravenis bijwonen, in gevaar brengenl Houd steller dezer regelen ten goede ze onder uwe aandacht en die van 't algemeen te brengen. Wellicht treffen ze doel. Naar men aan het Vaderlaud mededeelt, is het financieel plan van den Minister Blussé thans bij den Raad van State in behandeling. Wanneer wij wèl onderricht zijn, zoo leest men in dat blad, dan bestaan de wijzigingen, die daarbij in het belastingstelsel gebracht worden, o. a. in de invoering eener inkomsten-belasting, afschaffing der accijnsen op geslacht en zeep. Van afstand van het laatste der personeele belasting aan de Gemeenten schijnt geen sprake te zijn. Men schrijft uit Sappemeer aan de Prov. Gr. Ct. Naar wij vernemen, is thans de toegang tot onze rijks hoogere burgerschool ook voor meisjes open gesteld. Althans eene tweede jonge dame, nu van Hoogezand, zal, zonder dat daarvoor speciale vergunning is gevraagd van den Minister, den eerstvolgenden cursus bijwonen. De directeur der school moet op eene desbetreffende missieve een toestemmend ministeriëel schrijven ontvangen hebben. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht een Amsterdamsche Gymnastiek-Onder wijzers-Vereeniging, welke zich voorstelt door vergaderingen, lezingen, het uitgeven van geschriften, de Gymnastiek te bevorderen. Tweeëntwintig onderwijzers in de Gymnastiek op de openbare scholen zijn tot de Vereeniging toegetreden. In het bestuur zijn ge kozende heeren P. C. Adrian, pres.; F. G.Croesen, secret.; H. P. A. Wilhelm, penningm.; H. A. Woelders, vice-pres. en biblioth, J. F. B. A.Op't Eijnde, vice-secretaris. Wij lezen in de Arnhemsche Cl.: Iemand, die voor zijn naam niet durft uitko men, heeft het vonnis doen drukken en door Ne derland doen verspreiden, hetwelk het hoog militair gerechtshof geveld heeft, in de zaak Janssen-Gis ser. Niemand heeft dit, dunkt ons, kunnen doen dan Janssen of Gisser, want aan hen alleen is een afschrift van het vonnis uitgereikt. Wij weten zeker, dat Janssen het niet gedaan heeft en vra gen daarom, of de minister van oorl. den majoor Gisser voor een raad van onderzoek zal brengen. Ook zijn wij nieuwsgierig of het voorgevallene in de kazerne te Leeuwarden den 16den dezer tusschen den majoor G. en den kapitein H. met een sluier zal omhangen worden In het Handelsblad heeft de Openbare Meening eenige regelen ingestuurd, waarbij de poëtische ontboezemingen van Dr. Wap en Mr. Burlage, ter gelegenheid van de plechtigheid Antwerpen- Ginneken, nagenoeg worden gereduceerd tot het geen zij waard zijn: de laatste op nul, de eersten op eenige graden onder nul. Men schrijft aan de N. H. Cl. uit Groningen, omtrent het ongeval op den spoortrein, nader: Heden (22 Aug.) namiddags, toen de trein van Meppel te tien minuten voor driën de brug in den Heereweg was gepasseerd en dus op het stations terrein zich bevond, geraakte de locomotief plot seling uit het spoor. De trein ging nog een klein eind weg (eenige meters) slingerend en hortend voort. Toen sprong de locomotief op het naast liggend spoor over en viel op zijde tender bleef daar staan; de volgende waggon (een goederen wagen), alsmede de daarop volgende (de post wagen, waarin eenige passagiers) vielen insge lijks om; de volgende waggons bieren in het, oorspronkelijke spoor en overeind. Behalve ge ringe beschadiging van een militair en van den machinist, zijn bij dit onheil geene persoonlijke ongelukken voorgevallen en kwamen de overige passagiers er gelukkig met den schrik af. Men zal nu trachten den weg zoo spoedig mogelijk weer vrij en bruikbaar te maken, vermits de rails ter plaatse van het onheil veel hebben geleden. Het dérailleeren had plaats even voorbij den laat- sten wissel en de oorzaak van het ongeval schijnt daar ter plaatse gezocht te moeten worden. De wisselwachter had in dit geval geene schuld. Ge lukkig dat het onheil vlak bij het station voorviel en de gang van den trein alzoo reeds zeer ver minderd was. De torpedo's worden nu ook voor de nijver heid van nut, daar zij, volgens een octrooi aan Roberts in Noord-Amerika verleend, gebruikt worden om de petroleum opbrengst der bronnen te vergrooten. In de bron wordt een torpedo gebracht, de put met water aangevuld en dan het buskruid op de een of andere wijze ontstoken. Daar de heer Roberts van meening is dat de olie ingesloten is in spleten en openingen, zouden door de ontploffing die openingen grooter wor den, en dus de toevoer van olie dadelijk na de ontploffing vermeerderen. Bij gelegenheid van het Geographisch Congres te Antwerpen heeft de jury de bekrooningen met toestemming van het Congres toegekend. Onder de atlassen voor het ouderwijs is bekroond de atlas van Kuyper voor Nederland en zijn bezit tingen, uitgave vau Hugo Suriugar te Leeuwarden terwijl buiten concours een medaille is toegekend aan den prachtigen atlas van Indië door Melvill van Carnbee en Versteegh, en een eervolle ver melding aan den gemeenten-atlas van Kuyper, Het getal verleende medaljes is zeer klein. Bij den boekhandelaar H. J. ter Gunne, te De venter, is een tweede druk verschenen van een boekje, dat onder den titel van de Eerlooie de geschiedenis bevat van den gevallen Fran- schen Keizer en der personen die met hem in betrekking stonden. Zonder die mannen te ver dedigen, mag men toch de hoogst ergerlijke wijze afkeuren, waarop in dit werkje, evenals in zoo vele andere uitgaven van de laatste maanden, over gevallen grootheden wordt gesproken en al hunne daden in een hatelijk daglicht worden gesteld.; Geschiedkundige waarde heeft het ge schrift niet: toch schijnt het vele lezers gevonden te hebben, waarschijnlijk juist wegens de zucht van den schrijver om er een bijdrage tot de chroniquc scandaleuze van onzen (tijd van te maken. [H. Hl.) Het eskader onder bevel van den schout-bij nacht Wichers, hetwelk de overblijfselen der bij de Citadel van Antwerpen gesneuvelde officieren naar Moerdijk heeft overgebracht, is heden na middag te 1 uren weder van daar te Hellevoet- sluis aangekomen. Volgens een bericht van Zr. Ms. consul-generaal te Tanger is het verbod van uitvoer van Turksch koren, erwten, boonen, enz. opgeheven gedurende 8 maanden, te rekenen van 31 Juli jl. Het Rijkstelegraafkantoor op het Loo wordt 24 dezer, na afloop der dienst, gesloten; dat te Apel doorn op den 25sten dezer inet beperkte dagdienst heropend. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, gelet op art. 13 der wet van 1 Juni 18G5 (Staatblad N°. 59); heeft goedgevonden te bepalen, dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen die het diploma, vermeld in art. 16 dier wet, wenschen te verkrijgen, zit ting zal houden op Maandag 11 Sept. e. k. en volgende dagen te Leiden. De Minister van Marine brengt, naar aanleiding van de uitnoodiging voorkomende in de Neder- landsche Staats-Courant van den 19den dezer, ter kennis van de zich op non-activiteit bevindende militaire officieren der zeemacht, dek- en onder officieren in het vaste korps en machinisten, dat zij, die wenschen bij te dragen tot oprichting van een gedenkteeken op de plaats waar het stof felijk overschot der op de Citadel van Antwerpen gesneuvelden voortaan in Nederlandsche aarde rusten zal, hunne bijdragen aan het Departement van Marine kunnen inzenden door welks tus- schenkomst de gelden aan de commissie zullen worden ter hand gesteld. Z. M. heeft den heer S. Hartogensis benoemd tot Nederlandsch consul te Mannheim. Z. M. heeft de benoeming van den heer J. H. Becking, surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie dierzelfde middelen te Middelburg, tot adjunct-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roosendaal (Noord-Brabant), op zijn verzoek, ingetrokken; en is benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roosendaal, de heer J. H. Schuylenburg, thans commies ter in spectie derzelfde middelen te Maastricht. Z. M. heeft goedgevonden1°. aan den majoor Jhr. K. W. de Koek, van den grooten staf, adju dant van Z. K. H. den Prins van Oranje; en 2°. aan Hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst den kapitein J. Roosmale Nepveu, mede van genoemden staf, gedetacheerd bij den staf van gemelde Koninklijke Hoogheid, de vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen der versierselen, respectivelijk van ridder 2de klasse der orde van St.-Anna en van ridder 4de klasse der orde van St.-Wladimir, hun door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. BINNENLAND. 's-Gravenhage, 23 Augustus. Uit de Haagsche Scherpschutters-vereeniging zijn na wedstrijd af gevaardigd naar den wedstrijd te Rotterdam J. Becht, M. Vierling Jr., v. Lommei, L. M. Delboy en C. Rutten. De prijzen, die dezen te Rotterdam wellicht behalen zullen, zullen het eigendom der Haagsche vereeniging zijn en weder ouder de leden verschoten worden. Morgen te 10 uren zullen per Rijnspoorweg (volkstrein) circa 1500 handwerkslieden van Arn hem en omstreken naar hier overkomen, ten einde de tentoonstelling te bezichtigen. Dordrecht, 22 Aug. Gelijk wij indertijd onzen lezers mededeelden, werd Mr. H. C. J. Hoog, de afstammeling van een onzer Dordsche aanzien lijke familiën, door een noodlottig toeval, onver wacht aan zijne familiebetrekkingen en zijn uit- gebreiden werkkring ontrukt. Het is bekend, dat deze van moederszijde in rechte lijn afstamd van de gebroeders Johan en Cornelis de Witt. Het was de wensch van den overledene, dat na zijn dood de hem toebehooreude marmeren buste van Johan de Witt aan het museum te Dord recht ten geschenke zou worden aangeboden. Aan dien wensch hebben de nagelaten betrek kingen thans voldaan, en met erkentelijkheid hebben directeuren het geschenk aanvaard, aan hetwelk zij dubbele waarde hechten, niet alleen als een voorwerp van kunst, maar vooral ook uit een geschiedkundig oogpunt, als eene blijvende herinnering aan een der grootste Nederlandsche staatslieden, te Dordrecht geboren. DordrC.) Heerenveen, 21 Augustus. Voor het kantonge recht alhier is eene belangrijke beslissing geval- len betrekkelijk de verpliohting tot betaling van een kerkdijken hoofdelijken omslag, waartegen door den heer M. Meinesz aldaar werd geoppo neerd. Door den kantonrechter is beslist, dat op grond van het reglement op de administratie der kerkelijke fondsen en de kosten van eeredienst bij de Herv. gemeente in de prov. Friesland, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Dec. 1823, N°. S3, ieder, die lid is van de Herv. Kerk, en woont in het ressort der kerkelijke gemeenle, waar hoofdelijke omslag wordt geheven, tot be taling van dien omslag is verplicht, ook al is hij in eene andere gemeente als lidmaat aangeno men en heeft hij zijne attestatie niet overgebracht naar de gemeente van zijne woonplaats. Tevens is bij dat vonnis uitgesproken, dat de voorloopige organisatie en het definitief reglement op het be heer van de Kerkelijke goederen der Herv. ge meente vastgesteld door het algemeen college van toezicht, voor de leden der Herv. Kerk verbin dend zijn. Hari.incen, 22 Augustus. Daar onze stad als zeeplaats, waar dagelijks schepen uit besmette havens kunnen binnenkomen, veel gevaar loopt van de cholera, neemt het gemeentebestuur aller lei voorzorgen. Reeds is besloten een derde filtreer- machine in gebruik te stellen; de kerkelijke arm- verzorgers zijn gemachtigd, op stadskosten aan hunne bedeelden stroo en chloorkalk uit te reiken in de aan de stad toebehoorende woningen is door eene commissie onderzoek gedaan naar den toestand uit een hygiënisch oogpunt. Daar deze allerellendigst is, hoopt men dat het leiden zal tot opruiming dier zoogenaamde allemanswoningen. BUITENLAND. Frankrijk. De Indépendance Beige ontvangt van een harer correspondenten uit Versailles weder een nieuwe oplossing der geschillen tusschen de rechter- en lin kerzijde over de macht van Thiers, waarbij die cor respondent tevens beweert, dat zij inderdaad door de commissie is aangenomen. De heer Saint-Marc Gi- rard in zou als rapporteur benoemd zijn om aan de vergadering een voorstel in overweging te geven, dat slechts zeer weinig van de propositie Rivet ver schilt. Het mandaat van Thiers zou niet op drie jaren gesteld worden, maar even lang duren als deze vergadering bij elkaar blijft. Deze bepalJ gaat derhalve eigenlijk nog verder dan die ;>l den heer Rivet. Deze toch stelde een maximum van driejaj voor en tevens dat, indien de vergadering ,..1 in dien tijd ontbond, de nieuwe vertegenwooJ ging weder zelf zou beslissen over het opdraJ van de macht aan Thiers. Dit nu staat vrij - I gelijk met de bepaling dat zijn mandaat evenljM zal duren als dat van de vergadering, teriH tevens het maximum weggenomen wordt. Een tweede bezwaar van de rechterzijde door het voorstel der commissie evenmin wej nomen worden, namelijk dat bij hare eventi-B ontbinding en gedurende de verkiezingen ea^l constituante door Thiers als het hoofd der tc«l bliek invloed zou kunnen worden uitgeoefj terwijl de rechterzijde in dat geval zeer gasr.B zelf pressie zou willen uitoefenen. Bij het niej voorstel toch wordt gestipuleerd, dat aan Thiers;! durende dien tusscheutijd het oppergezag zali l ven opgedragen. Den naam van president der rj bliek eindelijk wil de commissie behouder,-I dus ook hierin zou de linkerzijde haren tl krijgen. Het komt ons wat vreemd voor dat de ctl missie zoo gunstig voor de linkerzijde gestej zou zijn zonder eenige concessie te doen aan tl tegenpartij, terwijl zij eerst keunelijk tegen M voorstel Rivet was gestemd. Wij deelen daarom het bericht der IndtpI dance slechts mede voor hetgeen het waard tl namelijk als eene combinatie, zooals ieder lil soenlijk blad, dat op de hoogte der FranstJ aangelegenheden beweert te zijn, er in den Intl sten tijd eene uitgedacht heeft. De heer Marcel Barthe zal het volgende arnel dement voorstellen op het wetsontwerp tot oil binding en ontwapening der nationale gardl „De nationalen garden zijn ontbonden. Evenul zullen die battaillons, die medegewerkt hebbl tot herstel der orde in de gemeenten waar tl lusten zijn uitgebroken, en die welke behoorl tot gemeenten waar geene ongeregeldheden hel ben plaats gehad, pas ontbonden worden nail uitvoeriug van de wet op de militaire organisatiel De Siècle verzekert, dat duizenden petities til onderteekening rond gaan, waarbij gevraa! wordt, dat de nationale vergadering zich oei binde. De algemeene formule, waarmee mei de vertegenwoordigers op die wijze verzoell om maar liever naar huis te gaan, is als volgl Aan de HH. leden der Nationale Vergaderitl te Versailles. „De ondergeteekenden, het mandaat der Natil nale Vergadering als geëindigd beschouwen:! vragen hare ontbinding." Hetzelfde blad deelt eene eigenaardige manie! mede, waarop men in verschillende gemeentel van Dordogne den Napoleons-dag gevierd heefll „De inwoners van Lamothe-Montravel, zoo zegt de Siècle, hebben de af beelding van den ex-keizet dezelfde behandeling doen ondergaan, die liet Engelsche volk gedurende twee eeuwen iede: jaar toepast op den samenzweerder Guy Favvket Een stroopop, meer of minder juist den mail van Sédan voorstellende, werd te midden vail eene aanzienlijke menigte rondgedragen, vervol gens op het plein vóór de kerk gebracht el aldaar gevonnisd en verbrand. De asch wel hierop in de rivier geworpen onder de kretfl Leve de republiek! Voornamelijk de jonge ml nen, die deel uitmaakten van de garde mobl hebben deze exécutie op touw gezet." Het I voor de gemeente Lamothe-Montravel waarl.l te hopen, dat er geen Bonaparte weer aan ui regeering komt. Terwijl de meester zoo in Dordogne verbrai! werd, is een zijner dienaren overgekomen nas! Parijs en Versailles, om voor een andere rqpht-1 bank geoordeeld te worden. De Avenir /tier: namelijk, die men de moniteur van het Bonapar tisme kan noemen, verzekert dat de hertog de Grammout, treuriger gedachtenis, van Londet naar Versailles is vertrokken om zich te veranl- woorden voor de commissie, belast met het onder zoek naar de oorzaken van den oorlog. Een dagblad uit de Hautes-Pyrenées, l'Echo du Valides, deelt het volgende vreemde en bekla genswaardige feit mede „In de gemeente Lutilhous zijn in den tijd va» twee dagen al de leden eener zelfde familie, be staande uit vader, moeder, twee zoons en éeae dochter, geheel dolj geworden. Na zich van drie pistolen en eene spade te hebben voorzien, zij» zij naar de omliggende dorpen getrokken e» verspreidden daar overal schrik en ontzetting- Slechts met de uiterste omzichtigheid en groot® moeielijkheden heeft de gendarmerie zich van deze ongelukkigen kunnen meester maken, om ze naar het krankzinnigengesticht van Pau I' brengen. Het is zeer mogelijk dat dit geval overdreven is; maar zonder twijfel heeft men in den laatste» tijd in Frankrijk buitengewoon veel gevallen va» krankzinnigheid en geestverdooving waargeoo- men, als gevolg van de ontberingen en verliezeOi die de bewoners door den oorlog oudergaan hebben. De 3de krijgsraad heeft maar steeds getuigen verhoord. De gouvernements commissaris, de heer

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2