Aan ons Gemeentebestuur. Met allen eerbied voor de dappere verdedigers der citadel gelooven wij, dat in dien weemoedi gen ernst, waarmede vooral het Dagblad van Zuid-Holland dit transport hunner overblijfselen schijnt te willen bespreken, veel gemaakts en opgeschroefds is te bespeuren. Men kan voor jaren geleden gesneuvelden de hoogste achting koesteren, men kan zelfs met een eerbewijs aan hunne nagedachteuis zeer ingenomen zijn, zon der nu juist weg te zinken van bewondering voor „zulk een daad van diep nationaliteitsgevoel," zonder den huilebalk op te zetten en met een zakdoek voor de oogen den stoet te volgen. In geen geval heeft naar ons inzien een of ander blad het recht, zijne subjectieve weemoedige gevoelens in zulk eene zaak aan anderen op te dringen. De firma J. C. Rueb Zonen te Rotterdam beeft, zooals wij eergisteren bij advertentie mede deelden, de redactie der Nieuwe Rolt. Cour. geant woord op een art., voorkomende in het nummer dier courant van 4 Aug. 1871. Dat art. luidt: „De maandclijksche Suikerberichten van de heeren Rueb zullen voortaan in ons blad niet meer worden opgenomen. „Toen de heeren Rueb ons wilden dwingen de N. R. Cl. ten dienste te stellen voor hun bijzondere politieke bedoelingen, en wij, zoo als ieder begrijpt, weigerden, werd ons bevo len de mededeeling der berichten te staken. Aan elk verzoek, in heuschen vorm gedaan, geven wij gaarne, zoo mogelijk, gehoor; maar wij zijn niet gewoon ons bevelen te laten geven, allerminst op zoo onwellevende wijze als door de heeren Rueb. „Om die reden hebben wij de ontvangen be velen niet opgevolgd. „Thans zien wij uit eigen beweging van verdere publicatie van de berichten dier firma af." Genoemde firma nu voert tegen dit art. aan: 1®. Dat de uitdrukking bijzondere politieke bedoe lingen haar vreemd voorkomt, daar zij die, bij herlezing van hare stukken te vergeefs gezocht heeft. Misschien wordt daarmede bedoeld de op somming van de gevolgen en de feiten, die vol gens de firma Rueb en Zonen uit de Internatio nale Suiker-conventie voor dat artikel voortvloeien. In dat geval meent de firma, als makelaar in suiker, wel het recht te hebben hare gevoelens te uiten over de gevolgen eener conventie, die zij in der tijd bij de behandeling in de Tweede Kamer met hand eu tand bestreden heeft. 2°. Dat bevelen en onwellevende termen in de door haar tot de N. R. Ct. gerichte brieven niet te vinden ziju. Tot bewijs daarvan deelt zij ge noemde brieven mede, die inderdaad naar ons oordeel meer het kenmerk van een slechten Hol- landschen stijl dan van dwang en onwellevendheid dragen. Wat de zaak zelve betreft voert de firma aan, dat de N. R. Ct. in der tijd zelf aan de firma heeft verzocht, hare suiker-berichten vertaald te mogen overnemen. In dit verzoek ziet zij van zelf eene erkenning van de bevoegdheid tot eene wei gering. Indien nu de N. R. Cl. de haar toegezon dene berichten slechts gedeeltelijk opneemt, waar doorhunne strekking verzwakt of veranderd wordt, dan meent de firma tot zulk eene weigering te mogen overgaan. Desniettegenstaande is deN.R. Ct. voortgegaan, genoemde suiker-berichten gedeelte lijk eu ouder andereu vorm over te nemen, en de firma kan er niettegenstaande alle moeite maar niet achter komen waar de Nieuwe Roti. Ct. ze toch van daan haalt, daar zij doortastende maatregelen heeft genomen om te zorgen, dat het blad ze niet meer kan krijgen. Niettegenstaande nu deze handelwijze niet onder het bereik der strafwet valt vindt de firma dat zij den toets van fatsoenlijkheid niet kan voorstaan. Er wordt verder een overzicht gegeveu van de stukken, die de N. R. Ct. uit de Suikerberichten v. Rueb Zonen in hare kolommen heeft ach terwege gelaten, stukken die allen meer of min der gericht zijn tegen de Internationale Suiker conventie, waarvan de N. R. Ct. in der tijd de verdedigster was. Dat het blad de gevolgen dezer conventie liefst wil negeeren, daaraan schrijft de firuia zijne handelwijze toe. Doch het volgend oogeublik acht zij toch eigenlijk do pers te hoog, om aan die vooronderstelling voedsel te geven en schrijft de zaak toe aan een ongelukkig toeval. Zij verzoekt ten slotte voortaan in hare argumenten en uiet in hare personen te worden bestreden en teekent zich met achting UEd. Dw. Dienaren J. C. Rueb Zonen. Ziedaar de korte opsomming der feiten,die wel licht,wellicht ook niet tot een kleine schermutseling in de pers aanleiding zullen geven. Wij onthou den ons van een oordeel in de zaak, aangezien zij ons nog slechts van éene zijde onder de oogen is gekomen. Misschien zal deN.R. Cf. ons spoedig gelegenheid geven, haar ook van den anderen kant te bekijken. Voor het tegenwoordige bepalen wij ons dus bij de meening, dat de firma Rueb Zn. onduidelijk Hollandsch maar niet bepaald onwellevend of bevelend heeft geschreven. Het Alg. Dagbl. v. Nederl. zal met 15 Augustus, in plaats van dagelijks, tweemaal per week gaan verschijnen en dan onder den titel van Algemeen Volksblad voor Nederland. Eene merkwaardige advertentie lezen wij in Onze Tolk. „Uitgevers! EeD Journalist biedt aan, brochures te schrijven, over elk gewenscht onderwerp. Matig honorarium, spoedige aflevering. Naam op titel. Adres onder AJ bij den boekhandelaar T. Kouwenaar te Amsterdam." De naam van den journalist staat er niet bij. Als Robert Macaire leefde, zouden wij er hem voor houden. Over elk gewenscht onderwerp eene brochure te schrijven is een talent dat niet te waarderen is, en dan vlug en goedkoop. Vóór of tegen natuurlijk ook. Zoo naauw toch zal de journalist, die over elk gewenscht(?)onderwerp schrijft, niet zien, dat hij niet even goed eene zaak bestrijden als verdedigen zal. Boileau zeide, dat er geen gek zoo groot was die een boek schreef, of er was nog een grooter gek die het las. Of echter op deze advertentie één uitgever zal opdagen gelooven wij niet, vopral niet wanneer men let op de voordeelen die het uitgeven van brochures afwerpt. A. Ct. Het octrooi door den heer Langlet in Engeland genomen, op het springen van stoomketels, door gebrek aan water te verhinderen, is zeer een voudig. Op den ketel wordt een klepkast aange bracht, waarvan de klep zoodanig met een vlotter is verbonden, dat zij opengaat bij te lagen wa terstand. De klepkast is met een buis aan een water-reservoir verbonden, dat hermetisch gesloten is en de uitgedreven stoom (bij te lagen waterstand) drukt op die wijze water in den ketel, tot het veilige niveau weder bereikt is. N. R. Ct. De Zutfensche Courant bevat het volgend adres: Aan de gemeenteraden in deze omstreken. Geven met den dicpsten eerbied tekennen.de oudergeteekendenMusch, van beroep wormen- vreter, woonachtig in een der iepenboomen in Zutfens wandeldreven; Spreeuw, van beroep rit- naaldenverdelger, woonachtig in den toren van Martinet; Vink, van beroep ringrupsvreter, woon achtig in boulevard Coenen; Ekster, van beroep politiebeambte in het vogelenrijk, woonachtig in den elfden populier aan den Warnsveldschen straatweg; Kraai, van beroep meikever-pastei- bakker, woonachtig op den huize Kraaienhof; allen tot dezen behoorlijk gemachtigd door den HoogEd.Gest. heer Ooievaar. Dat zij zich sedert onheugelijke jaren, met be hulp hunner talrijke neven en nichten met den meesteu ijver hebben bezig gehouden met de uit oefening van hun beroep en meer bepaald déar, waar zij ontwaarden dat land-tuinman en boom- kweeker, hunne hulp noodig hadden. dat zij onder uwe aandacht brengen een besluit van den HoogEd.Gestr. heer Ooievaar, waarbij uitdrukkelijk is bepaald om de heeren Pad, slak- kenverdelgers van beroep, niet in het minst te verontrusten; Dat zij, blijkens missive van den lOden dezer maand door het bestuur der afdeeling Anna- Pau wlona-polder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn uitgenoodigd geworden, op zeer aannemelijke voorwaarden, hun domicilium naar Noord Holland te verleggen Dat zij hoogst ongaarne tot zulk eene verhui zing overgaan, uit hoofde der overvloedige gele genheid, die in deze omstreken nog bestaat, om hun brood te verdienen; dat zij, zich grondende op het beginsel, dat alle burgers gelijk zijn voor de wet, zich genood zaakt zien, klachten in te dienen bij uwe bestu ren, ter zake van verregaande mishandeling: Om nog niet eens te spreken van de tallooze gevallen van kinderroof, waarbij dat van den jon gen Mortara niet in vergelijking kan komen, ver- meenen ondergeteekenden niet voor u te mogen verzwijgen dat een geacht bestuurslid der land- bouw-vereeniging in de Hoven te Zutfen zich niet ontziet op onze rechten en vrijheden den schromelijksteu inbreuk te maken, door op zijn bouwland en in de nabijheid daarvan, al wat vliegt te dooden. Zagen wij aanvankelijk uiet ge noegen die jeugdige vereeniging ontstaan en reeds in de toekomst menig onzer voor zijne onschat bare diensten geridderd of gedecoreerd en als kleine belooning in het strenge wintersaizoen eenig voedsel ons door haar toegeworpen, eene oorlogsverklaring van die zijde doet ons hart van weemoed inkrimpen. Al eischen wij de haver niet, die wij als paarden verdienen, het gebeurde gaat alles te buiten wat recht is, wat mensche- lijk is, wat verstandig en wat voordeelig is. Redenen waarom. Ondergeteekenden, Uw Edelachtb. met den meesten aandrang verzoeken met het oog op de belangen van land- en tuinlieden, boom- en bloein- kweekers, paal eu perk te stellen aan alle mis bruiken, door vogelvangers en vogelschieters eige ner autoriteit ingevoerd. Mochten er eenige per sonen zijn, die iemand onzer bij U Edelachtb. hebben belasterd, door zich te beklagen over zaadroof, eene eenvoudige opening der magen van de lijken onzer broeders zal ten volle onze onschuld in het duidelijkste licht stellen, bijaldien dit onderzoek slechts niet geschiede wanneer de oogst te velde staat, want als echte Commune mannen en leden der Internationale brengen onze beginselen mede: „het bevorderen der ver deeling van te groote kapitalen." 't Welk doende enz. Musch. Spreeuw. Vink. Mij bekend, Ekster. Ooievaar. Kraai. De luitenant ter zee der 1ste klasse E. E. Hanel von Cronenthall, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar den 5den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan P. Merkus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Hof van Delft, en is als zoodanig benoemd J. C. F. baron Van Heerdt, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Voorburg. BINJVENLAND. Katwijk aan Zee, 10 Augustus. In deze warme zomerdagen komen vele personen met de stoom- booten van Leiden en elders onze zeeplaats be zoeken. In het groot en klein badhuis en ook bij de ingezetenen zijn veel logées om de zeebaden te gebruiken. Rotterdam, 11 Augustus. Hedenmiddag werd er in het Notarishuis eene vergadering gehouden door de kiesvereeniging Orde, tot het stellen van twee candidaten voor den Gemeenteraad. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd wa ren, nam de heer L. Pincoffs het woord om onder verwijzing op die notulen te protesteeren tegen de bewering in de kiesvereeniging Burgerplicht door een der leden geopperd, als zoude spreker de kiesvereeniging Burgerplicht beschuldigd heb ben tegen de candidatuur vau den heer De Bruyn geagiteerd te hebben. Spreker aarzelde niet die bewering onwaar te noemenhij heeft bij het verdedigen van de candidatuur van den heer De Bruyn niets anders verklaard, dan dat hij het betreurde dat de kiesvereeniging Burgerplicht den heer De Bruyn niet tot candidaat had gesteld. En het betreuren van dat feit zal, dus zeide hij, toch wel niemand, van welk zijde ook, het recht van 'spreken laten ontnemen, en niet geloovende aan eenige onfeilbaarheid, zou hij steeds de vrij heid blijven nemen open voor zijne meening uit te komen. Bij meerderheid van stemmes werden tot can didaten voor de aanstaaude verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad gekozen de heeren Mr. H. W. De Graaf en J. G. Betz. INGEZONDEN. Of aan de Schoolcommissie en wie 't verder aangaat. Ik heb een klacht die gehoord, een billijke wensch die vervuld moet worden. En vele inge zetenen met mij. Men heeft de onderwijzeressen en de meisjes, toen ze Dinsdag II. aan de school op de Boom- markt verschenen ter bestemder tijd, voor een paar dagen teruggezondeu. Dit zij zoo. Ofschoon men vragen mocht: Was er zoo ontzettend veel te doen, dat men in vier weken niet klaar kon komen? Is 't zoo wen- schelijk voor de gezondheid als anderszins, juist in deze dagen eenige uren achtereen door te brengen in pas geverwde lokalen? Hebben we geen dagbladen meer om te adverteeren, dat het onderwijs op die school wat later zou be- ginuen? enz. In het laatste geval zou men on derwijzeressen en kinderen in de gelegenheid hebben gesteld om buiten nog wat van deze schoone dagen te genieten. Ze hebben nog zoo weinig zomer gehad. Doch dit zij zoo, en 'tis al voorbij. Ik heb iets anders. Ieder puft thans van de warmte. De thermo meter stijgt tot 80° Fahr. We zetten alle vensters tegen elkander open om maar een zuchtje op te vangen. We zoeken in onze woningen de ruimste en koelste vertrekken op. Maar onze arme meisjes worden in deze tro pische hitte gestopt in lokalen die te klein voor hen zijD. De school op de Boommarkt is anders ruim genoeg, doch men heelt er een vertrek af genomen om eene massa jongens en meisjes te bergen, die in de scholen van jufvr. Jesse en van den heer van Wijk geen plaats kunnen vinden. Zijn de beide laatste scholen dan te klein voor het personeel en moeten ze worden uitgezet? Zal deze toestand dan niet dagen maar weken duren? Hoe dit zij, het kan eu mag voor het oogen- blik zoo Diet blijven. Onze meisjes zitten opeengepakt, en dat bij 80° Fahr. 1 Als ge 't niet gelooven wilt, gaat het dan maar eens zien. Ach! mijne heeren, hebt een weinig medelij den. De kinderen vragèn maar wat ruimte, en gij kunt immers nog over aDdere lokalen be schikken in deze dagen, bijv. die van 't gymna sium en de hoogere burgerschool? Waarom die steke jongens en meisjes van de andere niet voorloopig heengebracht, in plaats n," dat ééne vertrek op te sluiten? Ik wil vertrouwen dat ge onverwijld te*al!°en zult komen, aan hetgeen de onderwijzett;.uur T kinderen en de ouders eenparig verlangt- Uw dienstw. Die-' oniek mees Leiden, 11 Aug. '71. H. C. ROGGi ndstic juetle BUITENLAND. aU€ noui lorscl siden Frankrijk. De geheele departementale wet is, ztxcondr telegraaf ons gisteren meldde, door de N»i, het Vergadering aangenomen met 519 tegen ltSpenei ineD. Het departement der Seine is er niei|ere begrepen, en hoewel de heer Lambrecht diqer spoedig een ontwerp zal indienen, blijft (ie. toch van het geuieene recht uitgesloten. Oferré gelijke maatregelen gunstigen invloed zulle bedi oefenen op de revolutionaire tendenzen, ;de a mede de hoofdstad trots alle excutiën bek., 295 blijven, uteenen wij te mogen betwijfelen, lal. Het ligt niet aan onverschilligheid van 1 0< en Pouyer-Quertier, dat de commissie «Graaf budget met groote meerderheid de heffis;rderi 20 pCt. op de grondstoffen heeft afgekeurd, te o\ hebben zij toch in de zitting, die deze sltcoud tengevolge had, hunne protectionistische prind si met kracht verdedigd. Het heeft echter u ma baat, en ook de vergadering zal zich zonderud v uiet het gevoelen der commissie vereenigtffien Het ontwerp van den heer Casimir Pór.h die het heffen van een inkomsten-belastiug is ilea de commissie in behandeling." akel Volgens de Frangais zou de commissie- zijr financiëo met het gouvernement ook oneen'end over de in te voeren bezuinigingen. De ui wen van oorlog wil namelijk het leger in tijden, vrede, in plaats van op 300,000 man, steil 'en 410,000 man. Hierdoor zou de oorlogs-begro181'1' die door de commissie op 380 millioen isgeS06 worden opgevoerd tot 500 millioen. Verdi,ien Thiers met het oog op de maritieme uitru;ï8leD in Pruisen de Fransche vloot talrijker iar 1 maken. De commissie nu keurt deze uifdout veel te groot. B' l\ Verschillende Fransche bladen deelendt1 81 genden brief mede, door Delescluze gesd'en- twee uren vóór zijn dood: ieve Lieve zuster, !eer Ik wil noch kan ten speelbal en slachi'»e verstrekken van de zegevierende réactie. Vels<^' mij, dat ik van dit leven afsclicid neem nWl die uw leven voor mij hebt opgeofferd. Mas1! voel geen moed genoeg meer om na zoovel11 ki derlagen Dog een andere te ondergaan. ItHfS* hels u duizend malen, zooals ik uduizendt Pa bemin. De gedachte aan u zal de laatste ziji^ei in mijn geest oprijst voor dat ik ter ruste -ur zegen u, geliefde zuster, u, die mijne een:;u 11 milie zijt geweest sedert den dood van arme moeder. Vaarwel, vaarwel, ik om Mai nogmaals. ntoi Uw broeder, die u tot het laatste oogent na beminnen. A. DELESCin:'^ De derde krijgsraad heeft de ondervragh:in 1 Assi ten einde gebracht en is vervolgen>6n Urbain begonnen. Door verschillende ge:.ius' werd de schuld van Assi aan de hem in ktv:1 d ons medegedeelde rapport ten laste gelegde lJtva bekrachtigd. De gewezen minister van b::'aar zaken, Picard, werd door hem als getu:|Dor vraagd, omdat hij beweerde, onderhande-esc'1 met hem te hebben gevoerd. Wij gaan voort met de acten van beschul aal van de leden der Commune. Ferré, noemt zich Théophile en mag zit? verheugen in gunstige politieke antecede! oncl eid 0t j Opwekkingen tot revolutie vervulden daariit lang een groote rol. Bij de manifestaiie in 1868 schreeuwde hij reeds: „Leve de F' 1 bliek! de Conventie in de Tuileriende R; Notre-Dame Hij was betrokken oed De gende documenten. Op 18 Maart verzette hij er zich met 1"^ in het proces van l'er| maar wegens gebrek aan bewijzen vrijgesp' Hij weigerde bij de instructie te spreken® rapport over hem van beschuldiging is du: leend aan de publieke bekendheid en besct mg H Di tegen, dat de op Montmartro gemaakte geï'jet nen losgelaten zouden worden. Den26stenï >0 i vierde hij zijne verkiezing in de Commune met Dereure en Vermorel een lasterlijk uit te geven tegen het wettige gouverneme»^ 1 Mei werd hij procureur der Commune e"&- daardoor gelegenheid zich uiet allerlei arW™ arrestaties te amuseeren. Den 14den eindclijlïui dezelfde maand verscheen in de Olficiel zijn'j®" noeming tot gedelegueerde bij de prefectuu'jiM politie. Hij schrapte als zoodanig met een [leu len streep bijna al de Parijsche bladen sit On lijst en teekende het doodvonnis vau an gevangene slachtoffers. Aan den moord vau Vfl heeft hij, volgens de verklaring van verschil11 getuigeD, een wreedaardig aandeel geïnd eenige andere leden der Commune was hem volle taak opgedrageu om de monumenten io?

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2