De afloop der verkiezingen te Leiden. Ter zijde van den rouwwagen gaan voorts de veertien gewezen onderofficieren en manschappen, vroeger vermeld, die bij de overname te Ant werpen zijn tegenwoordig geweest; f. de bloedverwanten van de gesneuvelde offi cieren g. de Minister van Oorlog met zijn adjudant; li. de generaal majoor Doorman met den ge pensioneerden kolonel Tiesselinck en den gepen sioneerden kapitein-luitenant ter zee Meesman; i. de hoofd- en verdere officieren, deel uitge maakt hebbende van de bezetting der Citadel van Antwerpen tijdens het beleg in 1832 de militairen en gewezen militairen beneden den rang van officier, deel uitgemaakt hebbende van de bezetting der Citadel of van de flottille op de Schelde tijdens het beleg in 1832 k. de generaal-majoor bevelhebber in de 2de militaire afdeeling; l. eene deputatie van het Nederlandsche offi cierskorps, bestaande uit éen hoofd- en éen subal- tern-officier van elk wapen en van de marine, zoomede van het Nederlaudsch Indisch leger; m. de burgemeester en wethouders der gemeente Breda; n. de oud-militairen versierd met het zilveren kruis o. de militairen en oud-militairen versierd met het metalen kruis; p. tot sluiting van den trein, een piket cavalerie. Hierbij zullen zich aan het Ginneken de bur gemeester en wethouders dier plaats voegen. Bij het neerlaten in het graf zullen de voorge schreven eerbewijzen worden verricht. In Breda en het Ginneken zullen gedurende den geheelen optocht de klokken worden geluid, terwijl de circulatie van rijtuigen langs den te volgen weg zal verboden zijn. Z. M. heeft herbenoemd: als burgem. der gem. Ritthem J. C. Lantsheer; als burgem. der gem. Bunnik, Odijk en Werkhoven C. H.Ruygrokjen als burgem. der gem. Oosterland A. Van der Have. Z. M, heeft C. J. H. Matingré benoemd tot burgem. der gem. Oudheusden. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Gouda Mr. P. J. Snel, adv. en cand.-not. aldaar. Z. M. beeft benoemd tot rechter in de arrond.- rechtb. te Zwolle Mr. S. J. Van Roijen, advocaat aldaar. Z. M. beeft goedgevonden den gepensioneerden kapit. L. Smits, te Maastricht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, vergunning te ver- leenen tot het aannemen en dragen der versier selen van kommandeur der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. BINNENLAND. Amsterdam, 7 Augustus. Gisteren had in het lokaal de Keizerskroon, buiten de Raambarrière, een concours plaats van de Vereenigde Noord en Zuid-Hollandsche Handboogschutterijen. Nadat de vreemde corporatiën te halftien door het be stuur der alhier gevestigde bandboogschutterij Concordia in de rijk versierde zaal waren ontvan gen, sprak de secretaris dier vereeniging, de beer M. Van Praag, een hartelijken welkomsgroet uit, die door de aanwezigen met luide toejuichingen werd beantwoord. Hierna werd de eerewijn aan geboden, en ving de loting voor den wedstrijd aan, waarop zich onmiddelijk de schutters met hunne banieren naar bet strijdperk begaven. Te 1 uur ving de matinée musicale aan, terwijl bij het diner menige toast werd uitgebracht en gulle vriendschap de spijzen kruidde. Des avonds ver zamelden zich de schutters en een tal genoodigden in de zaal, teu einde de soirée musicale bij te wonen, waarna een zeer geanimeerd bal aanving. Aan den wedstrijd namen zes corporatiën deel, 'als: vaö'de Noord-Hollandsche schutterijen, de feestvierende Concordia, benevens Genoegen zij ons doel en Claudius Civillus, en van de Zuid-Holland sche, de vereeniging Willem Teil, de Batavieren en Soranus, waarvan de uitslag was als volgt: le banier-puntenprijs, behaald door: Claudius Civilis. 2e Concordia. Rozen-banierprijs de Batavieren, Rotterd. Ié personeelépuntenpr. G. J. Amelung, de Batavieren. 2é n J- Langeveld, Claudius Civilis. Personeele rozenpr. B. A. Van Loo, Soranus, Rottd. 2 extra prijzen, waarvan de eerste Genoegen zij ons doel. de tweede Willem Teil, Rotterdam. 's-Gravenhage, 7 Augustus. Hedenmiddag is alhier de tentoonstelling, van voorwerpen van den nationalen wedstrijd voor werklieden, in het lokaal van de teekenacademie aan den bosch kant geopend. Het orgel deed zich nu en dan hooren en werd bij afwisseling bespeeld. De re- gelings-cominissie ontving de genoodigden, die in grooten getale waren opgekomen. Daaronder merkte men de ministers op, voor zoover zij in de residentie aanwezig zijn provinciale, militaire en plaatselijke autoriteiten leden van de bestu ren van andere nijverheid genootschappen en vereenigingen; leden der vereeniging zelve; inzen ders van voorwerpen enz. Met de meeste belang stelling werdén de voorwerpen in oogenschouw genomen. Deze nationale wedstrijd en tentoon stelling verdient in hooge mate de algemeene aandacht. Terwijl toch elders door onbezonnen heid of verbijstering zoo veel kwaad gesticht wordt en men den werkman door verkeerde raadgevingen op het dwaalspoor tracht te brengen mag men zich hier verheugen eene tentoonstelling te aanschouwen waarop werk lieden zich beijverd hebben te toonen wat zij in verschillende vakken vermogen. Zij hebben hun tijd en spaarpenningen op heilzame wijze aangewend, ten einde het afdoende bewijs te leveren, dat de Nationale Nijverheid hier te lande volstrekt niet stil staat en in menig opzicht bij die van den buitenlander niet behoeft te worden achtergesteld. Terwijl elders vaak vele groote woorden gebezigd worden, heeft men hier, echt Nederlandsch, daden willen doen spreken. En een der eerste belooningen van den nijveren man zal dan ook zeker het druk bezoek van zijn werk zijn. Wat men alleen betreuren moet, is, dat liet denkbeeld dezer tentoonstelling nog niet meer algemeen werd begrepen, anders zou zij onge twijfeld nog veel uitgebreider geweest zijn. En inderdaad, meer daardoor, dan door het houden van vergaderingen en lezen van gevaarlijke ge schriften, kan de Nederlandsche werkman zelf bijdragen om zijn lot te verbeteren en zich de achting en medehulp van andere standen der Maatschappij waardig te maken. Wat toch de tentoongestelde voorwerpen zelve betreft, ze zijn, uit den aard der zaak vele en velerlei, behoorende tot alle takken van kunstvlijt en verdient, hetgeen werkelijk was ingezonden, alle aandacht en belangstelling, welke dan ook in ruime mate door het groot aantal bezoekers werd betoond. Om voorlooping slechts een alge meen denkbeeld te geven van wat door Neder landsche werklieden, in verschillinde vakken van nijverheid en kunst, werd vervaardigd, waaronder niet zelden door leerlingen, aankomende jonge lingen en meisjes, wijzen wij er hier sleohts op dat 33 verschillende groepen waren vertegen woordigd, aan het hoofd waarvan de allerliefste vrouwelijke handwerken, en niet het minst daar onder de voorwerpen, vervaardigd door de leer lingen van de zoo nuttige industrieschool voor vrouwelijke jeugd, opgericht door het departement Amsterdam der Maatschappij tot Nut van '(Al gemeen. Voor het overige treft men inderdaad schoone voorwerpen aan onder de rubrieken, zilver- en koperwerk, graveerkunst, vergulden en kunsttakken, bouwkundige teekeningen en andere modellen, gouddraad- en passement werk, koper slagerij, zinkwerk, slotenmakerswerk en smederij, instrumenten, zoo muziek als andere, waaronder van zeer samengestelden aard, uurwerken, brand- spuitwerk, timmermans- en schrijnwerk, scheeps bouw, beeldhouwwerk met inbegrip van meu belmakerijen, kunst- draaiwerk, wagenmakerij, kuiperij, mattenlvechterij en makerij, marmer, steen- en pleisterwerk, huis- en decoratieschil derwerk, boek- en steendrukkerij, binderij en cartonwerk, leerlooierij met schoen en zadel- makerswerk, borstelmakerij, sigarenmakerij, en waarom zou 't ook hier ontbreken tinne- gieterij, benevens diverse andere ingekomen voorwerpen, terwijl ook door werklieden uit Oost-Indië (veelal afgeschilderd als weinig vat baar voor kunstvlijt of vrijwilligen arbeid) eene fraaie bezending is geleverd, namelijk die der verschillende handwerkslieden in de afdeeling Batipse en X Kotte's in het gouvernement van Sumatra's Westkust en waaronder modellen van woningen, gereedschappen, weefgetouwen, land- bouw-werktuigen en een aantal geweven stollen, sarongs, Hindangs, hoofddoeken als anderszins, meestal met goud of zilver doorweven of ingezet, alles blijk gevende van groote vaardigheid en net heid van bewerking. Dat onder al de aangewezen rubrieken, tal van voorwerpen zijn die van groote bekwaamheid, van kunstzin en groote vlijt getuigen, behoeft niet gezegd te worden, doch het is hier ondoenlijk om daaromtrent in bijzonderheden te treden, zóó veel is zeker, dat ook thans weder de Nederland sche fabriek- en handwerksnijverbeid blijk ge geven heeft van eene goede mate van ontwikkeling die wij herhalen het in menig opzicht niet bij het buitenland behoeft achter te staan; en zeer zeker zouden vele landgenooten, die gewoon zijn zich in het buitenland te voorzien, hier veel van hun gading kunnen vinden, dat de mededin ging tnet glans kan doorstaau. Later zal wellicht gelegenheid bestaan om dit door aanduiding van velerlei voorwerpen te staven. Leeuwarden, 6 Aug. De afdeeling Leeuwarden der Friesche werkliedenvereniging hield gisteren avond eene vergadering, waarin eenige belang rijke veranderingen van het reglement werden vastgesteld. De vermelding daarvan zal voldoende zijD, om aan te toonen, dat de afdeeling geen beteren weg kon inslaan, dan zij nu heeft gedaan. In art. 1 is als doel der afdeeling het volgende gesteld: ontwikkeling van den werkman in het algemeen, behartiging in het bijzonder van zijne belangen en bovenal aankweeking van eendracht en verbroedering onder den werkmansstand. Volgens art. 2 tracht zij dit doel te bereiken o.a. door elkander in bijzondere omstandigheden stof felijk te ondersteunen, behartiging vau het onder wijs der jeugd, het behandelen zoowel van de sociale, als van de meer praktische vraagstukken op het gebied van fabriek- en handwerksnijver- heid, het oprichten eener bibliotheek en van vakvereenigingen, het houden van tentoonstellin gen onder de leden en het bekomen van een eigen lokaal. Art. 7 bepaalt, dat ieder lid zich verbindt zijne kinderen getrouw de school te doen bezoeken tot dat zij den ouderdom van 13 jaren hebben bereikt. Moch ten er leden zijn, die, wegens te geringe ver diensten of om andere redenen, deze bepaling niet kunnen naleven, dan zullen zij door de kas der vereeniging worden gesteund. De afdeeling telt thans reeds omstreeks 400 leden. Harlinqen, 6 Aug. Met het aanleggen van den havendam vordert men goed. P«,eeds meer dan 100 meter ver kan men er in zee op wandelen. Om de benoodigde specie gemakkelijker aan te voeren, legt men thans een paardenspoor aan, dat met langzame glooiing over pilaars over het aschland tot aan de kruin van den zeedijk loopt. 's-Hertogenbosch, 7 Aug. Reeds van een 330tal leden van het Metalen Kruis is bericht ontvangen van deelname aan de reünie, op 20, 21 en 22 dezer te Breda te houden. Er zullen retourkaarten worden uitgegeven voor vier dagen op de Hol landsche en de Staatsspoorwegen. 1IV GEZOIVDEN. Nu de lange reeks der verkiezingen voor dit jaar (immers zoo wij mogen hopen) afgesloten is, schijnt het oogenblik gekomen om een terug blik op den afgeloopen veldtocht te slaan en het resultaat op te maken. De verslagene mag zijne dooden, de overwinnaar zijne zegeteekenen tellen. Dit laatste mag in Leiden de liberale partij doen. Zij heeft bij de verschillende verkiezingen niet geringe triomfen behaald. De eerste, veelbeteekenende overwinning viel haar reeds dadelijk te beurt bij de benoeming van twee leden voor de Provinciale Staten. Vroe ger bewoog zich deze verkiezing doorgaans op meer neutraal terrein. Men vroeg niet zoo zeer naar de politieke kleur der candidaten, men vroeg alleen, wie door kunde en positie het geschiktst mocht worden geoordeeld, om als vertegenwoor diger van het district de belangen der provincie te bevorderen, en zoo men onder politieke tegen standers mannen vond, die aan die vereischten beantwoordden, men wees ze niet af omdat ze politieke tegenstanders waren. Dat het ditmaal anders moest zijn, heeft inij en velen met mij leed gedaan. Maar wat zouden wij doen? Wij kondeD niet anders dan den toegeworpen hand schoen op te rapen. Van de andere zijde, van clericalen en anti-revolutionnairen kant, heeft men het eerst ook de provinciale verkiezingen tot de kampplaats der politieke partijen gemaakt, omdat men door tusscheukomst van de Provinciale Sta ten op de samenstelling der Eerste Kamer invloed wilde uitoefenen en dit hooge staatslichaam tot een middel van oppositie tegen de liberale begin selen, vooral tot een orgaan van verzet tegen het volksonderwijs, wilde maken. Welnu, wij hebben de uitdaging aangenomen, nu het onvergeeflijke, zwakheid geweest zou zijn, het niet te doen. En de liberale partij te Leiden heeft bij die eerste ontmoeting getoond wat zij wilde en wat zij vermocht. Bij de daarop gevolgde verkiezing voor de Tweede Kamer was een nederlaag te voorzien, want zij was zoo goed als onvermijdelijk. Alle omstandigheden spanden te zamen. Tegenover een aftredend lid moest een nieuwe candidaat gesteld worden; en hoe veel een aftredend lid hier te lande vóór heeft, is dikwijls (nog onlangs ook te Utrecht) gebleken. De aanvankelijk ge stelde candidaat vond in zijne tusschentijds voor gevallen benoeming tot lid der Provinciale Staten aanleiding om de zitting in de Tweede Kamer niet te begeeren, en nu weet men, met hoe kwade kansen het stellen van een nieuwen candidaat, iniddeu in den verkiezingsstrijd gepaard, gaat. Doch wat alles afdeed, de inrichting van het hoofd kiesdistrict Leiden is eene zoodanige, dat het platte land de stad geheel overheerscht. Tegen 1000 kiezers in de stad telt het 1700 daarbuiten. Vormde de stad Leiden een zelfstandig district, ook voor de be noeming van leden der Tweede Kamer, zonder twijfel zou ook hier de candidaat der liberale partij de verkozene geweest zijn, zelfs ondanks de ongunstige omstandigheden waarvau ik moest gewagen. Eindelijk, de verkiezingen voor den gemeente raad. Er waren er, die meenden, dat onder den ruiuiereu kring van kiezers, die hieraan deelne men, zich minder ingenomenheid met de begin selen der liberale partij zou openbaren. De uit komst heeft het tegendeel bewezen. Ook op dit terrein ware het wenschelijk, dat men de vraag, welke politieke richting is de candidaat toege daan, kon laten rusten, om alleen te vragen: is hij een man van kunde en rechtschapenheid, die de belangen der gemeente in den raad wakker en goed zal behartigen? Maar ook hier is dit onmogelijk geworden sinds onze wederpa, ook op dit terrein den candidaten een iirï6611' dwingen uit te spreken. Ook hier werd c;me strijd aangeboden en aanvaard. En met c)n^ uitslag? Twee mannen, liberalen bij uitne-enc' heid, tegen wier herkiezing de tegenpar)r krachten had samengespannen, werden met?' meerderheid benoemd; de plaats, ledig geR'heK door den dood van den heer Hoog werd 106 lijk door den candidaat der liberale partij83111 nomen. En toen ten slotte bij de herstetnrï^ nog in de vervulling van twee ledige zetel: lasti: en 1 zien moest worden, was de strijd weinig mg een schijnvertooning. De tegenstanders veld geruimd of schermden met wapenei botheid zij zeiven het best konden kenner Deze uitslag van den verkiezingsveldto- Leiden is een merkwaardig feit, en 't licht te stellen, niet ter wille van eei triomfgeschetter, is het dat ik mij verink: te wijzen. Als men eenige jaren terug dent'*'6" men tot de erkenning komen, dat er in L i veel veranderd is. Men behoeft er niet v,; c lang gewoond te hebben om zich den IODIC herinneren, waarin de liberale beginse'i:oest( weinig in tel waren. Thans zijn zij wijdesj gei doorgedrongen tot den kern der burgerij. ,nt Van waar dit? Er zijn onderscheidene r;.in jj voor aan te wijzen. In de eerste plaats mt3rde( de volharding, waarmede de mannen, d erS0i beginselen voorstonden, den strijd in sfe ve ongunst en teleurstelling hebben volgelj de Voorts zonder twijfel de houding hunnet3I1 di standers zeiven, die geen gelegenheid verzeen om den liberalen allerlei boosheid toe tje zi ten, hen nu eens, naar 't pas gaf, als roocieten blikeinen, dan als vijanden van oranje, dtoor als nog onlangs, als geheime commune-tr mi af te schilderen! Deze belachelijke beticlen, hebben het meeste kwaad gedaan aan ten ze uitbrachten; want het gezond verstaiyille burgerij heeft allengs ingezien, dat hel: De goede zaak kan zijn, die zulke wapenen Lan T Daartegenover wonnen de liberalen sya: Noi omdat zij den strijd met open vizier voeróet o Geen geheime committés, die den kienen b candidaten opdrongen. Geene verrassende rem daturen op het laatste oogenblik. De verlchiji werd zóo voorbereid, dat de kiezers zeluand vrij en open debat hunne stem op de waariirgai kond6n bepalen. De vereenigingen Het /Ijiveri Belang en Voorwaarts, steeds in ledental >p d groeijende, streefden er naar, eene vo/Btónke worden. Zij wilden niet anders zijn dan de»eid nen, waardoor de kern der burgerij hare .mee heid uitspreekt. Eu dit zijn zij g«vra4Mi.Voiui lijk, niet het minst hebben de liberale beginet hunne zegepraal te danken aan hunne tran gezonde levenskracht, die zich niet in wottij maar in daden uit. Men heeft ook in onze.hjke stad kunnen waarnemen, dat van haar dedoor stoot uitgaat tot handelen, om te breken uisijnt ouden sleur, om te hervormen waar herrcwil noodig is, om nuttige zaken tot stand te bn Vi om het volksonderwijs op breede en vaste;kani slagen te regelen, om den druk der belas 1ua' billijker te verdeelen, om de gemeentelntem' noodelooze uitgaven te ontheffen, omdev: °P- wikkeliDg der welvaart te bevorderen, u natl gelegenheden tot ontspanning en gent ult zamenzijn te openen- Nog eene opmerking ten slotte. Doord, teD verkiezing zijn in den gemeenteraad la'- s'ac nieuwe namen gebracht, maar ook naar wijt beh nieuwe krachten. Wij mogen verwacht deze haren invloed ten beste der gemeens laten gelden. Er blijft nog veel te doen cr dringend voorziening eischte. Ons plaatse lastingstelsel is nog altijd niet wat hei moet; de zorg voor de volksgezondheid doortastende banden. Het wordt tijd, date: de Buïne ophoude een zandwoestijn of eet derpoel te zijn. Zoo zou ik meer kunnen te »et Ons plaatselijk bestuur is welgezind genoe; men kan het ook met den besten wil nis Pa' den eisc I sch das we ziel eisi we Th zal spreken van zekere weifelmoedigheid, diem schijnt te zijn, dat de zaken noch flink aaa noch vlug afgedaan worden. Mogen de i elementen, die Leidens burgerij thans in de: gebracht heeft, ook hierin toonen werkelijk11-; krachten te zijn, dat zij tot meer voortvare: 8 aanzetten. S. Vissoi-' BUITENLAND. mg nil mc fioi - re< Frankrjjk. De „Société d'économie politique" heeftlUs DU eene belangrijke zitting gehouden onde" Ou zitterschap van den heer Hippolyte Pas' scheidene afgevaardigden uit de Nation: gadering, die behoorden tot de vrij ham eeniging, waren er bij uitgenoodigd. De bee Say, oud-voorzitter dier vereeniging, herin' J in korte woorden, die zeer toegejuicht dat de voorstanders van den vrijhandel vergadering zich er toe bepaald hadde® zaak te verdedigen, door te strijdeD wederinvoering der rechten op de grond'1. De heer Flottard, secretaris der vrijl»

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2