aü VEKÏtfcTltfy. Garenmarkt, Wijk 2, N°. 202, raveusande Guicherit, VaD Houten, Jansen, in c ins, Piepers en Van der Vliet, et bestuur heeft geen verdere voorstellen, gen zullen worden behandeld de voorstellen de leden. e voorzitter sloot hierop deze avond-bijeen- n. ist, onder uitnoodiging aan de leden om van aangeboden gelegenheid gebruik te maken zich in den Koninklijk Zoölogisch-Botani- |i( n tuin alhier te begeven. Aldaar waren lal van belangstellenden aanwezig en wer- sstuur e ien c. •ing heust de leden der vereeniging door vele officieren het garnizoen op broederlijke wijze ontvan- Het muziekkorps der Schutterij alhier, dat, e het al noch in talrijkheid nocb in deugde- leid van samenstelling te vergelijken zijn met van het korps grenadiers en jagers, niette- toonde zeer goede elementen te bevatten, een uitstekend programma ten beste, waar- sommige nommers door fiksche uitvoering I op, O. a acht: teteri' illinjl onder de verdienstelijke leiding van den ka neester Becht ongemeen voldeden. Gisterenavond werd er in de zaal op den weelen Burgwal alhier eene algemeene ver- z^n'3ring gehouden door de Nederlandsche Natio- tot jliog werklieden-Vereeniging. Deze vergadering d gepresideerd door den heer Beth, die bij opening dank betuigde voor de trouwe op- ist en daarin zag vertrouwen in en sympathie het bestuur. De voorzitter ging daarna over de mededeeling van de voorloopige werkzaam- en akei j ^'"'en van het bestuur welke bestonden in het Iet ti, imer lelijk 'en van een band tusschen patronen, werk- n en deze vereeniging, en het opstellen van programma en reglement. Dlai'at het eerste punt betreft was gebleken, dat verbinding met de vereeniging van patronen 'aa'' werklieden niet het gewenschte resultaat heeft '108 lieverd, daar die vereeniging nog niet was naarinstitueerd en dus eene zamensmelting van 0111 Ie vereenigingen als ontijdig was aan te mer- 5reü-, deze vereeniging was reeds verder gevor- °P§ei; nogtans was men het over en weder geweest, dat er grondbeginselen zouden ge- ""den worden elkander bij voorkomende gele heid de hand te reiken. De voorzitter hoopte 11 het door het bestuur vastgestelde reglement, ^'.goedkeuring der vergadering zou wegdragen. de lezing van programma en reglement t. Bi[te de voorzitter het wenscbelijk met een en- lilisn woord de grondbeginselen der vergadering hetjt te leggen. Het groote grondbeginsel ligt in i hel 6 van het programma dat zegt, dat vereeni- van kapitaal en arbeid gepaard met orde en lor-.'-r jdienst de middelen zijn tot veredeling van i,»»i werkmaD. Dit denkbeeid was reeds op het fierheids-congres te Haarlem dit jaar in de De Hnd Jnni gehouden, door deu president van '«I tol congres voorop gezetdeze noemde het ka- aogt-.al de vader en het kind van den arbeid. Spr. ar Vofde dat deze opmerking juist was het kapitaal angt't de verplichting den arbeid tehulp te komen, nu otige arbeid blijft in het niet omdat er gebrek •an kapitaal; tot verbetering van het lot van onde werkman is vooral noodig kapitaal, dat ge- rgetht zou kunnen worden in de andere standen wej maatschappij, maar omdat die andere stan nic daartoe niet verplicht zijn is er een beter renldel dat den arbeider verheft, dat is, het kapi- i o:l in eigen boezem te vinden. Door samen wer- in Ig en besparing kan men langzamerhand een Bpitaal vormen. Eigen kapitaal is eene voldoe ning voor den arbeider zeiven. Om gemeld doel iii bereiken noodigde de voorzitter de reeds toe reden leden der vereeniging uit op orde, eerbied dvr>r de gestelde machten en zedelijke handelin- id«, opdat er een roep zou uitgaan, dat dit een te eeniging is van fatsoenlijke werklieden. Orde lonifgodsdienst is het eenige ware middel om dgeot te worden, eerbied voor de gestelde machten t iaën eerste vereischte in ons land. Het Neder- ndidsche volk is een ordelievend volk en de hel telde machten weten zeer goed hoever zij de ngtiheden kunnen uitstrekken; ieder die anders ng ikt gnat op een verkeerden weg die tot ouder paars en verderf leidt. Voorts zijn in het regle- Igeint zoodanige bepalingen opgenomen als het be ur heeft gemeend dat de algemeene sympathie ,ok vergadering zal wegdragen. Ten slotte ge de hij dat door de verschillende bepalingen ofliïi het programma aller belangen werden be- sostigd en daarom vele n tot de vereeniging zou- hieii toetreden. Deze reden, waarvan wij de :ei.Uitrekken wedergeven, werden algemeen toe- [,aicht. ve>ihans zou voorlezing worden gedaan van het ji^gramma en het reglement, dat de voorztiter i: Dofde dat moest worden gearresteerd, maar z,j,,rtegen werd door een lid opgemerkt dat men j(dA n°g op hetzelfde standpunt bevond als in 3ve.,e vorige vergadering want dat men onvoor- ^,'eid was om zoo maar na voorlezing van beide >ne"ken, deze goed of af te keuren. Hij deed nog- TSials het verzoek èn programma èn reglement In doen drukken en tegen betaling verkrijgbaar j.'stellenl en dan op eene latere vergadering D,»rover te spreken en ze vast te stellen. De eplrzitter autwoordde dat men van dat punt dat eiïAr het bestuur is overwogen, heeft moeten af in, De vestiging van de vereeniging zou nooit worden bereikt. De zeven bestuurleden hadden reeds verschillende avonden aan de vaststelling besteed, hoeveel iijd zou er dan niet niet noodig zijn wanneer deze vergadering er aan zou moe ten deelnemen. Evenwel waren de leden be voegd wijzigingen in onderscheidene punten voor te dragen, voor zoover zij meenen mochten, dat die verbetering behoefden. Daarna werd tot de voorlezing van het pro gramma en het reglement overgegaan dat menige goede bepaling bevat en den arbeider op een zelfstandig standpunt in de maatschappij plaatst. Daarna werden onderscheidene punten zoowel door leden als bezoekers besproken, waarvan bet belangrijkste was de bepaling, voorkomende in art. 5 van het programma, dat inhoudt dat deze Vereeniging zich schaart rond het Stamhuis van Oranje. Daarentegen werd door een lid krachtig geprotesteerd en het beter geacht dit art. te doen vervallen, terwijl een ander de bepaling goed keurde vooral omdat deze Vereeniging een tegen hanger moest zijn van de Internationale. Een be zoeker geloofde dat het beter was dat de Ver eeniging zich niet constitueerde en dat de president de leiding niet verder op zich zou nemen als deze bepaling kwam te vervallen. Hij achtte het echter weuschelijk dat de Vereeniging, nadat zij zou zijn geconstitueerd, zoo spoedig mogelijk dit punt zou uitmaken. Nadat door een ander bezoeker een krachtig woord om toe te treden was gespro ken werd door een lid van bet bestuur in het midden gebracht, dat de Nederlandsche werkman moet staan of vallen met het Huis van Oranje. Ten slotte nam de Voorzitter nog het woord en drong aan tot toetreding, zoowel van reeds ingeschreven als nog niet ingeschreven personen zij die zouden toetreden werden geacht met de bepalingen van het reglement in te stemmen. Op de vraag tot hem gericht, of, wanneer het Huis van Oranje valt, men heeft het in 't vorige jaar met een machtiger staat gezien, de Vereeniging niet ontbonden is, autwoordde hij, dat men daar aan nu gelukkig niet behoeft te denken, maar dat in dit geval elk Nederlander begraven is. Toen werden de discussien gesloten en tot de aanneming van leden overgegaan. Groningen, 1 Augustus. In de gecombineerde vergadering, heden alhier gehouden ter zake van de militaire inundatiëu in deze provincie, werden deze 2 punten behandeld: de vraag, of die inun- datiën werkelijk gesteld kunnen worden? En zoo ja, of die dan eenig nul zullen hebben en zullen kunnen hebben? (Teu aanzien van de wettelijke regeling van dit onderwerp had onlangs het Con gres alhier reeds een besluit genomen.) Hoezeer men het hier vrij wel eens is, dat de vorenstaande twee vragen ontkennend moeten beantwoord wor den, achtte de vergadering het echter wensche- lijk, de zaak op het terrein zelf nader te doen uagaan. Te dien einde zal de som van ƒ1000 worden bijeengebracht, ter bestrijding der noodige kosten van onderzoek. Daarna zal nader worden beslist, wat verder gedaan zal moeten worden. Winschoten, 1 Augustus. De oprichting van het monument op het slagveld van Heiligerlee, in de nabijheid van deze plaats, begint thans blijkbaar te vorderen. Gisteren werd namelijk aanbesteed het maken van het voetstuk met hardsteenen buitenbekleeding, ten behoeve van het monument. De laagste inschrijver was H. Dik alhier, voor de som van f 2,738. BÜITENLAIVD. Frankrijk. Zooals wij gisteren mededeelden heeft de regee ring zich, wat het voorzitterschap der prefecten over de departementale commissies betreft, met de commissie voor het wetsontwerp verstaan. Er blijft echter een gewichtig punt over, waaromtrent zij het nog niet eens zijn. Art. 24 van het ont werp namelijk geeft aan de algemeene raden het recht om, op initiatief van twee derden hunner leden, buitengewoon te vergaderen. Het gouver nement is niet zeer gezind eene dergelijke machts uitbreiding aan de departementale lichamen le geven. De commissie daarentegen oordeelt haar noodzakelijk voor buitengewone omstandigheden, zooals Frankrijk ze juist in den laatsten tijd ge kend heeft. Nog meer dan met de commissie voor de de partementale wet is de regeering in strijd inet die voor het budget. De heer Pouyer-Quertier heeft toegestemd om afstand te doen van de zoo genaamde drawbacks (inkomend recht op de grond stoffen, dat gerestitueerd wordt voor de daarvan gefabriceerde voorwerpen, wanneer zij worden uitgevoerd.) Doch in de plaats daarvan wil de minister stellen de zoogenaamde tijdelijke toela ting d. i. vrije invoer der stoffen, met het geven van waarborg, dat zij onder een anderen vorm weder uitgevoerd zullen worden. De commissie is hiermede echter in geenen deele ingenomen, daar de twee stelsels in den grond op hetzelfde neerkomen en het tweede nog meer aanleiding tot bedrog geeft dan liet eerste. De Nationale Vergadering heeft besloten tot de prise en cousidératiou van liet voorstel des heeren Ravinel oui den zetel van het bestuur voor goed te Versailles te vestigen. Hierbij zijn geene de batten gevoerd over de strekking van het voorstel daar alle partijen het eens zijn, dat deze gewich tige quaestie slechts na nauwkeurig onderzoek in de afdeelingen moet behandeld worden. De heer Pouyer-Quertier heeft belangrijke me- dedeelingen gedaan over de achterstallige belas tingen in de departementen, die door de Duitsche legers werden bemachtigd. Aan de provinciën, die reeds aan de Duitschers hebben opgebracht zal niets achterstalligs in rekening worden ge bracht; diegenen, die meer betaald hebbeu dan het verschuldigde zullen hiervan restitutie krijgen. Wat de gemeenten betreft, die door de Pruisen op schatting zijn gesteld, de regeering doet ijverig onderzoek, welke maatregelen genomen moeten worden om dezen last voor hen te verzachten. De interpellatie door den generaal Du Temple gevraagd, door den heer Thiers geweigerd, heeft buiten de kamer nog aanleiding gegeven tot een hevig gesprek tusschen deze twee heeren. Gene raal Du Temple verweet voornamelijk aan het hoofd van het uitvoerend bewind, dat hij de be langen der conservatieve partij verwaarloosde. Thiers werd op laatst zoo driftig dat hij zeide: welnu kom wanneer gij wilt met uwe interpel latie voor den dag, wij zullen zien, wien de kamer in het gelijk zal stellen. Den volgenden dag is in de iloniteur een artikel verschenen waarin de weigering van Thiers gerechtvaardigd wordt. Het Journal O /ftciel bevat een uitvoerig rapport van Mac-Mahon over de militaire operaties, waardoor Parijs aan de handen der opstandelingen ontrukt is. Verder heeft het nog een belangrijk artikel gewijd aan de weerlegging van hetgeen Eugel- sche bladen, met name de Times, hebben geïnsi nueerd over de slechte behandeling der gevange nen te Satory en in de Orangerie te Versailles. Daaruit blijkt inderdaad, indien het de strikte waarheid behelst, dat de gevangenen wat voeding, kleeding, bezoeken van hunne familie, reiniging enz. betreft, volstrekt niet te klagen hebben. Generaal Trochu heeft rapport uitgebracht over een wetsontwerp, door den minister van oorlog ingediend, tot herziening der militaire graden. Bij de snelle vorming namelijk van de legers, die aan den stortvloed van Duitschers weerstand moesten bieden voornamelijk bij die van het Loire-leger, zijn natuurlijk allerlei officiers- en andere graden toegekend aan personen, die er in gewone omstandigheden niet aan zouden durven denken. Het ontwerp nu strekt tot afschaffing van de decreten van 13 October, dat eenigszins gematigd werd door dat van 3 November, en waarbij de gewone regelen voor bevordering tijdelijk werden opgeheven verder om eene com missie te benoemen, om in de toegekende gra den, naar eisch der tegenwoordige omstandighe den, verandering te brengen. Generaal Trochu heeft gunstig geapporteerd en alleen eenige ver anderingen over de te benoemen commissie voorgesteld. Engeland. De verklaring der regeering, dat de tegen het najaar voorgenomene herfst-evolutiën van militie troepen en vrijwilligers in Berkskire niet plaats zouden hebben, heeft een zeer slechten indruk gemaakt. Bij zijn optreden gaf het gouvernement hoog op van den ijver, dien zij voor de militaire zaken zou ontwikkelen. De verpleging, kleeding, bagage-treinen, administratie enz. zouden allen veranderd worden. De oppositie had er geen groote verwachting van, doch de ministerieele partij deed alsof Gladstone en zijne colleges ge heel nieuwe, onfeilbare systemen voor al die zaken hadden uitgevonden. In het najaar zou nu al dat schoons ten toon gespreid worden, en plotseling kondigt de regeering aan, dat de oefeningen geen plaats zullen hebben, en dat wel onder voorwendsel, dat de soldaten het in de maand October door door de vorst en de sneeuw te koud zullen hebben. De tijden zijn echter voorbij, dat de krijgshelden tegen het najaar het zwaard in de schede steken en voor den winter naar huis gaan. Wil men dus de soldaten indei daad oefenen, dan moet men niet met zorg gun stig weer voor hen gaan afwachten, maar dan dient men ze juist aan de krijgsontberingen te wennen. Zooals de telegraaf meedeelt is de beraadslaging over de ballot-bill in het lagerhuis afgeloopen. Gladstone heeft dit gedeelte der vertegenwoor diging dus niet meer met eene lange najaars zitting te bedreigen, als het met zijne kiesher- vorming niet wat spoed wilde maken. TELEGRAMMEN. Versailles, 4 Augustus. In den aanvang van de zitting der Nationale Vergadering las Albert Grévy een rapport voor, waarin betoogd werd dat het geheele volk de schade dreigen moest, welke de door den vijand bezette departementen geleden hebben. Frankrijk zou zonder schande zich niet kunnen onttrekken aan hetgeen een zedelijke plicht en een nationaal politiek belang is. Het behoort de oorlogsschattingen en heffingen, door de Duitschers opgelegd, te vergoeden. Na hem nam Thiers het woord. Parys, 4 Augustus. De berichten uit Versailles van hedenochtend doen vermoeden, dat de dis cussie over het voorstel om de zitting te verda gen, zal worden uitgesteld. Men wenscht eerst tusschen de verschillende parlementaire fractiën eene overeenstemming tot stand te brengen, dat nog niet geschied is. De Gemeenteraad alhier heeft tot voorzitter gekozen den heer Vautrain met 69 van de 70 stemmen, tot vice-presidenten de heeren Adam en Fremyn, tot secretarissen de heeren Leveille, Martial, Bernard Marmottau en Felix Dehaynin. In een rapport zet de prefect van het departe ment der Seine den toestand der financiën uiteen. De conclusiën van het rapport strekkeu tot het aangaan van eene leeniug van 350 millioen, terwijl voorts machtiging wordt gevraagd om in den loop van 1871/72 eene vlottende schuld aan te gaan van 60 millioen francs. Londen, 4 Augustus. Heden zijn de laatste clausuleu van de Bill op de Verkiezingen (Ballot- Bill) door het Lagerhuis aangenomen. De derde lezing zal op den 7den plaats hebben. Parys, 4 Augustus De bewering van een dag blad van Posen, dat Frankrijk de Poolsche uit gewekenen verdrijft, is van allen grond ontbloot. Geen enkele Pool, behalve diegenen, die aan het oproer der Commune hebben deelgenomen, heeft van gestrenge maatregelen te lijden gehad. Het voorstel Ravinel, om de ministeriën defi nitief te Versailles te vestigen, vindt een gunstig onthaal. Men berekent, dat 360 leden der Natio nale Vergadering voor Versailles, en 200 voor Parijs zijn. Versailles, 4 Aug. In de Nationale Vergade ring was het voorstel om de schade, door den vijand toegebracht, gelijkelijk door geheel Frank rijk te doen deelen aan de orde. De rapporteur zeide dat het gouvernemeut en de commissie het eens waren geworden over het beginsel. Het be drag der gevraagde restitutiën is 666 millioen, waaronder echter 580 millioen voor vermindering vatbaar is. De 200 millioen die Parijs heeft moeten opbrengen, is daaronder niet begrepen, en zal ver goed worden. Thiers antwoordde, dat hij niet kan toelaten dat de kamer veronderstelt dat het gouvernemeut het beginsel van geheele schadeloosstelling aan neemt. Daartoe zou een milliard noodig ziju. Zooveel kan de schatkist niet betalen. Hij wilde ruime en spoedige hulp verleenen, waar zulks noodig was. Nog vele andere sprekers voerden het woord. De hr. Ventavon bestreed het beginsel der scha deloosstelling en raadde der vergadering aan om eenvoudig te besluiten, dat men gelden beschik baar zal stellen tot verzachting van het lijden der getroffen bevolking. De beraadslagingen zullen morgen voortgezet worden. Van 15 leden der commissie hebben drie zich verklaard voor de overbrenging der verga dering naar Parijs. De volgorde van de voornaamsten die voor deu krijgsraad moeten te recht staan is: Assi, Billio- ray, Clement, Champey, Courbet, Descamps, Ferrat, Ferré, Grousset, Jourde, Parent, Lisbonne, Rastoul, Regere, Trinquet, Urbain, Verdure, Dann, Rossel, Speciel, Rochefort, Monrot, Morel. Londen, 5 Augustus. De graaf van Parijs en zijne gemalin zijn naar Parijs vertrokken. Napoleon verzekerde onlangs, dat Fraukrijk nooit zou dulden, dat het beginsel van den vrijen handel geschonden werd. De Lords hebben de legerbill bij derde lezing goedgekeurd. Parys, 5 Augustus. De commissie voor de reorganisatie van het leger heeft zich bezig ge houden met het voorstel om de nationale garde te ontbinden. Na een levendige discussie heeft de commissie tot de behandeling van het voorstel besloten. Generaal Chanzy, die tegen de nationale garde is, werd tot rapporteur benoemd. Gemeenteraad- Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag den lOden Aug. 1871, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Benoeming van een lid in de plaatselijke commissie van toezigt op de scho len voor middelbaar onderwijs. 2°. Benoeming vau 3 leden in het bestuur van het Werkhuis, buiten den Gemeenteraad, bij periodieke aftre ding. 3°. Benoeming van een regent over het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis 4°. Verzoek van H. P. Werst, om ontslag uit de betrekking van 1ste hulponderwijzeres 2de klasse, bij de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor meisjes. 5°. Rekening van ontvangst en uitgaaf der gemeente, over het dienstjaar 1870. 6°. Adres vau J. Van der Meer, houdende verzoek dat de palen, geplaatst bij het Commissaris huisje van het Haagsche en Deut sche veer, worden weggenomen. V. Rekening over 1370, van a. de dienstdoende Schutterij; b. de Vereenigde Gast en Leprooshuizen; c. het Werk huis; d. het Evangelisch Lutbersch Wees- en Oudeliedonhuis. 8°. Suppletoire staat van begroo- ling van het Gereformeerd Minne of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis, voor 1871. MUZLEKUITVOERLNGEN. MUSIS SACRUM. Op Zondag 6 Augustus des namiddags halftwee door het korps muziekanten van de Leidsche Schutterij, onder directie van den kapelmeester J. K. H. Muller. Programma. Eerste afdeeliug: 1. Ungarischer Kiönungsmarsch, Stisiuss2. Con cert ouverture, Tit'l; 3. „Pastoral SongsWalzer, Basquit4. Souvenir de l'opéra: „Indra", Flotow. Tweede aldeeling. 5. die Heimkehr", J. K. 11. Muller; 6. Cavatine voor Cornet Pistons, SuppÉ 7. Fantaisie: „Robert le Dioble", Meyerbeer; 8. Qua drille: „la grande Duchesse", Offenbach. Zij die iets te vorderen hebben van den Heer J. H. VAN SANTEN K.OLFF, in leven Student in de Medicijnen alhier, worden verzocht vóór ÏO Augustus hunne rekeningen in te zenden bij den Pedel van het Leidsche Studenten-Corps P. SOMERWIL, Breêstraat. wordt gevraagd met 16 September aanstaande: eene KOODIIULP-ftEVKEMEID, en ecu TWEEDE 91EI8JE voor ligt huiswerk Naaijen is eene aanbeveling.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3