bruik, dat hij zijne ministers nagenoeg geheel op iel(den achtergrond plaatst. Daardoor gaan onver- aKlwachts ook van de linkerzijde verscheidene stem- men op tegen het plan om hem voor twee jaren het uitvoerend gezag op te dragen. Zij, die meer ^onverschillig zijn voor de regeerings-organisatie, naar in de eerste plaats letten op het sociaal 5 d:ielang van het land, kunnen onder deze omstan- igheden met eene bestendiging van het bestuur -an Thiers niet ingenomen zijn. De vrees, dat 16 lij voor 's pausen wereldlijke macht in de bres 'ul ;ou willen springen, is nu vrij wel uit den weg irz ;eruimd. Indien echter nog eens het schip van 'ic taat, dat hij opnieuw heeft opgetuigd, voor hem et 'erloren gaat; dan zal de hardnekkige vasthou ding aan zijne oude protectionistische begrippen 'IJ';vel de klip zijn, waarop hij schipbreuk lijdt. J'et' Het is niet onwaarschijnlijk, dat, indien Jules ^el:3imon met zijn vriend Jules Favre den minis- !0C erszetel verlaat, noch voor het onderwijs, noch 'rU;700r buitenlandsche zaken eene afzonderlijke at® portefeuille zal blijven bestaan. Aan beide depar- .ementen zou dan slechts een onder-secretaris 'aVan staat worden aangesteld, zoodat langzamer- TOi'aand de heer Thiers de geheele leiding der zaken j n zijn persoon zou gaan vereenigen. ub De twee linkerzijden der Nationale Vergade- ie?ring hebben besloten, met elkander in eene >et vriendschappelijke verhouding te blijven, doch niet ineen te smelten. De voorname reden daar- vs-.voor is, dat zulks eene wantrouwige vrees bij de nogematigde elementen der Kamer zou gaande inmaken. wt De heer Vautrain, gematigd republikein, die itebiiet tot de candidaten der Uuion Parisienne de oehoorde en toch met vlag en wimpel werd ge- iDjiOzen, zou veel kans hebben om tot voorzitter irliyan den nieuwen Parijschen gemeenteraad be- ïrmoemd te worden. jror Volgens de Monitcur de la Meurlhe zal binnenkort die.Jnder voorzitterschap van den Minister van Bin- 1 oj.aenlandsche Zaken eene bijeenkomst gehouden networden van de prefecten der departementen, die nog door de Pruisische troepen bezet zijn. Men erl tal daar beraadslagen over de beste wijze om e j.sonflicten te voorkomen door doelmatige huisves- j Jing, kazerneering enz., en om de lasten, die door (jdljie voeding der vreemde troepen op de bevolking 1(jl drukken, te verzachten. Duitschland, De Pruisische regeering heeft, volgens berichten I ruit Rome, naar de curie de volgende verklaring [gezondenDat zij, in het belang der vreedzame ^samenwoning van de katholieke en niet-katho- |0 jlieke christenen en tot beschermiog van het be- dreigde staatsgezag, tot haren spijt eene gedrags lijn moet laten varen, volgens welke zij tot nu iD tioe aan de katholieke kerk de meest mogelijke vrijheid van beweging had toegestaandat zij, jendaar het te vreezen is, dat de katholieke bevol- £atking hare staatkundige gevoelens en handelingen ra(inaar de grondslagen zal inrichten, die haar als ;ni godsdienstplicht worden voorgeschreven, voortaan toi genoodzaakt en besloten is, in confessioueele zaken slechts die houding aan te nemen, die haar door baar politieke plichten wordt voorge schreven. De publieke opinie in Duitschland en Oosten rijk houdt zich druk bezig, met hetgeen de Keizers Wilhelm en Frans Jozef elkander waar- z6! schijnlijk zullen vertellen. Als naar gewoonte w eet men reeds vooruit mede te deelen wat er Daar e' alle waarschijnlijkheid zal behandeld worden. De algemeene opinie is, dat de twee keizers een soort van samenzwering tegen hunnen collega uit 0 Rusland zullen makeu, niettegenstaande de uiter- ac lijke vriendschappelijke verhouding, die tusschen d» de drie rijkeD bestaat. 1 De verkiezingen in den Elzas voor de gemeente- et besturen zijn, zooals uren uit de telegrafische fCr berichten heeft kuonen zien, vrij slap in hun „De geschiedenis van Jozef, die door zijDe Ie: broeders wordt verkocht.'' „Goed, ga voort, vertel on6 deze geschiedenis," en bevende van vrees verhaalde ik de jaloersch- heid van Jozefs broeders tegen hem, het besluit ist dat zij namen om hem te verkdopen, het voorbij- c»trekken der Israëlitische kooplieden, de droouieu t van den bakker en den schenker, van de zeven io vette en de zeveu magere koeien, de voorraad schuren met graan gevuld, den hongersnood, die Jacob dwong zijne zonen naar Egypte te zenden -om koren te koopen, de tweede reis, het vinden Ui vau den beker in den zak vau Benjamin, enz., enz., ui; honderdmalen had ik deze geschiedenis in den b: Bijbel gelezen, de aandoenlijkste en schoonste van alle, en, gekomen aan den vraag, die Jozef ju zijnen 'broeders doet als hij zich bekend maakt: „Ik beo Jozef uw broeder, onze vader Jacob, r leeft bij nog?" kwamen mij altijd de tranen in ■iide oogeu, en heden, zenuwachtig en angstig, be- II gon ik| bij deze woorden zóo eeuvoudig en zoo ie. natuurlijk luide te snikken, dat ik geen woord kon spreken, ik barstte in tranen los. Verbluft keken de Pastoors elkander aan. Na een oogen- jlablik toeveDs, zeide de inspecteur: „het is heel iis goed, heel goed, mijn vriend, die tranen komen ui uit een goed hart. Bedaar nu wat." Zijne stem was zacht, en ik kwam weder tot bedaren. werk gegaan. Aan den Boven-Rijn, in Mülhausen, Thann en Altkirch heeft men er zoo goed als volstrekt geen deel aan genomen en is dan ook niemand gekozen. Aan den Beneden-Rijn was het iets beter. In verschillende steden brachten daar 80, 50 en 30 percent van de kiezers hunne stem uit. In Colmar behaalde de liberale richting de overwinning, in Metz de gematigde Fran- schen. Het behoeft niet verzekerd te worden, dat er vele herstemmingen noodig zijn. Engeland. Bij den feestelijken maaltijd in Mansionhouse heeft Gladstone eene rede gehouden, waarin hij noch over buitenlandsche, noch over binnenland- sche aangelegenheden veel nieuws vertelde. Hij rechtvaardigde den maatregel der regeering over het afschaffen van den verkoop der officiersrangen op de bekende wijze, dat zij van een wettig middel gebruik had gemaakt om iets onwettigs te doen eindigen; hij stelde de lords verant woordelijk wanneer de ballot-bill werd verwor pen hij protesteerde tegen de heerschende mode om de tegenwoordige zitting eene onvruchtbare te noemen enz. Wat het buitenland betreft werd door hem de waarheid medegedeeld dat Engeland met Frank rijk wel eens slechte vrienden was geweest, maar nu in de beste verstandhouding met dat rijk leefde; het vredelievende en opofferende gedrag der Engelsche regeering in de verwik kelingen met Amerika en de daaruit gevolgde vriendschap met dat land, werd ook nog tens door hem gereleveerd. Kortom alles was zoo lief en goed als het zijn koD. Het heeft echter allen schijn, alsof die voort durende herinnering aan Engelands wijzen gedrags- 1 ij n tegenover het buitenland moet dieDeu om een pleister te leggen op de toenemende impo pulariteit van het ministerie in het binnenland. De geheime staatsraad heeft bevolen, dat op alle in Engeland binneuloopende schepen nauw keurig onderzoek zal worden gedaan, of er ook cholera-lijders aan boord zijn. Vooral bij de schepen uit de Oost-Zee moet hierop streng gelet worden. Onder de vorige epidemie brak de ziekte in Huil uit, door de aanwezigheid van cholera-lijders op een uit Duitschland komend vaartuig. De heer Radcliffe, geneeskundig inspecteur, lid van den geheime staatsraad, heeft zich zelf naar Huil be- begeven, om te zorgen dat alle mogelijke afzon- derings- reinigings- en andere maatregelen in dergelijke gevallen zullen genomen worden. Een kanunnik uit Dublin, Pope, heeft aan den bewoner van Chislehurst een, door hem geschreven, boek toegezondeu over het Vatikaanscbe concilie. Napoleon heeft hem daarop bet volgende geant woord: Het boek dat gij, mij nh.de abt, mij hebt toege zonden isdoor mij outvaugeo. Ik heb het met belang stelling gelezen en gij hebt alleszins gelijk, wan neer gij zegt, dat de wedergeboorte van Frank rijk op geen audere wijze bereikt kan wordeD, dan door een op godsdienst, geweten en zedelijk heid steunend gouvernement. Ontvang enz. Napolkon. De Köln. Zeitung maaat over dezen brief de la- konieke opmerkiug, dat Frankrijk in dat geval bezwaarlijk op Napoleontische grondslagen weder opgebouwd kan worden. Italië. Uit Napels wordt aan de A'öfn, Zeit. geschreven, dat de verplaatsing van de residentie naar Rome voor de Zuidelijke provinciën vooral daarom van veel belang is, omdat de regeering nu van zelf meer hare aandacht zal gaan vestigen op den socialen toestand dier provinciën, die tot nu toe vrij sterk verwaarloosd werd. Vooral wat de com municatie-middelen betreft, waren Calabrie eu Sicilië zeer stiefmoederlijk bedeeld. Reeds dade lijk is op dat gebied vooruitgang te bemerken. Sints lang waren spoorwegen naar het Zuiden toegezegd, doch aan hunnen bouw werd weiDig „Zijt gij vertrouwd met de toonladder?" vroeg hij toen. „Zoowat, mijnheer Inspecteur." „En met het cijferen?" „Ja wel, mijnheer Iuspecteur." „Zoo verklaar het tientallig stelsel." Ik verklaarde het zoo goed als ik konde. Hij scheen tevreden, en zijn kopje ledigende, zeide hij „Dat is voldoende, bet is genoeg." „Ja, ja," riepeu de anderen op medelijden len toon, „het is heel goed." Ik achtte inij gered, toen eensklaps pas toor Bernard met eene luide stem inviel, zeg gende, dat alles goed was, behalve het zingen, dat ik wei wat verzuimde ten behoeve van al 't andere, maar hij hoopte, dat in het venolg alles voldoende zoude zijn en dat ik mijn best zoude doen om een flink voorzanger te worden. Ik beloofde alles, met het vaste voornemen mijne belofte na te komen, eu de Inspecteur, zijne confraters aanziende, zeide mij, dat ik aaD de vereischten had voldaan. „Gij kunt aan den heer De Briqueville schrijven, dat ge aangenomen zijt. Binnen weinige dagen zult gij uwe acte voor de tweede klasse ontvangen, die u van den militairen dienst vrijstelt, ingevolge de verorde ning van den 16den Maart jongstleden. Het was goed, heel goed. Gij kunt gaan." Wordt vervolgd.) gedaan. Daarin is nu eene groote levendigheid gekomen en de regeering wijdt zelfs hare zorgen aan de lokale belangen, door het aanbesteden van verschillende zijtakken. Rome zal dus lang zamerhand niet alleen het centrum der politiek, maar ook van de communicatie in het tot éenheid gebrachte Italië worden. Rneland, De cholera neemt in het groote oostelijke rijk van Europa op eene onrustbarende wijze toe. Niet alleen de groote steden maar ook de pro vinciën worden door de vreeselijke ziekte ge teisterd. In Rijbinsk, eene voorname handelstad, waren 8000 arbeiders grootendeels des nachts de ziekte ontvloden, zoodat de loonen er tot eene schrikbarende hoogte stegen. In steden van 30 a 40,000 inwoners sterven 100 menscheu per dag. De desinfectie-middelen zijn bijna geheel uitgeput. Behalve Petersburg en Moskou, zijn van de groote steden vooral Riga, Tambou en Rijbinsk, die door de ziekte geteisterd worden. Over het algemeen woedt zij weder het sterkste bij die klassen van menschen, waar het minste reiniging en zinde lijkheid wordt in acht genomen. Dat men ook bij ons hieraan een voorbeeld neme en denke: „Die zich aan een ander spie gelt, spiegelt zich zacht." TELEGRAMMEN. Weenen, 1 Augustus. Seriëntrekking der Oosten- rijksche aandeelen 1860: 185, 755, 1107, 1147, 2088, 2568, 3089, 3526, 3555, 8787, 3977, 4229, 4661, 4762, 4793, 4892, 5335, 5470, 5580, 5905, 6181, 6406, 7101, 7118, 7395, 7405, 8048, 8160, 8232, 8491, 8795, 8939, 9053, 9674, 9992, 10051, 10143, 10461, 10612, 10882, 11070, 11195, 11558, 12671, 12811, 13178, 18274, 13626, 13873, 14612, 15717, 16713, 16716, 16802, 16881, 17107, 17458, 17823, 18058, 18192, 18308, 18495, 18572, 18777, 19152, 19207, 19255, 19261, 19359, 19610, 19857. Beriyn, 2 Augustus. Na de vele en groote transporten Frausche gevangenen gedurende de laatste acht dagen, zijn er in Duitschland nog slechts zieke en in arrest blijvende gevangenen. Het aantal zieken bedraagt 4 officieren en 800 man. Het aantal derzulken, die in eene Pruisi sche of Beiersche vesting straf ondergaan, be draagt 10 officieren en ongeveer 70 man. Versailles, 2 Augustus. In de zitting der Na tionale Vergadering op heden heeft de heer De Ravinel de urgentie gevraagd voor zijn voorstel, strekkende om de ministeriëu voor goed te Ver sailles te vestigen. De heer Wolowski verklaarde, dat hij en zijne vrienden voor de Prise en Consi deration zullen stemmen, teo einde deze zaak thans ernstig onderzocht worde; want hij is van een gansch ander gevoelen dan de voorsteller; hij wil dat de regeering weer te Parijs gevestigd wordt. Het voorstel is daarop in overweging ge nomen en vervolgens urgent verklaard. Het gerucht is in omloop, dat de heer De Ré- inusat den heer Favre als minister van buiten landsche zaken zal vervangen. Marseille, 2 Augustus. De krijgsraad heeft bij de behandeling vaD derde serie van beschuldig den in de bekende zaak vau het oproer, den be klaagde Roux ter dood en een ander tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Parjjs, 2 Aug. Het Journal Officiel meldt het volgende: „Het nieuwe uitstel in het bijeenko men der krijgsraden zal waarschijnlijk niet lan ger dan een week duren. Een oppervlakkige in structie tegenover aanklachten van zulkeu ernsti- gen aard, zou een gevaar voor onschuldigen opleveren en werkelijk schuldigen een gelegenheid aanbieden, om zich aan de rechtmatige straf te omtrekken. De rechters zijn met den grootsten ijver werkzaam. Slechts door zóo te handelen als men tot nu toe gedaan heeft, is een streng, on partijdig en verlicht oordeel mogelijk." Berlijn, 2 Aug. De Prov. Corr. zegt aan het slot van een artikel over de Katholieke quaestie het volgeDde„Het geldt hier geenszins voor de regeeriDg de al of met erkenning van een geloofs- quaestie als zoodanig, maar alleen of zij onder het bereik van hare wettelijke medewerking een leerstelling zal en mag ondersteunen, welke zij voor de verhouding tusschen staat en kerk ver derfelijk acht." Volgens hetzelfde blad zullen biunen kort voor steilen worden gedaan tot verbetering der jaar wedden van alle ambteuaren, voor zoover de mid delen voorhanden zijn. Londen, 3 Juli. Op den spoorweg van Southam is door het in botsing komen van twee treiuen een verschrikkelijk ongeluk gebeurd; naar ,nen meldt zijn 50 passagiers ernstig gekwetst. De graaf en de gravin van Parijs hebben gisteren bij den heer De Broglie het middagmaal gebruikt. Volgens de Times is de opschudding te Scutari bedwongen. Parjjs, 8 Aug. In de bijeenkomst gehouden door de leden van het linkercentrum, is een voor stel ingediend, bestaande uit 5 artikelenhet strekt om den heer Thiers in zijn tegenwoordige be trekking te houden, met een verantwoordelijk ministerie. De Siècle beweert, dat dit voorstel stellig op een 400tal stemmen in de Nationale Veigaderiug zal kunnen rekenen. Wen zegt dat de commissie zich heeft vereenigd met den wensch der regeering en dat zij het voorstel zal doen, om het presidentschap der de partementale raden op te dragen aan het oudste lid in jaren, terwijl het bestuur der gemeente lijke belangen in handen der regeering zal wor den gesteld tot tijd en wijle de gemeentewet zal zijn herzien. Volgens het Journal des Débals is een andere overeenkomst getroffen, Damelijk, dat de prefect de zittingen van de departementale raden zal bij wonen. De Figaro deelt mede, dat een proces wegens laster, gepleegd in een artikel, gisteren door het Journal O/ficiel openbaar gemaakt, is ingesteld tegen den heer Wittenheim, vertegenwoordiger van genoemd blad. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavenhage, 3 Augustus. Door den Minister vau Financiën zijn, na afgelegd examen, benoemd tot landmeester 3de kl. bij het kadaster de hee- ren: C. J. Baron van Hemert tot Dingsbof, te Assen; F. W. Dijckmeester, te 's-Hage eu J. H. Van Kan, te Amsterdam, thans adspirant land meters; tot adspirant-landmeters de heeren: J. J. Van Roosmalen te Zwolle, H. Remuielts te Assen; C. W. Gombault te Arnhem; D. E. Van den Ouweelen te 's-Hage; J. C. Van der Veur te Utrecht; A. J. Rasker te Groningen; E. Ver- stijnen te Maastricht; A. S. Keurschot te Arnhem en R. Suringar te Groningen. Ten gevolge van het overlijden van Dr. H. J. Van Beeck Vollenhoven, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zullen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, naar luid van art. 89 der kieswet, binnen dertig dagen tot eene verkiezing moeten overgaan ter vervulling der opengevallen plaats. Aan het Gemeentebadhuis te Scheveningen zijn afgestapt de Prinses Schwarzenberg met ge volg, en Prinses Dietrichstein Menzendorff beiden van Oostenrijk. Het getal vreemdelingen en badgasten groeit dagelijks aan, waartoe het prachtige weder niet weinig bijdraagt. Tot nadere toelichting omtrent den maat regel tot onteigening en afmaking van longziek rundvee, heeft de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland aan heeren Burgemees ters der gemeenten, de volgende circulaire gericht „De bewoordingen voorkomende in Prov. Blad van dit jaar, n'. 76, dat de daarbij bedoelde om standigheid 't mij wenscbelijk doet achten dat enz., schijnen door eenige Uwer in dien zin te worden opgevat, dat de maatregel van algemeene onteigening en afmaking van longziek ruudvee daarmede niet gebiedend is voorgeschreven. Zoo veel noodig heb ik de eer U in te lichten dat die zienswijze onjuist is, zoodat bij ziektegevallen van den hier bedoelden aard, de maatregel van onteigening en afmaking in volle uitgestrektheid moet worden toegepast en geen vertraging noch oogluiking mag worden geduld." Het bestuur der vereeniging tot voortdu rende ondersteuning der nagelatene betrekkin gen van verongelukte Scheveningsche visschers, heeft onlangs aan de leden aangeboden de reke ning eu verantwoording over het elfde boekjaar. Ten gevolge van het verongelukken van een Sche veningsche piuk, in de maand October 11., is het getal der bedeeld wordende weduwen met acht en dat der wezen met 19 vermeerderd geworden, en bedraagt thans het getal der bedeelden 73 weduwen en 114 kinderen. Het bestuur ver heugt zich gedurende dit boekjaar wederom door de liefdadigheid van stad en landgenooten in staat geweest te zijn, zoovele ongelukkigen voortdurend ondersteuning te kunnen verleenen, hebbende het bedrag der bedeelingen van 1 Mei 1870 tot 30 April 1871, de aanzienlijke soin van 75,601.75 beloopen. Het bestuur brengt dan ook oprechten dank aan degenen, die in het afgeloopen boekjaar, hetzij door giften of door jaarlijksche bijdragen, hetzij door het aanwenden hunner kunsttalenten, zooals de Rederijkers-Ver- eeniging Pallas Phoebus door het geven eener voor stelling en Mevrouw Bongartsz, geb. Smeets, door het uitgeven van haren dichtbundel getiteld Dichtbloemoffer, beide teu voordeele van het fonds, hebben bijgedragen tot het in stand houden dezer vereeniging. Het bestuur doet ook nog mededeeling van het treurig verlies dat het geleden heelt door het overlijden van zijn waardigen voorzitter den heer J. W. Van der Schooren, die van de oprichting dezer vereeniging af, als bestuurslid en de laat ste jaren als voorzitter, met warme belangstelling de belangen der vereeniging behartigde. Zijn ge mis zal dan ook nog zeer door het bestuur ge voeld worden. Zijne kinderen, verzekerd zijnde in den geest van den afgeslorvene te handelen, schenken aan de vereeniging een gift van 100. In zijne plaats is tot bestuurder gekozen de heer P. C. Evers, terwijl als Voorzitter is verko zen, het lid E. B. Baron Wiltert van Hoogland en in diens plaats, als onder-voorzitter, het lid D. P. J. Van Waning. Het bestuur eindigt zijn jaar verslag met den wensch, dat het in staat zal blijven gesteld aan het groot aantal bedeeld wor dende weduwen en weezen die ondersteuning te kuuuen blijven verleenen, waartoe het bestuur het fonds der Vereeniging in de voortdurende lief dadigheid van stad- en landgenooten ernstig blijf aanbevelen. Uit de rekening en verantwoording van 1 Mei tot en met 30 April 1871 blijkt, dat de ontvang be draagt 79777.51'/j, waaronder aan jaarlijksche bijdragen 72898.25 en aan interessen f 1848.61'/,; de uilgaaf was 79777.51'/,, waaronder aan saldo in kas op 30 April 1871 fb87.87. De te Bcheveningen aangebrachte pekelha ring heeft gegolden f 26 de ton en wordt zeer geroemd. Vlaardingsche kooplieden hebben 50 ton gekocht. Rotterdam, 3 Aug. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad met 755 van de 1365 gel dige stemmen herkozen Mr. J. G. De Bruin, ofschoon hij zich had teruggetrokkeu tegenover den lieer Molenaar, die 610 stemmen verkreeg.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3