fmti: „Bij de leerlingen op al deze scholen is het ge- d' !al der- door de ziekte aangetasten betrekkelijk 'lm°t;seer gering en zijn de sterfgevallen weinige. «^B,Op de school der Roomsch Katholieke Clerezy aeeft geen enkel kind de pokziekte gehad, is—i „De toestand op de meeste der overige scholen is veel minder gunstig. 3, be- „Op de school voor havelooze kinderen was i rosmeer over achteloosheid dan over tegenzin door ika0;emoedsbezwaar te klagen; bij sommige kinde- Kooj en waren de kenteekenen der ziekte merkbaar, lijk ij „De treurigste ondervinding deed zich voor ig ai»p de scholen voor Christelijk onderwijs en die ddel tan de Afgescheiden gemeente, n, Dt| „Op de school van den hoofdonderwijzer Visser r been het Zwaanshals verlieten, bij dc inwerking- Helling der verordening, van de 180 leerlingen .10 de school. Vele kinderen kregen de ziekte ïekeija daarvan 11 met doodelijken afloop; later B'en'cwamen er weder velen van de 110 terug, deels ot ngeënt, doch ook anderen de ziekte gehad heb- ui!j lende en die daarvan nog de duidelijke kentee- :ces"ienen dragen. „Op de school van den hoofdonderwijzer Fran- en, in de Hoveuierslaau, was de ondervinding j^D''iet minder treurig; de school telt nu nog 100 eerbogen minder dan vroeger; van die in de aagste klasse alleen waren 20 kinderen aan de nekte overleden, die als niet ingeënt vau de iek .chool verwijderd waren. „De school van den hoofdonderwijzer Van Geest, in de Baan, is te dien aanzien gelukkiger ;eweest; toch had men aan een 50tal kinderen, lis niet ingeënt de school moeten ontzeggen. „De grootste verwoesting heeft èn de gedwon ;en vaccine èn de pokziekte aangericht op de n dtchool der Afgescheiden gemeente in de Lom- ndejardstraat, hoofdonderwijzer Van der Velden, uuin.1 „Toen de epidemie uitbrak waren er op die sedtichool van 140, honderd leerlingen ongevacci- nerlieerdvan die 100 hebben successivelijk 80 mde kinderziekte gekregen, waarvan 16 met doode- 726.ijken afloop. De meester zelf had vier zijner kin ine lei en, niet ingeënt, aan de pokziekte lijdende agf!;ehad, waarvan éen is overleden; er is een oogen- chejlik geweest dat, in plaats van 140, acht kinderen in He school bezochten; thans is dat getal, door her- (luiden of enkele ingeënten, weder iets geklommen, men „Waar zulke cijfers spreken en waardetegen- i Isntelling van zoovele scholen, in den regel door scliukinderen uit denzelfdeo stand bezocht, zoo in het ïu t'jogloopend is, achten wij het maken van verdere Eengevolgtrekkingen overbodig. Het door ons hier 10;geleverde overzicht moge dan ook voornamelijk il n'itrekken, om den Gemeeuteraad met zelfvoldoe- iMing te doen terugzien op het genomen besluit, - u--ïn daarbij tevens, zoo wij hopen, tot overtuiging ilattvau hen die nog maar eenigszins voor overtuiging ^vatbaar zijn." dg! Cappelli a/d IJssel, 28 Juli. De gisteren ge- 8 nhouden verhuring van drooggevallen gronden in lanflen Prins Aleiander-polder, heeft veler verwach- '7; ting overtroffen. Eene oppervlakte van 480 bunders galand werd ter verhuring aangeboden. De waarlijk Sffiuiet kleine bovenzaal in het koffiehuis van A. i i! Molenaar aan 's Gravenweg, alhier, bleek al spoe lt idig niet ruim genoeg te zijn, voor het publiek ip dat in grooten getale zoowel uit al de omliggende laigemeenten als uit het overmaasche en het Haar- Hüemmermeer was gekomen. De verhuring moest 'ïifalzoo plaats hebben in de open lucht, wat bij rlshet gunstig weder van gisteren, geenerlei bezwaar e -opleverde. De verhuurde gronden zijn gelegen onder de digemeenten Kralingen, Capelle a/d IJssel, Hilte- ueigersberg en Nieuwerkerk a/d IJssel, en maken ils.een deel uit van de sedert 1866 in bewerking ie izijnde droogmakerij „de kleine Plassen in Schie gl land, beoosten Rotterdam," die eene uitgestrektheid lrj heeft van nagenoeg 3000 bunders. Zij werden ids verdeeld in 38 kavels, wier groote afwisselde re,tusschen 8 eu 20 bunders. Na opveiling en afslag bieder afzonderlijke kavels werden deze tot 8 partijen :[1, samengevoegd, elk ongeveer 60 bunders groot, die, op twee na, allen werden afgemijnd. De huur- pprys verschilt van 46.75 tot 93.60, - de gemiddelde eshuur bedraagt ƒ73.60 per bunder, de totale huur- ivaföm beloopt alzoo 31655. De gronden zijn ver- K.huurd tot 1 September 1872 en mogen alleen met tl).winterkoolzaad en bij onverhoopt mislukken daarvan, met haver worden bezaaid. Het „zwait- al maken" is voor rekening der huurders, die tevens Ql,verplicht zijn, in het midden van eiken akker en even wijd ing aan de richting der opgaande slooten ten minste éen greppel te graven, ter gemiddelde ji breedte van 75 en ter diepte van 50 of 60 duim. ut 2Ün gisteren de eerste vruchten gezien van I een werk, dat in Nederland zoo eigenaardig te buis behoort, en welks welgelukken zoo krachtig kan bijdragen tot de algemeene welvaart. De opgewektheid der gegadigden, bij deze eerste verhuring waargenomen, voorspelt aan de ge- r meenschappelijke ondernemers, het Rijk en de Provipcie een gunstige afloop der latere verkoo- ping van de Plassen in Schieland, die, in vrucht- i baren grond herschapen, eerlang aan landbouw r: en veeteelt zullen worden wedergegeven. Uteïcht, 27 Juli. Wij vernemen dat de navol- Pei'de leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool alhier met goed gevolg het dezer dagen gehou den eind-examen hebben afgelegd: J. De Booy N. L. Burman Eyck, W. De Man, J. Serton, L. Sloot, N. J. Struick, C. Tinholt en L. A. Vos. J. J. Van der Plas heeft zich vóór het mondeling examen teruggetrokken; nadat hij inmiddels dat voor aanstaande Indische ambtenaren, in de vo rige maand te 's-Gravenhage afgenomen, met ge- wenschten uitslag had bekroond gezien. Utr. Dagbl. Aan het verlangen van een oud-strijder, den gepensioneerden 1ste luit. Van Aken, die bij zijn leven steeds te kennen had gegeven, dat hij zoo gaarne met militaire eerbewijzen wenschte ten grave te gaan, werd hedenmorgen voldaan. Zijn einde voelende naderen en geen naaste bloedver wanten hebbende, liet hij zich uit eigen bewe ging de laatste dagen in het stedelijk ziekenhuis verplegen. Aldaar vereenigden zich dezen morgen officieren, onderofficieren en manschappen van alle wapens van het garnizoen. De slippeu van het lijkkleed werden gedragen door vier officie reu, behoorende tot de infanterie, vesting- en veld artillerie, en de lijkkoets, voorafgegaan door de treurmuziek van het 7de reg. inf., terwijl twee pelotons infanterie, gekommandeerd door een offi cier, aan het hoofd van den stoet gingen, om de gewone saluutschoten op het graf te doen. Ameksfookt, 27 Juli. Ter Raadzitting van heden ziju voor de met September eerstk. te openen Hoogere Burgerschool alhier de volgende benoe mingen gedaan Tot leeraar in de Natuurkunde, Technologie beschr. Meetkunde, de heer G. J. Collard te Am sterdam; tot leeraar in de Wiskunde voor de 3 hoogste klasse, de heer ür. E. D. Pijzei te Groningen; tot leeraar in de Wisk. voor de 2 laagste klasse en het schoonschrijven, de heer J. C. Prikken te Vianen; tot leeraar in de Nederl. en Hoogd. talen en letterkunde, de heer J. A, Leopold te Steen wijk; tot leeraar in de Fransche en Eng. talen en Letterkunde, de heer D. J. Hel derman te Veendam; tot leeraar in de Geschied, en Aardrijksk. de heer A. M. Kollewijn alhier; tot leeraar in 't rechtlijnig teekenen tevens Ge meente Architect, met bepaling zoo noodig tijde lijk ook onderwijs in 't haudteekenen te geven, de heer W. H. Kam te Schiedam; tot leeraar in de gymnastiek, de heer T. Rauh te Tiel; tot concierge, de heer Krooneubnrg Rijksveltwachter alhier; tot ammenueusis, de heer Albert geweer maker alhier. In de zelfde zitting werd besloten het voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der gemeente- opcenten aan te houden totdat het vooraf in de al'deelingen zal zijn onderzocht. Aknhem, 26 Juli. Hedennacht is alhier in den ouderdom van bijna 88 jaren overleden, de heer M. C, baron Van Alderwerell Houtmijn, gepen sioneerd luit.-kolonel en oudste oud-student der Utrechtsche Academie, in welke laatstgemelde hoedanigheid hij nog een werkzaam aandeel nam aan de feestelijke ontvangst der studenten van die hoogeschool bij hun bezoek alhier in 1867. Onder Napoleon I maakte hij verschillende veld tochten mede eu deelde in de vermoeienissen en ontberingen, die den tocht naar Rusland ken merkten. Tot in zijnen hoogen ouderdom genoot hij eene goede, krachtige gezondheid. (HU.) Nijmegen, 27 Juli. Aau den 2den luitenant F. J. Haver Droeze van het korps ingenieurs mineurs en sappeurs, is door Z. M. een buiten- landsch verlof voor zes maanden naar Algiers ver leend, met het doel om de Fransche expeditie in Algerië bij te wonen. Zwolle, 27 Juli. Gisterenavond ontving de heer W. alhier een aangeteekenden brief uit Duitsch- laud, welke 5400 thaler moest bevatten. In plaats daarvan voud hij er slechts eeuige stukjes wit papier in. Bij onderzoek bleek, dat men den brief aan eene zijde had opengesneden en, na de waarde door wit papier te hebben vervangen, met lijm weder dichtgemaakt. Deventek, 28 Juli. De acht leerlingen van de hoogere burgerscholen te Kampen, Zwolle en Deventer, die door de provinciale commissie alhier geëxamineerd worden, zijn allen geslaagd. Het zijn de heeren H. Heukels, Deventer; G. Bernie, Kampen; G. A. Enkelmann, Zwolle; P. G. Van Anrooy, Kampen; C. Lok, Kampen; H. Rouwenhorst, Deventer; Jhr. H. G. Van Holte tot Echten, Deventer; H. T. Van Steeden, De venter. Kampen, 27 Juli. Aan de H. B. S. alhier is definitief benoemd tot leeraar in de wiskunde de heer Van Putten en zijn weder tijdelijk voor een jaar aangesteld tot leeraren in de scheikunde en de gymnastiek de HH. Bakhoven eu De Gruiter. De jaarwedde van den leeraar in de staatswetenschappen, den heer Philipson, is op ƒ900 vastgesteld. 's-Ueetogenbosoh, 27 Juli. De 2de luitenant J. G. Van Sandick is van het 5de naar het 4de regiment infanterie overgeplaatst. 1NGEZON DEN. Mijnheer de Redacteur I Het valt niet te ontkennen dat er in Leiden zeer veel gedaan wordt ter bevordering van de algemeene gezondheid der iugezetenen, waartoe zeker de Vereeniging tot bevordering der Volks gezondheid niet weinig bijdraagt. Het drinkwater en de huizen worden onderzocht, om de gebreken op te sporen en zooveel mogelijk te verbeteren, en wanneer er iets is dat nadeelig werkt op de algemeene gezondheid, wordt de aandacht daarop gevestigd. Een der hoofdvereischten om gezond te zijn is zeker het inademen van frissche lucht, zeer zeker geen lucht die verpest wordt. En dit laatste toch M. de Redacteur is het geval in de omstreken van de lijmkokerij van den Heer Van Wensen. Reeds eenmaal is daarop door een inzender in uwe courant gewezen, doch zonder eenig gevolg. Het gebouw of liever gebouwtje, nog beter misschien hok, waarin dit plaats grijpt is gelegen, naar ik meen, aan de Vest, het is althans wanneer men zich, op de Singel tusschen de Zijl en Hoogewoerdspoorten bevind aan de overzijde zichtbaar. De verpestende en naar ik meen zeer hoogst nadeelige stank, welke uit dat hok voort komt, is zeker een goed middel, om zooveel mogelijk het gezond zijn, èn van de bewoners der in de nabijheid gelegen panden, èn van de bewoners der genoemde Singel, tegen te gaan. Gij zult er u van kunnen overtuigen, doch naar ik meen niet zonder onpasselijk te worden, welk een verpestende stank zich door de lucht verspreid, door hetgeen in dat gebouwtje verricht wordt. Ik vraag mag zoo iets plaats hebben en moet hiervoor niet gewaakt worden? Wanneer op het genoemde hok een flinke hooge schoorsteen gezet werd, die er naar ik meen, nu niet op te vinden is, zou m. i. het kwaad voor een groot deel her steld zijn, en mocht dit onverhoopt niet helpeii, hebben dan Burgemeester en Wethouders, met het oog op de algemeene gezondheid, niet het recht den Heer Van Wensen het lijmkoken of wat het ook zij, op die plaats te verbieden, 't Is waarlijk iets waar wel op gelet inag worden, en hoewel de eigenaar daardoor eenige onvoorziene uitgaven zal hebben, is dit zeker beter, dan dat voortdu rend vele zijner medemeuschen een verpestende lucht inademen. X. BUITENLAND. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft de tweede lezing van het wetsontwerp op de Departe mentsraden ten einde gebracht. Onder de in de zitting van Dinsdag aangenomen bepalingen be- hooren eenige welke strekken om het finantieele eu administratieve beheer der gemeenten en der kantons onder het toezicht van de vaste com missie van den departementsraad te stellenals mede de bepaling dat de raden van naburige departementen vrijheid zullen hebben om over gemeenschappelijke belangen hunner departemen ten onderling overleg te houden en gezamenlijk besluiten te nemen alsmede maatregelen tot uit voering dier beschikkingen te verordenen. Door deze bepaling is de weg geopend tot het terug erlangen der voordeelen welke de oude verdeeling van Frankrijk in een klein aantal gewesten of provinciën opleverde boven de bestaande verdee- ling iu een groot aantal departementen. Nadat deze bepaling aangenomen was, werd door een lid voorgesteld het volgende daaraan toe te voegen: „In geval er gevaren van natio- nalen aard oprijzen, zullen de departementsraden vrijheid hebben om, hetzij ieder afzonderlijk of vereenigd met die van naburige departementen, te vergaderen en te overwegen wat er alsdan uit het oogpunt van het algemeene belang in hunne departementen gedaan zou dienen te wor den. Verder zullen de raden in dat geval vrij heid hebben om ieder zijnen voorzitter naar eene of andere departements-hoojdplaats af te vaardigen ten einde er met de voorzitters der andere raden overleg te houden." Dit voorstel, kennelijk gedaan met het oog op eene nieuwe revolutie in Parijs, en ten doel heb bende Frankrijk aan den beslissenden invloed der revolutionaire hoofdstad te onttrekken, vond bijval aan de rechterzijde der vergadering; doch door eenige leden werd den voorsteller te ken nen gegeven dat eene bepaling van zoo veel ge wicht als een afzonderlijk ontwerp van wet voor gedragen diende te worden; dezen wenk heeft de voorsteller verklaard te zullen opvolgen. Toen de vergadering tot het laatste artikel, het 95ste, overging, werd door de regeering, die in den ganschen loop der tweede beraadslaging over de hervorming der departementsraden weinig inge nomenheid daarmede getoond maar daarin berust had, voorgesteld te bepalen dat de bepalingen dezer wet niet op het departement der Seine, dat is op Parijs en de omliggende gemeenten, toepasse lijk zouden zijn. Dadelijk kwam een republi- keinsche afgevaardigde uit Parijs met drift tegen dat voorstel op. De voorzitter der vergadering gaf in de overweging de discussie over de ge- gewichtige uitzondering uit te stellen tot de derde beraadslaging over de wet; en hiertoe is besloten. Grroot-Brittaulë. In een der jongste zittingen van het Lagerhuis werd door een liberaal lid, een heer Dixon, ge zegd dat het Huis, alvorens weder eene toelage uit de schatkist aan iemand van Harer Majesteits gezin te bewilligen, zou dienen te weten of er niet in hare hofhouding zekere bezuinigingen, waar door zoodanige toelage misbaar wierd, mogelijk zouden zijn. Naar het oordeel van den heer Dixon behoorde elke besparing op de civiele lijst, of het budget der Kroon, eeue bate voor de schatkist te zijn; immers indien de Kroon minder geld uitgaf dan haar uit de schatkist was toegelegd, dan bleek hieruit dat de toelage grooter dan noodig, dat is te groot was. Dal denkbeeld, voortgekomen uit ingenomen heid tegen het monarchale beginsel, vond geen bijval in het Huis; eu het werd door den heer Gladstone nadrukkelijk afgewezen. De president minister zeide, zonder te spreken over de inner lijke bedoeling waaruit de aanmerkingen op de zoogenaamde „kostbaarheid der dynastie" voort komen „Wie meent dat elke besparing, welke er in de kosten der Koninklijke huis- en hofhouding te maken zou zijn, eene bate voor de schatkist wezen moet, heeft m. i. eene gansch verkeerde voorstelling van hetgeen de civiele lijst of het butget der Kroon wordt genoemd. De civiele lijst is eene overeenkomst vau zeer plechtigen en bindenden aard tusschen den Sou- vereiu en het Parlement aangegaan bij den aau- vang der regeering van eenen Souvereiu. Wat bij dat contract voor de Kroon is bedongen, is daardoor een recht der Kroon geworden en hieruit vloeit uatuurlijk en van zelf de gevolgtrekking voort, dat ieder voordeel hetwelk door zuiuig beheer over de civiele lijst mocht worden ver kregen, aan de Kroou, aan haar alleen toekomt, en geenszins eene bate voor de schatkist moet zijn. „Deze gevolgtrekking staande te houden is voor het Parlement van groot gewicht; zoo wij ze uit het oog verloren, zouden wij 1". de Kroon vau spaarzaamheid terughouden, en 2°. de verplich ting tot het dekken vau tekorten der civiele lijst op ous nemen door ons het batig slot der civiele lijst toe te eigenen. Het feit dat er besparingen in de Koninklijke huis- en hofhouding gemaakt of te maken ziju, zou ous niet ontheffen van de zedelijke verplich ting om voorziening voor de geldelijke behoelteu van de leden der Koninklijke familie te maken; dit is iets wat het eergevoel en het ontzag voor eene als stilzwijgend gemaakte afspraak tusschen Kroon en Parlement ons verbieden te weigeren." TELEÖRAJMMEN. Parijs, 27 Juli De verstandhouding tusschen den sultan en den onderkoning van Egypte is zeer gespannen, wegens de pogingen van den sultan, om met engelsch geld het Suez-Kanal te verkrijgen. Twee petroleurs zijn te Bourges gearresteerd als des vermoedelijke brandstichters van het Aartsbisschoppelijke paleis. To Rouaan heerscht sedert het vertrek der Pruisen groote bezorgdheid voor oproereu. Londen, 28 Juli. In het Hoogerhuis zal heden worden beraadslaagd over de boodschap der Ko ningin, houdende verzoek dat aan prins Arthur, die zijne meerderjarigheid heeft bereikt, een civiele lijst worde toegelegd. Naar men verwacht zal deze aanvrage in het Lagerhuis tegenstand ontmoeten. De regeering heeft verklaard, dat het haar wenschelijk voorkomt, om de quarantaine-maat regelen op uit Nederland aangevoerd vee te ver scherpen, ofschoon aldaar de longziekte heerscht. ParJ]s, 28 Juli, De commissie voor de reorgani satie van het leger heeft gisteren, met bijna al gemeene stemmen, als beginsel, den verplichten krijgsdienst aangenomen voor alle mannen van 20- tot 40-jarigen leeftijd. De militairen, welke in dienst zijn, zullen van het stemrecht verstoken zijn. Naar men verzekert, zal het uitstel in de ope ning van de zittingen der krijgsraden van zeer korten duur zijn. Waarschijnlijk zal reeds aan staanden Donderdag die opening plaats hebbeu Gisteren is een ministerraad gehouden, waarin gedebateerd werd over ministerieele ver anderingen. De heer Thiers heeft op de verdaging der beslissing aangedrongen. De afgev. Ravinel heeft in de Nationale Ver gadering voorgesteld de Regeering naar Parijs over te brengen. De prise en considératiou is aangenomen. Marktberichten. Amsterdam, 28 Juli. Tarwe W. B. Pools 390. Rogge loco stil; Petersburg 195, 197 Galatz nieuwe 205; Odessa 200; jarige Galatz 200. Levering iet hooger; Juli 198, 188, 197; later 190; Oct. 197, 196. Raapolie 6/w. 46%vliegend 4,5Bom bay 43; Mei 46%; Sept., Oct., Nov., Dec. 43, 42*. Lijnolie 6 weken 35%; vliegend 34; Aug. 33*; Sept., Oct., Nov., Dec. 33*, 33%. Raapkoe ken 104, 112. Lijnkoeken 13g, 15%. Koolzaad Oct. 81. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad vau Leiden op Maandag deD 31sten Juli 1871, des namid dags te twee uren. Onderwerp: Adres van P. C. Knijfl' en A. Kap- tijn te Woerden, tot oudersteuning van de spoor wegonderneming van Leiden-Utrecht. Hiertoe behoort een adres van Ingezetenen, met nader rapport.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3