versnellende gemeenschap met Nederland, zoowel door telegrafen als door stoomlijnen, zal daartoe veel bijdragen. Het lastige is dat alles meer in korte tijdperken zal moeten worden geëxpedieerd, zoodat gedurende eenige dagen der maand zeer veel vertier en op de overige stilte zal heersohen. De invloed van het Suez-kanaal zal zich zonder twijfel hier doen gevoelen in sterke vermeerdering van stoomvaart, ten nadeele van de zeilvloot. Men hoort hier spreken van eene dubbele lijn van Glasgow op Batavia en van bier terug met producten naar Nederland. Deze lijn zoude maan delijks bevaren worden met schepen, die de reis in 36 dagen zouden afleggen, hetgeen dan eene machtige concurrentie zou wezen voor stoomers van de Maatschappij Nederland. Indien deze schepen met voordeel willen varen, moeten zij zooveel mogelijk de lading hier te Batavia gereed vinden: want met die groote schepen op de kust te varen, zoude veel tijd en ouuoodige kosten verslinden, te meer omdat er groote bezwaren op de geheele Noordkust van Java zijn, door de gesteldheid der reeden, den westmousson, de ondiepe vaarwaters en het gebrek aan de noodige transportmiddelen. Zij zullen dus in hun belang moeten medewerken om alles te Batavia te concentreeren. Doch ook hierdoor zal het licht kunnen gebeuren, dat er een gebrek aan de noodige transportmiddelen zal wezen. Om daarin te voorzien, zal men verplicht zijn tot het bouwen van een dok, waardoor de schepen zon der tijdverlies zullen kunnen lossen en laden. De gelegenheid voor zulk eene inrichting bestaat, doch het geld ontbreekt en zal uit Europa moe ten komen. Het komt mij voor dat zulk een dok van ontzaglijk veel nut zoude zijn, zoodra het grootste gedeelte van den invoer met stoomsche pen door het Suez-kanaal zal plaats hebben. Ik verwacht dat na tien jaren de gewone weg om de Kaap bijna geheel verlaten zal zijn door alle schepen voor Java bestemd. Een tweede vereischte is een gelegenheid oin de schepen te repareeren, waaraan hier totaal gebrek is, behalve voor kleine vaartuigen die in de haven kunnen worden gehaald. In vergelijking met andere ons nabijliggdude plaatsen, zooals Singapore, Kaapstad en Melbourne, ziju wij hier vreeselijk ten achteren. Welzijjner planuen gemaakt, maar het komt tot geene uit voering. „In verband met de door de Zweedsche Regee ring vastgestelde verhooging van den accijns op binneulandsch gedistilleerd, zijn, met ingang van 14 dezer, de invoerrechten op de onderstaande artikelen eveneens verhoogd, en bedragen dien volgens thans voor aether, aether spirituosus eu vermengin gen daarvan, zooals salpeter-, azijn- en vrucht- aether, cognac-, rhum- en arak-essence of olie enz., 2.60 Zw. Rd. per 1 kanna; gedistilleerd eu spiritus: o. uil koren, aardappelen of andere aardvruch ten 1.30 Zw. Rd. per 1 kanna; b. uit rijst (arak) 1.30 Zw. Rd., 60 percent alco hol houdende; c. uit suiker (rhum) 1.30 Zw. Rd., 60 percent alcohol houdende; d. uit wijndruiven 1°. direct uit Frankrijk langs den zeeweg aan gevoerd, op vaten 0.96 Zw. Rd., 60 percent alco hol houdende1 idem op flesscben of kruiken 1.90 Zw Rd. per 1 kanna, zonder dat de alcohol-gehalte in aan merking komt; 2". op andere wijze aangevoerd 1.30 Zw. Rd. per 1 kanna; e. uit andere vruchten 1.30 Zw. Rd. per 1 kaona." De Minister van Marine brengt (er kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge der on tvangene berichten uit St. Petersburg, waaruit blijkt dat de cholera aldaar sedert den lsten Juli jL be langrijk in hevigheid toeneemt, het noodzakelijk is geacht om de quarantaine-maatregelen, welke in de maand Juni jl. waren ingetrokken, weder in werking te stellen op alle schepen, die in eene Nederlandsche haven binnenloopende, na den lsten Juli jl. eene der Noordelijke plaatsen van Rusland verlaten hebben. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een muntbiljet groot 10, door een onbekende, onder letter L. (postmerk Amsterdam van 25 dezer), als bate voor 's Rijks schatkist ingezonden. Z. M. beeft aan de na te meldeu officieren bij de dienstdoende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: bij die te Rotterdam, aan W. Van Houten P.-Jz. en H. A. Van Over zee J. Jz., beiden als lsten luit., onder gehouden heid tot het volbrengen van de op hen uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehechtbij die te 's-Gravenhage, aan Jhr. Mr. H. M. A. Van der Goes, als kapit.bij die te Amersfoort, aan A. Van Beek, als kapit., en aan Jhr. Mr. F. A. P. Wittert, als 2den luit., onder gehoudenheid tot het volbrengen vau de op hen uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als ge woon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; bij die te Leeuwarden, aan Dr. P. Koumans van Dam, als kapitein. En zijn voorts bij de dienstdoende schutterijeu benoemd: bij die te Tiel, tot lsten luit. J. C. J. D. Van Wessem, thans 2de luit.; tot 2den luit. K. E. M. Van Waveren, thans sergeant; bij die te Rotterdam, tot kapit. 4 la suite A. Van Beek, tot dus verre kapit. bij de dd. schutterij te Amers foort; tot lsten luit. C. M. C, Obreen en B. F. Klinger, beiden thans 2de luit.; tot 2den luit. C. G. Havelaar en J. B. Crol, beiden thans ser geant; bij die te 's-Gravenhage, tot kapit. J. A De Ketli, thans 1ste luit., met bepaling dat hij rang zal nemen tusschen de kapits. H. graaf Van Hogendorp en Mr. A. E. Elias; tot lsten luit. A. J. D. Stolte, thans 2de luit.tot 2de luit. J. Van Raalte, thans sergeant; bij die te Leeuwarden, tot kapit. J. Andreae, thans 1ste luit.; tot lsten luit., Mr. H. Wiersma, thans 2de luit.; tot 2den luit. J. De Haan, thans sergeant; bij die te Nieuwe Pekela, tot kapit.-kommaodant S. B. Catz, thans lste luit.tot lsten luit. K. Tiktak, thans 2de luit. tot 2den luit. A. W. Nanninga. Z. M. heeft goedgevonden, den kapit. der lste kl. bij het korps mariniers F. G. H. Hornbostel, op ziju verzoek, wegens ongeschiktheid voorden militairen dienst ten gevolge van in en door den dienst ontstauen lichaamsgebreken, met den eersten September aanstaande op pensioen te stellen onder toekenning, van een jaarlijksch pens, van 1 1350. Z. M. heeft aan den gewezen offic. van gez. der 2de kl. bij de marine J. J. B. Vermijne vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem geschonken door het Hoofd van het uitvoerend bewind der Fransche Republiek. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luit. bij het leger in Oost-Indië: bij het wapen der inf., de kadetten C. S. N. Van Gennep, P. A. Ouwens, J. F. Battaerd, J. Habbema, D. J. A. E. De Brauw en H. A. De Wit; bij het reg. Oost-Indische cav„ de kadetten G. C. W. C. Van der Schoot en D. F. W. Van Gennep; bij het wapen der art., de kadetten G. J. Van Kooten, J. C. Van Geel, J. H. G. Bruynis en W. J. C. B. Droogleever Fortuynbij het wapen der genie, de kadetten E. Marcella en J. G. C. Plantenga zijn ueus ging snuiten. Ik beval hem op te staan, maar hij zat met het hoofd voorover gebogen en ging dood bedaard voort met snuiten, en maakte daarbij een fluitend geluid zouder eenig blijk te geven dat hij mij verstond. Nog éénmaal gelastte ik hem op te staan, en hij suoot hoe langer hoe harder, zoodat de gansche school in een schate rend gelach uitbarstte. Ik herinnerde inij eens klaps de waarschuwing van den meester, en gaf hem twee klappen met de rotting; de slagen waren niet hard, maar hij gilde als een bezetene. Meester Gnillauine zag al wat er gebeurde; plotseling stond hij naast mij, met een gelaat, doodsbleek en kwaadaardig, zijn rotting in de handhij knarste op de tanden en gaf den ben gel een slag over zijn rug, van de ooren tot aan de lendenen, en die een witte streep op zijn kiel achterliet. Hij stotterde en riep: „Wat! ga je gillen?gillen ga je?wacht, ik zal je reden geven om te gillen," en hij ranselde den jongen, dat de kracht tot gillen hem begaf en hij over de schoolbanken bijna flauw viel. De haren rezeo den anderen kinderen te berge, toen zij hun makker zoo zagen ranselen Eindelijk had de meester er genoeg van en zeide mij „Kijk zoo moet ge het doen, flink ze aanpakken, de eerste stap is het moeielijkste." Om de waarheid te zeggen, scheen mij dit middel recht gemakkelijk en ik besloot er ferm op te ranselen, omdat ik wist dat de andere on dermeesters hunne plaats hadden moeten opgeven omdat zij veel te goed waren. Wilde deze woeste bende niet gehoorzamen, des te erger voor hen, dat zoude hun ineer verdriet veroorzaken dan mij. Zoo dacht ik, toen ik zag, hoe spoedig de orde in de school hersteld was, en de jongens, op het minste teeken opstonden, zonderde minste lust te hebben tot snuiven of tot lachen. De les liep dan ook zeer geregeld af, en zoowat tegen elf uren na het gebed, gingen de scholieren orde lijk uiteen, beleefdelijk groetende: Goeden mor gen meester Guillaume, goeden morgen meester Jean Baptistel" Toen de scholieren allen weg waren, zeide de oude meester lachende tegen mij „Hoort ge 't wel? ze weten reeds allemaal hoe je naam is: morgen meester Jean Baptiste, dat is een goed voorteeken, als ze nu op de avond school ongehoorzaam zijn, sla er dan ferm op, en in acht dagen hebbeu ze meer ontzag voor u, dan voor de anderen in zes maanden." Wordt vervolgd.) allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. BINNENLAND. Amsterdam, 26 Juli. In de zitting van den ge meenteraad van heden werden langdurige beraad slagingen gevoerd over het door Burg. en Weth. gedane voorstel tot ,het sluiten eener leening van drie millioen gulden nominaal, tegen een rente van vijf percent. Het voorstel werd ernstig bestreden, daar vele leden meenden, dat men geen grootere sommen leenen moest dan de directe behoeften vorderden, en dat hier geleend werd voor een aantal uitga ven, die nog niet als noodzakelijk voorden Raad waren erkend. De heer Van Nierop stelde daarom, in overeenstemming met het advies der finan- cieele commissie, voor, een leeniug te sluiten van slechts /'l,160,000. De Wethouder Vening Meinesz verdedigde bet leeuingsplan, daar, z. i., wèer al de uitgaven zouden moeten worden gedaan, en het zaak was ze dan te kunnen doeu zouder op nieuw en dan bij kleine sommen te leenen: een beginsel, dat o. a. ook door den heer Jitta werd ondersteund. ,Ten slotte werd het voorstel van den heer Van Nierop met 19 tegen 5 stemmen verworpen, doch daarop een tusschenvoorstel van Dr. C. E. Heynsius, om thans een millioen acht honderd-duizend gulden te leenen, met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. Deze leening zal tegen 5 pCt. aan de meestbiedenden bij inschrijving wor den vergund. Alkmaar, 25 Juli. Als eene bijzonderheid wordt vermeld dat voor weinige dagen in de diiinen van Callantsoog, in een der zeebaken is gevonden het nest van een paar steenarenden, waarin zich zes kuikens bevonden. De vinders hebben1 zich de kuikens toegeëigend en aan een liefhebber te dezer plaatse verkocht. Wij zijn in de gelegenheid geweest de kuikens te zien. Niettegenstaande zij nog met dons overdekt zijn, en slechts den onder- dom hebben van omstreeks 14 dageD, hebben zij reeds de grootte eener volwassen kip. Wanneer eenig levend wezen liet getralied terrein nadert, waarin ze opgesloten zijn, geven z.j terstond blij ken van een verwoede roofzuchtige natuur, terwijl ze de vlerken geheel en al uitslaan en reeds een vlugt hebben van ruim 10 palmen. Hieruit kan men eenigszius eene gevolgtrekking maken van de grootte dezer vogels, wanneer ze volwas sen zijn. Naarden, 24 Juli. Het voornemen bestaat tot oprichting eener beetwortel-suikerfabriek binnen deze gemeente, onder den naam van Gooitche Beet wortel-suikerfabriek. Als commissarissen zullen op treden de heeren: Jonkheer H. J. Rutgers van Rozenburg, chef der tinna Rutgers en de Beaufort te Amsterdam; J. Peeleu, directeur der Holland sche suikerraffinaderij te Amsterdam; P. Langer- Iniizen Lzn., Burgemeester der gemeente Huizen en lid der Provinciale Staten van Noord Holland; H. Kuhn, grondeigenaar te Naarden; B. Van Marwijk Kooij, particulier te Amsterdam, terwijl den heer J. P. Dudok van Heel de betrekking van directeur zal worden opgedragen. Het voor de onderneming benoodigde maat schappelijk kapitaal is voorloopig bepaald op f 225,000, verdeeld in tweehonderd vijfentwintig aandeelen van duizend gulden. 's-Gravenhage, 26 Juli. De bediende in den Bazar van den heer De Boer, die zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag II. verdienstelijk maakte bij het blusschen van den brand in het huis in de Zeestraat, bewoond door mevr H heeft van mevr. H. een belooning van f 100 ge kregen. 's-Gravenhage, 27 Juli. De vaderlandsche gra- veernaald heeft den gedenkwaardigen echt der thans nog eenige Dochter van onzen innig-ver- eerden en oprecht beminden Prins Frederik, Prinses Marie, met Z. D. H den Prins Von Wied, in edel metaal vereeuwigd, door een sierlijke gedenkpenning, voorstellende de vereenigde Beeld- tenissen van het hooge Hu wel ij kspaar, met beider geslachtwapens, omgeven door een krans van myrte en rozen, en door den Genius-Hyinen feestelijk gekroond. De keerzijde dezer grootsche medalje geeft de geboor.e-verjaardagen der beide Doorluchtige personen, met de dag- en jaartee kening van hun voltrokken huwelijk 18 Juli 1871 te lezen, terwijl, rondom, in een dubbel randschrift, dit tweeregelig zinrijk woord prijkt: „De teedre bloemenbaud, die beeld en hart omstrengeld, Wordt door dit feestmetaal herdacht in eeuwig schrift; Zoo zij ook 't huwelijksheil, dat U 't gemoed vereugelt, Uw beider dankbre ziel voor altoos iugegrift." Deze schoone gedenkpenning (70 millimeters in middellijn) is het kunstwerk van onzen geach- ten stadgenoot den stempelgraveur 8. De Vries; het poëtisch bijschrijft is van Dr. Wap. Reeds heeft een vijftal leden der Koninklijke Dynustje het voorbeeld van sympathie voor dezen kunst arbeid gegeven, dat ook door enkele penning liefhebbers en kabinetsbezitters gunstig gevolgd is, en ten voorbode strekt van eene geweuschte v.n» i al na ,bm«nu9H s»i I algemeene deelneming, die voor dergel - onontbeerlijk is, tot goedmaking van df langdurig ten koste gelegde vlijt. Goüda, 26 Juli. Twee personen, beho de bemanning van de stoomboot: de G;v doende tusschen Gouda en Rotterde hedenmorgen, door het breken van eei op de hoogte van Ouderkerk aan den; boord. De een, Michaelis genaamd, eei oppassend huisvader, zonk dadelijk in De ander, J. Ouwerkerk, werd door q ning der Gouda gered en aan boord get Het lijk van Michaelis is gevoudei kerk is wel gewond, maar de wond, pijnlijk, is van zoo weinig beteekenij reeds weder aan het werk is. Dordrecht, 25 Juli. In de heden gehtójS ting van den gemeenteraad alhier isol komen eeue missive van curatoren de:H sche school, waarbij zij, uaar aauleidiu; verwerpen door den Raad van hun vov'19 reorganisatie der Latijnsche school, om: slag verzoeken. Zwolle, 25 Juli. Het bestuur der hit eenigeu tiju gevestigde werkliedenvei, „Hooger zij ons doel," hield hedenavo vergadering, ter bijwoning waarvan be lenden in het lot van den werkman wi genoodi^d. Door den voorzitter werd is 1 de bedoeling der vereeniging uiteengeze hoofdzakk is, oiii den werkman hooget lage prijzen de eerste levensbehoeften te t. -jj ter bereiking waarvan hij de medewerl vergadering inriep. Een der bestuursle een oogenblik het woord voerde, gaf te dat de vereeniging noch op zich zelve, andere wijze met de Internationale in staat, hoezeer daartoe ook aangezocht. V lende tafereelen uit het leven van den w - werden medegedeeld belangrijke discus»; den gehouden, onder anderen ook ovet catie van werklieden voorts werd het dj - groote inkoopen ten behoeve van werkl i het stichten eener winkelvereeniging b& Een voorstel van den voorzitter der vers - dat zich buiten haar eene commissie zoude ter behartiging der belangen yi werkman, werd niet aangenomen, masr dezer dagen door de vereeniging „Loos Werk," die meerendeels uit werkmeesl-, staat, eene vergadering zal worden get ter bijwoning waarvan de aanwezige lede: vereeniging zich verbonden. Iu deze verge zal besproken worden wat door de bazeD belang hunner knechts kan wórden gedai Meppel, 26 Juli. Dinsdag zijn alhierflee; apothekers geëxamineerd en toegelsAsv, ai mejufvrouw During, te Boxtel; ine:,.Atv. te Staphorst; 'mej. en de heer Plantings (r- en broeder), te Wormerveer. Gisteren ziju weder geëxamineerd 5 jongei voor leerling-apotheker, waarvan 8 zijn gei en wel: C. G. Snel, Van den Helder; gersma, vaD den Helder; A. Schrijf Bei Hoorn. In 't geheel zijn tot hiertoe 13 ca: ten geëxamineerd, waarvan 8 't gevraagdedi; verkregen hebben. 's-Hertogenbosch, 26 Juli. Dinsdag in de: dag werden de gebr. Klardie van hun komende, in de Tolbrugstraat opgewact J. W. Leonhardt en F. De Heer, die d. zettelijk schenen te zijn; zij vielen hen as. der gebroeders bekwam een doodelijken mes in den onderbuik, de andere een diepe mes over het hoofdde oorzaak dezer misdadig randing moet zijn eene vechtpartij die de Klardie Zondag met den schoonvader van hardt hadden. De daders zijn in verzekert waring genomen en de Justitie doet ondei terwijl de verwonden naar het gasthuis overgebracht. BUITENLAND. Frauki-y Ir. De verkiezingen voor de Gemeenteraden he in 't algemeen geen bevredigenden indruk gem, van wege de slechte opkomst der kiezers, v aan men vooral te Parijs niet gewoon is zien hiervan de uiting in eene korte beschout welke het Journal des Débats daaraan ten I 1 geeft. Wij zijn, zegt dit blad, in zeker op voldaan, want het meerendeel van de gek candidaten was voorgesteld door de Union Preise paristienne, en enkelen die niét door: waren aanbevolen, behooren nogthans tot df matigd liberale partij. Maar wat ons vooral bij deze verkiezing of is het zeer bestreurenswaardig feit, dat 'U1 niet opgekomen kiezers zoo groot is, dat meeste wijken de candidaat die de volstrekte derheid verkreeg niet gekozen is, omdat hij fik getal stemmen op zich vereenigde gelijk as: vierde gedeelte der ingeschreven kiezers. lauwheid is daarom zoo betreurenswaardig men haar niet uitsluitend kan toeschrijven ss; tegenwoordige omstandigheden, en dat zij is' band staat met een algemeene oorzaak, aan es» meenscbappelijk gebrek dat niet alleen deP' zenaars, maar aan alle Franschen eigen is. in i oneit dan groot de kc geen teurs en b zers op I rneei vind bi wou wor zoek blad ook gebi A in s gein op heft 's le b er zee hij stel de nat bel stel gel ma zet hij ste 1 zal be W te ge he pli uii nu tol er di v( D d< k te ei 8< a .Y

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2