N°. 3509 A0. l&7i. Donderdai 120 Juli. a c: DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post.3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Ueze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven PRIJS DER ADVKHTENTIEN Voorlederen regel0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 19 Juli. In de avondzitting van de Eerste kamer der Staten Generaal van gisteren deed de Voorzitter 'mededeeling van onderscheidene regeerings be- ^0Dticheiden en andere stukken. Onder deze behoort lr'^sjene Nota van Toelichtingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, omtrent dispensatiën ■Joor den academischen Senaat der Hoogeschool ie Groningen verleend van ad missie-examens. De Minister is van oordeel, dat zoo min mogelijk den ioegang tot de academische lessen moet worden versperd; hij is niettemin geen onbepaald voor stander van onvoorwaardelijke toelating, maar n sommige gevallen. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen eene missive van den Mi nis ier van Buitenlandsehen Zaken en van Koloniën ld. 18 Juli ten aanzien van het wetsontwerp lopens den afstand der bezittingen ter ku6te van Suinea, waarbij zij verzoeken de kamer bekend te maken met den wensch der regeering dat de behandeling van dit ontwerp nog voorloopig worde uitgesteld. De Voorzitter stelt voor het ontwerp aan te houden tot eene nadere bijeenkomst. Na lang durige discussie waaraan een aantal leden deel namen wordt met 16 tegen 15 stemmen aange nomen het voorstel van den voorzitter. Daarna wordt de discussie gestolen om met afwijking van art. 38, al. 1, van het Reglement van Orde het ontwerp nopens den afstand van de kust niet te verzenden naar de afdeelingen, maar -het aan te houden tot de eerstvolgende bijeen komst. Dit voorstel wordt aangenomen met 16 tegen 15 stemmen. Tegen de beeren: Cremer3, Van de Lek de Clercq, Michiels Van Kersenich, Messchers van Vollenhoven, Van Rheenen, Van Reemenshuizen, Van Eysinga, Van Sasse van Tssels, De Vos van Steenwijk, Schimmelpenninck, v. d. Oije, Geert- sema, Rohussen, Van Meeuwen, Van Bijlandt, Franse v. d. Putte en Smit. Nopens de overige ontwerpen wordt besloten tot verzending naar de afdeelingen die opnieuw worden samengesteld, waarna de Vergadering gescheiden wordt. Bij de op heden gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad zijn ingekomen voor de vacature,1 ontstaan door het tusschentijds bedanken van den beer J. Scheltema, 777 stemmen, waarvan ÜO van onwaarde, zoodat de volstrekte meerder heid was 379. Herkozen de heer J. Scheltema jnet 406 stemmen. De heer H. N. Veefkind had 109 stemmen. Voor de vervuiling der vacaturen, ontstaan door de periodieke aftreding van 7 leden en door den -dood van wijlen den heer Mr. H. C. J. Hoog, zijn uitgebracht 779 stemmen, waarvan 7 van onwaarde, alzoo was 387 stemmen de volstrekte .meerderheid. Herkozen de heeren Mr. O. W. Hnbrecht inet 726, Mr. P. du Rieu met 723, Mr. P. C. Lezwijn .met 586, P. J. De Fremery met 472, H. C. Har- -tevelt met 470 en Mr. S. Le Poole met 387 stemmen. t»7i Gekozen Prof. J. C. G. Evers inet 397 stemmen. BA Herstemming tusschen Mr. A. Van Hettinga ■eu JTromp met 877 stemmen en A. Tieleman uiet 325 stemmen. 19' Verder bekwamen de heeren J. J. BraDdhoff ""'Isselman 316, N. J. Sanders 287, Mr. J. J. Van ^Angelbêek 142, W. F. Van Wijk Jr. 118, W. F. A. Trufüno 58, H. F. C. Gerlings 46 en J. Souvée Az. 38 stemmen. S5S, Met belangstelling hebben wij vernomen dat lok de Kweekschool voor Zeevaart alhier op pe:ïene eigenaardige wijze aan de feestelijkheden ülj gelegenheid van de plechtige huwelijks-ver- e(ieeniging (den 18den Juli jl. te Wassenaar gevierd) u heeft deelgenomen. ,i In overleg met de Commissie van en B. had Kde 8chipper-kommandant der Kanonneerboot met het meereudeel zijner equipage benevens 48 Jtweekelingen in drie sloepen verdeeld zich op mneenigen afstand van Wassenaar op eene geschikte plaats gestationeerd, ten einde bij het passeeren van den Vorstelijken stoet militaire parade te 0 maken. Toen het lang verbeide oogenbhk daar was, .^stelden al deze zeelieden zich in positie en genoten de eer van door de stapvoets voorbijgaande hooge personen met bijzondere blijken van goedkeuring te worden begroet. Vandaar werdnuvervolgenson- der vrolijk gezang de tocht naar het dorp voortgezet ten einde de gelegenheid te bespieden om na afloop der plechtigheid de fraai versierde kerk in oogen- schouvv te nemen. Aan dezen wensch werd op de meest heusche wijze voldaan en tegen den avond waren onze matroosjes weer aan de in richting teruggekeerd, nog vervuld van de genote feestvreugd, die wel onvergetelijk mag heeten in de herinnering van iederen echten Holland- schen jongen, wien het zeldzame voorrecht is te beurt gevallen al de leden van het doorluchtige huis van Oranje vereenigd te hebben gezien. Ziehier 't request tot 't honden der kermis, dat in de raadszitting van morgen zal worden be handeld. Aan de Edel-Achtb. Heeren Leden van den Gemeenteraad te Leiden, Geven niet verschuldigden eerbied te kennen, allen neringdoenden en belanghebbenden bij het houden der kermis, dat wij gedurende het heer- schen der pokken-epidemie volgaarne hadden willen berusten in het besluit tot het in dit jaar niet houden der kermis, maar aangezien genoemde epidemie als genoegzaam geweken kan beschouwd worden, wij mitsdien de vrijheid nemen UEd. Achtb. beleefdelijk te verzoeken op het door u genomen besluit tot het bovengenoemd niet hou den der kermis te willen terugkomen, in het be lang van ons allen ondergeteekeuden, en genoemd besluit, even als door de Gemeenteraden van Rot terdam, Utrecht, Gouda en andere gemeenten is toegestaan geworden, zoodanig te wijzigen dat de kermis voor de ingezetenen, alleen in het belang der neringdoenden, kan plaats hebben. Leiden, Juli 1871. 'tWelk doende, enz. Op het door een tal van neringdoende ingeze tenen aan den Gemeenteraad ingediend adres, tot het houden der kermis op den gewonen tijd, meenen B. en Ws. in de eerste plaats te moeten in herinnering breDgen, dat het Raadsbesluit van 30 Maart dezes jaars, waarbij bepaald is, dat de kermis, invallende den 24sten Juli, dit jaar niet zal plaats hebben, steunde op de waarschijnlijk heid, dat het houden der kermis een nadeeligen invloed zou uitoefenen op het verbreiden der pokken-epidemie. Ofschoon nu deze nog niet geheel ophield te heerscheu, is zij evenwel in den laatsten tijd aan merkelijk verminderd, zoodat zelfs stads genees- en heelkundigen, door ons daarover gehoord, in het doen plaats hebben der kermis, mits onder zekere bepaling, geen bezwaar zien. Uit dien hoofde stellen wij voor dat het Raads besluit vau 80 Maart 1871 in zoover gewijzigd worde, dat alleen aan ingezetenen dezer gemeente wordt toegestaan het uitstallen en plaatsen der kramen op den voet en de wijze als bij het hou den der kermis gebruikelijk is, onder voorwaarde: 1". dat alléén als ingezetenen zullen worden be schouwd zij die voor 1 Juni jl. in de bevolkings registers zijn ingeschreven 2°. dat de vergunning uitsluitend wordt gege ven aan die ingezetenen wier beroep het is met kramen eu uitstallingen de kermis alhier te be zoeken. Wij nemen de vrijheid den Gemeenteraad aan te raden ouder die bepalingen op het ingediend adres gunstig te beschikken. Burgemeester en Wethouders enz. De Commissie van Financiën heeft kennis ge nomen van het adres van neringdoende ingeze tenen, tot intrekking van het raadsbesluit, om, uithoofde van de pokken epidemie, dit jaar de kermis in deze gemeente niet te doen plaats heb ben. Zij gronden hun verzoek op de omstandig heid dat de pokziekte in den laatsten tijd aan merkelijk is afgenomen. Het College van Dage- lijksch Bestuur adviseert daarop gunstig, onder zekere beperkende bepalingen. Uwe Commissie heeft, uit den aard van haren werkkring, de zaak alléén uit een finantieel oog punt te beschouwen, en van die zijde bestaan hij haar tegen het houden der kermis geene bedenkingen. Zij vindt mitsdien vrijheid uwe vergadering te raden zich met de voordracht van Burgemeester en Wethouders te vereenigen. De Commissie van Financiën, enz. Sedert de vorige opgave zijn alhier geene perso nen door pokken aangetast, als hersteld opgegeven 2, overleden geene, zoodat ih behandeling blijven 37. De gewone jaarlijksche reünie der oud-strijders vai 1830 en 31 uit Noord- en Zuid-Holland, die in het afgeloopen jaar hier ter stede plaats had, za' dit jaar op Zondag den 30sten Juli te Rot- te-dam gehouden worden. De afdeelingen van de Eerste Kamer der SUten-Generaal hebben zich heden bezig gehou- dtn met het onderzoek der verschillende vvets- ortwerpen, die thans bij haar aanhangig zijn. Men verwacht spoedig de beraadslagingen over die wetsontwerpen. Naar men verneemt, bestaat er bij het Minis terie van Oorlog plan, om het bataljon mineurs eu sappeurs, bestaande uit vijf kompagniën, zoo danig te splitsen, dat elke kompagnie een afzon derlijk garnizoen uitmaakt, en in iedere militaire afdeeling eene kompagnie aanwezig is. Wij vernemen dat de heer Loudon, tot Gouver neur-Generaal van Ned. Indië benoemd, zijn be trekking van Commissaris des Konings in de prov. Zuid-Holland den eersten October zal neder- leggen, en in den loop dier maand per landmail naar Indië vertrekken. Vaderland.) Naar wij vernemen wordt door den heer H. De Veer, tegen 1 October e. k., eervol ontslag verzocht uit zijn betrekking als directeur der Hoogere Burgerschool alhier. De heer De Veer zou zich te Amsterdam gaan vestigen en aldaar de betrekking aanvaarden van hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag Delfsche Ct.) Heden is het mannenzangkoor Cecilia, dat te Gent den eersten prijs behaald heeft, te 's-Gra- venhage teruggekeerd en met blijde welkomst groeten ontvangen in de stad, waar, wegens het luisterrijk feest te Wassenaar, met vele vlaggen prijkte. Men schrijft uit LimburgDezer dagen verscheen aan het station te Eijsden een rijtuig, waarin, eenige heeren uit Luik gezeten waren, wier getal bij de aankomst vermeerderde. De komst dezer heeren gold het houden van eeQ duel op Neder- landsch grondgebied. De plaatselijke autoriteit, hiervan kennis krijgende, deed echter dit gezel schap, waaronder een arts en de noodige getuigen ons land weder onverrichte zaken verlaten. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid die er bestaat tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Ne- derlandsch Indië, door middel van het stoom schip de Prins van Oranje van de Maatschappij Nederland," waarvan het vertrek van het Nieuwe Diep is bepaald op den 25sten Juli aanstaande. De brieven en verdere stukken die het publiek met de gemelde gelegenheid wenscht te verzen den, moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat ver langen blijkl. Het port der brieven van 15 grammen en minder is twintig cent, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklim ming die voor de binnenlandsche brieven is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koop waren is een port verschuldigd van vijf cent voor elke 40 grammen of gedeelten van 40 grammen. Z. M. heeft C. Kok, comissaris van politie te bchiedam, tevens benoemd tot commissaris van Rijkspolitie. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechth. te Assen Mr. J. Roessingh, thans rechter- plaatsverv. in die rechtb., adv. en commies ter prov. griffie van Drenthe. Z. M. heeft aan J. G. Risseeuw, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notar. te Goes, en benoemd tot notaris binnen het arr. Goes, ter standplaats de gemeente Goes, J. M. Pilaar, cand.-notaris aldaar, alsmede secr. en ontv. der gemeente Kattendijke, een en ander in te gaan den lsten Aug. 1871. Z. M. heeft benoemd: tot dir. van het postk.j te Almelo de heer D. Van Marle, thans comm. der posterijen van de lste kl.; tot comm. der posterijen: van de lste kl., de heer J. A. W. Verschoor, thans comm. van de 2de kl.; van de- 2de kl., de heer J. Hoefh&mer, thans comm. van de 3de kl.; van de 3de kl., de heer G. Koppen, thans surnumerair der posterijen. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan G. J. A. A. barou Van Pallandt, als 2den luit. bij de 3de komp. van het 2de bat. rustende schutterij in Zuidholland. En benoemd in de provincie Zuidbolland, bij de 2de bat. 2de komp., tot kapit. Mr. Th. W. Van der Schalk, thans lste luit.; tot lsten laf) W. A. Temmink, thaDS 2de luit. bij de 3de komp. van het bataljon. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. te benoemen, hij het 3de reg. tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. J. W. D. Van Dorth, van het 4de reg.; en tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. S, L. Woutersen, van het corps; den kapit. A. J. F. Van der Groesen, van het 3de reg. inf. op non activiteit te stellen, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft goedgevonden bij bet wapen der cav. te benoemen, bij het 3de reg. huzaren, tot 2den luit. den bij Hoogstdeszelfs besluit van den lSden October 1870, eervol ontslagen 2deu luit. W. B. Slotboom. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Neder- landschen Leeuw, de heerenP. W. A. Van Spall, resident vau Pasoeroean; J. C. Bernelot Moens, apotheker der lste klasse bij den militairen geneeskundigen dienstin Nederlandsch Indië; en F. C. Willemsz, kommandant van de schutterij te Ternate. Z. M. heelt de burgemeester der gemeenten Usquert eu Warffrum, P. F. L. Plaats, tot 15 September e. k. in zijne betrekking geschorst. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den polder Klein Piersbil, L. Toltot leden van het bestuur van deu Numanspolderonder degemeenten Numansdorp, Strijen en Zuid-Beijerland, A. Schels- ling en P. Maasdam; tot heemraad van den Strijenscben polder onder de gemeenten Strijen en 's-Giavendeel, J. M. Stoop en P. A. Overwa- ter; in het bestuur van den polder het Westmaas Nieuvvland, tot dijfgraaf J. Koyck, en tot heem raad G. Vink allen in de Provincie Zuid-Holland. BINNENLAND. Amsterdam, 18 Juli. Bij de heden gehouden stemming is tot commissaris van de Handels maatschappij gekozen de heer Josua van Eik, aftredend commissaris-plaatsvervanger, en tot com missarissen-plaatsvervangers de heeren Mr. H. L. M. Luden en H. Van Eeghen. Haarlem, 18 Juli. Heden hebben voor de cor rectionele rechtbank alhier terechtgestaan twee der personen, die hebben deelgenomen aan de rumoeren, welke, zoo als indertijd gemeld is, onlangs 'a avonds te dezer stede hebben plaats gehad. Een dier beklaagden, G. V., is ter zake van het stukgooien van eene glasruit eener wo ning aan het Sparen en wegens feitelijk en ge- weldadig verzet tegen de politie-beambten, die hem gearresteerd hadden, veroordeeld tot 3 maan den cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van f 25; de andere, J. R., ter zake van het toebrengen van een slag aan een inspecteur van politie, terwijl deze een der andere rustverstoor ders naar het politie-bureau trachtte over te bren gen, tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden. 's-Gravbnuaqe, 18 Juli. Onze stadgenoot de verdienstelijke landschapschilder J. W. Van Bor- selen, heeft van Z. M. den Koning de opdracht gekregen om eenige der prachtige gezichtspunten van het Luo op doek te brengen; de kunstenaar bevindt zich daartoe reeds op het Koninklijk lustslot. 's-Gravenhage, 19 Juli, Het déjeuner-dinatoire op het Huis de Pauw heeft gisteren lot ongeveer half acht ure geduurd. Toen hebben de leden van het koninklijk gezin en de geuoodigden het buiten verblijf verlaten. De gemeente Wassenaar en om streken waren inmiddels fraai verlicht. Op som inige punten deden zich muziekkorpsen hooreu. Eene ontelbare menigte bevond zich in die ge meente en op den weg. Tot laat in den avond hield de vroolijke drukte aan, die in goede orde is algeloopen. Voorschoten en Voorburg waren bij deze heugelijke gelegenheid ook met vlaggen en groen versierd. HUWELIJKSPLECHTIGHEID te WAI3KENAAK. (Va* onzen correspondent te e'-Oravenkage, dd. 18 Juli.) Ons Vorstenhuis viert heden een schoon, huis- selijk feest en het Nederlandscbe volk, dat in bet

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1