17 Juli. Maandag A0. 1871. P. I. DE FREMERY I J H. C. HARTEVELT 1 Mr. C. W. HURRECHT i Mr. P. C. LEZWIJN 1 J Mr. P. DU RIEU I 3 Professor Dr. J. C. G. EVERS, Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, J. J. RRANDHOFF ISSELMAN H. N. VEEFKIND. ^~N°. 3506. IDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post.3.86 Afzonderlijke Nommers0.05. L)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS OER ADVURTBNT1EN. Voorlederen regel0.16. Grootere letter, naar de plaatsruimte die rij beslaan. De Gemeenteraadsverkiezingen. Een staaltje van ondankbaarheid. Kiezers van Leiden I Twee raadsleden, die tot de meest geschikleo u den den raad bebooren hebben geen genade tunnen vinden in de oogen van eenige kiesver enigingen: De heeren P. J. De Fremery en C. W. G iartevelt zijn de mikpunten waarop onze tegen- lartij al bare geheime krachten gericht houdt. Deze twee verdienstelijke raadsleden, waarvan ie eerste sedert lange jaren op de meest eervolle wijze het wethouderschap dezer gemeente vervult, en de laatste zijne onmisbaarheid in den gemeen teraad gedurende een reeks van jaren door al zijn doen eu laten heeft doen gevoelen, zoeken wij te vergeefs op de verlegenheidslijstjes van onze tegenstanders. Waarom Dit staat er niet bij en zal dan ook wel aan geen andere oorzaak toe te schrijven zijn dan aan verregaande partijzucht, waarmede de ge meenteraadsverkiezingen weinig te maken hebben. Ons dunkt immers, dat men, om knappe en hoogst geschikte gemeente-vertegenwoordigers, waarop niets anders te zeggen valt, dan dat zij steeds consciëntieus hun plicht hebben vervuld, uit den baan te knikkeren Dog iets anders noodig heeft dan een hooghartig decreteeren, datgene of deze kiesvereeuiging 'l in hare wijsheid oorbaar heeft geacht die twee flinke en cordate burgers dood te zwijgen. Neen, despotieke aanvoerders, zoo gaat 't niet. We houden in Nederland van geen lafharligen, en gij ontwijkt lafhartig den strijd. Komt op met uwe grieven, eu bezwaren tegen de heeren De Freuiery en Hartevelt en we zullen u afwachten. Doet ge dit niet, dan durft ge niet, omdat uwe grieven, aan de openbare meening prijs gegeven, geen steek zouden houden, óf ge mist den moed uwer overtuiging. - Ir Tegenover onze motieven ter bestrijding van de heeren Tieleman en Le Poole, dat zij onbe kwaam en ongeschikt zijn om langer raadsleden - te blijven, tarten wij u hetzelfde te zeggen van de heeren De Fremery en Hartevelt. Of spruit de verwerping van beide heeren voort uit de begiuseleu die zij aankleven? Spruit zij hieruit voort, dat die heeren grond vesters en hechte zuilen zijn van't binnen Leiden zoo krachtig opgetrokken onderwijs gebouw Is dit verzet een gevolg hiervan dat die heeren - den moed hunner overtuiging in financieele zaken li bezitten, dat zij 't schrikbeeld der impopulariteit tj niet duchten om financieele maatregelen te ver dedigen, die in 't waarachtig belang van de stad hunner inwoning zijn, dat zij orde en regelmaat i io 't financieel beheer voorstaan? Worden zij soms verstoeten omdat zij op poli tiek gebied de beginselen van vooruitgang om helzen en niet schromen, op eene kiesvereeniging die voor iedereen toegankelijk is hunne stemmen voor den liberalen candidaat uit te brengen? (j Moet hun 't voetje worden gelicht, omdat zij i niet behooren tot de orthodoxe drijvers? Zijn zij ook in ongenade gevallen ouidat zij, nevens accurate plichtsbetrachting, de zaken waarin zij zich deden hooren steeds met tact en talent verdedigden of bestreden Zijn zij te slim, te bij de hand voor onze tegen- parlij, hebben zij bij den raad le veel in de melk te brokkelen? Kan op hunne groote rechtschapenheid,op hunne eerzame maatschappelijke positie iets worden afgedongen O, wat zouden wij gaarne zien dat ouder een en ander de grieven schuilden van onze tegen partij, dan zoude zij zeker de heeren De Fre mery en Hartevelt onschatbare diensten bewijzen en hunne eandidaturen hoogst bevorderlijk zijn Maar neen, zij zwijgt en zal blijven zwijgen omdat 't haar onmogelijk is iets met succes tegen beide geachte raadsleden aan te voeren. Eu kou onze tegenpartij er nu nog maar toe besluiten om hare nieuwe verlegenheids-candi- dateu met gronden te steunen. Maar hier heerscht ook weer volkomen duis ternis. Moeten wij dan die taak op ons nemen Kust op ons de plicht, hare candidate!) aan te bevelen Zullen wij op 't ongehoorde wijzen om candi- daten te stellen, zonder dat de daartoe uitverko ren ingezetenen er iets van af weten? Kunnen wij 't met onzen plicht overeenbrengen een Angelbeek aan te bevelen, een man die jaren lang in de Oost is geweest, en sedert korten tijd repatrieerde, een man dus die aan de Europee- sche maatschappij totaal ontwend is? Kan men van ons vergen een Angelbeek aan te bevelen, wiens gansche verstand nog steeds geconcentreerd is op bet proces met den staat der Nederlandeu, die hem zijn ontslag als raadsheer loezond, omdat hij in de Oost allerlei rariteiten uithaalde? Mogen wij de bescherming op ons nemen van can- didaten, die meer met het oog op hunne ortho doxe beginselen op kerkelijk terrein gesteld zijn, dan oin hunne wezenlijke verdiensten en be kwaamheden om zulk eene gewichtige betrekking als die van raadslid te vervullen? Moeten de kiezers van ons te weten komen of de heer Scheltema weer geneigd is het lidmaat schap, waarvoor hij in een zeer positieven brief bedankt heeft, te aanvaarden, of dat deze geheele Surprise weer zal uilloopen ,op een nieuw be danken en bijgevolg weer al den last en moeite eener nieuwe verkiezing? Ziedaar een reeks vragen waaruit de toestand van 't oogenblik zonneklaar blijkt. Die toestand is van dien aard dat 't van de grootst mogelijke ondankbaarheid zou getuigen als de kiezers gehoor verleenden aan geheime inblazingen, waartegen zich niemand kan ver dedigen. Geen onoprechtheid in Leiden, maar openhar tigheid En daarom kiezers roepen wij u toe, u zelve af te vragen, waarotn de heeren Hartevelt en de Fremery niet behooren gekozen te worden? Doet ge dit dan twijfelen wij niet of de snoode toeleg om die edele burgers te weren, zal afslui ten op de loyauteit van de Leidsche burgerij En daarom kiezers die 't met ons eens zijl, Dinsdag als één man opgekomen om op indruk wekkende wijze te doen zien dat kabaal en intrigue door de Leideuaars worden verfoeid. Laat u niet verrassen. Weet dat onze tegen partij sluw is en alleen door in grooten getale op te komen zult ge hare exploiten kunnen verijdelen en daarom fiksch uwe stemmen uitgebracht op de onafhankelijke, bekwame, scherpzinnige en ijverige voorstanders van Leiden's materieelen vooruitgang, de heeren I co "O Ed vult nevens die namen op het wit stem briefje in die van de heeren en op 't blauw stembriefje Lelden, IA Juli. Wij vernemen dat onze stadgenooten de heeren J. C. Zaalberg en Zn. op de Internationale Mari tieme Tentoonstelling te Napels bekroond zijn met de gouden medaille voor wollen dekens. Naar wij vernemen zullen heeren officieren van het 1ste regiment huzaren, alhier in garnizoen, bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Marie met Z. D. H. Prins Von Wied, den leden van Musis Sacrum Dinsdag-avond een concert aanbieden. Burgemeester en Wethouders alhier doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 6 en 7 der Algemeene Politieverordening van 2-1 October 1867, zijn benoemd: tot Raad der ge buurte u°. 11 of n°. 3 vau Wijk IV, de heer W. T. Werst, in de plaats van den lieer J. Benier, die deze gemeente met der woon verlaat; tot Raad der gebuurte n°. 22 of n°. 4 van Wijk VI, de heer H. J. Labree Jr., in de plaats van deD heer I. Du Croix, die uit deze gebuurte is verhuisd; en tot Raad der gebuurte n°. 36 of n°. 3 van Wijk VIII, welke betrekking onvervuld was, de heer D. Van Zonneveld. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeente bestuur alhier, doet te weten, dat aan den ont vanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 12den dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren, alseen van het patentrecht, houdende aanslagen voor Wijk 4, en een voor de belasting op het personeel, hou dende aanslagen voor de Wijken 7, 8, 9 en res tanten, beiden over het dienstjaar 1871 en 1872, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 2 personen, als hersteld opgegeven 4, overleden 3, zoodat in behandeling blijven 42. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 97 tot 109 vol wassen personen en van 29 tot 39 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloemmarkt 79 baden gebruikt. Aan de Zwem- en Bad inrichting Rhijnzicht zijn gedurende deze week 1685 baden genomeu. In de maanden December 1870 tot en met Juni 1871 zijn aau het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. H. C. De la Court Boulogne Sur MerJ. Gar- tou, C. Corvi, K. J. Van Duijl, Maddle. A. Behlen- dorff allen te Parijs. Men schrijft ons uit Oudshoorn dd. 14 Juli: Ook in deze en in de naburige gemeenten Alphen eu Aarlanderveen, werd wegens het min of meer heerschen der pokken-epidemie, de ge wone kermis voor dit jaar geschorst. Daar zich nu die epidemie niet zoodanig heeft voorgedaan als men aanvankelijk vreesde, en de tijd der ke ruiis verstreken is, zoo heeft een en ander het denkbeeld doen ontstaan om zich deze omstan digheid ten nutte te maken, tot het nemen eener proef met het instellen en ten uitvoer leggen van eenige volksvermaken, waaraan door de gemeente besturen, andere corporatiën en voorname ingezete nen niet alleen hunne goedkeuring is gehecht, maar ook geldelijke bijdragen tot oodersteuning reeds zijn of zullen worden verleend. Dientengevolge is door de verschillende ingezetenen eene commissie tot regeling en ter uitvoering dier zaak benoemd aan wier hoofd zich de Burgemeesters der opgenoemde gemeenten bevinden. Wij hebben dus eerlang een volksfeest te wach ten, eu zoo wij hopen ontdaan van die wanor delijkheden welke gewoonlijk de kermissen ver gezellen, terwijl wij wenschen dat dit feest de geboorte van jaarlijksche volksfeesten moge zijn en de kermis althans voor deze gemeente daar door haar afscheid moge genomen hebben. Wegens het overlijden van H. Keiz. H. de Aarts-Hertogin Maria Annonciade, gemalin van Z. Keiz. H. den Aarts-Hertog Karei Lodewtjk van Oostenrijk eu schoonzuster des Keizers, zal het Hof deu lichten rouw aannemen voor drie dagen, ingaande den 26sten Juli aanstaande. In de zitting der Provinciale Staten van Noord brabant is ter vervulling van de vacature, ont staan door het aangeboden ontslag van den heer Mr. C. J. A. Vau Rijckevorsel, nieuw gekozen lid der Eerste Kamer, tot lid der Gedeputeerde Staten in dat gewest gekozen de heer Dr. A. Van der Steen met 34 stemmen. De overige stem men waren verdeeld op: Mr. Bosch 14, Mr. Ver- heijen van Estvelt 3, Mr. Van der Heijden 1 en Jhr. J. De la Court 2. De Amsterdamsche Courant maakt gewag van een gerucht haar uit Londen medegedeeld, doch dat, hoewel gerucht, naar zij meent te mogen veronder stellen, niet als zoodanig is te beschouwen, althans niet een valtch gerucht zal blijken te zijn, daar de bron waaruit het afkomstig is alleszins de juistheid doet vermoeden Koningin Victoria is voornemens weldra afstand van den troon te doen, en men verwacht dat de Prins Van Wallis nog voor het einde deies jaars Koning van Groot-Brittanniê en Ierland zal lijn. „Reeds meermalen voegt de A. C. er bij is van Victoria's abdicatie sprake geweest, doch de Prins Van Wallis had er zich nooit over uit gelaten dezen keer echter heeft hij zelf, zoo wordt ons verzekerd, de ophanden zijnde belang rijke gebeurtenis aan een hooggeplaatst persoon medegedeeld." Door de tentoonstellings-commissie te Groningen is een buitengewone bekrooning met de zilveren medalje toegekend aan den heer W. C. Boer te Boskoop, wegens inzeuding van vele verschillende soorten van rijpe aardbeziën. Voor onzen handel is de volgende mededeeling zeker van groot belang. Den 3den April verliet de Russische stoomboot Nackamaff van 500 paardenkracht en metende 3600 tonnen, de haven van Bombay met een lading katoen naar Odessa. Gewichtig is dit handelsfeit voor Indië, zoo zegt de Calcutta Englishman met recht. Immers Rusland, dat reeds lang, als een goede klant, van lndië jaarlijks een 20,000 ton katoen en de beste indigo van de Calcuttamarkt kocht, ontving die goederen tot na toe langs den omslachtigen en duren weg over de Kaap de Goede Hoop of Egypte en Londen, vanwaar zij per stoom boot naar St.-Petersburg vervoerd werden. Maar de opening van het Suezkanaal heeft daarin eene heilzame verandering gebracht. Russische agenten hebben verleden jaar Bombay, Calcutta, Madras en China bezocht en bij hnn terugkeer te St.-Pe tersburg eene tentoonstelling gehouden van de medegebrachte stalen en monsters, en mededee- lingen van allerlei aard ter beschikking gesteld vau den Russischen handel. Zoo guDstig luiden al die berichten voor een rechtstreeksch verkeer met Indië, vooral die van den afgevaardigde bij de opening van het Suezkanaal, Skaffolsky, dat de Russische Stoombootmaatschappij, die een vloot van 63 booten in de vaart heeft tusschen den Caucasus, Konstantinopel, Egypte, Griekenland, de Middellandsehe Zee en Londen, onmiddellijk een stoombootdienst geopend heeft tusschen haar station Port Said en Bombay, voor het vervoer van personen en goederen. De vracht is bepaald op 56 Engelsohe schellingen per ton. Een tweede lijn zal geopend worden tusschen China en Odessa via Suez, ten einde Rusland van thee te voorzien. Reeds wordt de Tchichataff van Hongkong verwacht met eene volle lading thee, om intijds op de in Juli gehouden groote jaarmarkt van Nigi Novogorod te kunnen wordeu verkocht. Vroeger eischte het vervoer daarvan te land veertien maanden, of moest de ook zeer lange weg van Londen et St.-Petorsburg gebruikt worden. Nu daarentegen zijn de goederen in 60 dagen van China te Odessa, het Russische Li verpool, en vinden daar den trein gereed voor

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1