E klaard, behandeld en met bijna algemeene stem- to men aangenomen enkele punten van het nieuwe to belasting-ontwerp, betreffende de verhoogde hef- sb- fing van rechten op de suiker, koffie, chocolade, VOc cacao, thee, alcohol, tabak, enkele oliesoorten ze'' eniinineralen. Over de oorzaak van deze snelle oni behandeling lees onze telegrammen. De hoofd- toi quaestie, de heffing nl. van in-en uitgaande rech- n ten is zooals men ziet nog niet aangeroerd. lU( Thiers heeft in den ministerraad getoond, dat 5rl hij er zeer vatbaar voor is om in zijne persoonlijke I overtuiging voor den wensch van het land onder d te doen. Eenigen tijd geleden gaf hij toe aan de to commissie voor de legerorganisatie die zich tegen evs de algemeene dienstplichtigheid verklaarde, ter- 'as wijl Thiers er zeer voor geporteerd was. Nu we- liat der was hij lang niet ingenomen met het ont werp tot decentralisatie, vooral wat betreft de vu instelling van departementale commissies. De iet—Temps meent nu te weten, dat hij besloten is, fle zieh niet tegen het ontwerp te verzetten, vvbio Op het Luxemburg is de uitslag der verkiezin- ng, gen van het departement der Seine afgekondigd neiflmet eene wijziging, die door de stemming van d- het leger en door de geldig verklaring van eenige iraBtwijfelachtige briefjes heeft plaats gehad, en waar door in plaats van den heer Bonvalet de heer •lp Moreau als 21ste gekozene op de lijst van de dt ,/Union de la Presse Parisienne" voorkomt, sii De graaf de Ohambord heeft in een manifest iet na den uitslag der verkiezingen in het licht ge- ee geven, getoond aan ieder die het nog niet wist, ïen dat hij met opzet of bij ongeluk niet het minste int op de hoogte is van hetgeen er om hem heen looi gebeurt. Niettegenstaande de legitimisten geen noe- lie menswaardig aantal stemmen op zich heeft veree- he "nigd doet de graaf de Chambord alsof nooit 1, tmeer dan nu de tijd was aangebroken om het land aan de Bourbons tot redding over te geven. Hij komt a, met de leer van het goddelijk recht voor den dag op eene wijze en in bewoordingen, die hem waar- I lijk, hoe goed hij het ook misschien ook moge meenen, belachelijk maken. Dit goddelijk be- ginsel voorop gezet hebbende geeft hij echter verder toe aan de eischen, die zijne partij hem zelf als noodzakelijk heelt gesteld, en belooft (zegge beloofteen régime met algemeen stemrecht, twee kamers, decentralisatie, kortom alles „in den geeBt van de nationale beweging der laatste helft van deze eeuw." De kleinzoon van liarel X schijnt gedacht te hebben, dat zijn verblijf te Chambord, waar hij eenige dagen vertoefd heeft, een grooten indruk in het land heeft gemaakt. Om de be dt volking niet te sterk op te wekken is hij naar dt Brugge vertrokken en verklaart zich van daar uit, met de genoemde toezeggingen, bereid om it'. terug te keeren indien men hem roept. Intusschen heeft zijn manifest zelfs op velen van zijne eigene ne part ij een slechten indruk gemaakt. De fusie met ïn de Orleans zal er waarschijnlijk onmogelijk door ti. worden gemaakt, daar deze prinsen zich zeer rp zouden compromiteeren, door hunne adhaesie et te schenken aan de middeleeuwsche begrippen lt door Ohatnbord in zijn manifest bloot gelegd. De k samenkomst, die zooals men zeide te Brugge ie was bepaald om de fusie tot stand te brengeu Ie zal dan nu indien zij plaats heeft wel grootendeels n, bestaan in liet wisselen van eenige oubeduidemle n beleefdheden, verzekeringen van hoogachting enz. H Eugeland. u Zooals men weet houdt het Lagerhuis zich op e het oogenblik druk bezig met de bill tot het i- invoeren van geheime stemmingen zoowel bij de i- gemeente als bij de parlements-verkieziugen. Zie hier eenige bijzonderheden en de hoofdbepalingen van die bill. Zij bestaat uit niet minder dan 57 n artikelen, waarbij nog gevoegd zijn 17 bladzijden van bijzondere instruction en toelichtingen. Ter- wijll in andere lauden voor de toepassing van eene wet meer aan de administratieve autori teiten wordt overgelaten is het in Engeland de gewoonte om in de wet zelfs alle kleine bijzon- j derheden te omschrijven, zoodat aan de uitvoe- r rende macht niet de minste speling overblijft. Wat de hoofdinhoud van het ontwerp betreft, t die is als volgt: De verschillende candidaten kunnen zich op bepaalde dagen en uren bij daartoe aangestelde beambte (returning officer) schriftelijk opgeven met vermelding van hun naam enz. enz., welk geschrift behalve door benzelven, moet onderteekend zijn door hunne secondanten en 10 andere kiezers van het district. De stemming geschiedt door bulletins, waarop de namen der verschillende candidaten in alpha- betische orde zijn gedrukt. De kiezer ontvangt zulk een bulletin, uit de hand van een ambtenaar, moet zich daarmede in een van de hoeken van het kieslocaal terugtrekken, waar hij een kruisje zet hij de namen van hen, op wie hij wil stem men. Hij komt dan zelf het bulletin weder in de bus werpen; doch om te voorkomen, dat het stembriefje vervalsclit zou worden is het voor zien van een devies, dat voor de stemming slechts aan den ambtenaar bekend was; dat devies nu moet de kiezer den ambtenaar weder toonen, voordat hij zijn briefje in de bus werpt. De bussen worden geopend in het bijzijn van de agenten der candidaten en alle briefjes, die er nog zonder devies zijn ingeslopen of andere tnerk- teekenen bevatten dan de kruisjes bij de ver schillende namen, worden ongeldig verklaard. Een gebrek van deze regeling is, dat het voor den ambtenaar zeer moeilijk zal zijn om de identiteit van den kiezer te constateereD, daar hij zich naar zijn believen ter stemming kan preseuteeren zonder volgens eene alphabetische lijst daartoe opgeroepen te worden. Eene andere belangrijke bepaling is, dat de kosten der verkiezingen zullen worden gedragen door de belastingschuldigen, en dat ieder som, die niet vermeld is in het officieele verslag der uitgaven, zal aangemerkt worden als eene in breuk op de geldigheid der stemming. Uierdoor wit men voorkomen de énorme uitgaven, die langzamerhand voor de verkiezingen werden aan gewend. De heer Bernal Osborne haalde onlangs een voorbeeld aan van een eerzaam burger, die 1,500 pond 18,000) besteedde om lid van den gemeenteraad te worden! Het systeem van absolute meerderheid, dat tot nog toe in Engeland niet aangenomen is, wordt ook in het ontwerp niet gehuldigd. Die de meeste stemmen op zich vereenigt is verkozen. Onder de 180 aangekoudigde amendementen zijn er echter ook, waarbij het stelsel van absolute meer derheid zal voorgedragen worden. Evenzoo znllen voorstellen worden ingediend om eene andere fout van het ontwerp te verbe teren, n. 1. den tijd, waarin tot stemming gele genheid zal gegeven worden. Deze is gesteld van 8 uren des morgens tot 1 uren des namiddags; de Engelsche werklieden nu zijn gewoonlijk 12 uren per dag aan den arbeid en wel tot des avonds 6 uur, zoodat zij geen voldoende gelegen heid zouden vinden om aan de stemming deel te nemen. Wij spraken daareven van het groote aantal amendementen wat zou ingediend worden. Dit is zooals men weet de taktiek, door de oppositie aangenomen om de bill te begraven of hare aan neming van dag tot dag te verschuiven. Daar tegenover heeft de liberale partij in eene door Gladstone belegde vergadering besloten, om tegen over alle amendementen eenvoudig het stilzwij gen te bewaren, maar ze onveranderlijk af te stemmen. Dit is voorzeker eene vreemde manier om de discussie te smoren en het land de inlich tingen te onthouden, waarop het recht heeft; doch het is tevens niet te ontkennen, dat de oppositie van dergelijke maatregelen oorspronke lijk de schuld draagt. De heer Tawcett radicaal afgevaardigde uit Brighton is echter voor de oppositie in de bres gesprongen. Daar de liberalen wegens de menigte aangekondigde amendementen, van plan waren de hunne terug te trekken, eischte de heer Tawcett, dat daarvan eerst aan de kamer mededeeling moest worden gedaan. De leden der oppositie werden daar in de gelegenheid gesteld om die amendementen over te nemen, waarmede zij zich wilden vereenigen. Na eene lange discussie over de quaestie of men een eenmaal ingediend amendement zonder toestemming der kamer mocht terug trekken werd in dit opzicht door Gladstone toegegeven, waarbij hij echter tevens het besluit verdedigde, door de liberalen op de door hem belegde vergadering genomen. In antwoord op eene interpellatie van den heer Norwood heeft Gladstone in de zitting van 7 Juli medegedeeld, dat tot nog toe geene onderhande lingen met Frankrijk waren gevoerd over de nieuwe handelsverhouding tusschen de twee lan den. Met het oog op het nieuwe ontwerp van den minister Puuyer-Quertier zag de Engelsche regee- ring echter spoedig een meer positieve behande ling dezer zaak tegemoet, dan de mondelinge mededeelingen die tot nog toe aan den Engel- schen gezant, Lord Lyons, waren gedaan. Uit eene nieuwe telling der Engelsche bevol king blijkt, dat zij iu 10 jaren met 2,687,884 zielen is toegenomen. Londen telt op het oogenblik 3,883,092 inwoners. In de steden, waar de wol- fabrieken predoinineeren, Halifax, Bradford, Leeds enz., is het cijfer het sterkste toegenomen. Shef field, het middelpunt der staalfabrieken en messen- makerijen, telt op het oogenblik eene bevolking van 239,944 zielen, bij 185,117 in 1861. Turkjje. Sultan Abdul Aziz vierde eenige dagen gele den de verjaardag zijner troonsbestijging. De bui tengewone gezant van den Paus, Msgr. Franchi maakte bij deze gelegeulieid uauspraak op de eer om bij de voorstelling van het korps diploma tique als spreker voor den Sultan op te treden. Hij beriep zich daarvoor op het congres van Aken, volgens hetwelk dit voorrecht den pauselijken plaatsvervanger toekomt. Men heeft den aartsbis schop, die de Turksche regeering vrij sterk be gint te vervelen, aan het verstand gebracht dat de Mahomedaansche Porte met de besluiten van het congres van Aken uiets heeft te maken, en dat bovendien de verlangde eer alleen toekomt aan den pauselijken Nuntius, op welke waardigheid Msgr. Franchi zich niet mag beroemen. TELEGRAMMEN. Petersburg, 8 Juli. Het proces tegen Dr. Bich- ler, beschuldigd van het ontvreemden van boek werken, is afgeloopen. De jury heeft hem schul dig verklaard en hem bij verstek tot een twee jarige intenieering in het gouvernement Tobolsk veroordeeld. Men verwacht dat de keizer deze straf zal verzachten. Belgrado, 8 Juli. Het Oostennjksche ministerie van buitenlaudsche zaken heeft de Servische re geering uitgenoodigd, om deel te nemen aan de conferentie over spoorwegaangelegenheden, welke op 12 dezer te Weenen zal worden gehouden. Het voornaamste punt, dat ter sprake zal worden gebracht, is de aansluiting aan het Rumenisch- Servisch-Hongaarsche spoorwegnet. Weenen, 8 Juli. Volgens de Neue Freie Presse zal Oostenrijk voortaan te Berlijn door een ambas sadeur vertegenwoordigd worden. Hetzelfde blad meldt, dat prins Bismarck aan den Oostenrijk- schen vertegenwoordiger zijn leveudigen dank heeft betuigd voor de woorden van sympathie, dezer dagen door den graaf Von Beust geuit, en deze betuiging ook, bij monde aan den generaal Von Schweinitz, aan den graaf Von Beust heeft ter kennis gebracht. Frankfort, 8 Juli. Zooeveu (kwartier voor twaalven) heeft de intocht van ons garnizoen onder het gejubel der bevolking plaats gehad. De troepen zijn door de plaatselijke overheid verwelkomd; de stad is feestelijk versierd en een onafzienbare menigte verdringt zich door de straten. Versailles, 8 Juli. De Nationale Vergadering heeft, met 483 tegen 5 stemmen, de nieuwe be lastingen op de suiker, koffie, thee, alcohol en tabak goedgekeurd. De minister van financiën had bij de verdedi ging der wet gezegd, dat sommige artikelen thans op buitengewoon groote schaal in de Fransche havens ingevoerd werden. Men moest daarom on middellijk een deel der voorgestelde belastingen goedkeuren, daar anders de staat dagelijks ver scheidene millioenen bleef verliezen. Voor zooverre de artikelen reeds vóór de aan neming der wet verzonden waren, zal er voor betaald worden volgens het oude tarief. Rome, 8 Juli. Het officieele blad bevat het decreet, betreffende de me lewerkiug van Italië aan den Gotliard-spoorweg en de overeenkomst tusschen Italië en Zwitserland over hetzelfde onderwerp. Parys, 9 Juli. De afkondiging der voor Parijs gekozen afgevaardigden der Nationale Vergadering heeft in het Palais du Luxembourg plaatsgehad. De commissie van onderzoek heeft, na langdurige beraadslaging, bepaald, dut alle stembiljetten, welke met de namen A. of F. Moreau zijn in gevuld, ten guusie van Ferdinant Moreau zullen worden gesteld. Daar volgens dit besluit 94,873 stemmen op F. Moreau, daarentegen slechts 94,632 op Bonvalet zijn uitgebracht, is eerstgenoemde tot afgevaardigde der Nutionale Vergadering ge kozen. Parijs,, 10 Juli. Het Journal o/Jiciel bevestigt het bericht, dat de verkiezingen voor den ge meenteraad te Parijs zullen plaats hebben op den 23sten e. k. Al de verschillende dagbladen komen hierin overeen, dat de nota uit Versailles aan de legi- timitische organen gezonden, van zeer hoog ge wicht moet geacht worden; zij voegen er bij, dat de legitimistische partij totaal is geslagen. Weenen, 10 Juli. De Neue freie Presse deeld den inhoud mede van de dépêche door den heer Thieis gezonden aan den Paus, betreffende het geval dat hij tiaar Frankrijk vveuscht te komen. Daarin wordt hem een schitterende ontvangst toege zegd. Frankrijk, zoo leest men verder, moest de vereeniging van Italië toelaten in het belang der openbare rust, gelijk het geval met andere groote mogendheden. De heer Thiers zegt bezorgd te zijn dat liet aanzien des Pausen, het prestige van zijn geestelijke macht, zal dalen, indien hij het Vaticaan mocht verlaten; hij toont aan, dat het aanleiding zou geven tot moeielijkheden tusschen Frankrijk en Italië en voegt er bij, dat de Paus in Frankrijk onder de algemeene wet zou staan en derhalve nimmer de bijzondere positie zou kunnen innemen, welke de waarbor gen der Italiaansche regeering hun verschaffen. Ten slotte verklaart de heer Thiers zich bereid om pogingen aan te wenden, ten einde een ver zoening tot stand te brengeu tusschen den Ko ning en den Paus. Straatsburg, 10 Juli. De beurs zal Vrijdag 10 Juli weder geopend worden. Tot op heden is er 1,180,000 franks voor scha devergoedingen uitbetaald. Parys, 10 Juli. Gambetta zal met medewerking van Ranc, Lhullier en Laurier een nieuw blad, de Ravanche, uitgeveu. Aan Faidherbe is het militaire gedeelte aangeboden. Ems, 10 Juli. De keizer is gisterenavond hier aangekomen. Hij werd aan het station door de aan wezige vorstelijke personen en door de autoriteiten ontvangen. Een talrijke menigte begroette hem met uitbundige eerbewijze. Gemeenteraad. Ter inzage van de leden zijn nedergelegd de vol gende ingekomen stukken: Leiden, 1 Juli 1871. Bij begluit van 4 Mei dezes jaars werd door u bepaald, dat, ten gevolge van liet gebrek aan onder wijzend personeel voor de openbare scholen voor on- en minvermogenden alhier, aan elk dier scholen nog een hulponderwijzer der 2de klasse, op eene jaarwedde van f 600, zoude geplaatst worden. Naar aanleidiog van dat besluit, hebben wij eene oproeping van solicitanten gedaan en leggen hierne vens de stukken over van hen die zich daartoe heb ben aangemeld. In overleg met de hoofdonderwijzers der betrokken scholen en den districts-schoolopziener alhier, hebben B. en W8. de navolgende voordrachten opgemaakt, die wij ons de eer geven u aan te bieden, met ver zoek daaruit wel eene keuze te willen doen, als I. Voor de openbare lagere school voor minver mogenden n°. 1 (hoofdonderwijzer A. Van der Horst) 1°. Willem Reinier Van de Vliet, alhier; 2*. Jan Ramaker, te Middel harnisen 3°. Willem Briel, te Hoorn. II. Voor de openbare lagere school voor minver mogenden n*. 2 (hoofdonderwijzer N. Brouwer)1°. Jan Ramaker, te Middelharnis2°. Willem Briel, te Hoornen 3°. Joseph Hermann Waldmann, te Haarlem. III. Voor de openbare lagere school voor onver- mogeoden n°. 1 (hoofdonderwijzer J. A. Van Dijk): 1°. Willem Briel, te Hoorn; 2°. Joseph Hermann Waldmann, te Haarlem; en 3°. Catharinus Van Ros sen, te Schiedam. IV. Voor de openbare lagere school voor onver- mogenden n°. 2 (hoofdonderwijzer J. P. Lancel): 1°. Joseph Hermann Waldmann, te Haarlem2°. Catha rinus Van Rossen, te Schiedam; en 3°. Johannes Hubertus Nieuwland, te IJselstein. Leiden, 1 Juli 1871. Bij besluit van 4 Mei dezes jaars werd door u bepaald, dat, ten gevolge van het gebrek aan onder wijzend personeel voor de openbare scholen voor on- en minvermogenden alhier, aan elk dier scholen nog een hulponderwijzer der 3de klasse, op eene jaarwedde van f 400, zoude geplaatst worden. Naar aanleiding van dat besluit, hebben wij eene oproeping van solicitanten gedaan en leggen hierne vens de stukken over van hen die xich daartoe heb ben aangemeld. In overleg met de hoofdonderwijzers der betrokken scholen en den districts schoolopziener alhier, hebben B. en Ws. de navolgende voordrachten opgemaakt, die wij ons de eer geren u aan te bieden, met ver zoek daaruit wel eene keuze te willen doen, als: I. Voor de openbare lagere school voor minver mogenden n°. 1 (hoofdonderwijzer A. Van der Harst) 1°. Markus De Haas, alhier; 2'. Philippus Johannes Van Papenrecht, te Rockanje; en 3®. Gerrit Brinks, te Rijnsburg. II. Voor de openbare lagere school roor minver mogenden n°. 2 (hoofdonderwijzer N. Brouwer)1*. Philippus Johannes Van Papenrecht, te Rockanje; 2°. Gerrit Brinks, te Rijnsburg; en 3*. Lambertus Hendrik Verhoog, te Wassenaar. III. Voor de openbare lagere school voor on ver mogenden n*. 1 (hoofdonderwijzer J. A. Van Dijk) 1°. Gerrit Brinks, te Rijnshurg; 2°. Lambertus Hen drik Verhoog, te Wassenaar; en 3*. Johannes Jose ph us Cuyle, alhier. IV. Voor de openbare lagere school voor on ver mogenden n°. 2 (hoofdonderwijzer J. P. Lancel)1°. Lambertes Hendrik Verhoog, te Wassenaar; 2°. Jo hannes Josephus Cuyle, alhier; en 3°. Pieter Antonie Biegman, alhier. Leiden, 6 Juli 1871. B. en Ws. hebben de eer u bij deze voor te stel len in uwe eerstkomende vergadering over te gaan tot de benoeming van een lid in de Plaatselijke com missie van toezicht voor de scholen van middelbaar onderwijs, en zulks ter vervanging van den heer Dr. K. A. Rombach, aan wien door u, op zijn ver zoek, ten gevolge van vertrek uit deze gemeente, een eervol ontslag als zoodanig is verleend. Marktberichten. Amsterdam, 10 Juli. Tarwe, onveranderd;N. B. Pools 396 op tijd. Rogge, loco onveranderdPruiss. 208; Petersburg 199, 200; Galatz 206 c. z/k.Juli 191; Oct. 195, 194, 193; Aangezegd 250 last. Raapolie, z./w. 4754 vliegend 46; Rombag 44; Mei 4754 Sept., Oct., Nov., Dec. 4334. Lijnolie, z/w. 35%; vliegend 3454; Aug. 34; Sept. 34; Oct. 3454; Nov. 3454; Dec. 34%. Raapkoeken, 104,112. Lijnkoeken, 13%, 15. IjAATSTE berichten. 's Gravenhage, 10 Juli. Bij Koninklijk besluit van 7 Juli 1871 is de heer J. Heeringa, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontvanger der regi stratie en domeinen te Zuidhorn, behoudens aan spraak op pensioen. Z. D. H. Prins Von Wied is hedenmorgen te 8 uren per Rijnspoor uit de residentie ver trokken, en wordt op het einde dezer week alhier terug verwacht. De Fransche gezant bij het Nederlandsche Hof, Graaf De Bourgoing, zal voor een korten tijd de residentie verlaten. Gisteren hebben eenige leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benevens andere aan zienlijke personen, den heer Guljé, lid dier kamer, voor zijn vertrek uit de hofstad eeo afscheids diner aangeboden in het hotel Paulez HUWELIJKEN, GEBOORTES EM STERFGEVALLEW. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den Ssten Juli. J. Kromwijk jm. 26 j. en S. E. Poptie jd. 20 j. J. Van Kampen jm. 23 j. en J. Üemmenie jd. 26 j. - N. Bink jm. 23 j. en M. W. Apspoel jd. 2-1 j. P. Van Wijk wed. 46 j. en A. M. Tan der Tas wed. 35 j. K. Van der Hart jm. 25 j. en E. P. A. Nobel jd. 28 j. G HinkeDkemper jm. 32 j. en A. Goemans jd. 31 j. A. Wasaenbergh jm. 25 j. en M. J. E. Prijn jd. 20 j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3