flllENHOLlOW AHATHERIN-MONDWATER. ADVERTENTIE N. A. Wagemans, a a lei tige bewegingen die te Amiens voorvielen, de staat van beleg op bevel uit het hoofdkwartier, r(l van den bevelhebber van het bezettingsleger we der ingesteld is, en dat in andere steden de strengste proelamatiën en bevelen door de hoofden W van de bezetting-korpsen zijn uitgevaardigd. De gewichtige nota te dier zake in het Journal Sjj Officiel inag dan ook eene wijze daad van de Fransche Regeering worden genoemd. n Daarin spoort het gouvernement de bevolking, b onder de levendigste deelneming en betuiging van ee sympathie voor bewuste departementen, tot ge- to matigdheid en lijdzaamheid aan, door haar te wijzen op de pogingen die het in 't werk stelt re om den duur van den betreurenswaardigen toe stand te bekorten, de Het is te hopen dat aan dezen heilzamen raad gevolg worde gegeven, want de Duitschers mogen ;ei en zulleu nooit dulden, dat de bewoners dier etl streken daden van geweld tegenover hen plegen, 'it Dit zou immers te ver gaan, te meer daar van hl' Duitsche zijde de druk der bezetting eerder ver- rti. licht dan verzwaard wordt. Daarvan getuigen de a2 jongste instructien uit Berlijn omtrent de uitoefe- ;e- ning en de toepassing van het recht ten aanzien van weerspannigen. et Het betreft hier bovendien voor de Fransche natie eene quaestie van waardigheid. Zij moet den staat van zaken, waaronder haar de omstan- igt digheden hebben gebracht, moedig weten te dragen !e] enl ijverig voortgaan, zonder te klagen of nutteloos H geweld te plegen, met zich daaraan zoo spoedig ra mogelijk te onttrekken. ïhi Daarop bestaat gegronde hoop, door het groot 'a' succes van de leening en de nieuwe kracht welke 81 de uitslag der verkiezingen aan het gouvernement Ci; geeft. 'e: In strijd met andere berichten verzekert le Mot cl (l'Ordre, dat Henri Rochefort in zeer welvaren- ei den toestand verkeert en hij kalm zijn proces ol te gemoet ziet. Hij zal echter niet zoo spoedig I terechtstaan als men algemeen verwacht heeft. ei De krijgsraad te Versailles, die thans in de groote manége zitting houdt, zal eerst de gedingen be- Td handelen tegen de hoofden van het Centraal on Comité, en der Commune, zooals Assi, Billioray, °P Urbain, Verdure, Paschal Grousset en anderen, eD alvorens Rochefort zal terechtstaan. De correctio- neele rechtbanken houden zich bezig met eenige !e' ondergeschikte medeplichtigen der Commune, en zoo werden zekere Evrard, die de betrekking tb van ontvanger onder de Commune had vervuld tot 6 maanden en zekere Griquet, die voor de deurwaarder had gespeeld, tot twee jaren gevan- genisstraf veroordeeld. p In de jongste zitting van de Fransche academie :l is met eenparige stemmen tot secretaris, ter ver- d' vanging van wijlen den heer Villemain benoemd, !e' de heer Patiu, schrijver van de Etuiei sur let Tragiques grecs. In dezelfde zitting werd besloten in December over te gaan tot de benoeming van leden ter vervulling der vacatures ontstaan door het overlijden van de heeren Montalembert, Pré- n' vost Paradol, Villemain en Mérimé. 'st Hendrik V, bevindt zich sinds twee dagen in l': Frankrijk, namelijk op zijn kasteel Chambord. De keizer van Brazilië, die thans in Engeland ar is, heeft een Hotel te Parijs voor zich in gereed heid doen brengen, waar hij eenigen tijd verblijf 1 zal houden. Een der hoofden der Commune de generaal Roger, werd dezer dagen bij zijn zuster in de Rue Notre dame des Victoires ge- u- j. vangen genomen. Overigens worden de arresta- tiën te Belleville, La Villette en Mont-llartre steeds voortgezet. Dagelijks valt dit aan 150 tot 200 personen te beurt. Talrijke cavalerie-patrouilles doorkruisen nog steeds deze wijken, daar men nog altijd voor onlusten bevreesd is. Z-w itsei-1 mul. lat - 3n De Zwitsersche bondsvergadering is den 3den en dezer tot het houden van hare gewone zomer- lie zitting bijeeen gekomen. De raad der kantons )e. werd door den president geopend met eene rede, yu waarin hij een overzicht gaf van de politieke jk gebeurtenissen van het laatste jaar. Van den ,.jj voor Frankrijk nootlottigen afloop des oorlogs c|j en van den opstand in Parijs gewagende, zeide jil hij: „Dit Frankrijk, door den buitenlander over- eu wonnen en inwendig door burgerkrijg ver- [ei scheurd, is echter niet ter nedergeveld. Binnen er weinige dagen kan het aan den overwinnaar de oorlogsschuld afbetalen, en binnen korten tijd Ij, zal Frankrijk, wanneer het, gelijk te hopen is, u. in de school der geschiedenis eene juiste zelf- ;n kennis opdoet, den aan vroegeren rang onder )e. de volken weder innemen. Wanneer Frank- ,0. rijk van de ondergane beproeving eene wijze partij trekt, dan zal het door zijne nederlaag ni meer gewonnen dan verloren hebben." ;n Na vervolgens over het tot stand komen der at eenheid van Duitschland als keizerrijk gesproken ,eI te hebben, ging de president aldus voort: „De gevol- ;el| gen van deze gebeurtenissen worden door sommi- n. gen met vrees, door anderen met blijde hoop te gemoet gezien. Die gevolgen vertooueu zich reeds jri aanvankelijk. Zonder dat de nieuwe Duitsche kei- ju zer, naar het voorbeeld zijner voorgangers in vroe gere eeuwen, eenen krijgstocht naar Rome behoefde [S. te ondernemen is het eeuwige Rome dezer dagen de residentie en politieke hoofdstad der vereenigde Italiaansche natie geworden onder de vleugelen van den nieuwen rijksadelaar voert de Duitsche wetenschap een manhaftigen strijd voor de vrij heid des geestes; de Kerkelijke Staat is verdwe nen en het erfdeel van Petrus met de schenking van Constantijn is een gewest van het koningrijk Italië geworden. Aldus heeft het tot dusver aan den Pauselijken Stoel onderworpene volk beslist. Van de 167,548 ingeschreven kiezers zijn erl35,291 ter vrije stemming opgekomen; 133,681 hebben zich voor de vereeniging met Italië en slechts 1507 daartegen verklaard. In de stad Rome zelve stemden 40,785 burgers vóór, en slechts 46 tegen den afval van den vorigen Souverein. Wilde het eedgenootschap tegen deze beslissing in verzet komen dan zoude het vergeten, dat de vestiging van het Zwitsersche Verbond in der tijd nen gelijke afval van het Huis Oostenrijk en van andere dynastiën, ja zelfs een afval van den Roomschen Keizer en van het Heilige Roomsche rijk was." Breedvoerig vermelde de president daarna de redenen van dankbaarheid welke het eedgenoot schap had wegens den staat zijner inwendige aangelegenheden en wegens zijne redding uit de gevaren waarmede het door de gebeurtenissen aan zijne grenzen meermalen gedreigd was ge worden hij voegde daarbij de volgende ver maning: „Zoo hebben wij dan weder binnen korten tijd gewichtige, maar ook leerrijke gebeurtenissen beleefd. Voor de gevaren, die zij medebrachten, zijn wij gelukkig behoed gebleven. Maar het geluk is dan alleen goed, wanneer het met wijs heid gepaard gaat; elk geluk is een ongeluk wanneer het tot verblinding leidt. IJdele zelf verheffing is eene slechte en gevaarlijke leer meesteres, gelijk voor den enkelen mensch, zoo ook voor natiën. Het tegenwoordige leven, het vrije en veilige bestaan voor het individu en van de volken berust op het stelsel van wederkeerig onderricht. Dat zijn de lessen en waarschuwin gen, welke de gebeurtenissen van dezen tijd ons voor het oog houden. Zij gelden ook voor ons, afgevaardigden van het Zwitsersche volk. Om elkander beter en juister te verstaan, om steeds meer eensgezind te worden, moeten wij allen aanhoudend van elkander leeren, elk kanton van het andere, elke nationaliteit van de andere. Geen van ons is zoo klein, geen zoo afgelegen, dat de anderen niet iets van hem zouden kunnen leeren. En wanneer men bij elkaar wil komen moet inen elkander tegemoet gaan, of zich bij elkander laten brengen, want vreemd van elkan der blijven, dat mogen bond- en landgenooten niet. Laat ons deze lessen der geschiedenis vooral in het oog houden bij datgene wat in deze zitting het voorname onderwerp onzer beraadslaging zal zijn: de herziening der bondsconstitutie!" TELEGRAMMEN. Marseille, 6 Juli. Officieele berichten uitAlge- rië melden, dat drie aanzienlijke Kabylsche stam men in onderwerping zijn gekomen. Drie der voornaamste chefs der opstandelingen hebben zich overgegeven. Ook de beruchte Cheik Haddad heeft geschreven, dat hij in onderwerping wil komen. In de provincie Algiers hoopt men wel dra den opstand gedempt te zien; in de provincie Constantine zal het langzamer gaan. Londen, 7 Juli. De heer Gladstone heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat er nog slechts ge- dachtenwisselingen tusschen de Fransche en En- gelsche gezanten en graaf Granville over het han- delstractaat met Frankrijk hebben plaatsgehad en dat er binnen kort eene meer formeele mede- deeling zal volgen. Par(jg, 7 Juli. De Union Public deelt eene pro clamatie mede van den graaf Van Chambord, waarin hij zegt dat hij met de witte vaan van Hendrik IV aan Frankrijk orde en vrijheid zal brengen. Het Journal Ofjiciel behelst eene kennisge ving, dat de definitieve uitslag van de inschrij ving op de leening van de administratie bekend is, die weldra de bijzonderheden zal mededeelen, zoodra zij geclassificeerd zijn. Thans kan echter reeds worden medegedeeld, dat aan ieder inschrij- ver 45 pCt. van zijne inschrijving zal gegund worden. Een nadere kennisgeving zal den datum doen kennen, waarop de certificaten tegen de pro- visioneele recepissen zullen ingewisseld worden. Versailles, 7 Juli. Generaal Von Manteuffel is van hier weder vertrokken, nadat hij verschei dene conferenties met den heer Thiers had gehad. Men hoopt, dat tengevolge der betalingen, welke gedaan worden, de Pruisen verscheidene depar tementen tegen het einde dezer maand zullen ontruimen. Brussel, 7 Juli. De Kamer van Afgevaardigden heeft het voorstel tot verlenging van de wet op de uitzetting van vreemdelingen aangenomen met 62 tegen 19 stemmen. JLonden, 8 Juli. De ridderorde vao den Zwarten Adelaar die keizer Wilhelm, door den kroonprins aan graaf Bernstorff heeft doen overhandigen, was vergezeld van een eigenhandig schrijven des keizers, waarin in de vleiendste bewoordingen de diensten erkend worden, door Bernstorff ge durende den oorlog en bij de conferentie van Londen bewezen. LAATSTE BERICHTEN. Heden had alhier in het kerkgebouw der Doops gezinde gemeente de prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der Hoogere Burgerschool. Uit het ver slag hij die gelegenheid door den directeur uitgebracht bleek dat bevorderd werden van de 1ste tot de 2de klasse de leerlingen H. L. Drukker, J. Van Leeuwen, H. C. A. G. De Vogel, F. J. Wakerlin, M. J. F. Treub, G. J. F. Pijnappel, F. A. Ten Cate, W. F. Van Dijck, B. Toorop, J. P. F. R. Lemrev voorwaardelijk wegens onvoldoende vorderingen in éen of meer vakken waarin na de vacantie opnieuw examen moet wor den afgelegd: K. J. Muller, A. H. J. De Vogel, W. E. Hendriks, L. C. J. Pattijn, H. G. Boekwijt, P. Olivier. Van de 2de tot de 3de klasse: J. G. Root, J. G. Perrin, C. \V. C. M. Stroo, J. M. Stok, L. A. F. Binnendijk, L. P. Ten Cate, F. G. Goudsmit, J. A. G. Van Dijk; voor Iwee vakken M. J. H. Duijsens voor waardelijk L. H. Stadhouder, A. Van Wetering, D. J. Van Gelder, W. Vruggink, P. C. De Geus, J. Van An gelbeek, G. G. A. Schwarz, J. A. Van Olden, F. Gabriel, A. Montagne, A. Van Doornick, J. H. Blanken. Voor enkele vakken voorwaardelijk D. M. Koetser Van de 3de tot de 4de klasse: J. A. de Wolff, G. Fabius, voorwaardelijk W. J. Bierens de Haan, J. J. Brutel de la Rivière, W. P. C. Maclaine Pont> P. Rozier, J. J. Cockuyt. Van de 4de tot de 5de klasseG. W. Eekhout, G. Van Driel, W. F. H. Van Amerom, J. H. Rap. pard, voor enkele vakken, A. G. de Baas, J. Idema, J. N. Lancel, J. Van Hamel, voorwaardelijk, J. W. H. Driessen, H. Treub, W. Van Wijk, F. C. v. d. Does de Bye, J. Franchimon, voorwaardelijk voor enkele vakken, F. A. Simon Thomas. Aau de bepalingen van het reglement door welke bepaald wordt wie op een prijs aanspraak kunnen maken was voldaan door 34 leerlingen namelijk Uit de 5de klasse: J. G. Van Deventer, W. C. Koomans, F. Bertrand, W. Helderman. Uit de 4de klasse: G. Van Driel, W. F. H. Van Amerom, J. H. Rappard. Uit de 3de klasse: J. A. De Wolft', G. Fabius' J. J. Brutel de la Riviere, W. P. O. Maclaine Pout, PRosier, J. J. Cockuijt. Uit de 2de klasse: J. G. Root, J. G. Perrin, C. W. C. M. Stroo, J. H. Stok, L. A. F. Binnendijk, L. P. Ten Cate, F. G- Goudsmit, J. A. G. Van Dijk, A. Van Wetering, G. G. A. Schwarz. Uit de 1ste klasse: H. L. Drucker, J. Van Leeu wen, H. O. A. G. De Vogel, F. J. Wakerlin, A. J Olivier, M. J. W. Treub, G. J. F. Pijnappel, F. A ten Cate, W. F. Van Dijck, C. Toorop, J. P. F. Rbemrev. Deze plechtigheid werd behalve door de Commis sie van Toezicht en den heer Burgemeester ook door eenige ouders van leerlingen en belangstellenden bij gewoond. De cursus wa» geopend met 127 leerlinge; 14 daar van verlieten de school maar 2 anderen kwamen buitentijds aan, joodat de school thans 115 leerlin gen telt. Hedenavond ontvingen wij onze bladen uit O.-I. met berichten loopende tot 27 Mei. Belangrijke zaken en gebeurtenissen hebben sedert de laatste mail van voor acht dagen niet plaats gehad. Wij laten hier de voornaamste benoemingen volgen: Civiel Departement. Benoemd: Tot secr. van de alg. rekenk., B. Schagen van Soelen. Tot lid in den raad van justitie te Samarang, Mr. J. G. F. Timmermans. Tot cipier bij het civiel en inilit. gevaugenhuis te Weltevreden P. Koot. Gesteld: Tot besch. van den gouv. van Sumatras Westkust, ten einde te worden opgeleid tot contr. bij het binnenl. bestuur aldaar, de ambt. voor den burg. dienst in Nederl.-Indië A. H. Wettra. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot dirige rend offic. van gez. der 1ste kl. E. W. A. Ludeking. Tot dirigerend offic. van gez. der 2de kl. E. F.M. Helmkampt. Departement van Marine. Benoemd: Tot boek houder bij de marine-magazijnen en stapelplaatsen te Soerabaija, J. P. Wolfï. Tot commies bij het marine-établissement te Soerabaija, F. B. Wiggers. Per Telegraaf.) 's-Ghavenhage, 8 Juli. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is op voorstel van den Minister Koloniën het tractaat met Engeland nopens de immigratie van negers naar Suriname, voorloopig buiten behandeling gebleven, naar aanleiding van de stemming in de gisteren gehouden avondzitting. Al de verdere ontwerpen, waaronder dat tot uitbreiding der cellulaire gevangenisstraf, zijn aangenomen. Eene nieuwe pharmacopaea Neerlandica is door de regeering ingediend. De Kamer is op recès ge scheiden. Gedurende deze week zijn 22 pokken ge vallen aangegeven, waarvan 21 te Scheveningen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. uam. nam. avond aVOn'l 5 D. 8 a. 12 4 n. 5 u. S u. 10 u Vrijdag 79a 72» 68' Zaterd. 63- 67° 67° 70 Wind: Vrijdag-middag 5 u. Z. W. Ondertrouwd ARNOLDUS WASSEN BERGH EN MARIA JOHANNA ELISABETH PRIJN. Leiden, den 7 Juli 1871. Receptie, Zondag 16 Juli. RAPENBURG, WIJK I, N°. 517. GENÜA-0LIE, (Witte) in flaconsf0.75. extra superfine per flesch „0.80. TAFEL-OLIE, P(/ P kan j.oo. flesch „0.75. kan „0.90. van Hekbkens Schaepman te WUN-AZIJN Zwolle perflesch ƒ0.15, ƒ0.12, „0.10. LIMONADE-SIROOP, (.Citroen en Framboien) p. fl. 1.00. FRANSCHE BRANDEWIJN„0.90. INLANDSCHE BRANDEWIJNnu *0-70- JENEVER H. it ZN.P- fl- f0-70. »0-65- BESSENSAPP- fl- *0.25. Buitengewoon warm weder gedurende de zo mermaanden heeft dikwijls voor velen onaange name gevolgen. De lever, de maag en darmen worden in deze gevallen min of meer aangedaan, zoodat de geboren Hollanders, in dit jaargetijde aan eenige der kwalen onderhevig zijn welke in warme klimaten woeden. Het moet dus alge meen bekend zijn, dat Holloway's Pillen won derlijke geneeskracht bezitten. Zij verkoelen en zuiveren het bloed en maken het stelsel minder vatbaar voor alle soorten van onregelmatigheden; of wel indieD de kwaal het stelsel reeds binnen gedrongen is, verminderen zij de kracht er aan, en verdrijven haar ten laatste geheel en al. Roode loop, galziekte, scherpte van de maag, hoofdpijn en zwakheid verdwijnen allen voor een regelma tig gebruik dezer wonderlijke Pillen. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen ƒ0.80, 1.85, ƒ3.00, ƒ6.75, 13.50, 120.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOL LOWAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 633 Oxfordstreet, vroeger 244 Strand. NIEUW Het tegen Kiespijn en alle Mondzlekten zoo heilzame NIEUW ANATHERIN-MONDWATER en TANDPOEDER vau S. JACOBS Azn., Apothe ker te Arnhem, is A 60 ets. de flacoo en A 60 ets. de doos verkrijgbaar: te Leiden bij N. K. SWEMER. Op andere omliggende plaatsen worden dépOts gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3