gevangenis gebracht zeven personen uit Steijl, in de 'volgende zaak betrokken Op den boedel van zekerenwas wegens schulden beslag gelegd en het huis van rechtswege verzegeld geworden. Dit scheen een aantal Steijle- naren niet in den smaak te vallen; althans het duurde niet lang of er werd door een 10 a 15 man sterken troep een aanval tot ontzet gedaan op het huis, dat door 2 zegelbewaarders en 2 maré- chaussées bewaakt werd. De manoeuvre gelukte volkomen, want na de bewaarders en de maré- chaussées geducht mishandeld te hebben, bleef voor de2e niets meer over dan eenvoudig het beste te kiezen. Men ging nu geheel communistisch te werk, de Rijkszegels werden verbroken en dé boedel was weldra weggedragen. Op het bericht hiervan vertrok onmiddellijk de brigade maréchanssée van Venlo, vergezeld van een aantal huzaren, om de Steijlsche communemaunen te vatten en naar het Roermondsche Mazas over te brengen. (Silt. Cl GJ-eld- en EfTectenmarkt. Amsterdam van 27 Juni tot 4 Juli 1871. De groote Fransche leeuing, welke den 27sten Juni opengesteld en dienzelfden dag nog gesloten werd nadat voor meer dan het dubbele van het vereischte bedrag was ingeschreven, ziedaar het gedenkwaardigste feit dezer week op de geldmarkt. Dat de Fransche regeeriug juicht iD haar succés valt licht te begrijpen, dat kan niet anders en zij heeft er recht op, jammer slechts dat de minister van financiën in zijne speech aan de Nationale Vergadering, weer verviel totdat onge lukkige snoeven, dat al zooveel kwaad iri Frank rijk veroorzaakt heeft. Want het is nog geen be wezen zaak, zooals hij -.eide, de geheele wereld heeft ingeschreven omdat zij een onbepaald vertrouwen stelt „in de almacht van Frankrijks crediet" en het zal bovendien nog moeten blijken voor hoeveel er ingeschreven is op speculatie, op eene speculatie die nog langen tijd de hevigste slingeringen in den prijs der Fransche renten kan gaande houden. Wij zagen het heden, hoe de speelzucht thans door die fondsen geprikkeld wordt en hoe de 3 pCt. 1%, de nieuwe 6 pCt. 2 pCt. hooger liepen. Vergeten wij niet, dat al is Frankrijk voor 't oogenblik uit den nood gered er toch nog 3 millards franken te betalen overblijven; en dit niet alleen, maar ook dat het hoofdstuk der middelen nog niet is aangenomen en het bescher mende stelsel dat in de voorgedragen belastingen gehuldigd wordt op veel tegenkanting zoowel binnen als buitenslands, stuiten kan. Vergeten wij eindelijk niet dat het Fransche budget voor taan minstens 4U0 millioen, dat is 20 pCt. meer zal bedragen dan het in de laatste jaren van het keizerrijk beliep! Neen, er nioge een donkere, een zéér donkere stip aan Frankrijks hemel zijn opgeklaard, de horizont is nog ver van helder en in de verte vallen nog steeds meerdere stippen waar te nemen, die tot donderwolken kunnen aangroeien. -- Zoo als gewoonlijk met Juli het geval is, wan neer er een massa geld loskomt, de prijzen van meest alle fondsen toonden zich vast met tendenz tot vooruitgang, sommige werkelijk winnende, en de haodel was vrij levendig. Vooral waren het de Spanjaards die in den loop der week vordering maakten, hoezeer zij, ten gevolge van winstrealisatie heden weder wat terug liepeujook Portugeezen, sommige Russische soorten, vooral de spoorwegfondsen, en Oosten rijkers werden met geaniineerden haudel wat hooger genoteerd. Niet alzoo onze nationale schuld die over 't geheel een toontje lager liep; daaren tegen hielden onze iudustrieele waarden zich ferm. Iu Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen had den voor sommige soorten nog al sterke fluctua tion plaats. Vooral was dat het geval met aan- deelen en obligatiën Chicago North-West, Pitts- burg-Chicago, Rockfort Rock-Island, Port Huron, Alabama Chattanoogaa, Missouri, Texas en Colo rado landmaatschappij. Prolongatie aanvankelijk van 4 op 8 pCt. ge vallen was heden weder 3% pCt. BUITENLAND. Frankryk. De uitslag der verkiezingen is zonder twijfel -gunstig voor de gematigd republikeinsche partij x(zie telegrammen.) De generaals Faidherbe en Testelin zijn in het departement van het Noorden ('gekozen in plaats van de heeren Thiers en Chan- garneir, die de benoeming voor andere depar tementen hadden aangenomen. Dat departement hvan het Noorden is een sprekend bewijs van de '■verandering der toestanden, sedert 8 Febrdari en voor de weinige beteekenis van het feit, dat ""de monarchisten bij die verkiezingen de ineer- '"derheid hebben gekregen. Toen toch behaalden '-daar de royalistische candidaten eene meerder- heid van twee derden stemmen; nu heeft de ''"republikeinsche lijst in het Noorden in dezelfde (Verhouding gezegevierd. Faidherbe is bovendien nog gekozen in het dep. Pas-de-Calais (ook iu plaats van Thiers) en iu het dep. der Somme; hier was ook reeds den Ssleu Februari de keuze Op hem gevallen, doch hij weigerde het mandaat aan te nemen, omdat zijne hoedanigheid als hoofd van het Noorderleger hem verhinderde zitting te nemen. Over de verkiezingen te Parijs is men nog in het onzekere; het is echter waarschijnlijk, dat de Gauloii (éen der 21 bladen van de Union Pari- eienne) zich met een overdreven hoop vleit, wan neer zij denkt, dat 15 van de candidaten dier vereeniging zullen gekozen zijn; in allen gevalle heeft hare lijst met die der republikeinen 7 namen gemeen, zoodat hare overwinning ten slotte zou neerkomen op 8 personen tegen 5 van de gematigd republikeinsche partij, 7 gemeenschappelijke candi daten en van de geavanceerde republikeinen den heer Gam betta, wiens verkiezing men als zeker mag aannemen. De plaats van Jules Favre in het departement van de Aisne is ingenomen door een geestverwant van hem, den heer Ganault. De meerderheid der republikeinen te Bordeaux, waar vervuld moesten worden de plaatsen van Thier6, Dufaure, Changarnier en d'Aurelles de Paladines, is verpletterend geweest. De vier candidaten der republikeinsche lijst, Fourcaud, Larrieu, Sansas en Simiot zijn daar gekozen met 65,000 stemmen tegen 19,000 royalisten en 18,000 Bonapartisten. Ook Rouher heeft in la Charente inférieure, niet tegenstaande zijne laatste waarschuwingen tegen het protectionisme van Thiers, de vlag moeten strijken. Van niet minder gewicht dan deze ver- kiezingeu zullen zijn die voor de algemeene raden. Om twee redenen toch zullen deze een politiek karakter dragen. Ten eerste omdat in behandeling zal gebracht worden het ontwerp tot decentrali satie, waardoor aan de departementale lichamen meer zelfstandigheid zal toegekend worden. Ten tweede wijl er plannen in overweging schijnen te zijn, om het twee-kamer systeem in te voeren, in dat geval zou het niet alleen mogelijk maar zelfs waarschijnlijk zijn, dat de keuze van de leden der eerste kamer werd opgedragen aan de alge meene raden. Terwijl dan ook de verkiezingen voor deze lichamen aangekondigd waren tegen den 16den of 23sten Juli, zullen zij wel uitgesteld worden tot na de behandeling van het decentra lisatie-ontwerp en waarschijnlijk eerst in Augustus plaats hebben. Op het diner bij den heer Thiers waren tegen woordig vier ministers Dufaure (justitie) Victor Lefranc (landbouw), generaal Cissey (oorlog) en admiraal Pothuau (marine). De prinsen van Orleans waren ook alle vier aanwezig en bovendien de hertogin van Ohartres. Deze zat aan de rechterhand van Thiers, terwijl de graaf van Parijs, als hoofd van zijn geslacht, aan de rech- terzijde van mevrouw Thiers was geplaatst. Der gelijke kleinigheden (het is treurig maar waar) verdienen vermelding, omdat vele personen de toekomst des lands bijna beoordeelen naar de stoel waarop een of andere prins aan een diner gezeten heeft. Indien zij dus lust hebben, kunnen zij zich amuseeren met uit de opgenoemde bij zonderheden hunne gevolgen te trekken. Zij kun nen b. v. zóo redeneeren„De graaf van Parijs aan de rechterhand van mevrouw Thiers duidelijke erkenning derhalve als het hoofd van een tak der koninklijke familie. alle prinsen van Orleans tegenwoordig ei, ei, dat wordt bedenkelijk I enz. enz. De opstand in Algerië is nog steeds niet onder drukt; in Kabylië, Colo en andere plaatsen hou den de Arabische insurgenten zich nog staande. De gouverneur wacht op versterkingen, die hem uit Toulon worden toegezonden om de meest krachtige maatregelen te nemen. Mevrouw Gaston Crémieux heeft zich naar Versailles begeven om eene verandering van straf te vragen voor haren echtgenoot, die door den krijgsraad van Marseille ter dood is veroordeeld. De arme vrouw schijnt dus niet, evenals wijlen mevrouw Van Oldenbarneveld, baar man vOor onschuldig te hebben gehouden. Het schijnt in- tusschen waar te zijn, dat de veroordeelde een bloed verwant is van den ex-minister van justitie. In het gebouw der nieuwe Opera te Parijs wordt eene tentoonstelling gehouden van voor werpen, die bestemd zijn ter verloting, waarvan de opbrengst zal gegeven worden aan de Fran sche afdeeling der Internationale vereening tot het verleenen van hulp aan gewonden. De groote Fransche kunstenaars zooals Corot, Gustave Doré, Boulanger, Choigneau enz. hebben daartoe hunne voortbrengselen ten beste gegeven. Men zegt dat de graaf de Cham bord zich op het oogenblik in de omstreken van Amiens be vindt en dat de prinsen van Orleans nu definitief van plan zijn, hem een bezoek te brengen. De graaf van Parijs schijnt vrij wel tot de fusie over te hellen, terwijl de hertog van Aumale er afkeerig van is, daar het land zich waarschijn lijk toch niet aan het goddelijk recht zal willen onderwerpen, en geen van beide takken noch Frankrijk er dus iets bij zouden winnen. Zondag is eene vergadering geweest bij het hoofd van het ui voerend gezag van alle rechters van instructie, om definitief den dag vast te stel len waarop de krijgsraden hunne taak zullen aanvangen, en de wijze van rechtspraak te regelen. De beschuldigden zullen waarschijulijk zooveel mogelijk individueel geoordeeld worden wegens de verscheidenheid hunner misdaden. Voor den eersten krijgsraad is op het oogenblik reeds in behandeling eene afzonderlijke zaak. Zij betreft den maire van Montreuil, een zekeren heer Letellier, oud 73 jaar, die beschuldigd wordt, een gendarme Louvet aan de Commune te hebben overgeleverd en verder met haar in verstand houding te hebben gestaan. De beklaagde ont kent standvastig, verdedigt zich met tact (hij schijnt een beschaafd en geletterd man te zijn) doch de getuigenissen der inwoners van Mont reuil, den gendarme zeiven en andere pleiten zwaar tegen hem. België. Van de aftreding des heeren Kervijn van Let- tenhove zou men kunnen zeggen hetgeen de weerkenner van het weer zeide„Misschien blijft het droog, misschien ook gaat het regenen." De collega's van den minister zouden hem waar schijnlijk wel gaarne over boord werpen. Zij zijn al zeer weinig tevreden met de door hem aan- genornene houding in de zaak der drie onder wijzers van Rochefort. Maar aan den anderen kant is het weer zulk een moeite om een nieu wen minister van binnenlaudsche zaken naar den smaak der clericalen te zoeken, het maakt zulk een vreemden indruk, dat de ministers zoo spoe dig met elkander over hoop zouden leggenkom laten wij den heer Kervijn nog maar wat laten zitten, al mag hij zich nu niet zoo bijzonder in de sympathie der vertegenwoordiging verheugen, al wil het land 6lechts noode van hem geregeerd worden. Zoo ongeveer schijnen de overige minis ters te denken. In allen gevalle heeft de bestuur der van de buitenlandsche aangelegenheden, de heer d'Anetban, zijn college duchtig doorgehaald. De voorname oorzaak daarvan schijnt geweest te zijn, dat de heer d'Anethan, gentleman bij uitnemendheid, zich geërgerd heeft over de ge tuigenis van deu gendarme van Rochefort, die de minister van binnenl. zaken had ingeroepen om te bewijzen, dat de drie onderwijzers de rust der gemeente (misschien de wet van het land?) in gevaar brachten. Naar aanleiding daarvan is tusschen de twee leden van het kabinet eeDe woorden-schermutseling ontstaan, waarbij het buitenland al spoedig aan het binnenland de voet op den nek heeft gezet. Zooals men uit onze telegrammen zal zien, heeft het kabinet eene verklaring gegeven van de houding, die het tegenover de vestiging der Italiaansche regeering in Rome deukt aan te nemen. De Belgische gezant zal het hof naar Rome volgen, doch tevens een tweede gezant bij Zijne Heiligheid geaccrediteerd blijven. Voor het overige vindt de Belgische regeering zich niet geroepen, om den overtocht van Florence naar Rome te beoordeelen. Wij wenschen Victor Ema nuel van harte geluk met dit voor hem zoo ge wichtig besluit, daar hij toch zonder twijfel hevig verschriki zou zijn, wanneer onderweg plotseling een Belgische estafette van achter een ruïne te voorschijn was gekomen, om hem het verder voortgaan te verbieden I TELEGRAMMEN Parijs, 3 Juli. De omtrent de verkiezingen in gekomen berichten maken het waarschijnlijk, dat 80 of 90 der 114 verkozenen behooren tot de gematigd republikeinsche partij, welke de staat kunde van den heer Thiers steunt. Te Marseille zijn de heeren Gambetta en Laurier verkozen. Iu het departement Seine en Oise zul waarschijn lijk de geheele liberale lijst doorgogaan zijn. De heeren Magne, Soubeyran en Duvergier de Hau- ranne (de zoon) zijn (behalve de reeds hierboven genoemden) gekozen. De heer Rouher heeft in het departement der benedeu-Oharente schipbreuk geleden. Rjjssel, 3 Juli. Generaal Faidherbe en de heer Testelin, de door den Echo du Nord voorgestelde candidaten der republiekeinsche partij, zijn in het departement van het Noorden inet tweeder den der uitgebrachte stemmen gekozen. Generaal Faidherbe is ook gekozen in de departementen Pas de Calais en Somme. Ook in het departement der Aisne is de candidaat der republikeinsche partij gekozen. Bordeaux, 3 Juli. Vier candidaten der repu blikeinsche partij zijn met 65,000 stemmen geko zen. Op de imperialitische candidaten werden 18,000 en op de royalistische 19,000 stemmen uit gebracht. Brussel, 3 Juli. In antwoord op de aangekon digde interpellatie heeft de heer d'Anethan in den Senaat verklaard, dat de'Belgische Regeering de verplaatsing van de hoofdstad van Italië naar Rome noch goed noch af te keuren had. De di plomatieke usantiën moesten gevolgd worden. De Belgische gezant ontving diensvolgens den last om den Koning van Italië te volgen daar, waar hij zijne residentie zou vestigen. Belgiezal thans twee legatiën te Rome hebben, een bij den Koning en een bij den Paus. De Senaat heeft met 43 tegen 7 stemmen eene motie aangenomen, houdende dat de Vergadering, bevredigd door de inlichtingen die de Minister van Buitenlandsche Zaken gegeven heeft, over gaat tot de orde van den dag. Berljjn, 3 Juli. In den gezondheidstoestand des Keizers doet zich groote verbetering voor. Londen, 3 Juli. De heer Lowe heeft in de heden door het Lagerhuis gehouden zitting mede gedeeld, dat het Fransehe gouvernement vertoo- gen heeft ingediend, betreffende het niet nako men van het tractaat, in 1864 tusschen Engeland Nederland en Belgie gesloten aangaande de suiker. Daarop is nog geen antwoord gegeven en en de regeering is het nog niet eeus ten opzichtte van de in deze zaak te volgen gedragslijn. Pary«, 3 Juli. In de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting heeft de commissie, belast met het uitbrengen van rapport over het voorstel, om aan de afgevaardigden het aannemen van gesalarieerde openbare betrekkingen te ver bieden, haar verslag uitgebracht; zij concludeert tot aanneming. Daarna is beraadslaagd over bet wetsontwerp betreffende de cautiestelling der dagbladen. Dit ontwerp heeft levendige debat ten uitgelokt en is hevig bestreden. De heer Pi- card heeft den heer Bethmont beantwoord en ontkent, dat de wet op de cautiestelling tot monopolie zou leidenintegendeel werd mo nopolie in het leven geroepen door de wille keurige verplichting der voorafgaande machtiging Twee stelsels, zeide de spreker, staan tegenover elkander, het eene om de pers vrij en straffeloos te laten, het ander om haar op liberale wijze te regelen. De heer Picard heeft ten slotte de jong ste gebeurtenissen aangevoerd als bewijs van de noodzakelijkheid, om de pers aan zekere beper kingen te onderwerpen. De heer Joubert heeft zich voor het ontwerp verklaard, vooral uit het oogpunt van de particuliere belangen. De beraadslaging zal morgen worden voort gezet. Parjjg, 4 Juli. De uitslag der verkiezingen voor de Nationale Vergadering is bijna volledig be kend. Op de volgende candidaten is het daarne vens staande aantal stemmen uitgebracht, als: Wolowski 122,000, André 111,000, Pernolet 109,000, Lauret 104,000, Dietz Monin 100,000, Pressence 98,000, Norin 97,000, Denormandi 96,000, Corbon 95,000, Gambetta 94,000, Cloeux 93,000, Cissey 91,000, Kettner 90,000, Krantz 90,000, Laboulaye 89,000, Lefebure 85,000, Sebert 81,000, Pichat 81,000, Drouin 80,000, Moreau 78,000, Breslay 78,000. Vervolgens komen: Bonvalet 76,000, Fla- vigny 74,000, Piórard 78,000, d'Haussonville 71,000, Treppel 69,000. De vermoedelijke uitslag der verkiezingen in Frankrijk zal zijn als volgt: 120 republikeinen, 7 legitimisten en 12 Bonapur'.isten. R echtszakeo. Gewezen vonnissen in strafzaken bij het kan tongerecht te Leideu d.d. 26 Juni 1871. 6 wegens te hebben gebaggerd, zonder consent van HH. Van Rijnland. 5 in de verkeerde richting te hebben gereden. 1 kippen te hebben laten losloopen zon der vergunning van B. en Ws. 1 over de Klinkerslraat te hebben ge reden. 5 buiten een daargestelde waterplaats (urinoir) datgene te hebben verricht waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 1 puin op straat te hebben geworpen. 2 overtredingen op de jacht en visscherij. POLITIEBERICHT. De officier van justitie te Gorcum bericht, dat deu 20sten Mei jl. is aangehouden een gulden, voerende de beeldteuis van Koning Willem Ilen het jaartal 1848, welk stuk aau 's Rijks inuut te Utrecht onderzocht is verklaard te zijn valsch en vervaardigd iu nabootsing eeuer echte Rijksmunt specie. Den 19den Juni jl. is door N. Gobits, debi- lant der Nederl. Staatsloterij, wonende te Schoon hoven, op deu post aldaar bezorgd een gefrankeerde brief, geadresseerd aan L. S. Snijders, splitter van gezegde loterij, wonende te Dordrecht waarin waren gesloten: zes twintigste kooploten, als: N°. 3843, 385U, 6682, 6684, 6689 en 6690, alsmede vijt muntbiljetten, ieder van 10. Die brief is niet aan het adres bezorgd. De burgemeester van Schoonhoven verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. I^AATSTK BER1CHTKN. 's-Gravenhage, 4 Jnli. Door Z. M. den kouing is met ingang van 23 Mei 1871 een pensioen ad. 100 'sjaars verleend aan A. M. van Crullen- bergh, weduwe van den Hervormden predikant J. H. Hamelberg. Voor den hoogen raad hebben leden de gevorderde eeden afgelegd, de heerenMr. C. Pólis, laatst advocaat-generaal bij het Hof in Noordbrabant, als raadsheer bij het Hof in Noordholland; en Jhr. Mr. P. M. F. van Meeu wen, laatst substituut officier bij de rechtbank te 's Uertogeubosch als advocaat-generaal bij het Hof in Noordbrabant. Gistereuavond werd op het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen door de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan hunnen Voorzitter den lieer Mr. W. H. Dullert een groot diner aangeboden. Tot negen uien heeft het ge duurd en blevèn de gasten gezellig bijeen. Er heerschte op dit diner een hartelijke en genoege- lijke toon. Er werd slechts een feestdronk inge steld en die was aan Z. M. den Kouing gewijd. Het diner werd zeer talrijk bezocht en was zeer luisterrijk te noemen. Daar de heer Storm van van 'sGravensande zich op dit oogenblik niet in het land bevind, was de heer Guljé die als derde kandidaat voor het voorzitterschap der Kamer, op de daarvoor opgemaakte lijst aan Z. M. den Koning was geplaatst, ter rechterzijde van den Voorzitter gezeten.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3