1 Lelden, 3 Jolt. Z. M. heeft onzen stadgenoot, den heer Dr. C. W. H. Van Kaathoven, die onlangs zijn 50jarig jubilé als praktizeerend geneesheer vierde, be noemd tot ridder van de Eikekroon. Hebben de belastingschuldigen dikwijls ook hier ter stede te klagen gehad dat hun, door de late bezorging der aanslagbiljetten in de perso- neele betasting, tegen het uitdrnkkelijk voor schrift der wet in, twee van de tien betalings termijnen werden onthouden, het mag daarom niet onvermeld blijven dat daarin dit jaar ver betering is gebracht, daar de biljetten nog voor den verschijndag van den eersten termiju bezorgd werden. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 1 persoon, als hersteld opgegeven 8, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 87. De Burgemeester, hoofd van het Gemeente bestuur alhier, doet te weten, dat aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 29sten der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patent recht, over het dienstjaar 1871 en 1872, houdende aanslagen voor de Wijken 1, 2 en 3, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. De overgangsexamens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool, zullen in het openbaar worden gehouden in het gebouw op de Pieters kerkgracht van 3 tot 7 Juli, en wel: Op MAANDAG 3 JULI. Fransch, 1" klasse, des morgens te 9 u. Hoogduitsch, lo 9 u. 45 ui. Fransch, 3» H u 10u.30m. Hoogduitsch, 3, 11 u. Natuurkunde 3, 11 u. 30 m. Cijfer- en stelkunde (schriftelijk) 26 klasse, des mor gens te 9 u. Fransch,2> klasse, des middags te 2 u. Hoogduitsch,2« u 3 u. Op DINSDAG 4 JVLI. Aardrijkskunde en geschiedenis, 1® kl., des morg. te 9 u. Nederlandsch,1" kl., des morg. te 9 11.45 m. Aardrijkskunde en geschiedenis 2® kl., des 10 u. 30 m. Nederlandsch,3® 11 u. .30 tn. Wiskunde (schriftelijk), 3® kl., des morg. te 9 u. Aardrijkskunde en geschiedenis, 3' kl., des midd. te 2u. Nederlandsch,4' n 2 u. 45 m. Aardrijkskunde en geschiedenis, 4" u 3 u. 15 m. Op WOENSDAG 5 JULI. Wiskunde,3® kl., des morg. te 9u. hngelsch,._3* u a u u 1H Hoogduitsch,4" 10u.3Um. Engelsch,4® 11 u. Natuurkunde,4® llu.SClm. Engelsch,2® klasse, des middags te 2 u. ff 1" ff II H ff 3 u. Op DONDEBDAG JULI. Fransclt,4® kl., des morg. te 9 u. Natuurlijke historie, 4® u a u u 9 u. 30 m Scheikunde,4= u 10 u. Plant- en dierkunde, 2' nu au 10 u. 30 m. Nederlandsch,2' ,t 11 u. 15 m. Plant-en diet kunde, 1' kl. des midd. te 2 u. 3' u u 2 u. 45 m. Mechanica,4® u n u 3 u. 15 m. Op VRIJDAG 7 JIILI. Kosmographie4® kl., des morg. te 9 u. Stereometrie,4" n u u 9 u. 30 nt. Cijfer-en stelkunde, le u u u n 10 u. Meetkunde2' u u u 11 u. De teekeningen der leerlingen zullen gedurende het examen ter bezichtiging liggen. De Directeur der Hoogere Burgerschool, Dr. D. DE LOOS. Gisterenmiddag te ongeveer 4 uren kwam een jougmensch na veel sterken drauk gebruikt te hebben op de gedachte van zich te verdrinken en sprong op het onverwachts in den Ouden Rijn nabij de Donkersteegs-brug. Het scheen echter dat hij zich wat le weinig de onaangename ge waarwording van te verdrinken had voorgesteld, althans nadat hij goed nat was begon hij te spar telen om den kant te bereiken. Zijn voornemen om het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen zou echter desniettegenstaande tot uitvoering ge komen zijn indien er niet dadelijk door eenige meuschen hulp verleend was. Na gered te zijn verklaarde hij liet nog eens te willen probeeren, maar het bleef slechts bij woorden, daar hij na een weinig door het bad ontnuchterd te zijn stilletjes naar huis ging. Gisterenmiddag te 1 uur, viel een jongen al spelende in den Nieuwen Rijn bij de Watersteeg, doch werd door spoedig aangebrachte hulp van den heer K. weder op het drooge gebracht. Hedenmorgen omstreeks 10 uren had het 2jarig meisje van den schoenmaker S. op de Haarlem merstraat het ongeluk, doordien het wilde over- loopen en voorover viel, door een boerenwagen overreden te worden, daar zij met het wiel in aanraking kwam en daardoor eenige kneuzingen aan het been ontving. Een van de instructeurs op de kweekschool voor zeevaart alhier, Johannes Wolf, oud 60 jaren, is gisteren op eene treurige wijze aan zijn eind gekomen. Daar hij lang na den bepaalden tijd nog niet in de kweekschool was teruggekeerd werden pogingen in het werk gesteld om hem te zoeken, die echter zonder uitslag bleven. Heden morgen eindelijk vond men hem, doch helaas in levenloozen toestand. Men haalde hem op uit de Groenehazengracht, waarin hij gisterenavond door een ot ander toeval schijnt gevallen te zijn. Hedenmiddag is een kind van omstreeks 2 jaar al spelende in de Vliet geraakt, hetgeen door niemand was opgemerkt. Toen de schipper, aan wien het kind behoorde wilde wegvaren, miste hij het en mocht bet genoegen smaken het nog levend terug te vinden. Hedenmiddag viel een kind van de Hartebrug in het water. Een voorbijganger die het wilde redden raakte er mede in. Nadat vier menschen zich te water hebben begeven mocht men de zelfvoldoening smaken zoowel het kind als hij die zich het eerst te water begaf te redden. Naar men verneemt, wordt eene algemeene reorganisatie bij het wapen der infanterie hier te lande verwacht. (Hdbl.) De commissie belast met het afnemen van het geneeskundig staatsexamen heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan de heeren F. H. G. Van Iterson, geb. te Amsterdam en B. Van Delden, geb. te Delden. De Zaandamsche kiesvereeniging heeft inet algemeene stemmen (40), hlanko 2, den heer Kup- peijne van de Cappello tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Gr. Cl. deelt mede, dat de commissie uit den gemeenteraad te Groningen, die in de vorige week te''s-Hage is geweest, om met de regeering de zaak van de opheffing der vesting Groningen te bespreken, de verzekeriug heeft ontvangen, dat de in het adres van den raad aangevoerde gronden in zeer ernstige overweging zullen wor den genomen bij de definitieve regeling der quaes- tie van het verdedigingsstelsel. De aanbeveling voor een lid van de rechtbank te Gorcum, in plaats van Mr. J. Van Heukelotn, bestaat uit de heeren Mrs. A. H. Van Tienhoven, procureur te Gorcum, Jhr. D. G. Van Teylingen, advocaat te Middelburg, en Jhr. P. J. F. Rethaan Macaré, griffier bij het kantongerecht te Alphen. Naar then verneemt is door den aannemer der pijlers vun de brug over het Noordzee-kanaal, Broekman, eene regeling met het rijk voorgesla- gen, ten einde hem van de voltooiing te ontheffen. Reeds moeten zich andere daartoe bereid ver klaard hebben, zoodat daaruit in geen geval ver traging te duchten is en het zich laat aanzien, dat die groote werken met kracht hervat en uit muntend uitgevoerd zullen worden. Gisteren was het éen eeuw geleden, dat de Prov. N.-Brab. en 's Bossche Cour. voor het eerst uitkwam; vele vrienden van de uitgevers, zullen bij het honderdjarig bestaan van die Courant de nationale vlag doen wapperen. De 's Bossche Cour. geeft heden bij gelegenheid van dezen jaardag een afdruk van het exemplaar dat den 2den Juli 1771 verscheen bij de HH. C. A. Vieweg en L. J. Bresser, en daarbij een in goud op blauw ultramarin papier gedrukt fecst- notnmér, waarin de korte geschiedenis voorkomt van 't blad, dat sinds zijn ontslaan negen maal van naam veranderde. (JDe algemeene vergadering der Maatschappij tol Nul van den Javaan zal worden gehouden op Don derdag 27 Juli, in het nieuwe stationsgebouw te Arnhem. Punten van behandeling zijn 1. Het bespreken van het verslag over 1870 van het hoofdbestuur en van de commissie over het schoolfonds. 2. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester. 3. Vaststellen der begrootiog voor 1872. 4. Verkiezing van drie leden voor het hoofd bestuur uit drie aangeboden drietallen. 5. Een voorstel van Groningen om de geschrif ten der maatschappij in het vervolg om de twee maandeu uit te geven in den vorm van een tijd schrift. 6. Bespreking der gouvernements-koffiecultuur als belasting in arbeid. 7. Bespreking van de tariefwet op den in- en uitvoer in Nederlandsch-Indië, met het oog op de aanstaaude herziening. 8. Nadere voorstellen van het hoofdbestuur. Het jaarverslag van het hoofdbestuur levert niet veel bijzonderheden; er blijkt uit, dat het bestuur der maatschappij thans bestaat uit de heeren Dr. W. Bosch, voorzitter, A. Moens, onder voorzitter, Dr. J. M. Van Bemmcten, penning meester, J. P. Bredius, W. J. Van Gorkom en A. C. Jooslen. Voor Prof. P. J. Veth, die de be noeming niet heeft aangenomen, moet alsnog een lid benoemd worden. Het hoofdbestuur heeft tot secretaris-redacteur der Maatschappij benoemd Mr. H. Goeman Bor- gesius, leeraar aan de hoogere burgerschool te Arnhem. Het getal leden onderging weinig of geen verandering. De afdeeling te Bolsward ging te niet; daarentegen werd te Middelhui» ecu af deeling geconstitueerd. De financiën der Maatschappij zijn niet ongun stig- Uit Brussel schrijft men aan de Amsl. Cour.: In al onze bladen, behalve in de Indépendance, las men gisteren dit telegram: ^Amsterdam,28Juin. Au second tour de scrutin pour les élections de la seconde chambre M. Jacob, candidat anti-libé- ral, a été élu par 1017 voix. Le candidat liberal a été dibordé il avait obtenu 994 voix." Débordé (over boord geworpen, verdronken) in plaats van de Bordes. Volgens een bij het Departement van Mariue ingekomen bericht, was Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, onder bevel van den kapit.- luitenant ter zee B. D. Van Trojen, den 28sten Mei jl. te Bahia aangekomen en zou den 7den Juni daaraanvolgende zijne reis naar Batavia voortzetten. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan J. M. De Kuyser, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kapit. bij de dienstdoende schutterij te Delft. Voorts zijn bij de dienstdoende schutterijen benoemd: bij die te Dellt, tot lsten luit. L. A. Van Meerten, thans 2de luit.; bij die te Amsterdam, lot kapit. VV. H De Vos en Jhr. D. Bicker Jr. beiden thans 1ste luit.; tot 2den luit. M. C. Calkoen, J. C. Koop man, Mr. W. H. Elias, M. J. A. A. Boon Hart- sinck en R. Boelen Fzn. allen thans schutter. Z. M. heeft benoemd tot griff. bij het kantong te Waalwijk Mr. W. G. Uyttenboogaart, adv. te Almelo. Z. M. heeft benoemd tot griff. bij het kantong. te Hulst Mr. J. Van Binsbergen, adv. te Amers foort. Z. M. heeft benoemd tot referendaris bij het Departement van Financiën den heer H. C. Hane- winckel, thans contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Roosendaal. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. Jhr. E. H. F. Leyssius, van het 6de reg. inf., in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande teruggekeerden lsten luit. der inf. van het leger io Nederlandsch Indië P. C. Van der Slagt, met ingang van den lsten Juli 1871, wegens finale onge schiktheid tot het gaan hervatten van den werke- lijken dienst ten gevolge van ligchaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft den heer P. F. Vigelius, pred. te Vlijmen c. a., benoemd tot pred. bij de Protestant gemeente in Nederlandsch Indië. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar J. De Hoog, laatstelijk ingenieur der 2de kl. bij het vak van scheepsbouw in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingaug van den lden Juli 187), een eervol ontslag verleend uit 'slauds dienst. BINNENLAND. Haarlem, 1 Juli. Hedeuavond was het weder eene herhaling van gisterenavondde groote markt en belendende straten vol volk en helaas ook vol nieuwsgierigen uit deu meer beschaafden stand. Het is ouverklaarbaar, dat juist deze laat- sten niet willen begrijpen, dat zij door hunne tegenwoordigheid het opgewondeu volk in hunne handelingen steunen. Troepjes zingende jongens, die uit elkander stuiven, als eene patroelje in hun weg komt, daarna zich weer aansluiten, onder 't geroep van hoera, met gefluid en geschreeuw gepaard, om eenige oogenblikken later dat spel, eenige huizen verder, wederom te herhalen. Tot nu toe schijnt alles zich hiertoe te zullen be palen. Er zijn trouwens de meest mogelijke voorzorgen genomen; twee eskadrons staan ge reed om op een gegeven teeken dienst te kunnen doendit is algemeen bekend en zal de warme hoofden wel wat kalmeeren en neerzetten. Zoo mogen wij hopen, dat het weder spoedig rustig worde ook in het stille Haarlem. Helder, 30 Juni. Hedenmiddag heeft men nabij Huisduinen, onder de leiding van den lsten luit. der artillerie Van Houten een proef genomen met het doen springen van een torpedo. Men had voor die proef een oude kanonneerboot boven den torpedo ten anker gelegd. Door middel van een electrieken stroom werd de torpedo, die op den bodem der zee 8 meter ouder de kiel van de kanonneerboot lag, in brand gestoken en met een outzettenden knal vloog de kanonneerboot hoog uit het water, van alle zijden vlogen er brokstukken uit en het schip zonk onmiddellijk. De torpedo had sedert November in zee gelegen. Rotterdam, 2 Juli. Men verneemt dat bij het korps koninklijke scherpschutters alhier het voor nemen bestaat, om in den loop van dit jaar een wedstrijd op groote schaal te houden, waarbij elders gevestigde korpsen en vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. 's Gravkxhage, 2 Juli. Heden heeft alhier de eerste huwelijks-afkondiging plaats gehad van Z. D. H. Wilhelm Adolph Maximiliaan Carl Vorst Von Wied, geboren 22 Augustus 1845 met H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria Prinses der Nederlanden, geboren 5 Juli 1841. De kiesvereeniging de Grondwet alhier heeft alle kiezers in deze gemeente, van welke rich ting ook, tot het bijwonen van eene Algemeene Vergadering uitgenoodigd op Donderdag 6 Juli a. s., des avonds te 7 uren, in de groote zaal der So ciëteit de Vereeniging. De hoofdonderwerpen van bespreking zullen zijn: 1°. De zorg voor den ge zondheidstoestand der ingezetenen: a. afwering van epidemische ziekten; b. drinkwaterleiding en rioolstelsel; 2®. Verbetering der gemeenschap zoo wel binnen de gemeente als met andere gemeen ten; 3°. Onderwijs: a. middelbaar onderwijs voor meisjes; b. onderwijs voor den handwerksman. 4°. Fiuantiën, het sluiten van geldleeningen voor buitengewone uitgaven. Utrecht, 1 Juli. Gisteren, omstreeks half 1 uren des middags, had in een der localen van het ge bouw der Maatschappij van den Nederl. Rijn spoorweg de jaarlijksche algemeene vergadering plaats, onder voorzitterschap van deu heer Rau van Gameren. Op deze vergadering waren 27722 aandeelen, uitbrengende 606 stemmen, vertegenwoordigd Door den secretaris, den heer 's Jacob, werd rapport der directie uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Niettegenstaande door de uitgebreidheid der betrekkingen met het buitenland de oorlog vau 1870/71 grooten invloed had op de lotgevallen der maatschappij, zijn de uitkomsten van het afge- loopen jaar alleszius bevredigend. De ontvangsten hebben meer bedragen dan het jaar te voren f 455 345.45, waaronder evenwel de opbrengst van den lijn Gouda-den Haag f 225,407.16 en een vermeerdering der opbrengst van den lijn Harmeleu-Breukelen van de laatste 6 maanden, van 1869/70 f 42,901.05, tot het ge- heele jaar 1870/71 f 82,947.2514. Zonder de ver meerdering door die twee lijnen blijft nog een surplus vau 189,892.08%. Het eerste kwar taal overtrof de stoutste verwachtingen. De vol gende kwartalen waren door den oorlogstoestand ongunstig, maar daar de handel inschikkelijk was, de regeering en tolbeambten medewerkten verkreeg men toch nog betrekkelijk gunstige resul taten; oudaoks het niet voldoende aanwezig zijn van al de beooodigde goederenwagens. Daar dit echter eeu abnormale toestand was ligt daarin een waarborg toor de toekomst die door de Maatschappij versterkt worJt door het uitbreiden vau haar reeds aanzienlijk wagenperk met 100 gesloten en 100 open wagens van 10 tot 12 ton draagkracht. De uitkomsten van de lijn Gouda-den Haag op zichzelf bevredigend voor een eerste exploita tiejaar, zijn veel belovend voor de toekomst. De exploitatiekosten zijn veihoogd o. a. door het nemen van buitengewone veiligheidsmaat regelen bij de opening van verbindingslijnen; door het ouder worden van wegen, werken en locomotieven en het uitbreiden van stationsin richtingen, de drukke zomerdienst-regeliug, met oog op de gunstige vooruitzichten ingericht, de feestviering bij het 25jarig bestaan der maat schappij behalve patent en renten wordt van de ontvangsten dit jaar voor het eerst afgeirokken een aunuiteit van f 289,800 voor de bestrijding (aflossing en rente) van de lasten, voortspruitende uit art. 1 eu 7 der acte van concessie. De netto ontvangsten in 1870/71 2259,407.83. Zij bedroe gen iu de jaren eindigende 30 April 18571870 achtereenvolgens f 259,916.72%, f 326,088.45%, f 650,515.00722,353.55%, f 902,717.51 f 1,022,573.90; 1,138,505,491,362,147.4514 f 1,797,746.81%f 1,969,494.63%; f 1,703,851.47%; f 1,958,873.60%; f 2,281,695.95; f 2,387,578.40. De uitdeeling voor de reeds op de 1 Mei 1870 volgestorte aandeelen zijn met het reeds uitbe taalde f 17.55; voor de aandeelen op 1 Nov. 1870 met f 168 volgestort f 11.53, en voor de aandee len waarop /"|96 is gestort f 6.16. Op 1 Mei reeds volgestorte aandeelen is die uitdeeling 7.31 pCt. tegen 8.06 pCt. in de beide voorgaande jaren. De vermindering is veroorzaakt eensdeels door de vermindering der netto ontvangsten, ander deels door vergrooting van het gestorte kapitaal dat nu 29,568,000 bedraagt tegen f 28,320,000 aan het einde van 't vorige boekjaar. Daar echter de gedane stortingen veel op't geheele jaar druk ken is het gemiddeld kapitaal in 1870/71 ƒ28,944,000 geweest tegen 27,480,000 iu het jaar te voren. Met inachtneming der omstandigheden ,/mag men zich inderdaad verheugen," zegt het verslag, ,/dat nog aan eene uitdeeling van ruim 7 pCt. kon worden gedacht, om met vertrouwen op de vele levensbronnen, welke de maatschappij weder ge toond heeft te bezitten, ook blijmoedig de toe komst te gemoet te gaan, al begint de concur rentie zich rondom meer en meer te ontwikkelen." Steehwijk., 1 Juli. Donderdag morgen trok even buiten deze stad veler aandacht, dat in het land van den veehouder K. een paar koeien, die het met elkander oneens waren geworden, hun twist zochten te beslechten door bet vuistzegge het hoornrecht. Zij drongen en wrongen en stootten op elkaar tot zoolang de vier hoorns der gebelgde /andge- nooten, hoe ongelooflijk ook, zoo vast in elkander verwarden, dat geen der beide vechteude dieren in staat was zich los te rukken. Gelukkig voot

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2