3494. Maandag k\ 1871. 3 Jlllla' binnenland. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post.twö*3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVEBTKNTIEN. V»or iaderen rajalO.iS. Grootara letUrt naar da plaatsruimte dia lij beslaan. Lelden, 1 Juli. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebe stuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter. haDd gesteld een, op den 27sten dezer maand, invorderbaar gerklaard kohier van het patentrecht, voor het dienstjaar 1871 en 1872, houdende aan slagen voor Kramers, Schippers, Tappers enz., terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voeldoen. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, als hersteld opgegeven 11, ■overleden 1, zoodat in behandeling blijven 96. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 102 tot 109 vol wassen personen en van 32 tot 34 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloemmarkt 57 baden gebruikt. Aan de Zwem- en Bad-Inriobting Rhijnzicht zijn de voorlaatste week 939 en gedurende dezen week 314 baden genomen. Thans zijn aan de leden der Nederlandsche Juris- ten-Vcreeniging rondgedeeld de Handelingen der Nederlandsche juristen 1871 (Tweede jaargang) I. Daarin komen voor: I. Naamlijst der leden (Juni 1871). II. Bestuur: Mr. G. De Vries Azn., voorzitter; Mr. G. A. Van Hamel, secr.-penningm.; Mr. J.E. Goudsmit, Mr. B. J. Gratama, Mr. J. Heemskerk Azn., Mr. J. KappeyDe van de Coppello, Mr. J. G. Kist, Mr. A. R. J. Modderman, Mr. A. S. Van Nierop, Mr. M. J. Pijnappel, Mr. A. De Pintoen Mr. J. C. Reepmaker. III. Het volgend programma: De tweede Ju- risten-Vergaderiüg zal worden gehouden Donder dag, Vrijdag en Zaterdag, 24, 25 en 26 Augustus 1871, des voormiddags te tien uren, te Amster dam, iu het gebouw der Maatschappij Felix Mentis, Keizersgracht. Orde der werkzaamhedenIs. Samenstelling van het bureau. 2°. Beraadslagiug over het Oot- werp-Reglement. (Dit stuk is aan de leden rond gezonden). 3'. Beraadslaging over de toelating van hooger beroep in strafzaken. 4'. Beraadslaging over eenige hoofdverbeteringen in het faillietrecht. 5". Beraadslaging over de praeventieve hechtenis. 6". Beraadslaging over de rechtspraak van den alleen rechtsprekende:: rechter. 7'. Beraadslaging o:er de wenscbelijkheid eeuer exceptionneele rechtsmacht in handelszaken. 8°. Beraadslaging over de wenschelijkheid van enkelen of dubbelen rechtsbijstand in het burgerlijk proces. 9'. Benoe ming van drie bestuursleden in de plaats der aftredende H.H. Mrs. J. Kappeyne van de Cop pello, A. S. Van Nierop en A. De Pinto. 10'. Be paling van de plaats waar de derde vergadering zal worden gehouden. De Plaatselijke Regelings-Commissie voor deze yergadering bestaat uit de H.H. Mrs. Jozua Van Eik Jzn., voorzitter; H. M. Elias, secretarisH. N. Teding van Berkhout, P. A. Brugmans, A. F. K. Hartogb, B. De Bosch Kemper, F. S. Van Nierop, Th. Schiff, W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht. IV. Verslag van het bestuur, betreffende de vaststelling van het programma voor de tweede Juristen-Vergadering, 1871. Allereerst heeft het bestuur zich afgevraagd hoe te handelen ten aanzien der drie onderwer pen, welke op het programma der Vergadering van 1870 geplaatst waren, doch toen wegens gebrek aan tijd niet in behandeling zijn gebracht. Het bestuur heeft gemeend ze opnieuw aan de orde te moeten stellen. Het heeft dit echter niet gedaan omdat ze eenmaal op het programma gestaan hadden, want in het algemeen zou dit geen geldige reden kunnen wezenveTanderde omstandigheden kunnen immers een geheele ver andering van programma eischen. Daar echter in het afgeloopen jaar nog geene wet op de rechterlijke organisatie is tot stand gekomen, terwijl niettemin binnen kort een ontwerp te wachten is, en de drie bedoelde vragen tot de hoofdquaestiën der rechterlijke organisatie behoo- ren, zoo is eene beslissing der vereenigiog dien aangaande thans nog even noodzakelijk als in het vorige jaar. De keuze van de quaestie der praeventieve hechtenis zal niemand be v ree in den. Reeds in de vorige vergadering werd door eenige leden op eene spoedige behandeling dier quaestie aangedrongen, en ook nog in het afge loopen jaar is bij menige gelegenheid gebleken dat zij eene „question brilante" kan heeten. De wensch van het bestuur om bij den grooten overvloed van stof reeds thans de werkzaamheid der vereeniging voor elk hoofddeel van het rechts wezen te doen aanvangen, heeft het er toe geleid behalve de straks genoemde onderwerpen, nog een vraagstuk van handelsrecht en een van bur gerlijk procesrecht aan de orde te stellen. Meer dan zes onderwerpen durfden wij, met het oog op den korten duur onzer vergaderingen, niet te plaatsen. Wij kozen uit het gebied van het handelsrecht de hervorming onzer wetgeving in zake faillisse ment, omdat dit onderwerp in vele landen van Europa in den laatsten tijd door nieuwe wetten geregeld is, omdat het voor eene partieele herzie ning uitermate geschikt is, en omdat de behoef ten van den handel sints lang dringend herziening dier wetgeving eischen. Op het gebied van het bur- gelijk procesrecht kozen wij de quaestie vau den enkelen of dubbelen rechtsbijstand, omdat wan neer eene zoo noodige geheele herziening van het wetboek van Burgelijke Rechtsvordering in den eersten tijd nog mocht uitblijven, dit onderwerp toch partieel geregeld kan worden met voorloopig behoud onzer tegenwoordige proces-orde, ter wijl bo vendien iedere regeling van dit onderwerp met het voor de justitiabelen zoo hoogst belangrijke vraag stuk der proceskosteu zoo nauw samenhangt. Van enkele zijden slechts werden ons onderwer pen ter aanbeveling gezonden. De zoo juist ge noemde quaestie betreffende de wenschelijkheid van den enkelen of dubbelen rechtsbijstand was ons aanbevolen door Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven. De Heer W. Hoogvliet vestigde onze aandacht op de behoefte der practijk aan betere eu nauwkeurige bepalingen omtrent gemeenschap van goederen, huwelijksche voorwaarden en tes tamentaire beschikkingen ten behoeve van den nieuwen echtgenoot bij tweede en verder huwer lijk. De geachte voorsteller boude zich overtuigd dat zijn voorstel hetwelk wij in het register der onderwerpen hebben opgenomen, door het be stuur in ernstige overweging zal worden gehou den. Voor dit jaar meenden wij aan de door ons gekozen onderwerpen den voorrang te moe ten geven. Mr. J. de Jong van Beek eu Donk gaf ons op„De wijze van benoeming van de leden der rechtelijke macht," eene quaestie z. i. „voor de rechtelijke organisatie principieel." Wij inee- nen het er voor te mogen houden dat de ge achte voorsteller met deze woorden bepaaldelijk op het oog had de quaestie van de voordrachten der rechtelijke collegiën. Vergissen wij ons in deze opvatting, dan zullen wij voorzeker voor een volgend jaar wel een meer uitvoerig voor stel te wachten hebben. De quaestie der voor drachten nu is ons niet voorgekomen van zoo overwegend belang te zijn, dat wij hieraan eene plaats op ons klein programma meenden te moe ten inruimen. Belangrijker vraagstukken toch zouden dan voor haar hebben moeten wijken. V. Onderwep: of en in boever in strafzaken hooger beroep moet worden toegelaten, aange nomen dat vooralsnog van rechtspraak door ge zworenen geen sprake is. Praeadvies van Mr. C. H. B. Boot. (Zie handelingen 1870, I, blz. 54 vlgg). VI. Onderwerp: welke hoofdverbeteringen zijn in het faillietrecht wenschelijk, bepaaldelijk met het oog op o. eene onderscheiding tusschen groo- tere en kleinere boedels; 6, de mogelijkheid van gerechtelijke bekrachtiging van een onderhandsch accoord buiten faillissement; c. eene vereenvou diging der proceduren, waartoe het faillissement aanleiding geeft. Praeadviezen van Mr. J. Pols (blz. 34) en Mr. F. S. Van Nierop (blz. 50). VII. Onderwerp: of en in hoeverre, door wij ziging van de Nederlandsche wetsbepalingen om trent het voorloopig onderzoek in strafzaken, de toepassing der preventieve hechtenis kan worden beperkt, zonder dat het doel van het gerechte lijk onderzoek worde in de waagschaal gesteld. Praeadviezen van Mr. A. F. L. Gregory (blz. 84) en Mr. A. P. Th. Eijssell (blz. 163). VIII. Onderwerp: of en zoo ja, binuen welke grenzen rechtspraak in burgerlijke en strafzaken kan worden toevertrouwd aan den alleen recht- sprekenden rechter. Praeadvies van Mr. M.J. Pijn appel (zie Handelingen, 1870, I, blz. 27 vlgg.) IX. Onderwerp: is eene exceptionneelerechts macht in handelszaken wenschelijk? Praeadvies van Mr. T. M. C. Asser (zie Handelingen, 1870, I, blz. 63 vlgg.) X. Onderwerp: de wenschelijkheid van enke len of dubbelen rechtsbijstand in het burgerlijk proces. Praeadviezen van Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven (blz. 185) Mr. J. G. A. Faber (blz. 201) en Mr. T. Van Hettinga Tromp (blz. 206.) De Kiezers Vereeniging Burgertrouw te Haarlem heeft voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal den heer Mr. W. baron van Goltstein met algemeene stemmen tot candidaat gekozen. Voor de vervulling van tien plaatsen als leerling aan de Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers te Amsterdam werd den 27sten en 2Ssten Juni aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, een vergelijkend examen gehouden, waaraan 26 jongelingen deelnamen. De examen commissie bestond uit de heeren inspecteurs van het lager onderwijs in Noord-Holland en Utrecht, en den directeur der Kweekschool, bijgestaan door de heeren J. H. Slangen, leeraar aan de Kweekschool, J. Straub en R. Van den Bruin, onderwijzers te 's-Gravenhage. De tien hoogst genomineerden der ranglijst zijn den Minister ter benoeming voorgedragen. De Minister van Financiën maakt, ter voldoe ning aan art. 7 der wet van den 26sten April 1852 Staaliblad n°. 90), bekend, dat krachtens die wet voor een kapitaal vau tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is, en dat tot ver zekering van de verzilvering dier biljetten de volgende kapitalen op de grootboeken der natio nale schuld zijn ingeschreven, te weten op het grootboek der 2% percents inschrijvingen een kapitaal van f 18,788,000.00, uitmakende, tegen den daarvoor bij art. 5 der wet bepaalden koers van 50 ten honderd, eene waarde van f 9,394,000.00 en op het grootboek der 3 per cents inschrijvingen een kapitaal van 1,010,300.00, uitmakende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van608,180.00 Te zamen. 10,000,180.00 Met ingang van den 3den Juli aanstaande zal het Rijkstelegraafkantoor te Zwijndrecht open zijn: op werkdagen van 8 tot 12 uren voor-, van 2 uren tot halfvier, 6 uren tot halfacht en 9 uren tot 10 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 uren tot halfelf voor- en van 6 uren tot halfacht namiddags. Z. M. heeft W. H. Lampe, te Purmerend, be noemd tot plaatsverv. van den districts-veearts wien Alkmaar tot standplaats is aangewezen. Z. M. heeft de veearts W. H. Lampe, te Pur merend, met den titel van gouvernements-keur- meester van vee, belast met de visitatie van vee aan den Helder, voor de inlading in een schip naar buiten 's lands bestemd. ]Z. M. heeft de plaatsvervang. districts-veearts H. J. Prakke, te Leeuwarden, met den titel van gouvernements-keurmeester van vee, belast met de visitatie van vee te Harlingen, vóór de inla ding in een schip naar buiten 's lands bestemd- Z. M. heeft L. Swart te Alkmaar, met intrek- kiug zijner aanstelling als buitengewoon dis tricts-veearts, benoemd tot districts-veearts. Z. M. heeft ten gevolge van de opheffing der militaire auditien te Middelburg en te Maastricht, aan Mr. P. J. G. van Diggelen en Mr. 1. M. Swart, met ingang van 1 Juli 1871, eervol ont slag verleend als auditeur-militair in de tweede militaire afdeeling, onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Amsterdam (derde kanton) Mr. H. N. Teding van Berkhout, thans plaatsverv. kantonr. in het kan ton Nieuwer-Amstel en adv. te Amsterdam, Mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht en Mr. W. H. Elias, beiden adv. te Amsterdamtot plaatsverv. kantonr. te Nieuwer-Amstel Mr. A. A. Van der Mersch, adv. te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw den met rang van kolonel gepens. luit.-kol. C. M. De Jong van Rodenburgb, laatstelijk gediend heb bende bij het 8ste reg. inf. Z. M. heeft goedgevonden: 1'. bij het wapen der inf. te benoemen, tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), bij het 1ste reg., den lsten luit. W. K. F. Meijer, van het algemeen depót van discipline; bij het 8ste reg., den lsten luit.-a.dj. F. J. N. Prohn, van het korps; 2'. in zijnen rang over te plaatsen bij bet reg. gren. en jagers, en zulks te rekenen van den lsten Sept. aanstaande, den kapit. A. Pompe, van den staf, der inf. werkzaam bij de Koninklijke Mili taire Academie. Z. M. heeft goedgevonden bij het Depart, van Oorlog te benoemen1'. tot commies, den adj.- commies C' P. Kahlmann; 2'. tot adj. commies Mr. H. C. P. De Bruyn, adv. bij den Hoogen Raad der Nederlanden; een en ander in te gaan den lsten Juli aanstaande. Amsterdam, 30 Juni. Burgemeester en Wethou ders hebben heden aan den Raad het voorstel gedaan, om alhier dit jaar geen kermis te houden, wegens de heerschende pokken. In hare vergadering van gisteren heeft de kiezersvereeniging de Grondwet tot candidaten voor den Gemeenteraad gekozen: de aftredende leden: E. Van Kempen, Mr. A. S. Van Nierop, J. G. Jager, R. Feith, Dr. J. Pénn, Mr. S. Wildschut, Mr. J. R. Corver Hooft en Jhr. Mr. W. E. J. Berg van Dussen Muilkerk en de heeren Dr. J. C. Hacke van Mijnden, Mr. E. J. Everwijn Lange, Mr. P. W. H. Van Sonsbeeck, Dr. J. J. F. H. T. Merkus Doornik, Mr. W. F. Dijkers, rechter in de arrondissements rechtbank en Mr. J. F. T. Van Valkenburg, lid der Provinciale Staten en raads heer in het hof van Noord-Holland. Deze verkie zing strekt zoowel ter vervulling van 13 vacatu ren wegens de periodieke aftreding van 13 raads leden, als ter voorziening in da vacature ontstaan door het bedanken van Mr. Abr. De Vries. Aan het bestuur is overgelaten om, naar bevind van zaken, aan te wijzen, wie van de 14 gekozen candidaten in plaats van Mr. Abr. De Vries zal worden aanbevolen. Haarlem, 30 Juni. Sedert eenige dagen liepen des avonds eenige jongelieden door de stad, zin gende dat het kermis moest zijn. Blijkbaar was er ontevredenheid over het raadsbesluit, bepalende, dat de in deze week invallende kermis dit jaar niet zou plaats hebben. Daarbij kwam, dat aan de groote fabrieken van de heeren Prévinaire C'. aangeplakt geweest was, dat. deze met 1 Juli zouden geslolen worden. Hoewel deze aankon diging later was teruggenomen, was daardoor toch opgewondenheid bij de honderden daar werk zame arbeiders teweeggebracht. Gisterenavond omstreeks halfnegen verzamelde zich eene volksmenigte op de Groote Markt, welke langzamerhand aangroeide; groote scharen kwa men, zingende en tierende, vóór de woning des burgemeesters bijeen. Kort vóór de aankomst van deze, werd éen glasruit in de woning des burgemeesters met een steenworp verbroken. De cavalerie deed de straten ontruimen en te 1 uur zijn de cavalerie-patrouilles ingerukt en was de rust hersteld. Dordrecht, 28 Juni. Op de heden alhier ge houden classicale vergadering heeft de liberale richting, ondanks dc felle bestrijding der nauw aaneengesloten orthodoxe partij, de zege behaald. Tot ouderling voor 't Provinciaal kerkbestuur is benoemd Mr. Nebbens Sterling en tot diens secundus de heer Rijsoort van Meurs, beiden oud-ouderling te Dordrecht. Tot leden van het classicaal bestuur zijn her kozen al de aftredene leden, namelijk: de hee ren J. W. O. Sluiter (praeces), pred. te Dordrecht, G. L. van der Kuyp, pred. te Sliedrecht, A. de Pecker, pred. te Goriuchem en H. Pol vliet, oud- onderliog te Gorinchem. Tot secundi zjjn gekozen de heeren Bresser, pred. te Strijeo, van Klaveren, pred. te Streef kerk, G. J. van Spall, pred. te Gieasendam, en J. Luijt, ouderling, te Sliedrecht.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1