i Hedenmorgen tè halfelf kwam eene vrouw met een kinderwagentje, waarin twee kinderen zaten, over de brug van de Mare en Oude Singel rijden toen zij in de verte een rijtuig zag komen aan rijden, wilde zij wijken, hetgeen tengevolge had, dat het wagentje omver en de kinderen er uit, tegen den grond vielen, waardoor eèn twee jarig meisje in aanraking met het wagentje kwam en twee toppen van de vingers der linkerhand daarbij verloor. De commissie, belast met bet afnemen van het geneeskundig staats-examen, heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan de heeren Dr. A. W. C. Berns, geb. te Brummen; C. H. A. Westhoff, geb. te Nijmegen, en Dr. De Vrij, geb. te Dordrecht. De bijeenkomst van de Vereeniging van hoord en kommandeerende officieren der schutterij in Nederland zal dit jaar gehouden worden te 's-Gravenhage, den 4den en 5den Augustus. Men deelt mede, dat bij de arr.-rechtbank te Amsterdam het verzoek is ingediend vanwege crediteuren, de O.-l. Maatschappij van Administratie en Lijfrenten om die maatschappij in staat van faillissement te verklaren. Nadere inlichtingen uit Indië moeten tot dit verzoek hebben aanlei ding gegeven. In de zaak van den burgemeester, die twee maal in openbare raadsvergaderingen van den ge neesheer had gezegd, dat hij een leugenaar was, heeft de rechtbank van Arnhem geoordeeld, dat deze uitdrukking in de eerste raadsvergadering betrekking had op de gevoerd wordende discussie en hem te dier zake van alle rechtsvervolging ont slagen, maar dat die uitdrukking, gebezigd in de tweede vergadering, moest beschouwd worden als hoon, en te dier zake deu beklaagde veroor deeld tot een geldboete van 50, subsidiair tot 7 dagen gevangenisstraf. De WelEd. Geetr. heer J. W. Christan, gep. offic. van gezondheid 1ste kl., ridder der orde van de Ned. Leeuw en der Eikenkroon te Grave, in de laatste raadsvergadering van 's-Hertogen- bosch tot eersten geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnige aldaar benoemd, II. Donderdag uit deze stad naar Grave terukeerende, werd bij zijne komst aldaar eenigszius ongesteld, hetwelk zoo erg is toegenomen, dat hij gisteren namiddag overleden is. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, op eene desbetreffende aan hem gerichte vraag, geantwoord, dat hij ge negen is de vraag toestemmend te beantwoorden of vrouwen kunnen toegelaten worden tot het examen van hulpapothekers en apothekers1 10 IlS' De Verzameling van Portretten van persöuen tot de Vaderlandsche Geschiedenis behoorende, door den heer D. Franken Dz. te Amsterdam aan 's Rijks Museum geschonken, zal mét 8 Juli e. k. voor hel publiek opengesteld en op de dagen, waarop het Museum geopend is, van 10 tot 3 uren te bezichtigen zijn. Op den 27sten dezer is te Utrecht (ie jaarlijk- sche algemeene vergadering van het Prov. Utr. Genootschap van kunsten en wétenschappen ge houden onder voorzitting van den hoogleeraar Dr. C. A. Engelbregt. Nadat de voorzitter de vergadering had ingeleid met eene redevoering, tot onderwerp hebbende „tiet Aegyptische Plan van Leibniz", deelde hij mede dat het genootschap sedert de vergadering des vorigen jaars door den dood had verloren, de ledenJ. D. Zocher, Mr. A. Bogaers, Mr. R. H. Eyssonius Wichers, Dr. J. O. Van den Broecke, J. Honig jz.Dr. C. Bax, Dr. G. H. M. Delprat, Dr. P. Bosscha, Mr. J. J. Rochussen, Dr. F. A. W. Miquel, Dr. W. A. Van Hengel, Dr. J. De Brauw, Dr. A. Hirschig Cz. H. A. Wijnne, Dr. A. Scholl van Egmond, Dr. O. C. J. De Ridder, Dr. H. Riedel, Dr. F. Z. Ermerius, S. Gorter, A. H. Tromp, en het buitenl. lid Sir John Herschel. Tot leden des genootschaps werden benoemd de heeren Dr. 11. Wefers Bettink, dir. van de scholen voor lager-middelbaar onderwijs; Dr. J. K. R. Pennink, geneesh.; Jhr. A. L. E. Ram, lid van den gemeen teraad; W. v. d. Sande Bakhuyzen, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool; C. M. De Jong v. Rodenburg, luit.-kol. der inf.; J. H. Maronier, pred.; Dr. L. J. Morell, 2de praec. aan het stede lijk gymn., allen te Utrecht; Th. H. A. J. Abe leven, apoth. en leer. aan de Hoog. Burgerschool te Nijmegen; Dr. L. L. Aronstein, leer. aan de H. Burgersch. te Breda; Dr. F. J. P. Van Calker, leer. aan de H. Burgersch. te Tilburg; J. F. \V. Conrad, hoofdingen. van den waterst. te Middel burg; J. G. W. Fijnje, pres. van den raad van toezicht op de spoorw. te 's-Hage; P. J. Maier, lste aphot.-laborant bij den milit. geneesk. dienst te BataviaN. T. Michaëlis, hoofding. van den waterstaat, eerst-aanwezend ingen. bij de staats spoorwegen te Rotterdam T. J. Stieltjes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen. te 's-Hage; Dr. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem; J. Dou- wes, pred. te Leens; Mr. H. E. Moltzer, hoogl. te Groningen; W. Pleyte, conservator bij het rijks-museum van oudheden te Leiden; Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts v. Blokland, adj.-komm. bij het min. van justitie te 's-Gravenhage; Mr. J. J. Van Doorninck, archivaris van de prov. Overijsel, te Zwolle; Mr. H. P. v. Karnebeek, lid van de alg. rekenk. te 's-Gravenhage; Mr. W.J. Karsten, (echter in de arr.-rechtb. te Brielle; Mr. P. Van der Lith, hoogl. bij de rijks instelling voor onder wijs in de Ind. taal-, land en volkenkunde te Leiden; Mr. O. W. Star Numan, adv. en com mies-griffier van de Tweede Kamer der St.-Gen., te 's-Grav.; Mr. G. Van Oosterwijk, griffier der Prov. Staten van Gelderland, te ArnhemMr. O. Q. Van Swinderen, subst.-offic. bij de arr.-rechtb. te Arnhem Mr. J. P. R. Tak. Lid van de Tweede Kamer der St.-Gen., te 's-Gravenhage; Jhr. G. F. Van Tets, lid der Ged. Staten van N.-Holland, te Haarlem. Aan den heer P. J. U. Baudet, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, werd de gou den medalje uitgereikt als schrijver eener te vori gen jare bekroonde verhandeling over het leven en ie werken van Willem Jansz. Blaeu welk geschrift dezer dagen onder de werken des genootschaps bij den uitgever C. Van der Post Jr. alhier is in het licht verschenen, voorzien van een albertypisch portret van Blaeu, vervaardigd naar de koper gravure van J, Falck; aan Mr. H. J. Koenen werd de zilveren medalje uitgereikt voor het opgeven der vraag, op welke voormeld antwoord is inge komen en bekroond geworden. Bij het genootschap Was ingekomen eene verhandeling van Dr. J. G. Bergman, getiteld: Alemoria Valkenarii, dit geschrift zal eerlang opder de werken des genootschaps Worden uitgegeven. Als nieuwe prijsvraag is uitgeschreven: „Het klooster te Windesheim bij Zwolle en zijne bewoners, met aanwijzing van den invloed, welken dit gesticbt op de algemeene inzonderheid op de zedelijke beschaving heeft uitgeoefend"; behalve de gewone gouden medaille is voor het best gekeurde antwoord op deze vraag, hetwelk wordt ingewacht voor 1 Dec. 1873 eene belooning van ƒ150. uitgeloofd. Door de commissie in het vorig jaar benoemd tot het schrijven ep nitgeven eener Hisloria Nu- mismatica van ons Vaderland van 1576 tot 1813 werd verslag uitgebracht betrekkelijk hare tot dus verre verrichte werkzaamheden, en naar aanleiding daarvan besloten, aan de commissie een krediet van ƒ220 te verleenen, om deze voort te zetten, en voorts dat uit de fondsen van het genootschap zou worden verleend eene som van 333, uitmakende een derde gedeelte van de vermoedelijke kosten van de uitgaven van de Historia Numismatica van Gelderland over gemeld tijtvak, in het vertrouwen dat het rijk, de provincie en de steden van dit gewe6t in het overige zouden voorzien, om de commissie in staat te stellen dezen arbeid aanvankelijk met betrekking tot Gelderland tot stand te brengen. Na afloop der vergadering vereenigden onder scheidene leden zich aan eenen vriendschappe- lijken maaltijd in het Park Tivoli. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat, ten gevolge van het bouwen van een bazaltmuur, de scheepvaart op het vierde pand van het Apeldoornsche kanaal zal zijn gestremd van 9 Juli tot en met 18 Juli aanstaande. Voor de binnenlandsche geldveriendingen door middel van postwissels zullen, te rekenen van 1 Juli aanstaande, nieuwe bepalingen in werking treden. Op alle postkantoren en hulpkantoren der poste rijen zullen formulieren voor postwissels voor het publiek verkrijgbaar zijn, tegen betaling van een halve cent per stuk. Die formulieren worden door de belanghebben den zelve ingevuld, voor zoo veel betreft het over te maken bedrag, hun eigen naam en woonplaats én die van den geadresseerde. Het verschuldigde recht wordt betaald door middel van frankeerzegels, die door de afzenders op de wissels zijn vast te hechten. De belanghebbenden zijn niet meer verplicht zich met de verzending der postwissels te belas ten, maar zulks geschiedt voortaan, zonder eenige verdere betaling dan het bovenbedoelde recht, door de zorg der postkantoren, rechtstreeks aan de geadresseerden. Van bovengemeld tijdstip af zal voor de formu lieren der Duitsche postwissels mede een halve cent per stuk verschuldigd zijn. De verzending van geslotene brievenmalen naar Suriname en Curapao over Frankrijk en verder met de Fransche pakketbooten via St. Nazaire, zal, te beginnen met de volgende maand, worden hervat. De eerste brievenmaal zal worden verzonden in verband met het vertrek uit St. Nazaire op den 8sten Juli a. s.en vervolgens op den 8sten van elke volgende maand. De correspondentie, met de bovengemelde gelegenheid naar Suriname en Curasao te verzenden, behoort drie dagen vroeger en dus den 6den in den voormiddag te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage ter post te worden bezorgd. Z. M. heeft de offic. van gez. der 3de kl. bij de zeemacht W. Schutte, met ingang van den lsten Aug. aanstaande, bevorderd tot offic. van gez. der 2de kl. Z. M. heeft benoemd tot commies der poste rijen van de 3de kl., den heer E. A. W. Camp, thans surnumerair der posterijen. Z. M. beeft met ingang van den lsten Juli 1871, bij het Departement van Koloniën bevor derd tot hoofdcommies, den commies Jhr. Mr. W. M. de Brauw; en tot commies, den adjunct commies Jhr. Mr. H. van der Wyck. BINNENLAND. Amsterdam, 27 Juni. Ter gemeente-secretaris zijn o. a. ter lezing nedergelegd de navolgende te behandelen stukken. Adres ^an den directeur der maatschappij voor gemeentecrediet, houdende oui daarbij aange voerde redenen, het verzoek, dat de raad de voordracht van B. en W., tot het aangaan eener aÖ08bare geldleening, tot een bedrag van 3,000,000 nominaal kaptual, rentende 5 pCf'sjaars, niet aanneme, maar hen integendeel uitnoodige zich omtrent de levering die som met de Maatschappij voor gemeentecrediet te verstaan. Rapport der commissie van financiën, op de voordracht van B. en W., tot het aangaan eener aflosbare geldleening, groot 3,000,1)00, rentende 5 pCt. 's jaars. Door al de leden der commissie die aan de behandeling der voordracht deelnamen is opge merkt, dat het voorstel niet genoegzaam gemoti veerd is, omdat daarin een aantal werken zijn Opgesomd waarover door den raad nog niets is beslist, nog de uitvoering, noch de kosten, noch of die kosten uit een leening zullen gevonden worden. Een lid wilde eerst inlichtingen van B. en W. afwachten en maakte de bedenking, dat niet tevens de conversie der leening van 1867, Welke ten vorige jare door B. en W. was toege zegd, in de voordracht was opgenomen. De overige leden wenschten echter de opgesomde Werken éen voor éen na te gaan om te beslis sen, welke daarvan, op grond van genomen raadsbesluiten, thans reeds voor uitvoering vat baar zijn. Te zamen komt dan de commissie tot een be drag van 1,106,000 d. i. ruim een derde van de 3,000,000 door B. en W. gevraagd. Zij keurt het goed, deze som te vinden door een leening op de wijzo door B. en W. voorgeBteld, ofschoon sommige leden het gelukken eener leening bij inschrijving, op grond der ervaring betwijfelden. Zij stelt nog deze wijzigingen voor in het plan: 1'. het laatste jaar der aflossing te bepalen op 1910 (in plaats van 1909), omdat zij de lste uit loting niet reeds in Nov. 1871 maar in Nov. 1872 wil doen plaats hebben. 2". te bepalen dat de raad tusschen de inleve ring en de opening der biljetten van inschrijving een minimum-koers zal bepalen omdat anders de inschrijvers in eene nadeelige positie zouden gebracht worden. 3". de beslissing door den raad te doen plaats hebben dadelijk, en niet binnen drie dagen na de sluiting der inschrijving. 4". bij niet-volteekening de inschrijvers te ont slaan, waartegen de minderheid der commissie (d. i. één lid van de vier) echter ten sterkste op kwam. Amsterdam. 28 Juni. In de Raadszitting van heden is ingekomen een bericht van Mr. A de Vries, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad. Wordt besloten om in de hierdoor ont- stane vacature te doen voorzien op Dingsdag 18 Jnli e. k., den dag der verkiezingen wegens de periodieke aftreding van 13 leden van dien Raad. Mr. S. A. Veuing Meinesz deelde mede, dat hij het voornemen heeft om, zoodra de stapd der werkzaamheden dat veroorlooft, ziju ontslag te nemen als wethouder van financiën. Hij ver klaarde deze mededeeling reeds nu te doen, op dat daarop bij de aanstaande verkiezingen kon worden gelet. Aanstaande nauwe familiebetrek king met den Burgemeester wordt als oorzaak dezer aftreding beschouwd. 's-Gravenhage, 28 Juni. Z. M. heeft onze stad- genooten, de pianofabriekauten Ch. F. Rijken en Co., benoemd tot H D. leveranciers en aan hen mitsdien vergunning verleend om het Koninklijk iwapen te voeren. Het Buitenverblijf van Z. K. H. Prins Fre derik, genaamd Bakkersha/en, wordt innerlijk ge- iheel gerestaureerd en opnieuw gemeubileerd, om de vorstelijke gasten bij het aanstaande huwe lijk van H. K. H. Prinses Marie te ontvangen. Wij vernemen dat de huwelijks-plechtigheid o. a. zal worden bijgewoond door: H. K. H. iMaria Wilhelmina Frederika Elisabeth, Prinses Vou Wied, Moeder van den vorstelijken bruide gom; H. K. H- Louise Josephine Eugenie, Kroon prinses van Denemarken; Z. K. H. Frederik Karei, Prins van Pruisen; Z. H. Frederik Frans II, Groothertog van Mecklenburg, Prins van Wen den, Schwerin en Ratzburg, met HD. Dochter, li de Hertogin Maria AlexandrinaElizabethEleonore, en Z. K. H. Prins Albert vun Pruisen. D. v. Z.-ü. Bodegraven, 27 Juni. Naar wij van goederhand vernemen, wordt met 1 Augustus aanst. hier ter plaatse de telegraafdienst geopend, en wel langs de lijn BodegravenLeiden. Hoewel de draad van hier ook doorloopt naar Woerden, zal de telegraphische gemeenschap met jde laatstge- melde gemeente vooreerst nog moeten worden uitgesteld, omdat een aanhangig geschil tusschen het bestuur aldaar en het gouvernement, over de oprichting van een kantoor nog niet uit deu weg geruimd is. Het nieuwe raadhuis, waarvan een gedeelte tot post- en telegraafdienst wordt ingericht, nadert zijne voltooiing, en zal, ook door omvang en ge- eveuredigde hoogte, een sieraad van het dorp zijn. Het kerkgebouw der Lutherscheu, in gemengd Byzantijnschen stijl opgetrokken, is sedert eenige dagen onder de kap en moet, zonder vertraging, inet primo September aan zijne bestemming kun nen beantwoorden. (N. R. Ct.) Dordrecht, 27 Juni. In de heden alhier gehou den zitting van deu gemeenteraad is in behan deling gebracht de voordracht van burg. en weth. nopens de oprichting eener middelbare school voor meisjes. Van deze voordracht, in zesonder- deelen gesplitst, zijn de voorstellen 1 en 2 aange nomen, t. w. 1. Er wordt in de gemeente Dor drecht opgericht eene openbare middelbare school voor meisjes. 2. De school wordt op 1 Sept. e. k. pf althans zoo spoedig als met eene goede orga nisatie mogelijk is, geopend. De behaudeling der vier overige punten is, op voorstel van den heer Stoop, aangehouden tot eene volgende vergadering, tep einde de leden gelegenheid te geven nog nadere inlichtingen in te winnen, ook wat betreft de inrichting voor een 3- of 5jarigen cursus. Vlaardingen, 28. Juni. Heden viel de eer3te haringjager alhier binnen, medebrengende 74 ton maatjes en 20 ton volle haring, waarvan on- iniddelijk de gewone cadeaux naar het Vorstelijk Huis werden verzonden. Utrecht, 28 Juni. De generaal-majoor F. A. T. Delprat, directeur voor het materieel der artillerie, is van zijne inspectiereis over de armeering van onze sterkten alhier teruggekeerd. Arnhem, 28 Juni. De Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de beide zaken, van welker behandeling wij de vorige week melding maak ten. De oplichtster Grietje IJ. is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Deventer, 27 Juni. Het groote volksfeest in de Worp, dat bij gunstig weder Zaterdag e. k. al hier zal plaats hebben, zal worden opgeluisterd door de muziek van de weerbaarheid, der stede lijke schutterij en van het regiment huzaren. De volksspelen zullen bestaan in ringrijden, wedren met vélocipèdes, hardtoopen met hindernissen, eierrapen, mastklimmen, zakloopen, batonneren enz. De worp zal verscheidene malen door ben- gaalsch vvur verlicht worden, terwijl eene keu rige illuminatie het geheel recht feestelijk zal maken. Het feest zal eindigen met een landelijk bal, waartoe groote houten dansvloeren worden gelegd, en gesloten worden door een groote tap toe op deD Brink, des nachts om 12 uren. De verschillende deelnemers aan de volksspelen zul len met de drie muziekkorpsen en de feest-com- missie eerst een grooten optocht door de stad houden. Nog verneemt men dat de commissie, tot meerdere opluistering van het feest, ook eene uitnoodiging gezonden heeft aan den heer Maju te Amsterdam, wiens welbekende dissolving-views eene bijzondere aantrekkelijkheid voor het volk hebben, en voor volksfeesten zoo uitnemend ge schikt zijn. 's-Hertogenbosch, 28 Juni. LI. Maandag-avond heerschte alhier een duisternis, dat men gelijk het spreekwoord zegt, geen hand voor de oogen zien kon. Zekere Th. Smulders, koffiehuisbediende, een braaf en oppassend man, zich met zijn zoon huiswaarts begevende, werd de jongeling in de Hintbamerstraat onverwacht door een infanterist van achter bij den hals gegrepen, waarop de va der, die zijDe ontevredenheid daarover te kennen gaf, eene snede in de wang ontving. Geneeskun dige hulp werd ten spoedigste gehaald en verleend door den steeds bereidvaardigen heer Dr. Sweems, die de wonde dicht naaide; de man heeft door het aanzienlijk bloedverlies vreeselijke pijn ge leden, doch verkeert in geen levensgevaar; zijn toestand is beterend. De dader is bekend geworden, zijnde een korporaal der infanterie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Geïnformeerd zijnde, dat er vergaderingen van werkbazen op den Burg gehouden worden, ten doel hebbende om het loon hunner werklieden te verhoogen en wel eenigszins in verband met de duurte der eerste levensbehoeften, kan ik dit zeer toejuichen. Maar waar ik mij niet mede kan vereenigen, is, dat men dien werkman, wiens loon men ver hoogen wil, altijd rookende bij zijn werk vind, hetwelk niet alleen voor hein, maar ook voorde patroons zeer nadeelig is. Loonsverhooging en het staken van 't rooken

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2