De luitenants ter zee der 2de klasse J. A. Vening eu W. G. Van Nes, worden uiet den 6den Juli aanstaande geplaatst, respectivelijk op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ramschip de Schor pioen. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn drie coupons, te zaïnen groot ƒ6.93, door een onbekende, onder de letters B. P. E., (postmerk 's-Gravenhage van 26 dezer) tot voldoening van vermoedelijke te min betaald successierecht ingezonden. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Schieland, J. H. C. Van der Kun; tot hoogheemraad van den Zwijndrecht- schen Waard, P. Nugteren; tot heemraden van den polder Nieuw-Beijerland, L. VermaatenMr. A. Van Weel; tot dijkgraaf van het heemraad schap van Nieuw-Hathenesse c. a., P. J. Van Dijk van Matenesse; tot dijkgraaf van den polder Oud-Piershil, W. Van der Wel; tot dijkgraaf'van den polder den Ouden en Nieuwen uitslag van Putten, gemeente Hekelinge, D. Hoekstrain het bestuur van den polder Battenoord, gemeente Nieuwe Touge, tot dijkgraaf J. Vreeswijk er. tot gezworen A. Hollemantot gae brenen van den polder Klinkerland, gemeentfechNieuwe Tonge, Herkingen en Melissant, J. f-loutaar en C. Vrees wijk; tot dijkgraaf van de vereenigde polders het Oude Land, Noordland, Ostende, Ttlle- en Molen polder, gemeente Oude Tonge, F. Arendstot ge zworen van den Heerenpolder, gemeente Oude Tonge, F. Arends; in het bestuur van den polder Oud Beijerland c. a., tot dijkgraaf Mr. A. Van Weel en tot heemraad A. Den Hartig; tot dijk graaf van den polder Oud Herkingen, tot voor zitter J. A. Van Weel en tot lid D. Van der Sluys; tot gezworen van den polder Kraijesteyn, J. Joppe in het bestuur van de vereenigde Krabbe- en Graspolders, op Rozenburg, tot dijkgraaf J. H. A. Van der Kun en tot gezworen J. Qualm; in het bestuur der polder Nieuw Bonaventura, Mookboek en Trekdam, tot dijkgraaf A. Van Driel en tot heemraden H. Reedijk en J. Klein- jan; tot gezworenen der polders de Oost- en Westplaten Flakkée, gemeente Middelharnis en Sonmielsdijk, A. Van Putten Adrz. en tot heem raad J. Dirkzwager; tot heemraad van den pol der Nieuw Schuddebeurs, gemeente Geervliet, J. De Jongh; in het bestuur van den polder Wiel- drecht, tot dijkgraaf Jlir. J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babylonienbroek en tot heemraden Mr. J. J. De Reus en H. Mauritz; allen in de provincie Zuid-Holland; tot heemraad van het waterschap de Biltsche en Zeister Grift, prov. Utrecht, C. B. Labouchère; tot lid van het wa terschap de Reiderwolderpolder, prov. Groningen, C. J. Onnes Hz. Z. M. heeft J. O. M. Pompe herbenoemd tot burgemeester der gemeento Asperen. Z. M. heeft bij de d.d. schutterij te Bergen-op- Zoom benoemd tot lsten luit.-kvvartierm., met den personelen rang van kapit., P. J. A. Asselbergs Bz., thans kapit.; tot kapit. P. C. Geysen, thans 1ste luit.; tot lsten luit. D. J. Oosthoek, thans 2de luit. tot 2den luit. J. L. Veraart, thans schutter. Z. M. heeft benoemd: 1". tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van èenjaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast met het afnemen der natuurkundige examens volgens art. 1 der wet van 1 Juni 1856 Slaaltblad n*. 59), Dr. P. L. Rijke, staatsraad en hoogl. te Leiden; tot lid en vice-pres. dier commissie Dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam; tot lid en secret. Dr. F. Zaaijer, hoogl. te Leidentot leden Dr. N. W. P. Rauwenhoff, hoogl. te Utrecht; Dr. Th. W. Engelmann, hoogl. te Utrecht; J. Van Rijn van Alkemade, 1ste apotheker aan 's Rijks magazijn van geneesmiddelen te 's-Gravenhage; tot plaats vervangende leden: Dr. C. H. D. Buys Ballot, dat zich naar het lichaam eerst laat ontwikkelde, en niet met te veel leeren mocht geplaagd worden. Hij had hiertoe ook geen bijzondere lust, hij leefde een zuiver gevoelsleven en wat de natuur aan innerlijke schatten den mensch kan verleenen, had zij in het hart van dezen knaap gelegd. Ik had hem onbeschrijflijk lief; zijn zacht, bedaard wezen, zijne altijd gelijkmatige vriendelijkheid vormden een weldadige tegenstelling met inijne heftige, hartstochtelijke natuur; een enkel woord van hem, ontwapende mijne eigenzinningheid, en tranen in zijne oogen veroorzaakten bij mij meer berouw en droefheid, dan de scherpste berisping mijner leermeesters of mijner pleegmoeder. In ontwikkeling des geestes haalde ik hem, hoewel ik zooveel jonger was, weder in, en toen ik een meisje van zestien jaar was, stond ik, wat verstand en ontwikkeling aangaat, verre boven hem. Toen hij twee en twintig jaar en zelfstandig was, werd hij bij de belastingen geplaatst. Hij bezat die eerzucht niet, die hem tot eer en aan zien hadden kunnen verheffen, zijne bescheidene betrekking die hij getrouw waarnam, en hem menig vrij uur lieten voor zijne vogels en bloe- menliefhebberij, was hem voldoende. Het was een fraai, vriendelijk man, wien iedereen goed mocht lijden en het gebrek aan zelfstandigheid, dat zich tamelijk duidelijk bij hem openbaarde hoogl. te Utrecht; Dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogl. te Groningen; Dr. J. Hissink Jansen, hotgl. te Groningen; Dr. C. A. J. A. Oudemans, hotgl. te Amsterdam; Dr. A. Heynsius, hoogl. te Leiden A. Stellingwerf, oud-apotheker te Amsterdam 2°. tot lid en voorzitter der commissie, gedu rende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Aug. ek., belast met het afnemen der geneeskundige eca- mens volgens art. 5 der genoemde wet, Dr. G. E. Voorhelm Schneevoogt, hoogleeraar te Amster dam; tot lid en vice-pres. Dr. L. C. Van Good oever, hoogl. te Utrecht; tot lid en seer. Dr. G. D. L. Huet, geneesheer-direct, van het buiten gasthuis te Amsterdam; tot leden: Dr. H. Hertz, hoogl. te Amsterdam; Dr. J. C. G. Evers, hoagl. te Leiden; Dr. T. Halbertsma, hoogl. te Utrecht; P. J. Haaxinan, apoth. te Rotterdam; tot plaats vervangende leden: Dr. J. Van Geuns, hoogl. te Amsterdam; Dr. G. J. Loncq Gz., hoogl. te Utrecht; Dr. M. Polano, hoogl. te Leiden; Dr. W. Koster, hoogl. te Utrecht; Dr. W. M. H. Sanger, hoogl. te Groningen; J. P. Van Braam Houckgeest, ofllc. van gez. der 2de kl. te AmsterdamD. Pas, oud- apoth. te Amsterdam. 3°. tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Aug.e.k., belast met het afnemen der examens van hulp-apoth. volgens art. 8 der genoemde wet. Dr. D. J. Van Kerckhoff, hoogl. te Utrecht; tot lid en vice pres. Dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leidentot lid en secr. Pt. J. Opwyrda, apoth. te Nijmegen; tot lid Dr. C. J. Matthes, hoogl. te Amsterdam; tot plaatsverv. ledenDr. A. C. Oudemans, hoogl. te Delft; Dr. D. J. Coster, te Amsterdam; Dr. H. G. Van de Saude Bakhuyzen, hoogl. te Delft; C. H. Van Ankum, apoth. te Groningen. 4°. tot lid en voorzitter der commissie, gedu rende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast met het afnemen der examens van apoth. volgens art. 9 der genoemde wet, Dr. P. J. Van Kerckhoff, hoogl. te Utrecht; tot lid en 'vice-pres. C. 11. Van Ankum, apoth. te Gronin gen; tot lid en secret. R. J. Opwyrda, apoth. te Nijmegen; tot lid P. M. De Ligny, apoth. te Mid delburg; tot plaatsverv. leden: Dr. A. O. Oude mans, hoogl. te Delft; Dr. E. A. Van der Burg, leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool te Leeu warden; .1. Polak, apoth. te Amsterdam; Dr. J, E. De Vrij, te 's-Gravenhage. Z. M. heeft benoemd: tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Noord-Holland Mr. C. Polis, thans adv.-gen. bij het prov. gerechtshof in Noord-Bra bant; tot adv.-gen. bij het prov. gerechtshof in Noord-Brabant Jhr. Mr. P. M. F. Van Meeuwen, thans subst. offic. van justitie bij de arrond.-rechtlj. te 's-Hertogenbosch. Z. M. heeft aan Mr. A. J. Wijnstroom, op zijp daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantour. te Leiden. Z. M. heeft benoemd tot griflier bij het kantong. te Nieuwer-Amstel Mr. J. A. De Bas, adv. te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan Mr. J. H. W. Swellengrebel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Aug. 1871, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond.-rechtb. te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in rechterlijke betrekkingen aan den lande be wezen, en zijn benoemd met ingang van 1 Aug. 1871: tot ofïïc. van justitie bij de arrond.-rechtb. te Rotterdam Mr. J. G. Patijn, thans subst.-oflic. van justitie bij die rechtb.tot subst.-oflic. van justitie bij de arrond. rechtb. te Rotterdam Mr. R. Van de Werk, thans subst.-oflic. van justitie bij de arrond.-rechtb. te Gorcum; tot subst.-oflic. van justitie bij de arrond.-rechtb. te Gorcum Mr. A. J. E. Jolles, thans rechter in de arr. rechtb. te Appingadam. Z. M. heeft benoemd tot subst.-offic. van justitie bij de arrond.-rechtb. te's Hertogenbosch Jhr. Mr. T. Serraris, thans subst.-offic. van justitie bij de en zeker nog vermeerderd werd doordien hij het ouderlijke huis nog nimmer verlaten had, was mij ten minste niet onaangenaam zoolang hij al mijne kinderlijke invallen toegaf en ik geene vergelijkingen met andere jonge lieden van zijn leeftijd kon maken. Dit was bovendien onmogelijk daar wij met ons driën zeer afgezonderd leefden; de kinderen die ik in de school leerde kennen, volgden hunne ouders toen zij volwassen waren in de wereld, en in dat bonte gewoel dat mij vreemd bleef, werd ik spoedig vergeten. Ik wist dat ik rijk en van aanzienlijke geboorte was, maar daar ik nimmer met lieden van mijn stand in aanraking kwam en niemand mijne ijdelheid en mijn hooghartigheid voedsel gaf, zoo hechtte ik er weinig of geen waarde aan, eu gevoelde een groote angst om de familie mijns vaders en hunne trotsehe kringen te ontmoeten. Ik was zeer tevreden met ndjn leven mijne opvoeding, waaraan geene kosten gespaard was, had rijke vruchten gedra gen, mijne eenzaamheid was niet zonder vreugde en genot." Victorine sloeg vol liefde den arm om den hals harer moeder; „gij, lieve, goede moeder," fluis terde zij, „gij hebt ook mijn leven met die schat ten versierd." Gij hebt mij heden morgen gezegd, dat arrond.-rechtb. te Tieltot subst.-oflic. van justitie b de arrond.-rechtb. te Tiel Mr. P. Dijckmees- ter, thans subst.-griffier bij die rechtb.tot subst.- griffier bij de arrond.-rechtb. te Tiel Mr. J. Ten Bosch, thans rechter-plaatsvervanger in die rechtb. en advocaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden aan den lsten luit. A. J. G. W. Von Motz, van het 3de reg. inf., en aan den 2den luit. H. J. J. Kuilenberg, van het lste reg. inf., op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. F. Dun kier, tijdelijk dir. van de muziek bij het reg. gren. en jagers, den rang toe te kennen van kapit. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luit. bij het wapen der inf.bij het lste reg., de serg. C. G. Kamerling en C. D. Van den Berg, van het korps; den serg.-tit. L. Roelauts, van het 6de reg., mitsgaders den serg. J. Rikkers, van het korps; bij het 2de reg., de serg. R. K. Steringa, van het 8ste reg.A. F. A. Schultze, van het korps; A. J, F. Van Gorkum, van het 3de reg.; B. R ,W. G. Van der Grijp, van het 4de reg., en J. H. G. Van Spreeker, van het 7de reg.; bij het 3de reg., de serg. J. W. Draaijer, van het korps; T. Scharten, van het instr.-bat.; J. C. Mas- man, van het 5de reg.; den serg.-tit. M. W. C. Van den Brandeler, van het 2de reg., mitsgaders den serg. G. K. J. Van den Bussche, mede van het 2de reg.bij het 4de reg., de serg. A. Van der Voort, van het 8ste reg.; J. E. Oltmans, van het 3de reg.; H. W. G. Wilderink, van het lste reg.; G. K. Hoog winkel, van het 5de reg., mits gaders H. A. Brouwer en C. A. M. Gaal, van het korps; bij het 5de reg., de serg. J. E. Jurling, van het Sste reg.; A. A. Van Blommestein, van het instr.-bat., en H. L. Clumper, van het 2de reg.; bij het 6de reg., de serg. W. J. F. Bouwers, van het korps, en J. T. H. D. W. Baak, van het 3de reg.; den serg.-tit, G. H. Pieter, van het korps, mitsgaders de serg. A. W. G. Rijnders, van het 3de, en J. Van Buuren, van het 2de reg.; bij het 7de reg., de serg. M. Schrek, van het 8ste reg., E. T. Hissink, van het lste reg.; W. C. Go- bius, van het korps, en A. Van Leeuwen, van het Sste reg.; den serg.-tit. P. J. Wijmans, van het 4de reg., mitsgaders den serg.-maj. P. J. C. Van Mourik, van het 8ste reg., en den serg. A. H, P. T. Brunet de Rochebrune, van het 3de reg.; bij het Sste reg., de serg. A. G. Van Tricht van het korps; E. L. Muller, van het 3de reg., en S. L. Pastor, van het 7de reg., mitsgaders de serg. J. H. Van Batenburg en K. C. H. Sadée, van het 2de reg. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot adj.- comm. bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, den schrij ver der lste kl. bij het Depart, van Oorlog P. A. Kahlmann, in te gaan den lsten Juli aanstaande. BINNENLAND. Edam, 24 Juni. Als een zeldzaamheid kan van hier worden gemeld, dat M. Brommersma, wo nende in den Purmer, gemeente Edam, in 1821 landman en veehouder geworden zijnde, zijn eerste stapel kaas op onze markt ter verkoop aanbood, en nu in 1871 weder hetzelfde heeft gedaan, en in dat tijdverloop altijd, wéar hij ook woonde, alhier heelt gemarkt; de prijzen in dien tijd door hem voor 50 kilogram kaas genoten, varieerden van f 8 tot f 34.60. Ter eere van den jubilaris, wapperde van de stadswaag en boven zijn stapel kaas de Nederlandsche driekleur. wiesp, 25 Juni. Door den Gemeenteraad is be sloten om voor een som van 20,000 deel te nemen in de door de Holl. Spoorweg-Maatschappij open gestelde leening, ten behoeve van den aan te leggen Ooster-Spoorweg. Katwijk aan Zee, 25 Juni. D». A. verhey, pred. der Chr. Afg. gemeente, van Dordrecht naar deze het leven nu eerst licht en schoon was," zeide de moeder haar met een droevig lachje afwerende, en ook ik zou het in een geheel ander licht lee ren beschouwen. Ik had het niet eens opgemerkt dat Kareis genegenheid voor mij een gedurig ernstiger karakter aannam, ik wist, niettegen staande ik achttien jaar oud was, even weinig van de liefde, als een schoolkind, en was dus zeer verwonderd, toen mijn vroegeren speelmak ker mij zijne vurige genegenheid bekende, en om mijn hand en hart vroeg. Ik hield veel van hem, maar mijne gevoelens voor hem waren van zoo kal men aard, dat ik eigentlijk treurig en bedroefd werd, als ik er aan dacht, dat dit de liefde was, die de dichters zoo heerlijk hebben bezongen. Ik gaf hem echter toch mijn jawoordik had op de geheele we reld geen ander te huis, dan zijn huis, ik had hem hartelijk lief, en bedacht dat er in mijn leven geen merkbare verandering zou ontstaan. Mijne pleegmoeder maakte wel eenige beden kingen, zij beweerde, dat ik door mijn rijkdom en geboorte gerechtigd was tot eene schitterende keuze, maar hare gronden werden weggerede neerd, zij kon mijn antwoord dat mij niet eens de gelegenheid was aangeboden om de wereld en de menschen te leeren kennen, niet weer leggen. Wordt vervolgd.) gemeente beroepen, werd hedenmorgen doorzijn ambtsbroeder Ds. Wessels bevestigd, die tot tekst had gekozen Lukas 24 vers 47. De bevestigde leeraar aanvaardde des namiddags zijn dienst werk met eene leerrede naar aanleiding van I Cor. 2 vers 1 en 2. Uteioht, 26 Juni. Hedenmiddag, te 3 uren is langs den Rijnspoorweg uit 's-Hage alhier aange komen, HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en zijn vervolgens per rijtuig naar Soestdijk ver trokken. H. K. H. die ongesteld was, is in zoover her steld, dat HD. zonder bezwaar de reis kon maken. Aenhïh, 26 Juni. Zaterdag-avond hield de Alge- meene Arbeidersvereeniging Hoop en Gerechtigheid eene openbare vergadering, die door velen, inzon derheid belangstellende niet-leden, werd bijge woond. Namens de Vereeniging toch was aange kondigd, dat zij haar gevoelen zou doen kennen omtrent de Internationale. Ook deze Arbeiders vereeniging ontkent alle verwantschap met die instelling. Zoowel de voorzitter als de secretaris deelden dit in onbewimpelde woorden mede, en zoo enkele van hare leden de bijeenkomst van de Internationale hadden bijgewoond, dan was dit slechts geschied uit zucht naar onderzoek. Zij erkenden zeiven, dat zij aanvankelijk in de Inter nationale slechts de strekking vermoedden, om de verbindtenis van de werklieden ook buiten de grenzen uit te breiden, eene uitbreiding die zij goedkeurden; maar met de staatkundige en gods dienstige beginselen van die Vereeniging verschil- den zij ten eenenmale. De voorzitter betoogde, dat van eene maatschappelijke gelijkheid, behalve eene zedelijke en eene gelijkheid voor de wet, geen sprake kan zijn in eene welgeordende maat schappij. In den loop zijder rede besprak hij ook de loonsverhooging, met name die door Hand- werkibloei in beginsel aangenomen, maar niet in practijk gebracht, en keurde het af, dat de patroons beschikt hadden over de beurzen der werkgevers; met evenveel recht zou de arbeider over de beurs van den patroon kunnen beschikken. De secretaris sprak in denzelfden geest als de voorzitter, over de gelijkheid, en lichtte tevens het begrip van vrijheid en broederschap toe. Zijne rede leidde hem tot het voorstellen van eenige motiën, die allen zonder discussie werden aan genomen, met uitzondering van de eerste die door den voorzitter, in antwoord op eene opmerking van een der leden, werd verduidelijkt. De motiën luidden I. De vergadering is het eens, dat de waarach tige godsdienst is de krachtigste bondgenoot der vereeniging. II. De vergadering is het eens, dat, bij he'. streven naar verbetering van den toestand der werklieden, de bestaande wetten behooren te worden geëerbiedigd, doch dat, inet gebruikma king van de wet, het billijk is op de afschaffing en wijziging van de wetten, welke op dien toe stand drukken, aan te dringen. III. De vergadering is het een», dat het nut tig en noodig is haar vereenigiogsleven totover de grenzen uit te breiden. IV. De vergadering is het eens, dat het voor de onafhankelijaheid dar werklieden noodig is, dat hunne vereenigingen door werklieden worden bestuurd, zonder evenwel de raadgevingen van meer gegoeden gering te achten, maar integen deel die op prijs stellen. De vergadering die, ten negen ure belegd, ten half tien geopend werd, eindigde ten elf ure. Waqeningkn, 25 Juni. Door den raad alhier is in de zitting van gisteren met algemeene stem men besloten, om in de geldleening voor den spoorweg Arnhem—Schalkwijk deel te nemen voor de som van vijftig duizend gulden, behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Heterïn, 24 Juni. Zekere A. L., een der laatste strijders bij Waterloo uit onze gemeente, viel gisterenmiddag van een vonder in de sloot, waarin hij verdronk. Men vermoedt, dat de sterke drank aan dit ongeval niet vreemd is. Harlingen, 24 Juni. De stoomboot Burgemeetler Zijlstra, die hedenavond te 6 uren hier van het Nieuwediep moest binnenkomen, ligt op dit oogen. blik (11 uren des avonds) nog op een uur zeilens van onze haven. Een vischschuit is er heen ge weest en brengt bericht, dat de as der machine gebroken is en de boot dus door de sleepboot Mag net II zal moeten binnengebracht worden. De passagiers waren niet genegen met deze schuit de reis te wagen om hier aan te komen. Blokzijl, 25 Juni. Sedert eenigen tijd is in het naburige Kuinre eene gemeente gevestigd, welker voorganger op het bevolkingsregister wenschte te worden ingeschreveu als behoorende tot den laliludinairischen godsdienst. Bbeda, 24 Juni. Als een bewijs, hoe groote vrij heid aan het individu werd gelaten bij de Pius- feesten, kan het volgende dienen. In het naburige Terheijden, woont een r.-k. smid, J. Verlegh.Op den eersten dag van het feest, des morgens vroeg, ontving hij van den pastoor de boodschap, dat het hem bestelde niet behoefde geleverd te wor den, en het verzoek, terstond de rekening op te maken. De man vlagde niet, om de eenvoudige reden, dat hij geen vlag bezat. Een weinig daarna komt de burgemeester dier

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2