den, is besloten tot bet oprichten van eene ver- eenigipg ter veredeling van de volksvermaken. Eet voorloopig bestuur daarvan bestaat uit de heeren Mr. C. R. Herku», president, de heer L. Roothaan, secretaris, en de heeren N. H. Neel- meijer, J. P. Doressen en S. Gille Heringa, leden. Dit bestuur zal beginnen eenige personen uit alle standen nog ter toetreding tot de commissie uit te noodigen en tevens een reglement en plan te [ontwerpen. gronihgen, 24 Juni. Aan de commisie, door llen raad benoemd, ten einde bij de regeering li 's-Gravenhage de zaak van het opheffen der resting Groningen te bespreken, is door de mi- sisters van binnenl. zaken en van oorlog, een audiöntie in 't begin der volgende week toege zegd. De leden dier commissie, de burgemeester de Sitter, en de raadsleden G. Wouters Jr. en A. de Mouchy, zijn daartoe naar 's-Hage ver trokken. BUITENLAND. Fraukryk. Ten onrechte hebben sommige bladen de aan komst van den graaf van Parijs te Versailles medegedeeld. Hij zal waarschijnlijk niet in Frank rijk komen, vóór den afloop der verkiezingen van 2 Juli. De fusie is meer dan ooit de quaestie van den dag geworden. De republikeinsehe en royalistische dagbladen leveren elkander voortdurend spiegel gevechten bestaande in uitvallen en replieken. De Gazelle de France werpt zich op als het toe komstige oflicieele blad der monarchie. Het blad protesteert onder anderen, in naam der étiquette en der monarchistische overleveringen tegen de be wering als zouden de prins van Joinville en de hertog van Aumale aan den graaf De Chambord een bezoek gebracht hebben. Hoe is het mogelijk dat inen zulk een enorme fout tegen de étiquette, van de prinsen van Orleans heeft durven voor ondersteilen! Het ziju immers de hertog Van (Jbartres en de graaf van Parijs die als vertegen woordigers van den oudsten tak van het huis Orleans de eerste visite zullen afleggen bij het hoofd van het Fransche koningshuis 1 Op een zeer bepaalden toon wordt derhalve door het blad de aanstaande onderwerping der erfgenamen van Louis Filippe aan den kleinzoon van Ka- rel X besproken. Wij gelooveu niet, dat de graaf van Parijs tot dien stap zal besluiten; vergissen wij ons echter, dan zal de uitkomst zijn, dat de prinsen vau Orleans niet alleen den troon maar ook hunnen tot nu toe zoowel verdienden naam van eerlijkheid, loyaliteit en politiek inzicht ver loren zullen hebben. In de Nationale Vergadering heeft de regeeriug op eene interpellatie van den heer Schoelcher de gedragslijn blootgesteld, die zij zal volgen met betrekking tot den staat van beleg der departe menten der Seine en Seine-et-Oise. In onze telegrafische berichten wordt zij voldoende mede gedeeld. De regeering schijnt dus het voorbeeld te volgen, dat de generaal Espivent haar te Mar seille gegeven heeft. De minister Lambert heeft met welwillende woorden verzekerd, dat het gouvernement oprecht verlangt, niet de minste pressie op de verkiezingen te zien uitgeoefend; maar hij heeft daarbij tevens herinnerd, dat er twee soorten van pressie zijn, die beiden geweerd moeten worden, namelijk die van de administra tieve macht en die van de fracties, wier doel is om alles omver te werpen. Verder is in de vergadering een voorstel inge diend, dat ten doel heeft eene belangrijke ver andering in het fransche erfrecht. Het strekt om art. 832 van den Code Civil te wijzigen, waarbij de wijze geregeld wordt van de toekenning der aandeelen in eene erfenis. De voorsteller wil de verbrokkeling van de industrieele en land bouwkundige ondernemingen voorkomen, door aan den huisvader het recht te geven, ze aan een enkelen erfgenaam te vermaken, op voor waarde dat de anderen door evenredige gelds waarde worden schadeloosgesteld. Er werd een vrij hevige oppositie gevoerd tegen de in over weging neming van het voorstel, doch ten slotte werd hiertoe toch door de vergadering besloten. Uit onze telegrafische berichten zal men zien, dat de monarchisten nu een bepauld plan de ba- taille gemaakt hebben, namelijk indien men het Engelsche blad, de Observer, mag gelooven. Indien de verkiezingen aan de monarchale partij de meerderheid verschaffen, dan zal de vergadering zich tot constituante opwerpen en den graaf De Chambord vragen of hij op de daarin uitgedrukte voorwaarden koning wil worden. Zoo hij wei gert, dan zal men aan den graaf van Parijs de eer gunnen. Wij twijfelen echter niet, indien de monarchisten in de gelegenheid komen om eene dergelijke aanbieding te doen, of Chambord zal met genoegen trouw aan de constitutie zweren, hoe vrijzinnig zij ook moge wezen. Of hij er trouw aan zal blijven, dat is een zaak van nader zorg. Dit oordeel moge hard of onbillijk klinken, het wordt door de omstandigheden gewettigd. Van het oogenblik af, dat men de herstelling der wereldlijde macht van den paus als eene eere zaak voor Frankrijk beschouwt, en Chambord een leerling is der Jezuïeten met hunne spreuk „het doel heiligt de middelen" dan stapt men ter bereiking van het godvruchtige doel over alle mogelijke vooroordeelen heen. Duits ehland, De bondsraad heeft zich in een van zijne laatste zittingen bezig gehouden met de quaestie der vrijheid van drukpers. Hij heeft het besluit ge nomen: om den rijkskanselier te verzoeken zoo spoedig mogelijk een ontwerp van wet op de drukpers voor het Duitsche rijk te doen samen stellen. Ten gevolge van dit besluit heeft, zooals verscheidene bladen meedeelen, de bondsraad tevens uitgemaakt, dat verder niet in overweging zullen genomen worden de voorstellen van afge vaardigden met betrekking tot de cautie en andere, bezwarende bepalingen. Wij vrezen naar aan leiding van al die bemoeiingen, om aan den rijks dag het initiatief in deze gewichtige zaak te ont nemen, dat de rijks-kanselier er groot belang in stelt, óf om de wet op de lange baan te schui ven, óf om een ontwerp in behandeling te bren gen, dat in een minder liberalen geest opgesteld is. Volgens eene mededeeling, uit Berlijn aan de Munchener Volksbole gedaan, heeft de centrum- fractie iu den rijksdag nu de volgende grondstel lingen als richtsnoer voor hare handelingen ge nomen 1". Het oorspronkelijke karakter van het rijk als Bondsstaat zal gehandhaafd worden, derhalve zal men al die bemoeiingen tegenwerken die ten doel hebben om het foederatieve karakter van de rijks-constitutie te veranderen, en moet van de zelfstandigheid en zelfregeering der verschil lende staten in alle binnenlandsche aangelénhe- den niet meer opgeofferd wordeu, dan door het algemeene belang noodzakelijk gevorderd wordt. 2". Het moreele en materieele welzijn van alle volksklassen moet met alle kracht bevorderd wor den voor de burgerlijke en godsdienstige vrij heid van alle onderdanen moeten constitutioneele waarborgen vastgesteld en voornamelijk het recht van godsdienstige vereeüigingen tegeu ingrijpin gen van den wetgever beschermd worden. 3'. De fractie baodelt en beslist naar deze grondbeginselen over alle onderwerpeu, die iu den rijksdag voorkomen, zonder dat voor het overige aan de enkele leden het recht ontzegd wordt om in den rijksdag hunne stem tegen de besluiten der fractie uit te brengen. Deze geloofsbelijdenis is onderteekend door de heeren: Savigny, Windthorst, v. Malinckrodt, Probst, Reicbensperger (afgevaardihde voor Olpe), v. Lüwenstein en Freytag. De Köln Zeil. voegt er de woorden aan toe: „Wij hebben hierover slechs op te merken, dat eene partij in haar pro gramma gewoonlijk slechts datgene opgeeft waar voor zij gehouden wil worden. Hare werkelijke gezindheid spreekt veel duidelijker uit hare han delingen. Voor het overige heeft de clericale partij haren tegenzin tegen de éenheid in het eerste gedeelte van haar progamma vrij duidelijk uitgedrukt." Over de verhouding van de centrum fractie tegenover den paus en het nieuwe Duitsche rijk heeft Bismarck den volgenden brief geschreven aan den graaf von Frankenberg, lid van de ver tegenwoordiging. „Mijnheer de graaf, „Ik heb de eer, u, in antwoord op uw brief van den 12den dezer, te verklaren, dat het door u aangegevene feit van een samenkomst van den graaf v. Tauffkirchen met den Kardinaal-Secreta ris v. staat, en de afkeuring, die deze laatste uitgedrukt heeft over de handelingen van de centrum-fractie, geheel juist is. Deze afkeuring heeft mij niet verwonderd na de gevoelens, door zijne heiligheid aan den keizer medegedeeld bij de herstelling van het Duitsche keizerrijk, die altijd het meest ondubbelzinnige karakter hebben gedragen, van voldoening en vertrouwen. Ik had om die reden gehoopt, dat de fractie, die zich in den boezem van den rijksdag heeft gevormd onder de benaming van centrum, in den zelfden geest haar best zou doen om de nieuwe consti tutie te bevestigen en den inwendigen vrede, die er de grondslag van is, te bevorderen. Mijne hoop is teleurgesteld; de parlementaire invloed van het centrum, welke ook de meeningen van zijne, hoofden mogen zijn, deed zich bepaaldelijk voelen in dezelfde richting als waarin zich die parlementaire partijen bewegen, die het beginsel der herstelling van het Duitsche keizerrijk be strijden, eeu beginsel, dat zijne heiligheid met sympathie begroet heeft. Ik heb mededeeling van dit feit gedaan aan de keizerlijke legatie te Rome, om mij te ver zekeren of de houding van die partij, die zich zelve de bijzondere beschermster van den heili gen stoel noemt, overeenkomst met de bedoelin gen van zijne heiligheid, den Paus. „De kardinaal-secretaris van Staat heeft aan den graaf Von Tauffkirchen meegedeeld, dat de houding dier partij niet wordt goedgekeurd door het opperhoofd der katholieke kerk. „Ik heb geen vrijheid om hier, zonder de spe ciale vergunning van Mgr. den kardinaal den tekst zijne verklaring mee te deelenmaar ik kan er bijvoegen, dat de onderrichtingen der ver tegenwoordigers van andere mogendheden te Rome mij hebben bevestigd in de meening, dat kardinaal Antonelli, toen hij tegenover den heer v. Tauffkirchen de houding van het parlemen taire centrum afkeurde, de persoonlijke gevoelens van Zijne Heiligheid heeft uitgedrukt „Von Bismarck," Over het aantal studenten aan de drie Beijer- sche universiteiten voor dit zomer-semester inge schreven geeft een Neurenburger correspondent van de Augsburger Allg. Zeit. de volgende opgaven Munchen telt 1107 studenten, waarvan 958 Beijeren, 149 niet-Beijerendit getal bedraagt 11 minder dan in het vorige semester. Würzburg heeft 673 studenten, waaronder 407 Beijeren en 266 niet-Beijeren, dat is 105 meer dan in het vorige halfjaar. Te Erlanger studeeren 295 jon gelui, waaronder 61 Beijeren en 232 niet-Beijeren hetgeen 91 meer bedraagt dan in het afgeloopen semester. De onderhandelingen te Frankfort over de rege ling van enkele bijzondere punten van den vrede, gaan niet zeer spoedig in het werk. Er schijnen zich nog al eenige moeilijkheden op te doen over de vaststelling der verhouding tusschen het staats- en gemeente-vermogen, die door de vaststelling der nieuwe grenzen gewijzigd dient te worden. Zoo ook wordt er veel getwist over de verdee ling van het vermogen der publieke stichtingen enz. De beslissing van deze geldquaesties maakt dikwijls voor beide partijen het inwinnen van bijzondere instructies noodig, en de conferentie heeft dus alle kans, vooreerst nog niet Ie zullen eindigen. POLITIEBERICHT. In den avond van den 20 Juni jl. zijn ten na- deele van den juwelier Naus, te Maastricht, ont vreemd: 1 massief gouden vestketting, 1 dito, vierkant met balletjes op de boeken der schakels, en 1 dito met ronde en platte schakels. De dader, die deze kettingen ter bezichtiging had doen brengen om daaruit eene keuze te doen, heeft dezelve nabij zijn voorgewend logement, van de dienstmeid van den heer Naus overge nomen, deze verzoekende nog eeu langere ke- ting te gaan halen. Het is echter later gebleken, dat de dader niet in bedoeld logement geweest en verdwenen was. De hoofdcommissaris van politie te Maastricht verzoekt opsporing aanhou ding en bericht. Nog zijn ontvreemdte Groningen 1 gouden horologe en 1 gouden ketting, aan het horologe bevestigd, eu ten nadeele van den horologema- ker G. te Brussel 1 gouden dames cylinder horo loge en een heeren anker-horologe, Van het eerste wordt bericht verzocht bij den off. v. just, te Groniugeu, van het laatste aan het Departement van Justicie. TELEGRAMMEN. Bombay, 23 Juni. Luidens berichten uit Kabul, heeft Khan nieuwe voordeelen behaald, en zou hij oprukken naar Candahar. Brussel, 24 Juni. Aan de Eloile wordt uit Ver- viers gemeld, dat, met het oog op de manifestatie, welke de Internationale voornemens is morgen te houden, de burgemeester heeft herinnerd aan de gemeente-verordening van 1849 betreffende de ongeregeldheden. Behalve de gendarmerie en het garnizoen is ook de schutterij in de wapens ge roepen. Frankfort, 24 Juni. De heeren Siebert, Sulz- bach, Errera zijn voor België en Holland belast met de ontvangst van inteekeningen op de nieuwe Fransche leening. Parfjs, 24 Juni. Het Journal Officiel deelt de voorwaarden mede, waarop de leening zal geslo ten worden. De koers van uitgifte is 82.60, de rente 5 pCt., in te gaan met 1 Juli 1871. De netto in schrijvingsprijs wordt door den bonusder vervroegde storting of door het genot vau renten, niettegen staande de stortingen bij termijnen plaats hebben, 79.27. De inschrijving wordt den 27sten Juni ge opend en gesloten zoodra de leening volteekeud zal zijn. Iu elk geval wordt zij den 30sten ge sloten. Het ollicieele blad zal het publiek mede- deelen als de leening gesloten is. De inschrijvin gen, die op den dag der sluiting ontvangen worden, zullen pondsponds-gewijze verminderd worden. Er worden geene inschrijvingen aangenomen die minder dan 5 francs rente afwerpen. Bij de in schrijving wordt 12 francs gestort en het overige in 16 maandelijksche termijnen, loopende van 21 Augustus 1871 tot 21 November 1872. Aan vervroegde stortingen die echter slechts bij de inschrijving worden aangenomen worden 6 pCt. 's jaars, te rekenen van 50 Juni, tegoed gedaan. Londen, 25 Juni. Volgens den Observer, komt het programma der Orleanisten en Legitimisten hierop nederIndien de supplementaire verkiezin gen in monarchalen geest uitvallen, zal de meer derheid in de Vergadering een voorstel doen tot't vaststellen van eene Constitutie. Wordt die aan genomen, dan zal de kroon aan den graaf van Chambord worden aangeboden; en zoo deze dit aanbod niet met zijne waardigheid kan overeen brengen, zal de graaf van Parijs aan de beurt zijn. De prins van Joinville en de hertog van Char- tres zijn gisteren in Engeland aangekomen. Bij gelegenheid van het jaarlijksch feestmaal van de Cobden-club, hield lord Granville eene redevoering. Na gezinspeeld te hebben op deu Fransch-Duitschen oorlog, betuigde hij, hoe Cob- den 't bejammerd zou hebben, dat, als waarschijn lijk gevolg van dien oorlog, het handelstractaat met Frankrijk gewijzigd zal worden. De heer Thiers zoo verklaarde de spreker had kortelings groote diensten aan Frankrijk bewezen en zeker viel er riet te twijfelen aan de oprechtheid van zijn wensch om de vrijheid te handhaven, de nijverheid te doen herleven en den financieelen toestand te verbe teren ook zouden door de regeering van Hare Britsche Majesteit alle voorstellen van Frankrijk's zijde, met betrekking tot het handelstractaat, in welwillende overweging worden genomen, daar men niets liever verlangde, dan Frankrijk iu zijn tijdelijken rampspoed de behulpzame hand te leenen; maar met dit al was Lord Granville er van overtuigd, dat Cobden zich gekant zou hebben tegeu het openen van onderhandelingen over een nieuw haudelstractuat, gebaseerd op het begiusel van achteruitgang. Lord Grauville weuschle verder Engeland en Amerika geluk met de minnelijke oplossing van het Afaiama-geschil. Brunei, 25 Juni. Aan de Indépeniance Beige wordt uit Verviers getelegrafeerd, dat het aldaar heden zoo rustig mogelijk is gebleven. De burgergarde was onder de wapens. De aan gekondigde demonstratie der werklieden heeft met plaats gehad. VeroalUea, 25 Juni. In de zitting der Nationale Vergadering heeft de president medegedeeld, dat de revue niet zal plaats hebben, ten gevolge van de regens, waardoor de grond doorweekt en on begaanbaar gemaakt is. Hanover, 25 Juni. De Keizer zal op 30 dezer, hier aankomen. Den volgenden dag zal een revue over de troepen worden gehouden. Dieuzalfdeu dag zal de Keizer de reis naar Ems voortzetten. Darmstadt, 25 Juni. De Darmslidler Zeitung maakt de militaire conventie openbaar. Volgens deze overeenkomst levert Heseen 4 regimenten infanterie voor het rijksleger (namelijk 3 vau drie en 1 van twee bataljons); twee regimenten cavalarie a 5 escadrons; 4 regimenten landweer, die gezamenlijk 23 kompagniën vormen, en 6 batterijen artillerie. De uuiform is volgens Prui sisch model. Madrid, 25 Juni De meerderheid der Cortes zal morgen een bijeenkomst houden, ten einde te beraadslagen over de weigering des Konings om het ontslag van het ministerie aan te nemen. Brussel, 26 Juni. De meerderheid der dag bladen alhier, de thans aangekondigde Fransche leening besprekende, is van gevoelen dat zij met een buitengewoon gunstig gevolg zal wordeu bekroond. België zal daaraan een levendige aan deel nemen. Bij de voornaamste bankiers te dezer stede is de inschrijving op de leening geopend. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den burg alhier op Zaterdag 24 Juni door den Notaris J. A. F. Coe- bergh. N'. 1. Een huis en erf aan de westzijde van de hooigracht tusschen de Hoogl. kerk Choorsteeg en Heereusteeg, waarin de smederij en handel in ijzerwaren wordt uitgeoefend Wijk VII, N'. 80U sectie I, N°. 359. Kooper P. G. Houthuijzen voor 3100. N°. 2. Een huis en erf aan de westzijde van de Uiterste gracht Wijk VII, N'. 465 sectie I, N". 1689. Kooper J. W. Van Harteveld voor 670. N°. 3. Een huis en erf aan de westzijde van de Uiterste gracht Wijk VII, N". 483 sectie I, N'. 1625. Kooper J. B. Bloots voor 550. N°. 4. Een huis en erf aan de westzijde van de Uiterste gracht Wijk VII, N". 4S3a sectie 1, N\ 1524. Kooper J. A. L. Maas voor f 260. N°. 5. Een huis en erf aan de noordzijde van de Groenesteeg omtrent de Uiterste gracht Wijk VII, N°. 477 sectie I, N°. 772. Kooper H. B. Paats voor f 550. N". 6. Een huis en erf aan de noordzijde van de Groenesteeg Wijk Vil, N°. 478 sectie I, N. 773. Kooper J. Smits voor f 630. N°. 7. Een huis en erf aan de oostzijde van de Uiterste gracht tusschen den Uudeu Rijn eu de Groenesteeg VY'ijk VII, N°. 338 sectie I, N\ 986. Kooper H. H. Maas voor f 500. N°. 8 en 9. Een pakhuis, huis en erf aan de oostzijde van de Uiterste gracht tusschen deu Ouden Rijn en de Groenesteeg Wijk VII, N". 878 en 878a ssctie I, N°. 1674 en 1673. Gecombiueerd kooper A. A. Smits voor f 568. N°. 1014. Vijf huizen en erven inde Duivels- hoorusteeg, uitkomende aan de oostzijde van de Middelste gracht Wijk VII, N°. 629a, 6296, 629c, 629J en 629e sectie E, N°. 1452, 1451, 1450, 1449 en 1448. Gecombineerd kouper P. Carton voor f 1150. N°. 15. Een huis en erf aan de Oude Vest Wijk VI, N°. 556 sectie 11, N". 792. Kooper J. Callen- berg voor f 1750. N". 16. De rechten op eene schuldvordering met hypothecair verband, groot per rente 2544 ad 5 pCt. Kooper G. J. Boelen voor 820. N". 17- Het vischwater in de Meerburgervvate- ring onder Soeterwoude, waaronder de papen-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3