van drukpers door hooge cauties zeer beperkte. Parijs werd met onnoemelijke kosten aan alle kanten door forten en vestingwerken omringd, en het is het noodlot van Thiers geweest, dat hij de ijverigste medewerker moest zijn aan die versterkings-werken, wier bemachtiging hem nu zooveel stroomen bloeds heeft gekost. Van alle grieven was echter de omkooperij bij de verkiezingen de grond-oorzaak en algemeen deed zich de behoefte gevoelen, het kiesrecht te veranderen. Daaraan hadden de zoogenaamde hervormingsbanketten hun ontstaan te danken; doch de koning, zonder zich eenigszins aan de werkelijk bestaande behoefte te storen ver klaarde in zijne troonrede van 1847 de pogingen tot hervorming voor „eene beweging, die door vijandelijke of blinde driften werd te weeg ge bracht" en een hervormingsbanket, dat te Parijs zou gehouden worden werd door de policie ver- hinderd. De linkerzijde, waaronder Odilon Parrot, Gamier Pagès enz. besloot toen in de volgende kamerzitting de regeering hevig aan te vallen. Doch het volk had zoolang geen geduld. Parijs vulde zich op gewone wijze met barricaden het volk schreeuwende: Weg met Guizot" doch noch de aftreding van dezen, nog de optreding van Thiers, Odilon Barrot en anderen was meer in staat den storm te bedwingen. Louis Philippe viel en zijn val was het gevolg van de verzaking der door hem gedane beloften; van de flauwe pogingen, die hij in het werk stelde om zijne goede voornemens tegen den aandrang van bui ten en zijne eigene verkeerde neigingen te over winnen. Ziedaar hetgeen wij voor Frankrijk door deu steeds werkenden geest van revolutie, tot welks bestrijding men zoo licht geneigd is, zich in de armen van oude traditiën te werpen, bij iedere nieuwe vestiging der monarchie vreezen. Doch bestaat het opgenoemde gevaar nu alleen bij eene monarchie? Is b.v. bij eene republiek niet hetzelfde te vreezen? Neen het gevaar bestaat niet alleen bij eene monarchie, en er bestaat geen regeeringsvorm, die men kan aanwijzen en zeggen „nu is Frank rijk voor het vervolg tegen alle beroeringen ge waarborgd." Naar de volmaking op staatkundig gebied kan nog wel allerminst in Frankrijk ge streefd wordenmen kan niet meer doen dan dien regeeringsvorm zoeken, die de meeste kans oplevert, dat aan het land de zoo hoog noodige rust zal teruggegeven worden. Dat daarvoor in de republiek meer waarborgen zijn te vinden dan in de constitutiooeele monarchie, dat is onze meening welker juistheid wij zullen trachten in een volgend artikel te bewijzen. Leiden, 26 Juni. Burg. en Weth. van Leiden brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de verkiezing ter vervulling van de in deu Gemeenteraad open gevallen plaats, ten gevolge van het genomen ontslag door den heer J. Scheltenia, zal geschie den op Dinsdag den lSden Juli aanstaande. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 7 personen, als hersteld opgegeven 4 overleden 8 zoodat in behandeling blijven 127. De algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van geneeskunst zal in 1872 alhier worden gehouden. De Regeering heeft zeer breedvoerig geant woord op het Verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer nopens de tractaten met Engeland aangaande den afstand van onze bezittingen ter kuste van Guinea en omtrent de toepassing van het tractaat van 1 Februari 1858 met den Sultan van Siak. De Regeering verdedigt beiden uit het oogpunt van ons belang, eenerzijds om Diet langer een lastpost als de kust, telkeDS bovendien aanleiding gevende tot verwikkelingen en van geen over wegend handels- of nijverheidsbelang te blijven behouden, maar daarenboven anderzijds een lang durig misverstand met eene bevriende Mogend heid nopens de opvatting van een tractaat wordt uit den weg geruimd, terwijl tot de bevestiging van het Nederlandsch gezag de volledige vrijheid wordt terug verkregen die door de verklaring van 1824 was beperkt. Men heeft er, zegt de Regeering o. a. van Nederlandsche zijde prijs op gesteld om, terwijl men meende dat op goede gronden en met het oog op de ongelegenheden verbonden aan gemengd bezit of gemeDgde heer schappij, het afstaan van de kust aanbeveling verdiende, het niet zonder belang was, gelijktijdig de gelegenheid te verkrijgen om het Nederlandsch gezag op Sumatra te bevestigen en uit te breideu, zóo, dat ook daar het geheel onder éene heer schappij kan vereenigd worden. Juist voor Sumatra, wordt in het antwoord nog gezegd, bestaat aan leiding tot grootere inspanning vau krachten. De steenkolen beddingen aldaar verdieneD veel be langstelling, en tot bevordering van de exploitatie der rijksdomeinen van dat eiland zijn op betere gronden opofferingen te doen, dan zoo langen tijd zonder noemenswaardig nut ten behoeve van de kust zijn gedragen geworden. Overigens staat ook met deze beide tractaten in verband de regeling der aangelegenheden van de] immigratie in Sa rin au ie. Te Utrecht hebben zich eeuige mannen ver bonden, om de belangstelling in 's lands verde diging bij ons volk op te wekkenmen wist dat doel niet beter te bereiken dan door het uit schrijven van de volgende prijsvraag: „Kan Nederland met hoop op goeden uitslag zelfs tegenover een overmachtigen vijand verdedigd uiorien en welke zijn de middelen daartoe noodig?" Voor het antwoord, dat door een te benoemen en weldra bekend te maken commissie van be oordeeling voor de bekrooning wordt aangewezen, wordt uitgeloofd eene som van zeshonderd gulden 600), welke som gedeponeerd is bij de bankiers Vlaer en Kol te Utrecht. Het stuk moet geschreven zijn iu de Nederland sche taal eD bevattelijk zijn voor alle standen der maatschappij. Bij de beantwoording wenscht men gelet te hebben op de oorzaken, die de zedelijke kracht van een leger verhoogen, en op die, welke zijne demoralisatie kunnen veroorzaken. De antwoorden moeten vóór 1 October 1871 franco worden ingezonden bij de boekhandela ren Kemink en zoon te Utrecht, bij wie ook vra gen om noodig geachte inlichtingen kunnen ge adresseerd worden, ouder de initialen L. V. D. De Hoogleeraar Opzoomer heeft in het Handels blad, het volgend woord aan zijne leerlingen en vrienden gericht Voor ik deu vaderlaudschen grond verlaat, om aan de boorden van den Rijn een rustigen zouter te genieten, u allen mijn vaarwel en mijn inDigen dank Gij hebt mij den negenden Juni tot een der schoonste dagen mijns levens gemaakt. Het valt licht, vijfentwintig jaren met ijver te arbeiden, waar de arbeid zooveel waardeering vindt. De blijken uwer liefde, mijne leerlingen van vroeger en van later tijd, zijn mij dierbaar. Door u, hetzij ge mijn richting bleeft volgen, hetzij gij andere wegen koost, met dankbaren geest te worden herdacht, acht ik mijn beste loon. Tot u heb ik uiet vruchteloos gesproken. En gij, die tot mijne studenten hebt behoord, en die u toch uit alle deelen der maatschappij wildet vereenigen, om mij uw belangstelling te toouen, uw toegenegenheid heef mij diep getroffen. Onder u vond ik naast den eenvoudigen, maar degelijkeu landbouwer, de eerste mannen der wetenschap en van het werkzame leven. Zoo vertegenwoordigt gij in waarheid het volk, en hebt van de achting en de liefde des volks mij een onvergetelijk bewijs geschonken. Gij hebt den wensch geuit, dat ik niet rusten zou van mijn werk, maar ijverig en moedig voortgaan op den ingeslagen weg. De taak, mij door u opgelegd, neem ik met blijdschap aan. Zoolang God mij het leven spaart, wijd ik dat leven aan de hoogste belangen van mijn land. Blijve uwe liefde mij het werk licht maken I Gedeputeerde Staten der Provincie Noord Hol land hebben den 14den Juni 11. goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam van 17/19 Mei 1871, waarbij is besloten het vol gende: 1°. de kermis wordt geleidelijk afgeschaft; gedurende de jaren 1872, 187S, 1874 en 1875 wordt de duur der kermis tot op éene week beperkt; na het jaar 1875 wordt geene kermis meer ge houden; 2°. dit besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie te onder werpen. De algemeene vergadering van de Broederschap van candidaat-notarissen zal dit jaar gehouden worden op Maandag 28 Augustus. In de verslagen, die de Tijd geeft van de Pius- feesten te Amsterdam leest men o. a. dat Woens dag jl. een pontificale mis is gehouden in de rijk versierde parochiekerk vau de H. Catharina, waar twee schilden ter rechter- en linkerzijde van het hoogaltaar de volgende „zinrijke" opschriften droegen „Hel door Pius Negen hier voegt de Tijd het woord kerkelijk tusschen herstelde Nederland ju belt." „De Syllabus zegeviert over de veroordeelde dwalingen." „Het aardrijk verkondigt den onfeil- baren Leeraar." „De Onbevlekt Ontvangen Maagd kromt den jubilaris." De feestelijke bijeenkomst, vervolgens in de Parkzaal gehouden, liep in weerwil van een zeer druk bezoek volgens de Tijd waren er onge veer 3000 personen tegenwoordig in de beste orde en tot groot genoegen van de aanwezigen af. Bet bureau werd door deu heer Robt- Barge voorgezeten en de bijeenkomst door de tegenwoor digheid vau den Pauselijken internuntius, Mgr. Biancbie, van Mgr. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem en vau de vicarissen-generaal van beide diocesen, vereerd. Als feestredenaars traden op de heerenJhr. Mr. O. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer, Dr. H. J. A. M. Schaepman, Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, J. A. De Rijk, J. A. Alberdingk Thijm en L. Haffmans. Hunne redevoeringen werden met levendige belangstelling aangehoord en meermalen door herhaalde toejuichingen afgebroken, terwijl de vergadering zich bij acclamatie vereenigde met de volgende zes motiën, waarvan ieder der rede naars er éene voorstelde. „Allereerst buigen zich alle Katholieken van Nederland neder aan de voeten van den verhe ven feesteling en spreken de bede uit, dat de Heilige Vader, na zijn vruchtbaren strijd, de over winning moge aanschouwen, die ongetwijfeld de waarheid over de dwaling, het recht over he geweld, het kruis over de wereld behalen zal. „De vergadering betuigt hare volkomen onder werping aan alle decreten, door het roemrijk Va- ticaansch concilie uitgevaardigd en nog uit te vaardigen. „Zij geeft hare diepste verontwaardiging te kennen over de heiligschennende vertreding der souvereine rechten van Zijne Heiligheid. „Zij spreekt hare innige dankbaarheid uit aan den Paus voor het herstel der kerkelijke hiërar chie op den vaderlandschen bodem. „Zij protesteert nadrukkelijk tegen de door den H. Vader bij herhaling veroordeelde leerstellingen der revolutie. „Zij brengt hare eerbiedige hulde aan hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden, de Katholieke kerkvoogden van Nederland, hare geestelijke her ders en voorgangers en legt openlijk getuigenis af van hare onwankelbare gehoorzaamheid aan hunne herderlijke voorschiften." De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken; overwegende, dat ten gevolge van het niet aannemen door den heer Mr. C. Fock van de benoemiDg tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Haarlem, de verkiezing van een lid der Kamer in dat hoofdkiesdistrict moet plaats hebben Heeft goedgevonden te bepalen l8. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdis trict zal geschieden op Donderdag 6 Juli; 2'. dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Donderdag 20 Juli daar aanvolgende. Bij beschikking van 23 Juni 1871, n'. 186, is de vergunning voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee en het slepen van schepen tusschen Groningen, Amsterdam, Rotter dam en Schiedam, vroeger aan IJ. Van der Meuleo te Leeuwarden verleend, verklaard te zijn vervallen. Bij beschikking van 23 Juni 1871, n°. 187,12de afd., is aan A. Vlaskamp, te Lemmer, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom bootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Lemmer en Deventer en tot het slepen van schepen tusschen Lemmer en Zwolle. De Minister van Financiën maakt bekeod dat bij hem is ontvangen eene som van ƒ210, door een onbekende, onder het postmerk Zierikzee van 23 dezer, tot voldoening van successierecht inge zonden. Voor den dienst van den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië zijn benoodigd drie opzichters der 3de klasse. Deskundigen die genegen zijn zich op den voet, Onder genot der voordeelen, en onder de verplich tingen omschreven Kon. besluiten d.d. 26 Dec. 1864, u8. 70, en 28 Sept. 1865, n". 37, als opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië te ver binden, kunnen zich tot en met 20 Juli 1871 tot het deel nemen aan een vergelijkend examen bij gezegeld request tot het Departement van Kolo niën wenden. Door vrouwe Julia Wolff wed. S. Zurkann, overleden te Bonn, den 7deu dezer, is aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd de som van 100, vrij van successierechten. Het heeft Z. M. den Koning behaagd het be schermheerschap tot bevordering der Zoetwater- vischerij iD Nederland gevestigd te Dordrecht, te aanvaarden, terwijl Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden welwillend het Eere lidmaatschap dier Vereeniging heeft aangenomen. Naar men verneemt bestaat het voornemen om de waggons van de Hollaudsche IJzeren Spoor wegmaatschappij eerlang met gas te verlichten. Reeds moet een proef zijn genomen die ge gronde hoop geeft dat dit loffelijke plan zal ver wezenlijkt kunnen worden. Voor de nieuwe verkiezing, die nu over een lid der Tweede Kamer te Haarlem moet plaats hebben, trekt de heer Van der Hucht, naar het Hbl. meldt, zich terug, om plaats te maken voor den heer W. Van Goltstein. Van de zijde der liberalen zal Mr. A. S. Van Nierop zich geen candidaat stellen, maar zullen in aanmerking komen Mr. J. Kappeijne van de Coppello, Dr. E. Van der Ven en Dr. Von Reekeo. Z. M. heeft goedgevonden en verstaan1'. op te heffen de militaire auditiën voor de provincie Zeeland en het hertogdom Limburg, thans geves tigd te Middelburg en te Maastricht; 2°. de pro vincie Zeeland en het hertogdom Limburg toe te voegen aan het rechtsgebied der militaire auditie in de tweede militaire afdeeling, ter standplaats 's-Hertogenbosch; 3". te bepalen dat het tegen woordig besluit in werking zal treden den lsteu Juli 1871. Z. M. heeft ter vervanging van wijlen den heer J. Drost Az.benoemd tot lid der commissie v»n beheer van toezicht over de droogmaking van de zoogenaamde kleine plassen in Schieland, den heer G. A. Van Houweninge Gz.hoogheemraad van Schieland. Z. M. heeft aan A. J. H. M. A. baron Van Nagell van Nederhemert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Neder hemert, en is als zoodanig benoemd B. J. Van Ommeren. BINNENLAND. Zoetermeer23 Juni. Heden had alhier de aangekondigde bijeenkomst van kiezers plaats tot het stellen van candidaten voor de Prov. Staten iD het hoofdkiesdistrict Zoetermeer. Opgekomen waren 21 kiezers als: 4 uit Zoetermeer, 4 uit Bleiswijk, 4 uit Hillegersberg 4 uit Zevenhuizen 2 uit Berkel, 1 uit Moordrecht. Nadat door een der onderteekenaren, ter voorkoming van even tueel verkeerde uitlegging hunner bedoeling, was te kennen gegeven, dat hij door allen, van wie de oproeping tot deze vegadering was uitge gaan, gemachtigd was te verklaren, dat zij per soonlijk voor de vacature niet iD aanmerking wenschten te komen, werden de tegenwoordige kiezers uitgenoodigd tot het voorstellen en be spreken van candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Stateo in dit district, in verband met de op 30 dezer plaats hebbende verkiezing voor een lid, ter vervanging van den O Baron van Wassenaer van Catwijck, die zijn ontslag heeft genomen. Ingevolge deze uitnoodiging gaf de heer B. Von Schmidt auf Altenstadt te Voorburg te kennen, dat hij bij de laatste verkiezing 74 stem men op zich had vereenigd en zich ook nu can didaat stelde, doch bereid was van zijne candida- tuur af te zien, wanneer het mocht blijken, dat dit, om versnippering van stemmen te voorkomen, wenschelijk was. Verder werden nog als candidaten aanbevolen de heeren J. B. Nederveen, burgemeester vanen te Zevenhuizen, G. J. Le Fèvre de Montigny, burgemeester van Hillegersberg en Bergschenhoek, te Hillegersberg, en Mr. G. Cock, grondeigenaar te Leiden, ter aanbeveling van welke heeren (die niet ter vergadering tegenwoordig wareD) het woord werd gevoerd. Hierna werd met 18 tegen 3 stemmen besloten, om door stemming het gevoelen der aanwezige kiezers in te winnen. De uitslag daarvan was, dat uitgebracht werden op: G. J. Le Fèvre dt Montigny 15 en op J. B. Nederveen 4 stemmen, terwijl twee biljetten in blanco waren. Nadat was beslist, dat een verslag van het voor gevallene aan eenige dagbladen ter opneming zou worden toegezonden en door den heer Von Schmidt auf Altenstadt was te kennen gegeven, dat hij zijne candidatuur bleef handhaven, werd de bijeen komst door den Voorzitter gesloten, onder dank betuiging van hen, die haar wel hebben willen bijwonen (TV. R. Ct.) 's-Gravenhage, 25 Juni. Gisteren namidddag stond de straatprediker Esser op de Groenmarkt alhier voor een talrijk publiek en hield aldaar zijne gewone toespraken. Twee onbekende hee ren vielen hem gedurig in de rede, hetgeen het publiek, dat naar den heer E. luisterde, zoo zeer mishaagde, dat de onbekende heeren op eene niet aangename wijze met slagen en schoppen tot zwijgen werden gebracht. De beide heeren heb ben zich daarna door de vlucht, aan verdere mishandeling onttrokken. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier aangegeven 33 gevallen van pokken, waarvan 30 te Scheveningen. Het geheele getal bedraagt alzoo 2 meerder dan in de laatstvorige week, terwijl ook het getal aangetasten te Scheveningen met 2 is verminderd. Het getal van hen, die in de afgeloopen week aan die ziekte zijn overleden, beloopt 17; zijnde 5 meer dan in de laatstvorige week. Rotterdam, 24 Juni. Heden werden de eerste Geldersche kersen, te zamen ongeveer 300 mand jes Daar de verschillende havens in Groot-Brit- tannië uitgevoerd, voornamelijk naar Huil en LondeD. De berichten omtrent den oogst van deze steenvrucht zijn in tegenstelling van het vorige jaar zeer ongunstig; de kwaliteit zal, vooral wat grootte van stuk aangaat, die van andere jaren ver overtroffen, de eerstelingen zijn reeds buitengewoon groot. De nog dagelijks hier aankomende bezendingen uit DuitschlaDd, doen zien, dat ook aldaar de oogst van deze vruchl niet groot is. De verzending van Dieuwe aardappelen uit het Westland naar Engeland, blijven tot nog toe zeer beperkt; de vraag daarvoor schijnt zich, trots de verlaagde prijzen, niet te verlevendigen; vrij aan boord worden zij thans uit het Westland tot ƒ2.25 a 2.35 per zoogenaamde kinDemand, van ca. HL, hier geleverd. Utrecht, 24 Juni. In eene vergadering, die eer gisteren in het gebouw voor K. en W., op de uitnoodiging van de heeren Roothaan en Neel- meijer, aan een 20-tal heeren gedaan, is gehou-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2