heeft hij voor allen. En waar blijft dit alles, indien aan het verlangen van adressanten en van den heer Eerstens wordt gevolg gegeven Ook de heer Boer beschouwde de stemmingen over de motiën v. d. Putte en Cremers met be zorgdheid, wanneer men zag wie tegen de beide motiën stemden. Wijzende op het nauwste ver bond dat hierbij plaats had van streng Protes- tantsche en Orthodoxe kamerleden met Katho lieke clericalen en met eenige anderen, wier eigenlijke politieke richting steeds moeilijker te kwalificeeren schijnt, schrijft hij verder: „Dat verbond schijnt terug te willen komen op een hoofdbeginsel van ons staatsrecht, de volstrekte scheiding van Kerk en Staat, en daarvan een eerste blijk te geven in „sympathie" en tusschen- komst ten behoeve van het wereldlijk gezag van den Katholieken kerkvoogd. Wij achten het eene hoogst ernstige zaak, die wij hopen, dat door de natie ook zal beschouwd worden en invloed mag hebben op iederen bur ger, die in den loop van dit jaar geroepen kan werden bij de stembus zijn oordeel over personen uit te brengen." In het overzicht van het laatst verschenen num mer, deelt de heer Boer in de ingenomenheid waarmede men in den lande den heer Thorbecke als lioold van een nieuw kabinet zag optreden. Hij beaamt met den premier dat het overbodig was het politiek karakter vaD het ministerie nader uiteen te zetten, „want dit bewind heeft geene nieuwe politiek in te wijden; slechts eene bekende politiek voort te zetten." Daarna maakt schr. gewag van een viertal hoogst, belangrijke onderwerpen, waarvoor de aandacht der kamer waarvan sommige leden schenen te klagen, dat zij weinig of niets te doen kreeg wordt ingeroepen. 1\ Het voorstel ter bevordering van Vlissin- gen naar New-York. Bijval der regeering, zegt sehrijver ongeveer, aan dit belangrijk onderwerp, zal wel alleen kunnen berusten, óf op een veel verbeterden finautieelen toestand in het algemeen, óf op de zekerheid, dat zij op nieuwe of ruimere bronnen van inkomsten voor hel vervolg zal kunnen rekenen. 2°. Een wetsontwerp ter vervanging van de artt. 414, 415 en 416 C. P. Aan schrijver komt het beginsel van dit wets ontwerp, alleszins billijk en aannemelijk voor. 6'. Een wetsontwerp op de Af koopbaarheid der Tienden. „Het was," zegt de heer Boer, „in geen Pro gramma toegezegd en is onverwacht ingediend. Zoude het nog iets mogen uitwerken, om de vrees voor stil zitten en niets doen te matigen om, met den heer De Ruyter Zylker te doen zeggen: „„Thorbecke heeft altijd weinig beloofd, veel gegeven 4°. Tractaat tot afstand der Ned. bezittingen ter kust van Guinea aan Groot-Brittannië. De heer Boer toont zich voorstander van dien afstand. Tegenover opgewonden beschouwingen, gekun stelde geestdrift, groote woorden en klinkende phra- sen, waarvoor deze zaak een prachtig onderwerp is, stelt volgens schr ,de nuchtere taal van het gezond verstand „dat de bezittingen ter kuste van Guinea door onze voorvaderen op de Portugezen veroverd, alleen of hoofdzakelijk dienden ter beveiliging en bevestiging van den slavenhandel: dat zij met liet ophouden van dien handel haar raison d'être bijna geheel hebben verloren; dat zij ons niets dan verlies hebben opgeleverd, gewoonlijk een ton of eeD halve ton goud 'sjaars; dat het onge zonde klimaat jaarlijks aan vele onzer landskin deren leven of welzijn heeft gekost: dat wij er ons weinig bemind of geëerd hebben weten te maken, blijkens zoo menig bloedig conflict, als duar reeds tussehen ons en de inboorlingen ont stond." Het Dagblad was dus al zeer slecht ingelicht omtrent den liberalen candidaat voor het Hoofd kiesdistrict Utrecht! Wij vernemen dat de oud-vrijwillige jagers van de Leidsche Hoogeschool, die hunne veertig jarige réunie op 13 Augustus aanst. te Leiden moesten houden, nagenoeg eensteuiming hebben besloten, hunne feestelijke bijeenkomst tot het volgende jaar uit te stellen. (IV. ft. Ct.) Aan het admissie examen, der Leidsche Hoo geschool deu 23 Juni alhier gehouden, hebben deelgneomen 20 Adspiranten, waarvan 9 zijn toegelaten; in het geheel dus in beide dagen 44, waarvan toegelateu 23. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, als hersteld opgegeven 5, overleden geene, zoodat in behandeling blijven 132. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 99 tot 108 vol wassen personen en van 33 tot 39 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloem markt 72 baden gebruikt. Hedenmiddag te ongeveer halftwee kwam een boeren speelwagen, bespaunen met éen paard, van de Korenbeursbrug afrijdeneen boerenvrouw aldaar passeerende werd door het paard omver- gestoten en kwam er echter met den schrik af. H. 11. de Koningin heeft aan de Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen te Utrecht, eene som van ƒ150 geschonken. Men meldt ons uit Amsterdam, dat de heer Mr. C. Fock de aldaar op hem uitgebrachte be noeming tot lid der Tweede Kamer heeft aan genomen. (fV. ft. Ct.) Ook de Alg. kiesvereeniging te Breukelen heeft wederom den heer Boer candidaat gesteld bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in dit district. Naar men verneemt zullen een drietal onder officieren van het wapen der vestiug-artillerie tot magazijnmeester der artillerie worden opgeleid en dientengevolge te Naarden worden gedetacheerd. De heer Dr. M. Jonckbloet, lid der Tweede Kamer, heelt de redevoering, door hem in Mei jl. bij de jongste begrootingsdiscussiën uitge sproken over de Luxemburgse he schuld, thans in het Fransch uitgegeven, onder den titel: La liquida tion entre le royaume des Pays-Bas et le grand-duché da Luxembourg (bij Martinus Nijlioff te 's-Hage), aangevuld en verbeterd naar aanleiding van de opmerkingen, door den heer W. baron Van Golt- stein in dezelfde zitting der Kamer over dat ge wichtig onderwerp gemaakt. De slotsom van deze uiteenzetting der reeds jaren hangende quaestie is deze: dat de heer Jonckbloet wenscht, dat beide partijen wederzijds afstand doen van hare vorde ringen (die van de zijde van Nederland een gun stig saldo van ruim een millioen beloopeD), en zoodoende het geschil beslechten. De Times van donderdag bevat het volgende telegram uit Bombay, gedagteekend van 21 Juni: „Een hevige orkaan heeft op Banda gewoed, waardoor de oogst vernield is De schade wordt begroot op pd. st. 500,000; en men vreest, dat het gewas in jaren niet zal bijgekomen zijn Demak, een plaats op Java, nabij Samarang, is door brand verwoest." Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, van den 17den Juni 1871, is de lieer J. D. M. H. De la Fuente, 1ste Fagottist van het Park- en Felix Meritisoreliest te Amster dam, benoemd tot meester voor de Fagot op de Koninklijke muziekschool te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan den heer Litis. Canoy, te Luik, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Nischan Iftihar, hem door Zijne Hoogheid den Bey van Tunis geschonken. Z. M. heeft, aan de na te vermelden officieren bij de dienstdoende schutterijen, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hen uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: bij die te Rotterdam, aan A. V. Hoboken Jz., als 1ste lui tenant. En voorts bij de dienstdoende schutterijen be noemd: bij die te Rotterdam, tot lsten luit. A. Maingay, thans 2de luit.; tot 2den luit. M. J. Polak, thans sergeant; bij die te Leiden, tot 2den luit. la suite A. Hartevelt en F. A. Parmen- tier, beiden thans sergeant; BINNENLAND. Rotterdam, 23 Juni. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die uit belangstelling in de uitbreiding der handelsbetrekkingen tussehen Nederland en den Levant, de Levantsche Ver eeniging, hier gevestigd, van hare oprichting af heeft ondersteund, heeft heden de algemeene ver gadering van aandeelhouders in die Vereeniging bijgewoond. Hedenavond ongeveer te 7 uren is de Bel gische stoomboot Stad Dordrecht op de Noord in aanvaring geweest met de stoomboot Willem III, die een Duitsch schip sleepte, met het gevolg dat genoemde Belgische boot aan de achterzijde be schadigd is. Woerden, 23 Juni. Naar men verneemt, heeft gistereunamiddag de Minister van Oorlog deze gemeente alsook de gevangenis voor vrouwen bezocht, welk bezoek in verband zou staan met de nieuwe bestemming aan dat gebouw te geven. Brielle, 23 Juni. Nauwelijks was gisteren na een gerechtelijk onderzoek een Engelsche sche peling, die een Amerikaan met een mes eene wellicht doodelijke wonde heeft toegebracht, van Nieuwesluis hier gevankelijk binnengebracht, of de justitie begaf zich naar Herkingen, waar een kindermoord is gepleegd. Naar men verneemt, moet de moordenares hare misdaad reeds hebben bekend. Utrecht, 23 Juni. Van de 20 adspiranten, die aan het admissie-examen voor de Utr. hoogeschool hebben deelgenomen, zijn 13 toegelaten. Keimpenerwaard, 22 Juni. De uitzichten van den landbouwenden stand zijn in deze waard sinds enkele dagen veel verbeterd. De gunstige weersverandering heeft zoowel aan de akkers als aan de wei- en hooilanden een geheel ander aanzien gegeven. De hennep, zoowel als de aard appelen, staan uitmuntend en groeien bijkans zichtbaar. De wei- en hooilanden komen ook zeer goed bij, hoewel de opbrengst waarschijnlijk toch wel niet boven het normale zal gaan. De gevreesde longziekte onder het vee, is sinds eeni- gen tijd geheel geweken. Van de pokken wordt mede in onze waard weinig meer vernomen. Dalfsen, 22 Juni. In het naburig Ommen zijn heden eenige huizen verbrand; ook de synagoge is daarbij eeuigszins beschadigd geworden. Moercappxlle, 22 Juni. De pokken-epidemie lieerschc in onze gemeente in eenen hevigen graad. Reeds zijn 25 personeu daaraan overleden, makende eene sterfte uit van 5 pCt. der bevol king, die slechts ruim 500 zielen bedraagt. Groningen, 22 Juni. Gisterenavond arriveerde hier de heer F. A. T. Delprat, generaal-majoor en directeur voor het materieel der artillerie, ten einde een inspectie over het materieel te houden. Heerenveen, 23 Juni. Alhier is plotseling over leden de heer H. Tuymelaar, lid der Prov. Staten van Friesland, wethouder der gem. Schoterland, nog slechts 52 jaren Oud. 's-Hertogenbosch, 24 Juni. Thans is in druk verschenen het rapport der commissie uit den raad der gemeente 's-Hertogenbosch, betreffende de vrijmaking der stad van overstroomingen. Uit dit rapport blijkt dat het door den heer Mr. F. G. J. baron VaD Rijckevorsel van Kessel in 1861 omtrent die watervrijinaking ingediend ontwerp uitvoerbaar is en de daarvoor vereischte kosten bedragen, voor: De waterkeering aan den mond der haven30,200. De afsluiting van riolen langs den lin ker kanaaldijk300 De waterkeering aan den groote He kel 19,460. 11 et waterkeerend maken der beide duikers in het gedeelte vestingwal tus sehen den grooten Hekel en deVugh- terpoort4,750. Het maken van een gedeelte riool door het straatje achter het Fortuintje naar de Binnendieze875. Het waterkeerend maken van het riool bij het Wughterpoort600. Het dichten van riolen en pijpen tussehen de Wughterpoort en den Ha venmond 900. Eene sluis in den linker Diezedijk ter vervanging van die in den Oliebak 5,700. Geheel bedrag 62,625. BUITENLAND. FraukrijU. De groote revue van de troepen in tegenwoor digheid van de Nationale Vergadering schijnt bij nader inzien toch alleen uitgesteld te zijn om het slechte weder. Men herinnert zich, dat door sommigen als reden daarvoor is opgegeven, de vrees van- Thiers voor eene imperialistische demonstratie van het leger, door anderen een verbod van Duitschland, krachtens het bij de vredesvoorwaarden vastgestelde troepen-getal, dat het Fransche gouvernement zou mogen vereeui- gen. Vooral de'Engelsche bladen, die tegenwoor dig hun best doen om allerlei onjuiste berichten over Fransche aangelegenheden mede te deelen, hadden deze redenen ingang doen vinden. De revue is nu evenwel in het Journal Ojficiel aan gekondigd op morgen, 25 Juni. De Temps wil aan het gouvernement geen raad geven; noch eenige aanmerking maken over den duur van den staat van beleg der departementen Seine en Seiue-et-Oise. Hij vestigt alleen de aan dacht der regeering op het feit, dat eene ophef fing van dien staat voor de verkiezingen niet het minste gevaar oplevert. De aanhangers der com mune zijn gevangen of houden zich schuil; dag bladen als de Cri du Peuple, de Vengeur of de Père Duchéne zullen niet herleven, om op de verkie zingen invloed uit te oefenen, daar hunne redac teurs dood, gevangen of gevlucht zijD. Het gou vernement behoeft derhalve van den kant der commune-mannen noch voor onordelijke verga deringen noch voor gevaarlijke intrigues te vree- zen. Het zou dus zeer veilig het voorbeeld kun nen volgen van den generaal Espivent, die, als hoofd van de in staat van beleg verkeereude stad Marseille, den 30sten April bij de gemeente ver kiezingen en nu ook voor de verkiezingen van den 2den Juli, het recht van vereeniging der kiezers heeft toegestaan. De generaal Changarnier en de heer Duclerc, die tot leden der commissie voor het verleenen van gratie waren gekozen (welke commissie zoo als wij gisteren reeds vooronderstelden bijna ge heel uit leden der rechterzijde bestaat) hebben voor die benoeming bedankt. Toen du tot de aan vulling hunner plaatsen moest worden overgegaan had een vreemd incident plaats. De linkerzijde onthield zich namelijk geheel van stemming en daardoor hebben slechts 332 leden hune stem uitgebracht. Nu wordt voor iedere beslissing de deelneming van 376 leden vereischt, welk getal echter berekend is in verhouding tot het normale getal van 750 leden, waaraan zoo als men weet ongeveer 120 ontbreken. De president Grévy gal aan de kamer te beslissen of hier de stemming als geldig moest worden beschouwd, waarover toen door de ledeD eene discussie is begonnen, wier resultaat ons nog niet bekend is. In allen gevalle blijkt echter uit dit feit weder duidelijk, dat de rechterzijde door de onvoltalligheid der vergadering slechts een aecidenteele. meerderheid heeft waarvan zij bij iedere gelegenheid op een ongegneerde manier gebruik maakt, zoodat het hoog noodig is, dat zij tot haar normale getal aangevuld worde. De hertog van Chartres, wien de candidatuur in de Vendée werd aangeboden, zou daarvoor bedankt hebben wegens de belofte door Aumaie en Joinville aan Thiers gedaan, dat de prinsen van Orleans geene agitatie in deze moeilijke om standigheden zouden te weeg brengen. Indien dit bericht waar is, dan pleit het op nieuw voor de loyaliteit der genoemde prinsen, duar toch eigen lijk de belofte slechts direct betrekkiug had op den hertog van Aumaie en deu prins de Joinville, en de hertog van Chartres dus ligt had kunnen aanvoeren, dat hij zich daardoor niet verbonden rekende. De Eugelsche bladen zijn ingenomen met de redevoering van Thiers bij gelegenheid der beraad slaging over de geldleeniug. Alleen spijt het hun, te zien, dat het fransche gouvernement, zooals trouwens van Thiers wel te verwachten was, zou lerugkeeren lot het oude protectionistische stelsel. Engeland heeft over het algemeen meer vertrou wen op de vruchtbaarheid der hulpmiddelen van het overwonnen land, dan op het financieele beleid der tegenwoordige regeering. De nationale vergadering heeft bij derde leziug het ontwerp van den heer De Belcastel aange nomen, om honderdduizend hectaren grond in Algerië beschikbaar te stellen voor die inwoners van Elzas en Lotharingen, die de exploitatie op zich zouden willen nemen. Zij die hopen, dat Frank rijk Dog eens de twee verlorene provinciën zal terugnemen zijn tegen dit ontwerp gestemd om dat het Elzas en Lotharingen van vele inwoners zal berooven, wier plaatsen de Duitschers dade lijk zullen innemen en zich alzoo vaster in het nieuwe land nestelen. De voorstanders van het ontwerp voeren aan, dat aan de émigranten uit het verloren land op deze wijze een geschikt dé- boucher wordt gegeven en tevens de onbebouwde landerijen in Algerië op een geschikte muDier in exploitatie worden gebracht. Engeland. Het lagerhuis heeft een ontwerp over de straf be palingen tegen vereenigingen tot werkstaking, dat door het koogerhuis met eenige veranderingen was terug gezonden aldus geamendeerd aangenomen. De regeeringsvoordracht die ook oorspronkelijk door het lagerhuis werd aangenomen, wilde het uit zetten van wachten voor arbeiders-woningen of fabrieken dan eerst straffen, wanneer twee wach ten elkander ondersteunden, terwijl het hoogerhuis reeds het enkele uitzetten van zulke posten wil de strafbaar stellen. Toen het ontwerp in het huis der gemeenten terug kwam wilde de minister van Binnenlandsche Zaken een soort van trans actie aangaan door vast te stellen, dat bij een arbeiders-woning een enkele wacht onder de strafwet zoude vallen, terwijl bij eene fabriek dit pas het geval zou zijn met een dubbele wacht. Met eenige hilariteit werd dit voorstel aangehoord, en ten slotte de wijzing van het hoogerhuis aau- genomen met 147 tegen 97 stemmen. Tot deze verzwaring der wet is het lagerhuis waarschijnlijk gekomen door de gebeurtenissen van Parijs en de voortdurende woelingen der Internationale, die ook in Eugaland plaats hebben. Spanje. Naar aanleiding van het 25jarig jubilé des pausen hebben te Madrid den lsderi juni groote ongeregeldheden plaats gehad. Reeds des morgeus werden van verscheidene paleizen opschriften als: „Leve de paus-koning" en dergelijke afge scheurd. Eene processie, die tegen 5 uren zou plaats hebben werd verboden. Maar des avonds namen de eigenlijke ongeregeldheden eerst een aanvang. Eene schitterende illuminatie verlichtte de paleizen en openbare gebouwen. Zelfs huizen van republikeinen waren geïllumineerd, zoodat het allen schijn had alsof deze gelegenheid tot eene manifestatie tegen de dynastie werd gebruikt. Tegen 9 uren verspreidden zich verscheidene groe pen van duizend of twee duizend personen door de straten en nu begon onder het geschreeuw van „dood aan Pi us IX" eene ware vernieling. Inscripties, illuminatieglazen, kostbare draperiën werden afgescheurd of stuk gesmeten. In enkele straten bleef geen ruit heel. De politie heeft niets gedaan om deze gewelddadigheden te ver hinderen en het is buiten twijfel, dat de woeste bende van de Porra, die de regeering zulke slechte diensten bewijst, hier weder aan den gang is geweest. Reeds sedert eenige dagen was de minister

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2