den in de Worp, Lij de stad, welke plaats daatoe bijzonder geschikt is. De volksklasse zal een werkdadig aandeel daaraan kunnen nemen. Men spreekt van een wedren op velocipédes, benevens allerlei meer of min bekende volks spelen, van een groot vuurwerk, illnuiinatie van de Worp, optochten en van een luisterrijk champêtre, zoodat bet niet aan afwisseling ont breken zal. De toegang tot het feest zal vrij zijn. Harlingen, 20 Juni. Naar wij vernemen, zullen bier, ofschoon de kermis dit jaar niet zal worden gehouden, omstreeks dien tijd volksvermaken Maats hebben en een hardzeilwedstrijd op zee, gelijk in vroegere jaren. Ambt-Vollenhove, 19 Juni. Heden had alhier de vanwege de vereeniging tot bevordering van volksvermaken aangekondigde harddraverij van paarden uit Stad en Ambt-Vollenhove plaats. 16 paarden dongen naar den uitgeloofden prijs, een fraai gouden horologie, en de premie een met zilver gemonteerden sigarenkoker. Na een heeten strijd werden beiden behaald door paarden van Jhr. A. Sloet van Oldruitenborgh, bereden door zijne bedienden VV. De Lange en K. Mondria. Genoemde heer stond prijs en premie welwil lend weder af aan de vereeniging, waarvan hij zelf president is, om bij een volgende gelegenheid andermaal te worden uitgeloofd. De hoornmuziek van de gebr. Muller van Meppel, ter opluistering van het volksfeest geëngageerd, voldeed zeer goed en alles liep in de beste orde af. Vlissingen, 21 Juni. De gemeenteraad alhier heeft in zijne hedenmiddag gehouden zitting o. a. besloten, dat de kermis dit jaar zal gehouden worden, onder bepaling, dat niemand daarop tor uitoefening van ziju bedrijf zal worden toegelaten, dau na overlegging van een certificaat van het bestuur of de besturen der gemeente, waar de laatste veertien dagen zijn doorgebracht, dat in die gemeenten de kinderziekte niet epidemisch verbreid is. 's-Hertogenbosch, 21 Juni. Door den gemeente raad is heden tot eersten geneesheer in het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen alhier op eeue jaarwedde van 4000 benoemd, de WelEd. Gestr. heer J. W. Christan, gepensioneerd officier van gez. der 1ste klasse, ridder der orde van den Ned. Leeuw en de Eikekroon, wonende te Grave. Roermond, 21 Juni. Eergisteren ontstond in een der achterbuurten hier ter stede een twist, ten gevolge waarvan een man verscheidene mes steken en naar men zegt een pistoolschot in de hals bekwam, zoodat men voor zijn leven vreest. Drie personen zijn gearresteerd. BUITENLAND. Frankrijk. De redevoering, door Thiers bij de beraadsla gingen over de groote leeuing gehouden, heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Frankrijk ver langde er naar, uit de onzekerheid te geraken over de financieele lasten, die bet ten gevolge van den oorlog zou te dragen hebben. Aan dat verlangen nu heeft Thiers geheel voldaan; met groote helderheid en juistheid heeft hij den toe stand o er financiën blootgelegd en daaruit is ge- blekeu.i dat deze niet zoo verpletterend was als velen zl.ch hadden voorgesteld. Het jaarlijksche bud get zal lp het vervolg bedragen 2,450 millioen. Hier van komen als nieuwe uitgaven voor 556 millioen, waaronder echter 200 millioen zijn begrepen, die jaarlijks tot aflossing der staatsschuld zullen ge bruikt worden. Door vermindering van uitgaven, verhooging der oude en het invoeren van nieuwe beslastingen zullen gewonnen worden 650 mil lioen, welk cijfer dus de nieuwe uitgaven nog overtreft. Over die nieuwe belastingen is tusschen Thiers en den heer Germain, eene financieele autoriteit, bij deze gelegenheid een kleine scher mutseling gevoerd. De heer Germain, voortgaande op het terrein waarop Thiers zich bewogen had, namelijk de beschouwing van de beste hulpbronnen, die Frankrijk tot voorziening in den nood kon ople veren, keurde de in-en uitgaande reen ten op ver schillende zaken en vooral op grondstoffen, zooals b. v. voor de weverijen sterk af. Hij wenschte, dat ook eene plaats ingeruimd werd aan de inkomsten belasting, waarbij hij als voorbeeld aanhaalde de schoone resultaten, in 1842 daarvan door Robert Peel verkregen. Thiers als oude protectionist ver dedigde zijne in- en uitgaande rechten en ver klaarde, dat hij zich met alle kracht tegen de inkomsten-belasting zou verzetten, ja liever de republiek opofferen, dan aan zulk een maatregel zijne goedkeuring hechten. Hel is volgens hem een populaire belasting, maar die ten slotte door den hatelijken vorm, waaronder zij geïnd moet worden, slechts onrust en verwarring zou te weeg brengen en de schatkist weinig baten afwerpen. Ja hij beschouwde haar als den eersten stap op den weg van het socialisme en communisme. Het is naar ons inzien een vrij sterke conclusie, waartoe de heer Thiers daar gekomen is. Die com munistische strekkiug van de inkomsten-belasting moet dan daariu liggen, dat van de groote rente niers een klein gedeelte van hunne renten wordt gevraagd als eene soort van belasting, terwijl de onvermogende daarvan geheel vrij blijft. Indien men het uit dit oogpunt wil beschouwen, dan is bijna iedere belasting aan te merken als de eerste stap tot het communisme. Hij die het voor deel en genot heeft van landerijen staat daarvan in den vorm van grondbelasting een gedeelte aaD zijne medeburgers af; hij die paarden en rijtuigen houdt betaalt voor dat genot een som gelds aan zijne medeburgers in den vorm van personeel; hij, die er eene winstgevende taak op na houdt, staat van die winst aan zijne medeburgers een gedeelte af in den vorm van patent. Deze belastingen troffen allen maar een bepaald gedeelte der bevolking en zouden der halve even goed tot communisme moeten leiden als de inkomsten-belasting. Wij willen trouwens gaarne toegeven, dat zij als de eerste stap tot deze theorie kunnen beschouwd worden, maar ontkeunen dat er eenig gevaar bestaat voor het zetten van den tweeden stap, zoodat langs dezen weg het schrikbeeld van het communisme haast zal verwezenlijkt worden. Intusscheu, zooals wij zeiden is over deze zaak slechts eene voorloopige schermutseling gevoerd, daar eigenlijk de leening vau 2% milliard, te sluiten door de uitgifte van rente-brieven tegen 5 percent, eigenlijk aan de orde was. Zooals men weet is zij met algemeene stemmen aaDgeDomeo, terwijl reeds eenige dagen geleden (wel eenigs- zins imparlementair) in het Journal Official de lief hebbers tot inschrijving waren opgeroepen. Het is echter te verwachten, dat bij de definitieve behandeling van het ontwerp des ministers Pouyer- Quertier een scherpe strijd over de nieuwe be lastingen zal gevoerd worden. De Liberie deelt geruchten mede, dat de regeering die belastingen nog zou willen aanvullen, door verhoogde hef fingen op artikelen van weelde, paarden, rijtui gen, gouden voorwerpen, en verder door den tax van de binoenlandsche telegrafische berichten te verhoogen. De commissie van 15 leden die aan Thiers toe gevoegd zou worden, om het recht van gratie te verleenen is door de vergadering benoemd. Waar schijnlijk heeft de rechterzijde er de meerderheid in. De militaire rechtbanken zullen na deze be noeming, nu eindelijk hunne zittingen kunnen beginnen, en wel Maandug 26 Juni met de behande ling voor den Sden krijgsraad van de zaak van Henri Rochefort. De republikeinen te Parijs met de redacteurs der republikeinsche dagbladen, hebben zich ver- eenigd om te beproeven, de verschillende fractiën hunner partij met elkander in overeenstemming te brengen. De uitslag van die conferentie is ons nog niet bekend, maar het is te hopen, dat het huu gelukkeD zal, met eenparige krachten man nen tot candidaat te stellen, die een even grooten afkeer hebben vau de handelingen der commuue als van de intrigues der royalistische partijen, die eeu nieuwen oorlog over het land dreigen te brengen. Gambetta, die men op verscheidene plaatsen candidaat wilde stellen, heeft voor die eer stand vastig bedankt, omdat hij de Nationale Vergade ring beschouwt als alleen bijeengeroepen, om de quaestie van vrede of oorlog te beslissen, ter wijl zij zich nu wil opwerpen tot eene consti tuante. Hij wil zich bij die overtreding van be voegdheid niet aansluiten. De Univeri maakt de petitie van den aartsbis schop en de bisschoppen van Bourges aan de Nationale Vergadering openbaar. Zij is op dezelfde leest geschoeid als de overige geestelijke verzoek schriften tot herstel der wereldlijke macht, doch geeft evenmin als deze de middelen aan, die Frankrijk daartoe moet gebruiken, of de bond- genooten, die het daartoe ouder de andere staten moet zoeken. De eenvoudige reden hiervan is waarschijulijk, dat er geen te vinden is. In Oos tenrijk heeft graaf Beust, op eene petitie van 22 bisschoppen, in de Oosten rij ksche delegatie, defi nitief verklaard, dat de regeering er geen gevolg aan zou geven. Spanje heeft een zoon van Victor Emanuel tot koning eu zoo laug deze zich staande houdt, zal hij niet vóór den heiligen Vader tegen zijn vleeschelijken vader in het veld trekken. Van andere Europeesche staten kan wel geen quaestie zijn, en het uitgeputte Frankrijk zou dus de eervolle rol geheel op zich moeten nemen en dan nog waarschijnlijk de vernedering ondergaan, zich door den keizer van Duitscbland het „veto" te hooren toeroepen 1 Italië. De paus heeft volgens de Germania tegen de Duitsche deputatie die wij gisteren wegens hare korte broeken en vuile vesten door de Italiaan- sche liberalen zagen uitlachen, de volgende aan spraak gehouden „Voor ik u laat gaan; wil ik eenige woorden sprekeo, eu wel in de Italiaansche taal, want Duitsch versta ik niet, en Latijn of Fransch zou het grootste gedeelte van ulieden niet verstaan. Wat ik u zeg, zal u voor de toekomst versterken u helpen en u bij God aanbevelen. Want het is mij voorwaar eeu groote troost dat zooveel brave katholieken uit alle deelen van Duitschland, zoo vele trouwe dochters aan de voeten van Christus' stedehouder nederknielen, en daar de uitdruk king hunner liefde en de gaveD hunner gehecht heid nederleggen. God vergelde u deze gezind heid, die des te verdienstelijker is, daar gij onder zulke moeilijke omstandigheden leeft, dikwijls verspreid onder meDSchen, die niet hetzelfde ge loof als gij zijn toegedaan. Dat maakt het voor u zwaarder dan voor anderen om open en vrij voor u geloof uit te komen. Maar ik weet hoe gij standvastig blijft in den geest der waarheid, hoe gij volhoudt in gehoorzaamheid jegens het episcopaat dat, eensgezind in zijn boezem, ook u in de eenheid sterkt en u aanmoedigt, aan de onordelijkheden des tijds tegenstand te bieden. Volhardt intusschen in de gehoorzaamheid aan hen, die over u gesteld zijn, daar zij u nooit iets zullen bevelen, dat tegen het geloof en den gods dienst is, en dan zal alle tweedracht verre van u blijven. Blijft het voorbeeld van onze vaderen in het geloof volgen, dan zult gij, sterk in de genade, waarin gij door de heilige bevestiging zijt ontvaDgen als wakkere soldaten den strijd voor den Heer strijden. Tot de instandhouding dezer gezindheid moge u de zegen van Christus' plaatsvervanger sterken, die ik u geef, God bid dende, dat hij u vruchtbaar make in vroomheid en deugd. Deze zegen geleide u naar uw vaderland, sterke u in het stervensuur, en voere u tot die vreugde, waarin wij allen eens voor eeuwig ver- eenigd zullen worden." Over het algemeen spreekt evenals hier, uit de woorden, die Pius IX aan de getrouwen, die hem komen bezoeken, toevoegt eene zwaarmoe dige treurigheid eu dankbaarheid voor de heui betoonde sympathie. Wij behoeven niet te ver zekeren, tegenstanders te zijn der wereldlijke macht, als een anachronisme eu met het wezen van het geestelijk opperhoofd niet overeen ko mende. Wij betreuren sterk de laatste besluiten door den paus en het concilie genomen, die groote ODrust in Europa teweeg brengen. Maar wij kun nen toch niet nalaten medegevoel te hebben, voor dien grijsaard, die door invloed van buiten eer lijk is gaan meenen dat hij onfeilbaar is, en die zich door de outneming van zijne wereldlijke macht diep verongelijkt voelt, liet is ons daarom een genoegen, dat hij bij zijn 25jarig jubilé, tot vertroosting zulk eene menigte onschadelijke be wijzen van deelneming ontvangt. TELEGRAMMEN. Parijs, 22 Juni. Het Journal officiel zegt, dat de revue op Zondag den 25sten dezer zal gehou den worden. Versatile*, 22 Juni. Het schijnt zeker, dat de iuschrijving voor de leening, die Maandag deD 26 dezer geopend wordt, zal gesloten worden zoodra ze zal volgeteekend zijn, zoodat alle meer dere inschrijvingen vervallen. Men verzekert, dat de rente betaalbaar is te Londen. De prijs van uitgifte zou ongeveer 80 pCt. bedragen, hetgeen een rente van 6it pCt. zou afwerpen. Berlijn, 22 Juni. Een transport Pommersche troepen is heden tusschen Rackwitz en Zschortau gederailleerd, 2 onderofficieren en 21 manschap pen zijn daarbij gedood1 officier en 40 man schappen ziju gekwetst. Brussel, 22 Juni. De burgemeester heeft een brief gericht aan de hoofdofficieren van de civiele garde, waarin hij hun dank zegt voor den ijver, dien zij hebben aan den dag gelegd om onder alle omstandigheden de rust te handhaven. Hij schreef, dat zoodanige houding hen die het er op toeleggen de rust te verstoren, bepaald zal afschrikken. Londen, 23 Juni. De Timei maakt een brief openbaar door den heer Guizot aan den heer Jules Grevy geschreven. Daarin komt o. a. het volgende voor: Frankrijk heeft nimmer opge houden in God te gelooven. Het gouvernement der nationale verdediging heeft door den lang- durigen tegenstand van Parijs de eer des lands gered. Thiers had den moed," om den vrede te teekenen en de anarchie te bestrijden. De Na tionale Vergadering eu Thiers hebben hun plicht gedaan, maar de tijd voor het kiezen van een gouvernement is nog niet gekomen. De schrijver geeft aan geheel Frankrijk den raad om aan de verkiezingen, ter aanvulling van de opstaande plaatsen in de Nationale Vergadering, ijverigdeel te nemen omdat de verkiezingen van groot belang zijn voorde toekomst van het land. De regeering behoort een niet-revolutionaire republiek of een oprecht constitutioneele monarchie te grondvesten, en om daartoe te gerakeu is de volmaakte eensgezind heid tusschen Thiers en de Nationale Vergade ring een hoofd vereischte. Berlijn, 23 Juni. Onze ochtendbladen deelen een, brief mede, door den prins Von Bismarck aan den beer Frankenberg, lid van den Rijksdag, ge schreven, ten opzichte van de houding der Katho lieke fractie van den Rijdsdag (de zoogenaamde fractie van bet centrum), welke in de hoofdzaak in denzelfden geest werkzaam is als zij, die zich in beginsel tegen het herstel van het Duitsche rijk verzetten. De prins Von Bismarck consta- teerd, dat kardinaal Antoneli aan den graaf Tau ff- kirchen niet onmiddellijk heeft te kennen gege ven, dat dergelijke houding in de hoogste kerke lijke kringen wordt afgekeurd. Het is boven allen twijfel verheven, dat kardinaal Antoneli, dus sprekende, het persoonlijk gevoelen van den Paus heeft doen kennen. ParJJs, 23 Juni. Het Parit Journal zegtRouher is te Parijs aangekomen. Prins Napoleon heeft voor Rouher, afstand ge daan van zijne candidatuur in het departement ChareDte. Marktberichten. Amsterdam, 23 Juni. Tarwe, onveranderdN. B. Pools 385 op tijd. Rogge, onveranderd; Peters- 206; Galatz 210; Pruiss. 212 c. z./k. Levering, iets lager; October 207, 206, 205. Raapolie, vlie gend 46; najaar 44; Mei 47 H. Lijnolie, vliegend 3314; najaar 335; Juli 3351; Aug. 3314. Gemeenteraad. Wij laten weder eenige bijzonderheden volgen uit het verslag dezer gemeente over het jaar 1870. HOOFDSTUK X. Armwezen. De toestand der behoeftige volksklasse is be vredigend, ofschoon het onafscheidelijk verband met den arbeid in de fabrieken invloed heeft op de armenzorg, die rijst of daalt, naarmate die arbeid meer of min overvloedig is. In het algemeen neemt de kerkelijke en bij zondere liefdadigheid toe en de burgerlijke ar menzorg af. De burgerlijke armenzorg bepaaltzich uitsluitend tot het verleenen van genees- en heelkundige hulp, en tot werkverschaffing aan behoeftigen geene bedeeling of onderstand wordt van wege de gemeente verstrekt. Door de wet van 1 Juni 1870 (Stsbl. n°. 85) is die zorg zeer vermin derd en onkostbaar geworden, daar zij ontheven werd van elders armlastigen en de verblijfplaats, uitsluitend geldt bij de ondersteuning der armen, die behalve wanneer het genees- en neelkundige hulp betreft, aan de kerkelijke en bijzondere lief dadigheid wordt overgelaten. Het stedelijk werk huis verstrekt ondersteuning in arbeidsloon door werk te verschaffen en haar fabriekaat vindt de noodige aftrek. LiA_A.TSTE BERICHTEN. (Per Telegraaf) 's-Gravinhage, 23 Juni. Benoemd bij den grooten staf van het leger, tot majoor, den kapit. Duinonceau, adj. van Z. M.; bij het 8ste reg. int. tot luit.-kol., den maj. Gijsen, van het corps; tot maj., den kapit. Bijleveld, van het reg. greu. eu jag. De majoor Wichers, komm. van het koloniaal werfdepot is eervol ontheven en overgeplaatst bij het 5de reg. int',; benoemd tot komm. van het kolon. werfdepot, den maj. Wilhelmie van het 5de reg.inf. Gepensioneerd op verzoek, den luit.-kol. De Jough van Rodenburgh, van het 8ste reg. inf. met toe kenning van den rang van kolonel. 's-Gravenhage, 23 Juni. In de zittiDg van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van heden deed de voorzitter opnieuw mededeeling van de in de bijeenkomst van gisteren ingekomen stuk ken, ontwerpen en bescheiden; omtrent de wets ontwerpen die reeds gedrukt waren, wordt be sloten tot verzending naar de afdeelingen. De geloofsbrieven van Mr. B. Brouwer, gekozen in het district Almelo ook voor het nog loopend gedeelte van het zittingjaar, worden in handen eener commissie van drie leden gesteld, welke aan het einde der zitting bij monde van den heer Luijben heeft gerapporteerd en tot toelating geconcludeerd, na voorafgaande eedeaflegging, waartoe besloten is. De ingekomen inlichtingen van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken op het rapport der commissie uit de Kamer, wegens het verslag van het geneeskundig staatstoezicht in 1869 wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren: Westerhoft", Idserda, Kien, Rombach en Verheijen. De inlichtingen van den Minister van Binnen landsche Zaken op een adres van de Commissie uit den Gemeenteraad van 's-Hertogenbosch om trent het Rijkssubsidie voor de verpleging van armen krankzinnigen wordt in handen gesteld eener Commissie bestaande uit de heeren Smidt, Sandberg, Van Kuijk, Verheijen en v. d. Does de Willebois. De inlichtingen van den Minister van Financiën, naar aanleiding van het verslag der Commissie uit de Kamer betreffende de opgaven van den verkoop enz. van domeinen over 1869, worden aangenomen voor kennisgeving en zullen worden gedrukt. De lijst van candidaten ter vervulling eener vacature in den Hoogen Raad zal worden gedrukt en de dag der opmaking vau de nominatie Dader worden bepaald. De gisteren ingekomen adresseD zullen naar de Commissie voor de verzoekschriften worden verzonden en de aangeboden boekwerken in de boekerij geplaatst. Het Eindverslag is gereed omtrent het wets ontwerp betrekkeling den spoorweg Samarang- Vorstenlanden. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. Niets meer aan de orde zijnde is de vergadering gescheiden en zijn de leden overgegaan tot werk zaamheden in de afdeelingen. De heer Mr. C. Rueb, heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad de ge vorderde belofte afgelegd als advocaat bij dit rechtscollege. Bij Koninklijk besluit van 21 Juni zijn bij het Departement van Financiën benoemd tot In specteur der posterijen, de heer A. Jansen, thans Commies; tot commies, de heeren: W. J. Van Maanen en J. Jungius, thans adjunct-Commiesen. tot adjunct Commiesen de heeren: S. J Versfeit, W. J. Sandick, N. G. Nieuwenhuisen en B. Folkens, thans eerste klerken. Bij Kon. besluit van denzelfden datum, zijn benoemd: tot voorzitter van het Muntcollege, de heer Mr. L. C. Hora Siccaroa, thans lid van het zelve, met bepaling dat hij zal belast blijven met de werkzaamheden van Waardijn en met ont heffing der werkzaamheden van secretaris, hem bij Zr. Ms. besluit 17 Juni 1860, opgedragen, tot lid van het Muntcollege belast met de werkzaam heden van secretaris, de heer Jhr. Mr. M. Van Asch van Wijck, thans adjunct-secretaris; bevor derd bij 's Rijks munt, tot refendaris, de lieer Mr. L. W. A. Besier, thans commies; tot commies, de heer J. C. Van Eelde thans adjunct-commies, tot commies-boekhouder de heer F. W. Klokke, thans boekhouder. Antoine Francq de brutale bedelaar, afkomst- tig uit Bucharest, waarover zooveel gesproken is, is over de grenzen gebracht. Eene op hem eu in de kamer van zijn logement, gedane visi tatie had tot niets geleid dat het vermoeden konde bevestigen dat Francq tot de Commune behoorde,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3