Hollandsche HA HING, Aangekomen: de nieuwe met toebehooreu ten gebruike ontvangen. Zij gaf verder op een inkomen van 1200 te heb ben en zou den löden April hare functiën aan vaarden. Een week na afspraak ontving de Lek- kerkerker een brief van haar (die een verdichten naam had aangenomen), hem meldende, dat zij gelegenheid had een goed bed van een Indische familie te Velp over te nemen, weshalve zij hem verzocht, haar daartoe f 40 te zenden. Deze som werd haar per postwissel geremitteerd, maar met het verzoek het bed terstond naar Lekkerkerk te zenden, hetgeen zij beloofde te zullen doen. Deze belofte echter vergat zij, evenals hare ver- biudtenis om den 12den April in dienst te treden. Inmiddels had zij den lsten April hare woning te Arnhem, waarvoor zij nog 1% maand huur en de verschotten moest betalen, verlaten. Wel schreef zij brieven uit Keulen eu Antwerpen, niet beloften om nog te betalen, maar daarbij bleef het. Eindelijk werd zij te 's-Herlogeubos«h gevangen genomen. De beklaagde bekende het haar ten laste gelegde. De subst. officier van justitie wees er op, dat haar nog waarschijnlijk veroordeelingen te Zwolle, Groningen eu Maastricht wachten. Om die reden meende Z.E.A. niet een al te strenge straf te moeten eischen, maar concludeerde hij tot hare veroordeeling tot een gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden eu eeue geldboete van /lOO. A. s. Dinsdag zal de Rechtbank iu deze zaak uitspraak doeu. Nijmegen, 21 Juni. De 2de luitenant A. D. baron Van Verschuer van het 3de reg. vesting artillerie is op verzoek op non-activiteit gesteld. Middelburg, 20 Juni. Gisteren zijn door de reünie der Waalsche kerkeu tot leden der Waal- sclie commissie benoemd de heeren J.ti.L. Nolst Trénilé en J. A. Van Hamel, pred. te Utrecht eu te Leiden, en de hoogleeraar R. Van Boneval Faure, ouderling te Leiden, en tot hunne secundi de heeren G. Collins eu J. J. L. Luti, pred. te Rotterdam en Middelburg, en de hoogleeraar Dr. C. U. D. Buys Ballot, ouderling te Utrecht. Nadat de heer Th. Post, pred. te Verviers en afgevaar digde van de synodale kerken in België, eenige mededeelingeu had gedaan aangaande den toe stand van het protestantisme aldaar, werden de vergaderingen der 56ste W aalsche reünie gesloten. BUITENLAND. Frankrjjk. De Frangais deelt mede, dat er quaestie van zou bestaan om een tweede kamer te vormen, die gekozen zou worden door de algemeene rade». Zoowel bij de liberale linkerzijde als bij de rech terzijde wint dit idéé veld. De Frangais voegt er bij, dat daarmee niet de minste bedoeliug vergezeld gaat om conslitutioneele quaestien tot een oplossing te brengen; maar waarschijnlijk is het toch met deze geheime hoop, dat de rechterzijde het plan tot oprichting eener nieuwe kamer voorstaat. Zij heeft steeds getoond, dat zij aan de Nationale Vergadering een constitueerend karakter wilde geven. Tot nog toe hebben die pogingen schipbreuk geleden op de algemeen erkende waarheid, dat de Nationale Vergedering voor geheel iets anders gekozen was. De instelling van een eerste kamer zou van zelf aan de Nationale Vergadering als tweede kamer als het ware constitutioneel raison d'etre geven, en de rechterzijde zou waarschijnlijk dadelijk de gelegenheid aangrijpen om voor de beide kamers de quaestie van den regeeringsvorm op het tapijt te brengen. Nu heeft de rechterijdezon der twijfel nog steeds de meerderheid in de vergade ring, maar die meerderheid is verplicht, voor alles te letten op den toestand en de opinien van het land. Zij zou, zoo meikt de Temps aan, wellicht de monarchie kunnen in 't leven roepen door een wettelijk votum, maar duarnit volgt nog niet dat hel wettig zou zijn; het zou integendeel zelfs als misdadig beschouwd moeten worden, daar liet Frankrijk opnieuw het onderste boven zou werpen. Het wetsontwerp op de geldleening is door de nationale vergadering met algemeene stem men aangenomen. Onder de telegrafische be richten kan men zien dat Thiers bij die ge legenheid mededeelingeu over den financieelen toestand des lands gedaan heeft. Nader blijkt ons dat de oorlog aan Frankrijk ODgeveer 3 milliards heeft gekost. Dit is zeker een enorme som, maar toch veel kleiner dan de vijanden van Gambetta hadden voorgewend, om de wanhopige verdedi ging van dezen republikein nog in een slechter daglicht te plaatsen. Thiers heeft dan ook deze redevoering te baat genomen om de harde woor den, die hij bij eene vroegere gelegenheid over Gambetta gebruikt had eenigszins te verzachten. Hij laat hem nu iu allen gevalle zooveel recht wedervaren, dat hij zijne pogingen aan zijn pa- triotisine toeschrijft. Ook erkent Thiers, dat capi- tuleeren na Sédan zoo goed als eer.e onmogelijk heid was. Maar hij neemt het Gambetta vooral kwalijk, dat hij op het laatst in zijne vaderlands lievende pogingen partij quaestiën heeft gemengd. Dit was echter geheel natuurlijk. Gambetta die nu eenmaal van oordeel was, dat tegenstand tot het uitersle moest geboden worden, zocht hiervoor uatuurlijk hulp bij de partij, die bereid was, hem die te geven, terwijl aan alle andere kanten stemmen tegen zijne handelingen opgingen. Hoe de kortstondige dictator nog steeds door het gou vernement beschouwt wordt, blijkt uit het feit, dat de gewezeDe afgevaardigde der Nationale Ver gadering, Floquet, gevangen is genomen en wel op grond, dat hij zich naar de Basses-Pyrenées zou be geven hebben, om met Gambetta en andere poli tieke personen eene conferentie te houden. Wij wenschten ons wel eene voorstelling te kunnen maken van het opgewonden enthousiasme, dat op het oogenblik voor den man van de Loire in Frankrijk zou bestaan, indien het hem eens was mogen gelukken, het land door zijne energieke pogingen van den ondergang te redden. I)e Patrie deelt het volgende mede over de reorganisatie van het Fransche leger „Met ijver worden de studiën over de hervor ming van het leger voortgezet en iederen dag gaat de zaak een stap vooruit. Nadat het begin sel van een werkend en een reserve-leger was aangenomen, was de quaestie hoe groot het getal van beiden zou zijn. Dat is een punt van groot gewicht eu waarover men het nu bijna geheel eens is. Het actieve leger zou voortaan bestaan uit 860,000 man, de reserve uit 900,000 man, zoodat Frankrijk in tijd van oorlog 1,200,000 strijders in het veld zou kunnen brengen. Sommige personen vindeu dit getal wat zwak, maar niemand keurt het in allen gevalle te hoog. Waarschijnlijk zal het ook wet zou aangenomen worden. De quaestie van den diensttijd is nog onbeslist. Waarschijnlijk echter zal men zich bij de grens van 3 jaren voor het actieve leger houden. Met de nieuwe wapenen eu de nieuwe tactiek gaat de instructie der soldaten veel sneller in haar werk dau vroeger. Het gouvernement roept over deze zaak, waar van de toekomst van Frankrijk afhangt, de hulp in van alle opiniën, en de minister van oorlog met een liberaliteit die niet genoeg geprezen kan worden schijnt besloten te zijn, de officieren vau alle rangen te machtigen, hunne gedachten daarover mede te deelen en hunne werken en ontwerpen te doeu drukken." De Univers deelt de petitie mede, door den aartsbisschop van Kamerijk en den bisschop van Arras, aan de Nationale Vergadering toegezon den, om op het herstel van de wereldlijke macht des Pausen aan te dringen. Dit verzoekschrift is veel gematigder, dan de vorige geestelijke peti tiën. Aan de wijsheid eu rechtvaardigheid der vertegenwoordigers wordt overgelaten, welke maatregelen zij tot bereiking van het doel willen nemen. De Univers is verder zeer ongerust over de kennelijke bedoeling van het Fransche gou vernement, om er te Rome uiaar éen gezant bij den Paus en bij Victor Emanuel op ua te houden. En voor de zuinigheid én voor de goede ver standhouding met Italië zou dit, dunkt ons, een zeer prijzenswaardig besluit der regeering zijn. Ooisteiii-tjJoHous;. Monarchie. Het budget van financiën is door den Rijksdag ten slotte met een tamelijke meerderheid aange nomen. Alle bemoeiingen der constitutioneele partij, alle samenspanningen in de clubs, het adres aan den keizer, de dreigementen tegen het mi nisterie enz. zijn dus ten slotte uitgeloopen op een geheelen zegepraal van Hohenwart. Indien ergens een scherpe partijdrift heerscht, dan is hei in het Oostenrijksche huis van afgevaardigden. Om een constitutie, die den eerwaardigen ouder dom van 4 jaren heelt bereikt, die voor hel overige lang niet die schoone elementen in zich heeft, wier verkrachting men met den naam van heiligschennis zou kunnen bestempelen, die ten slotte nog niet wezenlijk verkracht is om die constitutie te verdedigen stelt zich eene partij als een soort van edele kampvechters, en zouden sommigen van hen zich niet ontzien om den regeluiatigen gang der staatsmachine te verhin deren door de daarvoor benoodigde gelden te weigeren. Er liepen in den laatsten tijd allerlei onrust barende geruchten over bedenkelijke verhoudin gen met Rusland. Aan de Oostenrijksche grenzen zouden namelijk allerlei militaire werken aan gelegd, de beslaande vestingen versterkt, nieuwe gebouwd worden, en de Czaar zou bij zijne terugkomst uit Duitschland die werken zelf iD oogenschouw nemen. Prins Gortschakoff heeft Daar aanleiding hiervan geruststellende mede- deelingen gedaan aan den Oostenrijkschen gezant Choteck, en al de verspreide geruchten gedefini eerd als hetgeen door de Engelschen „Humbug" genoemd wordt. Rusland koestert volgens zijne verklaring slechts den wensch om de goede na buurschap met Oostenrijk aan te houden, en het is overtuigd van Oostenrijksche zijde dezelfde gezindheid te ontmoeten. Italië. Wij ontleenen aan eene correspondentie van de Temps de volgende wetenswaardige bij zonderheden van verschillende corporaties, die den paus bij gelegenheid van zijn 25jarig jubilé hunne gelukwenschen zijn gaan aanbieden. „Na dat Maandag en Dinsdag, 12 en 13 Juni, reeds verschillende broederschappen, kapittels enz. ter audiëntie waren toegelaten, kwam Woensdag de beurt aan de officieren en soldaten der pauselijke garde en de pastoors van Rome. De pastoors van Rome, hoofden der kerspelen, zijn ten getale van 52, hetgeen ongeveer voor ieder kerspel 11000 zielen maakt. Over het al gemeen slaat de pastoor te Rome niet in zulk een aanzien als ln de groote steden van Frank rijk. In de helft der kerspelen zal de pastoor een der monniken van het klooster zijn, en verdwijnt hij geheel op den achtergrond bij zijn superieur. De pastoor is een soovt van beambte voor de administratieve zaken der parochie. Hij is het hoofd van den burgerlijken stand volgens de ker kelijke organisatie. De uitoefening van den dienst, de prediking is over het algemeen overgelaten aan eene verzameling van priesters en monniken. De helft van de Roomscbe pastoors wordt Don genoemd, dat wil zeggen dat zij wereldlijks zijn, dat zij geen kloostergeloften hebben afgelegd, de andere helft heet Fra, verkorting van Frate, dat is, broeder, monnik. Zij vormen met elkander een college, zij hebben de privileges, uan zede lijke lichamen verbonden. Niet ieder kan zich zoo maar met anderen tot een college vormen. De paus heeft over dit voorrecht te beschikken. Zoo heeft hij als een groote gunst de Jezuiten- schrijvers van de Civilta Cattolica tot een college gemaakt. Donderdag ontving de paus de Societa Primnria Ro mano per gli interessi caltolici. Dit is eeue vereeniging, die vijf maanden geleden door den Jezuit Curci is gesticht en nu 770 leden telt, bestaande uit adel, aanzienlijke burgers, advocaten enz. Zij noemen zichzelve „de bloem van den adel en der burgerij." Deze vereeniging werd door den Paus zeer hartelijk ontvangen, daar zij bestaat uit de meest gewillige en onderdanige leeken. Met de getrouwe Romein8che dames, die zich gevormd hebben tot eene „Pieuse Union" vormt de genoemde Sociela Primaria het werkende en invloedrijke element tegen de revolutie. Zij hebben de Voce della Verita tot hun orgaan. Vader Curci, de ziel der Jezuiten, is de bron van al hunne ingevingen, de grondslag van hun geheele bestuur. De dames van de Pieuse Union, hebben den paus een adres aangeboden, dat voorgelezen werd door de prinses-presidente; daarop heeft eene der dames het volgende sonnet voorgedragen, waarin het zoogenaamde Heilige Hart (het hart van Jezus) wordt aangesproken: „O Hart, dat met uwen schitterenden glans het roemrijke feest van Pius omgeeft, tot u wenden zich nederig en smekend de vrouwen, wier harten gij doet ontbranden van toegenegenheid." „Zie, wij zijn een mengeling van vreugd en droefheid, wij gaan van loftuigingen over tot wenschen en tranen. Wij zijn tegelijk treurig en vrolijk in de nabijheid van onzen Vader, dien gij verheft tot een gevangenen martelaar." „O, wellicht hebt gij, die wildet sterven aan een schandelijk hout, ook gewenscht, dat uw geliefde dienaar zou regeeren over een nieuwen kruis heuvel. Maar herinnert u, dat Sion slechts drie dagen over uw verlies getreurd heeft, en dat gij u het eerst als overwinnaar getoond hebt aau de godsvruchtige vrouwen." De paus dankte deze dames met groote ontroering. De Osservatore Romano verzekert, dat geen ooghaar daarbij droog is gebleven. Ten slotte wilde de paus de bedroefde vrouwen eenigszins troosten eD toonde hun daartoe een telegram, dat hij juist van koningin Victoria ontvangen had om hem geluk te wenschen. Toen de audiëntie was afge- loopen werd oogenblikkelijk door de dames der Pieuse Union eeue dépêche gestuurd naar Mgr. Man ning, aartsbisschop te Westminster, om hem op te dragen, Hare Majesteit Victoria uit naam van 800 Romeinsche dames voor het aan den paus gezondene telegram te bedanken. De minst schitterende deputatie door den paus ontvangen, is geweest die van uit Duitschland gekomene katholieken. Zij waren afgestapt aan het Duitsche gesticht, de heilige ilaria der ziel en in koffiehuizen en publieke plaatsen werd dien geheelen avond door de jeugdige liberalen over hen gesproken eu gelachen. Den volgenden dag, toen zij het gesticht zouden verlaten om ter audiën tie te gaan, had zich een vrij groote menigte voor het gebouw verzameld, en inderdaad kou men de spotternijen vau de opgewonden jonge lingschap zeer verontschuldigen. De gedeputeerden uit Duitschland zagen er buitengewoon smerig uit, voor een groot gedeelte met Ongewasschene gezichten en handen; hunne vesten waren te wijd, hunne broeken een palm te kort. Toen zij daar ten getale van 6 a 700 het gesticht uit traden barstte er een daverend gelach los, over die mannen, die het hunne tot vernietiging van Italië kwamen bijbrengen. De goede üuitschers zetten op deze onverwachte hilariteit groote oogen op en keerden terug in het gesticht. Eenige oogenblikken later, nadat de menigte lachende was uit elkaar gegaan, en op een geruststellende verzekering der politie, verlieten zij zonder ver dere hindernis bet gebouw. TKI K.AM VIE7V- Versailles, 21 Juni. De rede, die de heer Thiers in de Nationale Vergadering heeft uitge sproken, heeft een uitmuntende indruk gemaakt, zoowel door de duidelijke uiteenzetting als door de mededeeling, dat er 200 millioen zal worden geamortiseerd. Men hoopt, dat de leeniDg een volkomen succes zal hebben. De Figaro deelt een brief mede van Thiers aan Xarier Eyna, waarbij hij hem dankt voor den jongsten brief van Alexandre Dumas. Henri Maret is gearresteerd. Men gelooft, dat de krijgsraad voor de verkie zingen geen zitting zal houden. Bcriyn, 21 Juni. De Kreuneitung verneemt, dat de regeering zich genoopt heeft geacht om de houding der katholieke fractie in den Rijksdag, te Rome officieel ter sprake te brengen. Dit had ten gevolge, dat Antonelli de houding dier fractie in ondubbelzinnige bewoordingen desavoueerde. Madrid, 21 Juni. Iu den ministerraad heeft Serrano getracht den lieer Moret te bewegen zijne aanvrage om ontslag in te trekken, doch zonder gunstig gevolg. Het ontslag is verleendde minis ter zal echter nog eenigen tijd in functie blijven Weenen, 21 Juni. De baron Von Gablenz heeft, bij zijne terugkomst alhier uit Berlijn, den Keizer een eigenhandig geschreven brief van den üuitschen Keizer overgebracht, in antwoord op den brief, die Von Gablenz van wege Keizer Franz Jozef naar Berlijn heeft medegenomen. De heer v. Gablenz heeft van Koning Wilhelm het grootkruis van den Rooden Adelaar met bril- lanten ontvangen. De commissie van de Rijksraadsdelegatie voor het budget heeft bij de behandeling van buitenlandsche zaken levendige en langdurige discussiën gevoerd over de uitgetrokken posten voor de legatiën te Parijs en te Rome. De heer Von Beust wilde, met het oog op de vermoede lijke uitbreiding van het internationale verkeer, die posten uitgetrokken zien tot 269,000, iu plaats van tot 200,000 fl., gelijk tot dusver het geval was. Hij deed de noodzakelijkheid uitkomen om te Parijs en te Rome een vertegenwoordiger met den rang van gezant te onderhouden, en wees ten aanzien van Rome op het voorbeeld van andere regeeringen, die hare gezanten aldaar lieten blijven. Overigens verklaarde hij dat de regeering het beginsel van onthouding van eenige bemoeiing in de aangelegenheden tusschen Italië en Rome handhaafden en dat de gezant te Flo rence last ontvangen heeft, om den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken te volgen, zoodra deze zich naar Rome begeeft. Beide posten zijn ten slotte, na een kleine ver mindering van dien voor de legatie te Parijs, goedgekeurd. Ver*alllc«, 21 Juni. De Nationale Vergadering heeft het voorstel, om grond in Algerie voor de Elzassers beschikbaar te stellen, aangenomen. Er is een commissie benoemd om rapport uit te brengen over het wetsontwerp nopens het recht van gratie. Londen, 22 Juni. De Telegraph meldt dat Felix Pyat alhier is aangekomen. De graaf van Parijs wordt Vrijdag verwacht. Promotien. Groningen, 21 Juni. Heden promoveerde alhier tot doktor in de beide rechten, de heer A. W. Romkes, geboren ta Hoogezand, na verdediging van Stellingen. LAATSTE BEKICHTTIN. (Per telegraaf) 's-Gravenhage, 22 Juni. DeTweede Kamer die hedenmiddag bij elkaar zou komen was te 4 uren niet voltallig. Er ontbraken 40 leden. De voorzitter heeft meedeeling gedaan van inge komen stukken daaronder behoort een aanbe velingslijst van den Hoogen Raad voor de vaca ture van het raadslid Wintgens. De Nominatie bestaat uit de heerenFrancois, vice-president van het hof in Zuid-Holland, Wi- chers president der rechtbank te Utrecht, Valken burg raadsheer in het Hof van Noord-Holland, Noyon, idemMachielse procureur-generaal in het Hof van OverijsselConinck Liefsting rechter in de arr.-rechtbank te Leiden. Het Hof in Zuid-Holland heeft bij arrest van heden Hendrik Bubberman schuldig verklaard aan misdadige deelneming aan het in omloop brengen van nagemaakte gangbare zilveren natio nale muntspeciën en hem veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf eu eene boete van f 50 's-Gbavenhaoe, 22 Juni. H. M. de Koningin zal in plaats van heden, morgenmiddag te 6 uren met den Rijnspoor in de residentie terugkeeren. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is heden aanbesteed1°. Het maken van gebou wen en eenige andere spoorwegwerken nabij Veere, en 2". het doen van grondboringen te Rot terdam en in de buitengorzen nabij Fijenoord. Voor n°. 2 waren drie biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer F. K. Osinga te Middelburg voor 41430; terwijl van de twee biljetten voor n°. 2 ingekomen het minste was, dat vun den heer C. Hoogendoorn te Giessendam, voor ƒ1290. Amsterdam, 22 Juni. Volgens telegiani heden morgen van het Nieuive-Diep ontvangen, is bin nengekomen het loggerschip stad Amsterdam, schipper P. Bootsman, varende voor rekening van den heer R. P. Regtdoorzee alhier aanbrengende de eerste Hollandsche haring. Zijne vangst bestaat uit 15 ton maatjes en 5% ton volle, per trein 9.15 is dezelve naar hier geëxpedieerd. Bij Lloyds Agent is ontvangen eodclweede lijst van merken en nummers van 140 collis goederen, geborgen uit het stoomschip Willem III. Vlaardingen, 22 Juni. De Amsterdamsche log ger, buiten de jagerij gemeenschap, is binnen met 20 ton nieuwe haring. bij de firma Wed". J. HE FIT RICH

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3