vlag met het pauselijk© wapen uit te hangen. Hoewel herhaaldelijk doofden burgemeester aan gespoord om rustig zicb te verwijderen, bleven zij daar verzameld, hebben eindelijk den vlag afge rukt en dien verscheurd. Van het een en ander is reeds proces-verbaal opgemaakt en het is te hopen dat de schuldigen hun rechtmatige straf niet zullen ontgaan. Wij achten ons verplieht dit feit openbaar te maken, opdat blijke, dat zij die altijd aan libe ralen, elke geweldadige handeling te laste leggen als een uitvloeisel van hun systeem, ook niet tegen geweld opzien. De Joden-vervolging in Rumenië door de Ka tholieken, het verstoren der Pius feesten in België en deze kleine demonstratie te Koudekerk, be wijzen niets tegen de beginselen van eenige godsdienstige partij, maar alleen het onzedelijke öm den godsdienst te misbruiken om de hartstoch ten vau mensehen tegen menschen in beweging te brengen. Wanneer zal men toch inzien dat de godsdienst eene zaak is van elk individu tegenover God, wuarvoor hij God verantwoording schuldig is, en waarin niemand het recht toe heeft zich te men gen? Wee dengeene door wien de ergernis komt. In de vergadering der Provinciale Staten van Utrecht, is gisteren tot lid van Gedep. Staten in de plaats van Wijlen J. P. C. baron Van Reede tot der Aa benoemd Jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst tot Nyevelt, burgemeester van Maarssen en Maarsseveen. Bij de gisteren te Venlo plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van den heer Liebergen, overleden, zijn uitgebracht 463 stemmen. Gekozen de heer Janssen, burgemeester «an Beesel, met 262 stem men. Op den heer J. Grubbeu waren 188 stem men uitgebracht. Vbekort! Balans dek Ned. Bank, op 19 Juni iet avondt. Op 19 Juni: Op 12 Juni: Disconto-reken, 47,590,155.40' 49,560,999.40 Beleening-rek. 30,490.615.00 29,408,730.00 Munt en munt- materiaal. „117,844,610.23 117,940,404.09' Belegd reserve fonds 3,225,650.00 3,255,550.00 Geb. en meub. der bank. 300,000.00 300,000.00 Div. rekeningen 37,925.89» 74,017.09' ƒ199,518,356.53 ƒ200,539,700.59 Kapitaal16,000,000.00 16,000,000.00 Reservefonds. 3,849,671.79 3,849,671.79 Bankb. in oml. „147,551,515.00 „147,573,505.00 Bankassigo. in omloop 623.10 1,350.85' Rekening-cour. saldo's31,328,059.83' 32,378,589.47 Div. rekeningen 788,986.80" 736,583 47' ƒ199,518,856.53 ƒ200,539,700.59 Uit dqzen staat blijkt alzoo, dat de Nederland- sche Bank op 19 Juni, bijeen muntmateriaal van 117,844,610.23 voor eene som van 115,731,327.64 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waar toe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 46,292,531.06 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dek king noodig zou wezen. Volgens bij de Stoomvaart-Maatschappij Neder land ontvangen bericht, zijn te Portsmouth uit het stoomschip Willem III de volgende goederen in beschadigden toestand gelost, als: 1 kist, adres J. v. d. Haas, Samarang. 6 kisten K. H. 3 kisten N*- 18°. *82. I88- O tJ. 6 kisten PgC' N'. 1, 4, 6, 7, 12, 18. 1 kist BJC&CN0- 113- 1 kist H J W, N'. 2442. 1 kist No. 9. 4 kisten V N'. 6, 7, 9, 17. 1 kist g g g' N°. 17. 1 baal W D, N'. 1. 2 kisten E C, N°. 6, 7. 1 kist V S W G P, in een ruit, N°. 118. In de West-African Herald van 29 April leest men onder het opschrift: een uilsiekeni Oogheel kundige, het volgende: De oudste officier van gezondheid, aan boord van het Nederlandsch oorlogschip het Loo, nu op de reede vau Elmina, is een uitstekend oogheel kundige. Hij beeft te Elmina zeven personen ge nezen, die te voren geheel blind waren. Wij betreuren het zeer, dat wij de bijzonderheden niet kennen van de verschillende genezingen, door dezen heer verlicht, wiens naam is Dr. Manikus; maar wij staan in voor de waarheid van hetgeen wij gezegd hebben, daar onze zegs lieden volkomen vertrouwen verdienen. Onder de personen, aan wie Dr. Manikus het gezicht heeft teruggegeven, is een oud-ambtenaar, die eerst geruimen tijd met de oogen had gesukkeld en eindelijk geheel blind was geworden en twee a drie jaren in dien toestand had verkeerd. Hij kan nu zien en lezen, zelfs zonder hulp van een bril. Bij beschikking van 19 Juni 1871, is aan de directie der Amsterdamsche Rijnstoombootmaat schappij te Amsterdam, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers en goederen tusschen Am sterdam en Mannheim. Bij beschikking van 19 Juni 1871, is aan J. De Brey, te Rotterdam, tot wederopzegging, vergun ning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Hol- laud, Noord-Holland, Zeeland Utrecht, Overijssel en Limburg. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem, door tusscheukomst van het departement van marine, ten behoeve van 's Rijks schatkist, is ontvangen een muntbiljet van ƒ10, door een onbekende onder de letters W. D. V. J. aan dut departement ingezonden als vermoedelijk te kort gedaau aan de marine te Amsterdam. De adelborsten der 1ste klasse C. N. A. De Groot Stiffry, A. Voormolen, S. K. Sybrandi en C. Meyboom, worden met 1 Juli aanstaande ge plaatst op Zr. Ms. transportschip met stoomver- mogen Java. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.- rechtb. te Eindhoven Mr. J. Van Heusden, thans kantonr. te Tilburg. Z. M. heeft aan Mr. J. Jager, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonr. te Amsterdam (3de kanton). Z. M. heeft bepaald dat onder het beheer van het entrepot te Rotterdam, voor zoo veel de admi nistratie der in- en uitgaande rechten en accijnsen betreft, te rekenen van 1 September 1871, mede worden begrepen de ontvangst dier middelen en de afgifte van alle documenten, een en ander voor de goederen, die uit entrepot worden uitgeslagen dat dit beheer wordt opgedragen aan een ont- vanger-entrepoteur der in- en uitgaande rechten en accijnten, tevens belast met de werkzaamheden aan het algemeen handelsentrepot, welke tot hier toe aan den entreposeur waren opgedragenen dat te rekenen van hetzelfde tijdstip op het kantoor van den ontvanger der in- en uitgaande rechten te Rotterdam, tevens zal worden in ont vang geuouien de accijns van gocdoron, dio mot dadelijke betaling van de verschuldigde belasting vun buiten 's lands ingevoerd worden, even als op dat kantoor worden afgegeven en documenten tot lossing, opslag en vervoer van alle overige rechtstreeks van buiten 's lands aangebrachte ac cijnsgoederen voorts is bij hetzelfde besluit benoemdtot ont- vanger-eutreposeur der iu- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdam, de heer Jhr. L. Stern, t lans ontvanger der directe belastingen, eerste afdeeling te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. t i acc. te Tholen c. a., de heer C. M. De Blinde, thans ontvanger derzelfde middelen te's-Graven- j>lderte 's Gravenpolder c. a., de heer B. C. t'harbon, thans adj.-cont. der dir. bel., in-en uitg. ichten en acc. te Schiedam. Z. M. heeft goedgevonden aan den soldaat L. Eyckemans, van het 3de reg. inf., de vergun- i ing te verleenen tot het dragen van het kruis Fidei el Virluti, hem door Z. H. den Paus ge schonken. BINNENLAND. Oudshoorn, 20 Juni. De dag van gisteren was voor deze anders zoo rustige en stille gemeente een zeer woelige dag. Reeds vroeg in den mor gen vertoonde zich een persoon uit de naburige gemeente Alpheu, welke om zijnen buitengewo nen kracht gevreesd en ontzien wordt, in dron ken toestand binnen deze gemeente. Ten einde nu dien man zoo voor zichzelven als voor andere personen onschadelijk te maken, werd hij door de politie, totdat zijn roes zoude uitgeslapen zijn, in verzekerde bewaring genomen; doch al spoe dig begon hij in de bewaarplaats al het aanwe zige te vernielen od af te breken en toeD het hem niet gelukte de deur met geweld te openen, verbrak hij met groote kracht en geweld de muur, met dat gevolg, dat hij daarin een groot gat brak en zich daardoor in vrijheid stelde. Bijna gelijktijdig verspreidde zich door de ge meente de mare, dat de persoon H. v. M., inge zetene dezer gemeente, behoorende tot de burger klasse, zich door ophanging van het leven had beroofd. Wat daartoe aanleiding gegeven heeft, is nog onbekendvolgens gezegden zoude vrees voor achteruitgang zijner zaken en andere onaan gename oudervindingen daartoe geleid hebben. Veen, 19 Juni. Jl. Vrijdag kregen eenige boe ren uit Pouderoijen, die het meubilair van Iiud uit Bablyoniën broek overgekomen predikant per as naar de plaats der bestemming vervoerden, aan het veer te Andel, waar zij met de pont moesten overvaren, met elkander twist. Naar ge zegd wordt hadden ze wat diep in het glaasje gekeken, en in zulke gevallen loopt het zelden goed af. Hoewel er geen persoonlijke ongelukken bij plaats hadden, werden toch eenige kostbare meu belstukken door het botsen der wagen zwaar beschadigd en zelfs eenige totaal verbrijzeld. Fesdkriksooed, 19 Juni. De verjaardag van H. M. de Koningin en de gedenkdag van Waterloo zijn hier op een eigenaardige wijze gevierd. Zooals meermalen vermeld is, genieten eenige van de ijverigste leerlingen der verschillende scholen het voorrecht, gebruik te maken van voortgezet onderwijs, waartoe zij in staat worden gesteld, doordien de hoofd-onderwijzers H. Roden boog J. Pol en J. Meijer Drees op de meest welwil lende wijze hun vrijen tijd geheel belangeloos beschikbaar stellen tot het geven van privaat onderwijs, terwijl de heer J. Cannegieter geene moeite spaart om de keunis der jongelieden te vermeerderen. De kosten van aanschaffing van boeken, kaarten enz. worden bestreden uit de opbrengst van het jaarboekje der Maatschappij van Weldadigheid. Een vijftigtal ledeu der hier gevestigde afdeeling „Generaal Van den Bosch", en vele belangstel lenden waren vereenigd om de openbare les bij te wonen, weike vau 4 tot 6 uur gehouden werd; en terecht merkte de president der afdeeling op, dat op geene waardiger wijze de verjaardag herdacht kan worden van eene Vorstin, die ook door hare warme belangstelling in wetenschap en onderwijs de bewondering van den vreemdeling en de liefde harer onderdanen heeft weggedragen. De vlugge en juiste antwoorden op de dikwijls moeilijke vragen over taalkunde, algemeene en vadcrluudsche geschiedenis, aardrijksreken-, wis-, en natuurkunde werden door alle toehoor ders met belangstelling en onverdeelden bijval aangeboord, en allen stemden gaarne in met het woord van sympathie en hulde, waarmede de heer Jongkindt Coniuck de ouderwijzeis bedanktë voor de moeite en opoffering die zij zieli geven, om die jongelieden tot nuttige burgers vau den Staat te vormen. Mocht du duel bereikt worden, waartoe de leerlingen met een hartelijk woord opgewekt werden, dan zou daarin de schoonste beloouing voor de onderwijze-is weggelegd zijn. Het jeugdige weerbaarheidskorps heeft parade gehouden, bij welke gelegenheid aan den instruc teur, den heer J. H. Van den Broek, namens de afdeeling „Generaal Van den Bosch", met eene hartelijke toespraak door den president, den heer J. Cannegieter, een fraai geschenk werd uitge reikt. Daarna had een spiegelgevecht plaats, waarbij de jongeus een vlugheid aan juistheid van uitvoering paarden, die door allen hoog ge prezen werd. (IV. H. Cl.) 's-Hertogenbosch, 20 Juni. Een ijzingwekkende gebeurtenis had hedennacht alhier plaats: Op het appèl der militairen ontbrak gisteren onder anderen een brigadier der huzaren. De patrouille werd uitgezonden om de achterblijvers op te sporeu, en ontdekte in een achterbuurt be doelden brigadier, die op hare komst het op een loopen zette. Een gedeelte der patrouille echter had op den hoek eener nauwe straat post gevat en wachtte hem af met geveld geweer, om hem te arresteeren. Hetzij door de duisternis of hoe dan ook, de vluchteling liep, er willende doorbreken, in volle vaart met het hart in een der bajonetten en stortte onder deD uitroep: o God! dood tegen den grond. Greld.- en Eflectenmaorltt. Amsterdam van 12 tot 19 Juni 1871. Stiller en kleurloozer dan gedurende den afge- loopen week, was de beurs sedert lang Diet: zelfs de Ameiikaansche Spoorwegfondsen ver mochten geen levendigheid op te wekken en geen koopers te lokken. Alles schijnt als met open mond en gespannen verwachting naar Parijs uit te zien, naar de leening, die sinds zoolang reeds verbeid werd. De Bank van Engeland verminderde het dis conto op 2;{ pCt., bet laagste standpunt waarop het sedert jaren gestaan heeft, hetgeen te meer verwondering baarde, wijl de Duitsche banken deels bedacht zijn op disconto-verhooging, deels daartoe reeds overgingen. Ook ten onzent is de prolongatie van 3 tot 3* pCt. en heden zelfs tot 4 pCt. gerezen, niettegenstaande er toch goeden voorraad van beschikbaar kapitaal blijft. De fondsen zijn bijna allen op nagenoeg de zelfde prijzen gebleven als voor 8 dagen. Alleen de uitzonderingen hebben wij das te vermelden, zoo als de 3 pCt. Fransche Renten die van 50% op 50 pCt., Oude Russen die tegen de aanstaande loting van 97 op 96ü pCt. daalden, terwijl loten 1864 van 237 op 240, 1866 van 281.50 op 234 stegen, evenals Peruanen 1870 van 7344 op 74* pCt. Meer fluctuatie was er in enkele Spoorweg fondsen, zooals: Rijnspoor van 289 a 291 tot 296.50 rijzende, Jelez Griasi van ƒ211 op ƒ209 dalende, in tegenstelling van de andere Russische soorten, die Baltische, welke vaD 175.75 op 170 vielen meest allen wat hooger liepe Theisspoor liep van 239 op 243.25 met vee kooplust, Muhl-VVeissenburg liep van 148 o 147 terug, terwijl Victor Emmanuel van 73,7 op 74.50 klom. Vau de Noord-Amerikaausch valt niets op te merken dan eene teruggang va Chicago North-West van 87* op 85*, Cenlra Pacific van 87JA op 86*, Rockfort-Rock-Islan van 53 op 50, Cleveland Mont-Vernon van 84 op 84, Californie Oregon van 81ü op 81 pC Enkele andere soorten verloreD minder, enkele maakte eenige vordering van meer da pCt. bij eene week geleden. BUITENLAND. Frankrijk. De groote revue, die Thiers van plau was, he leger voor de leden der Nationale Vergaderiu te laten passeeren is niet alleen uitgesteld, maa: zelfs geheel afgesprongen. De officieele reden du hiervoor wordt opgegeven is de regen, die 11 stroomen op het chainp de Mars is neergevallei eu nog zou kunnen neervallen. Als de wezeulijki reden deelde de telegraaf ons gisteren mede, da de soldaten zouden geroepen hebben „leve d< keizer!" en Ttiiers bang was, dit door de hun derdduizend monden op het Champ de Mars li hooren herhalen. Waarschijnlijk echter is deze bewering, die ui de kolommen van de Horning Post afkomstig geheel een verzinsel van dit blad, dat steeds een bewonderend oog op Chislehurst gericht houdt Wanneer wij de omkooperijen van de Bouapar tistische agenten te Versailles nagaan, dan heeft misschien de Morning-Pott een machtige reden om den ex-keizer zoo de hand boven het hoofd te houden; of het haar gelukken zal,door dergelijke insinuaties ook het leger in het belang van harea beschermeling te winnen, dat meeneD wij na de gebeurtenissen van Sédan te mogen betwijfelen Als een andere reden voor het afspringen der revue wordt opgegeven het verbod van de Duitsche autoriteit. In strijd met de vredes-voorwaardeu heeft het gouvernement steeds een veel te groot aautal troepen bij elkander; de Duitsche autori teiten hebben zich hiertegen niet verzet toen het gold de vernietiging van het oproer te Parijs, ook nu nog eischen zij niet bepaald, dat de Fransche regeering een gedeelte harer troepen zal afdanken. Maar zij komen er tegen op, dal door zulk een officieele plechtigheid als het ware aan de vier windstreken wordt verkondigd, dat Frankrijk inbreuk maakt op de vredes-vour- waarden zonder dat Duitschland er zich tegeil verzet. Deze reden voor het achterwege bl ij vei der revue komt ons aannemelijker voor dan c andere, doch wij weten natuurlijk Diet of het de rechte is. Er heeft zich voor de aanstaande verkiezingen te Parijs eene vereeniging van dagbladen ge- vormd onder den naam van: Union Parisiene it la Preste." Volgens het door haar medegedeelde programma stelt die vereeniging zich ten doel „om, met weg lating van alle uitsluitende partijdrift, die candi daten te zoeken, wier antecedenten en verkla ringen ernstige waarborgen geven voor den pu blieken vrede." Met dit programma, met dl bevordering van den publieken vrede, zal wel ieder blad instemmen, dat het goed met zijD land meent. Maar de vereeniging stelt zich ouder die algemeeDe uitdrukking waarschijnlijk meer speci aal ten doel om de monarchie te bevorderenzij wil natuurlijk den vrede in het land, maar zij stelt eenigszins voorop, dat de monarchie daarvoor de beste waarborgen oplevert. Dit blijkt vooreerst uit de namen der dagbladen, die er deel van uit maken en bijna allen tot de monarchistische partij in hare verschillende vormen bebooren Naast de Univert en de Monde vindt men de Figarc en de Gaulois; het Journal des Debate en het Jour nal de Paris naast de Gaietle en de Union. Bij deze meer of minder geprononceerde aanhangers der Bourbons en der priDsen van Orleans voegen zich de vroegere Bonapartistische bladen, de Conslitu- lionnel, la France, la Patrie en le Paijt. Verder heeft de Conslilutionnel, die begreep dat het aangegevene programma door zijne algemeen heid zeer weinig aanduidde, een nadere omschrij ving gegeven van hetgeen bedoeld is met die bevordering van den publieken vrede. Daaronder wordt verstaan „de herstelling van den geregel den eD normalen toestand, die iu Frankrijk noo dig is, opdat ieder vrij en volgens zijn geweten zijn oordeel kunne uitspreken over den vorm van het Gouvernement. Uit deze nadere explict tie, die op zichzelf nog weer vrij algemeen is, blijkt in allen gevalle, dal de vereeniging Diet van plan is, de republiek te ondersteunen den bestaanden regeeringsvorm. En in de som' van bijzondere zending, die zij aan de afgevaar digden wil opdragen, namelijk om in de ver gadering over den meest wenschelijken regeerings vorm te gaan twisten, ligt juist op het oogen blik voor Frankrijk het meeste gevaar voor nieuwe onlusten, wellicht voor een nieuwen burgeroorlog- Het bestaande gouvernement voor welken tijd dan ook te ondersteunen, omdat iedere veran dering op het oogenblik Frankrijk nadeel doet, alleen reeds omdat het eene verandering is, om-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2