dat geen kwaadwilligheid maar onverstand de drijfveer van hunne handelingen is. Indien onder den werkenden stand slechts de eerste beginselen der staathuishoudkunde waren doorgedrongen, die leereu, dat niet alleen hij Irooilbrengt, die met zijne handen de een of andere stof tot een bruikbaar voorwerp verwerkt, maar ook hij die door zijne intellectueele ontwikke ling dezen arbeid mogelijk maakt, ook hij, die heli toelegt op de bevordering der gezondheid, ronder welke geen arbeider in staat is iets tot tand te brengen, ook hij die zorgt dat de arbei- ier in zijne maatschappelijke rechten niet ge krenkt wordt, kortom ook ieder, die zich slechts met iets nuttigs bezig houdt, vonden die beginselen wat meer ingang, dan zou de Internationale met haar pogramma, dat geheel op de verkrachting dezer onomstootelijke waarheid berust, niet mo gelijk zijn. De eischen der arbeiders zouden zich dan bepalen tot iets, waarop zij, de een in meer dere de ander in mindere mate recht hebben door de toegenomene levensbehoeften, namelijk tot verhooging der loonen. Het is dus de plicht van ieder, die slechts een man kan vinden, waarop hij invloed vermag uit te oefenen, hem dergelijke beginselen eigen te maken. Niet door ons met kracht te verzetten tegen sl wat de werkman verlangt, maar door toe te geven, wat werkelijk in billijkheid gevraagd wordt, en de onbillijkheid van de overige ei schen aan te hooren door tegenover het onver stand ontwikkeling te plaatsen, kunnen wij de aanstaande sociale hervorming in plaats van een bron vaD rampen en ellende tot eene heilzame gebeurtenis voor de maatschappij maken. Bij het begin der zitting van het Lagerhuis heeft Lord Granville, minister van buitenlandsche zaken, aangekondigd, dat ook aan den jeugdigen Engel- schen knaap, die achter een barricade strijdende ODder de insurgenten, was gevangen genomen, door het Fransche gouvernement de vrijheid is gegeven. Tot nog toe waren 33 Engelschen als medeplichtigen aan de insurvectie gearresteerd doch allen losgelaten. De zitting die van 2 uren namiddags tot 1 uur 's nachts duurde heeft verder weinig belangrijks opgeleverd. Een ellenlange discussie over de regeling der werkzaamheden en over de lijst van den civielen dienst nam haar geheel in beslag. Bij deze laatste discussie deed de afgevaardigde Charley een voorstel, om het verbod van loterijen ook uit te strekken tot de liefdadigheids-loterijen. Nadat de minister van binnenl. zaken gewezen had op het onderscheid tusscheo demoraliseerende hasard-spelen en die welke een liefdadig doel ten groudslag hadden, werd het voorstel verworpen met 60 tegen 33 stemmen. Zwitserland. De bondsraad heeft eene wet aangenomen om éenheid te brengen in de organisatie van het Zwitsersche spoorwegnet, waarover tot nog toe in de verschillende cantons afzonderlijke bepa lingen golden. Volgens die wet behoort het geven van concessie voor spoorwegen van nu af aan tot de bevoegdheid van den hond, maar met medewerking van de betrokkene cantons in de voorbereidende maatregelen. Voor den bloolen aanleg van 6poren, en voor ondernemingen waarbij geen gebruik van vreemden grond noodig is of niet aan het algemeene net aansluiten is geen concessie van den slaat noodig. De bond moet volgens de nieuwe wet trachten, de spoorweg-verbindingen te ontwikkelen en te vermeerderen en voornamelijk de pogingen be gunstigen om door de Zwitsersche Alpen de ver- eeniging van het land met Italië en de Middel- landsche Zee te verbeteren en daarbij er op te letten, dat geen bijzondere gedeelten van het land benadeeld worden. De concessie voor een spoor weg, die de militaire belangen van het land be nadeelt, kan natuurlijk geweigerd worden. Voor I de technische éenheid van het Zwitsersche spoor wegwezen zal de bond noodzakelijke bepalingen maken. Het tariefswezen staat onder contröle van den bond. Eindelijk zal de bondsraad er zich op toeleggen, zooveel mogelijk éenheid te brengen in de reglementen over het vervoer, de aansluiting der verschillende treinen enz. De rechtsverhoudin gen van de verschillende maatschappijen en hunne civiel-rechtelijke borgstelling voor schade aan ande ren of aan hunne beambten toegebracht, zullen ook door den bondsraad geregeld worden. Het behoeft niet aangetoond te worden, dat het reizen over de trotsche bergen en door de schoone dalen van het kleine land, door deze nieuwe wet aanmerkelijk zal verbeterd worden. Turkije. De quaestie over de arméno-katholieke kerk is tot een soort van beslissing gebracht. De buiten gewone gezant van den paus heeft eene samen komst met den groot-vizier gehad en de schikking is getroffen op dezen grondslag, dat in de benoe ming van patriarchen en bisschoppen de rechten der gemeentte en van de Porte erkend worden. Op deze voorwaarde heeft de Porte er in toe gestemd, de geestelijke autoriteit van den paus over de kerken van Armenie te erkennen. De Armeniërs, die zich van de Roomsche kerk wilden afscheiden, zijn hierdoor ook te vreden gesteld, daar deze geestelijke oppermacht van den paus allen wereldlijken invloed uitsluit. Het voor naamste punt van verschil nu was, of het beheer van de rijke kerkelijke goederen in Armenie aan den paus of aan de gemeenten zou behooren. Na zijne conferentie met Ali Pacha heeft Mgr. Franchi eene lange samenkomst gehad met den Franschen ambassadeur Vogué. De reden hiervan is, dat van alle katholieke mogendheden Frankrijk de meeste godsdienstige belangen in het Oosten heeft. Er loopen geruchten, dat de Sultan zich in het geheim gereed maakt tot een veldtocht tegen Egypte om aan de medewerking en ongehoor zaamheid van den onderkoning voor goed een einde te maken. Zooals men weet heeft de khédive zich, onder den schijn van aau de bevelen tot ontwapening enz. gehoor te geven, per slot van rekening zich niet het minste aan den sultan gestoord. De versterkingen aan den Nijl zijn steeds voortgegaan en de aan den sultan be loofde visite is nog altijd achterwege gebleven. Te gelijk met deze geruchten wordt door ver- verscheidene bladen gezinspeeld op een verbond tusschen Rumenie. Montenegro, Griekeland en Egypte, kortom van alle landen, die direct of indirect van Turkije afhankelijk zijn, en wel onder bescherming van den keizer van Rusland. Dergelijke geruchten vloeien misschien voort uit de voortdurende onlusten, die tusschen de Porte en hare afhankelijke landen bestaan, maar zijn zonder eenigen twijfel overdreven en grootendeel ongegrond. Vooral wat het beschermheerschap van Rus land betreft, hebben wij tot bewijs voor deze beweeriug slechts te wijzen op de goede verstand houding, die sedert de Londensche conferentie tusschen Rusland en Turkije bestaat. Indien Rus land te eeuiger tijd van de resultaten dier con ferentie wil gebruik maken, hetzij tegen Turkije, hetzij tegen een ander land, dan zal het dit zeker niet doen voordat het de behaalde vooideelen vruchtdragend heeft gemaakt, door organisatie van zijn oorlogsvloot en zijne versterking aan de Zwarte Zee, door de herstelling vau Sebaslopol en andere vestingen. Wat Rumenië betreft, dit is inden laatsten tijd geheel tot de orde en tot eene goede verstand houding met de Porte teruggekeerd. In Servie en Montenegro echter zijn voortdurend kleine onlusten en ongeregeldheden, en hoewel wij de vermelde geruchten van het monsterverbond voor geheel onwaar houden, zou het toch niets schaden dochter die elkaar omarmden, en naar het scheen zeer ontroerd waren. Mevrouw Baum zat in haar leunstoel; haar bleek, zacht gelaat, dat zeker vroe ger schoon was geweest, voor dat de smart het met rimpelsdoorploegd had, was, hoewel met tranen be vochtigd, met eene uitdrukking van onbeschrijflijke liefde naar haar schoon kind gekeerd, dat aan hare zijde knielde en het hoofd in haar schoot verborg. Het scheen alsof ook het jonge meisje weende, maar toen zij na eenige oogenblikken het lieflijke gelaat ophief, en hare blonde krullen wegstreek, toen lag er op het lieflijke, kinderlijke gelaat en in hare tranen zelfs een zalige vreugde, die Felix het hart licht maakte. Zij drukte hare lippen nu op de hand der moeder dan weer op een klein portret dat zij in de hand hield en eindelijk zeide zij vleiend: „Ween niet, moeder, God heeft u immers niet vergeten, heeft u in droeve dagen geholpen en maakt den avond van uw leven licht en vroolijk. Laat ons dit portret met vreugde begroeten, niet inet tranen, laat ons hopen, dat hij mijne liefde ziet en zegent, opdat zij onvergunkelijk en gelukkig moge blijven, als de uwe? Mevrouw Baum kromp ineen en vroeg smar telijk, „Victorine, was ik dan gelukkig?" „In uwe liefde, ja," zeide het jonge meisje „kan dan de dood, kan ongeluk, nood en zorg, indien de Sultan er voor zorgde, dat over deze zaak een helder licht werd verspreid. Kleine oor zaken hebben groote gevolgen, en het zou op de bevolkingen der afhankelijke landen zonder twijfel een slechten invloed uitoefenen, wanneer men hen liet gelooven, dat voor hunne politieke eman cipatie een of andere combinatie op touw werd gezet. TELEGRAMMEN. New-York, 18 Juni. De Engelsche geschied schrijver George Grote is hier overleden in den ouderdom van ruim 76 jaren. Londen, 19 Juni. Lord Denbigh bood in het Hoogerhuis eenige petities aan, waarbij verzocht wordt, dat het recht om in oorlogstijd vijandelijke goederen in neutrale schepen geladen te nemen, weder van kracht worde verklaard. De heer Cowper zeide dat het geen reden is om de Pa- rijzer declaratie van het jaar 1856 te verwerpen, dat zij door de Koningin niet geratificeerd werd. Lord Malmesbury critiseerde deze declaratie en hield vol, dat de Duitschers in den laatsten oor log monsterachtige requisites geheven en de be zittingen van particulieren en gemeenten niet geëerbiedigd hebben. Lord Enfield berichtte dat er geenerlei gedach- tenwisseling met de Fransche regeering plaats had ten opzichte van het inschepen van Chinee- sche slaven aan boord van Fransche schepen. Lord Harrington bevestigde het gerucht, dat er ongeregeldheden waren uitgebroken te Mallow en verzekerde dat de militie niet bij de zaak be trokken was. Brussel, 19 Juni. De Etoile zegt dat er in den afgeloopen nacht 68 personen gearresteerd zijn, en onder hen een groot aantal kleermakersknechts, leden der Internationale. Te Verviers, kondigt men tegen den 25sten e. k. eene groote meeting aan om te protesteereu en te demonstreeren bij gele genheid van het jaarfeest van den moord aldaar. Versailcs, 20 Juni. De Nationale Vergadering heeft een wet aangenomen, waarbij de kwaliteit van kiezers verleend wordt aan de Elzassers en Lotharingers, die in Frankrijk verblijf houden, mits zij daar domicilie kiezen. Een voorstel om de wet van 1860 weder in te voeren, waarbij de vrijheid van het vervaar digen en verkoopen van wapenen geregeld wordt, is aangenomen. In antwoord op een vraag van Langlois, ant woordde Jules Favre, dat groote inaterieele moeielijkheden een spoediger terugkeer der krijgs gevangenen verhindert. Den 20sten Mei waren er 280,000; daarvan zijn 106,000 teruggekomen en dagelijks komen er thans 4000 aan. Hij zeide, dat het gouvernement alle kracht inspande om hun terugkeer naar het vaderland te bespoedigen. Londen, 20 Juni. In het hoogerhuis antwoordde lord Granville aau lord Denbigh, dat, sedert de ouderteekening van de verklaring van Parijs, hij nooit legen het beginsel iets gezegd had eu nooit zou Engeland een overeenkomst verbreken, uit vrees voor gevaar. De legerorganisatie-bill is na eene discussie van vele weken door het lagerhuis in comité aangenomen. Uit New-Tork wordt gemeld, dat de regen in Arkansas, Mississippi en Louisiana veel kwaad aan den oogst gedaan heeft. Het feest van den Paus was door de R. Kath. in Amerika met groote geestdrift gevierd. Weenen, 20 Juni. De Oosterr. Corr. ontleent aau berichten uit Konstantinopel de verzekering, dat de betrekkingen tusschen den sultau en den khedive weder geheel vriendschappelijk zijn ge worden. De hangende geschillen kon men door de wederzijdsche toegevendheid als uit den weg geruimd beschouwen. Londen, 20 Juni. De hertog van Aumale is weder in Engeland. die aardsch en vergankelijk zijn, macht hebben over de liefde, die eeuwig is, en bestaat er iets dat haar glans kan verdooven?" De moeder schudde langzaam het hoofd dat voor den tijd vergrijsd was; „de schuld" zeide zij zacht eu treurig. „Moeder, moeder," riep het schoone meisje, terwijl zij verschrikt opsprong, „zeg dat niet, de liefde zondigt niet aan het hart waaraan zij zich overgeeft, zij maakt ons beter, zij brengt ons tot God, want zij komt immers van hem." Een onweerstaanbaar gevoel, dat hij niet lan ger de verborgen getuige van dit gesprek mocht blijven, deed Felix binnentreden. „Gij hebt geweend, Victorine?" vroeg hij, terwijl hij hare handen greep, die zij van vreugde blo zende hem toestak en zag haar uitvorschend in de schooue oogen, die nog de sporen der tranen vertoonden. „Niet van droefheid," verzekerde zij, „zoete en weemoedige herinneringen mijner moeder deden mij met haar weenen, en dan ook eene groote blijdschap die mij onverwacht ten deel viel. Ik heb zoo even voor het eerst het beeld van mijn' vader gezien, die slechts uit de verhalen mijner moeder in mijne verbeelding leefde en ik kan u niet beschrijven Felix, welk een wonderbaar gevoel of het is als men plotseling de beeltenis van iemand ziet die men bemind eu geëerd heeft zonder hem te kennen." „Waarom bleef hij dan zoo lang voor u ver borgen?" vroeg Felix, als gij er toch behoefte aan had." „Wel, mama had het voor jaren reeds verloren het portret zat in een armband die mijn vader in den nood verkocht en nu na twintig jaar, is hij onder de wonderlijkste omstandigheden weder voor den dag gekomen." Felix schrok, hij strekte de hand na het por tret uit dat mevrouw Baum hem gaf. „Victorine," riep hij toen en drukte den blanken arm van het meisje zoo hevig, dat zij een kreet van smart niet kon onderdrukken, „is het dan mogelijk, was die man uw vader?" „Ja, ja" antwoordde zij ontsteld, „maar wat is er dan, Felix, dat gij zoo heftig zijt? Het is immers een schoon, een vriendelijk gelaat." „Uw vader was immers geen soldaat," riep hij ontroerd „en toch, toch is het hetzelfde portret, dat mij heden voor de tweede maal onder de oogen komt, het beeld van dien ongelukkigen man." „Die mijn echtgenoot was," viel mevrouw Baum hem met bevende stem in de rede. „Maar hebt gij hem dan gekend, toen hij zoo jong en fier was evenals deze beeldnis, kent gij zijn leven, dat gij hem ongelukkig noemt WordI vervolgd.) De Post beweert, dat Thiers de wapenschou wing afgekommandeerd heeft, omdat de troepen „leve de keizer 1" zouden geroepen hebben. Persigny is nog altijd hier. Promotiën. Groningen, 17 Juni. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer O. Van Echten tot Holthe (ge boren te Assen) na verdediging van Stellingen. B e o htzaken, In de Correctioneele zitting der rechtbonk te Leiden voor Dinsdag 20 Juni zijn veroordeeld. F. H. te Bazel, wegens diefstal tot eene cell, gev. van 1 j. P. v. D. te Hazerswoude, wegens mishandeling, tot eene geldboete vau S ofsubsid. gev. van 3d. G. v. H. te Oudshoorn wegens mishandeling en rebellie, tot eene cell. gev. van 6 w., eene geldb. van 8 of tot eene cell. gev. van 1 d. Gemeenteraad. Wij laten weder eenige bijzonderheden vol gen uit het verslag dezer gemeente over het jaar 1870. HOOFDSTUK IX. 1. scholen voor lager onderwijs. Het getal der openbare en bijzondere scholen verminderde met éene bijzondere school, die door het overlijden der hoofdonderwijzeres werd op geheven. Openbare scholen: uitsluitend voor gewoon lager onderwijs 4 bovendien voor een of meer vakken van meer uitgebreid lager onderwijs4 te zamen 3 Bijzonder scholen uitsluitend voor gewoon lager onderwijs 8 bovendien voor een of meer vakken van meer uitgebreid lager ouderwijs. 13 21 Geheel getal scholen 29 Hel getal onderwijzers is als volgt: Openbare. Bijzondere. Hoofdonderwijzers 6 12 Hulponderwijzers 48 14 Kweekelingen81 6 Hoofdonderwijzeressen 2 4 Hulponderwijzeressen. 16 16 Kweekelingen 16 9 118 ër Het aantal schoolgaande kinderen is weder vermeerderd op de openbare, maar verminderd op de bijzondere scholen. 15 October 1869. 15 October 18 70 Openbare scholen 2342 3102. Bijzondere 1900 1747. Het verschil betreft nu vooral de meisjes. Het aantal der kosteloos onderwezenen op de bijzondere scholen is ook niet onbeduidend afge nomen. Openbare scholen. Bij rondere scholen. In 1869 520 j. 520 m. 436 j. 408 m. 1870 572 563 227 272 De heffing van schoolgeld had daarop invloed. De kosten van het openbaar onderwijs over 1870 hebben bedragen als volgt: a. Jaarwedden eu toelagen. ƒ47728,19 b. Onderhoud van scholen en school- meubelen3724,07 c. Nieuw schoolgebouw11287,41 d. Schoolboeken en school behoeften 5177,89 e. Vuur en licht1474,07 Vergoeding voor gemis van vrije 2100, g. Kosten der Schoolcommissie 200,— te zamen ƒ71691,62 De schoolgelden hebben opgebracht eene som van ƒ21342,14». II. herhaling-, zondag-, werk- en bewaarscholen. De naai- en herhalingschool der Leidsche af- deeling van de Maatschappij tot Nut van't Alge meen telt 50 leerlingen. De Zondagscholen zijn bijzondere instellingen met een godsdienstig doel. Er zijn twee openbare en acht bijzondere be waarscholen, niet 19 onderwijzeressen, 41 helpsters en 1990 leerlingen, waarvan 970 jongens en 1020 meisjes. iii. inrichtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. Voortdurend gunstig en alleszins bevredigend is de toestand der openbare vormschool, die thans telt negen onderwijzers en éen onderwijzeres, en als leerlingen 45 hulponderwijzers, 22 hulponder wijzeressen, 26 jongens- en 25 meisjes-kweeke- lingen. Daarvan behooren 67 tot de openbare scholen dezer gemeente. Bij de examens tot toelating ter verkrijging van acte van bevoegdheid waren de uitkomsten in den regel gunstig. De kosten der vormschool zijn begrepen onder de uitgaven voor het openbaar lager ouderwijs. IV. scholen volgens de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. a. De burger-avondschool van het genootschap Mathesis Scientiaruui Genitrix, voldoet aan de bestemming en de behoeften, bij art. 14 der wet aan de gemeente opgelegd, waarvoor zij een sub sidie van ƒ3300 'sjaars uit de gemeentekas ge niet. Zij telt 6 onderwijzers en 86 leerlingen voor alle afdeelingen, en 126 voor enkele vakken. b. De hoogere burgerschool door de gemeente ge sticht telde 14 onderwijzers en 100 leerlingen. In de maand September werd het admissie-examen afgenomen van 52 die zich aangemeld hadden daarvan werden 38 toegelaten. De nieuwe cursus ving aan met 126 leerlingen. Het Rijk verleent een subsidie van 7000'sjaars. De kosten van het middelbaar onderwijs be dragen met die van het gymnasium te zamen, over 1870 een som van ƒ29405,26. De schoolgelden brachten op ƒ6142,50 van de hoogere burgerschool en ƒ3125 van het gymnasium. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaqe, 20 Juni. Bij Kon. besluit van 17 dezer is aan den heer A. Van Bergen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van ontvanger der directe belastingen, tweede afdeeling te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen; opgeheven de ontvangkantoren voor de directe belastingen voor de 1ste en 2de afdee ling der gemeente Utrecht, zooals die thans be staan; ingesteld een nieuw ontvangkantoor voor de directe belastingen te Utrecht, waaronder die geheele gemeente wordt ingedeeld; benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Utrecht, de heer L. Van Tangnagell de Raad, thans entre- poseur der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3