Zwem- m Badinrichting ADVERTENTIE N. RHYNZIGT. C O ]V c E Ft T Wagemans, onzen soldaten invectieven naar bet hoofd, ne gen zoogenaamd tot mol d'ordro de summiere iiecutiën, die zij zeggen dat thans plaats hebben, e. en durven zelfs te drukken, dat men op het Lg- l joogenblik waarop wij schrijven, te Versailles gevangenen fussileert en op de place Vendöme irouwen vermoordt, na ze onteerd te hebben. Laat ons (zegt het blad) aan deze ellendige las tringen de straf opleggen van ze voor het aan- ezjcht van Europa te doen kennen en brand- lerken wij de lage boosaardigheid van schrijvers, iie een schandelijk loon winnen door het publi ceren van laaghartige invectieven tegen de Re- eering. Het blad citeert een brief, in de Pot! van 12 Juni opgenomen en zegt niet te weten welke persoonlijkheid de onderteekening vertegenwoor digt. Dergelijke artikeien dienen alleen tot voor wendsel voor de laagste daden, die begaan kun nen worden. Brussel, 18 Juni. Hedenavond zijn de troepen de kazernen geconsigneerd en zijn speiale corpsen uit de burgerwacht bijeengeroepen, daar onlusten te vreezen zijn ter gelegengeid van de illuminatiën en andere manfesitatiën ter eere v&n het feest van den Paus. Versailles, 18 Juni. Casimir Périer heeft gis teren in de Nationale Vergadering het rapport ingediend over de leening. Dinsdag zal de ver gadering daarover beraadslagen. Uit eene zekere bron wordt gemeld, dat de uitgifte der leening zal plaats hebben op 26 dezer, zoo de wet wordt aangenomen. Het bericht van de Vérité, dat de verkiezingen tot 10 Juli verdaagd zijn, is ongegrond. Het gerucht dat Victor Lefranc naar Engeland zal gaan om het handelstractaat op te zeggen, is mede valsch. In de Nationale Vergadering heeft de heer Favre geantwoord op hetgeen gisteren door den heer Valon beweerd werd. Hij zeide, dat hij naar Meaux was gegaan, niet om over den vrede te onderhandelen, waartoe hij geen last had ontvan gen, maar om eene bijeenkomst tot stand te brengen. Het was waar, dat Von Bismarck de voorwaar den te kennen gaf waarop de vrede zou kunnen plaats grijpen, maar die aanduiding was vreemd aan het doel van Favre's stap en kon geen aan leiding zijn tot eene openbare discussie. De heer Favre betreurde de onbescheidenheid ran den heer Valon en voegde er bij, dat hij, ris Franschman, toen zou hebben aangenomen (fen vrede, op den grondslag der overgave van Straatsburg, dat zijn bloed edelmoedig stortte voor Frankrijk. Favre verlangde dat een ernstig onder zoek zou worden ingesteld naar de daden van het bewind der Nationale Verdediging; maar eischte, dat die enquête ook de mannen zou be reiken, door wie de volksvertegenwoordiging vóór den oorlog werd bedrogen en die daardoor Frankrijk tot zijn verderf hadden gebracht. Het wetsontwerp, waarbij de uitoefening van het recht van gratie wordt geregeld, werd aan genomen. De voorzitter deelde mede dat de revue wegens het slechte weder was uitgesteld. Beriyn, 17 Juni. Op het Koninklijk kasteel heeft heden een gala-diner van 700 couverts plaats gehad. De Keizer sprak het volgende: „De ge denkdag, waarop aan de nakomelingschap het standbeeld van mijn Koninklijken vader, die zijn volk en leger tot onvergankelijken roem en nooit gekende welvaart voerde, zou worden opgedragen, was bestemd om te midden van den vrede ge vierd te worden. Door de Voorzienigheid was anders besloten. Andermaal werd Pruisen, zoo- vroeger met zijne geallieerden thans met zijne Duitscbe bondgenooten geroepen deu vijand, die ons ten strijde had geslaagd, te bedwingen. Het leger behaalde de eene groote zegepraal na de andere en daarom siert het IJzeren Kruis wederom als toen de borst van de dapperen. In het vader land hebben alle klassen beider kunne met vreugde offers gebracht en zich menschlievend betoond. Het Duitscbe volk en leger staan onovertroffen w de wereld. Daarom wijd ik dezen feestdronk an de gedachtenis van den heldenkoning, met Jank aan volk en leger." De Keizer nam weldra weder het woord en sprak: „Ik wijd dit glas met dankbaarheid aan het welzijn van het vereenigde Duitschland en aan dat van zijne vorslen, zoowel die afwezig als die hier tegenwoordig zijn." Weenen, 18 Juni. Het subcomité van de Hon- gaarsche delegatie bewilligde de verhooging van het geheime fonds als een votum van vertrouwen, daar de delegatie met de vredespolitiek van den Rijks-kanselier, de goede verstandhouding met buitsehland en Italië ingenomen was. Graaf Von Heust verklaarde dat Oostenrijk en Hongarije geen nevengedachten koesterden jegens Duitschland. Ingevolge den wensch van Pruisen zouden niet alle gezanten bij de Zuid-Duitsche hoven worden teruggeroepen. De gezantschapspost te Rome zou met goedkeuring van het Gouvernement van Italië gehandhaafd blijven. De conferentie tot regeling van de Zwarte-Zee- luaestie acht men ophanden te zijn. Sladrid, 18 Juni. De heer Moret, minister van financiën, heeft zijn ontslag genomen. Het gepeupel heeft gisteren de illuminatie hier ter stede, naar aanleiding van het jubileum van den Paus, met geweld belet. Verscheidene balkons zijn door steenworpen getroffen. Bnueel, 18 Juni. Een ontzaglijk groote volks menigte verdringt zich in de straten, ter gelegen heid van het jubileum van den Paus. Verscheideue particuliere woningen, alsmede de kerken, zijn verlicht. Hedenavond hebbeneenigeanti-pauselijke manifestatiën plaats gehadverscheidene personen doorkruisten de straten, onder het zingen van liederen en het inwerpen van glazen in de ver lichte woningen. Vele dragen in het knoopsgat de Italiaansche kleur. Voor de godsdienstige ge stichten en de kerken is een sterke macht van gendarmes en politie bijeen, om ze te beschermen Eenige personen, die een aanval in deu zin had den tegen het gebouw waar de studenten bijeen komen, zijn gevangen genomen. Een speciaal korps der burgerwacht heeft voor dit gebouw post gevat. Ook gisteren hebben eenige manifestatiën plaats gehad, hoewel van weinig belang. Uit verscheidene huizen wappert de Italiaan sche vlag. Londen, 19 Juni. Drie fenians hebben verleden Zaterdag-avond zich door inbraak den toegang verschaft tot het arsenaal der militie te Mollow, nabij Cork, en zich van 150 geweren meester gemaakt. De wachten losten hunne geweren op de boosdoeners, maar het gelukte dezen te ont snappen. Vijf personen zijn gearresteerd als ver dacht met dezen aanslag in verband te staan; veertig geweren zijn teruggevonden. Brosael, 19 Juni. De Etoile bilge meldt het vol gende De speciale korpsen der burgerwacht zijn genoodzaakt geweest om tot handhaving der orde tusschenbeidej te komen en van hunne bajonetten gebruik te maken, ten einde de volksmenigte, waaronder men leden der Internationale meent te hebben opgemerkt, van zich af te houden. Ver scheidene personen zijn gekwetst. Marktberichten. Amstirdak, 19 Juni. Tarwe, onveranderd; W B. Pools 405. Rogge, onveranderd; Petersb. 206; Galatz 211, 212, 218 c. z./k. Bissaralie 225. Leve ring, iets flauwer; Juli 198, 197; Oct. 207, 206. Raapolie, vliegend 46; najaar 43%; Mei 47%. Lijnolie, vliegend 33%; Juli 33%; Aug. 33%; na. jaar 33%. Koolzaad September 82. POLITIEBERICHT. Den 6den Juni jl. heeft zich te Gorkum bijeen winkelier in goud en zilver vervoegd een onbe kend manspersoon, fatsoenlijk en knap van ui terlijk, vragende naar gouden vingerringen, waarvan er twee door hem zijn gekocht, doch in den winkel achtergelaten met de kennis geving die aanstonds met zijne vrouw te zullen afhalen en betalen. Kort na het vertrek van dien onbekende werd van een rekje of stalletje met onderscheiden ringen vermist een effen glad den massief gouden ring met een in zilver gevat- ten juweelen steen van ronden vorm ter waarde ongeveer van ƒ25; en aangezien de winkelier vermoedt dat meergemelde onbekende, die tot dusverre niets meer van zich heeft doen hooren den vermisten ring gestolen heeft, zoo verzoekt de commissaris van policie te Gorkum opsporing van het verdachte en het vermiste voorwerp en bij ontdekking bericht. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verknoping aan den Burg alhier op Zaterdag 17 Juni door deu Not. Mr. J. L. Klaver- wijden. N®. 1. Een huis en erf aan den Ouden SiDgel omtrent de Oostdwarsgracht Wijk V, N®. 413, Sectie B, N®. 768. Kooper J. Franck voor ƒ1800 N®. 2. Een huis en erf aan de Haarlemstraat Wijk VI, N®. 308, Sectie H, N®. 479. Kooper D. Gerritsen qq. voor ƒ1250. N°. 3. Een huis en erf aan de Geeregracht Wijk II, N". 387, Sectie E, N®. 484. Kooper J. J. De Kies voor 336. N®. 4 en 5. Twee huizen en erven in deScha- gensteeg Wijk VI, N®. 665 en 678, Sectie H. N®. 1299 en 1325. Gecombineerd kooper P. Carton voor ƒ620. N\ 6. Een huis en erf aan de Oostzijde van de Waardgrachl Wijk VIII, N®. 418, Sectie E, N°. 382. Kooper J. De Zwijger voor ƒ320. Gemeenteraad. Wij gaau voort aan het verslag dezer gemeente over 1870, de volgende bijzonderheden te ontleeneu. HOOFDSTUK VI, toestanden welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid. 1®. Voor de openbare reinheid van straten en wateren zijn bij de Algemeene Politieverordening steeds doeltreffende voorschriften gegeven, die streng worden gehandhaafd. Desniettemin is het voor de volksgezondheid een hoofdvereischte, dat de waterverversching en de afvoer van vuil uit goten, riolen, privaten en urinoirs verbeterd wordt. De toestand daarvan heeft in de laatste jaren, vooral algemeene belangstelling getrokken, waar aan te danken is eene uit den boezem der burgerij gestichte en ijverig werkzame Vereeniging ter be vordering der volksgezondheid, die zich belast met de gewichtige taak van een plaatselijk weten schappelijk, zoowel als geneeskundig onderzoek naar den toestand der bewoonde huizen, der voe dingsmiddelen en van het drinkwater, welke Ver eeniging zich ten opzichte der middelen van ver betering steeds in betrekking stelt tot het Gemeen tebestuur en waar het noodig is ook de hand reikt, waar behalve raad ook medewerking en bijstand wordt vereischt. 2®. Tot verbetering van dien toestand heeft de Gemeenteraad den 2Ssten April 1870 een gewichtig besluit genomen, de strekking hebbende: a. om behalve door het Nortonsche pijpstelsel dat op verschillende plaatsen binnen de gemeente is beproefd en in sommige gevallen met vrucht werd toegepast, ook door den aanvoer van duin water, na gemaakte overeenkomst met de Am- sterdamsche Duinwatermaatschappij, in de be hoefte aan zuiver drinkwater te voorzien; b. om bij wijze van proefneming het LiernuTsche rioolstelsel toe te passen bij het dempen der Binnen vestgracht loopende langs den Vestwal, van de Zijdgracht tot de gedempte Koepoortsgracbt. Voorts wordt streng de hand gehouden aan de voorschriften betreffende het houden en mesten van varkens, het gebruik van slachtplaatsen en het opruimen van mest-, asch- en vuilnisverza- meÜDgen; terwijl ook voor luchtverversching in bestaande of nieuwe gebouwde scholen de meest doeltreffende middelen worden aangebracht. Het dempen van kanalen, grachten en slooten binnen en buiten den kom der gemeente heeft reeds op een uitgebreiden voet plaats gehad en zal wel op uitgebreider schaal nog geschieden, ais na den aanleg van riolen tot afvoer van vuil, de proefneming, waartoe besloten is, aan de ver wachting beantwoordt. HOOFDSTUK VII. A. nationale militie. Aandeel der gemeente in de loting 116 Ingeschrevenen iu de gemeente, waarnaar het aandeel is berekend346 Ingelijfd bij de landmilitie115 zeemilitie1 B. schutterij. Werkelijke sterkte der schutterij in de ge meente 6 Actief626 Reserve482 Te zamen 1108 Actieve sterkte der schutterij, bij de wet gevorderd734 Sterkte van den eersten ban der schutterij. Actief293 Reserve253 Te zamen 546 De oorlogsgebeurtenissen in de maand Juli aangevangen, hebben ten gevolge gehad de bui tengewone wapenoefeningen van den eersten ban der schutterij, terwijl gedurende een maand door de dienstdoende schutterij de wacht aan het huis van de militaire detentie is bezet. Bij die gele genheid is gebleken, dat de toestand der schutterij niets te wenschen overlaat en dat de wettelijke voorschriften behoorlijk worden in acht genomen. De Hooge Regeering heeft daarover hare tevre denheid aan den heer Commandant doen blijken, terwijl vooral is aan den dag gekomen, dat het aantal nalatige schutterplichtigen van geringe beteekenis was. De Scherpschuttersvereenigingen zijn ook in stand gebleven. Het ledental der Leidsche Scherp- 8chuttersvereeniging bleef ongeveer op dezelfde hoogte, hoewel met veel afwisseling. Dat der Leidsche Studenten vereeniging lot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel Pro Patria, bedraagt ruim 70. De oefeningen van beide vereenigingen leden door de tijdelijke onbruikbaarheid van de schietbaan, maar zulks verhinderde niet, dat zij werden voortgezet onder de leiding van bekwame instructeurs. Bij het uitbreken van den oorlog bleek van de bereidwilligheid der leden om, als de nood des vaderlands zulks eischte, zich te voegen bij het leger. HOOFDSTUK VIII. kerkelijke zaken. Het getal kerkgemeenten en dat der dienst doende leeraren of geestelijken van elk kerk genootschap is niet veranderd. Ten aanzien der bestaande vereenigingen met een godsdienstig doel werkzaam, kan het volgende worden medegedeeld als: 1®. de Leidsche afdeeling van het Nederlandse!) Zendelinggenootschap telt 92 leden en 55 be gunstigers. 2 de afdeeling der Nederlandsche Zending vereniging heeft 174 leden. 3». het Hulp-Zendelinggenootschap werd door het aanzienlijk aanlal van p. in. 1200 leden we der in staat gesteld, om de ondersteuning der in- en uitwendige zending te bevorderen door on dersteuning van een zendeling in Suriname, van opleiding van kweekelingen voor de zending en van andere Zending-vereenigingen in en buiten Nederland gevestigd. 4». De afdeeling der Nederlandsche Gustaaf- Adolf-Vereeuiging |telt 417 leden, die over het laatste jaar ƒ273,04 hebben bijgedragen, behalve een gift van ƒ50 voor Elten. 5o. die der Evangelische Maatschappij tot be vordering van waarheid en godzaligheid onder de Katholieken, telt 35 leden en 15 begunstigers, wier contributiën strekken tot stijving der alge meene kas, die bestemd is lot bevordering van het doel der maatschappij 6o, eene Commissie voor de belangen der Wal denzen is bel ast met het opwekken der belang stelling in die zaak, met welk doel 32 contribu- eerende leden zich hebben vereeuigd; 7o. de Vereeniging ter bevordering van christe lijke belangen hield wekelijks openbare bijbel lezingen, terwijl 17 godsdienstige vereenigingen overigens van de zalen gebruik maken. Het aantal contribueerende leden bedraagt 145. Van het renteloos voorschol werd ƒ300 afgelost; 8°, de Leidsche afdeeling van liet Nederlandsch Bijblegenootschap telt 87 leden en 47 begunstigers. Hare bijbellezingen worden gemiddeld uoorde Helft personen minder bezocht dan het vorige jaar. Door hare zorg en bemoeiiugeu werden 210 bijbels, 164 oude testamenten en 242 nieuwe testamenten verspreid, waarvan 200 bijbels bij de huwelijksinzegening De Zondagschool ter onderwijzing in het lezen van den Bijbel vierde haar 50jarig bestaan; dat onderwijs wordt ge geven Zondags 's morgens aan 150 jonge lieden van 1216 jaren en 's avonds aan 40 a 50 be jaarden. Tot kerkelijke doeleinden werd dit jaar door mej. Eva Rodbard, weduwe van Jacobus De Pec ker, aan de gemeente commissie van het Neder- duitsch Hervormd kerkgenootschap vermaakt een Certificaat Nationale Werkelijke tichuid rentende 2% pCt. groot ƒ1000, tot welks aanvaarding bij Koninklijk besluit van 18 September no. 1 mach tiging weid verleend. I .AATSTE BERICHTEN. [Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 19 Juni. De Ko lonel Engelvaart, Minister van Oorlog is tot Generaal-Majoor benoemd. 's-Gravenhage, 19 Juni. Door den Minister van Oorlog is aan de lotelingen der lichting van 1868 die daartoe aanzoek mochten doen de toestem ming verleend tot het aangaan van een huwelijk. Bij Koninklijk besluit van 6 Juni zijn be noemd: tot directeur jvan het postkantoor te 01- denzaal, de beer J. L. Van Nieuwkuijk, thans commies der posterijen van de tweede klasse tot commies der posterijen van de tweede klasse, de heer P. J. Van Werkhoven, thans commies van de Sde klasse; van de derde klasse, de hee- ren P. Keg Cz. en W. H. Van Rijssen, thans surnumerair der posterijen. H.H. K.K. H.H. de prinsen van Oranje, Alexander eo Hendrik zijn gisterenmiddag ten half 3 uren met het Rijnspoor, van het Loo in de residentie teruggekeerd. H. M. de Koningin wordt den 23sten dezer alhier terugverwacht. Voor het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland hebben heden de gevorderde eeden afge legd: 1». de heer Mr. W. J. Karsten, als rechter in de arroudissements-reebtbank te Brielle; en 2°. de heer Mr. A. J. Wijnstroom als rechter- plaatsvervanger bij de arrond.-rechtbank te Leiden. Aan het Hotel Paulei is afgestapt Mr. John Walsham, legatie-secretaris van H. M. de Koningin van Groot-Brittannie; aan het hotel Hotel del'Europe de vice-admiraal J. Andreae, en aan het Hotel de Oude Doelen Vorst Lichtenstein, van Ween en met zijn adjudant, beide laatsten zijn heden wederom vertrokken. Harderwijk, 19 Juni. De 2de luits. van het O.-I. leger J. G. Smits, gedetacheerd bij het 4de, en J. G. H. Van der Dussen, gedetacheerd bij het 8ste reg. infanterie, zullen in den loop der vol gende maand per scheepsgelegenheid naar Java vertrekkeu. HDWEHJKEH, GEBOORTEN LM SIERfGEVALLtür Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 18den Juni. F. C. Van Bijlevelt wedr. 52 j. en G. Van Weizen jd. 30. j. j. Korbee wedr. 47 j. en a. M. Moonen wed. 31 j. H. Brummelkamp jm. 23 j. en C. J. üenie jd. 19 j. a. Kersien jm. 23 j. en K. M. Molenaar jd. 21 j. C. Selier wedr. 52 j. en J. m. Krnit wed. 55 j. P. Riebeek wedr. 48 j. en L. Van Dissel jd. 86 j. H. Van der Meer jm. 22 j. en W. Staflea jd. 24 jd. j. Bey jm. 27 j. en M. Scbipper jd. 29 j. j. Bekooij jm. 29 j. en S. a. Kleijn jd. 21 j. -. H. Flaman jm. 41 j. en G. Van den Berg wed. 43 j. M. j. Blom jm. 22 j. en R. De Vriea jd. 26 j. a. G. Dreohsler jm. 31 j. en M. S. B. Muller jd. 23 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. aaui. oam. uam. arend «rond: 6 a. 8 u. 12 Q. 4 a. 6 u. 8 n. 10 n. Zaterd. 72" 65® 60" Zondag 58- 62' 72" 74" 73° 67® 62 Maand. 59° 61* 64® 64® Wind: Zondag-avond 10 uren Z. O. Maandag-middag 4 u. W, DINSDAG SO JUNI 's avonds te halfaclit uur, voor Leden met Dames en Introductie tegen betaling van 0.49, DOOR HET MUZIEKKORPS DER LEIDSCHE SCHUTTERIJ, kapelmeester de heer De Ondernemer, e. j. c. kbajlek, K De Bassins worden na 4 uur geslopen, RAPENBURG, WIJK I, N®. 517. GENUA-0LIE, (Witte) in flacons extra superfine per flench t ii kan fle.sch kan van Heehkkns Schaepman te Zwolle perflescli ƒ0.15, ƒ0.12, LIMONADE-SIROOP, Citroen en Frambozen) p. fl. FRANSCHE BRANDEWIJN INLANDSCHE BRANDEWIJN JENEVER H. 4 ZNp. 11. 0.70, BESSENSAPfl TAFEL-OLIE, WIJN-AZIJN 0.75.. „0.80. „1.00. „0.75. „0.90. „0.10. „1.00. „0.90 „0.70. 0.65 0.25

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3