ALEXIS DE TOCQUEVILLE. Dinsdag 20 Juni. A0. 1871. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". Sen woord PRIJ8 DEZER COURANT. Voor Leiden per 3< maanden.3.00. Franco per poit...j.3.85. Afsonderlyke Nommersj0.05. L)ez« Courant wordt dag«Lijk*, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DKH ADVKBTBNTIBN. Veor iedenen regelj 0.15. Grootere lettert naar de plaatsruimte die zij betlaan. Lelden, 19 Juni. Gewis zal het aanzienlijk ledental van het aangenaam verpozingsoord Rijnzicht, zich herin neren dat de directeur, de heer Cramer, ter op luistering der opening een concert had aange- koudigd. Door het ruwe weder gingen eenige schoone zomerweken te loor, en kon de onder nemer aan zijn loffelijk voornemen geen gevolg geven. Thans nu men op het weder min of meer slaat kan maken, is dit uitgesteld concert op Dinsdag a. s. bepaald. Het muziekkorps van de d.d. schutterij, ouder directie vau den heer Muller, zal zich daarop doeu hooren en wij twijfelen niet of een talrijk zal opkomen om de genoegens vau een avond te komen sluiten, die bij gunstig weder hoogst genotvol belooft te zijn. Hedenmiddag had op het Raadhuis alhier de aanbesteding plaats van het verbetereu der ven tilatie in de schoolgebouwen op de Oudevest en aan de Pieterskerk, benevens eenig werk in het schoollokaal op het Plantsoen. Minste in schrijver was den heer N. D. Smits, timmerman en aannemer alhier, voor ƒ1194. In de maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden. W. C. v. Meerten te Berlin; P. L. Muller te Weintar. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 18 personen, als hersteld opgegeven 5, overleden 6, zoodat in behandeling blijven 134. Naar wij vernemen zou de heer Mr. C. Fock, n de districten Amsterdam en Haarlem tot lid iter Tweede Kamer verkozen/ voor eerstgenoemd district geopteerd, hebben. Dagblad. Men deelt aan de-ArnA. Gt. uit's-Hage mede, dat bij de Provinciale Staten van Zuid-Holland als voornaamste caodidaat voor de vacature in de Eerste Kamer, door het te nemen ontslag van den heer Philipse, in aanmerking zal komen de heer De Raadt, burgemeester van Dordrecht en oud-lid der Tweede Kamer. lu het hoofdkiesdistrict Middelburg is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zeeland Mr. G. A. Fokker, met 373 van de 642 uitgebrachte stemmen. Op den heer De Jonge van Elleuieet vereenigden zich 141 stemmen, Betreffende de geheimzinnige candidatuur van den heer Alberdingk Thijm in het kiesdistrict Amersfoort heeft ae Amersfoortsche, Courant het vol gende medegedeeld: Terwijl alle personen, die tot en met 5 stemmen hebben bekomen, openlijk in vele couranten als candidaten waren geproclameerd, is de naam van hem, die 446 stemmen verkreeg, in geene courant, zelfs niet in de Tijd, als candidaat genoemd en evenmin werd deze naam openlijk uitgeiproken. Dinsdag, stemmingsdag, ontving echter de redactie van de Amersf, Courant van hooggeachte zijde uit: een ander deel van dit kiesdistrict de volgende mededeeling .- De Roonsche Curie sleH, op raad van ALBERDINGK THIJM, tot candidaat voor de Tweede Kamer. De redactie liet deze mededeeling aan ouder-i scheiden Roomsche kiezers te Amersfoort lezen en deze verklaarden niets van deze candidatuur te weten, en du de uitslag voor dien candidaat den duisternis bekend is, blijven Roomsche kiezers ver klaren, dat zij er niets van. wisten en zij op; baron van Hardenbroek hebben gestemd. Het kiesdistrict telt 2833 kiezers, waarvan: approximatief 700 a 800 den Roomschen godsdienst! belijdende. Worden daarvan afgetrokken ruim 100 R. kiezers der gemeente Amersfoort (die 386, kiezers van ale gezindten telt) en vervolgens afge trokken zij die op reis, ongesteld, enz. zijn, dan is die vereeniging van 446 stemmen op een can didaat in het duister gesteld, een voorbeeld van groote. eensgezindheid- De Tijd verklaart heden, dat hij even verbaasd: was als de Amersfoortsche Courant met mogelijkheid: zijn kon, toen hij het telegram ontviDg, dat meldde,: dat de heer Alberdingk Thijm in het district Amersfoort 446 stemmen had verkregen; en dat de Tijd, evenmin als de heer Alberdingk zelf, vóór den verkiezingsdag, wist, dat hij aldaar can didaat was gesteld. Naar men verzekert, zou Mr. J. W. H. Swel-i 'lengrebel als officier van justitie te Rotterdam zijn eervol ontslag hebben aangevraagd. R. Ct.) In de Vergadering van Maandag 12 Juni van de Koninklijke Academie van Wetenschappen) afdeeling letterkunde, waren tegenwoordig da heeren C. W. Opzoomer, voorzitter, W. G. Brill) H. J. Koenen, B. H. C. K. Van der Wijck, A. Kuenen, J. H. Scholten, J. P. Six, M. J. De Goeje, S. A. Naber, G. Mees Az., Th. Borret, W. Moll, C. Leemans, J. C. G. Boot, de corres pondent B. F. Matthes. en de secretaris der afd. natuurkunde C. J. Matthes. De heer Veth heeeft bericht gezonden, dat hijj door ambtsbezigheden verhinderd wordt de ver gadering bij te wonen. Wordt gelezen een brief van het bestuur van het Zeeuwsche genootschap betreffende het Ne- halennia-altaar. Aangenomen voor kennisgeving.; Een brief van den heer M. J. Levison te Nij megen over de beteekenis van zakah zal aan den heer Veth, en een overdruk uit den Java-bodè van 20 April 11., ingezouden door een correspon dent der afdeeling A. B. Cohen Stuart, aan de» vroegere commissie over de Kawi-oorkonde wor den medegedeeld. Vervolgens spreekt de heer B. F. Matthes over de' Bissoe's, eene soort van priesters en priesteressen: der Boeginezen op Zuid-Celebes. Na eene beschrijving der wijding van een in lander tot bissoe, en eene door gekleurde teeke- ningen opgehelderde beschrijving der door hen gebruikte gereedschappen, geeft de spreker volgens autop^e eene beschrijving van twee feesten, waarbij de bissoe's eene hoofdrol spelen, Damelij k dat, wat dient tot vervulling eener gelofte, en dat, wat gegeven wordt ter opsporing van iemands rewita of beschermgeest. De beschrijving van het huldigingfeest van een vorst van Löewoe, die den spreker door eene Loewoesche prinses schrifte lijk werd medegedeeld, besluit de bijdrage. De spreker verklaart zich bereid om zijne bij drage met de ophelderende teekeningen af te staan voor de Verslagen of aan te bieden vopr de Verhan delingen. Het gesprokene geeft aan de heeren Lee mans, Boot, Moll en Koenen aanleiding tot eenige vragen, die door den beer Matthes beantwoord worden- Daar niemand verder het woord verlangt, wordt de vergadering daarna gesloten. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge der ont vangen gunstige berichten omtrent den gezond heidstoestand in het noorden van Rusland, de toepassing van quarantaine-maatregelen wordt ingetrokken en buiten werking gesteld voor die schepen welke na den 25sten Mei j.l. eene der noordelijke Russische havens hebben verlaten. De quarantaine-voorschriften voor de schepen, komende uit havens van de Zwarte Zee en hare zeeboezems, blijven vooreerst gehandhaafd. Zijner Majesteits fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer onder bevel van den kapi tein ter zee R. L. De Haes, is volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, den 15den dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De luitenants ter zee der 2de klasse C. A. Le Bron de Vexela, W. J. H. De Kanter en B. T. W. Van Hasselt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indie en van daar de beide eerst genoemde den 12den de laatstgenoemde den lOden dezer in Nederland teruggekeerd, worden met| die datums op nou-activiteit gesteld. Bij beschikking van den Minister van Staat en van Biniienlandsche Zaken van 28 Mei jl. en heden is, ten gevolge van het bij Koninklijk be sluit van 19 Mei 1871 verleend eervol ontslag aan den spoorweg-opziener B. Sleyster en de benoe ming van A. J. Stal tot spoorweg-opziener bij Koninklijk besluit vaq 13 Juni jl., eerstgenoemde ontheven van het dagelijksch toezicht op den dienst van den Staatsspoorweg van Moerdijk naar Eind hoven en van den spoorweg van Tilburg naar de Belgische grenzen in de richting van Turnhout, en dat toezicht opgedragen aan den spoorweg opziener A. J. Stal, ter standplaats Breda. Z. M. heeft aan A. Bolier, schippersknecht te St. Anneland, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens het aldaar met levens gevaar redden van twee peisonen uit het water op 31 Mei jl., toegekend de bronzen medalje, in gesteld bij besluit van 22 September 1854, n°. 64, alsmede esD loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan Mr. T. C. P. graaf Van Bij- landt, raad van legatie te Berlijn, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 2de kl. der orde van de IJzereo Kroon, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft aan Mr. D. Everwijn, raad van legatie te Versailles, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. beeft goedgevonden den kapit. H. A. Woortman Spandaw, van het reg.. rijdende art., op het daartoe door hem gedaan verzoqk, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. BINNENLAND. Amshrdam, 17 Juni. Het nieuwe museum van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Arlis Magistra, in de nabijheid van het bibliotheek gebouw, is thans voor de bezoekers der inrich ting opengesteld en bevat een deel der lagere dierklassen, alsde Kreeftdieren (Crustacea) waar onder Krabben (Canri) en Kreeften (Astaci); de Plantdieren (Zoophyta) waaronder de Stekel plantdieren (Echinozoa), Zeesterren (Asteriae), Zeeëgels (Echini); verder de Polypen (Polypi) en Kwallen (Medusae) en eindelijk de Sponzen (Spongiae). Wassenaae, 17 Juni. HedeD in den vroegen morgen werd alhier het lijk van een welgekleed manspersoon in een sloot langs den weg naar Wassenaar gevonden, zijnde zekere hier goed bekende heer D. woonachtig te 's-Gravenhage, welke den avond van te voren het dorp was uitgegaan, io een staat welke vele op eene ellen dige wijze het leven heeft doen verliezen. De ongelukkige was gehuwd en laat eene weduwe met vier kinderen achter. 's-Gratehhagi, 18 Juni. Z. K. H. Prins Frede- rik en H. K. H. Prinses Maria zijn gisterenavond per Rijnspoor van het Loo op H.D. buitenverblijf het Huis de Pauw teruggekeerd. Gisterenavond had in het 's-Gravenhaagsche Bosch vanwege het gemeentebestuur de aange kondigde groote illuminatie plaats. Het geheele Bosch, van de middenbrug af tot het Huis ten Bosch was verlicht, hier met sterren, daar met naam cijfers, ginds met guirlandes enz. Langs al de vijvers was licht aangebracht, dat het heerlijkste effeet in het water maakte. Eene verlichte ster en bol schitterde in het midden van den Grooten Vijver en bracht ook eene goede werking voort, vooral wanneer dat kolossale stuk in de verte beschouwd werd. Niet minder blonk uit de ver lichte muziektempel, geplaatst op de brug tus- schen de twee groote vijvers. De societeitstent was door eerepoorten, zuilen en guirlandes smaak vol geïllumineerd. Tot laat in den nacht bevond zich eene groote menigte in het Bosch. Overal heerschte de grootste levendigheid. De uitvoering van verschillende stukkeu door de muziekkorpsen VAN {Slot.) Vroegere eeuwen waren er getuige van, dat lage en hebzuchtige zielen de slavernij ophemelden, terwijl onafhankelijke geesten eD moedige harten voor de menschelijke vrijheid streden; maar in onze dagen ontmoet men mannen van nature edel en fier, wier denkbeelden met hunne nei gingen in bepaalde tegenspraak zijn, en die de slaafschheid en laagheid prijzen, welke zij voor zich zelve nooit gekend hebben, anderen daar entegen, die over de vrijheid spreken alsof zij van hare heiligheid en grootheid doordrongen waren, en die met geweld ten gunste der meusch- heid rechten vorderen, welke zij altijd miskend hebben. Ik zie deugdzame en vreedzame mannen on der ons, wier reine zeden en rustige gewoonten,, wier onafhankelijkheid en verlichting heD als: van zelf aan het hoofd der bevolking plaatsen. Vervuld met oprechte liefde voor het vaderland,, zijn zij bereid er deze offers voor te brengen:en. toch vindt de vooruitgang dikwijls vijanden in hen, zij verwarren deszelfs misbruiken met zijne weldaden, en in hunnen geest is het denkbeeld! van het nieuwe onafscheidelijk met dat van 'tl kwade verbonden. Met hen zie ik anderen, die onder de leuze, van vooruitgang, zich beijveren om de menschen geheel materieel te maken; zij willen het nut tige vinden zonder zich te bekommeren om het goede, de wetenschap ver van het geloof, en de welvaart zonder deugd: dezulken noemen zich de voorvechters der moderne beschaving, en on- .beschaamd stellen zij zich op den voorgrond, eene plaats overweldigende, die zij onwaardig zijn. Waar zijn wij dan aan toe? Godsdienstige menschen bestrijden de vrijheid,; en vrienden der vrijheid randen den godsdienst, aan; edele geesten roemen de slavernij en lage, kruipende zielen verheerlijken de onafhankelijk heid; eerlijke en verlichte burgers zijn vijanden, van allen vooruitgang, terwijl zedelooze men schen zonder vaderlandsliefde zich als dp apo stelen van beschaving en verlichting opwerpen. Zijn alle eeuwen geweest zoo als de onze? Heeft de mensch altijd zoo als nu eene wereld, onder de oogen gehad, waar niets in elkander grijpt, waar de deugd zonder genie en het genie zonder eer is, waar de liefde tot orde samenvalt met de neigingen van den tiran, en de heilige eer dienst der vrijheid inet de verachting der wetten waar het geweten nog slechts een twijfelachtig licht werpt op de menschelijke daden; waar niets meer verboden schijnt of geoorloofd, eer vol of schandelijk, waar of valsch Moet ik denken, dat de schepper den mensch het aanzijn gaf om hem zonder einde te laten worstelen te midden der geestelijke ellende, die, ons omringt? ik kan het niet gelooven: God be reidt aan de Europeesche samenleving een duur zamer rustiger toekomst; ik ken zijne plannen niet, maar zonder ze te doorgronden zal ik toch niet ophouden er aan aan te gelooven, en liever wil ik twijfelen aan mijne inzichten dan aan zijne rechtvaardigheid. Er is een land in de wereld, waar de groote maatschappelijke omwenteling, waarover ik spreek, har,e natuurlijke grenzen bijna schijnt te hebben bereikt; zij is er op eene eenvoudige, gemakkelijke wijze tot stand gekomen, of liever moet men zeggen, dat dit land de resultaten der democratische omwenteling ziet, zonder de om wenteling zelve te hebben doorleefd. De landverhuizers, die zich in het begin der zeven tiende eeuw in Amerika kwamen vestigen, maak ten om zoo te spreken hel democratische begin sel los van de instellingen tegeu welke zij in de verouderste Europeesche maatschappijen strijd voerden, en plantten dat beginsel over op de kus ten der nieuwe wereld. Daar kon het in vrijheid opwassen, en iiand aan hand voortgaande met de zeden, zich rustig ontwikkelen in de wetten. Het schijnt mij aan geen twijfel onderhevig, dat wij eens tot bijna geheele gelijkheid der standen zullen komen, zooals de Amerikanen. Ik besluit daaruit niet, dat wij geroepen zijD om uit een zelfden maatschappelijken toestand de zelfde staatkundige gevolgtrekkingen te maken als de Amerikanen; ik hen er ver vau af te ge looven, dat zij den eenigen regeringsvorm gevon den hebben, die met de volkssoevereiniteit be staanbaar is. De voorbrengende oorzaak van wet ten en zeden is echter in heide landen dezelfde, en dit maakt het voor ons van groot belang om te weten, wat zij ip ieder van dezelve heeft te weeg gebracht. Hier breken wij de vertaling van Tocquevilles

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1