waarin de frischheid en de kracht van denken en gevoelen licht afnemen, mij in een kring van jongelieden mag bewegen, die door hun jeugd, opgewekt en leven bij mij bewaren. De professoren brachten bij monde van den praeses der orde, dr. J. P. N. Land, den jubilaris hunne gelukwenschen; namens het Amsterdamsch studentenkorps sprak de heer S. Lulofs. Onder verdere bewijzen van deelneming muntten vooral uit een prachtig boekwerk: „Les chefs d'oeuvre de la peinture Italienne, par Paul Mantz," door de hoogleerareu der senunariën hunnen ambtge noot aangeboden, en een niet minder belangrijk werk over de zeden, gewoonten en kunst der middeleeuwen een geschenk van eenige vrienden. Des avouds hield een réunie ten huize van den hoogleeraar, tal van vrienden en leerlingen alleraangenaamst bijeen. 's-Gravenhagr, 14 Juni. Aanstaande Vrijdag den 16deu Juni. Piusdag, zal er in de H. There- siakerk te lb uren, eene Solemnele Hoogdienst worden gecelebreerd door Zijne Excell. den Hoog- waardigster Deere Internuntius van den H. Stoel bij het Hof der Nederlanden, Monseigneur Bianchi, en 's avouds door dienzelfden hoogen Prelaat een plechtig Dauklof worden gehouden in de kerk van den H. Antonius, aan den Boschkant. Overigens zijn de katholieke geloovigen door het Episcopaat vurig uitgenoodigd tot het devoot comuiuuiceren en het bijwonen der heilige kerk diensten gedurende de vijf dagen van 's Pausen zilveren jubel, te weten van al Vrijdag den 16den tot en met Woensdag den Sisten dezer (den kroouiugsdag) in alle katholieken kerken, geheel Nederland door. Op Maandag, den 19den Juni, 's avonds te 8 uren zal er 111 het groot Vincentius-locaal (West einde, 99) alhier een Pius-concert plaats hebben, ten voordeele der Roomsch-kathoiieke weezen, verpleegden in de gestichten en armenscholen, binnen de residentie, waarbij zich keur van zan- feresseti en zaugers zal doen hooren, en Zijne Ixcell. de Internuntius, benevens de ZeerEerw.- Heeren R. K. Geestelijken der stad, als ook de leden vun gewestelijk's-Gravenhaagscbe Pius-Co- mité tegenwoordig zullen zijn. De vruchten dei- opbrengst van dit weldadigheidsconcert zullen worden besteed in een onthaal der schoolkinderen, op aanstaanden Woensdag, 21 Juni, en van de verpleegden in de Godshuizen op Zondag, den 25steu Juni daaraanvolgende. Terwijl de deputatie der Nederlaudsche katholieken, den 16den dezer, Zijne Heiligheid te Rome het adres der geloovigen, met hun heldeoffer 170duizen gulden in plech tige audiëntie overhandigt, zal onze katholieke bevolking alom door het uitsteken van vlaggen en andere gepaste vreugdelietooniug den gedenk- waardigeu en zonderling merkvvaardigeu Jubeldag van haren Opperherder vieren; zoo als die, sinds ongeveer negentien eeuwen, te weten sedert den H. Apostel Petrus, niet meer is gevierd. Hier ter stede is bij de koninklijke Nederlandsche steen- drukaenj, in het licht gekomen een allervoor treffelijkst poriret van Pius IX, op groote schaal en sprekend van gelijkenis, benevens bij de boek handelaren Heeussen en Zoon een Feestkrans van Negentien Eeuwen en Negentien Pausen, zijnde eene keurige gravure, aan hetzelfde etablisemeut be werkt, naar negentien fijne steenen uit het Ko ninklijk Munt- en Penningkabinet, in het Voorhout, zijnde eene reeks van negentien Ballingen van den H. Stoel, in negentieu eeuwen, te begiunen inet den apostel Petrus en eindigende met den vor^te- lijken Baiting van Gaè'la, Graaf Giovanni, Masiaï Fernettie, den thans onder den naam van Pius den IXden, regeerende Paus. Bij die allerbelang rijkste reeks van historische portretten zijn even zooveel Bijschriften geleverd door de poëtische geschiedden van den heer Dr. Wap. De op brengst der laatst bedoelde Feestplaat is tot Pieterspenning voor den Heiligen Vader bestemd. Zoools men weet zal op Dinsdag, den 20s:en dezer, te Amsterdam, in het Paleis vau Volksvlijt het groot Pius-cuucert plaats hebben, waarop de Feestcanlale van Verhulst ten gehoore zal worden gebracht. Den volgenden dag is er terzelfde plauise eene groote Katholieke Meeling, waarbij, in tegen woordigheid der HoogEerw. lieeren Aartsbisschop en Bisschoppen van Nederland, alsmede van Zijne Excellentie, iloiiseign. Biauchi, onderscheiden feestredenaars zullen optreden, welke bijeenkomst zul besloten worden met een grootsch feestbanket. Deventer, 12 Juni. Voor een paar maanden is door eene commissie uit den gemeenteraad, in een rapport omtrent de regeling van het meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs, o. a. voorgesteld het subsidie aan de bijzondere alhier bestaande meisjesschool in te trekken en eene openbare meisjesschool op te richten. De commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs en de plaatselijke school commissie hebben daartoe insgelijks geadviseerd, omdat zij in eene openbare school meer waarburg zien voor dergelijk onderwijs dan in eene bijzon dere, en zij ook gemakkelijker zoo is in te richten, dat zij niet alleen op zichzelve een geheel vormt, maar daarenboven de leerlingen iu staat stelt om de lessen van eene school voor middelbaar ouderwijs, zoo deze mocht opgericht worden, met vrucht te kunnen volgen. Ten gevolge van dit rapport en de adviesen dezer commissiën heeft heden de raad, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten, oni iu afwachting van eene nadere regeling van het meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs voor meisjes, met den 15deu Juli 1872 in te trekken liet jaurlijksch subsidie van (9UI) voor de bijzon dere meisjesschool voor de levende talen van mejufvrouw M. C. J. Einthoveu. Oosterbeek, 12 Juni. Naar men zegt heeft een der bedienden van den graaf Van Stirum, op den huize de Lichtenbeek, zich door middel vau valsche sleutels van eene aanzienlijke som mees ter gemaakt en is daarmede een reisje gaan doen. Het is te hopen, dat de policie hare welwillend heid kan beioonen door hem op ziju terugkeer te vergezellen. De som gelds, die de veldwachter alhier heel't medegenomen, is, naar men zegt, reeds door zijne vrouw weder aan den burge meester ter hand gesteld. (4. C.) Leeuwarden, 12 Juni. Eergisteren-avond werd alhier in de zaal van den heer G. B. Deibei eene vergadering gehouden der Provinciale Friescbe werklieden-Vereenigiug, met het doel oin op ge makkelijke wijze in het bezit van een eigen wo ningen te geraken. De deelneming werd openge steld tegen de geringe contributie van 10 cent per week, waarop al dadelijk 65 der aanwezigen zich tot deelneming aanmelden. Zoodra het getal tot 100 is geklommen, zullen de noodige schik kingen worden gemaakt tot uitvoering. De Ver- eenigiug stelt zich voor, binnen 4 jaren reeds 15 woningen gereed te hebben. Deze woningen zul len doelmatig ingericht en aan de deelhebbers voor f 1 per week in huur gegezen worden. Op de vraag van Jhr. Mr. D. O. Engelen, die als belanghebbende de vergadering bijwoonde, op welke wijze zou worden gehandeld, wanneer een deelheober kwam te overlijden of naar elders vertrok, werd door den Voorzitter geantwoord, dat bij overlijden een der kinderen het aandeel op naam zou kunnen laten overschrijven of, zijn er meer kinderen, en wordt door dezen de ver deeling verlangd, de Vereeniging dan bij taxatie van beide kanten het aandeel overnemen en de volle getaxeerde waarde aan de erfgenamen uit betalen zal. Zij, die bij vertrek naar elders huil aandeel wenschen to behouden, zullen hierin niet kunnen worden belet, tenzij zij nalatig blij ven de contributie te voldoen. In het laatste geval zal hun de volle waarde worden uitbetaald, waartegen het aandeel vnn de Vereeniging ver valt. Ook is ieder deelhebber gerechtigd zijn aandeel te verkoopen. Nadat nog door den heer Engelen eenige eenige inlichtingen waren verstrekt omtrent de bouwwijze der arbeiders-woningen te Mühlhausen en door hem het welwillend aan bod was gedaan, de teekeningen dier woningen aan de VereeDiging ter bezichtiging te geven, werd de vergadering tot een nader te bepalen dag verdaagd. Tot naricht diene, dat ook zij, die geeue leden der YVerkliedeu-Vereeuigiug zijn, aan de zaak kun nen deelnemen. XIV GJ-EZOÏV JDEIV. Een stem uit de burgerij. Het H. G. of arme wees- en kinderhuis hier ter stede levert sinds eenige maanden een merk waardig schouwspel op. Om het vreemde er van, moge men onwillekeurig wel eens lachen; maar dit geschiedt toch niet zonder pijnlijke trekken van ergernis en bezorgdheid. Dat arme armen- gesticht! Verbeeldt u een ouderwetsch schip, oor spronkelijk gebouwd door eenige vrome particu lieren en door hen voor kerkelijke gebruik te water gebracht, later gekomen onder de admi nistratie eener gereformeerde reederij, die even wel haar radicaal ontleent van den staat 1 Lan ger tijd heeft het gezeild met twee roereu, of, om het maar met klare woorden te zeggende regentschap bestond uit twee helften, die zich wederzijds elkander opdrongen, tengevolge waar van de regelmatige samenwerking belemmerd werd en de zwakkere partij meer als helpster in sommige dingen geutiliseerd dan wel als mede- regeerende gehonoreerd werd. Geen wonder, dat men menigmaal reden had uit te roepenarm schip I Toen nu vóór eenige maanden, naar aanleiding, van het ontstaan van een drietal vacaturen, we derom het recht van medewerking aan die zwak kere partij werd betwist, nam de raad het kloek besluit de bestaande verordening onveranderd te handhaven en aan de nog overige leden der regentschap gezamenlijk het indienen eener voor dracht vau drie dubbeltallen op te dragen. De pogingen om de noodlottige scheiding tusschen de twee helften der regentschap door de wet te sanctionueeren waren hiermede mislukt. Nu zou meu verwacht hebben, dat spoedig de voordracht ingediend en de vacature vervuld zouden zijo. Maar dit geschiedde niet. Allerlei struikelblokken, werden in den weg geworpen. De regentschap zelve scheen hare geproclameerde éenheid niet te willen of niet te kunnen verdragen. Het ranke huikje dobberde steeds op de woelende golven. De kapitein scheen de kluts kwijt. Hij drong, tot verbittering toe, een paar oudgedienden, die, reeds sedert maanden hun ontslag gevraagd had den, ten minste nog als figuranten op hun post te blijven totdat ten lange leste het zwakkere maar kloeke deel der regentschap zijne kracht inspande om langs den wettigen weg in norma len toestand te geraken, geprikkeld misschien door een geheimzinnig teekeu aan de kerkelijke hemel, dat de mogelijkheid der verwisseling van het oppergezag scheen aan te kondigen. Men vreesde daarvoor wel niet; o, neen! de zaak kon zelfs goed ziju. Maar men verlangde bij de mon storing die daar natuurlijk zou plaats hebben, niet gaarne de figuur te vertoonen van een ont redderd vaartuig, waarmede naar verkiezing kon gehandeld worden. Ook daarom was het hoog noodig een voordracht in te dienen. De voordracht lag ter tafel. Eén woord van den superintendent. en de voordracht zou benoeming geworden zijn. De eenzame burgerij verlangde naar het einde der lange en verve lende tragedie, wachtte met ongeduld op dat éeue woord. En helaas, al wederom ver liepen drie weken. en de zaak bleef zooals zij was, ja dreigde waarlijk iu de raadsvergadering van jl. Donderdag nog meer verwikkeld te zul len worden dan ooit te voren door een voorstel om de voordracht, die het eerst aan de orde was gesteld, maar te laten rusten tot tijd en wijle een tusschentijds van den kerkeraad ingekomen ver zoek het weeshuis betreffende, in belachelijke overhaasting genomen en buiten voorkennis van de vergadering zelve geformuleerd, in behande ling genomen en beslist zou zijn. Welke andere strekking kon dit voorstel hebben dan om de voordracht maar eenvoudig te ignoreeren, dat is te verlammen, te vernietigen tot bespotting van den raad, die haar geprovoceerd en van de regent schap, die haar wettelijk had ingediend? Dit was toch waarlijk al te gek! De tragedie begon een kluchtspel te worden. De raad was op zoo'n plotselinge verandering van het weeshuis-tooneel niet voorbereid. Zijn gevoel voor orde en recht, maar ook zijn practisch gezond verstand, werden nu op een lastige proef gesteld. De tegeustand was zoo hardnekkig als potsierlijk. In weerwil van het ongepaste en inconsequente van dit ge- improviseerde voorstel, kwam het tot een stem ming Maar gelukkig bleek bij het staken der stemmen, dat er nog zeven wijzen tegen woordig waren, door wier waardige houding de waardigheid van den raad werd gered. Want nu moest de behandeling van dit voorstel natuurlijk verdaagd worden; en men mag vertrouwen, dat het aan dit uitstel zal sterven. Tot de curiosa van dit debat behooren nog twee bijzonderheden, die aan de vergetelheid ver dienen ontrukt te worden. De eerste is, dat, toen Tan de ernstige zijde de opmerking werd ge maakt, dat de raad in de door den kerkeraad voorgestelde onderhandeling betreffende het wees huis, de regentschap zou dienen te kennen, van de andere zijde werd beweerd, dat een overleg beter zou kunnen geschieden met de oude regen? ten, terwijl dezen toch genoegzaam getoond heb ben, dat zij met de zaak niets willen te doen hebben en iu geen oflicieele conferentie op dit punt met den raad kunnen treden. De tweede bijzonderheid is, dat men het durlde wagen hel reeds zoo lang gevraagd en met bescheiden lank moedigheid afgewachte ontslag van een regent voorshands nog te weigeren totdat? ja, totdat ook hij, als een muis, die het sollen van den kat moede is geworden, genoodzaakt zou zijn plotse ling weg te loopen. Ziet, zulke dwaasheden laten zich niet anders verklaren dan uit de verblinding der partijzucht, die zonder consideratie niet alleen van stand en sexe, maar ook van orde en regel in hoog gewichtige belangen op kerkelijk en staat kundig gebied alles naar hare pijpen zou wil len laten dansen. Misschien zou het in dezen bedenkelijken staat van zaken niet kwaad zijn, dat hel be doelde lid der regentschap zich nog een poos liet utiliseeren. Zijne bekende stiptlieid in de waarneming zijner maatschappelijke betrekking kon licht nog eens te pas komen iu liet belang van den raad en het weeshuis en wellicht ook van de Hervormde Gemeente tegenover een ietwat overmoedigeu vijand. Greld- en Efiectenmarlit. Amsterdam van 6 tot 12 Juni 1871. Zooals wel te voorzien was, verliep de laatste week, onder den indruk der gespannen verwach ting omtrent den verderen loop der zaken in Frankrijk ter beurze zeer kalin, met weinig handel en geringe mutatie in de prijzen. De Fransche leening, waarvoor thans eeD wetsont werp bij de Nationale Vergadering is ingediend en die 2500 uiillioen fr. zal bedragen waarvan 2000 millioen bestemd is voor afbetaling van Duitschland en 500 millioeu tot dekking der tekorten over 1870 en 1871, schijnt men te willen uitgeven in 5 pCt. rente, tot den koer6 van 82.50, doch met zekerheid is daaromtrent nog niets bekend. De heer Thiers bouwt op de welwillendheid der Europeesche geldmarkt en het is ook hoogstwaarschijnlijk dat de enorme kapitalen welke zoowel in ons land als in En- land en Belgie beschikbaar liggen en die letterlijk op plaatsing wachten, den weg naar Frankrijk j zullen nemen, doch daar staat tegenover dat men te Versailles toch buiten den waard zou kunnen rekenen indien men „zijn waar op té hoogen prijs" wilde houden. Gelijk wij reeds opmerkten ging er niet veel om en hielden de prijzen zich over het algemeen op het standpunt van voor 8 dagen. Onze Na tionale fondsen hebben toch eene fractie gewon- nen. Aandeelen Handelmaatschappij aanvankelijk Da het bekend worden van het dividend circa 1 pCt. gevallen, hebben zich later weder hersleld 1 en sluiten heden op 123% pCt. evenals verleden week Maandag. Spanjaards en Portugeezen waren een zweem lager; Rusland desgelijks de Loten zelfs f2, de 5 pCt. leening 1864 3/« pCt. op 93%; Oostenrijk-; sche schuld, in zilver, verloor pCt., vaD 55He op 545fe pCt., Loten 1854 en 1864 wonnen fl Van; ("227 op 228 en van 120 op f 121, doch die yan 1860 ad. 500 liepen van 486 op (483. Fransche 3 pCt. rente was zeer gedrukt en liep van 50% op 49% pCt. terug, zoo ouk was Italië niet willig gestemd hoezeer de prijs slechts a pOt. leed en de prijs op 52 pCt. sluit. Na eene geringe pi ijs. verheffing in den loop der week, sluit TurkijeI iets beneden den 5den terwijl Egypte werkelijk; eenige achteruitgang ondervond, n.l. van 771fi> op 76% pCt. Noord-Amerikaansche Staats- en'Staten- leeningen waren over 't geheel vrij verlaten met; behoudende prijzen. Van Zuid-Amerikaansche fondsen valt alleen op te merken dat Peru 1870' 1 pCt. lager; op 73% pCt. liep, terwijl ook New- Granuda eenigzins leed: de Werkelijk Schuld tan 22% op 22%, de uitgestelde schuld vau 10% op 10*, de Land-certificaten vau 52% op 52 pCt. Y an zeer weinig aanbelang was, vergeleken, bij eenige weken geleden, thans de handel in Noord-Amerikaausche Spoorwegfondsen, zoodat ook de lluctuatiën der prijzen betrekkelijk gering was van de meeste soorten, zelfs te gering om er afzonderlijke melding van te maken. Vergelijken wij de slotprijzen van den 5den bij die van heden, dan zien wij o. a. de Illinois van 119% op 120*, Chicago Nort-West van 86% op 87%, Erie van 24% op 25%, Baltimore Ohio van 121 op 125, Rockl'ort-Rock-Island vau 50% op 53, St.-Louis Ehstern van 75% op 76%, Alabama Chat- taDooga van 69% op 71% pCt. gerezen; daarenle-1 gen St.-Paul en Pacific over 't geheel flauwer: Oblig. 1869 vau 72 op 71%, Kansas-Pacific van 80% op 79%, Denver-PaciGc van 78 op 773%, Port- Huron van 70% op 70, Union-Pacific Southem- Branch van 81 y, op 80* pCt. enz. De Nederlandsche Bank verminderde derenie- taxe, terwijl ook de prolongatie van 3% op 3 pCt. viel. BUITENLAND. Fraukry lx. De prinsen van Orleans, Joinville en d'Aumale hebben huD ontslag als leden der Nationale Ver gadering nog niet genomen. De eerste heeft zelfs aan de vergadering medegedeeld, dat hij de keuze aanneemt voor het departement de la Haute- Marne en de laatste is eenvoudig naar Engeland' teruggekeerd. De lndépendance vermeldt dit feit als een bewijs, dat de prrnsen van hun mandaat geen afstand denken te doen. Deze opmerking zonder eenige bijvoeging, die licht zou doen denken, dat' de prinsen aan Thiers gegeven woord niet het nakwameD, verwondert ons van een blad, dat zich met de afstammelingen uit den jongeren tak van het koningshuis altijd zeer ingenomen heeft getoond. In waarheid hebben Joiuville en d' Au- male zich niet verplicht om hun ontslag in te dienen, maar alleen om van hun mandaat geen gebruik te maken. En zelfs zou het op hetoogenblik verkeerd gehandeld zijn, indien zij het eerste' deden. Daardoor toch zou een schijn van waar heid gegeven worden aan hetgeen reeds door enkele iusiuueerende bladen is beweerd, namelijk dat zij voor hun lidmaatschap der kamer alleen zouden bedanken om bij de aanvullings-vei'kie- zingeD herkozen te worden en aldus de belofte, aan. Thiers gedaan, te elucjeereu. Afgevaardigden te blijven, doch van hunne zetels geen gebruik maken, dat is de handelwijze die met hunne bekende rechtschapenheid het beste overeenkomt. Het staat hun natuurlijk vrij, zich later bij de algemeeni verkiezingen, wanneer een hechte en definitieve regeeringsvorm voor het land aange nomen is, als candidaat te stellen. Id een schoon ingezonden artikel van het Journal des Débals wordt duidelijk aangetoond, dat qe opheffing der verbanniugswetien en de goedkeu- ring vaD de verkiezing der prinsen volstrekt niet de gevaarlijke strekking hebben, die velen daaraan willen hechten. Daardoor is integendeel de band versterkt, die bestaat tusschen Thiers en de Na tionale Vergadering. Thiers heeft toch bij deie gelegenheid een waarlijk waardige houding aa«. genomen. Hij was persoonlijk tegen de beide voorstellen; hij had door zijne oppositie des noods door eene bedreiging van af te zullen treden de stemming in de vergadering zonder quaestie aan- merkelijk kuDnen weizigen. Maar hij heeft be grepen dat rampen, die zijn tegenstand tenge volge zou gehad hebben, grooter waren dan de gevaren, die hij van de toelating der prinsen vreesde. Hij sprak daarom bij de behandeling der voorstellen de schoone woorden„Neen, ik ben geen gouvernement, ik ben maar een tijdelijk administrateur, helaas ik moet het zeggen, met van het algemeene welzijn maar vaD de aigemeene tegenspoed. Welnu, de verandering van admi. nistratie zelfs is iu den tegenwoordigen toestand een ongeluk. Geloof mij, ik zeg dit zonder de eenige minste ijdelheid". Door een dergelijk geüra» en door dergelijke woorden, die getuigeD, dat Thiers niettegenstaande alle moeilijkheden uit zuivere vaderlandsliefde zijne waardigheid blijft vervullen, is de goede verstandhouding tusschen hém en de vergadering zeer bevestigd. Wat betreft liet plan om aan den grijzen staats man voor twee jaren het bewind op te dragen, een plan dat trouwens vooreerst reeds uitgesteld is' hierover zegt het artikel, dat het, in plaais van zijn bestuur te verleugen, hetzelve ver korten zou. De betrekking van Thiers is bij zijne benoeming te Bordeaux aan geen enkele tijdsbepaling onderhevig gemaaktalleen van hem- zeiven of van de Nationale Vergadering hangt het af, aan die betrekking een einde te maken. Dour haar op twee of drie jaren te beperken wordt de deur open gezet vour allen, die eenige pretentiëu inbrengen, en die in den tusscheuiijd alle gele genheid hebben om huune voorbereidende maat regelen te nemen. Die bewering zouden wij geheel beamen indien wij zoo zeker waren, dat de vergadering niet vóór dien tijd aan Thiers het gezag zou on tnemeii. De hinderpalen, die de rechterzijde hem voort durend iu den weg heeft gelegd, spreken duidelijk genoeg voor de weinige sympathie, die zij jegens hem koestert. En al is nu door zijne houding tegenover de prinsen van Orleans de baud eenigs- zins vaster geworden, de legitimistische en monar chistische beginselen zullen zich daardoor niet voortdurend het stilzwijgen laten opleggen. Vóór alles nu is, zooals Thiers zelf zeide, op tiet oogen- blik in Frankrijk noodig bevestiging van het be staande bewind; iedere verandering brengt nood zakelijk nieuwe rampen mede. Het is niet de tijd om eens dood bedaard te gaan overleggen, welk bewind het beste is, maar voorloopig moei het bestaande bevestigd worden om crediet te geven aan de uitgeputte schatkist en hoogs noodige wetsontwerpen iu gereedheid te brengeD Wij gélöóven dus, dat het wenschqlijk ware om ten minste voor eenigen tijd aan Thiers het be wind te verzekeren; het zoo hoogst noodige ver trouwen wordt daardoor iu 't leven geroepen er wellicht zou zulk een tweejarige proef kunnen strekken om de oprechte liefde voor een gema tigde republiek in het 'hart vau het Fransche volk te vestigen, iu plaats van aan een reactio nairen, clericalen Bourbon of aan intrigueerende, egoïstische Bonapartes gelegenheid te geven, hun strijdros van stal te halen en hunne wapenrus ting in gereedheid te brengen. Een treurig bewijs is aan den dag gekomen om te getuigen tegen het u reede en afschuwe lijke van de plaats gehad hebbende summaire executiën Billioray, exlid der Commune en van het comité de Salui Public, zit deugdelijk en wel opgesloten in de gevangenis te Versailles. Eu nu blijkt het, dat tijdens den intocht van het leger iu Parijs bij de militaire school, hetzij door een particulieren haat of door eene treffende gelijkenis aan een geheel onschuldig bewoner van die wijk, het doodvonnis reeds voltrokken is, dat nu nog waarschijnlijk over Billioray zal worden uitgesproken Ook in plaats van Millière is een ander per soon gedood. Maar deze had het gelukkig geheel verdiend; het was een lid der Commune, Léo Meillet, die 30 nationale gardes had laten dood schieten, omdat zij niet wilden uittrekken. Van Felix Pyat hoopt de politie zich spoedig meester te maken. Zij is er in geslaagd, twee portretten van hem te krijgen, éen zonder en éeD met zijn baard. Omtrent den dood van Delescluze ziju nadere bijzonderheden bekend geworden. Hij is, na zich in het strateugevecht uitstekend dapper en koel bloedig getoond te hebben, door twee kogels te gelijk getroffen bij eene barricade, die hij verkoos te blijven verdedigen, niettegenstaande zij door alle insurgenten verlaten werd. Zijn lijk is zeer verminkt teruggevonden, daar hij met zijn hoofd neerviel op een brandenden balk en vervolgens door een vuurregen uit de naburige gloeiende huizen-massa werd bedekt. Ooktciir'vj li-Hong. Monarchie. De opperhofmeester des keizers, prins Constan- tin Hohenlohe, zal zich dezer dagen naar Rome begeven, om, uit naam van den keizer van Oos tenrijk, den Paus geluk te wenschen met zijn 25jarig jubilé. De clericalen trachten in Oostenrijk niet minder dan in Frankrijk, zich zooveel mo gelijk op den voorgrond te dringen. Het heeft er alles van, of zich in enkele staten van Europa een reactionaire onweersbui samenpakt en zoo zal ook de Italiaansche politiek van Oostenrijk wellicht binnen kort eene verandering ondergaan. Men zal zich dichter bij den Paus aansluiten, maar tegelijk ook met Italië op een goeden voel trachten te blijven; het eerste zal door de toon gevende clericale kringen wel in orde gebracht worden, voor liet tweede zal graaf Von Beust zorgen. Maar vuur en water laten zich niet ver mengen en zoo zal ook dit dubbelzinnige spel niet lang kunnen duren. De schaal moet naar een van beide kanten overslaan en nu zal het wellicht van de gebeurtenissen in Frankrijk afhan gen, naar welke zijde die beweging zal geschieden. Zooveel is zeker, dat, wanneer in Frankrijk het blijvende of optredende bewind den Paus hulp gaat verleeneD en niet Italië in spanning komt, Oostenrijk dadelijk met dezen westenwind zal meedraaien. De vermelde zending van den prins van Hohenlohe zou alreeds een politieken achter-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2