UIT DE HARD TE KOOP MEID ALLEEN. Belangrijk voor Velen ADVEBTEHT1EM. Musis Sacrum. AL DEGENEN 250,000 Mc. Ct. den 31 Juni a. s. Geluksaanbieding. 1 Millioen 440,000 Thaler. Mededeeling aan Maagpijnlijders. Dit is toch zeer vreeuid. In Frankrijk heeft men de gevolgen van het algemeen stemrecht ondervonden. Wie is daarvan een voorstander? De heer Van Wassenaer Cat- wijck. In Frankrijk is het onderwijs jammerlijk ver waarloosd. Wie maakt er onze Regeering voort durend een verwijt van, dat zij het voorbeeld van Frankrijk in dezen niet navolgt? De heer Van Wassenaer Catwijck. Noch het een, noch het ander heeft men te vreezen van generaal Knoop. Medekiezers, als wij het geschrei ene in de Leidsche Courant van heden wel overwegen, dan brengt het ons, evenzeer als zooveel andere gel dige redenen, lot de overtuiging, dat wij onze belangen moeten toevertrouwen aan den generaal W. «X. KNOOP. Leiden, 12 Juni 71. Een Kiezeh. BUITENLAND. Frankrijk. De aanvulliugs-verkiezingen voor de Nationale Vergadering zullen in het begin van Juli plaats hebben in Parijs en de departementen. De ver kiezingen te Parijs hadden groote moeielijkheden kunnen oplevereD; men vreesde namelijk met vrij veel grond, dat de kiezerslijsten bij de laatste verwarringen verloren zouden zijn. Men heeft ze echter gelukkig in volkotneoe orde op de ver schillende inairiën teruggevonden. Het Booapartisuie schijnt deel te willen nemen uan den verkiezingsstrijd de heeren Rouher, For- ;ade en Haussinan zouden zich namelijk candidaat stellen. Het komt ons voor, dat voor de afbreker <or' M/i*, Haussmann, niet veel kans is tot vertegenwoordiger benoemd te worden van een land, waar op het oogenblik zoo veel op te bou wen is. Enkele dagbladen hadden het bericht mede gedeeld, dat Mac-Mahon van plan zou zijn, na de geheele onderwerping van Parijs tot het private leven terug te keeren. Deze geruchten hebben waarschijnlijk hunnen oorsprong in den aandrang van den maarschalk om haast te maken met de herstelling der politie te Parijs. Die dienst wordt up het oogenblik nog grootendeels door het leger uitgeoefend en hij valt niet zeer in den smaak der soldaten. Voor het overige kan men gerust aannemen, dat Mac-Mahon niet van plan is zich terug te trekken, maar integendeel waarschijnlijk de leiding van de toekomstige militaire reorgani satie op zich zal nemen. De gewezen minister Ernest Picard heelt het bestuur van de Fransche bank op zich genomen; de Parijsche dagbladen zijn vol van critiek over deze benoeming; het schijnt dat het gouverne ment van 4 September nergens verdediging vindt dan bij Thiers. Wat de redevoering van het hoofd van het uitvoereud bewind betreft, bijna alle bladen zijn er mede tevreden. Alleen de Opinion Nationale ziet groot gevaar in den nu geschapenen toestand. geloolt dat het land nu op eene helling is, waarlangs het zal afglijden tot de monarchie, wellicht tot een nieuwen burgeroorlog. Voor het eerste vreezen wij met het blad, en wij gen eene zeggen vreezen, niet omdat wij te monarchie zijn, muar omdat op het oogenblik ioor Frankrijk dat wourd synonien is niet reactie, en het onvermijdelijk aanhangsel van deze uit- drukking weder is revolutie. Voor het tweede gelooven wij niet dat vrees behoeft te bestaan, daar Frankrijk op het oogenblik uitgeput is. Zelfs de verbilterdsie strijder erkent het oogenblik, waarop zijne krachten hem begeven en verhinderen, het gevecht voort te zetten. De prinsen van Joinville en Aumale zijn sedert eeuige dagen te Saint-Germain. De geruchten die verspreid waren over de tegenwoordigheid van Chauibord te Bordeaux en eene landing van Napoleon III zijn waar schijnlijk geheel uit de lucht gegrepen. De regeering is van plan om Parijs letterlijk geheel schoon te vegen. Niet alleen de erkende boeven en vagebonden zullen verwijderd worden, uiaar iedereen, die noch een vast domicilie, noch deugdelijke middelen van bestaan kau opgeven. Boor deze zuiverings-methode zullen waarschijn lijk 60,001) personen uit de stad gejaagd worden. Even moeilijk als men echter het ongedierte in vruchtboomen enz. geheel uit kan roeien even bezwaarlijk zal men Parijs tot den laatsteu man van zijne boeven kunnen berooven. Duitschland. In Berlijn worden druk aanstalten gemaakt voor den feestelijken intocht, dien een gedeelte van het leger den 16den in Pruisens hoofdstad zal doen. Bij dezelfde gelegenheid zal het stand beeld van koning Frederik Wilhelm III onthuld worden. Den 17den zal- in het Koninklijk slot een groot militair feestmaal gegeven worden. Ook op het oogenblik hebben er in Berlijn feestmalen plaats door de tegenwoordigheid van keizer Alexander van Rusland. Deze zal echter voor den feestelijken intocht de stad weder ver laieii. Verscheidene buiteulandsche bladen noemen under de bijzonderheden van zijn verblijf in Ber lijn op, dat hij aan een schildwacht voor het gezantschaps-hotel vroeg, waar hij het op zijn borst hangende ijzeren kruis verdiend had. Het ware wel te wenschen, dat in den legenwoordi- gen tijd de dagbladen zich met dergelijke kin ilerachtigheden uiet meer ophielden, die de vorsten langzamerhand in den voor het volk schadelijken «aan moeten brengen, dat het minste door hen gesprokene woord eene bijzondere en onschatbare ivaarde bezit. Dat aan het bezoek van keizer Alexander veel politieke waarde te hechten is gelooven wij niet te moeten aannemen. Die be leefdheden, waarmede de keizers elkander in ilen laatsten tijd overstelpt heobeu, kosten niets, Wij hebbeu reeds meermalen onze meening geuit, dat zij voor de goede verstandhouding tusschen de twee landen niet den minsten waarborg geven. De gezindheid van een groot gedeelte der Rus sische pers is en blijft nog steeds sterk auti Uuitsch. Wel heeft het den schijn alsof de Cou rant van Motkou, de Golos en de beurs-Courant, de drie groote antagouisteu van Duitschland, een weinig bijdraaien en nnnder raken en schelden, maar de eenvoudige reden hiervan is, dat er op het oogenblik niets bijzonders tegen Duitschland te zeggen is, en dat altijd hetzelfde te hooreu aan de abonnenten verveelt. De Bondsraad heeft uit zijn midden eene com unssie benoemd, die zich in 't bijzonder met de auugelegenheden van Elzas-Lotharingen zal bezig houden. Zij bestaat uit de landen: Pruisen, Beieren, Saksen, Wurtemberg, Baden, Hessen, Brunswijk, en als plaatsvervangersMecklenburg en Lubeck. Verscheidene deputaties uit de nieuwe landen begeven zich voortdurend naar Berlijn. Op het oogenblik bevindt er zich eene deputatie van industrieelen, die drukke samenkomsten houdt met vorst Von Bismarck en den minister Delbrück. In verschillende bladen is het volgende offi cieuze bericht opgenomen „De Nordi. Alt}. Zeitung heeft zich herhaalde malen ten gunste van Na poleon uitgelaten. Men heeft daaruit de gevolg trekking gemaakt, dat onze regeering belangstelt in de herstelling van Napoleon. Deze opvatting is intusschen onjuist. Uit de verklaringen en de houding der regeering blijkt, dat zij voortdurend daadzakelijk en priucipieel het beginsel van non-interventie blijft huldigen." Dngeland. De quaestie der ui.leveling van de Fransche gevangenen wordt in Eugeland belieerscht door een bij parlemeuts acte goedgekeurd verdrag vau 1869. Volgens dat verdrag moet de Fransche regee ring zich tot uitlevering van een of ander per soon wenden tot de Engelsche rechtbanken langs diplomatieken weg of door hulp der policie kon zij niets gedaan krijgen. De rechter oordeelt ver volgens of het te laste gelegde feit eeu gewoon of politiek misdrijf is; en de geest van genoemd verdrag is zoo, dat zelfs wanneer de rechter het misdrijf als gewoon beschouwt, maar teveus oor deelt dat het uit politieke beweegredenen be man is, niet tot uitlevering wordt overgegaau. Tot nog meerdere zekerheid voor den aange klaagde kan hij, indien hij veroordeeld is, apel- leereu bij het opperste gerechtshof in Eugeland (Queen's Bench.) De rechterlijke macht nu is in het Britsche schiereiland onafhankelijk genoeg; er bestaat geen gevaar, dat zij soms om eene of andere regeering te believen eene onrechtmatige uitspraak zou doen. Maar een groot gebrek der Engelsche rechtspleging is hare enorme duurte, die het voor den armeu man naast onmogelijk maakt, er geuot van te smaken. De onwaardeerbare Dickens heelt vooral dit gebrek in vele zijner romans bestreden uien herinnere zich slechts in zijne Hard timet den man, die voortdurend aan een dierlijke vrouw moest verbonden blijven, omdat hij in de verste verte het geld, benoodigd voor de schei- dings procedure, niet kon bij elkaar brengen. Ook met betrekking tot de Fransche vluchtelin gen is dit aan eeDige Engelscheu thaus in de gedachte gekomen. Het gezonde Britsche verstand namelijk is, hoeveel verachting het ook koestert voor de Parijsche schanddaden, zeer geporteerd voor eene nauwlettende en billijke toepassing der bestaande uitleveringswetten. Op dat nu niet zij, die er in mogen slagen, een som gelds uit de puinhopeD der Seine-stad mede te bren gen, alleen het geuot van de bescherming der rechterlijke macht zullen hebben, uiaar ook die genen die zonder eeu cent op zak den overkant van het kanaal bereiken, heelt zich in Engeland eene vereenigiug gevormd, om deze personen zoo noodig hiervoor geld te verschaffen. Wij kunnen niet anders dan ons verheugen tu dit nieuwe teeken van het strikte billijkheids-gevoel der Engelschen. Zeer weinigen van hen sympathi- seeren met de Commune; zij hebben voor hare daden zelfs den grootsten afschuw, en toch laten zij zich vau den weg der rechtvaardigheid niet at brengen door den vrij algemeeiien roep van: „Slaat dood die moordenaars, hangt op uie brand stichters!" Of intusschen éen vluchteling van het benefice gebruik zal kunnen uiakeu is twijfel achtig, daar zij door de Fransche politie de een na den auder gevangen worden genomen. Tot nu toe is er, zoover uien weet, nog geen in Enge land gearriveerd. De commissarissen, die werkzuain zijn geweest om het verdrag van Washington tol stand te brengen zijn in Liverpool aan land gestapt. Bij hen bevond zich de nieuwe Amerikaaosche ge zant, Scheuk. Zooals dit iu Engelsche havensteden gewoonlijk gaat, werd hij dadelijk feestelijk ver welkoind, eu genoopt een redevoering te lioudeD. Volgeus zijne verzekering was de commissie bij hel sluiten van het verdrag van drie hoofdstel lingen uitgegaan 1'. Geeue concessiën te doen, waarbij aan de wederzijdsche eer eu waardigheid te kort werd gedaan2°. Alleen op zulke punten te letten, die beginselen vertegenwoordigden, iu plaats van zich met vormen eu phrasen bezig te houden 3". Aan de on bestrijd bare waarheid vast te houden, dat een oorlog tusschen de twee grooLe Engelsch sprekende natiën eene misdaad zou zijn tegen de menscheid eu de beschaving. oor dat de Engelsche commissarissen New- York verlieten werd hun een feestmaaltijd aange boden, waarbij Lord Grey eene lange redevoering hielden verklaarde,dat liet verdrag van bet hoogste gewicht is eu beduidende vooruitgang op het gebied van het internalionaale recht, daar het grondbeginselen proclameert, die tot bevestiging van den wereldvrede dienen moeten. Dit is in derdaad niet te ontkennen eu wij mogen ons geluk wenschen dat twee natiën en vooral Eu geland, zich liever eenige opoffenug getroost eu toegeeflijk betoond heeft dan door tiet kanon eeu verschil van gevoelens uit te uiaken. Doch juist, dat dit als zulk een bijzonderheid vermeld moet worden, toont helaas aan, dal er vooreerst niet veel kans bestaat op dergelijke handelingen vau andere regeeriugen. Een misplaatst eergevoel, overdreven inhaligheid enz. zullen nog wel dui zenden malen de idealistische beschouwingen van Lord Grey in bloedbaden doen oudergaan, voordat wij ons iu „die holde Friede" en „siisze Eintracht"over de geheele aarde mogen verheugen. Dat er iu Engeland ook veie meuschen zijn, die de zaak uit een minder idealistisch oogpunt be schouwen, zal de interpolatie van lord Russell toonen, die heden in het Hoogerliuis moest plauts hebben. TfcffaEGrKAAIiVlKiN Athene, lü Juni. De koniug zal hedenavond naar Triëst vertrekken; van zijn reisplan is ver der niets bekend. Voor de sluiting van de Kamer der afgevaar digden heeft de president verklaard, dat de Turk- sche regeering krachtige hulp verleent tot ver volging van de rooverbenden, zoodat zij bijna zijn uitgeroeid. Sfew-York, 10 Juni. De wetgevende Vergade ring van den staat New-Hainpshire heeft den heer Weston, een democraat, tot gouverneur ge kozen. Volgens tijdingen uit Toronto zal Britsch Co lumbia zich met Canada vereenigen. Londen, 11 Juni. De Obterver keurt het besluit goed der Fransche Nationale Vergadering tot af schaffing der verbanningswetten tegen de prinsen uit het Huis Bourbon. Versailles, 11 Juni. Het Journal O/ficiel deelt mede, dat de heer Ernest Picard zijn ontslag heeft geuomen als gouverneur der Fransche Bank. De Orleansche prinsen hebben Versailles nog niet verlaten. Florence, 11 Juni. De Kamer houdt zich nog steeds bezig met het wetsontwerp betreffende den St.-Gothard-spoorweg. Miglioranti is hedenmorgen met instructiën betreffende de zaak van de Laurion-mijnen naar Athene vertrokken. GEVEILDE PËBCEELHN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag IU Juni door den Not. Mr. H. Obreeu N". 1, 2 en 3. Een kapitaal huis en erf met uitgestrekten tuin, een huis en erf daarnevens en een perceel tuingrond gelegen achter N°. 1 aan de Westzijde van de Oosterlingplaats of Garen- markt, Wijk II, N°. 202 en 202a, Sectie E, N'. 969, 259 en een gedeelte van N°. 741; gecombineerd. Kooper C. C. Van Rijsbergen q.q. voor f 7710. N°. 4. Eeu winkelhuis en erf aan de Westzijde van het Rapenburg om den hoek der Doelensteeg, Wijk I, N°. 249, Sectie F', N°. 299. Kooper Mr. L. D. Suringar q.q, voor f 4500. LAATSTE BEK1CHTEN. 's-Geavknhage, 12 Juni. De heer Mr. J. Van Ueukelom, laatstelijk rechter in de Arrond.- Rechtbauk te Gorcum, nieuwbenoemd rechter in de Arrond.-Rechtbank te Rotterdam, heeftin de heden gehouden zitting van het Prov.-Gerechts hof in Zuid-Holland, de gevorderde belofte af gelegd. Haelingen, 12 Juni. Naar men verneemt, is van het aanvaukelijk plan tot openbaren verkoop van de stapelplaats van Rijks-bouwmaterieel alsook de creosoteer- en houtbereidiugwerkplaatsen ul- hier, afgezien, met het oog op de uitbreiding van terreinen, die de havenwerken en de aansluiting aan de Duitsche spoorwegen alhier wellicht later zoudeu kunnen vorderen; men wil dat tot verhu ring van een eu ander zai worden overgegaan. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondigiug te Leiden vau den llden Juni. a. De Vink jm. 24 j. en P. Roest jd. 19 j. H. De Jong jrn. 29 j. en E. >1. De Pree jd. 30 j. P. c. Samwel jm. 28 j. en C. M. H. Weiss jd. 29 j. H. Van der Tain jm. 24 j. en J. J. H. Hennessen jd. 30 j. P. Devilee jm 23 j. eu E. Karreman jd. 21 j. j. Taflijn jm. 22 j. en C. J. Goddiju jd. 20 j. W. Van den Broek jm. 23 j. en Al. Van Vliet jd. 26 j. B. D. Simonie jm. 27 j. eu P. A. Wijsman jd. 26 j. In alle branchen, bijzonder echter met betrek king tot de algemeen gezochte origineele loten, is het vertrouwen gerechtvaardigd, eenerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten an dere door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde vau hare uuuwkeurig- en stiptheid bekende bt aatseffectenhandel van Adolph Hans te Hamburg wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen en vestigen wij eens ieders aandacht op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. De Heer en Mevrouw WINKELMAN DE GRAAF betuigen hunnen dank voor de bewijzen van deelneming bij de geboorte hunner doehter ontvangen. Visites worden afgewacht Donderdag en Vrijdag 15 en 16 Juni. De Heer en Mevrouw BOON ACKER betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, ontvangen hij de geboorte hunner dochter. Visites worden afgewacht Donderdag 15 en Vrij dag 16 Juni 1871. Worden gevraagd TWEE a DRIE AANDfcELEiY Aanbiedingen, met opgave vau prijs, worden franco ingewacht onder Lett. F. aan den Boek handel van W. T. WERST (firma: Jac*. Hazkn- berg Corn«z.), alhier. YOORLOOPIG. Gevraagd tegen 1 Aug., vuorloopig als MEID Ai.i.F.if.Ki, in een klein gezin te Leiden, een Meid goed kunnende koken; - wasch builen 'shuis. Loon naar bekwaamheid. Zonder goede getuigen is hel noodeloos zich aan Ie melden. Brieven franco Letters O. A-, bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren te Leiden een deftig goed onderhouden WOOTVHITIS, met acht Kamers, fraatjen TUI SI, beplant mot heesters en fijne vruchtboomen. Retlectereden adresseren zich met franco brie ven onder letter K., bij A. A. RENSINK, Boek handelaar, Breedstraat. De firma REY8T A HEEVISBERCEX, Sigaren- fabriekanten te Leyden, op heden tusschen hen ont bonden zijnde, is met de liquidatie belast de Vennoot J. «I. REY8T Jr. te Leyden, wordende mitsdien een ieder verzocht die van die firma iets mogt te vorderen hebben, daarvan aan dien Vennoot opgave te doen. welke het geluk op een voordeelige en so- liede wijze beproeven willen, vinden hiertoe eene in alle opzichten gunstige gelegenheid door de biuneukort beginuende groote Geld- verlotlng, geoorloofd en gegarandeerd door den Staat Hamburg. in het gelukkigste geval als HOOFDPRIJS en prijzen van Mc. Ct. 150,000, 100,000, 50,000, 40,000, 25,000, 2 A 20,000, 3 a 15,000, 3 a 12,000, 11,000, 3 a 10,000, 4 A 8000, 5 a 6000, 11 A 5000, 28 A 3000, 106 A 2000, 5 A 1500, 5 A 1200, 156 A 1000, 206 A 500, etc., etc., levert deze onderneming in haar geheel op en verdient zij boven vele dergelijke de voorkeur, doordien 24,900 loten, dus verre de helft van het gezamenlijk aantal, inden loop der trekkingen, dus binnen eenige maan den, met prijzen moeten getrokken worden. De eerste trekking is vau Staatswege vast gesteld op en kosten daarvoor: GEHEELE ORIGINEELE LOTEN (1.3.50. HALVE 1.75. KWART 0.87%. Tegen geldremisie (Bankbiljetten, Coupons of Postzegels, het eenvoudigste echter Post wissels) verzenden wij origineele Loten met het Staatswapeu voorzien en voegen wij steeds gratis een officieel trekkingsplan daarbij. Na de trekking zenden wij onmiddellijk aan onze geëerde klanten de prijslijst en worden de prijzen dadelijk na de trekking uitbetaald. Zeker is het dat door de groote aanvrage steeds tegen den trekkingstermijn een groot gebrek aan loten ontstaat. Degenen die alzoo de zekerheid hebben willen, dat hunne orders prompt uitgevoerd worden, gelieven zich ten spoedigste te wen den tot SS. S-AGKS C»., Wisselhandelaars te Hamburg. „GELUK EN ZEGEN BIJ C0KN!" Groote door den Staal Hamburg gewaarborgde GELDLOTERIJ van meer dan Iu deze voordeelige Geldloterij, die 46,500 loten bevat, worden binnen weinige maan den in 7 klassen zeker de volgende prijzen getrokken, namelijk: i prijs van eventueel 100,000 thaler, speciaal 60,000, 40,000, 20,000, 16,000, 10,000, 2 maal 8000, 3 maal 6000, 3 maal 4800, 1 maal 4400, 3 maal 4000, 4 maal 3200, 5 maal 2400, 11 tnaal 2000, 2 maal 1600, 28 maal 1200, 106 maal 800, 6 maal 600, 5 uiaal 480, 156 maal 400, 206 maal 200, 2 maal 120, 301 maal 80, 11612 maal 44, 40, 12440 A 20, 12, 8, 6, 4 en 2 Thaler. De Trekking der eerste klasse is officieel bepaald op den Zisien Juni a. en kost daarvoor: 1 geheel Oiig. Lot «lechts Gulden 1 half r> m *-34 1 kwart ft Ik zend deze Origineele Loten (geen bewij zen van verboden of private loterijen) tegen gefrankeerde toezending van het bedrag zelfs naar de verstafgelegen plaatsen den geëerden bestellers ten spoedigste toe. De officieele lijsten der trekking eri de toe zending der Prijzen volgt dadelijk na iedere trekking met den meesten spoed en geheim houding. Mijn kantoor is bekend als het oudsle en gelukkigste, terwijl ik bereids aan vele geluk kigen de groote hoofdprijzen van 100,000, 60,000, 50,000, menigmaal van 40,000, 20,000, zeer dikwijls van 12,000, 10,000 Thaler enz. enz. volgens officieele trekkingslijsten heb uitbeiaald. Gemakshalve kunnen de be- stellingen op deze door den Staal gewaarborgde OrlgL&celcLoten eenvoudig per briefkaart geschieden. LAZ. SUIS. C0IIN, te Hamburg. Bank- en Wisselhandelaar. Zeer geachte Heer VON G1MBORN! Wie de kwalen kent, welke de stoornis der spijsverteriug op het geinoed van den mensch uit oefent, zal het begrijpelijk vinden, dat ik U voor uwen goeden raad openlijk mijnen dank uit spreek en aan alle maagpijnlijders Uw Unlverwei-IKuiverlng.-iEout met recht aanbeveel. Groningen. H. H. KUIJPERS. 11 Dit alleen echte onvervalschte Universeel-Zuiverings Zout is allergunstigst bekend wegens zijne gene zende uitwerking bij alle Haagkwalen. Verkrijgbaar in pakken A 60, in a S3 en in pak jes a 18 Cts. te Leiden, N. K. Swemer. Gouda, L. Schenk. Alphen, L. Varossieau Zoon. 's Gravenhage, G. J. R. v. d. Gaag, Groenmarkt. Amsterdam, H. H. Uloth, Apotheker. N. P. Catenius, Denneweg, 118. Delft, B. Frankamp, Groote Markt. i H. J. Furnée, Turfmarkt, 23. L. J. Nooten, Wijnhaven. Haarlem, J. v. d. Pavord Smits. Gouda, L. Welter. J- P. Karthaus. Brochures over gebruik en Getuigschriften gratis. Bij den aankoop van dit artikel lette men iooral op de prijzen, alsmede dat zoowel de grootste, als ook de kleinste pakjes op de ommezijde geteekeod zijn door Emmerik a. d. Rijm. MM. VOM GlllJBORl\', Apoth. en Fabrik. van Chemitch-lechnitche Praeparaten,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3