3471 Woensdag A°. 1871. 7 Juni. W. J. KNOOP, DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden.3.00, Franco per post.j.3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRÏJ8 DKR ADVKRTENTIKN Voor lederen regel0.15, Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. Generaal W- J. KNOOP OF aron VAN WASSENAEB. De vrije volksschool, of de kerkelijke Sec te-School. Nooit werd de openbare school feller aange- slleu als thans. Nooit werden stoutmoediger pogingen aange vend om het Nederlandsche volk van dit kleinood t berooven. Nooit bereikte de schoolwet-agitatie een zoo hoog jppunt als bij deze verkiezing, ten einde onder Is leden die voor de Tweede Kamer moeten vorden gekozen, zoo veel als maar in het bereik i»t, mannen le benoemen, die hun gezODd ver- tand en kennis zullen moeten bezigen ons kostelijk lager-onderwijs onder den voet e trappen, om het heilzaam geneesmiddel tegen 'jnkunde en vooroordeel in handen te stellen van «culapen, welken die l'rissche bron van levens- rachl der natie, troebel, ja vergiftig zouden maken. De volksschool in priesterhanden, de volksschool mier den geestelijken scbepter, zoo wil men en iet anders. Krenking van onze gewetensvrijheid, Irijd tegen de vrijheid der wetenschap en des -eloofs, zoo wil men en Diet anders. Generaal Knoop die in 1SG9 den kiezers toeriep: ,/Men moet die rampzalige kerkelijke twisten laten rusten, die ons land zouden verzwakken en verdeelen; men moet meer hart hebben voor ■het algemeene vaderland en wat minder op den voorgrond stellen dat men Katholiek of Protes tant is." Kiezers, laat toch van deze hoogst gewichtige evenszaak, waarmede Nedei'laiid vroeg of laat taat of valt, niet afleiden, door de slnwe handelin- en van de conservatieven, die hand aafi hand, iét de mannen, welks vorst niet tot hetgelielde stamhuis van Oranje behoort, maat- welks vorst, heer, meester en gebieder, Zetelt in de Eeudrige tad, hét Nederlandsche volk op de meest astbare' en schromelijke wijze pogen te misleiden bot de' onderwijs-quaestie onder stoelen en banken e'fabulvëü en de liberale partij te omhullen met reral opgeraapte lompen en vodden van ioode ileur, die manDen, kladschilders van beroep, met al de gruwelen der Parijsche Commune bekladden. Kiezers, laat U niet verschalken door uitgestre ken en geroutineerde kwakzalvers, die met hun rietje Op 'dit beeld wijzen en dau uitroepen .- Ziedaar boeren- en burgerlui de toekomst van n-jy vaderland. Kiezers, laat U niet om d'en tuin leiden Van zulke 'lieden, die Wanneer zij den rug tot het publiek keeren, lachen om hun eigen guiten streken. Waarlijk zij weten wel beter dat al hun fijn leslepen praat van nul en van geener waarde is, 1st al dat ach eD Wee over ons Vaderland, van 'filsche tranen vergezeld .gaat, Het is de eenige uitweg, die der conservatieven overbleef om althans voor de oogen der natie uit let gedrang van de schoolwet-agitatie te geraken. Het is het middel om die anti-revolutionaire Hemmen te winnen, welke die partij tot straf barer onoprechtheid op het laatste oogen blik lijn ontvallen. Althans voor de oogen der natie, zéggen wij, ivaöt buiten de oogen van het volk om, is het ïei-bond'geklonken, dat de conservatieven zullen en willen medewerken, om het ouderwijs te schoeien op den leest van Z. H; Paus Pius IK eh op dien van den heer Groen van Priusterer. Wendt kiezers, om slechts bij ons district te btij- vèn, uwen blik in eigen boezem, en ziet hoe de conservatieven doOr eendracht te zaam zijn ver- tonden met de mannen der theocratie, met de paiij welke de coneérvatieven niet steunt, 01' de wlenkoop op groote schaal iD zake het onder wijs móét gesloten zijn, en men verlieze niet uit bet oog, dat de anti-revolntionaire partij alhier zich con amore heeft aangesloten bij het bekende P'ogram der onderwijsvijanden. Ziet toe hoe baron Van Wassenaer, de aanvoer ster van de partij in de Kamer, die voor ons va derland zoo te vreezen is, door de conservatieven te Leiden op de handen Wordt gedragen. Houdt in het oog, hoe baron Van Wassenaer, die het algemeene stemrechtbegeert, door de con- «rvatieven wordt bewierookt, terwijl het algemeen lemrecht in Frankrijk, en dit is geen boerenbedrog, een der groote oorzaken van de commune is 6e vv eest. Letmaar laten wij onze verontwaar diging niet langer den lossen teugel vieren, over eaken, die aan het geweten van ieder liberaal, Gode zij dank, vreemd zijn. Moge dan ook voor de reactie de woor den bewaarheid worden, van den Luitenant- Keeren wij terug tot het openbaar onderwijs. Dit is, wat men ook daartegen moge beproeven, de belangrijkste schijf waarop de kiezers het oog ;gericht zuilen houden. Op die schijf staat aan de eeue helft: „Als eene dwaling wordt gedoemd de meeuing dat de Katholieken een stelsel van opleiding der jeugd kunnen goedkeuren dat gescheiden is van het Ka tholieke geloof, en zoo niet uitsluitend dan toch hoofdzakelijk niets anders beoogt, dan de kennis der natuurlijke dingen en de belangen vah het aardsch en maatschappelijk leven." „In de openbare scholen is het noodzakelijk, dat de kinderen uit alle klassen des volks van hun teederen le6ftijd al vlijtig in de geheimen en voorschriften van onzen heiligen godsdienst on derwezen, en met alle zorgvuldigheid tot vroom heid en zedelijkheid voor het godsdienstig en burgerlijk leven gevormd worden. In deze volks scholen moet het godsdienstig onderwijs de eerste plaats bij de opvoeding en liet onderricht inne men en allen beheerschen, zoo zelfs dat de overige kundigheden, waarin de jeugd wordt onderricht, als eene bijzaak optreden. Daarom is de jeugd aan de grootste gevaren blootgesteld, wanneer in genoemde scholen het gezamenlijk onderwijs niet. door een innigeh band met het godsdienstig onderricht vereenigd wordt." „Het geheele bestuur der openbare scholen, waarin de jeugd van een christelijken staat on derwezen wordt, kan en moet, aan liet 'bur£»ï. lijk gezag toegekend, en zelfs dermate toegekend worden, dat aan geen ander gezag hoegenaamd liet minste recht wordt toegekend ziéh te mengen iin dé regeling der scholen, in het bestieren der studiën, in het geven dér graden, in de keuze -of goedkeuring'der schoolleeraars." „De Katholieken kunnen een stelsel van oplei ding der jeugd niet goedkeuren, dat gescheiden 5s van het katholiek geloof en de machl dei- kerk, en zoo niet uitsluitend, dan toch hoofdza kelijk niets anders beoogt dan de kennis dei- natuurlijke dingen eD de belangen van het aardsch en maatschappelijk leven," „Het is valsch, dat geen betere schikking voor de maatschappij kan getroffen worden, dan dat de volkscholen, die voor de kinderen van alle volksklassen openstaan, en in het algemeen alle openbare instellingen van opvoeding en onder wijs, de letteren en de hoogere studiën, onttrokken worden aan het gezag, de macht en de bemoeing der kerk, en geheel onderworpen worden aan het goeddunken van het burgerlijk gezag-, dat zij worden ingericht naar het goedvinden der tijde lijke gezagvoerders en in overeenstemming met de opiniën van den dag," Op de andere helft der schijf staat„Wijzi gingen van art. 23, 24 en 33 van de wet van 13 Augustus 1857." „Herziening van art. 194 der grondwet." „Het onderwijs moet hoofdzakelijk kerkelijk leerstellig zijn." „Het kind moet voortdurend in een godsdien- stigen dampkring verkeerenhet moet door een profaan onderwijs niet van den Godsdienst wór- !den afgetrokken. „De geheele school moet godsdienstig, moet con fessioneel zijm" „Alleen door Grondwetsherziening kan de agitatie tot'rust komen." pelijk onderwijs en prent verdraagzaamheid in de jeugdige harten." „De volksschool heeft van ons gemaakt wat wij zijn: godsdienstige, rustige en vaderlandslie vende burgers." 1 „Welk is 't Christelijk onderwijs, gelijkelijk 'bestemd voor Roomsch-Katholieken, Protestanten :en Israëlieten p" „Verbeterd volksonderwijs is de leverancier 'van de hedendaagsche maatschappij." „Emancipatie der school" „Wie het beeld des volks mede in vrije en bveede ontwikkeling des geestes ziethij geve als hij zijn volk lief heeft, de volksschool niet aan de kerk." „De kerkelijke volksschool als regel is een wan klank in het leven eeuer vrije natie." Dit na kiezers is het program der liberalen en het is aan U om te zorgen dat dit midden'puilt niet het mikpunt worde van de pijlen ODzer óver- uioedige tegenstanders. Ook gij onderwijzers kant in deze dagen'veel tot voorlichting doen in Uwe omgeving. Ook gij onderwijzers, waarin de Nederlandsche ouders, en de gemóedelijke kindervienden zoo jonheperkt een vertrouwen stellen, kunt méde- werken dat de vrije volksschool aan ons volk niet :onti-ukt worde. Behartigt de belangen der liberale partij in dit moeiehjk tijdsgewricht waar' ge kunt, met raad 'en daad. Wijst met ons er op, dat baron Van Wassenaer den ondergang van ons school wezen vurig wenscht, en dat. Generaal Knöop de man is, die de open bare neutrale school de levensader van ons volks bestaan 'acht. Jbist om deze reden werd hij In 1S69 té Alk- jmaar gekozen tot lid der Kamer, welke, betrek king hij moest neerleggen, toen 'sKoniDgs vér- trouwen den generaal riep aan liet hoofd van !eene divisie van het Nederlaudsche leger om het land, zoo het noodig ware geworden, tegen vreemd geweld te verdedigen. De generaal, die thans weder van dit bevél kóo eervol mogelijk en onder dankbetuiging voor de gewichtige diénsten aan den lande bewezen ontheven, kan het land weer in de Kamer onschatbare diensten bewijzen op allèrlei gebied, en het is daarom kiezers dat wij u nogmaals toeroepen Wilt gij kerkelijke en sectie-scholen, kiest dan baron Van Wassenaer. Maar wenscht gij de vrije volksschool te be houden dan moet Leiden's afgevaardigde zijn Luitenant- Generaal Wat ge Op de eerstgenoemde helft der schijf ontwaart kiezers, zijn stellingen van Encykliek i en syllabus en uit het mandement der bisschoppen. De kortere woorden die hetzelfde bedoelen, op de andere helft der schijf gegrift, bevatten liet program der Cbristelijk-historische richting, wier hoofd buiten de Kamer de heer Groen van Prins eren en in de Kamer, de baron Van Wassenaer is. Maar kiezers, er is Dog een middenpunt in die scbijf, waaróp in gulden letters prijkt: „Anti-Scboolwet agitatie is een bewijs van vader landsliefde en van gehechtheid aan eene eclit zedelijk-godsdienstige opleiding der jeugd." „Dé openbare school geeft degelijk rhaalschap- oud-lid van neraal. de Tweede Kamer der Staten-Ge- Lciden, 6 Juni. Burg. en Weth. alhier doen te weten, dat door hen zijn benoemd voor den tijd van driejaren, tot brandmeester aan de stads-spuit n°. 4: de lieer A. Koorenhoff; tot adjunct-brandmeesters aan de stads- ïpuit n°. 3: de heeren J. Brummelkamp en H. J. Labree; tot anjunct-brandmeesler aan de stads-spuit n". 5: de heer J. Theyssen; en tot adjnncl-brand- ineesiers aan de stads-spuit n°. 7de heeren A. Chris- tiaanse en H. P. Scbretlen. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok ken aaDgetast 12 personen, als hersteld opgegeven '7, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 158. De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare werk zaamheden hervat. De heer Tonckens is als lid toegelaten eh heeft zitting genomeD. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen ver schillende wetsontwerpen, die naar de afd'eélingen zijn verzonden. candidaat stelt voor de Tweede Kamer, zoodat het -niet veel moeite zal kosten om zijne verkie- kiög te verzekeren. De kiesvereeuigiug Nederland en Oronje te Haar lemmermeer heeft candidaat gesteld Mr. L. W. :C. Keuchenius. Als een blijk van vermeldenswaardige eerlijk heid wordt ons het volgende medegedeeld. Toen :de soldaten, die met hef stoomschip Willem 111 -de reis naar Indië zoudeu ondernemen en thans te Harderwijk terug zijn gekeerd, worden opge roepen om opgave te doen vaD het bijzonder 'eigendom door hen bij de ramp van dat schip 'verloren met het oog op mogelijke vergoeding 'verklaarden twee hunner, dat zij niets verloren hadden, en een derde dat. hij slechts een verlies van xestien stuivers geleden had, namelijk aan port van goederen, die hem ten geschenke waren ge geven. Men gevoelt eerbied voor zulke mannen, 'die zich niet alleen aan boord door hun gedrag onderscheiden hebben, maar thans ook geen mis bruik maken vau de zoo verleidelijke gelegenheid, om hun ongeluk grooter te doen schijnen dan het werkelijk is. lptusschen hebben vele der man- '■schappen belangrijke verliezen geleden qn ver dient het reeds hier en daar geopperde denkbeeld, om hun een blijk van dankbaarheid te geven, in |den vorm eener geldelijke tegemoetkoming van wege het publiek, de meeste aanbeveling,, i (llbld.) De Minister van Staat en van BinnenlandsChe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ter zake van herstellingswerken Aan de Korenbrugsluis te Gorinchem, de haven aldaar, deel uitmakende van het Zederikkanaal, van 19 1 Juuij tot 24 Julij voor de scheepvaart zal zijn gesloten; gedurende dien tijd kan de vaan langs het kanaal van Steenenhoek geschieden. Door de vergadering lot bevordering van politiek leven voor het hool'dkiesdistrict Tilburg, is can didaat gesteld de lieer Mr. C. C. A. Beens, kan tonrechter te Breda. De kiesvereeniging Noord-Brabant heeft candidaat gesteld voor het hoofdkiesdistrict Tilburg, den heer F. H. H. Borret, aftredend lid; voor Eind hoven dén heer Mr. P. J. A, Smitz, aftredend lid, en voor Boxmeer den heer Mr,P. van den Heuvel, rechter te Eindhoven. Uit Maastricht meldt men, dat de heer De Bie- berstein, uitvallend lid, de eenige is, die zich Blijkens een van deu Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Iudië ontvangen telegram van 1 Juni heerschte aldaar over bet algemeen eene, •goede orde, en had de goevernements-commissaris in de Preauger regentschappen bericht dat zich tegen de invoering der reorganisatie iu dat ge west op 1 Juni geen moeilijkheden voordeden; (dat overal uiedewerkiug werd ondervoudeudat •geen spoor van tegenstand of ontevredenheid was voorgekomen; en dat op soiqmige plaatsen de eerste kofi'ij, op plechtige wijze, met muziek, was ingeleverd. Z. M. heeft, in plaats van wijlen den heer J. P. C. baron Van Reede tot tei Aa, benoemd 'tot lid der commissie voor liet onderzoek van het plan tot het indijken enz. van het zuidelijk 'gedeelte der Zuiderzee, benoemd den heer Mr. J. C, G- C. Laan, lid van Gedeputeerde Staten van ;Utrecht. Z. M. heeft Al. L. Van de Woëstijne Voermau ontslagen als burg. der gemeente Haskerland en 'als schoolopziener in het 7de district van Friesland. Z. M. heelt M. A. Jentink, met ingang van 10 Junij 1871, benoemd tot burg. der gemeente Stavoren. B1NNKNLAND. Rotterdam, 5 Juni. Heden had de jaarlijksche algemeene vergadering van deelhebbers eh be gunstigers van het zeemanshuis plaats, welke werd bijgewoond door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Na alloop daarvkh begaf Z. K. H. zich naar de Willemskade ten einde ooggetuige té zijn bij de proel'nêmiDg met eéhe nieuwe red dingboot, van wege de Z. H. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen gehouden. Daarna nam Z. K. H. aan een diner deèl in hetgebbuw der Kon. Ned. Yacht-club, na afloop waarvan de prins de algemeene Openbare vergadering Van de meteorologische commissie van het zeemans huis bijwoonde en vervolgens pér laatèten trein naar de residentie vertrok. 's-Gravesbase, 5 Juni. H. M. de Koningin heeft lieden een bezoek afgelegd hij den 'heèr Tsriëls, kunstschilder, die sedert I Mei jl. in déze resi dentie woönt en bet'hötel betrókkéu heelt, Vroeger bewoond döor Zijd' kunstbroeder d'éh heer Schelf hout. H. M. heelt geruimen tijd in het atelier yan den Heer Israels doorgebracht. Westervoort, 5 Juni. Dc verkiezingen naderen ook voor onze gemeente; maar hoe hier ge^ieuid zal worden begrijpt men niet, want legen onzen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1