Althans in een ingezonden stuk in de Rotterdamsche Courant wordt doorr „iemand die een half ei verkiest boven een ledigen dop" gevraagd, dat ook de Rooinsch-Katholieken en de conservatieven, uieder met opoffering van een klein gedeelte van eigen wenschen" voor den Christelijk-historischen candi- daat zullen stemmen. Dit heet eerst het verkiezingswerk als een ernstige zaak behandelenMen stelt een candidaat, die men zelf maar „een half ei" noemt, en vraagt ondersteuning voor deze candidatuur ten koste van opoffering van een deel overtuiging I (IV. R. Cl.) Voor Dordrecht is door de liberale kiesvereeni- ging Eiland ljsselmonde," met algemeene stemmen Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, te's-Gravenhage, candidaat gesteld. Te Goes is voor de Tweede Kamer tot liberale candidaat gesteld de heer Mr. C. P. Lenshoek, burgemeester van Wolfaartsdijk, ijverig voor stander van het openbaar ouderwijs, tegenover het aftredend lid, den heer Saaymans Vader. Door de kiezersvereeniging te Bodegraven is tot candidaat voor de Tweede Kamer in plaats van den heer Hoffman, afgevaardigde voor Gouda, gesteld Mr. J. B. L. Wentholt. Door de kiesvereenigingen te Leeuwarden, Franeker en Harlingen is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, het aftredend lid, de heer De Boo van Alder- werelt. Het jongste nummer van Uilenspiegel bevat: EEN DEOOM AAN DE KXEZEE3 VERTELD. „Uilenspiegel heeft een droom gehad. „Hij droomde, dat hij eene zitting van de Tweede Kamer bijwoonde. Onder vele omstandigheden zou dit een nare droom zijn geweest. Nu echter was hij bij uitnemendheid naar. „Onder de leden der Kamer zag Uilenspiegel vele vreemde gezichten en het trof hem, dat Ministers en leden allen witte dassen droegen. Het geheele ensemble trouweus had een nog veel deftiger en imposanter aanblik dan gewoonlijk. „Er waren ook vele bekende gezichten. Aan de ministertafel zag Uilenspiegel de heeren Groen van Prinsterer, Van Otterloo (van Valburg), Keu- chenius en dominé Entingh. President der Kamer was de „eindredacteur" van de Baiuin, en onder de leden merkte Uilenspiegel op de heeren Esser, Beest van Andel, Voorhoeve, Bernhardi, Kol, Oppedijk, dominé Vos, dominé P. Huët, dominé Felix, dominé Buitendijk, enz., enz. Het bleek, dat Kamer en Ministerie uitsluitend uit christelijk- historische heeren waren samengesteld. Geeu enkel onchristelijk-onhistorisch heer was tegen woordig. „De vergadering werd door dominé Kuiper met een gebed geopend, waarna de heer Groen als minister-president een psalm opgaf, die door alle aanwezigen werd gezongen. Nadat de laatste galmen van dit plechtig gezang waren wegge storven, werd de discussie hervat over eeu door het ministerie ingediend ontwerp van wet tot regeling van het lager onderwijs. (Van iemand naast zich op de tribune vernam Uilenspiegel, dat die discussie reeds vier maanden en drie weken onafgebroken geduurd had.) „De president werd aangesproken als „mijnheer de voorzitter, geliefde broeder in den Heere!" De discussie was zeer zeer geanimeerd. Sommige sprekers betreurden het, dat art. 191 der Grond wet was gewijzigd; anderen betoogden, dat de wijziging niet in de goede richting geschied was, en hadden gewild dat het artikel eenvoudig be paald had: „De regeling vati het lager onderwijs wordt overgelaten aan de kerkelijke reglementen en aan het goedvinden der R.-Katholieke geeste lijken." Tegen het voorgedragen wetsvoorstel werden tallooze bedenkingen van allerlei aard ingebracht; de meeste sprekers verklaarden „ge moedsbezwaren" te hebben tegen dat voorstel, en sommigen vielen het ministerie zeer scherp aan. „Dominé Entingh en de heer Groen van Prin sterer verdedigden de voordracht en verweten den sprekers der oppositie, dat zij eene agitatie in het leven riepen, dat zij het ministerie bestook ten met „gemoedsbezwaren" die niet bestonden, dat zij het regeeren onmooglijk maakten, dat zij eene wet verlangden, die onbestaanbaar was, enz. Deze verwijten lokten een stortvloed van tegen- verwijten uit; een der leden, wiens witte das helderder was dan die van eenig ander lid, ver klaarde dat hij eene motie zou voorstellen van wantrouwen in het Kabinet, en deze verklaring werd van vele banken toegejuicht. De discussie werd al heviger en heviger tot dat dominé Vos eene motie van orde voorstelde om de beraadslaging te verdagen en den grillier op te dragen een kapittel uit den bijbel voor te lezen, ten einde de gemoederen tot bedaren te brengen. Deze motie werd aangenomen, en daarop werd Uilenspiegel wakker. „Aau de kiezers de taak, te zorgen dat zijn droom niet verwezentlijkt worde." Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok ken aangetast 18 personen, als hersteld opgegeven 11, overleden 7, zoodat in behandeling blijven 155. Naar men verneemt heeft de Commissie vap rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten- Generaal haar verslag over de wets-outwerpen betrekkelijk de traclaten met Groot-Brittannie in eereed heid gebragt en zal het in den loop dezer week het licht zien. in eene vergadering van de orde van advocaleo bij den Hoogen Raad der Nederlanden, Woensdag •'11 Mei 11. alhier gehouden, zijn voordragten opge maakt tot vervulling van de vactures in den raad v an toezicht, die op 1 October a. s. zulleu ontstaan oor de aftreding van de heeren Mr. P. L. F. Blussé en G. M. Van der Linden. Eerste voordracht: Mr. P. L. M. Blussé en Mr. D. Van Eek. Tweede voordracht: Mr. G. M. Van der Linden en mr. H. M. Van Andel. Deze voordrachten zullen aan den Hoogen Raad worden toegezonden. Men schrijft ons: „Daar het mij onmogelijk is te antwoorden op al de belangstellende vragen tot mij gericht om trent de zaak van het nationaal cadeau, aan II. K. H. Prinses Marie, bij gelegenheid van Hd. huwelijk aau te bieden, verzoek ik U beleefdelijk, voor het onderstaande een plaats in uw geacht blad. Woensdag 10 Mei j.l. vergaderde in Utrecht, ten huize van den heer R. Sasse, de gecommiteerde leden voor het Nationaal geschenk, ten einde bijbel, album en lezenaar in oogenschouw te nemen, en verder alles te bespreken om zoo spoe dig mogelijk afdoening van zaken te verkrijgen. De bijbel van keur is in zwart marokijn lederen band prachtig ingebonden. De versiering is prachtig en de orueerder heeft daardoor getoond dat hij bij eenvoudigheid sierlijkheid weet te lOegen. De rechterzijde van het bijbelblad is ge heel van goud, 18 karaten, de linkerzijde van zilver, terwijl de zilveren haken met gouden beel den versierd zijn, voorstellende Mozes en Paulus. Boven aan den bijbet ziet men het Nederlandsch vapen, terwijl de wapens van H. K. H. Prinses Marie en Z. D. H. Prins Von Wied niet vergeteu zijn. Het middenstuk stelt de Nederlandsche maagd voor, met den vrijbeidshoed in de hoogte, en met de rechterhand rustende op den bijbel. Daaronder is eene groote ovaal-vormige plaat, waarop de aanbieding gegraveerd is. Drie spreuken, door de welwillende tusschenkomst van den heer Prof. J. J. Van Oosterzee aangegeven, als Joh. 5 39; Spreuk. 15 6a en Ps. 119 54, versieren het heilig boek. Der Utrechlsche Zilverfabriek komt alle eer van haar werk toe. Het Album, dat in rood marokijn leder prachtig is ingebonden, met een' zwaar vergul den rand, bevat 693 lijsten van de 881 ons toe gezonden uit 351 plaatsen van ons Koningrijken tel 29,438 namen. De overige lijsten zijn uitge knipt of overgeschreven. Op elke lijst is, ook des noods aan de andere zijde, de plaats der afkomst aangegeven, terwijl zij volgens de Provinciën van ons land in alphabetische orde zijn geplaatst. Oost-Indië en België besluiten het geheel. Eene lijst met 219 handteekeningen uit Parijs verzon den, is verloren geraakt en de beloofde uit Wur- temberg zijn ons mede niet geworden. Ook is er een pak met lijsten uit Beverwijk, verzonden 17 Jan. 1871, op heden nog niet ontvangen. Ver scheidene andere beloften zijn tot heden onvervuld gebleven, zoodat wellicht van hier of daar nog iets kan komen. Mocht men het dan spoedig zenden. Het titelblad voor 't Album is vervaar digd door een man van 86 jaar. De ontvangsten, na aftrek der kosten, zijn 2750- ƒ8.20 heeft men aan kwade posten, de schuld van 2 colporteurs, die hierin misbruik van ver trouwen gemaakt hadden. De lezenaar is uit eikenhout zeer kunstig gefabriceerd, en doet den bewerker alle eer aan. Het loofwerk is uitmuntend gekozen, en zal met het prachtige stuk dat daarop rusten zal, een goed geheel uitmaken. In 't midden is een kastje aangebracht voor 't Album. Om gewichtige redenen hebben gecommitteerden besloten het geschenk vóór de aanbieding niet ten toon te stellen, ook niet te Utrecht. Aan de vele aanvragen omtrent eene photogra- phische afbeelding dezer echt nationale geschen ken, kan ondergeteekende niet voldoen. Ook is 't hem onmogelijk op al de verzoeken te ant woorden om eene statistieke opgave te geven der plaatsen, welke ingeschreven hebben. Mogten er zich 200 liefhebbers aanmelden, tegen franco overmaking van 22 cents, zoo is een boekrukker genegen de opgave franco te zenden. Verlangt men eebter meerdere inlichtingen, zoo wordt men vriendelijk verzocht de brieven te frankeren, daar ongefrankeerde na heden ge weigerd worden. Het getal inschrijvers betraagt uit: Noord-Braband 2862; Gelderland 4067Zuid- Holland 7281: Noord-Holland 3504; Zeeland 2054; Utrecht 3579; Friesland 2360; Overijssel 1803; Groningen 663; Drenthe 934; Limburg 211Oost- Indië 120 en België 20. Aangenaam zal liet den ondergeteekende wezen zoo heeren redacteuren van andere bladen het bovenstaande gelieven over te nemen." Met alle hoogachting: Uw WelEd. Dw. Dn.: M. L. SEIJBEL, Secretaris. Heden wordt te 's-Gravenhage in de zaal der vrijmetselaars loge gehouden de algemeene verga dering der orde van vrijmetselaren, ressorteerende onder het Groot-Oosten der orde van vrijmetse laren in Nederland. Die vergadering is samenge steld uit de leden van het hoofdbestuur en afge vaardigden of vertegenwoordigers der onderschei dene loges, mitsgaders uit vertegenwoordigers van vreemde groote loges bij het Groot-Oosten van Nederland, bij welke wederkeerig van hier representanten zijn benoemd. Uit Groningen schrijft men dat Dr. H. W. Middendorp, lector bij de geueeskundige faculteit aldaar, genoemd wordt als vermoedelijk opvolger van wijlen den hoogleeraar F. L. Ermerins. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de d.d. schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als: bij die te Leiden, aan J. H. Van Wensen, als kapit.; bij die te Groningen, aan G. Homines, als lsten luit., onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; en aan Mr. L. U. De Sitter, als 2den luit.; en heeft voorts bij de d.d. schutt. benoemd: bij die te Leiden, tot kapit. effectief J. Hoog, thans kapit. la suite; bij die te Dordrecht, tot 2den luit. N. A. De Jon- cheere, thans korp.; tot 2den luit. la suite C. G. Van Dorsser, thans korp.; bij die te Katwijk, tot 2den luit. D. Haasnoot, thans schutter. Z. M. heeft als gouvernements-keurmeesters uiet de visitatie van vee, voor het buitenland bestemd, belast: de veeartsen W. Snijders en J. B. Huysmans voor Rotterdam en de veeartsen P. Van Staa, te Sneek, en II. C. Poll, te Witmarssuni (gemeente Wonseradeel), voor Harlingen. Z. M. heeft benoemd: tot plaatsverv. van den distr.-veearts wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen, J. B. Huysmans, te Rotterdam tot plaatsverv. van den distr.-veearts wien Gro Dingen als standplaats is aangewezen, H. C. Poll, te Witmarssum (gemeente Wonseradeel). BINNENLAND. Katwijk aan Zee, 3 Juni. Vrijdag ji. werd de gemeente met een kort bezoek vereerd, door Z. Exc. den heer Commissaris dés Konings. Leidschbndam, 4 Juni. Gisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van een gedeelte der bedijking om de droogmaking van de Tediuger- broek-polder loopeude van af den Veenweg, achter den Leidschendam om tot aan den weg van de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij; deze beste ding had plaats in twee perceelen, welke beiden zijn gegund aan den Heer Schreuder van IJssel- inonde, te samen voor eene som van f 1205Ü, als minste inschrijver. 's-Gravenhage, 5 Juni. Gisteren ten '12 ure werd alhier in de zaal Terpsichore in de Lange Lombardstraat eene vergadering gehouden van de afdeeling 's-Gravenhage der Internationale. Ook hier was de entrée tegen vijf cents toegan kelijk. De vergadering werd dan ook druk be zocht verscheidene personen voerden het woord. Men trachtte het doel van de Internationale iu een beter daglicht te stellei en te doen uit komen, dat haar streven was liet lot en den toestand van den werkmam langs den wet tigen weg zonder schokken of beroering ie verbeteren. MeD kwaui op tegen hetgeen in som mige bladen over de vergadering, laatstelijk te Amsterdam gehouden, was medegedeeld, bepaal delijk over de godslasterende taal, die daar zou gevoerd zijn, hetgeen men bepaaldelijk ontkende. Des namiddags ten halfdrie ure ging de verga dering uiteen na de hoop te hebben uitgesproken op meerdere toetreding van leden dan tot dus er het geval was. Groningen, 8 Juni. De inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht heeft heden aan den geneeskundigen raad medegedeeld, dat hij het voorgenomen zendingsléest wegens de pokziekle heeft ontraden en dat het cholerageval te Pekela is verklaard te zijn cholera nostras (iulandsche), niet de gevreesde Aziatische. Goudsche Brieven. Mijnheer de. Redacteur Als bestendig lezer van uw blad hebben de artikelen over het onderwijs aan volwassenen mijne aandacht geuukken, en ik heb op de al gemeene vergadering van het schoolverbond te Zwolle °t eeu en ander gehoord dat tot staving van die artikelen kan strekken betgeen mij noopt u te verzoeken het onderstaande in uw blad te willen opnemen. De eerste indruk was niet pleizierig, de verga dering werd een vol uur later geopend dan was aangekondigd. De voorzitter heeft zich daarover wel verontschuldigd maar dit Deeint niet weg dat men iD het volgende jaar kans heeft te laat te komen, als men deukt dat het dan weder zoo zal gaan; of dat men zich weder een uur ang duodelijk zal vervelen, als men verwachten zal dat, ter behoorlijker tijd, zal aangevangen worden en dit weder het geval niet mocht zijn. De kwade indruk, door het laat openen te weeg gebracht, verdween echter weldra toen de voor zitter in zijn schoone openingsrede het doel van het verbond nog eens ontwikkelde en de leden tot standvastigheid aanspoorde ofschoon de vruch ten tot nu toe gering en weinig voldoende zou den kunnen schijnen. Het wijdloopig verslag van den secretaris eeu kunstuk, dat heerlijk werd voorgedragen e daarom werd ook, met eenparige stemmen, bes| ten het te drukken en aan alle leden van Verbond een exemplaar te zenden. De spreke noemde de school-quaestie de quaestie bij uitn mendheid, en wees er op, dat het Verbond groote invloed daarop uitoefent. Hij beweerde dat, o ichoon de verderfelijke oorlog tusschen onze nalm ren de aandacht op ander terrein heefi gevestigd,e dus den bloei van het Verbond heeft tegen; werkt, er toch vooruitgang is bespeurd. Het ge leden dat in 1870, 8530 bedroeg is tot 9480 aan gegroeid en alzoo met 950 vermeerderd. Het geta afdeelingen bedroeg toen 103 en thans 106 e waren in dien tijd 7 afdeelingen bij gekomen 3 te niet gegaan en Meppel had verklaard zelfstandig genootschap te willen uitmaken. waren daarenboven op vele plaatsen corresponds ten aangesteld, en men mocht zich op eenig plaatsen verheugen in de medewerking va dames, een medewerking die heilzaam krachtdadig heeft gewerkt. Spreker noemde c verschillende manieren waarop op de verschil lende plaatsen is gewerkt en roemde vooral ht huisbezoek en de kiuder- od schoolfeesten. Hi klaagde over de tegenwerking van sommige zondere onderwijzers en gaf den wensch te kenue dat rneD overal dezelfde jaren zou opgeven ged« rende welke men een kind als schoolplichtig wi beschouwen. Op sommige plaatsen geeft me daarvoor van 4 of 5 tot 12—13 zelfs tot 14 jaren Als redenen van het school-verzuim en oog regeld schoolgaan werd genoemd het veraf wone van de school en het gemis van bewaarscholen te platten lande waardoor kinderen te huis ut ten blijven om op de jongere broertjes en zusj te passen. De rekening bedroeg in ontvangst f 2471.51c uitgaaf f 1698,01 en alzoo een overschot f 773,50. Tot penningmeester werd gekozen heer Delfas te Rotterdam en tot ledeD der hoofd commissie werd benoemd de heer Th. H. Nahuyi tr Zeist en A. Sassen te Breda. Na een korte pause kwam het voorstel Deven ter in behandéling: „Het Nederl. Schoolverbond weDde zijn zede lijken invloed aan, vooral bij het bestuur vat fabrieken, om in het gemis van geregeld onder wijs, aan kinderen beneden de 12 jaren te voor zien." Een afgevaardigde van die plaats licht: het voorstel nader toe en hiDg een niet guns', tafereel op, van de wijze van behandelin; der kinderen op de fabriek betrekkelijk he. schoolgaan. Hij drukte den wensch uit dat di arbeid der kinderen op de fabrieken geheel moch ophouden hetzij door den arbeid dien zij nu ver richten door machines te laten doeo of op welke andere wijze; hij hoopte dat de zedelijke belas- gen van velen endelij k zwaarder mochten wegei dan de financieële belangen van weinigen. Hierop werd een amendement ingesteld, door den heer De Vrieze uit Kampen, die de jares tot 14 wenschte gebracht te hebben als oorzaal gaf hij volgende hoogst belangrijke verklariD?, die ik, voor zoo verre mijn geheugen mij sis bedriegt, woordelijk terug geef; Te Kampen staat, behalve het schoolverbond een genootscha; dat reeds sedert eenige jaren, maar uitsluiteït| ten behoeve van die kinderen werkzaam is, 61 de armenschool bezoeken. Dit genootschap te kroont ieder jaar een klein getal van de bes: leerlingen die de school verlaten, hoogstens 6 kin deren van de 800 leerlingen der school. Zulk eesl bekroonde krijgt een protector uit de leden vat| het genootschap, die hem beschermt, zijn intelei tueele leidsman wordt en, volgens het plan mi blijven tot het kind volwassen zal zijn. Het bleel den protectoren echter spoedig dat de bekroonden zeer weinig wisten, dat zij buiten staat ware: een opstelletje te maken. Het bleek verder di zij buiten staat waren om het examen af te gen, dat benoodigd is om op de Burgeravondscboo te worden toegelaten, en dat niettegenstaa® het onderwijzend personeel te Kampen aller uit- muntendst en zeer ijverig is, zoodat men oorzaak opgaf dat het onderwijs op onze schol machinaal is. Deze verklaring kwam mij hoogst belangrijk voor 1°. omdat ik den Directed van de burgeravondschool mijner woonpW hetzelfde heb hooren zeggen, wat de heer Vrieze aanhaalde ten opzichte van het toelatioi examen op de Burgeravondschool, 2". omdat kort te voren door een heer uit Meppel hooren zeggen dat men aldaar een bijzonde' school van meer uitgebreid lager onderwijs'' die uitmuntend voldeed, dat die school lakt tol een openbare werd verheven, maar van dient')' ook minder goed was geworden, 3°. omdat m'l de woorden invielen in uw blad voorkomende Men behoort de school te beoordeelen niet naai hetgeen zij belooft te leveren maar naar de vruch ten die zij geleverd heeft, met andere woordet om de waarde der openbare school te toetsen men de jonge lieden moeten examineren, die d> school reeds verlatert hebben,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2