Y. 3465 A0. 1871. Dinsdag 30 Mei. phr, Mr. H. A. STEENGRACHT VAN DUIVENVOORDE, IEIDSCII DAGBLAD F»R.IJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post...3.85. Afzonderlijke Nommers0.05, Deze oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Voor iederen regel/0.15. Grootere lette» naar de plaatsruimte die zy beslaan. REGEERING EN VOLKSVERTEGENWOORDIGING. 18il| Bel«4 pir I Mg,' i. 0.1 Naarmate een volk in politieke ontwikkeling ooruitgaat, naar die mate zal het zich ook een )eter begrip vormen van den Staat eD beseffen jat de individualiteit van een ieder daarmede ;en nauwste verbonden is. Is dit besef eenmaal iiep gevestigd, dan is 't ondenkbaar dat het in- liïidu zijn rechten en verplichtingen veronacht zamen zal. De uitoefening van die rechten, de aakoming van die verplichtingen veronderstelt, nel niet voor allen met dezelfde nauwgezetheid, jat de burger de belangen van den Staat behar- lige, want doet hij dit, dan gevoelt hij levendig at daaronder ook de zijne eene plaats innemen. De constitutioneele monarchie is daarop gebouwd, jat het volk wel overwege en zich Dauwgezet ekenschap geve van de algemeene richting der «rsoneu, die het aanwijst om zelfstandig de dure ilichten te vervullen, die in bedoelden regeerings- orm der volksvertegenwoordiging toekomen. De wetgever heeft het kiezersvolk op milde wijze in de gelegenheid gesteld, zijn geest in de rolksvertegenwoordiging neer te leggen, opdat le uiting daarvan leiddraad zij voor hen die le dragers der souvereiniteit in den Staat zijn. Misschien ware het voor de zelfstandigheid mzer volksvertegenwoordiging te wenschen ge veest, dat we hierin het voorbeeld van Engeland isdden gevolgd, maar dat doet op het oogenblik liets ter zake. Wij staan thans weder voor de practische uit lefening van het grondwettig beginsel, welks oepassing, zooals we hierboven aanstipten, o. i. ïeilnjke of nadeelige gevolgen voor de natie kan nedebrengen. Wij staan thans weder rechtstreeks voor het potum van het kiezersvolk. Hoe zal dit uitvallen, waar er in Nederland «dérscheidene lichtingen van staatsbeleid wor- en voorgestaan? De werkzaamheden tot beantwoording van deze raag is, wat men noemt het verkiezingswerk. Iedere richting stelt zich ten toon, geeft op tare manier aan wat tot heil en welvaart van le huishouding waarin men leeft noodig is, wijst, !00 zij dit kan, aan wat reeds voor die huishou- louding gewrocht is ende stembus spreekt. Het gebeurt zeer dikwijls, dat de vervulling lier taak zeer bezwaarlijk is, maar er zijn ook lijden dat zij zeer dankbaar is, al geschiedt dit n beide gevallen even liefdevol en ijverig. Hoe staat het daarmede in het tegenwoordig lijdsgewricht? Alles behalve gemakkelijk, zouden wij ant- oordeu. Er zijn ditmaal gevaarlijke zaken aan Ie orde en het kost veelal groote inspanning van rachten een dreigend gevaar te voorkomen. Die gevaren in al hun naaktheid in het ver- biet te doen zien, met de grootste oprechtheid n waarheidsliefde bezield, der natie den stand an zaken te ontvouwen, opdat haar keus daar- loor wordt gemakkelijk gemaakt, eerlijke en i strijd, ziedaar waarmede eene krachtig ^organiseerde richting een weldaad aan de atie bewijst. Dit streven zit ook bij ons voor, en vandaar at wij nauwgezet zullen uitwerken, het- ;een het opschrift van dit artikel kan doen erraoeden, om vervolgens na te gaan de anti liberale wijze, waarop de aftredende afgevaar- egde in de Vertegenwoordiging zijn mandaat Keft vervuld, den kiezers op het hart te druk en, welke gevaren aan de voortzetting van dit «ndaat verbonden zijn en daarbij alle geoor loofde middelen aanwenden, om de belangen 'w de liberale richting te verdedigen en haar ündidaat, P? 13 Juni de overwinning te bezorgen. .atits'l oW'W| -l1! ;ep °P i ayp»11 Lelden, 27 Nel. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok |en aangetast 2 personen, als hersteld opgegeven i overleden 2, zoodat in behandeling blijven 155. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op Fe Bloemmarkt 133 baden gebruikt. i Aan de zwem- en bad-inrichting Ehijnzicht l'ii gedurende deze week 309 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het |fferkhuis alhier opgenomen van 102 tot 117 vol liassen personen en van 27 tot 43 kinderen. In eene te Rijssen gehouden vergadering van kiezers, uit de oostelijke gemeenten van het hoofd kiesdistrict Deventer, die zeer talrijk werd bezocht, is met algemeene stemmen het aftredend lid Mr. A. Van Delden, wederom tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de kiesvergadering de Grondwet, te Onder- dendam, den 24sten gehouden, is met algemeene stemmen het aftredend lid Mr. De Ruyter Zylker benoemd tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Woensdag zal te Brielle een groote meeting van liberale kiezers uit het geheele district gehouden worden, tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer; de heer Rombach zal deze vergadering bijwonen. Zijne herbenoeming is zoo goed als verzekerd. Op voordracht der commissie daartoe door Z. M. benoemd, zijn toelagen tot verdere opleiding in de muziek verleend, aan de dames Kiehl en Meijsenheim te 's-Gravenhage, mej. Chastel te Rotterdam, den heer Goudal te 's-Gravenhage, de heeren Petri te Utrecht, Kwast te Dordrecht, Hollander te Amsterdam, Hollman te Maastricht en Dado te Breda. Volgens den Rotterdamscheu correspondent van de Echo, zal de verloving van den Prins van Oranje met de jongste dochter des Ozaars van Rusland weldra openbaar gemaakt worden. De 17jarige russische grootvorstin Maria Alexan- drowna is met de keizerin van Rusland te Berlijn aangekomen, om naar Ems te vertrekken en aldaar de baden te gebruiken. De keizerin wordt vergezeld, behalve door de grootvorstin Maria Alexandrowna, door de grootvorsten Wladi- mir, Sergivs en Paul. Naar het U. D. verneemt, is door Mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Neyevelt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister bij het Russi sche hof, eervol ontslag gevraagd uit deze zijne betrekking, en moet dit hem zijn verleend. Reeds in den loop dezer week zon de graaf Petersburg verlaten. (U. D.) De commissie tot de zaken der Waalsche kerken heeft voor de algemeene synode dezes jaars afge vaardigd Dr. J. H. De Greet, pred. te Maastricht, sec., J. P. C. Kronenberg, pred. te Arnhem, Mr. H. Obreen, ouderling te Leiden, sec., en Dr. C. D. L. Hanegraaff, ouderling te Arnhem. De negentiende Algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van, én werktuigen voor den landbouw, zal dit jaar plaats hebben te Hoorn op Woensdag den 7sten September a. s. en drie volgende dagen. De Algemeene vergadering der Maatschappij zal gehouden worden Donderdag 28 Sept. te Hoorn. De trekking der loterij zal ge schieden op Maandag 2 October op het Raadhuis te Hoorn. Een inzender in de N. R. Ct. van heden komt op tegen de benoemiug van de heeren Bunge, Croinmelin en Cornelissen als commissarissen tot onderzoek naar de toedracht der zaak met het stoomschip Willem III. „Laat de directie het on derzoek opdragen aan eene commissie van man nen die. buiten de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland en hare belangen staan, en die competent zijn om te beoordeelen wat op een nieuw koop- vaardij-stoomschip met 350 menschen en groote schatten aan boord moet gedaan en nagelaten \yorden. Alleen door zoodanig onderzoek zal de publieke meening kunnen worden tevredenge steld." De gemeenteraad van Brielle heeft met 5 tegen 3 stemmen besloten, niet aan de Regeering te vragen om eene wet, die de gemeente zoude mach tigen de accijnsen op het gemaal en gedistilleerd té blijven heffen. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat, bij wijze van proefneming, voor het tijdvak van éen jaar, is opgeheven het aan verschillende stoombootdiensten opgelegd verbod, oin de Gouwe, de Aar, de Drecht, den Amstel en de Keulsohe Vaart stoomende te bevaren van éen uur na zonsondergang tot éen uur vóór zonsopgang, onder bepaling s. dat, wanneer reeds biunen dat tijdvak mocht blijken dat het onraadzaam is de proefneming voort te zetten, deze vergunning onmiddellijk zal worden ingetrokken; b. dat, na afloop van dat tijdvak, in geval zoo danige intrekking niet heeft plaats gehad, zal worden bepaald of er termen bestaan tot verlen ging van de vergunning; c. dat met geen grootere snelheid mag worden gevaren dat van 10Ü meters in de minuut, Liij gebreke waarvan de vergunning onmiddelijk wordt ingetrokken d. dat alle schade ten gevolge van deze ver gunning veroorzaakt, ten laste komt van de con cessionarissen, voor zoo verre bestaande veror deningen daarin niet bereids voorzien. De Hollandsche Maatschappij van (Landbouw heeft hare gouden medalje en ƒ50 of ƒ100 uit geloofd aan hem die een afdoend middel tegen de bloedluis in de appelbooinen kan leveren; ten einde de deugdelijkheid van het middel kan wor den onderzocht, beoordeeld en bewezen, moet hij, die naar dezen prijs wil dingen, zich schriftelijk voor 1 Augustus 1871 bij den Secretaris der Maat schappij, Huize Rust-Hoek bij's-Graveuhage, aan gaven, die hen den boomgaard (zooveel mogelijk in de nabuurschap van den aangever), waar de proeven gedurende twee jaren moeten worden genomen, onder toezicht van twee leden der Maat schappij, zal aanwijzen. Bij bekrooning wordt het middel, het eigeudom der Maatschappij, die het daarna algemeen bekend maakt. De luitenant P. M. Van der Meer Mohr, van het 7de reg. infanterie te Hoorn, wordt met 1 Juni overgeplaatst bij het 4de reg. van dat wapen. Met ingang van den lsten Juni aanstaande wordt het telegraafkantoor op het station der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Vree land voor het algemeen verkeer geopend, met een dagelijkschen dienst van halfzeven voor- tot 11 uren namiddags. Op de berichten wisseling van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland wordt het eenvormige tarief van ƒ0.30 per enkelvoudig tele gram toegepast. De regelen omtrent het bestelgeld zijn op het verkeer met Vreeland van kracht. Z M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Overijssel Mr. H. E. C. Van Kerck- hoff, thans rechter in de arr. rechtbank te Zwolle. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Waalwijk Mr. B. M. A. A. De Roy, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Z. M. heeft tot lid in den raad van Nederl. Indië benoemd de heer H. M. Andrée Wiltens, laatstelijk resident van Soerabaija. Z. M. heeft aan L. B. Gompertz, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van Kare III, hem door Zijne Majesteit den Koning van Spanje geschonken. BINNENLAND. 's Gravenhaoe, 26 Mei. In de zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van gisteren, is door het Openbaar Ministerie conclusie genomen in de zaak van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, eischeresse, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde en eischer in vrijwaring; hebbende in vrijwaring opgeroepen de Nederland sche Rijnspoorwegmaatschappij, gedaagde in vrij waring. Zooals men zich herinnert, was de Staat bij arrest van den Hoogen Raad veroordeeld aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te vergoeden de schade, ontstaande door het gedoo- gen door die maatschappij van de aansluiting aan en doorsnijding van haren weg door de lijn van 's-Gravenhage naar Gouda, waartoe aan de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij concessie was verleend, en datdeStaatdelaatstein vrijwaring heeftopgeroe- pen, en zulks naar aanleiding van art. 48 harer con cessie. Hoofdzakelijk op grond, dat in de bedoe ling van dat art. de hier quaestieuse teruggave van kosten en schade door de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschatschappij aan den Staat niet kan gelegen hebben, heeft de adv.-gen. Karseboom geconcludeerd tot niet ontvankelijk verklaring in de vordering tot vrijwaring, met veroordeeling van den eischer in vrijwaring in al de kosten daarop gevallen. De uitspraak is bepaald op 30 Juni a. s. Kottjrdam, 26 Mei. De deelneming in de Pre- mieleening tot instandhouding der Duitsche Opera is niet voiteekend, zoodat de zaak voor het vol gend seizoen is gevallen. Utrecht, 26 Alei. De van hier des morgens te 9.80 vertrekkende exprestrein naar Leuven, liep bij het passeeren van het station Schalkwijk gister, tengevolge van den verkeerden stand van een wissel op het doode spoor tegen de veelading, waarop een wagen stond. De locomotief en bedoelde veewagen werden vrij belangrijk be schadigd; het overige materieel ondervond geen beschadiging. De reizigers bekwamen geen letsel, de machinist werd vrij ernstig aan het hoofd ge wond, de machinist-leerling, die den dienst van stoker verichtte, sprong van de machine en werd dientengevolge onmiddellijk gedood. De expres- trein werd door eene hulp-machine verder ver voerd en ondervond eene vertraging van ongeveer éen uur; de overige treinen liepen verder geregeld. Arnhem, 26 Mei. Gisteren zijn door de commis sie uit het Provinciaal Gerechtshof als candidaat- notaris toegelaten de heeren Mr. M. Kolff, A. L. W. Van Dobben, S. Crommeiiu en J. A. Ver- steegh, de beide eerstgenoemden wonende te Arn hem, de beide laatsten te Zalt-Bommel. BUITENLAND. Frankrijk. Bij de toeschouwers van het vreesselijk drama dai in Parijs wordt gespeeld (dat zijn de Pruisen, de inwoners van Versailles van omliggende dorpen en de bezetting der lonen) was de vrees ontstaan dat de brand zich op een vreesselijke manier over de stad zou uitbreiden door dat de wind uit het Zuid-Oosten begon te waaien. Wij zeggen bij de toeschouwers, want den strijdenden zelve is liet onmogelijk een blik over den algemeenen toestand te laten gaan. Gelukkig heeft echter de wind zich niet bij de vele verbitterde vijanden der rampzalige stad aangesloten en is hij van richting veranderd. Eli waarlijk ook zonder zijne hulp zijn de vlammen gewillige werktuigen ge nóeg in de handen van een troep ellendelin gen, zooals wij en velen met ons niet meer dachten dat zich zelfs in Frankrijk tot zulk een getale zouden kunnen vereenigen. Een juiste opgave van de verschillende gebouweu, die in braud staau, is voorshands nog onmogelijk; maar met vrij veel zekerheid kan men toch de vernie ling van de volgende aannemenDe Tuilerien, het ministerie van financiën, het Palais Royal, een groot gedeelte der rue Rivoli, de prefectuur van politie, de rekenkamer, een gedeelte van het Louvre, het stadhuis, het paleis van het legioen van eer, de kazerne op de Quai d'Orsay, en de bank van leening; tot nog toe zijn gespaardhet ministerie van binnen- en buitenlandsche zakeD, van landbouw, van marine, de Sainte-Chapelle, de Ecole des Beaux-arts, de Fransche bank, het gebouw van het Crélit-foncier beuevens het grootste gedeelte der kerkenin het onzekere verkeert meü over het Pantheon, de kerk Val de Grace, het Luxembourg, die echter waarschijn lijk geheel of gedeeltelijk vernield zijn, over de gevangenis Mazas, en verscheidene andere voor name gebouwen. Waarschijnlijk zijn ook de Sor- bonne en de bibliotheek een prooi van het ver woestend element geworden. Uit Versailles en de departementen zijn op eene dépêche van Picard pompiers met hunne spuiten toegeijld, doch de waterstroomen, waarin een geheel leger zou kunnen verdrinken, zijn tegen het groote nrau dende fornuis zoo onmachtig dat zij de vlammen eerder aanmoedigen dan bedwingen. En van uit de buttes Chaumont gaan de insur- genten steeds voort, petrolenm-bommen op de stad te werpen om het helsche vuur te onderhouden; niet tegenstaande de mededeeling toch, die Picard reeds in de Nationale Vergadering deed, dat het leger deze positie vermeesterd had, hielden volgens onze laatste berichten de opstandelingen déar, te Bel leville bij het stadhuis en op enkele andere plaat sen nog immer stand. Men maakt zich te Versailles zeer ongerust over het lot der gijzelaars van de Commune, waar onder ook de aartsbisschop die zij in Mazas op gesloten hadden, waaromtrent ook Picard aan de vergadering niets wist mee te deelen. Men ge looft dat die gevangenis in brand staat en weet niet of de ongelukkigen er in geslaagd zijn uit het gebouw te ontsnappen. Welke hoofden van de iniurgenten gevangen zijn genomen is nog niet met zekerheid mede te deelen. Verscheidene hunner schijuen beproefd te hebben, de Duitschers te overreden om hen door te laten, maar deze zijn ouwrikbaar ge weest. Het strengste bevel schijnt hun gegeven te zijn om te zorgen dat aan hun kantten minste al de misdadigers in den val liepen. Een corres pondent vau de Indépendance geeft hiervoor een zeer goede reden: Bismarck, zegt hij, heeft er geen belaD^ bij om te verhinderen, dat revolutoiunaire hoofden ons land binnendringen, maar wel dat zij er uitgaan, daar zij zich in dat geval ook in Ouitschland zouden kunnen nestelen. Hij haalt daarvoor de volgende woorden aan, die Bismarck tot den Amerikaanschen gezant Washburne zou gesproken hebben. „De burgeroorlog te Parijs boezemt mij noch vrees in voor Europa noch voor Frankrijk; laat de Commune haar gang gaan de revolulionuairen vau de geheele wereld zullen zich daar rendez-vous geven. Wanneer zij allen bij elkaar zijn, dan sluiten wij den muizenval en dan zijn zij knap als het hun gelukt te ontsnappen." Indien dit gezegde door den rijkskanselier inderdaad gebezigd is, dan geeft het weer een aardige bijdrage tot de karakteriseering van zijne politieke beginselen Europa begint over te vloeien van onruststokers; nemen wij derhalve ergens een groote stad, mits niet iu Duitschland, lokken wij ze desnoods daarheen, en als wij ze daar allen bij elkaar hebben, laten wij dan die stad iu brand stekeu of in de lucht vliegen om voorgoed van het volkje bevrijd te zijn. Dat mag men inderdaad profileeren noemen van de fabels van Lafontaine, voornamelijk van die, waar de slimme aap de kat noodzaakt om zijne kastanjes uit het vuur te haleu. lntusscheu of er hoofdpersonen onder zijn of niet, zeker is het dat te Versailles eene groote menigte gevangenen wordt binnengebracht. Ziehier in twee trekken den toestand van Frankrijk ge schetst: Een lange trein, opgevuld met Fransche soldaten, die uit Duitsche krijgsgevangenschap terugkeeren, komt Versailles aan den eenen kant binnenvliegen aau de andere zijde der stad trekt onder een sterk escorte, en de vervloekingen der menigte een troep Fransche soldaten binnen, die door huune landgenooten in Parijs overwon nen zijn1 Wanneer zulke treurige optochten de stad langs de Avenue de Paris binnen komen, daD dringt zich het verbitterde volk er om heen, en schreeuwt de gevangenen toe: „Allons! canaille! hoed af voor fatsoenlijke menschen 1" Wordt door een norschen insurgent aan dit bevel niet gehoorzaamd, dan suist menigmaal een stok door de lucht en de képi vliegt hem van het hoofd. Het verwondert ons niet dat zij die nu maanden lang het kanon hebben hooren donderen en op het oogenblik hunne schoone hoofdstad in vlammen zien staan, hunne verbittering op deze wijze lucht geven. En toch moet een gevoel van medelijden bij ieder weldenkend mensch opkomen voor die ver blinde ongelukkigen, die zich voor een gedeelte door hersenschimmen en schoonschijnende rede nen van andere personen (en deze zijn de ware ellendelingen) hebben laten overhalen tot allerlei ongeoorloofde handelingen. En dit gevoel wordt nog sterker wanneer men nagaat dat onder die binnentrekkende troepen een menigte jongelingen en mannen zijn, die tot de vrienden der orde en de vijanden der commune behoorenden, doch in den laatsten tijd letterlijk met het wapen op de borst door het comité de talul public (men vergeve ons het woord) gedwongen zijn iu den stroom medegesleept te worden. Men ziet er grijsaards onder, grijsaards, die alle omwentelingen waar door Erankrijk sedert het laatst der vorige eeuw

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1