Ipe rechterzijde intüsschen is niet genegen, iets I, hare monarchisische aanspraken te laten l.jr, of zelfs eenige transactie aan te gaan. I tegenpartij is verdeeld in een linker centrum I de eigentlijke linkerzijde; het eerste bestaat 1 vroegere monarchisten, die tot de republiek zijn Ingegaan door de laatste gebeurtenissen, uit repu- Ijeinen uit eigenbelang, kortom uit personen, die la gevoelen niet zijn toegedaan uit zuivere listdrift, maar door een of andere bij-oorzaak 1 toe gebracht worden. Deze mannen van het Ltruoi nu, zullen in den tijd, gedurende welken I ers op uitstel heeft aangedrongen, in den be- I ieoswaardigen toestand zijn van voortdurend door de eene én door de andere partij aan |b te voelen trekken en tornen. Verschillende [«listen zijn reeds druk in de weer met hen [.overtuigen, dat eene propositie als die van [ray het land op nieuw in twist en verwar- la zou storten. Maar tot nog toe begrijpen zij, zich met het voorstel Feray vereenigd heb- de zaak anders en gelooven dat juist die [positie aan alle verdere intrigues den toegang |l afsluiten. Hoe het zij, een vrij scherpe parle- [iataire strijd is over het punt van den regee- [-jsvorm nog te wachten en wij mogen hopen, |l vooral de rechterzijde, die in de tegen woor- |e Nationale Vergadering de egoïstische partij |j uitnemendheid voorstelt, het zoo make, dat [strijd tot het parlement beperkt blijve. Het gouvernementsleger onder opperbevel van [sc Uahon is nu bijna in zijn geheel Parijs bin- [ngetrokken. Zoover ons bekend is, houdt het |;j dezelfde positiën bezet, die wij gisteren be- Ibreven, namelijk het grootste gedeelte der stad |d zuide der Seine tot aan het Champs de Mars Ide Ecole-Militaire. De troepen, die ten westen der |ne bij de poort van St.-Cloud zijn binnengedron- I hebben zich gevestigd in Passy. De kanonnade Noord-Westen der stad, die een oogenblik Beëindigd was, gaat intüsschen weer hevig voort, [oral wordt het vuur gericht op Mont-Martre, I; broeinest der insurgenten. Wellicht zullen fcen, aldus van twee kanten bestookt de vva- inen nederleggen zonder het tot een straatge- Icht te laten komen. [Een meenigte personen, die begrepen dat de ■I der Commune in het bloedige drama, door fear zelve verwaardigd, afgespeeld was. hebben den laatsten tijd beproefd zich door de vlucht [redden en zijn hierin gedeeltelijk geslaagd, Bar ook voor een groot gedeelte door de Versail- Inen aangehouden. Paschal Grousset schijnt de lenzen bereikt te hebben; ook van Rossel zegt ken dat het hem gelukt is, zich in veiligheid te tellen. Vele andere individuën echter zijn, tot ■lis in de riolen der stad opgevangen. De voor- foamste arrestatie echter is geweest die van pochefort. Te Meaux gevangen genomen zijnde f hij onder een sterk geleide naar Versailles Ivoerd. Ontzettend moet de woede en verbittering fen het volk zijn geweest toen hij de stad binnen led, en dat het gouvernement znlks voorzien |ad bleek uit de sterke bewaking, waaraan men lem had toevertrouwd. Hij was gezeten in een pnibus met twee paarden bespannen, voorafge- kaan door een escadron gendarmes, omringd door llrikaansche jagers, gevolgd door een escadron van [zelfde wapen. Naast hemzijn secretaris Mouriot [vier politieagenten. Boven op de omnibus een Beier der gendarmerie en drie sergeants de [lie. Niet alleen het lagere volk maar personen |tn alle standen namen aan de demonstratie op [i tocht door de stad deel. Men schreeuwde: |feg met den moordenaar, dood aan den rooverl" er werden ernstige pogingen beproefd om hem Bt de omnibus te halen en op staanden voet als |o voorbeeld voor allen te vermoorden. Met Iwote moeite gelukte het de gewapende bege- Bdiag, hem tot aan de gevangenis te brengen, [aar hij in verzekerde bewaring werd gesteld. We man van de Lan terne, die niet geschroomd ■reft, zich met het misdadige oproer te vereeni- zal dus waarschijnlijk nu voor goed zijn ■diieuwerige, onbesuisde rol hebben afgespeeld. B Niettegenstaande de vrede nu gesloten ■«fervindt de arme Fransche bevolking nog niet minste vermindering van de lasten, die door Duitsche bezetting op haar drukken. Integen- schijnen de eischen der onwelkome gasten ■'der toe- dan af te nemen. Een Pruisisch offi- moet zelf verzekerd hebben, dat de bevolking onderhoud betaalt van 800,00(1 man, terwijl B' zich maar 500,000 op Franschen bodem be- ■>Mlen, ,e I Bovendien brengt de voortdurende tegenwoor- fcheid der Duitschers door de verbittering die ■'uurlijk nog tegen hen heerscht allerlei óngere- B'ldheden en verwarring mede. In de Nationale ■"gadering van 20 Mei is dan ook een voorstel ■"iaan om zich tot eene betere regeling van de ■zetting en huisvesting der troepen met de Duit ■ae autoriteiten te verstaan en de urgentie van t voorstel is aangenomen. BI» dezelfde zitting diende de heer Bruneteene ■positie in om het aannemen van de préalabele ■,'aestie te regelen. Inderdaad bij de vele voor- Balden die wij zagen van zaken, die door de Beterzijde op den achtergrond werden gescho- le door middel van de eeuwige préalabele quaestie, was zulk eene regeling hoog noodig. Doch de rechterzijde toonde zich natuurlijk niet zeer genegen, zich zulk een gemakkelijk en practisch wapen uit de hand te laten nemen. De commissie van onderzoek bracht een rap port uit dat voornamelijk bestond uit hatelijk heden tegen den heer Brunet (waarvan de voor naamste oorzaak was dat deze vroeger heeft voorgesteld met Parijs eene verzoeniog aan te gaan, een voorstel dat ook door de préalabele quaestie in de doofpot werd gestopt) en conclu deerde om de zaak niet in overweging te nemen, Diensvolgens werd na een vrij hevige discussie door de vergadering besloten. Duitschland. In zijne zitting van 22 Mei zette de rijksdag de beraadslagingen over het wetsontwerp tot orga nisatie van ElzasLotharingen voort. Zooals men weet, was de eerste paragraaf, die bepaalt dat de nieuwe landen voor eeuwig met het Duitsche rijk worden vereenigd, in de vorige zitting on veranderd aangenomen. Op 2, waarbij de Duit sche rijksconstitutie in ElzasLotharingen met 1 Januari 1873 in werking treedt, doch enkele deelen der constitutie door keizerlijke verordening met toestemming van den bondsraad vroeger kun nen worden ingevoerd, stelde de heer Duncker als amendement voor, om, in plaats van 1 Januari 1873, te zetten 1 Januari 1872 en in plaats van de woorden: „door keizerlijke verordening met toestemming van den bondsraad" te lezen„door eene rijkswet." Tegen beide amendementen ver zette zich de staats-minister Delbrück, en be tuigde, dat hunne aanneming in de oogen der verbonden regeering met eene afkeuring van het ontwerp gelijk zou staan. Het voorname doel toch van den bondsraad was, om de regeering iu staat te stellen, de organisatie van de nieuwe landen vóór de invoering der rijkswetgeving tot eene zekere hoogte te brengen en dit werd door het tweede amendement zeer bemoeilijkt, door het eerste geheel onmogelijk gemaakt. Na lange discussie werden de door Duncker voorgestelde verande ringen afgestemd en volgens 2 de redactie der commissie aangenomen. Op 3 werden twee amendementen ingediend. Het eerste van den afgevaardigde Stauffenberg, die den keizer bij het invoeren van wetten in het algemeen van de toestemming van den bonds raad, maar bij wetten waardoor Elzas en Lotha ringen met leeniDgen en garantieën worden be zwaard, ook van die van den rijksraad wilde afhankelijk maken. De heer Wigard wilde na 3 eene nieuwe paragraaf invoegen, waardoor de invoering van wetten gedurende de overgangs periode niet zou kunnen plaats hebben dan met goedkeuring van eene vrij gekozene lands-verte- genwoordiging. Minister Delbrück bracht tegen beide voorstellen weder zijne bedenkingen in. Den heer Stauffenberg herinnerde hij, dat bet soms noodig kon zijn, in den kortst mogelijken tijd eene leening aan te gaan. Hij wees hierbij op de stichting eener Universiteit te Straatsburg, die algemeen gewenscht wordt en waarschijnlijk door eene leening tot stand zal moeten komen. Den afgevaardigde Wigard deelde hij mede, dat de verbondene regeeringen zelf reeds van plan waren, bij administratieve maatregelen de mede werking van aanzienlijke ingezetenen der nieuwe landen in te roepen. Het voorstel van den heer Stauffenberg werd, niettegenstaande des minis ters oppositie, ten slotte aangenomen. Na ver werping van het amendement Wigard werd de gewijzigde paragraaf en evenzoo de daarop vol gende goedkeurend, waarmede de tweede beraad- raadslaging over het ontwerp was afgeloopen. TELEGBAMMEN. Parys, 22 Mei. Het kanonvuur verflauwt. Uit de positien der Pruisische voorposten ziet meD de infanterie van Versailles, die bezig is met St.-Quen te bezetten. De opstandelingen hebben geene poging gewaagd om door de Duitsche iinien te breken, of die aan te vallen. De Duitsche troepen hebben order ontvaügen om op de op standelingen vuur te geven, zoodra deze tot op 400 passen afstand naderen. Londen, 23 Mei. In de Op hedeD gehouden zitting van het Hoogerhuis, heeft Lord Granville verklaard, dat Duitschland eene schadevergoeding van 177.000 francs uitgekeerd heeft voor de Brit sche 6chepen, die de Duitsche soldaten indertijd in de Seine hebben doen zinken. Brussel, 23 Mei. Het gerucht loopt, dat Felix Pyat en Pascal Grousset alhier zijn aangekomen. Versailles, 23 Mei (te 3 uren.) Nadat Clinchant Batignoles bezet had, heeft hij van de zijde van Clichy Montmartre aangetast. Op hetzelfde oogen blik kwam Lamirault langs de Seine opdagen van den kant van St.-Quentin, ten einde het Noor delijk spoorwegstation aan te vallen. Na verloop van een uur was Montmartre in onze handen. Generaal Cissey heeft zich zijnerzijds meester gemaakt van de groote barricade aan de Chaus- sée Maine. De operatiën worden met kracht voortgezet. De ulgelteele onderdrukking van het oproer wordt tegen heden of morgen tegemoet- gezien. De verliezen aan onze zijde waren gering- Volgens tijdingen uit Parijs van hedenoch tend zes uren hebben onze troepen de Place Clichy, het spoorwegstation Lazare, het Paleis voor industrie, het hotel der Invaliden, het Wet gevend Lichaam en het station Montparnasse, bezet. Er had een levendig artillerie- en geweer vuur plaats aau de barrière des Moines, op de Place de la Concorde, die door de opstandelingen nog niet verlaten is, en bij de Place Clichy. Onze troepen blaken van ijver. Ons verlies is gering. Men verzekert dat een aanval op Montmartre is begonnen. Beriyn, 23 Mei. De heer Rochussen, Neder- landsch gezant, is bij den Keizer ontvangen tot het indienen zijner geloofsbrieven. Graaf Bylandt, de gewezen Nederlandsche ge zant, dineert heden bij den Keizer. Weenen, 23 Mei. Het Huis van Afgevaardigden heeft bet wetsontwerp tot heffing der belastiDgeu aangenomen. Daarentegen heeft het met 72 tegen 59 stemmen besloten, bet debat over de troonrede tot morgen uit te stellen. Smolka (van de Pool- sche fractie) en Petrino (uit de Bukowina) ver klaarden, dat hunne partijen in overweging zullen nemen, of zij de zitting van morgen al dan niet zullen bijwonen. De Keizer heeft de delegatiën ten gehoore ont vangen, en heeft op de toespraken der presidenten geantwoord. Hij deed een beroep op de vader landsliefde der deligatiën, waar het de vervulliDg geldt van hare plichten. Aan de Oostenrijksche delegatie betuigde de Keizer, dat er in de relatiën van de monarchie met het buitenland geene ver andering was gekomen, die voor ernstige verwik kelingen of voor een vredebreuk zou kunnen doen vreezen. &t. Deals, 24 Mei. De driekleur waait op Montmartre. Beriyn, 24 Mei. Op voorstel v. Bunsen heeft de rijksdag besloten voor de terugkeerende land weermannen en reservisten een fonds beschikbaar te stellen, om hun de hervatting van hun bur gerlijk bedrijf gemakkelijk te maken. Londen, 24 Mei. Het Lagerhuis heeft met 208 tegen 169 stemmen de voornaamste artikelen der legerreorganisatie, betrekking hebbende op de ver koop van officiersplaatsen, aangenomen. Bucharest, 24 Mei. De vorst heeft een eigen- handigen firman van den Sultan ontvangen, waarin aan zijn streven naar bevestiging der toestanden en naar handhaving der verdragen lof toege zwaaid wordt. Lissabon, 24 Mei. Uit Montevideo wordt van 27 April gemeld, dat men tracht den vrede te verzekeren, zoodat waaréchijnlijk de oorlog spoedig geëindigd zal zijn. Uit Buenos-Ayres meld men, dat degelekoorts afneemt. Het aantal doodeo bedraagt 100 per dag. Florence, 24 Mei. In de kamer werd beraad slaagd over de financieele plannen. Het ontwerp, gelijk dat met de commissie vastgesteld was, is door Sella aangenomen. Er bestond tusschen de commissie nog slechts een geschil over 13 milli- oen, in plaats van over 20, daar de commissie toegegeven had. Van zijn kant stelde de minister voor, om die 13 millioen uit de verhooging van eenige belastingen te vinden; de commissie zou daarover raadplegen. Parys, 25 Mei. De barricaden op de place de la Concorde en de place Vendóme bieden nog tegenstand. Verschillende groote branden zijn in de Rue Rivoli en de buurt der Madeleine outstaan. De aanval der troepen op de laatste barricades van Belleville was zeer hevig. De muiters ver dedigden zich wanhopig. De verliezen van het leger waren zeer groot. Men hoopt, dat heden alles afgeloopen zal zijn. Versailles, 24 Mei (dei ochtends). Onze troepen verjoegen gisteren de gefedereerden van de voor stad St. Germain en andere plaatsen en zetten hun zegevierenden tocht voort. De Louvre en de Tuileriën staan in brand. De gefedereerden ver oorzaakten die door middel van petroleum. Men onderstelt dat zij pogingen zullen doen om aan den kant van Belleville en Pantin te ontsnappen. Bellivray is gisteren gesneuveld. Een groot aantal krijgsgevangenen is hedenoch tend hier binnengebracht. Dombrowski is ge kwetst en te St.-Dénls gearresteerd. Gemeenteraad. Ter Secretarie dezer gemeente zijn ter inzage van de ingezetenen neergelegd, de volgende stukken 1°. Een adres van Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, om continuatie in zijne betrekking als archi- vares der gemeente, Bij B. en Wi, bestaan daartegen geen bedenkingen, weshalve zij voorstellen hét daartoe strekkende ver zoek in te willigen. 2'. Voorstel van het Raadslid J. Scheltema, tot uitbreiding der openbaarheid te geven aan de bij den Raad behandeld wordende stukken, [Zie Leidtche Dagbladen van Vrijdag en Maandag 5 en 8 dezer 1.1.] 3°. Staat van af- en overschrijving op de gemeen- tebegrooting, dienst 1870. B. en Ws. stellen voor om van den post onvoorziene uitgaven op de be grooting van 1870 af te schrijveu f 5055.22s, ten einde daarmede te verhoogen verschillende posten van uitgaaf, op die begrooting voorkomende, welke nu te laag geraamd blijken en wel te samen tot bovengenoemd bedrag. De 'commissie van financiën adviseert. 1°. De voordracht hierboven j bedoeld goed te 2'. B. en Ws, n. a. van deze voordracht uit te noodigen 1astreng toe te zien dat behalve in de gevallen van volstrekte noodzakelijkheid van hunnentwege geen uitgaven worden verordend, welke zij weten dat uit den betrokken begrootingspost niet meer kunnen gekweten worden, zoolang de gemeenteraad tot het doen van die buitengewone uitgaven geen machtiging heeft verleend. b. De verschillende commissiën en collegiën met het beheer van gemeentegelden belast, te gelegener tijd te herinneren dat zij onbevoegd zijn zonder hoogere machtiging de sommen voor hunne admini stratie, op de begrooting uitgetrokken, te overschrij den en dat zij door niet op te letten op die ver plichting zich bloot te stellen aan het gevaar, dat de uitgaven, die zij boven hunne begrooting veror denen, door den Raad niet worden gelegaliseerd en dus ter hunner persoonlijke verantwoording blijven. 4°. Voordracht tot verhooging der jaarwedde van den leeraar in de staatswetenschappen en het han delsrecht, in verband met eene gedeeltelijke opdracht vab de lessen in de geschiedeuis en aardrijkskunde. jB. en Ws. stellen den raad roor van den leeraar inhet staatsrecht tevens de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de geschiedenis en aardrijkskunde te' vorderen en zulks ten einde den leeraar in laatst genoemde vakken bij te staan, die naar de meening van de commissie van toezicht, moeielijk zijne taak naar behooren kan vervullen. Daarbij is gevoegd het voorstel om de jaarwedde van f 400 tot op f 1600 te verhoogen, waardoor echter de toelage van f 320 aan den leeraar iu de geschiedenis en aardrijkskunde, voor het waarnemen der parallelklasse zal komen te vervallen. De commissie van financiën stelt voor de goedkeu ring der voordracht, van B. en Ws., maar tevens dat college uit te noodigen later bij het doen van eene eVentueele voordracht, na ingewonnen advies van de commissie over de middelbare scholen, den Raad in te lichten of de candidaten, welke worden aanbevolen, niet alleen de meest geschikte zijn onder hen die zich aanmelden, maar of zij inderdaad de vereischte waar borgen opleveren voor hunne geschiktheid voor het onderwijs in de verschillende vakken waarvan hier sprake is. '5'. Voordracht tot het huren van eene loods in de Gortestraat, tot exploitatie van het Liernursche stelsel. Ter exploitatie ran het Liernursche stelsel dat bij de demping der Binnenvestgracht voor de daarop nitlozende woningen wordt toegepast, behoort de inrichting van een bergplaats roor de locomobile en tender met een tapgebouw. Het beginsel van proefneming, dat voor de toepas sing van het stelsel is aangenomen, kan ook daarom trent worden in acht genomen en uit dien hoofde hééft de commissie van fabricage getracht eene gele genheid te vinden die tegen eene Billijke hnur en met matige kosten roor een bepaalden tijd zou kunnen dienen om tót berg- en bewaarplaats te worden ingericht en gebruikt. B. en Ws. hebben dien ten gevolge de eer aan don Gemeenteraad de vereischte machtiging te vragen om voor den tijd van drie jaren en drie jaren in optie te huren, voor de som van f 100 'sjaars, te vinden op art. 77 der begrooting van den loopenden dienst, de helft van een houten loods, staande in de Gorte straat Wijk III, N'. 103 en 102o, om die vervolgens voor rekening der gemeente tot het bedoelde einde behoorlijk in te richten en te gebruiken. 6*. Voordrachten tot onderhandsche verhuring van a. het huis op de gedempte Marendorps Achtergracht b. het huis buiten de voormalige Wittepoort. 7°. Voorwaarden tot het in t openbaar verpachten dér visscberij in de Boschhuizerwatering. 8J. Staat van ai- en overschrijving en suppletoire bègrooting van de administratie der gemeente apotheek over 1870. De commissie van financiën heeft tegen zijde goed keuring geen bedenkingen. Gemengde berichten,. De typhuskoorts woedt nog al erg te Brussel. Den 9den Augustus e. k. zal het eene eeuw geleden zijn dat Walter Scott geboren werd. Groote toebereidselen worden gemaakt tot fees telijke viering van dien dag. Te Edinburgh en te Glasgow zal een feestmaaltijd gehouden worden Ook zal vermoedelijk gevolg worden gegeven aan eeD voorstel van Sir W. Stirling Maxwell, tót het bijeenbrengen eener verzameling van voor werpen (manuscripten, boeken, schilderijen en voorwerpen van kunst), die betrekking hebben op het leven en de werken van den onsterfelijken Schotschen romancier. Wil de feestviering zijner nagedachtenis waardig zijn, dan moet zij eene nationale wezen en dit zal ze zeker, Tot het fêest-comité behooren de heeren Gladstone, Dis raeli, Lord Derby, Lord Lytton, Tennyson, en ajndere staatkundige en litterarische notabiliteiten. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf's-Gkavenhage, 25 Mei. De Tweede Kamer heeft heden de beraadslagingen over hoofd stuk VIII (Dep. van Oorlog) ten einde gebracht. De voornaamste sprekers waren, behalve de Mi nister van Oorlog, de heeren Bredius, Stieltjes, De Roo, v. Houten en Storm, die hoofdzakelijk discussie voerden over Afd. XII (kazerneering). l)et geheele hoofdstuk ad 14-,614,463 werd ver- tjolgens aangenomen met 41 tegen 27 stemmen, j Daarna werd hoofdstuk IX (KoloniëD) in be handeling gebracht, -waarover voornamelijk de heer Hasselman het woord voerde. Het werd ten slotte aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. De kiesvereeniging Vaderland en Koning" alhier, heeft in hare vergadering lieden tot lid der Tweede Kamer, in de plaats van Jhr. De Casembroot, geproclameerd Mr. W. Wintgens, advocaat. 's Gbavenhage, 24 Mei. In deze residentie is aangekomen en aao het hotel de l'Europe afge stapt, de heer Van der Does de Willebois, com missaris des Konings in het hertogdom Limburg. De Commissie van bijstand in het beheer van het gemeentebadhuis te Scbeveningen heeft

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3