spel nog vreemder. Alles, van voor tot achter, vormt een verwarde massa van dooreengewron- gen ijzer. Van wat brandbaar was is niets meer te vinden; de ijzeren dekbalken zijn gebogen en gebroken, als door een vulcanische werking. Nadat de passagiers en troepen op Zaterdag te Ports mouth van wal waren gebracht, werden de laatsten gemonsterd op het terrein tegenover het kantoor van den Hollandschen consul, den heer Van den Berg. De soldaten waren allen slechts ten deele gekleeddoch ze waren vroolijk, en hunne hoera's klonken herhaaldelijk, toen hunne officieren voor het front kwamen, en een aantal vrouwen en kinderen, mede slechts half gekleed, hen voorbijtrok. Op bevel van den luitenant-ge neraal Lord Templetown, zijn de soldaten inge kwartierd in de Anglesea Barracks, te Portsea. Het voorkomen en gedrag van deze soldaten en hunne officieren op de plaats van monstering pleiten zeer voor hunne geoefendheid en disci pline Eenige passagiers schrijven de ramp hieraan toe, dat uit de machine door de kajuit pijpen liepen, die een groote hitte uitstraal den. Dit is evenwel eene bloote gissing. De oor zaak van den brand kan slechts blijken uit een officieel onderzoek. Men leest in een brief uit Rome aan de Indi- pendance Italienne (N°. 140) Er is hier te Rome een gezant der Nederlan den, over wiens stelling onlangs beraadslaagd is in de Tweede Kamer te 's-Hage. Deze heer, voor het overige een zeer gedistingueerd man, verheft er zich op, dat hij den Kroonprins en prinses Marguerita den rug toekeert, wanneer hij hen ontmoet. Ofschoon de correspondent van genoemd blad niet is een persoon, die lichtvaardig te werk gaat, kunnen wij niet gelooven, dat een Nederlandsch gezant zich aldus zou gedragen. Wij vestigen dus de aandacht op dit bericht, opdat het niet in de buitenlandsche dagbladen blijve ronddolen, zonder te worden wederlegd. Handelsblad In het belang der scheepvaart op de Witte Zee wordt, mits deze ter algemeene kennis ge bracht, dat, blijkens een telegram uit Archangel van 14 dezer, het ijs op de Dwina is begonnen te breken, en men mag aannemen dat de Witte Zee binnen drie weken bevaarbaar zal zijn. Telegraafkantoren zijn geopend te Altsandec, Buchau, Hartmanitz, Jagnina, Hattighofen, Ober- Kratzau, Pago, Pardany, Taxa (Toxis) en Uj-Pécs in Oostenrijk; te Brüsterort, Fritzlar, Hela, Lan- deck (West-Pruisen) Neuwerk (Eiland) en Pfalz- burg in den Noord-Duitschen Bond; teSchesslitz en Velden (bij Hersbruck) in Beieren; te Mess- kirch in Baden; te Bernimont, Bornhem, Estinnes- Haulchin, Haeltert, Harmignies, Hyon-Ciply, Morhet, Orroir, Sibret en Wideumont-Bercheux in België; te Ballwyl, Moehlin, Russikon, Sargans en Urban (St.) in Zwitserland; te Alba, Bellagio, Carsoli, Castellana, Putignano, Riesi en Sale- Marasino in Italië; te Almaden, Bribiesca, Fraga en Marchena in Spanje; te Villa-Pouca-d'Aguiar iu Portugal; te Rylsk in Europeesch-Rusland; te Karanovatz in Servië; te Prisrend in Europeesch- Turkije; te Atalindi en Capennissie in Grieken land; te Béit-ed din (Déir-el-Kamar) in Aziatisch- Turkije; te Soebang in Nederlandsch-Indië op het eiland Java. Spoorwegdienst-telegraafkantoren zijn geopend te Alt-Arad (O'Arad), Andris (Szent-), Merczi- falva (Merczidorlj, Meu-Arad (Uj-Arad, Orczi- lalva (Orczidorf), Vinga en Zborow in Oostenrijk; te Beuel, Buschow, Bellbrück, Friedrich-Wil- helms-Hütte (bij Troisdorj,) Gramschütz, Gross- Behnitz, Haemerten, Klein-Unie, Krojanke.Nenn- hausen, Nieder-Zarkau, Raudten, Sehoeuhausen, Vinzelberg en Wustermark in den Noord-Duit schen Boudte Biala, Loukow en Mendzirgetz in Europeesch-Rusland. Heropend zijn de kantoren te Hofgastein in Oostenrijk; te Rehburg in den Noord-Duitschen Bond; te Petersthal in Baden. Opgeheven zijn de kantoren te Zbeschau in Oostenrijkte Haigerloch in den Noord-Duitschen Bond; te Moesskirch in Badente Calatafimi in Italië. Het kantoor te Westerland (Eiland Sylt) in den Noord-Duitscben Bond is tijdelijk gesloten. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het, blijkens zijne in det Staatscouranten van den 17den en van den 18den Maart jl. geplaatste aankondiging tot be noeming van acht surnumerairen der regestratie en domeinen, op den lsten Juni aanslaande en vol gende dagen te Utrecht te houden vergelijkend ex amen, eerst op den ]5den Juni aanstaande en vol gende dagen zal plaats hebben. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat ten gevolge van het heerschen van de cholera in Turkije en aan de Zwarte Zee de toepassing van quarantaine-maat regelen is bevolen niet alleen op de schepen ko mende van Turkije, maar ook op die, welke eenige haven van de Zwarte Zee of hare zeeboezems na den lOden Mei 1871 verlaten hebben. Z. M. heeft aan graaf Van Zuylen van Nyev t, Zijner Majesteits buitengewoon gezant en ge^l- machtigd minister te St. Petersburg, vergunn g verleend tot het aannemen en dragen der vr- sierseleu van ridder 1ste kl. der St.-Anna-ore, hem door Zijne Majesteit den Keizer aller Rq- sen geschonken. Z. M. heeft aan P. Forbes Wels, op zijn vk- zoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij cijn schuttersraad der dienstdoende schutterij te Vis singen; en is als zoodanig benoemd R. A. Jacobze, gepensioneerd officier van administrdie lste kl. bij 's Rijks zeemacht. Z. M. heeft met 1 Juni benoemd: 1'. tot vije- president der commissie tot de zaken der Proes- tantsche kerken in Nederlandsch Oost- en W(st- Indië, de heer S. F. Van Hasselt, secretaris ian de Algemeene Synode der Nederlandsche Hir- vormde kerk, thans lid dier commissie; en 2°.tot leden der commissie voornoemd, de heeren J.F. Roux, thans buitengewoon lid dier commisie, en W. D. Statius Muller, predikant bij de Evan gelisch Luthersche gemeente te Schiedam, )e- noemd secretaris der Evangelisch Lutbersdie Synode. BINNENLAND. Amsterdam, 28 Mei. Er is alhier ernstig sprske van de candidatuur van den heer Mr. M. H. fio- defroivoor het lidmaatschap van de Tweede Kaner Hij zou in Burgerplicht worden voorgedragen ge lijktijdig met den heer Fock. Niedwldiep, 22 Mei. Naar wij vernemen, jal Zr. Ms. Stoomschip de Valk zich naar Spithead (te- geven, om het detachement kolonialen in te nenen en naar hier over te brengen, hetwelk zich aio boord van het stoomschip Willem 111 heeft ne- vonden om naar Indie te worden overgevoerd. 's-Gravenhaqb, 24 Mei. Het Provinciaal Ge rechtshof in Zuid-Holland heeft heden eene open bare algemeene vergadering gehouden ter plechtige installatie van den nieuw benoemden raadsheer, den heer Mr. S. H. Slette Van Oostvoorne, dus verre rechter in de Arrondissements-Rechtbaak te Brielle. Na het gebruikelijk requisitoir door den procu reur-generaal Mr. A. Van Galen, en nadat, ter voldoening aan dat requisitoir, voorlezing was gedaan van het Koninklijk besluit van benoeming en de acte van eedsaflegging, vatte de heer vice- president, Mr. W. F. G. L. Franjois (zijnde de heer president Mr. S. Schmolck nog niet volkomen hersteld van zijne jongste ongesteldheid), het woord op en schetste met warmte en gevoel het treffende, dat de heer Matthes, vroeger raadsheer in dit Hof, wiens opengevallen zetel door den nieuwbenoemde thans zou worden ingenomen, even zijn wensch vervuld zag om een zetel in te nemen bij het hoogste rechtelijk collegie in Ne derland, eene betrekking, den waardigen man met zooveel ruimte en hartelijkheid door zijne vorige ambtgenooten en vrienden toegewenscht, doch op eenmaal, en op het punt van 'sKonings handen plechtig den eed als raadsheer in den Hoogen Raad af te leggen, door de vreeselijke ziekte, die zoovelen heeft geteisterd, werd weg gesleept. Hulde brengende aan 's mans ongemeene verdiensten als mensch en als rechtsgeleerde, vertrouwde hij dat de nieuwbenoemde, geplaatst geweest aan het hoofd der door het Hof opge maakte lijst van aanbeveling, het groot verlies, door het Hof geleden, zooveel mogelijk zou ver goeden. Hem met zijne benoeming geluk hebbende gewenscht, verklaarde hij hem wettig te zijn geïnstalleerd als raadsheer van het Hof. De heer Mr. Lette Van Oostvoorne, vervolgens op uitnoodiging van den president zijn zetel in genomen hebbende, gaf zijnen hartelijken dank te kennen voor de zoo vereerende aanbeveling van zijn persoon. Hoe aangenaam het hem ook zij, de betrekking, waarnaar hij gewenscht heeft te zullen aanvaarden, toch kon hem niet onver schillig blijven de herinnering aan de Brielsche Rechtbank, waarin hij zoovele jaren met genoe gen was werkzaam geweest. Hij beval zich aan in de vriendschap en welwillendheid van de leden van het Hof, van het parket en de griffie, ter wijl hij de balie mede toesprak, die hij reeds elders op zoo loffelijk wijze had werkzaam ge zien, en hij gaf de verzekering, dat hij volkomen bereid was om met hare leden mede te werken tot handhaven van recht en wet. Bij afwezigheid van den deken, den heer Mr. A. De Pinto, Door treurige omstandigheden ver hinderd, trad namens de balie, de heer Mr. P. L. F. Blussé op, en verwelkomde hartelijk den nieuwbenoemde, wiens vereerende benoeming voor den spreker persoonlijk vooral van hooge waarde was, van wege de herinnering aan we- derzijdsche vriendschap en welwillendheid, reeds dagteekeneode van hunne gezamenlijke studiën aan de hoogeschool. Deze plechtige vergadering werd hierop ge sloten. Het Hoofdbestuur der vereeniging ter be vordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland heeft aan de afdeelingen der ver eeniging de volgende circulaire gericht. „Het Hoofdbestuur acht het niet overbodig de %andacht der afdeelingen te vestigen op den veld- winnenden invloed „der Internationale." Het kan voorzeker geene bevreemding wekken, dat degeenen, die ontevreden zijn met hun lot, zich in verschillende landen de hand reiken om tot meerderen voorspoed te geraken. De vraag is echter, of de middelen, waartoe men zijne toe vlucht neemt, tot het doel kunnen leiden. Het Hoofdbestuur aarzelt geen oogenblik deze vraag in ontkennenden zin te beantwoorden. Het voorziet groote teleurstelling voor hen die in deelneming aan de Internationale hun heil zoe ken. Deze teleurstelling zal voorzeker toeneming van ontevredenheid iu het leven roepen, en deze zal zich vermoedelijk openbaren door wrevel legen de bestaande orde van zaken. Men zal aan het kapitaal wijten een toestand, waarvan juist behoefte aan kapitaal een hoofd element is. De overtuiging dat vermeerdering van kapitaal den werkman evenzeer als der geheele maat schappij tot voordeel is, moet volksovertuiging worden en zal den verderfelijken waan te keer gaan, dat de kapitalist de natuuhjke vijand is van zijn loontrekkenden medeburger. Waar zulks mogelijk is, schijnt de berekening van het loon in juiste evenredigheid tot den aard en de hoeveelheid van het afgeleverde werk de voorkeur te verdienen boven dagloonen en tot bevrediging te leiden. Het Hoofdbestuur acht het streven der Inter nationale verderfelijk en is van oordeel, dat de verplichting op onze vereeniging rust, den werk man te waarschuwen tegen de rampen, die voor hem zeiven in de eerste plaats, zullen voort vloeien uit de opofferingen, die hij zich ter wille dier vereeniging zou getroosten. De afdeelingen zullen zeiven kunnen beoordee- len wat haar in deze te doen valt, welke vorm van arbeiders-vereeniging in verband tot den plaatelijken toestand, en welke wijze van loons- uitkeering aanbevelenswaardig is, maar de opeDt- lijke propagande der Internationale legt op hen die hare richting schadelijk achten, de veran- woordelijkheid niet langer het stilzwijgen te bewaren en Diet lijdelijk toe te zien, dat hare vertakkingen zich over ons vaderland verspreiden. Voorlichting van de werklieden door hen, die dagelijks met hen in aanraking zijn, of door hen, die hun vertrouwen bezitten, kennis gering van hunne behoeften en overweging der middelen om er aan te gemoet te komen is eene zoo schoone roeping dat het onnoodig schijnt, hier verder iets aan toe te voegen. Het Hoofdbestuur houdt zich aanbevolen voor tnededeeling van de zienswijze der afdeelingen betreffende dit hoogst gewichtig vraagstuk, dat voorzeker wel waardig is op de algemeene ver gadering behandeld te worden. Gisterenavond is uit het kanaal, nabij de diergaarde het lijk opgehaald van een alhier in garnizoen liggenden jager, die sedert 10 dagen vermist werd. Utrecht, 23 Mei. Jl. Zondag lieten in verschil lende r. k. kerken in deze gemeente, de geeste lijken hunne stem hooren tegen de woelingen der internationale arbeidersvereeniging en waar schuwden de leeken tegen het lidmaatschap daarvan. Arnhem, 28 Mei. Gisterenavond heeft hier een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Een der officieren van een hier in garnizoen liggend rege- ment, met een paar vrienden op zijne kamer zijnde, sprak met dezen over het schijfschieten, waaraan hij dien morgen had deelgenomen, en terwijl hij zijn revolver werktuigelijk hanteerde, ging een schot af, dat hem ouder het hart trof. Hij stortte neder met de woorden„Ik wist niet, dat het geladen was!" Later herhaalde hij nog, toen men hem te bed had gelegd en geneeskun dige behandeling had ingeroepen„Moest deze avond zóo eindigen I" zoodat niet aan eenig opzet kan gedacht worden. De wond schijnt zeer ernstig. Tiel, 22 Mei. In de hedenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Tiel der Centrale Kiesvereeniging is, met 42 van de 43 uitgebrachte stemmeD, tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen Mr. D. J. baron Mackay. Er valt niet aan te twijfelen, of de heer Mackay zal ook op de algemeene vergadering vaD de Centrale Kiesvereeniging, te houden op Dinsdag 80 Mei, als candidaat tegenover baron Van Lijnden van Sandenburg worden gesteld, terwijl zijne verkieziug groote kans van slagen heeft. Doitinchkm, 24 Mei. De Minister van Justitie, heeft in de afgeloopen week de gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden „de Kruisberg" nabij deze gemeente in oogenschouw genomen, en na alles met de meeste nauwkeurigheid te hebben gadegeslagen, zijne bijzondere tevreden heid, zoowel aan de commissie als aan de amb tenaren betuigd. Almelo, 23 Mei. Door de vereeniging Politiek leven is iD hare vergadering van gisterenavond als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer Mr. B. Brouwer, officier van justitie te Arnhem, in plaats van het aftredend lid, den heer Mr. J. Kalff alhier. Kampen, 23 Mei. Gelijk gemeld is, werd in de vprige week in eene openbare vergadering der burgervereeDigiug Vrijheid en Orde eene commissie benoemd, die zoo te. Zwolle als elders zou onder zoeken, of er in dit district ook nog een of meer candidaten in aanmerking komen, behalve de heeren Mrs. Van Naamen en Gefken. In de gisteren voortgezette openbare vergadering bracht deze commissie verslag uit en rapporteerde dat er door de liberale kiesvereeniging te Zwolle geen candidaat was gesteld, maar dat ettelijke kiezers, uit minder sympathie voor Mr. Van Nas- men, als hun candidaat zouden proclameeree Mr. Fock, den oud-Minister. Noch de commissie noch het bestuur der vereeniging stelde echter deze candidaatuur voor. Dit geschiedde door een lid der vereeniging en had ten gevolge, dat de voorsteller van de candidatuur van den heer Gefken nu den heer Keuchenius voorsloeg als een candidaat, die alle9 in zich zou vereenigen wat de verschillende richtingen, in de vergadering vertegenwoordigd, in hun afgevaardigde koDden weDSchen, waardoor, indien allen te zamen voor hem stemden, die eenig overwicht bij de stembui hebben en versnippering van stemmen voorge komen worden zou. De weerzin tegen een candidaat, die van den zijde werd aangeprezen en door het monsterver bond der reactionairen zou worden goedgekeurd, zoowel als de vrees voor eene versnippering van stemmen, deed verschillende leden den heer Van Naamen sterk aanbevelen. De uitslag van de gevolgde voorloopige stem ming, die in eene vergadering acht dagen vóór den dag eene definitieve zal worden, was deze, dat van de 59 stembriefjes drie in blanco wareo, terwijl voor den heer Van Naamen 80, voordea heer Fock 13, voor den heer Gefken 11 en voor den heer KeucheDius 2 stemmen werden uitge bracht. L» el cl- en Effectenmarkt. Amsterdam van 15 tot 22 Mei 187L Sedert ons laatste overzicht werd de beurs be halve met een paar nieuwe Amerikaansche, eest Italiaansche en de Noord-Brabant-Duitsche Spoor- wegleeningen nog bezig gehouden met eene Spaansche leening en geruchten, dat bij de Turk- sche regeering het plan bestond tot de uitgilt van 26 pd. st. tot 30 millioen pd. st. geconsoli deerde schuld over te gaan, welk gerucht echts later, zoo al niet weersproken, dan toch doe: gunstiger berichten eenigszins minder schrikbt- rend schijnt te zijn. Dit alles nu was wel geschikt om nog al eenigt beweging in de prijzen te veroorzaken en toch kunnen wij coDStateeren, dat het er OYer hel geheel vrij kalm is toegegaan, dat de meeste fast sen tamelijk wel de prijzen der vorige week hebbeo gehouden, schoon dan ook voor Russen en Ooi- ten rijkers de tendance minder gunstig was; dat de Spaansche fondsen niettegenstaande de nieuwe leening betrekkelijk slechts zeer weinig hebbeo verloren en dat alleen de Turken zich Diet geheel hebben kunnen herstellen van den schok welken het bericht uit Constantinopel had teweeg gebracht Wat de Amerikaansche Spoorwegfondsen be treffen, de mutatiëD welke daarin bebbeD plaats gehad liepen geheel buiteD dat alles om en raak ten zelfs niet de uitgiften der Dieuwe leeningeo. Een gerucht van snelle eD groote rijziDg in Erie actie te New York, had hier eene vooruitga»- in den prijs van dat fonds ten gevolge van 6 pCt, van 2254 tot 2814 pCt. doch latere berichten uil New York, dat de prijs aldaar gedaald was, drukte ook hier en de sluitingsprijs was bette 25v« pCt. Rockfort Rock-Island viel heden pis- seling van 5914 op 5614, terwijl Port-Huron, dl' gevoelig geleden had, van 70% op 6814, het heden weder op 70% percent brachten. Denoer is inde loop van de week steeds achteruitgaande, thaoi 77}4 tegen 79% pCt. voor 8 dagen. Andere soor ten varieerden in mindere mate, de eene vóor de andere nadeelig, al naar dat vraag of aanbod de overhand had. Het geld op prolongatie liep weder tot 3% pCt met veel vraag. BUITENLAND. Frankrfi k. Eenige leden van de linkerzijde hebben bij Thiers onderzocht of hij genegen is, het voorstel van den heer Feray aan te nemen, waardoor hem voor twee jaren het uitvoerend bewind zoo worden opgedragen. Thiers was oorspronkelijk van plan geweest, zijne waardigheid na de onder werping van Parijs en het herstel der orde in Frankrijk neder te leggen. De aanvallen der rechterzijde en hare weinige waardeeriog vsn zijn laDgdurigen politieken loopbaan hadden hem verbitterd en deden hem weinig verlaDgen nas' eene verlenging van zijn gezag. Doch aan det anderen kant stelt hij het vertrouwen, dat vele leden der vergadering du in hem toonen zeer op prijs, en daar het voorstel geheel zon der zijnen invloed of medewerking te berde 0 gebracht heeft hij verklaard, er zich wel med» te kunnen vereeoigeD. Alleen heeft hij de linker zijde verzocht, de behandeling er van nog eenigoo tijd uit te stellen totdat aan de moeilijkheden |f Frankrijk eenig einde is gemaakt,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2