Den geheelen dag en avond werd feest ge vierd. Overal muziek, bal en tot besluit een prachtig vuurwerk. INGEZONDEN. Werkmans "Vereeniging- ,ÜUT KiW UGWOKGE1' Eenige dagen geleden, namen de teekenlessen een einde; de buitengewone belangstelling bij de bezichtiging der teekeningen ondervonden heeft onze verwachting niet te leur gesteld, maar verre overtroffen, te meer daar wij ons mochten ver blijden, dat eenige bezoekers zich als Donateurs wenschteu te verbinden, ten einde de goede zaak te helpen ondersteunen door eene jaarlijksche bijdrage alsook door eene gift ten voordeele van de kas der Vereeniging en die van, het onder steuningsfonds, door een der geachte bezoekers ons geschonken. De prijzen aan die leden uitgereikt, welke de best gekeurde teekeningen hadden vervaardigd werden ook door gelden, daartoe geschonken, aangekocht. De belangstelling welke een Vereeniging als deze, die zich ten doel stelt, Nut en Genoegen zooveel mogelijk onder de leden te bevorderen, mag ondervinden, als ook de goedkeuring van ver boven ons geplaatste en hoog geachte perso nen, geeft lust en moed, om op het eenmaal in geslagen pad voort te gaan. Het bestuur, van dezen plicht doordrongen, heeft op eene buitengewone vergadering, 26 April 11., een voorstel gedaan, om in de Vereeniging eene spaarkas op te richten. Dit voorstel werd met algemeeue stemmen aangenomen; wanneer de leden die daaraan deelnemen met November hunne bespaarde gelden terug ontvangen, beko men zij niet alleen eenige rente, maar daaren boven zijn ook premiën uitgeloofd aan hen, die het getrouwste wekelijks hebben ingelegd, zoo dat de kan9 bestaat, dat, bij deu kleinsten inleg, de hoogste premiën worden behaald. Ook hierin vertrouwen wij iets nuttigs te stich ten, en mochten wij tegen November over ruimer premiën kunnen beschikken, dan wij ons thans hebben voorgesteld, dit zou zeker voor het be stuur eene voldoening zijn, dat, ook weder de moeite hieraan verbonden zoo belangeloos op zich heeft genomen. Wij beveleu alzoo Nut eu Genoegen met al hare inrichtingen als: Bibliotheek, Teeken- en andere lessen. Ziekenfonds eu Spaarkas in de voortdurende belangstelling onzer geërde stadge- nooten aan, en vertrouwen dat deze poging tot verbetering van het lot van den werkman weder de goedkeuring onzer geachte begunstigers moge wegdragen. Namens het Bestuur J. GOEDELJEE, Pres. J. N. VAN DER MARK, lste Secr. Leiden, den 16 Mei 1871. KOLOMEN. WEST-IN DIË. CuKAfAO, 22 April. Maaudag den 17, is de H. E.G. Heer Mr. A. M. de Rouville, Oud-Gouver neur der kolonie Curafao, met echtgenoot en kinderen, aan boord van het stoompakketschip Carique naar Martinique vertrokken met verdere bestemming naar Europa- De H.E.G. Heer Gou verneur der kolonie begaf zich, vergezeld van den Kolonialen Raad aan boord van de Carique om afscheid van den heer De Rouville te nemen bij het vertrek uit de haven werd van het Water fort een saluut gedaan. Bij koninklijk besluit van den llden Maart 1871 n®. 16 zijn de aftredende leden van deD Kolonialen Raad de heeren H. Evester en N. Rojer herbenoemd tot leden van gemeld college. Bij Gouvernements Besluit dd. 12 April tl®. 176 zijn benoemd: a. Tot Lid plaatsvervanger van het Hof vau Justitie de heer Mr. G. R. Palm, aan wien in verband met die benoeming eervol ontslag is verleend als Plaatsvervanger van den kantonrechter alhier, h. Tot Plaatsvervanger van den kantonrechter alhier de heer A. W. Abra- hamsz Jr. Den 5den werd in eene openbare zitting van den Kolonialen Raad door den H.E.G. Heer H. F. G. Wagner, bij Koninklijk besluit van 7 Maart 1.1. definitief benoemd tot Gouverneur der kolonie Curafao, op de gebruikelijke wijze, de eed, voorgeschreven bij art. 13 van het Reglement op het Beleid der Regeering, afgelegd. Na het afleggen van den eed richtte de Gouverneur het woord tot de vergadering en zeide: „Het ver nieuwd blijk van vertrouwen dat ik van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning ontvangen heb, het behoeft geen betoog, wordt door mij op hoogen prijs gesteld en gewaardeerd. Of ik aan de ver wachting der hooge regeeriug zal beantwoorden zal de tijd moeten leeren. Ik ben echter ten volle bewust van het gewichtige der betrekking en het moeielijke der mij opgedragen taak, maar ik wil met ijverige plichtsbetrachting mijne beste pogingen aanwenden om die taak zooveel moge lijk Daar wensch te vervullen; scheukt gij M. H. van Uwe zijde mij de medewerking en steun, waarvoor ik U bij het aanvaarden van het interimair bestuur verzocht heb, en ik hoop dat dan onder Gods zegeD dit bestuur zal leiden tot bevordering van het waar belang, het heil en den bloei der kolonie. „Met deze woorden verklaar ik liet bestuur van Curafao te aanvaar den." Waarop de vergadering door den heer gou verneur werd gesloten. Na de zitting begaven zich de onder-voorzitter en de leden van den Kolonialen Raad op het gouvernementshuis ten einde den gouverneur geluk te wenschen met zijne definitieve benoeming. Op eene toespraak van den onder-voorzitter herhaalde de gouverneur de verzekering, dal hij naar best vermogen zal trachten de belangen der kolonie te bevorderen eu riep daartoe de medewerking van den Kolo nialen Raad in. De Gouverneur van Curafao, heeft van 's Koningswege den last ontvangen tot afkondi ging van onderstaand Koninklijk besluit: Wij Willem III, op voordracht van onzen Minister van Koloniën van den 23sten Februari 1871. Overwegende: dat ongeacht de bepalingen, ver vat in de publicatie van den Gouverneur van Curafao en onderhoorigheden van 25 Juni 1858 (Publicatieblad N®. 6) steeds wordt voortgegaan met vaD Curafao oorlogsbehoeften uit te voeren, naar plaatsen die in opstand zijn tegen haar wettig bestuur en dat zoodanige handelingen waarbij de vriendschappelijke verhouding van Nederland met de nabij Curafao gelegen staten wordt in de waagschaal gesteld, niet langer mogen worden geduldgelet op art. 8 der wet van 31 Mei 1865 Staatsblad N°. 56) en op de artt. 6, 7, 54 en 55 van het Wetboek van stiafrecht voor de ko lonie Curafao. Den Raad van State gehoord (advies van deu 25steD Februari 1871 geheim letter A. I.); gezien het nader rapport van onzen Minister van Koloniën van den 26sten Februari 1871, Lett. V. 3 Kabinet. Hebben goedgevonden en verstaanArt. 1. De uitvoer uit de kolonie Curafao vau buskruit, ammunitie, vuur-of blanke wapenen en andere oorlogsbehoeften, is verboden. Art. 2. Overtreding van het vorig artikel wordt, onverminderd de toepassing van de artt. 64 en 55 van het Wetb. van Strafr. voor de kolonie Cu rafao, zoo daartoe termen bestaan, gestraft met: o. eene gevangenisstraf van éen tot zes maanden; b. eene geldboete van vijfentwintig tot driehon derd gulden, vereenigd of afzonderlijk; benevens ingeval van aanhouding en inbeslagneming met verbeurdverklaring van de verboden goederen. De rechter kan naar omstandigheden, bovendien de verbenrdverklaring gelasten van het vaartuig, waarin die goedereD geladen waren. Art. 8. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking met den dag van afkondiging in de kolonie en blijft van kracht tot den lsten April 1872. Onze Minister van Koloniën is belast met de uitvoering vaD dit besluit, waarvan een afschrift zal worden gezonden aan ODzen Minister van BinDeDlandsche Zaken en den Raad van State. 's-Gravenhage den 27 Februari 1871. {get.) Wil lem. De Minister van Koloniën {get.) Van Bosse. Den 31sten Maart jl. werd op Bonaire een uitgestrekte vlakte grasland door brand vernield. Zevenentwintig woonhuizen (Stroohutten) van de tuinen op die vlakte, al de boomen en veld gewassen daarop werden een prooi der vlammen. l)e eigenaars dier tuinen hebben daarbij aanmer kelijke schade geleden. Naar het 6Chijnt is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid bij het branden van houtskool. Niet lang geleden heeft aldaar een brand plaats gehad ook door onvoor zichtigheid van de kolenbranders. BUITENLAND. Frankrijk. Vele gebeurtenissen, die ons eenigszins onbe grijpelijk voorkomen, wanneer wij ze afzonder lijk beschouwen, helderen zich op, zoodra wij in staat zijn, het verband na te gaan, dat hen onder ling vereenigd. Dit geval doet zich voor bij de houding van de rechterzijde in de vergadering in den brief van den graaf De Cham bord. Afzon derlijk beschouwd zijn zij beiden vrij vreemd te noemen. Wat kou de rechterzijde zich toch voorstellen met hare voortdurende terging en lastering van Thiers, terwijl niemand in haar mid den den post durfde op zich neuten, waarvan zij den ijverigen grijsaard wilde verwijderen? Wat beteekende aan den anderen kant dat schrij ven van den graaf De Chambord, dat plotse ling als uit de lucht kwaut vallen, om Frank rijk te verwittigen, dat het de vertegenwoor diger der Bourbons nog niet wanhoopte, om het uit zijn bitteren nood te redden? Door zulk een brief toch kon De Chambord niet wel hopen, den troon zijner voorvaderen weer te bemachti gen. Doch de verschillende gebeurtenissen waren bestemd om elkander te ondersteunen, de grafelijke brief moest de mijn doen springen, die door de legitimisten in de vergadering langzamerhand met kruit was opgevuld. De partij, die zich vroeger de kleine opoffering getroostte om haar hoofd zijn tegenwoordigen titet cn het kasteel waar aan hij dien ontleent als een verjaars-geschenk te vereeren, heeft er nu niet voor teruggedeinds om hem haar plichtsgevoel, het belang van haar vaderland ten offer te brengen. Als zooda nig mag tot met recht eene handelw .jze beschouwd worden, waardoor aan den opsiand een nieuw en gegrond voorwendsel wordt gegeven om zijne vernieling voort te zetteneene handeling, waar door de man, die verkozen is en ijverig zijn best doet om de rust en orde te herstellen, onophou delijk in zijne pogingen wordt belemmerd. De Commune en hare zendelingen krijgen alle recht om te spreken van „de monarchisten te Versail les," „hel royalistische leger van Versailles" en de bewoners van hel platteland, zoowel als den volkshoop in de grooie steden te verontrusten door de verzekering. De afgevaardigden, die gij benoemd hebt zon der ze te kennen, willen Hendrik V op den troon herstellen. Het uitschot des volks nu in de groote steden, heeft zooveel niet eens noodig om tot uitersten over te slaan; de bewoners van het platteland, die zich door ue laatste siemmin- geu giootendeels als gematigde republikeinen heb ben doen keiineu, zijn ook meer dan ooit in een toestand om ouder een geschikt voorwendsel te toonen, dat zij het moede zijn, voortdurend om den tuin te worden geleid. De bittere toon, waarop Thiers de rechterzijde in de Nationale Vergadering heelt toegespioken, laat zich door dit alles zeer goed verklaren. Hij droeg reeds kennis van deu brief van Chambord, toen Morti mer Ternaux hem over zijne voorgewende belof ten aaD de afgevaardigden ie Bordeaux kwam interpelleerenhij begreep, dat het de legitimi sten te doen was om, nadat hij dag en nacht werkzaam was geweest, de vloekwaardige revo lutie te onderdrukken, hem voor z.jne moeite te bedanken eu er deu kleinzoon van Karei X de vruchten van te laten plukken. Doch hij begreep tevens nog beter dan de begerige intriguanten zelve, dat huu tijd nog niet gekomen was, daar alle moeilijkheden nog niet uit den weggeruimd waren, en Parijs Dog niet ouderworpen was. En deze over tuiging van huu onedelmoedig gedrag aan den eenen, van hunne onhandigheid aan den anderen kant, deed hem de verachtingsvolle en juiste woorden spreken: „Wacht toch nog 8 dagen dan zal er geen gevaar meer zijn, dan zal de taak, die gij op u wilt nemen, niette zwaar voor uwen moed en (zooals het Journal o/ficiel er bij voegt, voor uwe bekwaamheid zijn. Wie zal hier den heer Thiers durven verwijten, dat hij in den dienst vau ziju vaderland, zijn eigen ik niet ge heel kan vergeten; wie zal hem voor de voeten werpen, dat hij niet edel genoeg is om alle kwel lingen en beleedigitigen van laaghurtige tegen standers te verduren en alleen de belangen van Fraukrijk voor oogen te houden? Hij, die zich hiertoe bereid verklaarde, zou plotseling het moei lijke vraagstuk hebben opgelost, of het mogelijk is, dat de mensch het idéaal van zedelijkheid be- reike. In de geheele geschiedenis, zelfs onder de grootste figuren in de Romeinsche en Grieksche oudheid van mannen, die zich voor hun vader land opofferden, is er geen enkele te vinden, die die in dit opzicht op Thiers den eersten steen zou mogen werpen. En nog afgescheiden van den zedelijken kant der quaestie is het voor een staatsmaD, vooral wanneer hij iD de moeilijke positie van Thiers verkeert, onmogelijk om nut- tig werkzaam te zijn, wanneer hij door klein geestige partijhaat voortdurend in zijne hande lingen belemmerd wordt. Wij wijzen daarom zoo breedvoerig op de on waardige houding der natiouale vergadering tegen over het hoofd van het uitvoerend gezag, omdat zij vooreerst licht verspreidt over den toestand der verschillende partijen in Frankrijkmaar ten tweede omdat wij onder de verkeerdheden die eene revolutie medebrengt, niet de minst treurige rekenen de ondankbare, onrechtvaardige behandeling, waaraan zij die er van de eene of andere zijde eene groote rol in spelen, blootstaan. Het kan zijn dat Thiers door zijne handelingeu als hoofd van het uitvoerend bewind heeft bewe zen, geen volmaakt staatsman te zijn, hij moge als zoodanig verkeerde maatregelen hebben ge nomen; doch tijdgenoot en geschiedschrijver zul len hem hierin recht laten geschieden, dat, ter wijl in de hoofdstad zijn naam bespot, zijn huis afgebroken, zijne heerlijke verzameling van kunst voortbrengselen weggeroofd wordt, de zooge naamde partij van orde te Versailles aan dit alles de kroon op heeft gezet door zijne eerlijk heid verdacht te uiaken en hem in zijne beste bedoelingen te belemmeren. De verwarring in Parijs, de tegenstand en achterdocht tegen de Cotnmune nemen in groote mate toe; er loopen zelfs geruchten van eene groote samenzwering, die tegen dit lichaam ont dekt zou zijn en waarin Rossel een hoofdrol zou hebben vervuld. Het is zeer licht mogelijk, dat dit slechts een verhaal is, door de Gom mune ver spreid, om voor hare arbitraire arrestaties eene verontschuldiging aan te voeren zeker is het dat zij op het oogenblik talrijke vijanden telt. Het comité de satut public eischt, zooals de Réveil du ler-l Peuple mededeelt, hare aftreding; het blad pl Duchéne maakt haar uit voor een troep fieltend bedriegers; een gedeelte der nationale garita| mort over de behandeling, die Ptossel heeft ond™. gaan. Dit zijn dunkt ons alle gelukkige verschiji selen. Parijs toch zou bij een eendrachtig bestm wellicht nog maanden lang de verdediging j, nen volhoudenzooals de zaken nu staan aii' het misschien over eenige dagen bezwijken. Berichten uit Versailles melden, dat het fortV vres door de troepen bezet is. Dergelijke tnededi lingen werden dikwijls over het fort Issygeda, zonder dat zij waarheid bevatten; wij kunnend, ook deze verzekering niet onvoorwaardelijk nemen, maar het feit dat de Parijsche bladi zich over de krijgsverrichtingen weinig uitlati dan om op de insurgenten-aauvoerders te schelde! bewijst genoeg, dat de Versaillers goede vor< ringen maken. Volgens de telegrafische berichtei zouden zij reeds tot bij de enceinte zijn drongen en een geweervuur met de verdedigd daarvan onderhouden. Ooatenrijk-Hoiig;. Monarchie. De verhouding tusschen de verschillende pal tijen is door eene verklaring van graaf Hohi wart plotseling zeer veranderd geworden. Terwijl de premier van het kruispunt waai hij geplaatst was nu eens de éene richting liep om terstond daarop terug te keeren en e te zien, hoe de andere weg er uitzag, heeft nu definitief den wandelstaf opgenomen en di kant van het foederalisine ingeslagen. Met andere woorden, hij heeft de verklariti afgelegd, dat hij bereid is, aan de Czechen ii Boheme en aau ieder ander kroonland, dezeltc concessies te doen, als die in het ontwerp vi Gallicië nedergelegd zijn. Wij zeiden, dat hii door de houding der verschillende partijen zei veranderd wordt en wij gelooven dat het eei goede verandering zal zijn. Er moet nu tochvi zelf een juist afgebakende positie van de vi schillende opinies tegenover elkander ontstaan Het ontwerp over de uitbreiding van de voegdheid der landdagen was, een meDgelmi van foederalisine en centralisatie; de constituli neele partij moest er tegen zijn wegens de eerü de verschillende kroonlanden wegens de twei eigenschap. Het ontwerp voor den afzonderlijks toestand van Gallicië stelde vooreerst de Poli tegenover de andere kroonlanden, die naijveti moesten zijn op de voorrechten aan Gallicië gekend; ten tweede gaf het aanleiding tot allerli knoeierige transactie tusschen de constitutional partij eu de Polen, daar de eerste beloofde, vool het Gallicische ontwerp te stemmen, indien d laatsten mede wilden werken tot het inmrei van directe verkiezingen. Beide moesten daatta voor een gedeelte tegen hunne eigeDe wenschei inwerken. Door de verklaring van Hohemvi echter komt de verhouding geheel in het reii indien Damelijk de minister zich aan het nieuiti programma houdt en niet weder begint te trail sigeeren of liever te modderen. De regeering wordt nu de vertegenwoordigsl van het foederalisme; de vertegenwoordigers va: de kroonlanden, die consessies van haar verlat- gen en nu hoop hebben om ze te krijgen, ren zich met meer of minder ijver om haar hee: Tegenover deze coalitie stelt zich de Duitscl constitutioneele partij, die centralisatie verlai en de verschillende ongeregelde benden, die nu toe roDdkruisten om te rooven wat zij roots konden, vormen zich op die manier tot tweea organiseerde vijandelijke legers. De strijd, di tusschen hen ontstaan zal, belooft ten mist eene definitieve oplossing in een of anderen in het leven te roepen. En de meeste kans vat overwinning is dunkt ons aan het foederalis® toe te kennen. De Duitsche constitutioneele partij ontleesdsl tot hiertoe voor een groot gedeelte hare macht aan de verbrokkeling van hare tegenstanders.' Indien Polen, Czechen, Tyrolers, kortom alls| partijen, die grootere autonomie voor de verschil lende kroonlanden vragen, zich nu om de regee ring vereenigen, terwijl bovendien uit de stoutel verklaring van Hoheuwart blijkt, dat hij ook op de ondersteuning van de kroon kan rekenen dan zal het vraagstuk wel in foederalistischeo zin beslist worden. De toekomst van Oostenrijk is dus waarschijnlijk de bondstaat, welke inrich ting met de veelslachtige deelen waaruit het rijk is samengesteld ook het meeste overeenkomt. TKLEGRAMMEN. Versailles, 15 Mei. lu den ringmuur is reed-'l op ouderscheidene plaatsen bres geschoten, f'l porte Anleuil is geheel vernield. Het bresschieie'l wordt ijverig voorgezet. Het congres met de gedelegeerden uit Lyon I mislukt. Een veertigtal afgevaardigden zijn gul teren wel aangekomen, maar terstond naar Lyo'l teruggekeerd, omdat er geen kaus op welslager-I bestoud. Bucharest, 15 Mei. Bij de verkiezing van geae'L puteerdeu vau het eerste kiescollegie hebben de Regeering en de partij van orde de overhsnil| gehouden. Par(|s, 15 Mei, {des middags). De troepen vso I Versailles zijn tot den ringmuur doorgedrongcl van de porie de la Muette tot aan de poort vso j Issy. De soldaten wisselen geweerschoten »e I

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2