Evangelie en dat in bet volk moeten doordringen deze Evangelische woordenDe wereld gaat voorbij inet hare begeerlijkheden, maar die den wille Gods doet, blijft in eeuwigheid." Dat is onbegrijpelijk verrassend; de Kamer heeft dus niet tot taak de maatschappij aan wetten te helpen, maar behoort een Synodes Nationael te wezen I" Naar men verneemt, zal het monteeren van den prachtbijbel, die bij gelegenheid van hun huwelijk aan Z. H. de prins Von Wied en H. K. H. prinses Marie, zal worden aangeboden, in het laaatst van deze maand gereed zijn en de bijbel met lezenaar en album aan de kommissie worden af geleverd. Het stuk is eenvoudig, maar rijk en kunstvol afgewerkt. Gisterennacht is te 's-Gravenhage naeene lang durige ongesteldheid, overledeu de heer Mr.Carolus Martini» Wintgens, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Den 10 September 1805 alhier geboren, bad hij den ouderdom van ruim 65 jaren bereikt. Hij was vereerd met het ridder kruis van den Nederlandscheu Leeuw en het commandeurskruis van de orde der Eikekruou. Tengevolge van dit overlijden zijn er thans drie vacatures in den Hoogen Raad. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door W. W. Wouters en zoon, azijnmakers, wonende te Groningen, een adres ingediend, ver zoekende dat uit de voorgedragene wet, omtrent den accijns op bier en azijn, worde geschrapt de laatste alinea van art. 46, waarbij het verbod om suiker, glucose, siroop, melasse of andere suiker sappen in eene bierbrouwerij voorhanden te hebben ook voor de azijnmakerijen van toepassing wordt verklaard. Op debating-society Vooruitgang te Amsterdam zal op Woensdag a. s. de stelling worden verde digd ,/In een land, waar de beschaving een hoo gen trap bereikt heeft, is het de roeping van hen die Tooruitgang vóorstaan om, door de ont wikkeling der ideën van humaniteit en recht vaardigheid, de eenzijdige gevolgen der beschaving te wijzigen." Aan de Zutph. Cl. wordt uit Amsterdam ge schreven, dat de liberale partij er bij de aan staande Kamerverkiezingen met kracht zal op treden. Onder de candidaten, die dan zullen worden vooropgezet, noemt men reeds prof. T. M. C. Asser. In een der jongste nommers van den Olijftak komt de vertaling voor van de schets van den heer J. Lorimer, hoogleeraar te Edimburg, over de samenstelling van een internationaal congres ten behoeve van de regeling der vraagstukken van Volkenrecht die voor eene algemeene scheids rechterlijke uitspraak vatbaar zijn. Z. M. beeft benoemd tot kantonrechter te Am sterdam (4de kanton) Mr. G. H. G. Ras, thans griffier bij het vierde kantongerecht aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Amsterdam (4de kanton) Mr. J. Jager, thans plaatsvervangend kantonrechter in het 3de kanton en advocaat alhier. Z. M. heeft aan J. L. C. De Limpens, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Mei Mei 1871, eervol ontslag verleend als kanton rechter te Sittard. Z. M. heeft aan Mr. T. Van Dam van Isselt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Mei 1871, eervol ontslag verleend als substi tuut-griffier bij het Hoog Militair Gerechtshof. Z. M. heeft de luit. ter zee der 2de kl. A. E. Dronkers, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. C. P. Lammers, van het regiment grenadiers en jagers, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar Mr. C. P. K. Winckel, thans met vorlof hier te lande, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der 2de kl. van de Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door Z. H. den Hertog van Saksen-Co burg- Gotha geschonken. binnenland. 's Gravknhaoe, 14 Mei. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn gisterenavond te 7 uren uit Luxemburg alhier aangekomen. De 's-Gravenhaagsche vereeniging voor koe pokinenting, die haar doel o. a. tracht te berei ken door het voortplanten van oorspronkelijke koepokstof op kalveren pare vaccinogène), heeft de medewerking van het gemeentebestuur verzocht voor de inrichting van het door haar te betrekken locaal, een gedeelte van het wachthuis aan het Zieken, dat door de gemeente aan het Rijk in huur werd gegeven. Volgens opgaaf der commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendommen zouden de kosten dier inrichting bedragen ƒ565. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat de Raad, in de gegeven omstandigheden, het met hen wenschelijk zal oordeelen, de ingeroepen hulp te verleenenweshalve zij hebben voorge steld de genoemde som daartoe schikbaar te stellen. Aanstaanden Dinsdag zal over dat voor stel wordeu beraadslaagd. Gedurende deze week zijn 41 gevallen van pokken aangegeven; zijnde 15 minder dan inde vorige week. Men verneemt dat door de notarissen Schmolck en Eikendal is aangekocht de grond achter de van den Boschstraat, te dezer stede. Op dien grond zal gebouwd worden eeue Engelscbe kerk, ui Gothischen stijl opgetrokken, geheel voor rekening van den heer John Tinne te Liverpool. De kerk zou binnen een jaar opgeleverd moeten wordeu. Voorloopig zoo verneemt men heeft de heer Tinne ƒ25,000 beschikbaar gesteld. Verder zouden, eveneens in Gothischen stijl, naast de kerk, aan weerszijden, eene villa worden gebouwd. Hedenmorgen heeft eene bejaarde vrouw, in waanzinnigen toestand verkeerende, door het aanheffen vau geschreeuw en het uitspreken van allerlei kwetsende wooruen, de godsdienstoefening iu de kloosterkerk, die door Ds. Zaalberg vervuld werd, eenigermate gestoord. Zij werd terstond uit de kerk verwijderd. Stoupwijk, 14 Mei. Heden werden de armen onzer gemeente, zoowel Protestanten als R. Kath. op het onverwachts aangenaam verrast met eene liefdegift, hun geschonken door den Wel-Eervv. zeer geleerden heer W. H. Frankamp, vroeger predikant alhier thans emeritus te 's-Gravenliage, bij gelegenheid van zijn 25jarig huwelijksfeest. Den milden gever zij daarvoor aller dank toege bracht. buitenland. Frankrg k De nationale vergadering heeft zich tegenover den heer Thiers eerst tergend en onbeschoft, daarna kruipend gedragen. Dagen lang werden in de couloirs der Kamer, in de verschillende samen komsten, kortom overal waar men er slechts gele genheid toe vond, niets gehoord dan klachten over het hoofd van het uitvoerend gezag. De rechterzijde ging zoover, hem van verstandhouding met de Com mune te beschuldigen, de uiterste linkerzijde be weerde, dat hij de verschillende partijen naar den mond sprak en om den tuin leidde, de ge matigde linkerzijde beschuldigde noch verdedigde hem. Daar staat de heer Martimer Ternaux plot seling op om den bejaarden staatsman op hoogen toon te interpelleeren over beloften, die hij zou gedaan hebben aan afgevaardigden van Bordeaux, die naar den zin des heeren Ternaux van een al te grooten verzoeningsgeest jegens de opstan delingen getuigden. De heer Thiers ontsteekt op zijne beurt in toorn, zijn geduld is ten einde en hij beschuldigt de vergadering in bittere woorden van ondankbaar heid, daar zij de opoffering van zijne dagen en nachten slechts vergeldt, door hem op alle moge lijke wijzen te kwellen en in zijne moeilijke taak den voet dwars te zetten. Hij zwaait vervolgens den geesel over de rechterzijde, die in plaats van vaderlandsliefde slechts partijhaat te aanschou wen geeft, en eindigt met op een bevelenden, trotschen toon een algemeen votum van vertrou wen te eischen, zullende hij anders op staanden voet ziju ontslag nemen. Plotseling deinst de ver gadering voor hare eigene vermetelheid terug en met 499 tegen 9 stemmen betuigt zij hare goed keuring over het belijd van den heer Tbiers. De Kamer schijnt dus te begrijpen, dat zij inderdaad den ouden staatsman op het oogenblik nog niet missen kandoch waarom hem dan voortdurend verdacht gemaakt en interpellaties tot hem gericht, die slechts dienen om de verbittering en verwar ring in het land des te grooter te maken Over het algemeene votum van vertrouwen, dat hem nu weer geschonken is, maakt Thiers, die zijne menschen kent, zich dan ook niet de minste illusies. Op den Ssten Mei van het vorige jaar werd het Bonapartisme door een plébisciet bevestigd en Napoleon vertrouwde op dit bedriege- lijk teeken. Heden heeft de volksstem door zijne ver tegenwoordiging aan het gouvernement van Thiers zijne goedkeuring gehecht, doch het hoofd van de republiek valt niet in dezelfde fout als de gebieder vau het keizerrijk. Thiers heeft zich dan ook in dien zin uitgelaten, dat hij aan het bewind denkt te blijven totdat Parijs gevallen is, dan zal aftreden en de verschillende partijen vrij •pel laten in het najagen hunner egoïstische plannen. In de zitting van IS Mei heeft Favre aan de vergadering het vredesverdrag voorgelegd, dat hij te Frankfort met Bismarck gesloten heeft. De voorwaarden zijn zwaarder geworden, wat be treft de ontruiming van het Fransche grondgebied door de üuitschers. De minister deelde dit zonder eenige terughoudendheid mede en wierp er ge heel de schuld van op de insurgenten, die het land in een staat van verwarring brengen, waar door groote waarborgen van zekerheid aan Prui sen ontnomen en langere occupatie dus noodig wordt. De ontruiming van de departementen Oise, Seine-et-Oise, Seine-et-Marne eu Seine, zal daardoor eerst plaats hebben, wanneer bet Duit- scbe gouvernement de orde in Frankrijk genoeg zaam hersteld vindt, maar in allen gevalle pas na de betaling van het derde milli i d. De geheele betaling zal aldus plaats hebben F u milliard bin nen de drie weken na de onderwerping van Parijs; het tweede milliard op 1 Mei 1872; ge heele afbetaling in 1874. De berichten als zou Bismarck de indemniteit met 500 millioen ver minderd hebben, schijnen onjuist te zijn. Alleen zal de aankoop van de spoorwegen in Elzas Lotharingen geschieden voor 325 millioen en dezen zullen afgerekend worden op het eerste door Frankrijk te betalen milliard. De Natio nale Vergadering zal nog te beslissen hebben over bet volgende punt: Hoewel in het vredes- tractaat de bepaling opgenomen is, dat een rayon van 5 kilometers om Belfort heen aan Frankrijk zal blijven, heeft Bismarck voorgesteld om het geheele arrondissement van Belfort af te staan, in dien aan Duitschland daarvoor werd teruggegeven Fransch grondgebied op de grenzen van Luxem burg. De urgentie van de behandeling is natuur lijk door de veigadering aangenomen, daar de termijn voor ratificatie van het verdrag op 20 Mei is gesteld. Op militair gebied is nog weder niets bijzon ders voorgevallen. De Commune schijnt zeer lastig gevallen te worden over hare arrestatie van en beschuldigingen tegen kolonel Rossel. Verscheidene bladen dreigen, zich van haar al te scheiden, indien zij niet dadelijk ter recht vaardiging van dat gedrag goede redenen bij brengt. De verschillende steden van Frankrijk hebben om het verbod der Regeeriug te ontduiken, hun plan van samenkornit eenigszins veranderd. De afgevaardigden zullen nu niet alleen in Bordeaux, maar bij gedeelten in de vier steden Bordeaux, Lyon, Nantes en Lille vergaderen. Hier zullen zij ieder hun programma vaststellen en dan ge delegeerden benoemen, die zich te zamen naar Ver sailles zullen begeven om met het gouvernement te onderhandelen. Het is te hopen, en dunkt ons ook wel waarschijnlijk, dat, nu het gevaar, dat vooral aan de bijeenkomst in éene groote stad verbonden is en daardoor ook voor een groot gedeelte de vrees voor Gambetta als opperhoofd vervalt, het gouvernement de steden toe zal staan, op deze wijze hunne wenschen kenbaar te maken. telegrammen. Versailles, 13 Mei. In de zitting der Nationale Vergadering op heden, heeft de heer Jules Favre het vredestractaat overgelegd. Hij stelde voor het naar de afdeelingeu te verzenden. Hij zette de noodlottige gevolgen uiteen, die uit den opstand te Parijs ontstaan ziju en waardoor alles op losse schroeven gesteld werd. Men twijfelde er aan, zeide hij, of wij wel in staat zouden zijn, onze eigen zaken te regelen en de wet te doen eerbie digen. Het sluiteu van den vrede was daardoor twijfelachtig geworden; maar het mocht ons ge lukken het wantrouwen van den heer Von Bis marck eenmaal te overwinnen en hem te over tuigen dat Frankrijk, eenmaal het vredestractaat geteekend hebbende, alle bepalingen daarvan zal kunnen nakomen. De volmachtigden begrepen, dat de vrede in het belang van beide landen ge sloten moest worden. Ongelukkiglijk hebben wij den zwaren last, dien de opstand te Parijs op ons gelegd had, niet van ons kunnen afschudden. De muiters zijn verantwoordelijk voor de vererge ring van den toestand. Door hun toedoen zal de vreemde bezetting langer duren dan anders het geval zou geweest zijn. Maar wij zullen de orde spoedig weten te herstellen; wij zullen voor geene enkele noodzakelijkheid terugdeinzen. Verder van het vredestractaat sprekende, zeide de heer Favre, dat het tweede gedeelte der oor logsvergoeding binnen drie jaren zal voldaan worden. De aan Pruisen toegewezen spoorwegen zijn op 325 millioen gerekend, die afgetrokken zijn van de twee eerste milliards. Wij hebben acht kilometers terrein rondem het rayon van Belfort gekregen. Vervolgens las hij het vredestractaat voor en voegde er bij, dat het eerste milliard zal betaald worden, nadat Duitschland erkend zal hebben, dat de orde te Parijs hersteld is. Het tweede milliard zal den lsten Mei 1872 en de twee laatste milliards in 1874 betaald worden. De in trest is bepaald op 5 pCt. en is ingegaan met den 2 Maart van dit jaar. De departementen Be- neden-Seine, l'Eure en Somrne zullen onmiddellijk ontruimd worden. De ontruiming der dep. Seine, Oise, Seine-et-Oise en Marne zal plaats hebben, wanneer Duitschland de orde zal hersteld achten doch in geen geval niet eer dan na betaling van het derde milliard. De Duitsche troepen zullen geene requisitiën uitschrijven, tenzij er eene ver traging plaats hebbe in het voldoen der oorlogs vergoeding eu in het onderhoud der Duitsche troepen. De uit Frankrijk verdreven Duitschers zullen in het bezit hunner goederen en in het recht van verblijf in Frankrijk hersteld worden. Al de krijgsgevangenen zullen naar hun vader land terugkeeren. Zij, wier diensttijd ten einde is, zullen naar hunne haardsteden gezonden wor- den; de overigen zullen weer in het leger wot- den opgenomen; maar voor Parijs zullen niet meer dan 80,000 man mogen zijn. De garnizoen;, plaatsen in de provinciën kunnen betrokken wor- den; 20,000 man zullen over Lyon naar Algetje worden gezonden. Het overige gedeelte van bel leger zal aan geene zijde van de Loire blijven De heer Favre zeide ten slotte, dat de Franscts onderhandelaars de krijgsgevangenen te Maioi en Coblenz bezocht hebben. Deze waren volvet, trouwen eu bereid om hunnen plicht tot verde- diging der orde, des Vaderlands en der Nationale Vergadering te vervullen. De 20,000 man, die naar Lyon zullen vertrekken, zijn reeds vao Duitschland op weg; de andere troepen zullen onmiddellijk volgen. De heer Favre heeft de urgentie voor tel vredestractaat gevraagd. Dienovereenkomstig ii besloten. De harde voorwaarden van het tractaat hebben in de Vergadering en bij het publiek eene diepe ontroering teweeg gebracht. (Tien uren dei avonds.) De troepen hebben al hier acht kanonnen van Issy binnen gebracht Een kanonneerboot der opstandelingen is dooi onze batterijen in den grond geboord. Volgens tijdingen uit Parijs heerscht er on- steltenis onder de Commune-mannen. De meeste dagbladen der Commune beschuldigen kolonel Rossel van verraad. Parys, 13 Mei (6 uur 'i avonds.) Men is begonnen het huis van Tbiers af te breken. Het Centraal Comité heeft in alle kwartieren van Parijs eene huiszoeking doen instellen naar wapenen van onwilligen. De werkzaamheden om de kolom op de place Vendöme af te breken, worden voortgezet. De burger Grousset protesteert tegen de ver klaring van den heer Thiers, dat, aangezien de Commune niet toegetreden is tot de Geneefsche conventie, het Gouvernement van Versailles niel verplicht is de bepaling dier conventie ten opzichte van de Commune na te leven. Grousset zegt, dat de Commune de wetten der menschelijkheii nauwgezet in acht neemt; zij is het met die con ventie eens, waarvan zij nimmer een artikel schond. Volgens berichten van de Commune hebbende troepen van Versailles in den afgeloopen nacit beproefd te St. Queu een brug over de Seine te slaan. Zij zijn echter teruggeslagen. De opstandelingen hebben het dorp Issy ont ruimd. De troepen van Versailles gaan voort met te opwerpen van aardenwerken nabij het bosch van Boulogne. Zij hebben nog eenige meters ter rein gewonnen in de richting van de Porte Maillot, Er is een begin gemaakt met groote operatiën tegen Petit Montrouge. Het fort Vanvres is nog in handen der muiters; van dit fort wordt op Issy gevuurd. Het gevecht bij Monsqueduc wordt voortgezet Een der leden van de Commune heeft zijn ont- slag genomen ten gevolge van de discussiën gisteren in de zitting der Commune gehouden. De componist Auber is overleden. Madrid, 13 Mei. Olozaga is verkozen tot pre sident van het congres met 161 tegen 114 stemmen. Tot vice-presidenten werden de ministerieel! candidaten verkozen. Washington, 13 Mei. Het rapport van de con missie van buitenlandsche aangelegenheden over het Alabauia-tractaat zal morgen worden uitge bracht. Hij bevat geeu enkel amendement. Bremen, 14 Mei. In den afgeloopen nacht zijt vijf aan verschillende firma's verhuurde pakhuizen verbrand, die in de Neustadt nabij de spoortvej brug stonden. De gebouwen waren elk voor 20,0 thaler verzekerd. Eeu der pakhuizen bevatte lót!1-1 balen katoen; drie pakhuizen waren vol en éi" gedeeltelijk vol met tabak. De goederen waren tegen brandschade verzekerd. De gezamenlijke schade beloopt anderhalf millioen. Sl.-Denls, 14 Mei. Meu verzekert dat de Be geering te Versailles eene wapenschorsing heeft aangeuomen, ten einde aan de inwoners van Issy, Montrouge en Vanvres gelegenheid te geven om te vertrekken. De wapenschorsing zou waarschijn lijk heden gesloten worden. Te Parijs is nog steeds het gerucht in omlo°Pi dat eene samenzwering tegen de Commune gesmeed; 47 gendarmes, ais nationale gardes ver momd, zijn gearresteerd. De wacht aan alle poorten is verdubbeld. Kolonel Brunei heeft een brief aan de Commune geschreven, waarin hij meldt, dat zijne troepen die gelegerd waren in het dorp Issy, die stelling verlaten hebben en gisteren te Parijs zijn terug gekeerd, terwijl hij (Brunei) door den gemachtigd8 voor de oorlogsaangelegenheden te Parijs was ontboden. Brunei geeft bet verlangen te kennen, om in verzekerde bewaring te worden genomen en dadelijk eene enquête te doen instellen. Het fort Vanvres heeft een levendig kanonvuur tegen de troepen van Versailles gericht. Deze trachtten gisteren het fort Bicètre te nemeD, maar zij waren verplicht terug te trekken. Weenen, 14 Mei. Op de petitie van 28 prelaten

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2