voortaan daarvan afhankelijk is. Immers naar het wezen van het tiendrecht heeft de plichtige het geheel in zijne macht, of de heffer op een gegeven oogenblik eenig voordeel zal genieten, indien de plichtige geene tiendbare vruchten verbouwt, ontvangt de heffer niets. 2°. Is eene hoofdbedenking tegen het recht van taxatie voorts hierin gelegen, dat het aanleiding geeft tot een afkoop van de tiend tegen een ande ren prijs, dan die op het tijdstip van den afkoop de waarde van de tieud uitdrukt. Tusschen de waardeering en den afkoop zal steeds eenige tijd, kunnen dikwijls vele jaren verloopen; de zoo wis selvallige waarde der tiend zal op die beide tijd stippen niet dezelfde zijn. Er heeft dus eigenlijk plaats een afkoop tegen eene fictieve waarde, die verschilt, althans veel verschillen kan, van die welke de tiend op het oogenblik der realisatie bezit. Dit is strijdig met het goed recht. 3°. Verder is niet ten onrechte opgemerkt, dat den plichtige door het recht van waardeering, zijns ondanks, in moeielijkheden en processen ge wikkeld wordt, ook dan wanneer hij niet aan afkoop denkt, en gezind is zich bij voortduring den last der tienden te getroosten. Hij is verplicht op vordering van den heffer, al de ingewikkelde vragen, omtrent tiendwaarde en tiendgerechtig- heid, door den rechter te laten beslissen, en dat dikwijls zonder andere uitkomst, dan de vast stelling van een afkoopprijs, welke hij volstrekt niet voornemens is te voldoen. 4°. Overigens is het onjuist te beweren, dat de toekenning van het recht van waardering aan den heffer strekt om de ongelijkheid weg te nemen welke anders, naar men beweert, tusschen beide partijen zoude bestaan. Die beweerde onge lijkheid wordt niet weggenomen, maar slechts verplaatst, en wel geheel ten nadeele van den tiendplichtige. Hier volgt in de Memorie van Toelichting eene uiteenzetting van de moeilijkheden aan dat be ginsel van waardering en wederkeerigheid ver bonden, en komt de Minister tot de slotsom: Dat de eenige weg, om al deze moeilijkheden te voorkomen, bestaat in de uitsluitende aanne ming van het beginsel van afkoopbaarslelling op vordering van den plichligen tonder daarnevens in eenige trans actie te treden met de leer der reciprociteit. Voert men hiertegen aan, hoe de heffer dan weerloos moet afwachten, dat een hem nadeelig tijdstip door den plichtige tot afkoop gekozen worde, zoo valt op te merken; a dat die mogelijkheid licht in den aard van het tiendracht, hetwelk den heffer afhankelijk stelt van de trap van den plichtigezoo deze geene tiendbare vrnchten verbouwt, kan het recht niet worden uitgeoefend; b. dat er weinig of geen vrees bestaat voor kunstmatige waardevermindering der tiend door den plichtige, ten einde eene lage afkoop som te verkrijgen, terwijl bij de bepaling van die som de twee nadeeligste jaren niet in aan merking komen, en bij gevolg die vermindering van waarde over vele jaren zou moeten geschie den, hetgeen den plichtige niet minder dan den heffer zou benadeelen. De tegenwoordige voordracht stemt dus in be ginsel overeen met die welke in 1863 wel de goedkeuring mocht verwerven van de Tweede Kamer maar niet die van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Minister meent zich door het lot van dat wets-voorstel niet te mogen laten terughouden om voor te dragen wat hem billijk en nuttig voorkomt. Hij vertrouwt dat men, bij veranderde tijden en omstandigheden, het voor gedragen stelsel opnieuw zonder vooringenomen heid zal willen onderzoeken en acht slaan op de groote moeilijkheden, die zoodra men een ander beginsel volgt, van de regeling van dit ontwerp onafscheidelijk zijn. In de artikelen dezer voordracht, vergeleken, met die van het door de Tweede Kamer gewij zigd ontwerp van 1863, zijn onderscheidene wij zigingen gebracht, ten gevolge van de ervaring, verkregen zoowel door de gedachtenwisseling in de vertegenwoordiging als bij de bewerking der latere ontwerpen: Van deze wijzigingen wordt in de Memorie verder rekenschap gegeven. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een gedeelte van het vaarwater tusschen Immeljes-Horn en Uurgerdam in den loop dezer maand zal w orden afgebakend tot het nemen van torpedo- proevenieder wieu zulks aangaat, wordt tevens gewaarschuwd niet in de nabijheid van dat af gebakende gedeelte te ankeren. De verschilleude tonnen, die tot afbakening dienen, liggen in de volgende peilingen: eene roode buikion van de 5de grootte, in de pei ling van de Zuiderkerk, even bezuiden de Oos- terkerkbovendien les roode tonnen, waarvan de eerste helft de oostelijke en de tweede helft de wes telijke grens van het afgebakende gedeelte be paalt. Deze tonnen liggen op een ouderlingen afstand van 300 meier naar den Zuidwal, in de richting van de daar geplaatste bakens. Des nachts worden, ter waarschuwing, door gene aldaar benoorden bet afgebakend terrein geankerde kanonneerboot twee witte lichten onder elkander vertoond. Voorts worden belanghebbenden opmerkzaam gemaakt op de proeven welke met louwversperringen in het zoogenaamde Vuilegat bij Hellevoetsluis worden genomen. De ligplaats dier versperringen is bij de Een- dragt, nagenoeg midden in het Vuilegat, en wordt aangewezen door twee witte tonnen, aan het begin en aan het einde der versperring, aan den buitenkant; op welke tonnen met zwarte letters het woord versperring geschilderd is. Bovendien zal het aldaar te stationeren Rijks vaartuig aan den buitenkant ankeren, en eene witte vlag in den top voeren, mede met het woord versperring, terwijl 's nachts twee lanta rens onders elkander de ligging van dat vaartuig zullen aanwijzen. Vaartuigen van om de Oost komende, zullen dus het Rijksvaartuig en de witte tonnen aan stuurboord moeten houdendaarentegen moeten zij, komende van om de West, het vaartuig en de tonnen aan bakboord houden. Volgens meedeeling van de Fransche regeering zullen voortaan geene vreemdelingen in Frankrijk worden toegelaten dan voorzien van een behoor lijk paspoort, geviseerd door eene daartoe bevoegde Fransche autoriteit en legen betaling van het daarop gestelde recht. Blijkens meedeeling van de Belgische postad ministratie zal de dienst der pakketbooten tusschen Ostende en Dover voor 't vervolg ook des Zon dags worden uitgevoerd. Dien ten gevolge zullen de brieven naar Engeland, hier te lande des Za terdags ter post bezorgd, en welke tot dusverre eerst des Maandags hunne bestemming bereikten, voortaan reeds des Zondags in Engelaud aankomen. Met ingang van 1 Mei jl. zijn bij den aanleg van Staatsspoorwegen bevorderd tot opzichters lste klasse: A. J. Vorage, W. M. C. Gastelaars en H. K. Van der Lek; tot opzichters2deklasse: J. L. Terneden, P. J. Huibers, J. Scholte, P. Schef- felaar Klots, D. Harting, J. W. M. Huygens, H. W. Swijser en W. P. Verbeek. De luitenant ter zee der 2de klasse P. Crans, thans op non-activiteit, wordt met 1 Juni 1871 geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De officier van gezondheid der 2de klasse G. A. M. Van Ewijk, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 15 Mei 1871 op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid der 2de klasse J. J. Borst, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 16 Mei 1871 geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid der 2de klasse P. J. Feitkamp, thans op non-activiteit, wordt met 1 Juni 1871 gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier van gezondheid der 2de klasse J.B. Coomans de Ruiter, thans op non-activiteit, wordt met 1 Juni 1871 gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier van gezondheid der 2de klasse M. C. Buyze, thans geplaatst op Zr. Ms. monitor Heiligerlee, wordt met 1 Juni 1871 gedetacheerd bij het hospitaal der mariue te Willemsoord. De officier van gezondheid der 2de klasse C. J. Van Stockum, thans op non-activiteit, wordt met 1 Juni 1871 geplaatst op Zr. Ms. monitor Heiligerlee. De officier van gezondheid der 3de klasse A. W. Van Renterghem, thans op non-activiteit, wordt met 1 Juni 1871 geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Z. M. heelt aau G. C. M. Aalbertsberg, op zijn verzoek, eervol outslag verleend als 2den luit. bij de lste comp. van het 4de bat. rustende schutterij in de prov. Zuid-Holland. Er ziju voorts bij de rustende schutterijen be noemd in de prov. Zuid-Holland, 4de bat. lste comp., lot 2deu luit. P. J. A. De Bruine, thans schutter. Z. M. heeft aan den heer W. H. Read, Neder- landsch cousul te Singapore, de personeele titel verleend van Consul-generaal. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen hetarrond. Leeuwarden, ter standplaats Minnertsga, gemeente Barradeel, A. G. Van der Hoek, cand.-not. te Harliugen. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gerechlshol te Drenthe, Mr. J. Van der Feen, thans pres. der arrond.-rechtb. te Brielle. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.- rechtb. te Brielle Mr. W. F. Van Deinse, thans kantour. te Vlaardtngen. UITSLAG IN DE VOORNAAMSTE KIESDIS TRICTEN DER VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Haarlem: Gekozen de heeren Van Valkenburg met 520, Kist met 364 en Van Stralen met 345 stem men. Zaandam: Aantal kiezers 846. Uitgebracht 367 geldige stemmen. Gekozen de heer Jan Prins met 249 stemmen; herstemming lusschen Mr. J.S. Duijvis 183 en Mr. M. Donker 140 stemmen. Hoorn Uitgebracht 418 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mr. W. J. C. De Vicq die 190, Jhr. Opperdoes Alewijn die 192 stemmen ver kreeg. Utrecht: Ingekomen 449 briefjes, van onwaarde 6. Herkozen de heeren Mr. P. De Beaufort 396, Mr. A. J. Van Beeck Calkoen 387, Mr. W. J. M. Bosch 297, Mr. J. L. B. De Muralt 28S, Mr. W. H. De Heus 276, Mr. N. P. J. Kien 267 slemmen. Herstemming tnsschen do heeien baron De Geer van Jutphaas met 195 en de heer A. C. J. Van Eelde 188 stemmen. Arnhem: Herkozen de lieer Mr. C. P. Henny en gekozen Mr. G. J. Van Hasselt, secretaris van Rhe- den, tegenover C. W. graaf van Limburg Stirum (zoon van den commissaris des Konings). Groningen: Uitgebracht399stemmen; herkozen de heeren Alberda met 382, Van Roijen met 380 en Dijkhuis met 377 stemmen; herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Bisdom, die 181 en H. Van Houten, die 163 stemmen verkreeg. Breda: Uitgebracht 1043 stemmen, waarvan gel dig 1032. Gekozen Mr. J. H. Van Mierlomet985, Mr. J. A. Gerrits met 568, G. Van Beekhoven met 562 F. Smits met 439, A. Schrauwen met 411 stemmen. Maastricht: Herkozen de heeren A. Nijst, Pijls en Seidlitz. Alkmaar: Ingekomeu 576 geldige stemmen. Ge kozen de heeren A. Maclaine Pont en W. Bos, elk met 371 stemmen. Deventer: Uitgebrachte geldige stemmen 515. Herkozen Mr. H. W. J. Van Marie, met 458, en ge kozen Mr. J. H. Van Delden, met 265 slemmen. Gouda: Aantal stemmen 1096, blanco 5. Gekozen Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, met 1000, M. Bis dom van Vliet, met 788, en G. A. Van Houwe- ninge Gz., met 596 stemmen. Voorts verkregen de heeren A. Knijff Hz. 261, L. M. Van Kooten 259 en G. A. Muller 175 stemmen. Ter vervanging van wijlen den heer J. Drost Az., die met 1 Juli moest aftreden. Aantal stemmen 1095, van onwaarde 33. Gekozen G. A. Van Houweninge Gz., met 575 stemmen. De heer L. M. Van Kooten bekwam 233, de heer G. A. Muller 152 en A. Knijff Hz. 74 stemmen. Roermond: Uitgebracht 505 geldige stemmen. Herkozen de heeren Geurts met 415, Thissen met 392 en Reynen met 291 stemmen. De heer Houben, burgem. van Stevensweert, verkreeg 278 stemmen. Schiedam: Geldige stemmen 505. Herkozen Mr. K. A. Poortman met 261gekozen de heer G. B. Van Duyl, burgemeester van Delfshaven, met 257 stem men. De heer J. Loopuyt verkreeg 241, de heer J. B. Nolet 230 stemmen. Te's-Hertogenbosch zijn ingekomen 1225 biljetten van waarde; gekozen de heeren Mr. J. J. Suijs met S13; W. Verhoeven, burgemeester van Schijndel, met 765; T. A. Wolters, burgemeester van Heesch, met 689; Jhr. Jos de la Court met 649 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren W. God- schalx, te Empel 541, Mr. A. H. Sassen, te 's-Bosch 501, Jhr. Mr. L. v. Meeuwen, te 's-Bosch 176, L. H. Rouppe van der Voort, te 's-Bosch 148, Mr. J. Vers- feit, te 's-Bosch 110 stemmen, verder op een menigte andere personen eenige stemmen. Middelburg: Geldige stemmen 562. Herkozen de heeren: Mr. W. P. Vis met 487; H. P. Winkelman met 385, Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje met 377, H. J. Van Deinse met 326 en Mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet met 290 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heer Mr. J. Snijder, aftre dend lid, die 257 en den heer Schorer, die 230 stem men verkreeg. GoesGeldige stemmen 738. Herkozen de heeren: Mr. J. C. R. Van der Bilt met 688, J. W. Vader met 447, Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort met 416 en J. H. Bijbau met 388 stemmen. N ij megenGeldige stem men 411gekozen de hee ren J. H. Graadt van Roggen met. 232 en Jhr. F. A. J. Dommer van Polderveldt met 212 stemmen. Assen: Geldige stemmen 577. Verkozen de heeren Mr. C. E. Kniphorst met 435, Mr. H. H. A. Sluis met 414, Mr. P. Van der Veen met 410, Mr. H. Pelinck met 409, W. Alingh met 389, Mr. J. D. Dibbits met 380 en H. Van Veen met 362stemmen. Herstemming tusschen de heeren Jhr. M. P. A. G. De Milly, die 278, en C. J. M. Jongkindt Coninck, die 134stem men bekwam. Leeuwarden Geldige stemmen 759. Gekozen de heeren Engelen met 572, De Aaan met 492, Van Eysinga met 457 en Jongsina met 456. Herstemming tusschen de heeren Bergsma, Bloembergen, Wy- brandi en Van Sminia, die respectievelijk 373, 241, 840 en 165 stemmen bekwamen. AmsterdamIngekomen 1609 biljetten, van on waarde 2, geldig uitgebrachte stemmen 1607. Volstrekte meerderheid 804. Herkozen de heeren A. Van Geuns met 1558, Mr. A. Philips met 1585, A. W. Van Eeghen met 1535, A. C. Wertheim met 1490, J. G. Jager met 1460, Mr. E. J. Asser, met 1881, Mr. A. Rendorp met 1034, Jhr. J. P. Six met 972 en Mr. P. J. Teding van Berkhout met 945 stemmen. Gekozen Mr. O. J. A. Den Tex met 1189, Mr. J. C. De Koning met 837, Jhr. Mr. C. U. Backer, met 837, M. H. Insinger uiet 827 stemmen. Herstemming voor nog vier leden, tusschen de volgende heeren Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen 803, P. C. Gulcher 802, C. R. Vaillant 798, H. H. Beels 798, Mr. P. R. Feith 783, Mr. S. j. Hingst 764, Mr. J. J. Splitgerber 763 en A. land Holst 747. Voorts zijn op de volgende heeren nog de daarnevens staande stemmen uitgebracht: Mr. S. Wildschut 632, Mr. H. W. G. Ras 61], Mr. H. J. Kist 566, A. Van Assen 558, G. H. Heineken 478, A. Holtzman 472, O. H. Kuiper 428, A. C Joosten 431, J. Coninck Westenberg 402, Mr. J, L. De Leau Laguua 357 stemmen. BINNENLAND. Arnhem, 9 Mei. De heeren Dr. T. T. Kroos conrector der Latijnsche school, en E. Van Gor- kutn, leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de lloogere Burgerschool alhier, die zich daartoe belangloos bereid verklaarden, ziju door den raad der gemeelde tijdelijk belast met het geven vau onderwijs in de kennis der klassieke oudheid en het handteekenen aan de middelbare school voor meisjes alhier. Appeldoorn, 9 Mei. Gisteren is Z. M. de Kouin» in persoon bij onzen burgemeester geweest om hem het heuchlijk nieuws mee te deelen, dat alle zwarigheden, die tegen den Oosterspoorweg waren gerezen zijn opgelost en dat niets de uit voering meer zal verhinderen. Dien ten gevolge ziet men van onze openbare gebouwen en van bijna alle particuliere wouiugeu de driekleur uitgestokeu. Een minder aangename tijding werd ons mee gedeeld, namelijk dat het concours der Weerbaar heid, 't welk aanvankelijk bepaald was ultimo Juli op de Wiesselsche heide te zullen plaats grijpen, wegens de pokkenepidemie uitgesteld is. Maastricht, 9 Mei. De politie te Luik heek gisteren gearresteerd zekereu D., Nederlander van geboorte, beschuldigd van moord op zijn kind uit het eerste huwelijk. De onmenschelijke vader wilde het kostgeld, dat hij voor dit kind, hetwelk uitbesteed was, betaalde, besparen en bracht het dien ten gevolge om 't leveo. Sittard, 9 Mei. Door de rijksvelwacht alhis zijn in den laatsten tijd vele processen-verbas opgemaakt, ter zake van overtredingen der wet op de maten en gewichten en het nalaten ut ter zijner tijd de boomen van rupsennesten Ir zuiveren. Zwolle, 10 Mei. Hedenmorgen vernamen wij de droevige tijding, dat de heer Z. W. Van Schre ven in den afgeloopen nacht is overleden. Dasi hij gedurende een tal van jaren aan de redacli! onzer courant verbonden was en steeds met zor; en ijver voor hare belangen optrad, hebben tv, redenen om zijn verlies te betreuren. Wij stasi hierin niet alleen. Van Schreven, trouw en nauw gezet in alles, was een uitmuntend echtgenoot, een liefdevol vader; zijne weduwe en drie zeer jeugdige kinderen verliezen alles in hein. Maar ook in wijder kring zal zijn gemis diep wordet gevoeld. Gedurende het vierde gedeelte eener eeuw had Van Schreven zich aan het onderwijs gewijd, en, bij al zijn werkzaamheden van anderen aard, bleef het onderwijs zijn eerste liefde behouden. Wat hij op dit gebied heeft gewerkt, hoe groot zijn verdiensten, vooral op het terrein der wis- en natuurkundige wetenschappen, waren, mogen de lagere en hoogere inrichtingen getuigen waai- aau hij was verbonden, maar vooral het groo: aantal van hen, die aau de stille uren, met Va: Schreven doorgebracht, zooveel voor hunne vor ming en ontwikkeling hebben te danken. Toe gerust met eene groote mate van kennis een; wandelende vraagbaak op nagenoeg ieder ge bied daarbij nederig haast zouden wij zeg gen overdreven bescheiden van aard, zal de waai- dige man in de dankbare herinnering van vele: blijven voortleven, en het droef besef, dat hij I' veel van zijne krachten heeft gevergd, dat hij' vroeg ook voor de wetenschap gestorven is, het groot getal zijner vrienden en vereerdersa« lang met weemoed vervullen. Zwolsche Cour.) BUITENLAND. Frankrjj Ia. De telegraaf deelt ons mede, dat de vrede tussschen Frankrijk en Duitschland definitief g4 teekend is. Het schijnt, dat Favre en Bismarck gedurende hun kort verblijf te Frankfort wou deren hebben gedaan. Er werd toch metiederei dag hooger opgegeven van de moeielij kliedet over genomen Duitsche schepen, van plannen de Fransche regeering om gunstiger voorwaardeol bedingen; meu verschilde hemelsbreed over d wijze waarop de 5 milliarden zouden betaal worden, een afzonderlijke spécialiteit in het ze recht werd uit Berlijn naar Brussel gezoudem'1 de inoeielijke quaestiën daarover te onderzoek' enplotseling zijn al de hinderpalen 1 den weg geruimd, die de twee vijanden Lielette elkander de vriendschapshand toe te reiken. Bi marek brengt ons waarlijk tot de tijd van Ht cules reuzenwerken terug. Intusschen, het woord vrede heelt hier m den liefelijken, welluidenden klank, waarinf het gewoon is ieders ooreu te streelen. Geeu teru; keer van rust en kalmte, geen ophouden vanb' wapengekletter, geen opluiking van de volk

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2