U heeft 4 dagen arrest. Mijnheer; ik dank rerder. aier voegde de bat.-komm. er nog een woordje De luit. beweerde, dat hij niet Roomsch en dus ook volgens art. 171 van den inwen- dienst niet verplicht was de R. K. milli- en ter kerk te geleiden, maar de bat. komm. ivoordde„dat eerst op de last van het M. 0. 'sluitennants godsdienst in de papieren moest snderd worden en dat hij bovendien van den jikant zijner gezindte een bewijs moest ver- oen, dat hij tot 's predikants-gezindte behoorde." [et Handelsblad verneemt, dat, volgens bericht Glasgow, het stoomschip Willem III, bestemd voor de maatschappij Nederland, met 15 Mei e. k., eerste reis naar Java door het Suezkanaal te lernemen, gisteren een proeftocht volbracht It, die zeer voldoende resultaten heeft opgele- d. Het zou, als het weder zulks toeliet, gis- navond van de Clyde naar het Nieuwediep nekken. isterennamiddag te ruim halfvijf is voor Dord- tt gearriveerd Zr. Ms. monitor Heiligerlee, de luit. t./zee 1ste klasse J. A. E. Dinaux, ende van Rotterdam. Dit vaartuig vertrekt ndag a. s. naar Helvoetsluis. Naar wij ver en, heeft deze monitor bij het vertrek van terdam aanzienlijke schade veroorzaakt aan stellingwerk voor de brug over de Maas al- r. (O. Cl.) e 1ste luitenant bij het korps mariniers D. A. o Vuuren, laatst ingescheept geweest op het ader in Oost-Indië, en van daar den 22sten ril jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met d datum gesteld ter beschikking van den kom- odant en inspecteur van het gemelde korps. .11. heeft aan J. Veen Valck, onder dankbe- ging voor de door hem bewezene langdurige goede diensten, op zijn verzoek, eervol ontslag leend als majoor commandant der d.d. schutterij Kampen, en hem tevens vergund de uniform schutterrij met de onderscheidingsteekenen aan en rang verbonden te blijven dragenen is zoodanig benoemd W. A. Colthoff, thans kapit. M. heeft aan de na te melden officieren bij d.d. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont- verleend, als: bij die te Dordrecht, aan Sips Cz., als kapit., en hem tevens vergund uniform der schutterij met de onderscheidings- ienen aan zijnen rang verbonden te blijven gen; en aan 11. Vriesendorp jr., als lsten luit.; die te Haarlem, aan Dr. P. J. Cosyn. als lsten t.; bij die te Deventer, aan Mr. J. Ph. Verloren, lsteq luitenant. En zijn voorts bij de dienstdoende schutterijen noeind: bij die te Katwijk, tot officier van gez. r ode kl., met den personelen rang van officier n gez. der 2de kl., Dr. K. Plantenga; tot lsten it. A. Franchimon, thans 2de luit; bij die te larlem, tot lsten luit., P. J. L. lluët, thans 2de t.; bij die te Deventer, tot lsten luit. H. G. A. khoven en N. Bessem, beiden thans 2de luit.; i 2de luit. W. G. Schimmelpenninck en P. F. zier. Z. 11. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar H'. G. F. Woutersz laatstelijk eersten maehi- si bij de gouvernements-marine in Nederlandsch die, thans met verlof hier te lande, op zijn Irzoek, met ingang van Mei 1871, een eervol Inslag verleend uit'slands dienst, met toekenning |o pensioen. BINNENLAND. I'Gravenhage, 5 Mei. Burgemeester en Wet- Iders hebben op de adressen om subsidie voor I' meisjesschool van middelbaar onderwijs het fles der plaatselijke schoolcommissie gevraagd, pit deze heeft gemeend zich van het geven prvan te moeten onthouden. De commissie van ®cht op de scholen voor middelbaar onderwijs hebt echter een rapport uit, strekkende om af «'ijzen het verzoek der afdeeling 's Graven- "ge van de Maatschappij lot Nul van 't Algemeen, I bet subsidiëren en vooralsnog geen gevolg te «en aan het adres van leden der Kiesvereeni- :ing de Grondwet tot oprichting eener middelbare leisjesschool. Zich met de beschouwingen der commissie ver enigende, hebben Burgemeester en Wethouders (n R.aad thans voorgesteld, althans voor het ïenwoordige, op de beide adressen afwijzend beschikken. Rotterdam, 4 Mei. Gisterennacht zijn op de 'tier de Maas tegenover het dorp Veen twee ■et hooi geladen schepen verbrandeen gehuwd ;'-echt is daarbij in de vlammen omgekomen, "n gist, dat het ongeluk ontstaan is door een de mast hangende lantaarn. Van 't eene schip 's hedenmorgen niets meer te zien, van 't an- lag de romp nog te branden; er kon echter ets meer van gered worden. Omtrent dit voorval wordt uit Wijk nog het Ogende gemeld: Gisterenavond omstreeks acht uren lieten twee '•kippers, die hooi geladen hadden, aan degrens- tbeiding dezer gemeente en de gemeente Veen het anker vallen, om aldaar den nacht door te brengen. Omstreeks elf uren, toen allen in diepen slaap w aren, ontdekte men aan de overzijde der rivier in de gemeente Aalst, dat op een der schepen brand was. E. Van Emmerens en zijne vrouw spoedden zich met een boot naar de bran dende schepen, en met veel moeite gelukte het den opvarenden wakker te maken en hen aan wal te brengen; de alarmklok der gemeente Veen werd geluid en de brandspuit in gereedheid ge bracht, om, indien het mogelijk was, hulp te bieden; thans werd ook beproefd om nog wat van den inventaris te redden. De zoon des schip pers is in de vlammen omgekomen, en het ver koolde lijk dat in de overblijfselen van het schip is gevonden, is nog heden door de zorg van den burgemeester alhier ter aarde besteld. De over ledene laat eene weduwe en 3 onverzorgde kin deren na. De beide schepen zijn met al wat er in was totaal verbrand. Niets was geassureerd. De oorzaak is onbekend. In de hedenavond gehouden vergadering der kiesvereeniging Burgerplicht werd tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gesteld: de heer Mr. D. Van Weel, in plaats van Mr. J. B. L. Wentholt, die voor de candidatuur had bedankt. Voorts werd de herziening van het Reglement voortgezet eD ten einde gebracht. Schiedam, 4 Mei. Door de kiesvereeniging Orde alhier zijn tot candidaten voor de Provin ciale Staten gekozen de heeren Mr. K. A. Poort man en J. Loopuijt. Arnhem, 4 Mei. Eergisteren stond voor het Pro vinciaal Gerechtshof terecht: J. B., oud 28 jaren, geboren te Leiden, thans zonder beroep en vaste woonplaats, appellant van een vonnis der Zutfensche Rechtbank, waarbij hij wegens landlooperij was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. De verzwarende omstandigheden van vroegere veroordeeliDg wegens landlooperij, en tot cellulaire gevangenisstraf van éen jaar wegens diefstal, kwamen hierbij ten zijnen laste. Ofschoon oorspronkelijk op eigen verzoek teZut- fen wegens landlooperij aangehouden, scheen de straf van zes maanden hem tot andere ge dachten te hebben gebracht en trachtte hij nu het Hof te overreden, hem die ten deele kwijt te schelden, alsmede hem te ontslaan van de op zending, daar hij door bemiddeling zijner ouders nu wel wel werk zoude vinden. Het hof, meer naar de stem van den advocaat-generaal, dan naar die van den beklaagde luisterende, bevestigde het vonnis. Assen, 3 Mei. De twee vrouwspersonen uit de gemeente Hoogeveen, beschuldigd van oplichterij in de bekende huwelijksmakelaardij, zijn giste ren door de arrood.-rechtbank te Assen schuldig verklaard, en ieder veroordeeld tot eene gevan genisstraf van een jaar. Groningen, 2 Mei. De gebouwen en tuinen der voormalige landbouwschool alhier, zijn gisteren voor circa f 15,000 door de gemeente Groningen aangekocht. Middelburg, 3 Mei. De jaarlijksche réunie der afgevaardigden van de Waalsche kerken zal den bsten Juni alhier worden geopend met eene godsdienstoefening, waarbij de heer Faure predi kant te Zwolle, als voorganger zal optreden. Aan den heer Van Goens predikant te Leiden, is voor het voorzitterschap der vergadering opgedragen. BUITENLAND. Franlirtjlc. Hoewel de berichten uit Versailles voortdurend de gevechten, die bij het fort Issy worden gevoerd, als overwinningen doen voorkomen kan men de geheele belegering van dat fort gerust als eene groote nederlaag voor de gouvernements-troepen beschouwen. Wat beleekent het, dat men nu eens het kerkhof dan weer het park van het dorp Issy bemachtigt, somtijds enkele gevangenen maakt enj over het algemeen zijne positie handhaaft, indien men datgeen niet kan volbrengen waar het eigenlijk om te doen is, namelijk het slot of liever den puinhoop zeiven te bemachtigen? Weken lang is men nu bezig eene sterkte te beschieten, die reeds door de Duitschers half ver nield is, men komt over het algemeen geen stap voorwaarts en over dat heldenfeit blijft men maar steeds victorie roepen. Die nultelooze bedriegerij is des te ongepaster, daar men het fort inderdaad, toen het door de verdedigers eenigen tijd verla ten was, had kunnen bemachtigen, indien een overdreven vrees voor ontplolïïug de aanvallers niet had teruggehouden. Al zijn er toch ergens nog zooveel ontplofbare stoffen bij elkaar gebracht, er dient een kracht van buiten aangewend te worden om ze te doen ontbranden, en uit de beschrijving, die wij gisteren van de gebeurtenis sen te Issy mededeelden, blijkt ook, dat de lonten niet aangestoken waren en er dus geen gevaar voor eene uitbarsting bestond. Te Versailles heerscht ook over die zaak vrij groote ontevredenheid en is men vrij algemeen van oordeel, dat men eene schoone gelegenheid om het fort te bemachtigen heeft lateü voorbij gaan. Dat de insurgenten zich weer vrij sterk op dat punt gevoelen, blijkt uit het karakteristieke antwoord dat door kolonel Rossel gegeven werd op den eisch van kolonel Leperche, die de bezet ting een kwartier uurs toestond om zich over te geven en haar dan het leven en de vrijheid be loofde. Dat antwoord luidde Mijn waarde kameraad, Indien gij u nog eens veroorlooft, om ons zulk een onbeschaamde opeisching toe te zenden als vervat was in uweo eigenhandigen brief van gisteren, dan zal ik uwen parlementair dood laten schieten overeenkomstig de oorlogsgebruiken. Uw toegenegen kameraad, Rossel. Dien titel van kameraad heeft Leperche daaraan te danken, dat hij met Rossel degene was die zich te Metz het hevigst tegen de maatregelen en de capitulatie van Bazaine verzette. Aan boven vermelden brief te oordeelen heeft de Commune hare verdediging waarlijk aan een energiek maD toevertrouwd. De maatregelen die te Parijs tegen de wederspannige nationale garden genomen worden zijn zeer in strengheid toegenomen door huiszoekingen naar de wapenen, harde straffen enz. Maar het is dan ook wel te begrijpen dat de Commune noodig heeft, hare gedunde gelederen aan te vullen, indien men nagaat hoeveel man schappen zij reeds verloren heeft. Volgens een niet overdreven berekening toch zouden in dezen vloek baren burgeroorlog alleen van de insurgenten reeds 14,500 mannen gesneuveld zijn, terwijl er on geveer 6,000 door de Versaillanen zijn gevaDgen genomen. Indien men daarbij nog de gedooden van de gouvernements troepen rekent dan mag ineD nu reeds de tegenwoordige revolutie veilig als de bloedigste beschouwen, die Frankrijk ooit geteisterd heeft. Na het fort Issy wordt het he vigste kanonvuur in het Zuiden gericht tegen Vanvres, dat echter bij lange na nog niet in zulk een redeloozen teestand verkeert als die puinhoop, die nog steeds zoo heldhaftig door de insurgenten verdedigd wordt. In het Noord-Westen bij Neuilly en Ansnières is het gevecht en het kanonvuur meer afgebroken en alles blijft er on geveer in denzelfden toestand, alleen is het niet onmogelijk dat het bericht, als zou Doinbrowski met zijn staf gevangen genomen zijn, waarheid be vat het wordt wel is waar niet bevestigd maar ook van de zijde der Commune niet tegengesproken, hetgeen deze waarschijnlijk dadelijk zou doen indien zij er toe in staat was. Over Cluseret loopen allerlei berichtenvolgens den een zou hij ontsnapt zijn, volgens den ander ter dood veroordeeld worden enz. Het Parijsche Journal officiel geeft eenvoudig de volgende inlichting over de reden van zijne gevangenneming: „Daar de zorgeloos heid en nalatigheid van den gedelegeerde van oorlog, ods bijna het fort Issy hebben doen ver liezen, heeft de uitvoerende commissie het haren plicht gerekend om de arrestatie van burger Cluseret aan de Commune voor te stellen, die hiertoe besloten heeft." In de plaats van de „commission exécutive" is ingesteld een zoogenaamd „comité de salut public". Zooals men weet is aan dezen naam eene vreeselijke herinnering verbonden von onthoofding en verbeurdverklaring; doch Parijs begrijpt op het oogenblik, dat de tyrannie van de Commune dezelfde is, onder welken naam zij zich ook voordoet en de nieuwe instelling heeft dus zoo goed als geen indruk gemaakt. De maatregelen, die genomen worden om Parijs inwendig te versterken zijn ontzachlijk. Niet alleen dat een net van barrikaden door dc stad gespan nen is, maar deze worden achtereenvolgens onder mijnd en met torpedo's en dergelijke helsche machines opgevuld. Vooral aan de. incest bedreigde kanten, de place de la Concorde, de avenue d'Orleans, de l'Impé- ratrice enz. hebben de verdedigingsmiddelen een vreeselijk aanzien. Het is om er niet aan te dur ven denken, hoeveel uitbarstingen, vernielde hui zen en verpletterde menschelijke ledematen de beinachtiging van Parijs, hetzij door de Versail lanen of door de Pruisen, nog zullen voorafgaan De nationale vergadering heeft een zeer korte zitting gehouden, waarin niets belangrijks voor viel behalve eene mededeeling van Picard over den uitslag der verkiezingen. Deze zijn over het algemeen in gematigd-republikeinschen zin uit gevallen, en hebben overal ordelijk plaals gehad behalve te Lyon, waar het volk voor een oogen blik de rnairie van de wijk „La Guillotaire" be machtigde. Ook in het kleine stadje Thiers had den eenige niets beduidende ongeregeldheden plaats. Met het oog op de belangrijkheid van het zitting- verslag der Tweede Kamer, speciaal wat betreft de redevoering van den heer Cremers, die wij niet uit haar verband wilden rukken, zijn wij genoodzaakt, een ander gedeelte van het buiten land tot een volgend nummer te verschuiven. TELEGRAMMEN. Versailles, 4 Mei. Onze werken naderen meer en meer het fort Issy. De bezetting van het fort kan niet meer ontsnappen. Het kanon-en geweer vuur houdt aan. Maar er heeft geen belangrijk gevecht tot dusver plaats gehad. Een zestigtal krijgsgevangenen zijn naar Versailles gebracht. De heer Jules Favre is gepasseerden nacht naar Brussel vertrokken, om de voortzetting der onder handelingen met de Pruisische gevolmachtigden te bespoedigen. Volgens le Soir heeft de officier van justitie Dieux de Prinsen van Orleans aangezegd het Fransche grondgebied te verlaten. In den afgeloopen nacht heeft generaal Lacreteille zich meester gemaakt van den molen van Saguet, bij welke gelegenheid 150 insurgen ten den dood vonden. De generaal ontruimde daarna den molen omdat hij te veel aan het vuur der insurgenten bloot stond, maar voerde 10 door hem veroverde stukken geschut en 300 krijgsgevangenen met zich mede. Londen, 4 Mei. Het voorstel van Jacob Bright om ook aan vrouwen het stemrecht te verleenen, is verworpen met 220 tegen 151 stemmen. Glad stone stemde er tegen. Londen, 5 Mei. De onderhandelingen met Frankrijk over de kolonie Gambia zullen waar schijnlijk niet hervat worden. In het Lagerhuis heeft de heer Torrens voor gesteld, om de inkomstenbelasting op 5 pence per pond te stellen. Hij viel de regeering hevig aan, en zou liever zien, dat de betaling der jaar gelden geschorst werd, totdat de financiën van den Staat weder in een gunstiger toestand ge komen zijn. In het Lagerhuis heeft eene lange en levendige duscussie plaats gehad over het voorstel Torrens. De meeste sprekers bestreden krachtig het gou vernement. Vele liberalen keurden de finantiëele maatregelen der Regeering af en verklaarden zich van de stemming te zullen onthouden. Goschen verdedigde de begrooting en zeide, dat het voor de Regeering een gewetenszaak was, om eene leening aan te gaan. Gladstone viel de conservatieve partij aan, die al hare be ginselen verloochent. Disraeli sprak van ontwer pen van een geslagen en in verwarring gebracht gouvernement. Het voorstel Torrens werd verworpen met 294 tegen 248 stemmen. Brussel, 4Mei. De Duitsche gevolmachtigde Von Arniin is naar Duitschland en de Fransche ge volmachtigden zijn naar Versailles vertrokken. De gevolmachtigden zullen Dinsdag terugkomen. New-York, 4 Mei. De presidents heeft een proclamatie publiek gemaakt, waarbij het Zuiden wordt aangemaand, om het geheime genootschap der Kuklux te onderdrukken; des noods zal daar toe de hulp der federale troepen worden aange wend. De heer Gould heeft de boeken van den Erie- spoorweg aan het verlangde onderzoek onder worpen. Brussel, 5 Mei. Het gerucht loopt, dat Favre eene conferentie met Bismarck zal houden in Frankfort. Promotiën. Leiden, 5 Mei. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Rombach, met een acade misch proefschrift, getiteld: De Pandverkoop krach tens het beding der arlt. 1201, 1202 en 1223, -41. 2, B. W. Nlarlrtbericlrten. Amsterdam, 5 Mei. Rogge, stemming f2 lager; Petersburg 204, 211; Galatz 213 c. z/k. Levering, stemming prijs houdend; Mei 199, 200;Juli 204, 205; Oct. 208, 209. Raapolie 6/w. 49'4; vliegend 48; najaar 4314. Lijnolie. 6/w. 3414 vliegend 3354 najaar 34Ü, 34. Koolzaad Oct. 82. LAATSTE BERICHTEN. Hedenmiddag te vijf uren is onze algemeen geachte stadgenoot Ds. A. J. Molenaar, het slacht offer geworden eener ziekte, die hem reeds ge- ruimen tijd aan het ziekbed hield gekluisterd. Dit bericht zal door Leidens ingezetenen zeker met diepen weemoed worden vernomen. (Per Telegraaf.) 's-Graventiage, 5 Mei. In de zit ting van de Tweede Kamer van heden is na langdurige discussiën, meestal over de missie van Rome, het budget voor buiteolandsche zaken aangenomen met nlgeniccnc stemmen. Morgen is aan de orde de begrooting van het Departe ment van Justitie. Utrecht, 5 Mei. Bij de jaarlijksche benoeming van leden van het Historisch Genootschap, zijn tot gewone leden benoemd en hebben die benoe mingen aangenomen de heeren: A bar. Schim melpenninck v. d. Oije, te Arnhem; J. H. Eich- inan, le Leiden; C. M. De Jong van Rodenburch, te Utrecht; dr. J. G. R. Acquoy, te Z.-Bommel; dr. P. v. Meurs, te Haarlem; P. H. Witkamp, te Amsterdam; W. Backer Dirks, te N.-Diep; W. v. Beuningen, te Ameide en rnr. A. W. v. Beeck Calkoen, te Utrecht. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. rnorg. rnorg. nam. nam. nam. avond avond 5 n. 3 n. 12 n. 4 u. 5 u. 8 n. 10 Q. Dond. 47° 46» Vrijdag 46° 50° 53° 53' Wind: Donderdag-namiddag 5 uren W. Vrijdag-morgen 5 u. N. W.,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3